Obnoviť stránku

Huawei Watch GT 2e (RECENZIA) – smart hodinky so zameraním na pohyb

Aktualizované

Huawei Watch GT 2e sú smart hodinky, ktoré sa zameriavajú na šport. Spoznáte to podľa dizajnu, mäkkého perforovaného silikónového remienka, ale aj košatej ponuky 85 režimov cvičenia. A to je naozaj veľa, takže sa okrem klasického behu a rôznych foriem cyklistiky dostalo aj na jogu, taekwondo, brušný tanec, balet a ďalšie, ktoré ich vyznávači zvyčajne nemajú potrebu kvantifikovať. Avšak napríklad sledovanie srdcového tepu pri meditačných cvičeniach môže byť zaujímavé.

Huawei Watch GT 2e (RECENZIA) – OBSAH

 1. Huawei Watch GT 2e sú skvelé smart hodinky, možno vám ich ale hneď rozhovoríme
 2. Huawei Watch GT 2e – napol ceste medzi fitness náramkom a Apple Watch
 3. Výdrž batérie smart watch Huawei Watch GT 2e
 4. Huawei Watch GT 2e – uzavretý OS a menu dlhé ako špageta
 5. Niektoré appky v hodinkách Huawei Watch GT 2e sú až príliš jednoduché
 6. Prepracované športové funkcie hodiniek Huawei Watch GT 2e
 7. Záver recenzie a hodnotenie hodiniek Huawei Watch GT 2e

Huawei Watch GT 2e sú skvelé smart hodinky, možno vám ich ale hneď rozhovoríme

Poďme začať najväčším problémom modelu GT 2e, čo je konkurencia z vlastných radov. Priamo vychádzajú z hodiniek Huawei GT 2, rozdiely sú vlastne len štyri:

 1. Dizajn. GT 2e dávajú najavo športové zameranie, ale do spoločnosti už sa príliš nehodia. Zato GT 2 sa k saku hodia celkom dobre, pritom akékoľvek športovanie zvládnu rovnako dobre.
 2. Remienok. Je mäkký, príjemný a vďaka bohatej perforácii dobre zvláda aj značné prepotenie. Osička má štandardných 22 mm, ale tvarovanie konca znamená, že ste pri nákupe odkázaní iba na remienky vyrobené priamo na GT 2e. Naopak remienok modelu GT 2 sa na osi voľne otáča, takže v budúcnosti kúpite čokoľvek so správnou šírkou. V oboch prípadoch je praktická páčka, takže stačí zabrať nechtom, na výmenu nepotrebujete žiadne nástroje.
 3. Tvar tlačidiel. GT 2 má viac vystúpené guľaté, GT 2e menej vystupujúce obdĺžniky. Každé z riešení má svoje pre a proti, GT 2e lepšie vkĺznu do rukáva, tlačidlá GT 2 lepšie nahmatáte (a obzvlášť to platí pri športe). Avšak rozdiel nie je nijako zásadný.
 4. Huawei GT 2 majú mikrofón a reproduktor, takže vás pri „workoute“ upozornia pípnutím a priamo na smartwatch vybavíte telefonický hovor bez toho, aby ste siahali po telefóne, čo sa občas hodí. Športovej verzii GT 2e mikrofón a reproduktor chýba, takže upozorňuje iba vibráciami. Keď vám niekto volá, je na displeji iba jedno červené tlačidlo, takže hovor môžete iba odmietnuť.

Huawei GT 2e stoja 179 €, Huawei GT 2 je za 225,90 € a myslím, že rozdiel 47 € zodpovedá vyššie menovaným kompromisom. Problém je, že môžete kúpiť tiež Honor Watch Magic 2. Honor je značka firmy Huawei a tieto inteligentné hodinky sú identické s modelom Huawei GT 2, pritom stoja len 149,90 €! Píšem „problém“, ale pre zákazníka je to vlastne výhra.

Huawei Watch GT 2e – napol ceste medzi fitness náramkom a Apple Watch

Ale späť k smart watch Huawei Watch GT 2e. Ovládajú sa hlavne cez dotykový displej, jednoduché ťahy prstom a výber veľkých prvkov na displeji je intuitívny mix, ktorý je ľahké sa naučiť. Potom sú tu ešte dve skutočné tlačidlá na boku hodiniek. Ktorýmkoľvek prebudíte displej, horným vstúpite do menu a znovu sa vrátite na domovskú obrazovku, spodnému môžete priradiť spustenie ktorejkoľvek z dostupných aplikácií.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Na ovládanie smartwatch Huawei Watch GT 2e si zvyknete veľmi rýchlo.

Ja som zvolil svietidlo a baví ma, ako je neustále k dispozícii. Smart hodinky nemajú LED diódu, ako sme zvyknutí z telefónov, svietia so zobrazením bielej farby v maximálnom jase na celej ploche displeja. Na prechádzku po lese to pochopiteľne nie je, ale na nočné pochôdzky po byte bez toho, aby ste budili ostatných, to stačí bohato. Funkcie tlačidiel sa menia pri meraní aktivity, jedným sa zastavuje záznam, druhým sa listuje medzi obrazovkami, pri vodných športoch je deaktivovaná dotyková vrstva displeja a zámok sa uvoľní dlhším podržaním tlačidla. Skvelé riešenie.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
AMOLED displej smartwatch Huawei Watch GT 2e ponúkne perfektné zobrazenie čiernej farby.

Displej samotný používa technológiu AMOLED, čo znamená nádherne jasné farby a dokonalú čiernu. Tak dokonalú, že pri čiernej verzii hodiniek efektne splýva s čiernym obvodom krycieho skla. AMOLED tiež znamená, že displej nesvieti stále, musíte ho aktivovať – buď tlačidlom, alebo zdvihnutím zápästia pred tvár. Toto gesto je nastavené citlivo, len výnimočne sa stane, že sa smart hodinky neprebudia. Naopak k nechcenej aktivácii displeja občas dôjde, ale cez deň to nevadí a v noci stačí aktivovať režim Nerušiť, ktorý odstaví gesto aj vibrácie. Pritom nie je nutné inteligentné hodinky ručne prepínať pred a po každom spánku, stačí nastaviť plán, podľa ktorého sa bude režim meniť automaticky. Skvelé riešenie, teda pokiaľ máte pravidelný denný režim.

Výdrž batérie smart watch Huawei Watch GT 2e

Hodinky Huawei Watch GT 2e majú aj režim always-on (v nastavení ako Pohotovostný ciferník), kedy displej stále zobrazuje čas bez toho, aby ste ho museli prebúdzať. Taký ciferník je jednoduchší, aby svietilo menej pixelov, napriek tomu výdrž batéria padá na polovicu, teda cca päť dní. Prebúdzanie gestom však funguje dobre, takže always-on nepoužívam a odmenou je mi výdrž cca deväť dní. To je v danej triede hodiniek skvelá hodnota. Výrobca udáva dva týždne, k tomu sa smart hodinky priblížia, pokiaľ vypnete kontinuálne merania srdcového tepu. Nabíjajú sa bielym „pukom“, ktorý si smart hodinky v správnej polohe zafixujú pomocou magnetov. Majú USB-C konektor, dostanete tiež kábel, ale nabíjačku už si musíte zohnať sami. Z nuly na 100 % dostanete batériu za hodinu.

i

GT 2e je možné pripojiť ako k Androidu, tak k iPhonu. V prípade iOS však mobilnej aplikácii chýba možnosť poslať do pamäte hodiniek hudbu a napodiv chýba tiež funkcia na meranie stresu.

Huawei Watch GT 2e – uzavretý OS a menu dlhé ako špageta

Operačný systém je uzavretý, takže novej funkcie sa dočkáte iba pokiaľ ju výrobca pridá do novej verzie firmware, sami si aplikáciu nenainštalujete. Zmeniť môžete leda ciferník, v mobilnej aplikácii je ich v čase písania tohto textu 141 a ďalšie budú pribúdať. To už je počet, z ktorého sa dá vybrať, avšak ciferník musíte vziať tak ako je, nie je možné upravovať obsah dátových polí. Aplikácie sú v menu zarovnané pod sebou a prebrať sa tými dvadsiatimi položkami chvíľu potrvá. Pritom ich mohlo byť menej, niektoré aplikácie duplikujú jednu z domovských obrazoviek alebo ikonky z roletky s rýchlymi prepínačmi.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Operačný systém smart watch Huawei Watch GT 2e je úplne uzavretý.

Prvé dve miesta zaberajú Cvičenie (kde sa spúšťa meranie už zmienených 85 druhov športu a iných aktivít) a výpis už absolvovaných workoutov. Položka Stav cvičenia dlhodobo sleduje vašu kondíciu a jedným pohľadom zistíte, či sa zlepšuje alebo zhoršuje. Optické Meranie tepu má klasický neduh, že v pokoji funguje dobre, ale akonáhle vybehnete, smart hodinky poskakujú po zápästí, presnosť klesá a reakcie na zmeny spomaľujú. Pomôže užšie utiahnutie remienka, senzor tepu sa tak lepšie „zapichne“ do zápästia. Hrudný pás na presnejšie meranie tepu k týmto hodinkám nepripojíte.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Huawei Watch GT 2e – vyberajte až z 85 druhov športu a aktivít.

SpO2 sa v podaní Huawei volá Meranie kyslíka v krvi. Na rozdiel od tepu sa nesleduje kontinuálne, ale na povel používateľa. Je potrebné sa upokojiť, držať inteligentné hodinky ciferníkom hore a asi 15 sekúnd počkať. Dostanete hodnotu, v mobile uvidíte aj graf, ale ide len o pospájané merania, takže jeho jemnosť záleží na tom, ako často sa budete o SpO2 zaujímať. Zdravý a odpočinutý jedinec by mal namerať 100 %, hodnota klesá vo vyšších nadmorských výškach, s námahou alebo pri chorobe.  

Položka Aktivita je jednoduchý súhrn nachodených krokov, minút, kedy smart hodinky detegovali zvýšenú námahu, a počet hodín, kedy ste sa aspoň minútu pohybovali. To je dobrý bič na sedavé zamestnanie, pokiaľ sa hodinu nehýbete, GT 2e vás automaticky upozornia.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Čo zatiaľ hovoríte na smart hodinky Huawei Watch GT 2e vy?

V menu postupujeme ďalej, na rade je Spánok, tu sa však dozviete iba dĺžku posledného nočného spánku. Pritom inteligentné hodinky zmysluplne detegujú jednotlivé spánkové fázy, ale na túto informáciu už musíte navštíviť mobilnú aplikáciu. Škoda, aj tento graf by sa na displej smartwatch vošiel. Nasleduje položka Stres a priznám sa, že tej som príliš neprišiel na chuť, nerozumiem tomu, čo hodnoty znamenajú a na základe čoho ich systém vypočíta. Hneď ďalšia aplikácia Dychové cvičenie je jednoduchý sprievodca pomalými nádychmi a výdychmi, čo má viesť k upokojeniu pri strese. Ani v tomto prípade sa zo mňa nestal fanúšik...

Niektoré appky v hodinkách Huawei Watch GT 2e sú až príliš jednoduché

Aplikácia Hudba má dva režimy – buď prehrávate súbory uložené v 4 GB pamäti hodiniek (skoro polku zaberie systém, takže skutočne k dispozícii sú len 2 300 MB), alebo ovládate práve spustený prehrávač v pripojenom mobile. Možnosti sú jednoduché: pauza, preskočiť na predchádzajúcu či ďalšiu skladbu a tiež možno regulovať hlasitosť. Barometer vám ukáže krivku so zmenami atmosférického tlaku v priebehu celého dňa, ďalšia obrazovka ukazuje, v akých nadmorských výškach ste sa pohybovali. Presnosti môžete pomôcť kalibráciou, kedy hodinkám poviete, v akej nadmorskej výške sa skutočne nachádzate. Kompas si o kalibráciu priamo povie, stačí pár sekúnd mávať zápästím vo vzduchu, potom ukazuje veľmi presne.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Notifikácie chodili pri testovaní smart watch Huawei Watch GT 2e rýchlo a spoľahlivo!

V menu postupujeme ďalej, ľahko mätúce pomenovanie Správy združuje všetky notifikácie, ktoré prídu z mobilu. K rovnakému zoznamu sa dostanete, ak na domácej obrazovke prstom potiahnete od spodného okraja. Skvelé je, že v mobile presne nastavíte, ktoré aplikácie vám ich môžu do hodiniek poslať. Páči sa mi aj úplná spoľahlivosť a rýchlosť, s akou upozornenia prichádzajú, nie je výnimkou, že smart hodinky zavibrujú skôr, ako pípne mobil. Naopak je škoda, že sú upozornenia iba pasívne – chýba možnosť akokoľvek reagovať na správu (hoci by to bolo len odoslanie vzpriameného palca, ako to dokážu niektorí konkurenti), alebo napríklad zmazať e-mail.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Niektoré zo základných aplikácií smart watch Huawei Watch GT 2e sú bohužiaľ nedotiahnuté a príliš strohé.

Aplikácia Počasie je trochu sklamanie – uvidíte iba aktuálnu teplotu, denné maximum a minimum, plus ikonku so slnkom, mrakom, dažďom a pod. Veď by stačilo kliknúť a prejsť si výhľad na ďalšie dni... Podobné je to so stopkami – chýba im akákoľvek pokročilá funkcia, jednoducho len spustíte čas, môžete si dať pauzu a potom ho znovu spustiť alebo vynulovať. Žiadny medzičas, nič.

Nasledujúce dve appky sa podarili o poznanie lepšie: Časovač je odpočet čiže minútka. Buď si vyberiete niektorý z ôsmich pripravených časov, alebo si zvolíte vlastný. Budíky môžete pomenovať, opakovať v rôzne dni v týždni, vypínať a zapínať. Jednoduché, prehľadné, skvelé.

Nasleduje Svietidlo, túto aplikáciu som už chválil vyššie. Predposledná je Nájdi môj telefón, čo je jednoduchá utilitka, ktorá na povel rozozvučí pripojený mobilný telefón. Musí byť pochopiteľne v dosahu Bluetooth signálu, čo v rámci bytu obvykle je, takže ho budete počuť a ľahko nájdete. Položka dvadsiata je Nastavenie, v ktorom k hodinkám pripojíte bezdrôtové slúchadlá, vyladíte si správanie displeja, preskladáte domovské obrazovky, zmeníte intenzitu vibrácií, nastavíte plán režimu Nerušiť, odpojíte mobilný telefón atď.

Prepracované športové funkcie hodiniek Huawei Watch GT 2e

Iba spočítať kilometre pri behu a vykresliť trasu v mobilnej aplikácii už dávno nestačí na titul športové smart hodinky, takže čo má Huawei naviac? Meranie tepu, ktoré funguje aj pri plávaní, meranie SpO2, kvôli ktorému musíte na chvíľu zastaviť a upokojiť sa, ale veľa sa deje aj v oblasti analýzy dát, nastavenia cieľov a tréningu.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Inteligentné hodinky Huawei Watch GT 2e pomôžu detailne analyzovať vaše športové výkony.

Po každom workoute sa môžete preberať hodnotami: priemerná rýchlosť, priemerné tempo, najrýchlejšie tempo na plávajúcom kilometri, pri behu máte presne spočítané kroky (pri plávaní tempa a SWOLF), ich kadenciu a dĺžku, vďaka barometru vidíte hodnoty prevýšenia, zmestí sa aj graf srdcového tepu, na ďalšej obrazovke je automatické rozdelenie do zón, nasledujú grafy na tempo, kadenciu a nadmorskú výšku, systém tiež zhodnotí efekt tréningu na celkovú kondíciu (či si náhodou nenakladáte málo, alebo naopak príliš) a odporučí dĺžku regenerácie. Ďalšie informácie a podrobnejšie skúmanie grafov si môžete dopriať v mobilnej aplikácii.

Než spustíte meranie aktivity, možno nastaviť ciele na vzdialenosť, čas alebo spálené kategórie, smart hodinky vás môžu upozorniť v zadaných časových alebo dĺžkových intervaloch alebo si nastavíte tempo virtuálneho partnera a pri behu potom na displeji vidíte, aký náskok alebo stratu na neho máte. Pekná motivácia, len nepočíta s kopcami, kedy pri rovnakej námahe zákonite spomalíte, ale digitálny sparring partner drží strojové tempo ďalej. Škoda, ale rovnakú chybu robia aj Garmin, etalón medzi športtestermi.

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky
Veľký nedostatok predstavuje chýbajúca možnosť exportu dát zo systému Huawei.

Zaujímavý je pokus s bežeckými kurzami, v aktuálnej verzii firmvéru je ich 13 od miernych a krátkych, po dlhšie (najdlhší má 66 minút), môžete si naordinovať intervaly vrátane HIIT. V tomto smere je spomínaný Garmin výrazne ďalej, ale snáď je to pre Huawei iba začiatok a v ďalších verziách firmvéru sa bude funkcia zdokonaľovať a k behu sa pridajú aj ďalšie disciplíny.

Pri workoute možno nastaviť správanie/zhasínanie displeja, dátové obrazovky sú pevne dané a ich skladba sa logicky líši podľa zvoleného druhu športu. Páči sa mi automatická detekcia športovej aktivity. Keď vybehnete a zabudnete zapnúť záznam, po chvíli sa smart hodinky samy ozvú a spýtajú sa, či bežíte vnútri či vonku. Skvelé.

i

Škoda, že podobne automaticky nefunguje aj prepínanie disciplín pri triatlone. Pri pretekoch som to skúšal len raz, ale hlava aj telo sú pri prechodoch tak zamestnané, že som si spomenul vždy až s oneskorením niekoľkých kilometrov. Teda v zázname mám nezmysly a spätne s nimi už nič neurobím.

Na export dát zo smart watch Huawei Watch GT 2e (zatiaľ) zabudnite

Stať o športovaní zakončíme (podľa môjho názoru) najväčším problémom. Záznamy aktivít ostanú v systéme Huawei Zdravie a ďalej ich nedostanete. Exportovať sa dá len screenshot, nie trasa vo formáte GPX, ktorú by ste mohli uploadovať do niektorého zo zavedených systémov ako sú Strava, Endomondo a ďalšie. Dáta je možné synchronizovať len s Google Fit a MyFitnessPal, ale ani v jednom prípade sa neprenáša trasa. Huawei opakovane potvrdzuje, že na funkcii pracuje, takže dúfajme, že jej zavedenie nebude trvať dlho, pretože to u športovcov, ktorí roky zhromažďujú dáta v jednej platforme, značne degraduje použiteľnosť inak skvelých hodiniek.

Záver recenzie a hodnotenia hodiniek Huawei Watch GT 2e

Huawei Watch GT 2e; recenzia; smart hodinky

Huawei Watch GT 2e

Smart hodinky (smart watch)

Huawei GT 2e sú skvelé smart hodinky. Páči sa mi hlavne výdrž batérie, jasné farby na displeji a spoľahlivosť, s akou na ňom vyskakujú notifikácie z pripojeného mobilu. Výborná je aj tá ťažko popísateľná ergonómia, plynulosť ovládania, správanie hodiniek, všetky tie drobnosti, ktorých si ani nevšimnete – keď sú urobené správne (a tu väčšinou sú).

Niekomu bude chýbať možnosť hodinkami zaplatiť, ja za najväčší problém považujem chýbajúce prepojenie na zavedené športové platformy (Strava a spol.). A celé to kazí aj cenová politika – prečo by si niekto kupoval Huawei GT 2e, keď je tu súrodenec z rovnakej liahne, model Honor Watch Magic 2? Tieto inteligentné hodinky sú objektívne lepšie, subjektívne krajšie, pritom lacnejšie.

Klady

 • Výdrž batérie
 • Meranie pohybových aktivít
 • Spoľahlivosť notifikácií a pripojenia
 • Ergonómia
 • Plynulosť ovládania

Zápory

 • Chýbajúce prepojenie na zavedené športové platformy
 • Absencia NFC
 • Cena
i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01