Obnoviť stránku

Čo je hrubá motorika a ako ju rozvíjať?

Slovník

Aktualizované

Hrubá motorika označuje motorické zručnosti, počas ktorých sú zapojené veľké svaly, ktoré využívame na pohyb: chôdzu, beh, skoky, ale aj na držanie tela vo vzpriamenej pozícii alebo koordináciu pohybov rúk a nôh. Hrubú motoriku rozvíjame už od narodenia. Jej správny vývoj a rozvoj je pre kvalitu nášho života absolútne zásadným faktorom. Preto by sme mali aktívne pracovať na jej rozvoji.

Hrubá motorika

Hrubá motorika - čo to je?

Hrubá motorika vyjadruje pohyb celého tela (veľkých svalov). Reprezentuje dve hlavné funkcie pohybovej sústavy: udržiavanie polohy (posturálna) a pohyb (lokomočná). To znamená, že zaisťuje stabilitu a zároveň sa stará o prechody jednotlivých polôh (celého tela aj jeho jednotlivých častí).


i

Ako sa prejaví oslabenie hrubej motoriky u detí?

Deti s oslabenou hrubou motorikou majú spravidla problémy s obliekaním, zapínaním gombíkov alebo zaväzovaním šnúrok. Je pre nich ťažšie zvládať tieto úkony samostatne. Môžu byť pomalšie a mať problémy s rovnováhou a koordináciou jednotlivých pohybov (cvičiť podľa cvičiteľa, jazda na bicykli, korčuľovanie, chôdza po kladine a ďalšie). Jednotlivé úkony je preto potrebné cielene nacvičovať až do ich zvládnutia.

Hrubá a jemná motorika, aký je v nich rozdiel?

Jemnú motoriku riadi aktivita drobných svalov a súvisí s oznamovacou motorikou. Rovnako ako hrubá motorika sa rozvíja už od narodenia. Dieťa postupne zdokonaľuje pohyby rúk a prstov a úchop malých predmetov. Jemná motorika zahŕňa pohybovú aktivitu: tváre, rečových orgánov, ústnej dutiny, spätnú zrakovú väzbu, pohyby pri grafických činnostiach.

Ako efektívne rozvíjať hrubú motoriku?

Deti aj dospelí môžu rozvíjať hrubú motoriku s pomocou rôznych druhov cvičení a cvičebných pomôcok. Pre deti je ideálne zvoliť vhodnú hru, ktorá ich bude baviť a zároveň posilní veľké svaly a zlepší rovnováhu a koordináciu pohybov (balančné dosky, hádzanie krúžkov, skákacia guma, švihadlo a ďalšie). Dospelí môžu cvičiť s náradím (balančné podložky, lopty, trampolína, rôzne rehabilitačné pomôcky a ďalšie). Veľmi vhodné sú loptové športy, pri ktorých je nutná koordinácia pohybov rúk a nôh napr. basketbal, futbal atď. Nemusíte tieto športy priamo hrať, stačí cieliť na kôš alebo na bránku.

Tipy, ako rozvíjať hrubú motoriku u detí rôznych vekových skupín

Ako už bolo povedané vyššie, rozvoj hrubej motoriky začína už od narodenia. Vývoj pohybu dieťaťa postupuje od hlavy smerom k päte. V momente, keď dieťatko začne zdvíhať hlavičku, zapája svaly celého tela. Potom postupne prechádza do ďalších vývojových fáz (posadenie, lezenie, postavenie, chôdza atď. ). Pokiaľ chcete podporiť zdravý vývoj, stačí, keď budete dodržiavať základné pravidlá a hlavne sa riadiť zdravým rozumom. V prípade, že chcete vášmu dieťaťu aktívne pomôcť, máte na výber z celého radu zaujímavých a zábavných aktivít, ktoré nielenže rozvíjajú hrubú motoriku, ale tiež posilňujú rôzne svalové skupiny.

  • Motorické hračky sú určené pre deti od narodenia. V tejto bohatej kategórii nájdete interaktívne hračky, pomôcky a hlavolamy, ktoré nenásilnou hravou formou stimulujú rozvoj hrubej a jemnej motoriky.
  • Nafukovacie valce sú vhodnou motorickou pomôckou pre deti od 6 mesiacov. Valec motivuje deti na lezenie.
  • Ťahacie hračky sú skvelou voľbou pre deti od 1 do 3 rokov. Môžu byť vyrobené z dreva alebo odolného plastu a vybavené interaktívnymi prvkami, ktoré môžu vydávať rôzne zvuky.
  • Detské lopty a hádzanie krúžkov sú ďalšie zábavné aktivity, ktoré sú vhodné pre najmenšie deti od 6 mesiacov do 3 rokov.
  • Balančné pomôcky preveria schopnosti detí predškolského veku. Sú dostupné v drevenom vyhotovení. Zaujmú farebným, roztomilým dizajnom.
  • Detské švihadlá potešia školákov a šikovných predškolákov. Skákanie cez švihadlo zlepšuje fyzickú kondíciu, koordináciu pohybov a rýchlosť.
i Mohlo by vás zaujímať

Hrubá aj jemná motorika sa vyvíjajú už od narodenia. Jej zdravý vývoj podporíte vhodnou pohybovou aktivitou, ktorá zahŕňa aj cvičenie s rôznymi pomôckami. Deti môžu hrubú motoriku rozvíjať prirodzene v rámci hry.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12