Kotúčová alebo uhlová brúska sa hodí na rôzne činnosti
Uhlové brúsky sa podľa kotúča dajú použiť na rezanie, brúsenie a niekedy aj na leštenie najrôznejších materiálov. Kotúčová brúska dokáže s ľahkosťou opracovať kovy, drevo, plasty a všetky stavebné materiály, ako sú napríklad kameň, betón, keramika a ďalšie. Kotúčová brúska je často nazývaná aj ako flexa a je nenahraditeľným pomocníkom mnohých profesionálov i domácich
majstrov. Vďaka jej schopnosti opracovávať rôzne materiály slúži aj ako brúska na železo.
Tieto brúsky sa vyrábajú aj vo vyhotovení typu aku uhlové brúsky.
Vibračná brúska alebo najlepšia brúska na drevo
Vibračné brúsky využívajú na prácu vibrácie brúsnej dosky, na ktorú je pomocou upínacieho mechanizmu alebo suchého zipsu pripevnený brúsny papier. Sú ideálne ako brúsky na drevo, ale hodia sa aj na kovy a niektoré stavebné materiály. Brúska na drevo je tiež v predaji ako v aku, tak aj v klasickom vyhotovení.
- Brúska na drevo s brúsnou doskou v tvare obdĺžnika je vhodná na veľké rovné plochy.
- Na prácu v rohoch a na hranách je vhodná zašpicatená doska delta.
Excentrická brúska je vhodná na veľmi jemné zabrusovanie
Excentrické brúsky sa podobajú vibračným brúskam, okrem vibrovania sa však kruhová brúsna doska aj otáča. Výsledkom je hladký, čisto a rovnomerne opracovaný povrch. Excentrická brúska dosahuje vynikajúce výsledky aj na zaoblených povrchoch, ako sú napríklad karosérie áut, ale príliš sa nehodí na prácu v rohoch. Excentrická brúska nezanecháva žiadne stopy po brúsení,
čo je jej veľkým plusom.
Priama brúska príde vhod do zle prístupných miest
Priame brúsky využívajú na prácu stopkové brúsne nástroje. Sú určené hlavne na prácu v neprístupných a členitých priestoroch. Priamu brúsku môžete použiť takmer na všetky materiály, poslúži vám teda aj ako brúska na drevo. Hodí sa na opravárske a modelárske práce, rovnako ako na brúsenie odliatkov, zvarov a ďalších detailov. Priama brúska dosahuje vysoké otáčky.
i
Mini brúsky, niekedy nazývané mikro brúsky, majú podobnú konštrukciu ako brúska priama. Mini brúska má menšie rozmery aj hmotnosť, takže ju je možné pohodlne ovládať jednou rukou. Nástroje sú najčastejšie stopkové s čelnou alebo bočnou pracovnou časťou. Sú určené pre drobné práce na detailoch, pre modelárstvo a dokončovacie práce.
Kotúčová brúska
Vibračná brúska
Excentrická brúska
Priama brúska
V ponuke okrem iného nájdete spoľahlivé a kvalitne spracované brúsky AlzaTools, ktoré sa pýšia skvelým používateľským komfortom a kompatibilitou s úsporným systémom BatteryONE.
Brúska na sadrokartón alebo brúska žirafa
Brúsky na sadrokartón sú väčšinou vybavené teleskopickým držadlom, vďaka ktorému sa im hovorí brúsky s dlhým krkom alebo brúsky žirafy. Sú konštruované na brúsenie sadrových tmelov, sadrových i vápenných omietok, na odstraňovanie náterov a tapiet. Hlavnou časťou brúsky na sadrokartón je rotujúca kruhová brúsna doska s výmenným brúsnym papierom. Na prácu v rohoch
je určená trojuholníková oscilačná doska.
Pásová brúska zastane hrubú prácu
Pásové brúsky obrusujú materiál pomocou pohybujúceho sa brúsneho pásu. Pásová brúska je vhodná na brúsenie dlhších plôch a zaobstarať si ju môžete v dvoch variantoch. Prvý z nich je kompaktnejšia ručná pásová brúska, ktorá je v predaji aj v aku vyhotovení. Stolová pásová brúska sa potom hodí na častú prácu.
Pásová brúska vďaka svojim schopnostiam často slúži ako brúska na podlahy.
Stolová brúska na pracovný stôl alebo dosku
Stolové brúsky sú, na rozdiel od ručných modelov, stroje pevne umiestnené na povrchu, napríklad na pracovnom stole. Medzi stolové brúsky sa radí hlavne dvojkotúčová brúska, stolová pásová brúska, brúska na nože a nástroje, brúska na vrtáky a brúska na reťaze motorových píl.
Vďaka upínaciemu príslušenstvu je možné niektoré ručné brúsky použiť aj ako stolové brúsky.
Multifunkčná akumulátorová brúska
Aku brúsky, teda brúsky napájané akumulátorom, sa delia do niekoľkých ďalších kategórií. Nájdeme medzi nimi akumulátorové uhlové brúsky, vibračné aj excentrické. Hlavnou výhodou týchto nástrojov je obratnosť, flexibilita a možnosť práce v miestach bez elektriny. Nevýhodou je vyššia cena, nutnosť nabíjania a niekedy aj nižší výkon.
Brúska na SDK
Pásová ručná brúska
Stolová brúska
Aku brúska
i
Ku všetkým typom si môžete zaobstarať rôzne príslušenstvo k brúskam, či už ide o brúsne papiere, pásy alebo brúsne a rezné kotúče. Pre priame brúsky a mini brúsky sa dodávajú stopkové brúsne nástroje v kompletných súpravách.
Na čo sa pri výbere brúsky všeobecne zamerať?
Nižšie sa pozrite na nevyhnutné parametre, ktoré sú pri výbere brúsky zásadné.
Príkon motora brúsky sa odvíja od náročnosti práce
Pri výbere brúsky zohľadnite, ako často a na čo ju budete využívať. Pokiaľ plánujete brúsiť tvrdé materiály, napríklad kov alebo drevo, s hrubým brúsnym papierom, alebo ak má brúska veľkú brúsnu plochu, bude sa vám hodiť model s vyšším príkonom. Nebude sa prehrievať a zasekávať.
Má brúska vrecko alebo nádobu na zber opracovaného materiálu?
Brúska je praktickým nástrojom, ale pri brúsení spravidla vzniká neporiadok. Dobrou správou je, že niektoré brúsky umožňujú pripojenie vysávača, iné zase samy odsávajú obrúsený materiál do vlastnej nádoby. Táto vlastnosť vám pomôže udržať čisté pracovné prostredie za všetkých okolností.
Bude vám stačiť jednoručná brúska, či obojručná?
Pokiaľ sa vám pri vašej práci najviac hodí ručná brúska, nezabudnite si pred jej kúpou overiť typ úchopu.
- Jednoručná brúska je vhodná na brúsenie menších plôch, prípadne rohov a hrán, ktoré vám nezoberú mnoho síl. Spravidla nie je natoľko výkonná, ale ľahšie sa s ňou manipuluje.
- Obojručná brúska býva výkonnejšia a ťažšia. Hodí sa pre prácu vo vodorovnej (horizontálnej) polohe.
Hmotnosť – kedy ťažšia ručná brúska nie je na škodu?
Môžete si povedať, že čím ľahšia ručná brúska je, tým viac uľahčí manipuláciu s nástrojom. Toto tvrdenie je síce pravdivé, ale vzťahuje sa iba na jednoručné brúsky. Pri obojručných modeloch nie je väčšia hmotnosť na škodu, pretože na ňu pri práci vo vodorovnej polohe nemusíte toľko tlačiť. Výkonnejšie modely sú všeobecne ťažšie.
Domácim majstrom i profesionálnym remeselníkom sa môžu hodiť gravírovacie stroje alebo gravírovacie perá, ktoré slúžia na trvalé značenie i písanie do materiálov, ako sú sklo, oceľ, mäkké kovy, drevo a plast.
Sú brúsky bezpečné? Pri práci je nutné dodržiavať niekoľko zásad
Brúsky sú výborným pomocníkom pre každého profesionála i domáceho majstra. Pri práci s brúskou je ale dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia:
- Vždy používajte ochranné okuliare a prípadne aj slúchadlá, obzvlášť pri hlučných brúskach, ako sú pásové alebo stolné brúsky.
- Pri práci používajte rukavice a pracovný odev. Voľné oblečenie alebo šperky môžu byť zachytené rotujúcimi časťami brúsky.
- Pred každým použitím skontrolujte, či sú brúsne nástroje správne upevnené a či nie sú poškodené.
Aká je tá najlepšia brúska? Recenzie zákazníkov vám môžu napovedať, ktorý model bude vhodný práve pre vás.