Obnoviť stránku

Počas sviatku 8.5. je otvorená iba centrála v Bratislave a AlzaDrive Senec.

Garmin Venu 2 a 2S (PREVIEW) – dva rozmery, väčšia výdrž a inovované prostredie

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Je tomu rok a pol, čo Garmin predstavil horúcu novinku Garmin Venu, ktorá spojila famózny dizajn, pokročilé športové funkcie a vôbec prvý AMOLED displej v sortimente Garminu. V podstate bezchybné zariadenie si rýchlo získalo všeobecnú obľubu a vzbudilo aj prirodzenú zvedavosť na budúce generácie. A práve teraz prichádza Garmin Venu 2, ktorá síce prináša len neveľké množstvo zmien, o to dôležitejšie ale vo finále môžu byť. Stanú sa Garmin Venu 2 ďalšou trefou do čierneho?

Garmin Venu 2; Garmin Venu 2S; Garmin; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;


Garmin Venu 2 – OBSAH

  1. Menšie aj väčšie. S displejom, ktorý vás uchváti
  2. Nový systém s dvojnásobnou výdržou batérie
  3. Garmin Venu 2 nesklamú ani výbavou
  4. Vytvorené pre aktívny životný štýl
  5. Zdravie a bezpečnosť, pretože na čom inom záleží?
  6. Garmin Venu 2 a 2S – varianty, dostupnosť a cena

Menšie aj väčšie. S displejom, ktorý vás uchváti

Kým predchádzajúca generácia si musela vystačiť s univerzálnym rozmerom 43 mm, Garmin Venu 2 ponúkajú dve odlišné veľkosti, 40 a 45 mm. Tie uspokoja zákazníkov s drobnejším zápästím aj používateľov túžiacich po väčšom displeji. Otázkou napriek tomu zostáva, či by viac ľuďom predsa len nesadol pôvodný zlatý stred. Bez zmeny v každom prípade zostali použité materiály, a zatiaľ čo telo je vyrobené z vystuženého polyméru, lunetu tvorí nerezová oceľ. Remienok vsádza na osvedčené silikónové vyhotovenie, ktoré má práve Garmin snáď najvydarenejšie na trhu. Samozrejmosťou je aj prítomnosť systému Quick Release pre možnosť jednoduchej a rýchlej výmeny remienka podľa aktuálnych potrieb.

Veľkým lákadlom Garmin Venu 2 je prirodzene aj už spomínaný AMOLED displej, ktorý je oproti transflektívnemu variantu síce horšie čitateľný vo vonkajších podmienkach, ponúka zato bezkonkurenčné farby aj pozorovacie uhly a vernú čiernu. Mimoriadne vysoké rozlíšenie navyše zaisťuje špičkovú jemnosť 452 alebo 462 PPI (podľa zvoleného modelu), čo je jedna z najvyšších hodnôt vôbec. K dispozícii je tiež dotykové ovládanie, funkcia Always-On, ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass 3 alebo široký výber z originálnych ciferníkov.

Nový systém s dvojnásobnou výdržou batérie

Operačný systém inteligentných hodiniek značky Garmin je známy svojou stabilitou, hladkým chodom a takmer nekonečnými možnosťami prispôsobenia. Konkurencia v podobe Applu alebo Samsungu však ponúka výrazne prehľadnejšie, celkovo intuitívnejšie a graficky podarenejšie prostredie, voči ktorému vyzerá Garmin tak trochu zastaralo. Práve Garmin Venu 2 ale s celou situáciou prekvapivo zahýbali a priniesli všestranne vylepšený systém, ktorý môže byť prvým krokom k vyriešeniu možno najväčšej boliestky tohto výrobcu. V prvom rade bol omladený dizajn, ktorý je zreteľne štýlovejší, hoci spomínanú konkurenciu zatiaľ dotiahnuť nedokázal. Druhou inováciou je zjednodušené listovanie, kde každá funkcia už nezaberá celú obrazovku, ale dáta sú vypísané jednoducho na riadkoch. Vďaka tomu vidíme viac informácií naraz a všetko potrebné zistíme o to rýchlejšie.

Vylepšenia systému našťastie nesprevádza zvýšená spotreba energie. Práve naopak – Garmin Venu 2 ponúka až 11-denný chod v štandardnom režime a 22 hodín pri spustenej GPS. Popri zhruba dvojnásobnej výdrži sa ale môžeme tešiť aj na citeľne rýchlejšie nabíjanie, ktoré nám dodá dostatok šťavy na celý deň len za 10 minút.

Garmin Venu 2; Garmin Venu 2S; Garmin; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Vo výbave smart watch Garmin Venu 2 a Venu 2S nechýba ani prijímanie notifikácií.

Garmin Venu 2 nesklamú ani výbavou

Smart hodinky Garmin Venu 2 sa pýšia kvalitnou výbavou, v ktorej nájdeme napríklad budík, stopky, časovač, kalendár, predpoveď počasia, hľadanie telefónu alebo bezkontaktné platby Garmin Pay. Vedľa ovládania médií prehrávaných na smartfóne možno hudbu uložiť aj do samotných hodiniek, a obľúbených interpretov si tak vypočuť bez závislosti od akéhokoľvek ďalšieho zariadenia. Vnútorné úložisko pritom zaznamenalo medzigeneračný nárast a teraz pojme až 650 piesní, s čím si musí vystačiť snáď úplne každý.

K dispozícii je však aj online obchod Connect IQ, ktorý sprístupňuje celý rad ďalších aplikácií a ciferníkov, takže svoje Garmin Venu 2 nakoniec môžeme upraviť presne k obrazu svojmu. Neprídeme ani o notifikácie s podporou slovenskej diakritiky, pričom mobilné telefóny s Androidom zvládnu navyše aj textové odpovede na prichádzajúce volania a správy. Celkovo vzaté sú podporované smartfóny s Androidom aj iOS a z hľadiska konektivity môžeme využiť Bluetooth, WiFi alebo ANT+.

Vytvorené pre aktívny životný štýl

Či už prekonávame rekordy alebo celý deň nepohneme ani brvou, Garmin Venu 2 zaistia dokonalý prehľad o našej aktivite. Informácie získame nielen o počte krokov, prejdenej vzdialenosti a spálených kalóriách, ale aj vystúpených poschodiach či minútach intenzívnej aktivity. Samozrejmosťou je aj automatické nastavenie denného cieľa podľa schopností používateľa alebo motivovania prostredníctvom odznačikov, ktorými sme odmeňovaní na základe športových výkonov.

Vyberať pritom môžeme z viac ako 30 športových režimov, medzi ktorými nájdeme aj absolútne nové aktivity v podobe turistiky, HIIT, lezenia v hale alebo boulderingu. Vzhľadom na vodotesnosť do piatich atmosfér neprekvapí ani režim plávania, ktorý automaticky rozpozná rôzne štýly, zmeria tep, vzdialenosť aj celý rad ďalších parametrov. Pri outdoorových aktivitách zase oceníme tri satelitné systémy GPS, GLONASS a Galileo, ktoré zvládajú dokonca aj navigáciu do počiatočného bodu. Samozrejmosťou je záznam stúpania, nadmorskej výšky, tlaku vzduchu a prítomný je tiež kompas alebo senzor teploty.

Vedľa merania pohybových aktivít nám Garmin Venu 2 pomôžu aj s ich plánovaním a vyhodnotením. K dispozícii sú predpripravené cvičenia rôzneho zamerania, a nám tak stačí si jednoducho vybrať. Začínajúci športovci zase ocenia animácie jednotlivých cvikov, ktoré nám presne ukážu, ako daný cvik vlastne vykonávať. Pri posilňovaní si novo zobrazíme tiež zaťaženie jednotlivých svalov, čo pomôže s efektívnym zacielením presne do tých partií, ktoré sú pre nás dôležité.

K dispozícii sú tiež kompletné tréningové plány zložené zo série cvičení v časovom horizonte niekoľkých týždňov. Tie predstavujú systematickú prípravu vytvorenú na mieru používateľovi, čo vedie k maximálnym výsledkom pri minimálnom úsilí. Tréningové plány však podporujú len niektoré športové aktivity, medzi ktorými spravidla nájdeme napríklad beh. Z hľadiska hodnotenia potom môžeme využiť známy VO2 Max odhadujúci fyzičku používateľa, prípadne tzv. fitness vek, vypočítaný z chronologického veku, aktivity, BMI a pokojovej tepovej frekvencie.

Garmin Venu 2; Garmin Venu 2S; Garmin; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Inteligentné hodinky Garmin Venu 2 a Venu 2S umožňujú zobrazenie záťaže jednotlivých svalov.

Zdravie a bezpečnosť, pretože na čom inom záleží?

Smart hodinky Garmin Venu 2 nepretržite strážia srdcový tep a upozornia nás aj na abnormálne výkyvy. Štvrtá generácia optického senzora navyše sľubuje presnejšie meranie ako kedykoľvek predtým, najmä v čase zvýšenej záťaže. Monitorovaniu podlieha aj stres, z ktorého vychádza tiež unikátna funkcia Body Battery. Tá udáva množstvo energie používateľa a podľa našich skúseností funguje neuveriteľne presne. Pri porovnaní s obdobnou funkciou pri Xiaomi Mi Watch vyšlo najavo, že algoritmus Xiaomi je voči záťaži o niečo citlivejší (energia klesá rýchlejšie), a je preto pomerne zaujímavé, že Garmin novo Body Battery upravil taktiež k vyššej senzibilizácii.

Vo dne v noci je monitorovaný tiež dych a okysličenie krvi (SpO2). Mnohé zistíme takisto o spánku, či už ide o tep, stres, rozlíšenie fáz, celkové vyhodnotenie alebo tipy k efektívnejšiemu odpočinku. Posudzovanie spánku je navyše presnejšie vďaka novému výpočtu uznávanej spoločnosti Firstbeat, ktorú už nejakú dobu vlastní práve Garmin. K dispozícii je tiež sledovanie hydratácie, tehotenstva či menštruačného cyklu žien, pri ktorých možno zaznamenať aj prítomnosť akýchkoľvek symptómov.

Garmin Venu 2; Garmin Venu 2S; Garmin; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Smart hodinky Garmin Venu 2 zvládnu monitorovať aj stav našej hydratácie.
Porovnanie modelov Garmin Venu Garmin Venu 2 Garmin Venu 2S
Rozmery zariadenia 43 × 43 × 12 mm 45 × 45 × 12 mm 40 × 40 × 12 mm
Uhlopriečka displeja 1,2" 1,3" 1,1"
Hmotnosť 46,3 g 49 g 38,2 g
Koľko piesní je možné uložiť 500 650 650
Štandardná výdrž batérie 5 dní až 11 dní až 10 dní
Farebné varianty Slate Black
Silver Blue
Black/Gold
Rosegold Sand
Slate/Black Band
Silver/Granite Blue Band
Slate/Black Band
Silver/Gray Band
Rose Gold/White Band
Gold/Sand Band

Podrobnejšie porovnanie

Porovnanie modelov Garmin Venu Garmin Venu 2 Garmin Venu 2S
Výdrž batérie pri spustenej GPS 20 hodín (6 hodín pri spustenej hudbe) 22 hodín (8 hodín pri spustenej hudbe) 19 hodín (7 hodín pri spustenej hudbe)
Šírka remienka 20 mm 22 mm 18 mm
Rozlíšenie displeja 390 × 390 px 416 × 416 px 360 × 360 px
Jemnosť displeja 459 PPI 452 PPI 462 PPI

Smart hodinky Garmin Venu 2 myslia aj na našu bezpečnosť, a pri vybraných športoch preto rozpoznajú potenciálnu nehodu. Automaticky sú tak varované vopred vybrané kontakty, ktorým je oznámená dokonca aj súčasná poloha používateľa. Podobne funguje aj Asistencia, pri ktorej núdzový signál vyšleme ručne. V oboch prípadoch je však nutné pripojenie k telefónu. Určitou špecialitou je potom tzv. LiveTrack, ktorý umožňuje sledovanie používateľa v reálnom čase ďalšou osobou, čo sa hodí pri riskantných aktivitách.

Garmin Venu 2 a 2S – varianty, dostupnosť a cena

Každú z veľkostí si môžeme kúpiť v iných farebných variantoch. Zatiaľ čo väčšie Garmin Venu 2 sú dostupné v odtieni Slate/Black Band a Silver/Granite Blue Band, drobnejšie Garmin Venu 2S sa ponúkajú vo variáciách Slate/Black Band, Silver/Gray Band, Rose Gold/White Band alebo Gold/Sand Band. O presnom dátume dodania zatiaľ nemáme informácie a stopercentne potvrdená nie je ani cenovka. S najväčšou pravdepodobnosťou ale z peňaženky vytiahneme nie práve zanedbateľných 350 EUR.

Konštrukcia


Garmin Venu 2 Garmin Venu 2S
Rozmery 45 × 45 × 12 mm 40 × 40 × 12 mm
Hmotnosť 49 g
38,2 g
Šírka remienka 22 mm 18 mm
Materiál remienka silikón
Materiál puzdra polymér vystužený vláknami
Materiál lunety nerezová oceľ
Ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3
Vodotesnosť 5 ATM

Displej


Garmin Venu 2 Garmin Venu 2S
Technológia displeja AMOLED
Uhlopriečka displeja 1,3" 1,1"
Rozlíšenie displeja 416 × 416 px 360 × 360 px
Jemnosť displeja 452 PPI 462 PPI

Funkcie


Garmin Venu 2 Garmin Venu 2S
Bezkontaktné platby
Uloženie hudby v hodinkách
Meranie okysličenia krvi
Meranie stresu
Body Battery
Bluetooth volanie ×

Ostatné


Garmin Venu 2 Garmin Venu 2S
Satelitné polohové systémy GPS, GLONASS a Galileo
Konektivita Bluetooth, Wi-Fi, ANT+
Kompatibilita Android, iPhone
Štandardná výdrž batérie až 11 dní až 10 dní
Výdrž batérie pri spustenej GPS 22 hodín (8 hodín pri spustenej hudbe) 19 hodín (7 hodín pri spustenej hudbe)
i Mohlo by vás zaujímať

Garmin Venu 2 lákajú mimoriadnym dizajnom, pokročilou ponukou funkcií, inovovaným prostredím a dychberúcim displejom, ktorému sa vyrovná len máločo. Nevýhodou tak môže byť snáď len vyššia cena, ktorá však zodpovedá všestranne podareným hodinkám, ktoré patria medzi tie najlepšie na trhu.

P-DC1-WEB01