Obnoviť stránku

Garmin Fenix 7 (PREVIEW) – športová legenda v doposiaľ najlepšej forme

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Po viac ako dvojročnom čakaní prichádza v poradí už siedma generácia legendárneho radu Garmin Fenix, ktorý sa preslávil jedinečným spojením tých najlepších športových a outdoorových funkcií. Garmin Fenix 7, niekedy označované ako Garmin Fenix 7 Pro, patria medzi najlepšie vybavené zariadenia na trhu a ľahko sa tak stanú jasnou voľbou rekreačných aj profesionálnych športovcov.

Garmin Fenix 7

Garmin Fenix 7 – OBSAH

  1. Solárne nabíjanie bez kompromisu
  2. Bezpočetné množstvo funkcií s až ročnou výdržou batérie
  3. Pre športovcov len to najlepšie
  4. Biometrické údaje ako na dlani
  5. Garmin Fenix 7 – varianty, dostupnosť a cena

Solárne nabíjanie bez kompromisu

Puzdro Garmin Fenix 7 tvorí polymér vystužený uhlíkovými vláknami, ktorý v porovnaní s kovom ponúka citeľne nižšiu váhu. Hmotnosť sa napriek tomu pohybuje relatívne vysoko a podľa zvolenej verzie ide o 58 až 96 gramov (vrátane remienka). Vďaka zachovaniu rozmerov predchádzajúcej generácie sa aj tentoraz môžeme tešiť na veľkosti 42 mm (Fenix 7S), 47 mm (Fenix 7) a 51 mm (Fenix 7X). Outdoorovému zameraniu napokon zodpovedá aj nadpriemerná hrúbka, ktorá predstavuje 14,1 mm, 14,5 mm alebo 14,9 mm.

Z dôvodu vyššej odolnosti je spodná strana kompletne kovová, zatiaľ čo hornú časť v závislosti od vybranej verzie chráni luneta z titánu či nerezovej ocele. Displej naproti tomu stráži Corning Gorilla Glass DX alebo zafírové sklíčko, a nie je tak divu, že úctyhodnú vodotesnosť do 10 atmosfér dopĺňa aj armádny štandard odolnosti vzdorujúcej vode, nárazom či nepriaznivým teplotám. Inteligentné hodinky Garmin Fenix 7 nás skrátka odprevadia aj do tých najdrsnejších podmienok.

Garmin Fenix 7 na horách

Revolučnú zmenu prinieslo ovládanie. K piatim tlačidlám umožňujúcim interakciu aj v ťažkých podmienkach totiž pribudla dotyková obrazovka, ktorá v mnohých situáciách predsa len ponúka rýchlejšie a prirodzenejšie ovládanie (viď. recenzia Garmin Enduro). Aj tentoraz sme sa dočkali transflektívneho MIP displeja, ktorý je výborne čitateľný aj na priamom slnku, a na outdoorové dobrodružstvo je tak najlepšou voľbou.

K dispozícii je tiež edícia Solar umožňujúca solárne dobíjanie, ktoré je po novom až 2× efektívnejšie. Na rozdiel od šiestej generácie navyše nemusíme vyberať medzi edíciou so solárnym nabíjaním a verziou s maximálnou odolnosťou so zafírovým sklíčkom. Všetky tri veľkosti totiž ponúka edícia Sapphire Solar, ktorá kombinuje oboje a ponúka príjemný únik z predchádzajúcej dilemy. Priaznivci AMOLED displeja však môžu siahnuť po nových Garmin Epix, hoci cenou za krajší displej je horšia čitateľnosť aj absencia solárneho nabíjania.

Porovnanie modelov Garmin Fenix 7S Garmin Fenix 7 Garmin Fenix 7X
Rozmer zariadenia 42 mm
47 mm
51 mm
Veľkosť displeja 1,20"
1,30"
1,40"
Rozlíšenie displeja 240 × 240 px
260 × 260 px
280 × 280 px
LED svietidlo
× ×
Výdrž batérie
× ×
Štandardná výdrž v smart režime
až 11 dní/14 dní so solárnym dobíjaním
až 18 dní/22 dní so solárnym dobíjaním
až 28 dní/37 dní so solárnym dobíjaním
Rozmer zariadenia 42 mm
47 mm
51 mm
Varianty
štandardný
Solar
Sapphire Solar
štandardný
Solar
Sapphire Solar
Solar
Sapphire Solar

Bezpočetné množstvo funkcií s až ročnou výdržou batérie

Garmin Fenix 7 sú síce športovo založeným modelom, v ponuke napriek tomu nájdeme dlhý rad funkcií spríjemňujúcich naše každodenné povinnosti. Využiť môžeme napríklad budík, stopky, časovač, kalendár, predpoveď počasia, čas východu/západu slnka, vyhľadanie telefónu alebo ovládanie prehrávaných médií na smartfóne. S možnosťou nahrať do pamäte hodiniek až 2 000 piesní si navyše svojich obľúbených interpretov vypočujeme kdekoľvek a kedykoľvek aj bez ťažkopádneho telefónu v dosahu.

Vďaka notifikáciám sme upozornení aj na e-maily, textové správy alebo telefonáty. Prichádzajúce hovory však nemožno vybaviť priamo na hodinkách a iba telefóny s Androidom umožňujú reagovať prostredníctvom predpripravených textových odpovedí. Veľkým plusom sú aj bezkontaktné platby Garmin Pay, s ktorými všetko zaplatíme počas niekoľkých sekúnd. Samozrejmosťou sú prenosové technológie Bluetooth, ANT+ či WiFi, zatiaľ čo obchod Connect IQ Store nám sprostredkuje možnosť doinštalovať nepreberné množstvo ciferníkov, aplikácií a dátových polí.

Nemenej pozornosti si zaslúži aj výdrž batérie, ktorá však závisí od veľkosti modelu, zvolenej edície i používaného režimu. K dispozícii totiž je hneď niekoľko módov s rôznymi funkciami aj výdržou batérie, a sami si tak môžeme zvoliť, čo nám v danej situácii sedí najlepšie. Akú výdrž možno pri jednotlivých modeloch očakávať, ilustruje tabuľka uvedená nižšie.

Maximálna výdrž batérie Garmin Fenix 7S Garmin Fenix 7 Garmin Fenix 7X
Režim šikovných hodiniek
11 dní/14 dní so solárnym nabíjaním
18 dní/22 dní so solárnym nabíjaním
28 dní/37 dní so solárnym nabíjaním
Režim úspory energie
38 dní/87 dní so solárnym nabíjaním
57 dní/173 dní so solárnym nabíjaním
90 dní/viac ako 1 rok so solárnym nabíjaním
Nepretržite spustená GPS
37 hodín/46 hodín so solárnym nabíjaním
57 hodín/73 hodín so solárnym nabíjaním
89 hodín/122 hodín so solárnym nabíjaním
Nepretržite spustené všetky satelitné systémy
26 hodín/30 hodín so solárnym nabíjaním
40 hodín/48 hodín so solárnym nabíjaním
63 hodín/77 hodín so solárnym nabíjaním

Garmin Fenix 7; Garmin; smartwatch; nositeľná elektronika; Inteligentné hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; inteligentné hodinky; wearables;

Pre športovcov len to najlepšie

Napriek tomu, že rad Garmin Fenix vyniká najmä svojimi profesionálnymi funkciami, nezabúda ani na sledovanie bežného pohybu. Zaznamenané sú napríklad kroky, prejdená vzdialenosť, vystúpené poschodia, spálené kalórie alebo minúty intenzívnej aktivity. Vďaka automatickému určeniu cieľov navyše získame motivačný stimul na mieru každého používateľa, takže naše snaženie nebude zbytočne nereálne.

Podpory sa dočkalo cez 40 športových režimov, pričom niektoré aktivity sú automaticky rozpoznané a spustené, prípadne naopak pozastavené pri fyzickom zotrvaní na mieste. Tešiť sa môžeme aj na denné odporúčania workoutov na základe našej histórie a chýbať nebudú ani kompletné tréningové plány pre niektoré druhy aktivít. Pre priaznivcov vybraných športov je navyše pripravený rad špeciálnych nástrojov, či už ide o lyžovanie, surfovanie, golf, MTB, alebo HIIT workouty.

Na výpravách všetkého druhu potom využijeme trojicu družicových systémov GPS, GLONASS a Galileo. Edícia Solar Sapphire sa navyše chváli predinštalovanými TopoActive mapami, kvôli čomu napokon disponuje aj úložiskom zväčšeným zo 16 na 32 GB. Samozrejmosťou je tiež kompas, výškomer alebo tlakomer, zatiaľ čo vo vyšších nadmorských výškach príde vhod aj sledovanie okysličenia krvi.

Pri vybraných aktivitách sú navyše automaticky rozpoznané aj nehody, na základe ktorých sú okamžite odoslané dáta o našej polohe vopred vybraným kontaktom. Asistenciu je ale možné privolať aj manuálne, rovnako ako môžeme využiť vzdialené sledovanie našej aktivity pomocou funkcie Livetrack.

Pestrá škála nástrojov je pripravená aj na plánovanie a vyhodnotenie našich aktivít. Najväčšou novinkou v tejto oblasti je ukazovateľ Real-time Stamina, ktorý v priebehu tréningu zobrazuje množstvo zostávajúcej energie a poradí nám s naším tempom, aby sme dosiahli vytýčený cieľ. Regeneračný asistent zase udáva dobu potrebného odpočinku po danom cvičení, zatiaľ čo Tréningová záťaž postráži, koľko sme si toho naložili za posledných 7 dní, čím predídeme zbytočnému pretrénovaniu. Spomeňme ešte Tréningový efekt, ktorý prezradí, aký veľký bude mať konkrétny tréning vplyv na zlepšenie našej (an)aeróbnej kondície.

smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; inteligentné hodinky; wearables; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Hore využitie pri cyklistike, vľavo dole notifikácie, vpravo dole merania okysličenia krvi.

Biometrické údaje ako na dlani

So športovými výkonmi úzko súvisí aj fungovanie nášho tela. Garmin Fenix 7 preto ponúka všetky bazálne aj pokročilé údaje, ktoré uľahčia plánovanie a porozumenie vlastnému organizmu. Nepretržite je sledovaný srdcový tep, stres (záťaž) aj frekvencia dýchania, pričom chýbať nemôže ani ukazovateľ zostávajúceho množstva energie v podobe Body Battery. Dostatok informácií ale získame aj o svojom spánku, či už ide o jeho celkovú dĺžku, jednotlivé fázy, či celkové vyhodnotenie pomocou skóre.

S dodržaním dostatočného pitného režimu nám pre zmenu pomôžu príslušné pripomienky a počítať môžeme aj s automatickým prispôsobením na základe odhadu množstva strateného potu pri aktivite. Vhod rozhodne príde aj meranie teploty, sledovanie ženského cyklu či monitorovanie tehotenstva, pričom pri poslednom spomínanom poteší pravidelná dávka informácií ohľadom fyziológie, stravy či cvičenia.

Garmin Fenix 7 a lyžování

Garmin Fenix 7 – varianty, dostupnosť a cena

Veľkostné varianty Garmin Fenix 7S a Garmin Fenix 7 dorazí v štandardnej, Solar a Sapphire Solar edícii, zatiaľ čo pri Garmin Fenix 7X štandardná edícia chýba. V prípade každého modelu navyše môžeme vyberať z niekoľkých farebných spracovaní a celková ponuka je tak viac ako pestrá. Dostupnosť očakávame už 9. februára a cena začína na príjemných 699,90 €. Zoznam všetkých dostupných variantov si môžete pozrieť pomocou zeleného tlačidla nižšie.

i Mohlo by vás zaujímať

Ineligentné hodinky Garmin Fenix 7 sú čistokrvným stelesnením tých najlepších technológií, špičkového spracovania a pravdepodobne najlepšej výdrže na trhu. Siedma generácia navyše prináša dotykové ovládanie, kombináciu zafíru/solárneho nabíjania a rad dôležitých vylepšení, vďaka čomu ľahko uspokojí aj tých najnáročnejších športovcov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16