Obnoviť stránku

Samsung Exynos: aký je mobilný procesor od kórejského výrobcu?

Aktualizované • Autor: Redakcia

Vo svete mobilných telefónov je procesor dôležitým údajom. Pozornosť mu venujú predovšetkým záujemcovia o výkonné mobilné telefóny. Preto sa výrobcovia snažia svoje mobily osadzovať čipmi s takým výkonom, ktorý postačuje náročnému tempu používateľov a ich požiadavkám, medzi ktoré patria graficky pokročilé hry, multitasking aplikácií alebo napríklad natáčanie videí s vysokým rozlíšením. Výrobcov tých najvýkonnejších mobilných procesorov nie je veľa, ale do vývoja investuje napríklad populárna spoločnosť Samsung. Čipy, ktoré používa vo svojich mobiloch, sa nazývajú Samsung Exynos.

Samsung Exynos

Samsung Exynos – OBSAH

  1. História vývoja Exynos
  2. Exynos vs. Snapdragon – ktorý je ten lepší?
  3. Exynos 990: aktuálna špička v ponuke Samsung
  4. Exynos 980: ideál pre vyššiu strednú triedu
  5. Staršie procesory Exynos

História vývoja Exynos

Pokiaľ zabrúsime do histórie, názov Exynos nebol používaný od úplných začiatkov. Samsung najprv používal pre Exynos kódové označenie Hummingbird. Prvotnú podobu dostal ako čip v pôvodnom Samsungu Galaxy S, ktorý odštartoval dnes už tak populárny rad Galaxy S. Taktovaný bol na 1 GHz a vyrábaný 45nm procesom. Na nasledujúce procesory Samsungu v jeho ďalších telefónoch sa už vžilo označenie Exynos, ktoré vydržalo dodnes.

Exynos 5250
Starší Exynos 5250. Zdroj: theverge.com

V roku 2012 sa prešlo na štyri jadrá mobilného procesora Exynos, čím sa rapídne navýšil výkon. Vďaka výrobnému procesu 32 nm došlo aj k úspornejšej prevádzke. Od tej doby sme sa dostali k technológii 8 jadier a ešte úspornejšiemu výrobnému procesu.

i Samsung Galaxy Note20 (PREVIEW): nadupané vlajkové lode s mierne odlišným dizajnom

Exynos vs. Snapdragon – ktorý je ten lepší?

Častou témou v oblasti mobilov je takmer kontroverzné použitie iných čipov v identických telefónoch Samsung na rôznych svetových trhoch. V aktuálnej situácii sa juhokórejský výrobca najčastejšie uchyľuje k variantu, kedy európska a ázijská verzia nadupaného Samsungu obsahuje čip Exynos, pričom mobilné telefóny na americkom území sú vybavené čipmi od Qualcomm Snapdragon.

Kvôli tomu dochádza u fanúšikov značky k rozhorčeniu nad použitým procesorom. Dôvod zaoberať sa týmto rozhodnutím je opodstatnený efektivitou jednotlivých čipov a ich výkonom. Presnejší termín by teda bol skôr Exynos vs. Snapdragon. Podľa rôznych testovaní sa preukázalo, že ten istý mobilný telefón vybavený procesorom Snapdragon podáva v niektorých testoch výkonu lepšie výsledky a tiež je energeticky menej náročný. V oblasti testu výkonu ide o testovanie AnTuTu, ďalej GeekBench, GFXBench či Jetstream.

Snapdragon vs. Exynos
Samsung používa oba čipy, Exynos aj Snapdragon, ale zároveň sú to konkurenti. Zdroj: notebookcheck.net

Nemôžeme však Snapdragon vyzdvihovať paušálne. V niektorých testoch dopadol lepšie práve čip Exynos. Objavujú sa však aj dohady, že sa Samsung snaží čip od Qualcommu krotiť, aby nebol výkonnostný nepomer oproti Exynos tak priepastný. My však vďaka integrácii Exynos môžeme okúsiť použitie vlastných čipov výrobcu, ktoré sú samozrejme perfektne optimalizované na mobilné telefóny Samsung.

i Vlastný rad procesorov má napríklad Apple s čipmi radu A alebo Huawei svoj HiSilicon Kirin.

Prečo toto Samsung robí a svoj vlastný čip Exynos integruje len do modelov určených na európsky a ázijský trh? Podľa oficiálnych vyjadrení spoločnosti sú oba čipy na vrchole výkonnosti. Tento krok Samsung podrobnejšie nikdy oficiálne neokomentoval. Úlohu tu však môže hrať dohoda s firmou Qualcomm. Je možné, že v Spojených štátoch Samsung nemôže používať čipy vlastnej výroby, hoci sú preňho inak lepšou voľbou, a to predovšetkým z pohľadu ekonomickej výhodnosti. Kupovať čipy od Qualcommu bude určite drahším variantom.

Exynos 990: aktuálna špička v ponuke Samsung

Najnovší mobilný procesor v rade Exynos je aktuálne Exynos 990. Predstavený bol v októbri roku 2019. Samsung ho prvýkrát použil pri svojom rade Galaxy S20 na začiatku roka 2020. Ide o moderný 7nm proces výroby. Ďalším 7nm čipom je napríklad Apple A12 Bionic v iPhonoch Xs a Xr. Exynos 990 je osemjadrový, parametre jednotlivých jadier sú:

  • dvojjadrový Exynos M5,
  • dvojjadrový Cortex-A76,
  • štvorjadrový Cortex A55.

GPU, teda grafický čip, je pri aktuálnom Exynos 990 Mali-G77 MP11. Podporované rozlíšenia zariadenia sú WQUXGA (čo je 3 840 × 2 400 pixelov) alebo 4K UHD (4 096 × 2 160 px) s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Súčasťou procesora je aj NPU, teda centrálna neurónová jednotka na umelú inteligenciu.

Samsung Exynos 990
Najvýkonnejší Exynos súčasnosti – Exynos 990. Zdroj: slashgear.com

Čip dokáže spracovať detailné 8K video s 30 snímkami za sekundu alebo 120-snímkové 4K rozlíšenie. Toho využívajú Samsungy radu Galaxy S20 a Note20, rovnako ako schopnosť fotiť až 108 Mpx zábery hlavným objektívom. Duálna kamera dokáže pobrať 2 snímače s rozlíšením do 24,8 Mpx.

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): beštie s dychberúcimi parametrami

Procesor je pripravený na budúce masívnejšie využitie sietí 5G, preto je v niekoľkých súčasných modeloch Samsung doplnený prídavným modemom Exynos 5123 s podporou ako mmWave, tak aj sub-6 GHz. O rýchly prístup k dátam pamäte RAM sa stará podpora LPDDR5.

Samsung pri svojom najvýkonnejšom čipe dbá na zabezpečenie. Citlivé dáta sú pod dozorom rýchlejších bezpečnostných mechanizmov. Dáta sú uchovávané separátne od prostredia operačného systému.

Výsledky testov výkonu:

AnTuTu:
  • 516 138 (Samsung Galaxy S20+)
Geekbench:
  • 803 (single) a 2696 (multi-core) (Samsung Galaxy S20 Ultra 5G)
  • 761 (single) a 2626 (multi-core) (Samsung Galaxy S20)
3DMark Sling Shot 3.1 Extreme Unlimited – Physics:
  • 4196 (Samsung Galaxy S20+)

Aktuálne najvýkonnejší procesor od Samsungu Exynos 990 nájdeme v týchto telefónoch: Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy S20+, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy Note20 a Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G.

Exynos 980: ideál pre vyššiu strednú triedu

Príchod Exynos 980 na konci roka 2019 so sebou priniesol najmä podporu 5G technológií sub-6 GHz priamo v čipe. Nie je uňho teda potreba dodatočný modem. Tiež tu je NPU na umelú inteligenciu. Ide o 8nm čip, ktorý má tiež 8 jadier. Tie sú však poskladané trochu inak, konkrétne:

  • dvojjadrový Cortex-A77,
  • šesťjadrový Cortex-A55.

Grafický čip je o niečo slabší Mali-G76 MP5. Poradí si až s rozlíšením WQHD+ (3 360 × 1 440 pixlov). Pamäť RAM je typu LPDDR4x. V oblasti spracovania obrazu je tu podporovaný objektív so 108 Mpx rozlíšením, prípadne dva 20 Mpx snímače a video možno točiť v rozlíšení 4K pri 120 snímkach za sekundu.

Samsung Galaxy A71 5G, Exynos 980
Procesor Samsung Exynos 980 je napríklad v 5G verzii modelu Galaxy A71, ktorý sa však na našom území nepredáva.

Výsledky testov výkonu:

AnTuTu:
  • 326 377
Geekbench:
  • 685 (single) a 1822 (multi-core)

Procesor Exynos 980 nenájdeme v telefónoch dostupných na našom trhu. Samsung čip integroval do 5G variantov telefónov Samsung Galaxy A71 a Galaxy A51 a telefónov značky Vivo. Tieto smartfóny však nie sú určené na náš trh.

Staršie procesory Exynos

Medzi tie predtým predstavené procesory od Samsungu patrí Exynos 9611 v telefónoch Samsung Galaxy A51, Galaxy M21 či Galaxy Xcover Pro. Tento osemjadrový čip priniesol podporu spomaleného videa so 480 snímkami za sekundu pri Full HD rozlíšení. Ide o 10nm výrobný proces.

Výkonný čip, ktorý dostala do vienka minuloročná generácie Galaxy S10, je pomenovaná Exynos 9820. Nechýba 8 jadier, 8nm výrobný proces a išlo o prvý procesor zvládajúci natáčať 8K videá. Umelá inteligencia má na svedomí niekoľko aktivít od vylepšovania fotografií po pokročilejšie mechanizmy. Túto výpočtovú jednotku nájdeme v Samsungu Galaxy S10, Galaxy S10+, ale aj Galaxy S10e.

Exynos 9810
Procesor Samsung Exynos 9810 z Galaxy S9. Zdroj: sammobile.com

Rad Galaxy S9 a tiež Galaxy Note 10 Lite poháňa Exynos 9810. Sú tu 2 štvorjadrové jednotky a grafický čip Mali-G72 MP18. Nechýba ani vylepšená podpora na rozpoznanie tváre pri odomykaní telefónu.

i Mohlo by vás zaujímať

Ako je vidieť, procesory Samsung Exynos si právom zaslúžia byť v tých najlepších Samsung telefónoch. Podávajú slušné výkony a ich výhodou je to, že na nich Samsung stále pracuje a optimalizuje ich priamo na svoj rad telefónov. Občas výkonnostne zaostane o pár bodov za Snapdragonom, do budúcnosti sa však situácia môže obrátiť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17