Obnoviť stránku
Google Pixel 4a recenzia a test

Google Pixel 4a (RECENZIA):
Skvelý fotoaparát v kompaktných rozmeroch

Recenzia

Aktualizované • Autor: Matěj Toul

Keď sa povie Google, pravdepodobne nie je nikto, kto by nevedel, o čom je reč. Americká internetová jednotka predstavila prvý Google Pixel už pred takmer 5 rokmi. Ten už vtedy zaujal napríklad svojím fotoaparátom, o bestseller však nešlo. K nám sa teraz na recenziu o 5 rokov neskôr dostáva Google Pixel 4a, teda odľahčenejší variant vlajkovej lode. Čo všetko 4a ponúka?

Google Pixel 4a (RECENZIA) – OBSAH

 1. V balení Google Pixel 4a nabíjačka nechýba
 2. Drobný telefón so sympatickým OLED panelom, ale nejasne riešeným dizajnom
 3. Aj keď nájdete lepší, Pixel výkonom takmer každému postačí
 4. Google Pixel 4a aj s jedným objektívom robí divy
 5. Výdržou Pixel 4a mnohých nepoteší
 6. Ako sa Google Pixel 4a používa?
 7. Ako vyzerá rozhranie Pixelov 4a?
 8. Google Pixel 4a – verdikt recenzie
 9. Čo sme o Google Pixel 4a napísali skôr?

V balení Google Pixel 4a nabíjačka nechýba

Pixel 4a prichádza v klasickom balení – jednoduchá, avšak svojím spôsobom elegantná krabička na sebe nesie logo Google a obrázky telefónu. Hneď po odklopení veka potom ako prvý zbadáte samotný mobilný telefón v celej svojej kráse. Krabička ďalej obsahuje nabíjačku s káblom, ktorý je trochu neobvyklý. Väčšinou totiž nabíjačku prepájate s telefónom pomocou USB-A do USB-C káblu, tu sú však obe strany ukončené pomocou USB-C. Google ale myslí aj na prepojenie s počítačom alebo staršou nabíjačkou, a preto prikladá aj adaptér na USB-A.

Google Pixel 4a, krabička Google Pixel 4a, balenie
Balenie Google Pixel 4a má nabíjačku, kábel a USB-C na USB-A adaptér.

Drobný telefón so sympatickým OLED panelom, ale nejasne riešeným dizajnom

Už dlho som v ruke nemal menší mobilný telefón, a tak bol Google Pixel 4a príjemnou zmenou. Vo svete, kde všetci výrobcovia cielia na čo najväčší displej, volí Google menší, za to kvalitnejší 5,8" OLED panel. Nadštandardnú obnovovaciu frekvenciu by som s touto cenovkou očakával, mobil však nie je najnovší, a tak sa nie je čomu príliš čudovať. Aj bez nej je displej na používanie príjemný a pomerne responzívny.

Google Pixel 4a, displej
Drobnejšie displej pixelu 4a je oproti moderným pádlom príjemnou zmenou.

Pixel 4a si rozhodne zaslúži pochvalu za celkom uzučké rámčeky, ktoré mu pridávajú veľa bodov ku vzhľadu. Punch-hole notch, usadený v ľavom hornom rohu, nepôsobí až tak rušivo ako pri iných telefónoch. Je to z veľkej časti preto, že sa výrobca nesnaží do priestoru okolo neho napchať čo najviac informácií. Z druhej strany má potom mobilný telefón takmer neviditeľný senzor odtlačkov prstov a logo Google. Chrbát je mimochodom celý plastový, bez žiadnej garantovanej odolnosti.

Google Pixel 4a, chrbát
Plastový chrbát neprekvapí, ale ani príliš neurazí. Dizajn však trochu narúša fotomodul, ktorý nemá zrejmý význam.

Trochu nepochopiteľný je pre mňa ale fotomodul. Zaberá na chrbte totiž pomerne dosť miesta, pričom hosťuje iba jeden objektív a blesk. Za mňa by tu určite lepšie fungoval „návrat ku koreňom“, kedy by fotoaparát bol aj s bleskom priamo v tele mobilu.

Aj keď nájdete lepší, Pixel výkonom takmer každému postačí

Pri Pixeli 4a sa bežný používateľ o výkon nemusí strachovať. Qualcomm Snapdragon 730 odvádza v kombinácii so 6 GB RAM dobrú prácu, a to ako pri fungovaní v rámci operačného systému, tak aj pri aplikáciách a hrách. Konkrétne som skúšal napríklad hry Wild Rift alebo EVE Echoes. Až na výnimky obe hry bežali plynule, hoci som musel nastavenie znížiť na stredné. Pokiaľ teda hľadáte stroj, ktorý sa s každou hrou pobije na najvyššie detaily, Pixel 4a nebude tá najvhodnejšia voľba. Taký OnePlus Nord vychádzal v podobnej dobe, ale ponúka o chlp výkonnejší Snapdragon 765 s podporou 5G, pričom pridáva 8 (až 12!) GB RAM a 90 Hz displej. Ak vám ale stačí hranie na stredné detaily, s tým si Pixel 4a poradí.

i OnePlus Nord (RECENZIA): Výkonný elegán s 5G drtí strednú triedu

Google Pixel 4a aj s jedným objektívom robí divy

Pixel 4a je dokonalým príkladom toho, že fotoaparát nerobia len čísla. Kým poprední výrobcovia sa predháňajú, kto dá do fotomodulu viac objektívov alebo kto bude mať na snímači viac megapixelov, Google sústredil všetky, hlavne softvérové, sily do jedného 12 Mpx fotoaparátu. To sa, treba povedať, vydarilo veľmi pekne.

Na to, že megapixelov nie je veľa, fotí kamera relatívne ostré a farbisté snímky za akýchkoľvek podmienok. Potešila aj optická stabilizácia. 8 Mpx predný fotoaparát potom nie je až tak všestranný ako hlavný, selfíčka v solídnej kvalite s ním však za dobrých podmienok zaobstaráte. S jednou 12 Mpx šošovkou však musíte počítať s občasným šumom a rozmazanými pixelmi, najmä v pološere pri fotení bez nočného režimu.

i Tieto a ďalšie fotky nájdete v plnej kvalite na Google Disku.
Google Pixel 4a, foto Google Pixel 4a, foto Google Pixel 4a, foto
Fotoaparát Pixelu 4a je mocné a všestranné zariadenie, aj keď je jen jeden.

Z dodatočných objektívov mi tu trochu chýba teleobjektív s optickým zoomom. Ultraširoký senzor alebo makro ale rád za kvalitu, ktorú hlavný fotoaparát ponúka, milerád vymením. Z fotografického hľadiska je hlavná šošovka Pixelu 4a jednou z najlepších, s ktorými som mal tú česť.

Aplikácia fotoaparátu potom navyše ponúka ďalšie softvérové vychytávky ako nočný režim, ktorý funguje veľmi pekne, slow-motion, časozber alebo napríklad vodováhu, ktorá priamo v aplikácii ukazuje náklon fotografie. Tradíciou pri Pixeloch je aj podpora „Live HDR+“ – špeciálna technológia Google, ktorá skladaním rôznych vrstiev obrazu vytvorí výsledný obraz so značne živšími farbami. Osobne oproti klasickému HDR veľmi veľký rozdiel nevidím, aj keď tam zrejme je.

Vďaka spomínanej optickej stabilizácii Pixel hravo zvláda aj videá. Peknou softvérovou funkciou je filmová stabilizácia, ako ju výrobca sám nazýva. Výsledná snímka sa spomalí na polovicu, k optickej stabilizácii sa pridá aj tá elektronická a môžete zaobstarať naozaj zaujímavé zábery. Funkcia nemá veľmi rada prudké pohyby, miestami potom fragmentuje pixely. Určite sa s ňou ale dá niečo vymyslieť.

Výdržou Pixel 4a mnohých nepoteší

Keď som videl kapacitu batérie 3 140 mAh, hovoril som si, že môže byť Pixel s energiou šetrný a že z neho nejakú výdrž vytiahnete. Bohužiaľ to tak ale nie je – na viac ako jeden deň výdrže zabudnite. Osobne som človek, čo je na každodenné nabíjanie zvyknutý, na cesty si však určite pribaľte power banku. Nabíjačka v balení je 18 W, a 18 W je aj maximálny podporovaný výkon nabíjania. Do plna tak Pixel dobijete asi za hodinu a pol. Niektorí recenzenti si sťažujú na absenciu bezdrôtového nabíjania – tento problém sa ale mňa osobne nijako nedotkol a navyše by som s touto funkciou v tejto kategórii skôr nepočítal.

Ako sa Google Pixel 4a používa?

Rozhranie určite spadá medzi plusy Pixelu 4a. Čistý Android 11 so zaradením v programe Android One je na mobilný telefón Google samozrejmosťou. Navyše je celé rozhranie pre Pixely samozrejme (Android je, ako iste viete, vyvíjaný spoločnosťou Google) špeciálne odladené. Niekomu môže prekážať absencia predinštalovaných aplikácií, ktoré sú typické na androidové nadstavby. Zo skúsenosti sú ale väčšinou skôr na obtiaž než na úžitok. Rozhranie aj ovládanie gestami je pekne plynulé a aplikácie Google, ktoré poznáte z každého Androidu, sú samozrejme prítomné, jednoducho si nie je na čo sťažovať.

Ako vyzerá rozhranie Pixelu 4a?

Google Pixel 4a, aplikácie fotoaparátu Google Pixel 4a, funkcie fotoaparátu
Aplikácia fotoaparátu má pár softvérových es v rukáve.
Google Pixel 4a, homescreen Google Pixel 4a, app tray Google Pixel 4a, nastavenie
Rozhranie čistého Androidu 11 v Google Pixeloch 4a je plynulé a prehľadné.
Google Pixel 4a, kalendár Google Pixel 4a, plánovanie
Kalendár sa synchronizuje na základe vášho účtu Google.
Google Pixel 4a, súbory Google Pixel 4a, správa súborov
Google má pre svoje telefóny špeciálneho správcu súborov.

Google Pixel 4a – verdikt recenzie

Google Pixel 4a - verdikt

Google Pixel 4a

Mobily

Google Pixel 4a nie je ani najkrajší, ani najvýkonnejší telefón na trhu. Takisto výdrž na batériu nemá excelentnú. Na nič sa však nehrá a za férovú cenu ponúka veľmi vydarenú kombináciu menších rozmerov, výborného fotoaparátu a príjemného rozhrania. Konkurencia je silná a o peňaženky zákazníkov bojuje nekompromisne. Ak ale chcete Google telefón s dobrými vlastnosťami a za pekné peniaze, Google Pixel 4a bude skvelou voľbou.

Klady

 • Technicky skvelý OLED panel
 • Výkon fotoaparátu prekonáva papierové hodnoty
 • Fotoaparát nabitý funkciami ako Live HDR+, časozber, nočný režim, a pod.
 • Veľa softvérových vylepšení, NFC
 • Pre bežného používateľa dostatočný výkon
 • Android One
 • Skromné rozmery v dnešnej dobe potešia

Zápory

 • Aspoň teleobjektív by potešil
 • Plastové telo a nezaujímavý dizajn
 • Batéria dlhšie ako jeden deň nevydrží
 • Za podobnú cenu nájdete výkonnejšie telefóny
i Mohlo by vás zaujímať
Matěj Toul

Matěj Toul

Volám sa Matěj Toul a ako mileniál som technológiám samozrejme prepadol už v mladom veku. Vo svete 21. storočia si beriem od všetkého trochu a snažím sa držať krok s dobou. Naopak, v civilnom živote by ste ma najčastejšie našli buď s gitarou v ruke, za klavírom alebo nad vinylovými platňami.

Čo sme o Google Pixel 4a napísali skôr?

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr 

Google Pixel 4a – OBSAH

 1. Plastová konštrukcia Pixelov 4a je z jedného kusu
 2. Výkonu nie je na rozdávanie, ale bude stačiť
 3. V kvalite fotoaparátu Pixel 4a nezaprie svojho predchodcu
 4. Pixel 4a má čo ponúknuť v súčasnej konkurencii
 5. Aká je cena a dostupnosť nového Pixelu
 6. Google predstavil tiež vylepšený Pixel 4a 5G

Plastová konštrukcia Pixelu 4a je z jedného kusu

Vzhľad nového Pixelu je veľmi striedmy a Google sa rozhodol, že nič nebude komplikovať a uvedie do predaja len jeden variant telefónu. Google Pixel 4a je preto k dispozícii len v čiernom variante so zeleno-modrým bočným tlačidlom.

Celé telo je veľmi ľahké a pomerne malé, je totiž vyrobené z jedného kusu plastu. Zadná strana teda nie je ani sklenená, ani hliníková, čo však môže pomôcť zamedziť nechceným odtlačkom prstov. Sklo nájdeme len na displeji, ide o Gorilla Glass 3. Okrem zvýšeného výstupku s fotoaparátom a bleskom je na zadnej strane uprostred čítačka odtlačkov prstov.

Google Pixel 4a, dizajn
Iba jeden farebný variant môže limitovať potenciálnych záujemcov. Zdroj: store.google.com.

Oproti Pixelu 4 nový model ľahučko poskočil veľkosťou displeja na finálnych 5,81". Pri rozlíšení 2 340 × 1 080 bodov ide o peknú jemnosť 443 ppi. Novo sa na tomto OLED paneli dočkáme technológie Always On displej a pomer strán je príjemných 19,5 : 9.

i Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (RECENZIA): špičková výbava v luxusnom tele

Pixel 4a sa nepýši rýchlou odozvou, spolieha len na obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, čo je na túto cenovú kategóriu bežný údaj. Namiesto širších rámčekov je tentoraz prítomný priestrel v ľavom hornom rohu, v ktorom sídli selfie kamera.

Výkonu nie je na rozdávanie, ale bude stačiť

Nemôžeme samozrejme očakávať výkonnostnú silu porovnateľnú s Pixelom 4, to by musel Google s cenou vyššie. V telefóne Pixel 4a sa usadil osemjadrový Snapdragon 730, ktorý dopĺňa grafický čip Adreno 618. Tento procesor má napríklad aj Samsung Galaxy A71. Ako už bolo povedané, Google predstavil len jeden variant Pixelov, zmieriť sa preto musíme so 6 GB operačnou pamäťou a 128 GB úložiskom. Pamäť sa nedá ďalej rozšíriť pamäťovými kartami.

i Čo je to čistý Android?

Google sa mohol odhodlať a osadiť smartfón Pixel 4a lepším procesorom, prípadne väčšou pamäťou RAM. Na beh čistého operačného systému Android vo verzii 10 však parametre zrejme budú postačovať. Výrobca navyše zaručuje minimálne 3 roky aktualizácií operačného systému a bezpečnostných aktualizácií.

V kvalite fotoaparátu Pixel 4a nezaprie svojho predchodcu

Nie je to už zvykom, ale poďme spomenúť len jeden objektív zadného fotoaparátu. Viac ich nový Pixel nemá, ale hlavne nepotrebuje. O fotografických kvalitách fotomobilu Pixel 4 sme už písali a hoci je nový model odľahčeným variantom, podľa prvých ohlasov sú fotky výborné.

Jeden zadný snímač s rozlíšením 12,2 Mpx neholduje súčasnému trendu mnohých megapixelov. To však opäť nie je potrebné. Svetelnosť je f/1,7 a nechýba optická ani digitálna stabilizácia. Snímky vynikajú ostrosťou a verným farebným podaním.

Google Pixel 4a, fotoaparát
Jeden objektív Pixelu bohato stačí na zhotovovanie kvalitných snímok. Zdroj: store.google.com.

Ultraširokouhlé snímky nečakajte, uhol záberu zostáva iba 77 stupňov. Nemôže chýbať režim portrét, nočný režim nazvaný Night Sight, funkcia Top Shot aj HDR+ na lepší dynamický rozsah. Predná kamera slúži na detekciu tváre a bezpečné odomknutie telefónu, ale rozhodne je dobre použiteľná aj na videohovory s parametrami 8 Mpx, f/2,0. Zadná kamera zvládne točiť 4K videá pri 30 snímkach za sekundu a spomalene až 240 sn./s. pri rozlíšení HD.

i Google Pixel 4 a 4 XL (VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ): zdokonalený fotoaparát aj ovládanie gestami

Pixel 4a má čo ponúknuť v súčasnej konkurencii

Aspoň priemernú dobu prevádzky by mala telefónu zabezpečiť batéria s kapacitou 3 140 mAh. Tá sa bude dobíjať cez USB-C 3.1 konektor s rýchlym nabíjaním až s výkonom 18 W s adaptérom, ktorý je hneď k dispozícii v balení. Hudobní fanúšikovia ocenia prítomnosť 3,5 mm jack konektora a stereo reproduktorov. Okrem klasickej nanoSIM karty je podporovaná aj eSIM. Základné parametre v podobe Wi-Fi všetkých pásiem, Bluetooth 5.1 a NFC nemôžu chýbať. Nájdeme tu aj hlasový Google Assistant.

Google Pixel 4a, Assistant
Na aktiváciu služby Google Assistant stačí vyjsť od spodného kraja obrazovky. Zdroj: store.google.com

Konkurenciou Pixelu 4a je jednoznačne tohtoročný iPhone SE a nedávno uvedený OnePlus Nord. Hoci je iPhone SE najlacnejším iPhonom, v porovnaní stojí najviac. Exceluje však vodoodolnosťou a bezdrôtovým nabíjaním.

OnePlus Nord má jasný tromf v podobe 5G sietí, štvorici objektívov a najväčšej kapacity batérie. Tiež je najväčší a najťažší, stále ale relatívne kompaktný s ohľadom na súčasný mobilný trend. Google naznačil, že na jeseň spolu s Pixelom 5 dorazí aj model 4a s podporou sietí 5G, o ktorom píšeme nižšie.

Parametre/Model Google Pixel 4a iPhone SE 2020 OnePlus Nord
Displej 5,81" (19,5 : 9) 4,7" (16 : 9) 6,44" (20 : 9)
2 340 × 1 080 px, 443 ppi 1 334 × 750 px, 326 ppi 2 400 × 1 080 px, 408 ppi
OLED IPS AMOLED
Zadné fotoaparáty hlavný: 12,2 Mpx, f/1,7, 4K video s 30 fps
hlavný: 12,2 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps


širokouhlý: 8 Mpx, f/2,25, 119°


makro: 2 Mpx, f/2,4, od 2 cm


hĺbková kamera: 5 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 8 Mpx, f/2,0, Full HD video s 30 fps
7 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30 fps
ToF kamera: 32/8 Mpx, f/2,45, f/2,4
Čipset Qualcomm Snapdragon 730, 8-jadrový Apple A13 Bionic Qualcomm Snapdragon 765G, 8-jadrový
RAM 6 GB 3 GB 8 GB
Interné úložisko 128 GB 64/128/256 GB 128/256 GB
Operačný systém Android 10 iOS 13 Android 10
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 140 mAh 1 821 mAh 4 115 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 18 W/– Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 18 W/5 W
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 30 W/–
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia odolný voči striekajúcej vode
Audio stereo stereo mono
Rozmery 144 × 69,4 × 8,2 mm 138,4 × 67,3 × 7,3 mm 158,3 × 73,3 × 8,2 mm
Hmotnosť 143 g 148 g 184 g
Cena 409,90 € 467,90 € 383,90 €
*Ceny sú platné k 22. 10. 2020.

Aká je cena a dostupnosť nového Pixelu

Predaj Pixelov 4a začne až v októbri a európska cena bola stanovená na 340 eur, u nás je to částka 409,90 eur. Vďaka stanovenej cene je jasné, že do kategórie vyššej strednej triedy vstupuje sebavedomý telefón, ktorý potrápi konkurenciu. Už teraz si Google Pixel 4a môžete objednať. Google to nijako nekomplikuje, k dispozícii je jedna verzia telefónu so 128 GB vnútornej pamäte.

Google predstavil tiež vylepšený Pixel 4a 5G

S odstupom času, konkrétne 30. septembra, nám Google okrem Pixelu 5 naservíroval tiež vylepšený model Pixel 4a nazvaný Pixel 4a 5G. Ten však nevylepšuje existujúci model len o podporu sietí 5G, ako by sa mohlo javiť z názvu. Zmien je viac a nie sú práve drobné. V súčasnosti ide o najväčší tohtoročný mobilný telefón Google Pixel.

i Google Pixel 5 (PREVIEW) nemá vlajkový čipset, ponúkne ale a ľudovejšiu cenu
Obrazovka sa zväčšila na 6,2“ uhlopriečku, kvôli ktorej je 5G verzia Pixelu o 1 cm vyššia a o pol centimetra širšia ako Pixel 4a. Technológia displeja sa nemení, stále ide o OLED panel s rozlíšením Full HD+. Kapacita batérie príjemne narástla na 3 800 mAh.
Google Pixel 4a 5G
Nový Pixel 4a 5G spoznáte podľa dvojice zadných snímačov. zdroj: store.google.com

Namiesto Snapdragonu 730G došlo kvôli kompatibilite so sieťami 5G na zvolenie Snapdragonu verzie 765G s integrovanou podporou 5G. Zachovaná bola 6 GB RAM a 128 GB pamäťová verzia. Zmeny sa odohrávajú aj v počte fotoaparátov. Po vzore Pixelu 5 pribudol 16 Mpx zadný snímač, ktorý sa stará o vytváranie ultraširokouhlých záberov. Na snímku sa vám teda vojde viac obrazu, a to so zorným poľom 107°. Priaznivcov nielen hudby, ale aj sledovania videí nadchne prítomnosť stereo reproduktorov.

Už z výroby ide Pixel 4a 5G do predaja s predinštalovaným Androidom 11 a zatiaľ iba v čiernom farebnom variante. Predaj Pixelov 4a 5G bude v niekoľkých prvých krajinách však zahájený až v novembri. Nový Pixel 5 5G sa už blíži do predaja. Slovenská cena zatiaľ nebola stanovená.

i Mohlo by vás zaujímať

Od Pixelu 4a sa očakáva úspech. Predsa len ide o mobilný telefón so zaujímavou cenovkou, ktorý poteší najmä kvalitou fotoaparátu. Výkonnostne nemožno čakať zázrak, ale Google má určite veľmi dobre vypočítané, aby jeho čistý Android pracoval dostatočne svižne. Poteší tiež solídne veľká batéria a slúchadlový konektor.

Čo sme o Pixeli 4a písali skôr

Článok

• Autor: Ondřej Chabr

Google čoskoro opäť vydá odľahčený variant svojich vlajkových mobilov, tento rok pod názvom Google Pixel 4a. Bude sa predávať za priaznivú cenu a opäť sa zaradí do strednej triedy, napriek tomu s kvalitným fotoaparátom aj ďalšími parametrami. Na rozdiel od minulého roka sa ale pravdepodobne dočkáme len jedného modelu namiesto dvoch.

Google Pixel 4a

Google Pixel 4a a 4a XL (ŠPEKULÁCIE) – OBSAH

 1. Aktualizácia 28. 7. 2020: Zrejme tu máme finálny dátum oficiálneho predstavenia
 2. Aktualizácia 1. 7. 2020: Je tu ďalší možný termín predstavenia a Pixelu 4a bude chýbať radar
 3. Aktualizácia 18. mája 2020: Pixel 4a bude lacnejší, ale dorazí neskôr
 4. Aktualizácia 5. 5. 2020: Prvé snímky z nového fotoaparátu Pixel 4a sú tu
 5. Aktualizácia 20. 4. 2020: Pixel 4a to bude mať ťažké v konkurenčnom boji s iPhonom SE
 6. Aktualizácia 15. 4. 2020: Uniknutá fotografia obalu a nové názvy farieb
 7. Aktualizácia 7. 4. 2020: Google Pixel 4a zachytený na videu a Google už nemá na sklade Google Pixel 3
 8. Pixel 4a pridá priestrel a zmenší rámčeky
 9. Zakrivený displej sa nekoná a jemnosť bude stáť za to
 10. Dáta bude Pixel 4a ukladať bleskovo rýchlo
 11. Skvelý objektív zdedí po Pixeli 4
 12. Google Pixel 4a: Cena, dátum, predstavenie a dostupnosť
 • Predpokladaný dátum predstavenia telefónu Google Pixel 4a: 3. august 2020

Poďme si model Pixel 4a porovnať v tabuľke s najbližšími možnými modelmi Pixel 4 XL a Pixel 3a XL. Možno predpokladať, že ak bude iba jeden variant Pixel 4a, bude čo najvýkonnejší, preto si ho porovnáme s Pixelmi z radov XL. Špekulácie o potenciálnom 4a XL zatiaľ chýbajú, preto počítajme s modelom s veľkosťou displeja 5,8" a celkovo menšími rozmermi. O väčšom Pixeli 4a XL sa možno dozvieme viac v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.

Predpokladané špecifikácie Google Pixel 4a

Parametre/Model Google Pixel 4a Google Pixel 4 XL Google Pixel 3a XL
Displej 5,81" (19 : 9) 6,3" (19 : 9) 6" (18,5 : 9)
2 340 × 1 080 px, 444 ppi 3 040 × 1 440 px, 523 ppi 2 160 × 1 080 px, 401 ppi
P-OLED P-OLED P-OLED
Zadné fotoaparáty hlavný: 12,2 Mpx, f/1,7, OIS hlavný: 12,2 Mpx, f/1,7, OIS hlavný: 12,2 megapixela, f/1,8
--
16 Mpx - teleobjektív, OIS, 2× optický zoom, HDR
--
Predný fotoaparát 8 Mpx, f/2.0
8 Mpx, f/2.0
8 Mpx, f/2.0
Čipset Qualcomm Snapdragon 730, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 855, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 710, 8-jadrový
RAM 6 GB 6 GB 4 GB
Interné úložisko 64/128 GB 64/128 GB 64/128 GB
Operačný systém Android 10 Android 10 Android 9.0
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 080 mAh 3 700 mAh 3 700 mAh
rýchlonabíjanie / bezdrôtové nabíjanie: 18 W / 11 W rýchlonabíjanie / bezdrôtové nabíjanie: 18 W / 11 W rýchlonabíjanie / bezdrôtové nabíjanie: 18 W / 5 W
USB-C
3,5mm jack
Rozměry 144,2 × 69,5 × 8,2 mm 160,4 × 75,1 × 8,2 mm 160,1 × 76,1 × 8,2 mm
Hmotnosť 170 g 193 g 167 g
Cena Okolo 460 eur (399 USD*) 791,90 eur 431,90 eur
Dostupnosť August 2020** V predaji Nedostupné
*Ceny sú odhadované, parametre Google Pixel 4a sú len špekulatívne **Dostupnosť je odhadovaná

Aktualizácia 28. 7. 2020: Zrejme tu máme finálny dátum oficiálneho predstavenia

Odhalenie lacného nástupcu vynikajúceho fotomobilu Google Pixel 4 je konečne na dosah. Prinajmenšom je to veľmi pravdepodobné. Po niekoľkých odkladoch, keď sa pôvodne hovorilo o uvedení na trh koncom mája, sme sa teraz dočkali dátumu, ktorý je vraj 100 %.

Tieto informácie pochádzajú od známeho blogera Jona Prossera. Vo svojom tweete nižšie tiež prezrádza aj to, že boli rozoslané diely pre recenzentov a bolo vydané informačné embargo. Zároveň nezabudne spomenúť, že odkladov bolo toľko, že premiéra už možno nikoho ani nezaujíma. Každopádne, vytúžený dátum je 3. august.

3. augusta by sme teda mali skutočne na 100 % očakávať príchod nového modelu Pixel.

Na oficiálnu pozvánku od spoločnosti Google si ešte musíme počkať, ak však nejaká bude a nepôjde len o tiché predstavenie. O týždeň by sme teda mali mať potvrdené špekulované informácie. Takmer istý je procesor Qualcomm Snapdragon 730, 6 GB RAM, 128 GB internej pamäte a batéria s kapacitou 3 080 mAh.

Parametre sú teda priemerné, ale kto vie, možno sa spoločnosti Google podarilo za ten čas pripraviť nejaké prekvapenie. Jedného sme sa už dočkali, keď spoločnosť omylom zverejnila na svojej webovej stránke fotografiu ešte nepredstaveného modelu Pixel 4a. Viditeľný je jeden objektív fotoaparátu a priestrel v ľavom rohu.

Google Pixel 4a, uniknuté foto
Fotka Pixelu 4a unikla Googlu na jeho webovej stránke. Potvrdzuje len už známe parametre a dizajn. Zdroj: androidauthority.com.

Google to bude mať veľmi ťažké. Pôvodne plánoval konkurovať iPhone SE, ktorý je v podobnej cenovej kategórii a už oslovil mnohých používateľov. Medzitým sme sa však dočkali predstavenia lacného OnePlus Nord. Okrem skvelého fotoaparátu vyťahuje aj tromf v podobe podpory sietí 5G. Fanúšikovia značky a najčistejšieho Androidu na trhu sa teda môžu rozhodnúť pre Pixel 4a.

Aktualizácia 1. 7. 2020: Je tu ďalší možný termín predstavenia a Pixelu 4a bude chýbať radar

Očakávaný dátum 3. júna nevyšiel, takže naďalej čakáme, kedy spoločnosť Google konečne uvedie nový Pixel 4a. Web androidauthority.com predpokladá, že by sa mohlo začať v prvej polovici júla, konkrétne 13. júla.

Objavila sa správa o autorizácii FCC, čo je zvyčajne jedna z posledných vecí, ktoré spoločnosť Google robí pred vydaním nového telefónu. vrdí to theverge.com. Autorizácia zariadenia je pod kódom G025J, ktorý je nápadne podobný kódu G020, ktorý značí Google Pixel 4. Autorizácia ďalej prezradila, že zariadenie nebude vybavené radarom Google Soli. Ten sa používa na detekciu pohybov nad displejom a slúži na bezdotykové ovládanie telefónu a rýchlejšie rozpoznávanie tváre pri odomykaní. Používajú ho zariadenia Pixel 4 a 4 XL.

Google Pixel 4a, radar Soli
Nový Pixel 4a bude možno postrádať radar Soli, ktorý sa používa na bezdotykové ovládanie v telefóne Pixel 4. Zdroj: 9to5google.com.

Viac informácií sa už pravdepodobne dozvieme pri finálnom uvedení na trh, ktorého sa, dúfame, dočkáme už čoskoro. Špecifikácie sú však takmer isté. Pixel 4a s 5,81" displejom poteší jemným rozlíšením 2 340 × 1 080 px. Poháňať ho bude čipset Snapdragon 730 so 6 GB RAM. Na výber bude 64 alebo 128 GB úložisko a dostatočná je aj 3080 mAh batéria.

Zadný snímač bude len jeden so schopnosťou zaznamenávať 12,2 Mpx snímky. Poteší aj prítomnosť 3,5 mm jack konektora a čítačky odtlačkov prstov na zadnej strane. Bohužiaľ, nie je vôbec isté, či dorazí aj model XL.

Aktualizácia 18. mája 2020: Pixel 4a bude lacnejší, ale dorazí neskôr

S modelom Pixel 4a sa spoločnosť Google zameriava na kategóriu smartfónov, kde je pomer cena/výkon veľmi zaujímavý. Spoločnosť Apple nedávno vstúpila do tejto kategórie so svojou iPhone SE s cenovkou 467, 90 eur za 64 GB variant.

Pôvodne sa mal Pixel 4a predávať za rovnakú cenu a s rovnakou kapacitou 64 GB. Spoločnosť Google má však ešte čas zmeniť svoju cenovú stratégiu. Pre tých, ktorí majú záujem, je to dobrá správa. Cena telefónu Pixel 4a v 64 GB variante začína na 299 dolároch (približne 390 eur vrátane poplatkov) a 128 GB variant na 349 dolároch (približne 470 eur vrátane poplatkov). Oba varianty budú preto pravdepodobne lacnejšie ako základný iPhone SE. Správu priniesla webová stránka gsmarena.com.

Google Pixel 4a
Prinesie konferencia Android 11 nový Pixel 4a? Zdroj: developer.android.com.

Po príjemnej správe o možnom znížení ceny sme sa dozvedeli aj menej príjemné správy. Pôvodný termín oficiálneho predstavenia smartfónu Pixel 4a sa očakával tento týždeň, pričom predaj sa mal začať v piatok 22. mája. Podľa nových informácií z nemeckého blogu Caschys bol presunutý na 5. júna. Keďže ide o dátum uvedenia na trh, je možné, že spoločnosť Google ukáže svoj telefón Pixel 4a už v stredu 3. júna na svojej konferencii. Android 11 Beta Launch Show.

Aktualizácia 5. 5. 2020: Prvé snímky z nového fotoaparátu Pixel 4a sú tu

Google sa vo svojich telefónoch radu Pixel vždy snaží lákať na kvalitu fotoaparátu. To platí aj pre „áčkové“ modely, takže aj tento rok očakávajte, že Pixel 4a bude dosahovať skvelé výsledky. Môžeme to vidieť už pred samotným uvedením telefónu na trh.

Server tecnolikeplus.com má nový Pixel už nejaký čas na testovanie a teraz sa podelil o ukážkové fotografie z 12,2 Mpx fotoaparátu. Tieto vyzerajú jednoducho skvele. Spoločnosť Google ich môže využiť na to, aby konkurovala nielen lacným a výkonným iPhone SE, ale aj ďaleko drahším fotomobilom.

Google Pixel 4a, fotografie za šera Google Pixel 4a, foto bokeh
Kvalitná optika je poznať. Na prvej fotografii sú detaily stromov v diaľke. Na druhom obrázku je efektný bokeh s jedným objektívom. Zdroj: tecnolikeplus.com.

Nočný režim napomáha pri fotografovaní za súmraku a v tme a ponúka dostatok detailov aj v scénach so slabým osvetlením. Samozrejme, Pixel 4a nebude mať ďalšie prídavné objektívy, ktoré by poskytovali optický zoom, makro snímanie alebo meranie hĺbky ostrosti. Tí, ktorí sa bez týchto pomôcok zaobídu, ale chcú robiť kvalitné fotografie, si však nový Pixel zamilujú.

Nesmieme zabudnúť spomenúť, že sa testovala aj predná selfie kamera. Aj tu optika vykazuje skvelé výsledky.

Špekulácie o vzhľade telefónu Pixel 4a zostávajú nezmenené, ale web tomsguide.com objavil ďalší zaujímavý render pripravovaného telefónu. Prednú stranu pokrýva displej s výrezom pre selfie kameru, okraje okolo displeja sú zanedbateľné. Na zadnej strane sa nachádza čítačka odtlačkov prstov umiestnená v strede zadnej strany a mierne vyčnievajúca štvorcová plocha v ľavom hornom rohu s objektívom fotoaparátu a bleskom.

Google Pixel 4a
Takto bude pravdepodobne vyzerať nový Google Pixel 4a. Zdroj: tomsguide.com.

Kedy sa dočkáme smartfónu Google Pixel 4a? Najnovšie úniky informácií naznačujú dátum piatok 22. mája 2020. Správu o možnom zverejnení dátumu z interných materiálov spoločnosti Vodafone priniesol portál tomsguide.com. S najväčšou pravdepodobnosťou je to dátum začiatku predaja, samotné predstavenie by sa malo uskutočniť o niekoľko dní skôr.

Aktualizácia 20. 4. 2020: Pixel 4a to bude mať ťažké v konkurenčnom boji s iPhonom SE

Konkurenčná spoločnosť Apple pri nedávnom uvedení nového výkonného iPhone SE zrejme zamotala hlavy aj priaznivcom telefónom so systémom Android. Na svojej webovej stránke to uvádza Forbes.

Podľa jeho článku hrala u telefónov Google Pixel prím ich sympatická cenovka, ale Apple teraz predstavil nový iPhone s perfektným výkonom za veľmi zaujímavú cenu pod cca 500 eur. Úspech nového Pixelu 4a však nakoniec nemusí byť ohrozený, pretože dochádza k jeho postupnému zlacňovaniu. Spoločnosť Google a samotní predajcovia vždy po niekoľkých mesiacoch nové Pixely zlacňujú, zatiaľ čo iPhony si zvyčajne dlhodobo udržiavajú rovnakú cenu. Otázkou však zostáva, či budú používatelia stále chcieť po dlhšom čakaní niekoľko mesiacov starší telefón za prijateľnú cenu.

iPhone SE 2020
Pixel 4a vstúpi na trh s telefónmi strednej triedy, ktorý teraz spoločnosť Apple tvrdo zasiahla svojím iPhonom SE. Zdroj: apple.com.

Forbes ďalej špekuluje, že spoločnosť Google má určite možnosti, ako prilákať viac zákazníkov. Patrí medzi ne možnosť presunúť cenovku pred uvedením na trh alebo ponúknuť napr. novú generáciu slúchadiel Pixel Buds so zľavou alebo. zariadenia Google Nest zadarmo. Web 9to5google.com sa prikláňa k tomu, že Pixel 4a ponúka ešte lepší fotoaparát ako iPhone. Okrem toho bude vybavený 3,5 mm jack konektorom, ktorý novému iPhone SE chýba. Len čas ukáže, ako bude Pixel 4a obľúbený. Najväčší úžitok z tejto súťaže by sme však mohli mať my, zákazníci.

i iPhone SE 2020 (RECENZIA): ideálny mobil na vstup do sveta Apple telefónov

Aktualizácia 15. 4. 2020: Uniknutá fotografia obalu a nové názvy farieb

Na webe slashleaks.com sa objavili fotografie predajných balení pripravovaného telefónu Google Pixel 4a. Telefón vyobrazený na krabičke sa vzhľadovo zhoduje s predchádzajúcimi špekuláciami. Predovšetkým sa tým potvrdzuje zadná štvorcová časť s objektívom 12,2 Mpx fotoaparátu, potom blesk vľavo hore. Vypínacie tlačidlo čierneho variantu je, aspoň podľa fotografie, biele. Predtým sa hovorilo o žltozelenej farbe.

Pixel 4a, uniklá fotografie krabičky
Uniknutá fotografia krabičiek pre nový Google Pixel 4a potvrdzuje predchádzajúce špekulácie. Zdroj: slashleaks.com.

Stephen Hall z webu 9to5google.com exkluzívne potvrdil väčšinu doterajších únikov informácií o telefóne Pixel 4a vďaka svojmu dôveryhodnému zdroju. Displej bude mať veľkosť 5,81" a rozlíšenie 2 340 × 1 080 pixelov a v ľavej hornej časti obrazovky nájdeme 8 Mpx selfie kameru. Pixel 4a bude poháňať Snapdragon 730 s grafikou Adreno 618. Všetko bude poháňať batéria s kapacitou 3 080 mAh. Používateľ si bude môcť vybrať medzi kapacitami 64 a 128 GB.

Pixel 4a, barevná varianta Barely Blue
Názvy farebných variantov sú naozaj zaujímavé. Okrem verzie Just Black (Proste čierna) sa hovorí aj o variante Barely Blue (Sotva modrá). Zdroj: xda-developers.com.

Bezdrôtové nabíjanie bude v telefóne Pixel 4a chýbať, ale k dispozícii bude aspoň 18 W rýchle nabíjanie prostredníctvom USB-C konektor. Čip z modelu sa postará o pekné obrázky Google Pixel 4, ale tu bude prítomný len jeden 12,2 Mpx snímač. V telefóne môžeme očakávať aj 3,5 mm jack. Tieto dve farby sa budú volať Just Black a Barely Blue. Cena sa odhaduje na 399 dolárov.

Aktualizácia 7. 4. 2020: Google Pixel 4a zachytený na videu a Google už nemá na sklade Google Pixel 3

Kubánskej webovej stránke tecnolikeplus.com sa podarilo získať zrejme raný prototyp nového smartfónu Google Pixel 4a. Okrem niekoľkých fotografií je telefón zobrazený aj vo videu, ktoré je dokonca nazvané ako review. Video ukazuje manipuláciu s telefónom, počas ktorej sa potvrdili mnohé špekulácie. Telefón má v ľavom hornom rohu naozaj priestrel displeja.

Celkovo Pixel 4a nepôsobí príliš rozmerným dojmom vďaka tenším okrajom okolo displeja. Kapacita úložiska je 64 GB a systém ponúka 6 GB pamäte RAM. Samotný operačný systém Android beží veľmi plynule. Ak nerozumiete španielsky, aj tak sa oplatí pozrieť si video. Obsahuje pekné ukážky systému aj samotného smartfónu.

Google na svojej webovej stránke zastavil predaj telefónu Google Pixel 3, pretože už nemá žiadne zásoby. Túto správu vám priniesla webová stránka tomsguide.com. Spoločnosť Google teraz oficiálne ponúka na zakúpenie telefóny Pixel 3a a Pixel 4 a ich varianty XL. Takto sa uvoľnil ďalší priestor pre príchod nového telefónu Google Pixel 4a. Táto správa však v žiadnom prípade nie je ojedinelá, rovnaká situácia nastala aj minulý rok v čase, keď bol Google Pixel 2 vypredaný.

Pixel 3a
Základný model Google Pixel 3a sa teraz oficiálne predáva v obchode Google.

Pixel 4a pridá priestrel a zmenší rámčeky

Vzhľad zariadenia zrejme nijak neprekvapí, už teraz koluje na internete hneď niekoľko vyobrazení telefónu Google Pixel 4a. Dokonca tu máme rozmery zariadenia, podľa ktorých by nový Pixel 4a mal byť naozaj malým telefónom, dokonca menším než predchodca Pixel 3a. Web Techradar.com totiž prichádza so zaujímavou myšlienkou, že tento rok sa možno dočkáme len menšieho variantu Pixelu, žiadny 4a XL nepríde. Dôvod je ten, že v predošlom roku Google Pixel 3a XL kradol predaje Pixelu 3 XL vďaka nižšej cene, napriek tomu so stále skvelými parametrami.

i Google Pixel 4 a 4 XL (VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ): zdokonalený fotoaparát aj ovládanie gestami.

Novinka tu však je a nachádza sa na prednej strane zariadenia. Výrez v displeji tu nečakajme, pri predošlých Pixeloch vďaka hrubším rámčekom ani nebol potreba. Teraz však dôjde k stenčeniu rámčekov a selfie kamere neostane nič iné než sa schovať do úspornejšieho priestrelu.

Zaujímavosťou je prítomnosť čítačky odtlačkov prstov na zadnej strane. Síce ju má aj Pixel 3a, avšak Google Pixel 4 už čisto spolieha na detekciu tváre. Okrem čítačky tu nájdeme samozrejme oblasť fotoaparátu. Panel s objektívom a svietidlom sa zdá byť pomerne výrazne vystúpený nad povrchom zadnej strany. Podobá sa tomu, aký má na svojom chrbte aj Pixel 4. Novinka sa nevzdá 3,5 mm konektora, ktorý už väčšina vlajkových lodí vynecháva. Na renderoch ho vidíme na hornej strane telefónu.

Google Pixel 4a, dizajn Google Pixel 4a, dizajn
Dizajn je veľmi podobný predchodcovi Pixelu 3a, avšak rámčeky sú o niečo tenšie a máme tu priestrel selfie kamerky. Zdroj: techradar.com.

Zakrivený displej sa nekoná a jemnosť bude stáť za to

Mobilné telefóny Google sa v oblasti displejov držia celkom pekných parametrov. V prípade modelu 4a by mohlo dôjsť k udržaniu uhlopriečky tesne pod 6", a pritom vo veľmi malých rozmeroch. Môže za to zmenšenie vrchného a spodného rámčeka. K zakriveným telefónom má ešte ďaleko, ale pomer displeja k telu telefónu sa tým príjemne navýši.

Pixel 4, displej
Displej Pixelu 4 XL je obzvlášť jemný.
Špekulovaná hodnota 5,8", teda rovnako, ako má napríklad iPhone 11 Pro. Pre takú uhlopriečku je rozlíšenie 2 340 × 1 080 pixelov viac ako dostatočné. Technológiou zobrazovača bude klasicky OLED, obnovovacia frekvencia zrejme neprekročí hodnotu 60 Hz. Kto chce viac, musí investovať do Pixelu 4 s 90 Hz displejom.

Dáta bude Pixel 4a ukladať bleskovo rýchlo

Pixel 4 používa výkonný čip Snapdragon 855. Na odľahčeného nástupcu by Google mohol zvoliť slušný Snapdragon 730. Ten istý procesor má napr. aj Samsung Galaxy A71. V danej cenovej kategórii k nemu pravdepodobne čakajme 6 GB operačnej pamäte a výber medzi 64 a 128 GB používateľskej pamäte. S tou súvisí aj navýšenie rýchlosti zápisu a čítania. Podľa androidauthority.com pôjde o použitie rýchlejšieho flashového úložiska UFS 2.1.

Pixel 4a, uniknuté foto
Na týchto uniknutých fotografiách vidíme údajný Pixel 4a aj s krytom. Zdroj: pocket-lint.com.

Hardvérovým nárokom by mala sekundovať batéria s kapacitou priemerných 3 080 mAh. Telefónu Pixel 3a stačila 3 000 mAh batérie, preto by sme sa nedostatočnej výdrže báť nemali. Pocket-lint.com uvádza informáciu o testovacom telefóne, ktorý má vo výbave procesor Snapdragon 765 a podporu sietí 5G. Skôr ide o nejaký testovací prototyp, ktorý by patril do vyššej cenovej kategórie. Nie je ale vylúčené, že pôjde o model Pixel 4a XL.

Skvelý objektív zdedí po Pixeli 4

V súčasnosti sme obklopení telefónmi s mnohými objektívmi určenými na rôzne snímanie. V tomto ohľade je Google primeranejší a Pixel 4a bude pokračovať v tradícii predošlých generácií Pixelov a prinesie iba jeden objektív. Nie je príliš ťažké usúdiť, že pôjde o ten istý objektív, ktorý je tým hlavným na Pixel 4. Ide teda o senzor s rozlíšením 12,2 Mpx a svetelnosťou f/1,7. Snímanie bude vylepšovať prítomná optická stabilizácia.

Google Pixel 4a, ďalší z radu renderov
Iba jeden objektív fotoaparátu na zadnej strane v kombinácii s bleskom. Zdroj: pocket-lint.com.

Pixel 4 sa v boji na poli moderných fotomobilov chválil veľmi dobrými výsledkami, ktoré podával za zhoršených svetelných podmienok a v noci. Režim bol pomenovaný Night Sight, teda nočné videnie. Ten nebude chýbať ani vo výbave Pixelu 4a. Selfie snímky štandardne disponujú rozlíšením 8 Mpx so svetelnosťou f/2,0.

Google Pixel 4a: Cena, dátum, predstavenie a dostupnosť

Očakávame, že mobilné telefóny budú oznámené v máji tohto roku. Pôvodne bola konferencia Google I/O plánovaná na 12. mája 2020. Zároveň to tou dobou bude rok od predstavenia Google Pixel 3a. Cenovka Pixelu 4a by mohla byť nastavená príjemne nízko, uniknutý obrázok grafiky naznačuje cenu 399 USD, my tipujeme cenu nanajvýš okolo 470 eur. Sú predpokladané farebné varianty biela s oranžovým zapínacím tlačidlom a čierna so žltozeleným tlačidlom.

Reklama na Google Pixel 4a
Reklama na Google Pixel 4a s cenovkou 399 dolárov. Zdroj: androidauthority.com.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16