Obnoviť stránku

Corsair iCUE LINK: Nová generácia v organizácii káblov? (RECENZIA A NÁVOD)

Aktualizované • Autor: Michal Mikle

Možnosti cable manažmentu a jeho praktické vyhotovenie sú snáď tou najmenej záživnou časťou pri stavbe nového počítača. Pokiaľ poriadne nepremyslíte výber PC skrine, ale aj všetkých ostatných komponentov, môžete si poriadne zavariť. A ruku na srdce, taká vec sa nedá vopred premyslieť na sto percent nikdy. Vecí, ktoré vás môžu zradiť, je celá hromada. Našťastie je tu Corsair so svojím systémom iCUE LINK, ktorý drvivú väčšinu nástrah eliminuje. Ako to vyzerá a ako to v praxi funguje? Poďme na to!

Corsair iCUE LINK: Next-gen V cable Management – OBSAH

  1. Čo je Corsair iCUE LINK?
  2. Komponenty Corsair iCUE LINK
  3. iCUE LINK v praxi alebo build do Corsair 6500X
  4. Aplikácia Corsair iCUE
  5. Záver a hodnotenie Corsair iCUE LINK

Čo je Corsair iCUE LINK?

Pokiaľ ste niekedy stavali výkonný herný či pracovný stroj, potom viete, že s cable manažmentom je to vždy zážitok. V prvom rade musíte vybrať poriadnu PC skrinku, pri ktorej návrhu sa na káble myslelo, a hlavne sa to tiež poriadne domyslelo. Poriadna skriňa má potom dostatočný počet pozícií pre ventilátory. Pri mid-tower skriniach môžeme počítať minimálne so 7 – 10 pozíciami. Bežnou praxou je, že z každého ventilátora vedie jeden kábel a ďalšie dva z bloku AiO chladiča. Káblov len od chladenia môže byť bez problému o poznanie viac.

FAN huby sú už minulosťou.

Taký počet káblov mal až doposiaľ dve riešenia. Buď ste využijete FAN hub, ktorým sú niektoré skrine vybavené, alebo pekne po starom využijete všetky konektory na základnej doske pomocou FAN splitterov. Obe riešenia majú svoje muchy, ale v každom prípade skončíte so spleťou káblov, ktoré musíte spacifikovať tak, aby nebránili airflow, pekne to vyzeralo a aspoň išla zavrieť zadná bočnica. Oba spôsoby dokáže do značnej miery nahradiť systém iCUE LINK.

CORSAIR iCUE LINK
Riadiaca jednotka Corsair iCUE LINK.

A ako vyzerá riešenie v praxi? Takto jednoducho. Základom je krabička nie oveľa väčšia ako od zápaliek. Pýtate sa, ako to môže fungovať? Nuž, samo o sebe nijako. Toto riadiaca jednotka je jadrom iCUE LINK ekosystému, ktorá riadi komunikáciu a ovládanie s kompatibilnými produktmi ako sú AiO chladiče, ventilátory, čerpadlá s expanznými nádobami a CPU či GPU bloky do custom loopu. Ponuku kompatibilných produktov nájdete rovno u nás tu: Corsair iCUE LINK.

Corsair iCUE LINK
Príklad prepojenia AiO chladiča, trojice 120 mm ventilátorov a jedného samostatného 120 mm ventilátora, všetko „jedným káblom“.

A teraz tá druhá časť skladačky. Komponenty iCUE LINK sú unikátne v tom, že sú vybavené tzv. daisy-chainovými konektormi, čo zjednodušene povedané znamená, že ich môžete zapojiť do série za seba bez nutnosti zapájať každý komponent zvlášť. Celkom takto môžete k jednej riadiacej jednotke zapojiť až 14 zariadení. A ak by vám to bolo málo, hravo môžete pridať ďalšiu riadiacu jednotku. Už teraz musí byť každému jasné, že Corsair iCUE LINK má potenciál odstrániť väčšinu frikcie, ktorá „starou cestou“ prirodzene vzniká. Ako to ale bude v praxi? Poďme sa pozrieť na príkladnú zostavu do Corsairu 6500X.

Komponenty Corsair iCUE LINK

V tejto kapitole sa pozrieme na relatívne jednoduchý build do dvojkomorovej skrine strednej triedy, do Corsairu 6500X. Hneď na úvod je dôležité poznamenať, že na využitie iCUE LINK systému nemusíte mať case od Corsairu, systém je navrhnutý agnosticky, a výberom skrine vás teda nijako nelimituje. Najprv sa ale poďme pozrieť na jednotlivé komponenty v realite, pretože tu už je výber limitovaný iba na kompatibilné LINK produkty, ktoré vyrába iba Corsair.

iCUE LINK H150i RGB

Klasická H150i verzia 360 mm AiO od Corsairu prešla pár zmenami. Než sa pre iCUE LINK ekosystém rozhodnete, je dobré vedieť, s čím budete pracovať, pretože okrem tohto variantu, menších rozmerov a dielov do custom loopu nič iné na výber nie je.

iCUE LINK H150i RGB naživo.

V podstate ide o bežný 360 mm AiO chladič s tromi Corsair QX120 RGB ventilátormi. Blok chladiča má po novom kovové „fittingy“, ktoré sú reálne len krytom spoja, ale na druhej strane hadíc ich už bohužiaľ nenájdete. Veľkým mínusom je bohužiaľ veľmi nekvalitne vyhotovené opletenie hadíc, ktoré kazí celý dojem z chladiča aj z finálneho buildu. Chladič sa dá zaobstarať aj vo verzii s LCD displejom, prípadne má Corsair v ponuke tzv. CapSwapy, pomocou ktorých môžete zmeniť dizajn bloku, či dokonca blok osadiť 70 mm VRM ventilátorom na chladenie okolia pätice.

Detaily konektorov AiO chladiča iCUE LINK H150i.

Novinkou sú však už spomínané konektory, ktoré slúžia na prepojenie v iCUE LINK systéme. Na prvej fotke je potrebné krátkym káblom prepojiť čiernu kocku s prísediacim ventilátorom. Škoda, že Corsair nevyriešil prepojenie priamo bez kábla. Druhý kábel potom vedie do riadiacej iCUE LINK jednotky. Na druhej fotke je opäť konektor na pripojenie kábla, pomocou ktorého môžete pripojiť ďalší ventilátor umiestnený inde v skrini, alebo napr. rovno celú trojicu ventilátorov.

iCUE LINK RX120 RGB

Starter Kit s tromi RX120 RGB ventilátormi.

Corsair má v ponuke tri rady ventilátorov. Hlavné rozdiely medzi RX, QX a LX radom sú v dizajne rámčeka, pričom výrobca uvádza RX sériu vhodnú pre radiátory, LX na airflow do skríň a QX s najlepším dizajnovým vyhotovením. Čo sa týka parametrov, medzi modelmi sú iba minimálne rozdiely. K dispozícii je buď tzv. Starter Kit, ktorý obsahuje trojicu ventilátorov vrátane riadiacej jednotky a 60 cm LINK kábla, alebo tzv. Expansion Kit, ktorý obsahuje iba jeden samostatný ventilátor.

Ventilátory iCUE LINK sú navyše zaujímavé hneď z dvoch dôvodov. Umožňujú ZERO RPM mode, teda nulové otáčky, ale hlavne min. nastaviteľné otáčky už od 300 RPM, čo sa len tak nevidí a môžu byť vhodnými adeptmi pre ULN buildy. A po druhé, sú vybavené teplotnými senzormi, takže môžete monitorovať a regulovať teplotu airflow v reálnom čase, čo považujem za super vlastnosť, ktorú budete v prípade konkurencie len ťažko hľadať.

iCUE LINK v praxi alebo build do Corsair 6500

Málokedy staviam buildy v štýle „všetko od rovnakej značky“, ale keďže má Corsair snáď najlepší ekosystém vôbec, chcel som vyskúšať stavbu do tzv. dual-chamber skrine, Corsair 6500X. Opäť je nutné podotknúť, že žiadna zo skríň výrobcu neslúži exkluzívne iCUE LINK ekosystému, a naopak, tento systém môžete využiť s akoukoľvek skriňou aj mimo Corsairu.

Oficiálna ukážka stavby buildu s Corsair iCUE LINK.

Keďže som z technických dôvodov celú stavbu podrobne nedokumentoval, pozrite sa na video kanál Corsair Lab, kde môžete vidieť príkladné zapojenie AiO chladiča a siedmich ventilátorov v Corsair 4000D. Z videa získate detailnejšiu predstavu o tom, ako môže stavba a zapojenie komponentov iCUE LINK prebiehať.

Všetko opäť začína a končí voľbou skrine ako takej, či už iCUE LINK budete mať, alebo nie. Tento článok je ale výhradne o Corsair iCUE LINK komponentoch, a preto sa poďme pozrieť na pár fotiek z už hotovej zostavy.

Zabudovaný a prepojený AiO chladič Corsair iCUE LINK H150i RGB a zadný ventilátor RX120 RGB.

V praxi záleží na tom, do akej pozície a ako AiO chladič otočíte. Pôvodne som ho nechcel dávať do horného slotu, radšej dávam radiátor tam, kde bude prísun nijako neohriateho a studeného vzduchu. To sa v tejto skrini trochu skomplikovalo a chladič musel nahor. Ako môžete vidieť na prvej fotke, prvý ventilátor na radiátore musí byť prepojený káblom s „kockou“, ktorá sa nachádza len pár centimetrov od konektora ventilátora a kocka potom musí byť káblom prepojená do riadiacej jednotky.

Toto riešenie mi príde trochu nešťastné, a keď už je iCUE LINK o tom, o čom je, mala byť kocka priamo prepojená s chladičom z výroby bez nutnosti používať na prepojenie kábel, ktorý čistý a minimalistický dojem len kazí. Na druhej fotke je vidieť prepojenie tretieho ventilátora na AiO chladiči so samostatne umiestneným ventilátorom v zadnej pozícii.

Corsair iCUE Link 6500X
Hotová zostava s komponentmi iCUE LINK v skrini 6500X od Corsairu.

Takto nejako môže vyzerať zostava s iCUE LINK systémom. Paradoxne ale tam, kde by mal iCUE LINK zamedziť viditeľnej kabeláži, na ňu skôr upozorňuje. Bez dlhšieho komentára ale musím povedať, že si dokážem predstaviť stavbu do lepších skríň, v ktorých by iCUE LINK urobil lepšiu službu. Poďme sa ale ešte pozrieť na softvérovú stránku veci, a teda na aplikáciu Corsair iCUE.

Aplikácia Corsair iCUE

Asi tou najdôležitejšou vecou pri smart systémoch ako Corsair iCUE LINK je aplikácia, cez ktorú budete všetko ovládať. Corsair iCUE sa už dlhé roky radí k tým najlepším, pretože v porovnaní s aplikáciami ostatných výrobcov s ňou nie sú žiadne zásadné problémy, čo je aj jeden z dôvodov, prečo s Corair komponentmi rád pracujem. Poďme sa ale pozrieť na aplikáciu v praxi.

Hlavná obrazovka aplikácie Corsair iCUE.

Hneď po prvom spustení vás aplikácia vyzve na aktualizáciu firmvéru všetkých dostupných komponentov, ktoré máte v systéme iCUE LINK pripojené. Odtiaľ môžete ovládať jednotlivé komponenty, nastavovať podsvietenie a chladenie.

Možnosti nastavenia chladenia v aplikácii Corsair iCUE.

Ako prvé odporúčam pri všetkých komponentoch zapnúť Device Memory Mode, pretože jedine tak sa nastavenia uložia do pamäte Corsair iCUE LINK Hubu a nebudete musieť čakať, až nabehne po štarte OS aplikácie. Nech už vyberiete akýkoľvek komponent týkajúci sa chladenia, pod položkou Cooling nájdete všetky a môžete ich odtiaľ riadiť. K dispozícii máte tri presety: Quiet, Balanced a Extreme.

Milým prekvapením bolo, že pumpa nastavená na Extreme nebola takmer počuť a ventilátory na Balanced mali pozvoľnú a neagresívnu krivku. Na pravej strane aplikácie potom môžete vidieť údaje z teplotných senzorov AiO chladiča – ako kvapaliny, tak vzduchu prechádzajúcim ventilátormi na chladiči.

Nastavenie podsvietenia v aplikácii Corsair iCUE.

Pod položkou Lightning nájdete kompletné možnosti nastavenia podsvietenia. Corsair iCUE umožňuje ovládať každé pripojené zariadenie zvlášť, čo je pre tých, ktorí túto možnosť využijú, veľká výhoda oproti klasickej ceste, ktorá umožňuje nastavenie iba pre celý konektor na doske a zariadenia naň pripojené.

Záver a hodnotenie Corsair iCUE LINK

V článku ste mali možnosť vidieť využitie proprietárneho systému Corsair iCUE LINK, ktorý bezpochyby nielen cable management, ale aj ovládanie chladenia a podsvietenia posúva na úplne novú úroveň. Zásadne tiež odstraňuje množstvo frikcií pri stavbe počítača. Ako niekto, kto sa dlhé roky venoval stavbe zostáv, túto možnosť jedine vítam a čudujem sa, že sme na takú vec museli čakať až do roku 2024.

Druhou stránkou veci je, že ide pomerne o novinku a prvou iteráciou, ktorá má stále svoje muchy. Ekosystém iCUE LINK je uzavretý a pomerne zatiaľ limitovaný výberom a obstarávacia cena komponentov tiež nie je dvakrát prívetivá. Najväčším mínusom je bezpochyby hardvérové vyhotovenie niektorých komponentov a tiež neintuitívnosť pri výbere nielen samostatných dielov, ale príslušenstva, ako sú káble a podobne.

i

Mohlo by vás zaujímať

Prvá verzia tohto systému nie je zlá, ale je ešte čo vylepšovať. Osobne vidím skôr problém v spomínanej proprietárnosti a myslím, že na takú vec by do budúcnosti mal existovať otvorený štandard. Corsair iCUE aplikácia je skvelá, bohužiaľ s ňou ale nemôžete ovládať nič, čo nie je od Corsairu. Vo finále tak skončíte s operačným systémom plným bloatvéru.

Vo finále je nutné povedať, že na starom spôsobe „čo zariadenie, to kábel“ nie je nič zlé a umožňuje ďaleko väčšiu flexibilitu vrátane možnosti zaobísť sa bez aplikácií tretích strán, ktoré môžu vo finále spôsobiť množstvo nepríjemností. Je len na vás, či máte radi veci inteligentné, alebo hlúpe, ktoré vám nebudú toľko odvrávať.

Corsair iCUE LINK

Corsair iCUE LINK

Corsair iCUE LINK

Corsair iCUE LINK je prelomovým a elegantným riešením cable manažmentu a ovládania komponentov, ktoré posúva celú záležitosť stavby PC na úplne nový level.

Klady

  • Inteligentný spôsob riešenia cable managementu
  • Daisy-chainové prepojenie ventilátorov
  • Systém odstraňuje rad frikcií oproti bežnému spôsobu
  • Až 14 (2× 7) zariadení na jeden iCUE LINK Hub
  • Kvalitná Corsair iCUE aplikácia
  • Monitoring teploty airflow
  • Rozsiahle možnosti a granularita LED podsvietenia
  • Možno použiť v akejkoľvek PC skrini

Zápory

  • Obmedzený a neintuitívny výber komponentov
  • Chýba podpora iCUE pre Linux
  • Vysoká obstarávacia cena

Corsair iCUE LINK

CORSAIR iCUE LINK Y-Cable 600 mm
CORSAIR iCUE LINK Y-Cable je speciálně navržený kabel, který umožňuje snadné propojení kompatibilních zařízení CORSAIR v rámci iCUE. Snadno s ním
Viac
4 €
Corsair iCUE LINK Cable 1× 600 mm
CORSAIR iCUE LINK Cable je speciálně navržený kabel, který umožňuje snadné propojení kompatibilních zařízení CORSAIR v rámci iCUE. Snadno s ním
Viac
7,79 €

Corsair iCUE LINK je veľmi šikovným systémom, ktorý značne uľahčuje stavbu PC a jeho následné ovládanie čo sa chladenia a podsvietenia týka. Cena za tento systém však zatiaľ nie je vôbec prívetivá, a patrí teda skôr do hi-end segmentu. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07