Obnoviť stránku

Čínske telefóny (VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ)

Aktualizované • Autor: Redakcia

Čínske telefóny môžu byť pre neznalých používateľov strašiakom, nie je sa však čoho báť. Nezriedka majú vysoké ambície a poriadne komplikujú život aj sebavedomým premiantom tradičných značiek. Ako je to ale so „slovenskými LTE?“ Prečo je dobré spoľahnúť sa na slovenskú distribúciu a ktoré sú tie najlepšie čínske mobily?

Čínske telefóny

Čínske telefóny – OBSAH

  1. Čínske mobilné telefóny a podpora LTE
  2. Oplatí sa pri čínskych telefónoch oficiálna slovenská distribúcia?
  3. Najlepšie čínske mobilné telefóny
  4. Najlepšie čínske mobily do 400 eur
  5. Najlepšie čínske mobily do 250 eur
  6. Najväčší čínski výrobcovia mobilných telefónov

Čínske mobilné telefóny a podpora vysokorýchlostných sietí

Najlepšie čínske mobilné telefóny si ešte preberieme v kapitole nižšie. Hovorí sa ale, že niektoré z nich majú problémy so „slovenským LTE“. To je do istej miery pravda, dá sa tomu ale ľahko vyhnúť. V čom tieto ťažkosti spočívajú?

i Čo je LTE?
LTE je, ako je známe, technológia vysokorýchlostného internetu cez mobilnú sieť. Umožňuje sťahovať dáta rýchlosťou približne 100 – 300 Mbit/s, takže pri surfovaní po internete sa vám všetko načíta oveľa rýchlejšie, než keby ste boli k internetu pripojení len cez 3G alebo 2G štandard.

Ešte v nedávnej minulosti neboli výnimkou prípady, keď čínsky mobilný telefón „slovenské LTE“ nepodporoval, hoci vo svojej špecifikácií LTE uvedené mal. Ako je to možné? Vysvetlenie je jednoduché. LTE „beží“ na niekoľkých frekvenciách (je ich približne 50), v každej krajine sú na to ale vyhradené iné kmitočty. Na Slovensku to sú LTE frekvencie 800, 1 800 a 2 600 MHz.

Najvyužívanejším pásmom slovenského LTE je frekvencia 800 MHz, a práve s týmto kmitočtom má problém rad čínskych telefónov, ktoré sa mimo Ázie oficiálne nepredávajú. Tam totiž pásmo 800 MHz nie je príliš rozšírené, takže výrobcovia ani nemajú dôvod podporu preň do svojich telefónov pridávať. Ak mobil túto frekvenciu nepodporuje, používateľ na Slovensku je s ním odkázaný na 3G a 2G siete s pomalším internetom.

800 MHz pásmo pokrýva hlavne vidiecke oblasti, vo väčších mestách slovenskí operátori využívajú najmä LTE siete na frekvenciách 1 800 MHz. To ale nemení nič na tom, že ide o výrazný nedostatok. Je to, ako by ste so svojím vozidlom mohli na niektorých cestách ísť štandardnou rýchlosťou, inde ale napríklad len krokom.

LTE, logo
„Slovenské LTE“ môže byť pre niektoré čínske mobilné telefóny problém. Ak si ale zaobstaráte globálny model, budete za vodou.

Kórejské, resp. japonské mobilné telefóny Samsung, LG alebo Sony podporujú všetky u nás využívané frekvencie, takže s LTE u nich nebudete mať problém. Skůr sa táto problematika týkala napríklad značky Xiaomi. V dnešnej dobe už ale väčšina modelov podporuje všetky využívané pásma LTE, v niektorých prípadoch dokonca 5G.

5G, logo
Oproti LTE je technológia 5G závratne rýchlejšia. Na jej plnú implementáciu si ale budeme musieť počkať najmenej do roku 2020/21.

Ešte rýchlejšia ako LTE je potom technológia 5G. Jej používanie sa presadzuje zatiaľ celkom pomaly, počet používateľov ale podľa štatistík operátorov stále stúpa. Na trhu tak nájdeme množstvo čínskych telefónov, ktoré 5G podporujú. 

Oplatí sa pri čínskych telefónoch oficiálna slovenská distribúcia?

Nielen pri telefónoch z Číny ste sa možno tiež stretli s pojmom slovenská či zahraničná distribúcia. Rozhodne sa oplatí nakupovať len z oficiálnej slovenskej distribúcie. Inak môže byť ako s LTE, tak so slovenskou lokalizáciou telefónu problém, nehľadiac na problémy so zárukou. Pri čínskych distribúciách napríklad tiež chýbajú Google služby, pretože sú oficiálne zakázané. Aby ste ich mohli využívať, stačí v tom lepšom prípade len stiahnuť aplikáciu na Google Play, v tom horšom bude treba dostať do čínskeho telefónu európsku ROM.

Výhody slovenskej distribúcie v kocke:

  • Aj v mobiloch z Číny je nahraný softvér v slovenskom jazyku, ktorý tam zostáva aj po aktualizácii prístroja.
  • V balení nájdete návod v slovenskom jazyku.
  • Pri uplatňovaní reklamácie stačí mobilný telefón priniesť na niektorú z pobočiek Alza.sk na Slovensku. Vyhnete sa posielaniu telefónu na druhý svetadiel s neistým výsledkom.
  • Podľa európskych noriem navyše predajca musí reklamáciu vybaviť do 30 dní, čo v prípade čínskych predajcov nemusí byť pravidlom.
  • Nákup bez problémov. Viac v článku: Riziká nákupu telefónu zo sivého dovozu.
i Prečítajte si ďalšie dôvody, prečo si u nás kúpiť mobilný telefón.

Najlepšie čínske telefóny

Nad čínskymi telefónmi mnohí predtým ohŕňali nos, teraz je ale situácia iná. Sú stále výkonnejšie, prichádzajú s nápaditým dizajnom a vybrané mobily z Ríše stredu momentálne patria medzi tie krajšie na trhu, hoci sa niekedy rady inšpirujú u konkurencie. S porovnateľnou výbavou ale mnohokrát stoja o dosť peňazí menej ako tie najdrahšie na trhu. Tu sú najlepšie z nich.

OnePlus 11 5G – skvelé fotoaparáty Hasselblad a unikátna haptická odozva O-Haptics

Telefóny značky OnePlus už v dnešnej dobe patria medzi stálice čínskych telefónov. Každý rok ich vydávajú hneď niekoľko, vlajkovú sféru však ponechávajú len naozaj špičkovým a inovatívnym smartfónom. Jedným z nich je aj OnePlus 11 5G. Mobil zaujme napríklad vynikajúcim trojitým fotoaparátom s optickou stabilizáciou a dvojnásobným optickým zoomom alebo 120 Hz AMOLED panelom s vysokým rozlíšením 3 216 × 1 440 pixelov. Displej je tak mimoriadne jemný – konkrétna hodnota jemnosti je 525 ppi.

OnePlus 11 5G
OnePlus 11 5G si úplne novým dizajnom fotomodulu jasne pýta pozornosť.

Zaujímavosťou je aj systémová výbava OnePlus 11 5G. Telefón beží na Androide 13 s nadstavbou OxygenOS, ktorá ponúkne celý rad skvelých funkcií. Jednou z tých viac neobvyklých je špičková haptická odozva O-Haptics. Tá si dáva za cieľ pomocou jemných vibrácií napodobniť povrch skutočných materiálov a urobiť celé používanie mobilu veľmi prirodzeným. Vlajkovou samozrejmosťou je potom využitie najvýkonnejšieho čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

i OnePlus 11 5G (RECENZIA): netlačí na pílu, ale zvládne toho veľa

Xiaomi 13 Pro je skrátka špičková vlajková loď bez okolkov

Medzi najpopulárnejšie čínske telefóny patria smartfóny Xiaomi. Zákazníci si ich pomerne dosť rýchlo obľúbili najmä vďaka skvelému výkonu a fotoaparátu za veľmi prívetivé ceny. Táto filozofia je však už históriou a Xiaomi na trh vysiela plnohodnotné vlajkové lode so špičkovými parametrami. Xiaomi 13 Pro toto rozhodne spĺňa. Ide síce o výrazne najdrahší telefón na tomto zozname, za svoje peniaze však dostanete doslova všetko, čo môžete.

Xiaomi 13 Pro
Za Xiaomi 13 Pro si síce priplatíte, nebude vám však vôbec nič chýbať.

Začať môžeme napríklad displejom – ten sa chváli uhlopriečkou 6,73", vysokým rozlíšením 3 200 × 1 440 px a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Spoľahnúť sa môžete aj na vysoký výkon vďaka čipu Snapdragon 8 Gen 2 v kombinácii s až 12 GB pamäte RAM. Svižné je tu aj interné úložisko, je totiž založené na technológii UFS 4.0. A fotoaparát? Trojica (hlavný, širokouhlý, teleobjektív s 3,2× optickým zoomom) 50 Mpx snímačov so špičkovými objektívmi z dielní Leica.

i Recenzia Xiaomi 13 Pro: Skvelá vlajkovka, ktorá sa za svoju cenu nemusí hanbiť

Motorola Moto Edge 40 Pro – dlhá výdrž a vynikajúci displej vo vlajkovom tele

Hoci je Motorola pôvodne americkou značkou, teraz patrí pod čínsky gigant Lenovo a telefóny Motorola možno považovať za čínske. Motorola Moto Edge 40 Pro je už niekoľkokrát počinom značky na poli tých najlepších mobilných telefónov vôbec. Tento rok sa výrobca zameral predovšetkým na výkon a kvalitný displej – zaujme tak okrem iného hlavne hráčov. Pre všetkých ostatných si však nachystal solídnu výdrž a všestranné fotoaparáty.

Motorola Edge 40 Pro
Motorola Edge 40 Pro zaujme výborným displejom a špičkovým výkonom.

A ako sa dá Motorola Edge 40 Pro porovnať s dvoma spomínanými telefónmi? Cenovkou je takmer na rovnakej hodnote ako OnePlus 11 5G, má však trochu iné priority. Panel má nižšie rozlíšenie, a teda aj jemnosť, zaujme však ešte vyššou obnovovacou frekvenciou 165 Hz, ideálnou na hranie. Oproti OnePlus mierne zaostáva čo sa týka kvality fotografie, na oplátku však ponúkne skvelú výdrž, rýchlejšie 125 W nabíjanie a tiež možnosť 15 W bezdrôtového nabíjania. Zaujímavosťou na koniec je predný fotoaparát s nezvyčajne vysokým rozlíšením 60 Mpx a objektívom so svetelnosťou f/2,2. Na svoje si tak prídu aj fanúšikovia selfies.

i Motorola Edge 40 Pro (RECENZIA): výkonná vlajková loď s minimom chýb

Najlepšie čínske mobily do 400 eur

Pri čínskych telefónoch do 400 € už nemožno čakať to najlepšie, napriek tomu majú stále čo ponúknuť. Spoločným menovateľom strednej triedy je často zameranie sa na jeden kľúčový aspekt telefónu, môžete si tak vybrať taký, ktorý vám vyhovuje.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ ponúkne za málo peňazí veľa megapixelov

Xiaomi sa prepletá všetkými cenovými sférami čínskych telefónov, a tak niet divu, že sa teraz pobavíme o Xiaomi Redmi Note 12 Pro+. Telefón sa vyznačuje v prvom rade obrovským rozlíšením hlavného snímača – 200 Mpx, pričom objektív má skvelú svetelnosť f/1,7. Už len také parametre sa v strednej triede často nevidia. Xiaomi však k hlavnému fotoaparátu prihadzuje ešte optickú stabilizáciu.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ má jeden z najvšestranejších fotoaparátov vo svojej kategórii.

Mobil ale rozhodne nesklame ani po ďalších stránkach. Jeho srdcom je čip MediaTek Dimensity 1080, ktorý síce nepatrí k tým najvýkonnejším, zaujme ale dobrou efektivitou. Prepožičiava tak Redmi Note 12 Pro+ skvelú výdrž. Keď potom dôjde šťava, telefón môžete dobiť 120 W rýchlonabíjačkou, ktorú nájdete priamo v balení, v zhone za menej ako 20 minút.

POCO F5 hrá vo svojej cenovej kategórii výkonnostný prebor

Ak dávate pred fotoaparátom prednosť výkonu, značka POCO má niečo pre vás. telefón POCO F5 sa priamo profiluje ako herný telefón. A nie je divu. Poháňa ho vcelku čerstvo vydaný čipset Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 – ten síce smeruje na strednú triedu, výsledky v benchmarkoch ho však stavajú aj nad vlajkový čip z minulého roka, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1.

POČO F5
POCO F5 je pekelne výkonný herný telefón s cenovkou okolo 400 eur.

A POCO F5 pri výkone nekončí. Ďalej totiž zaujme napríklad skvelým 120 Hz AMOLED panelom s uhlopriečkou 6,67", na ktorom uvidíte každý detail kvalitne a presne vtedy, keď potrebujete. V kombinácii s 12 GB pamäte RAM na najnovšej platforme LPDDR5 a 256 GB rýchleho úložiska UFS 3.1 si tak môžete byť istí, že ide o jeden z najlepších herných mobilov za 400 eur.

i POCO F5 a F5 Pro (PREVIEW): svieže novinky so skvelými parametrami

Realme 11 Pro je rozumnou voľbou, ak hľadáte z každého niečo

Aj mobily Realme sú u nás už v posledných rokoch stálicou. Pokiaľ nemáte žiadne špecifické požiadavky a skrátka chcete vyvážený telefón s prémiovým vzhľadom, Realme 11 Pro bude pre vás. Telefón ponúkne veľmi slušný 6,7" displej postavený na technológii AMOLED a poteší 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Bodom kontroverzie by mohlo byť zakrivenie displeja, ktoré nie každému vyhovuje.

Realme 11 Pro
Ak nechcete nad kúpou telefónu príliš premýšľať, Realme 11 Pro ponúkne z každého trošku.

A čo ďalej? Realme 11 Pro má veľmi solídny hlavný fotoaparát s rozlíšením 100 Mpx, optickou stabilizáciou a objektívom so svetelnosťou f/1,75. Dokážete tak za pochodu zaobstarať pár slušných snímok, alebo napríklad video s rozlíšením 4K. Výkon čipu MediaTek Dimensity 7050 potom nie je nijako závratný, bežne náročným používateľom však bohato postačí. Čerešničkou na torte je potom prémiový dizajn – konkrétne máme na mysli béžové vyhotovenie, ktoré sa pochváli špeciálnym finišom zadnej strany z umelej kože.

Najlepšie čínske mobily do 250 eur

A ideme s cenou nižšie, a to pod hranicu 250 eur. Pokiaľ si myslíte, že v tejto cenovej hladine sa už môžete s kvalitou rozlúčiť, presvedčíme vás o opaku. Aj napriek nízkej cene sú mobily v tejto kapitole svižné, spoľahlivé a ani pekný dizajn im nie je cudzí.

Honor X8a – vlajkový dizajn a 100 Mpx fotoaparát

Možno by ste telefóny Honor hľadali skôr vo vyšších cenových sférach, kde sa v našom výbere žiadny z nich neukázal, pravdou však je, že Honor X8a je jedným z najdostupnejších mobilov tohto zoznamu. Prináša však presne to, čím sú mobily Honor povestné – výborný fotoaparát. Hlavný snímač je 100 Mpx a je osadený objektívom so svetelnosťou f/1,9. Výrobca fotoaparát vybavil aj pokročilým softvérom, kde sa umelá inteligencia stará o to, aby fotky vyzerali ešte lepšie.

Honor X8a
Svojím takmer vlajkovým dizajnom zaujme Honor X8a už na prvý pohľad.

Na Honor X8a sa tiež pekne pozerá. Vypožičal si totiž prémiový dizajn s ostrými hranami od vlajkových lodí a táto výpožička sa mu náramne vyplatila. Čo sa výkonu týka, mobil ponúkne procesor MediaTek Helio G88, ktorý na každodenné úkony hravo postačí, a ktorý pracuje so 6 GB operačnej pamäte. Oproti svojmu predchodcovi si ďalej polepšil napríklad na poli kapacity batérie, tá je teraz 4 500 mAh.

i Honor X8a (PREVIEW): Elegán so 100 Mpx fotoaparátom

POCO X5 5G je vybavený podporou najrýchlejších mobilných sietí

Telefónov s podporou 5G v kategórii do 250 € mnoho nenájdete. Jedným z nich je však POCO X5 5G. Pokiaľ je pre vás rýchly internet prioritou a ste ochotní trochu znížiť svoje očakávania ďalších parametrov, X5 5G by vás mohol zaujať.

Mobil má trochu slabší fotoaparát ako Honor, na hlavnom snímači nesie „iba“ 48 Mpx, čo je však stále viac než dosť pre občasných fotografov. Možno trochu prekvapením je vynikajúci 120 Hz AMOLED displej s uhlopriečkou 6,67" a rozlíšením 2 400 × 1 080 pixelov, čo sú hodnoty, na ktoré sme zvyknutí skôr v strednej triede.

POCO X5 5G
Telefón POCO X5 5G s cenovkou okolo 250 eur prekvapí podporou sietí 5G.

A ako je to teda s tou podporou 5G? POČO X5 za ňu vďačí čipsetu Qualcomm Snapdragon 695 5G, ktorý síce nie je tak výkonný ako jeho 4G súrodenci, pokiaľ však chcete najrýchlejšie siete, bez ústupkov sa v tejto cenovej sfére skrátka nezaobídete. Záverom sa hodí zmieniť batéria telefónu – tá je 5 000 mAh, takže o kapacitu nebude núdza. Keď potom budete potrebovať dobiť, použiť môžete 33 W rýchlonabíjačku priamo z balenia telefónu.

i Poco X5 a Poco X5 Pro (PREVIEW): Zamiešajú kartami v strednej triede?

Xiaomi Redmi Note 12S je klasická stredná trieda, s ktorou nešliapnete vedľa

Zoznam uzavrieme telefónom Xiaomi Redmi Note 12S, ktorý by sa dal popísať ako stávka na istotu. Mobily Xiaomi presne v tejto cenovej sfére žiaria najviac. Note 12S sa od zvyšku svojho radu líši dizajnom fotomodulu a fotoaparát je presne to, čím chce, rovnako ako ďalšie modely označené písmenom S, mobil zaujať.

Xiaomi Redmi Note 12S
Xiaomi Redmi Note 12S je ďalším priamočiarym vylepšením z radov Xiaomi.

Hlavný snímač je tu 108 Mpx a kryje ho objektív so svetelnosťou f/1,9. Doplnený je potom o širokouhlý fotoaparát a malú makro kameru na zhotovovanie fotografií na veľmi malú vzdialenosť. Výkon telefónu prepožičiava čip MediaTek Helio G96 s grafickou jednotkou Mali-G57 MC2, a tak nepôjde o žiadny herný zázrak – na bežné používanie ide však o ideálnu, efektívnu voľbu.

i Xiaomi Redmi Note 12S (PREVIEW): Solídny telefón, novinky však nečakajte

Najväčší čínski výrobcovia mobilných telefónov

Prehľad najlepších čínskych mobilov máme za sebou. Tie, na ktoré sa nedostalo, nemusia byť nutne zlé. Veľakrát sa v mnohých ohľadoch vlastne vyrovnajú tým najlepším, víťaz však môže byť len jeden. Telefónov, ale aj samotných výrobcov, je však oveľa viac. Ktoré značky sú tie najvýraznejšie a ktoré menej známe, ale napriek tomu si zaslúžia pozornosť?

Huawei

Huawei je jednou z najväčších čínskych aj svetových spoločností zaoberajúcich sa telekomunikačnými zariadeniami. Bol založený roku 1987 a sídli v čínskom Šen-čene. Ťaží z faktu, že do svojich mobilných telefónov dodáva svoje vlastné procesory HiSilicon Kirin a v posledných rokoch si veľmi dobre vedie aj vo fotografických schopnostiach. Obdiv si získal už v roku 2018 uvedený Huawei P20 Pro a odvtedy sa jeho vlajkové lode pravidelne objavujú na čelných pozíciách fotografických rebríčkov.

Huawei svoje mobily na Slovensku ale už príliš nepredáva. Kvôli rozhraniu Huawei Mobile Services, ktoré neumožňuje využitie Google služieb, im totiž značne klesla popularita a s tým samozrejme aj predaj. O tom, ako HMS fungujú, sme viac napísali v samostatnom článku.

Huawei logo Huawei P60 Pro

Vľavo: logo spoločnosti Huawei. Vpravo: Huawei P60 Pro.

Honor

Honor bol ešte v roku 2020 dcérskou spoločnosťou Huawei. Pravidelne vydávané modely sa preto tým z tovární Huawei silne podobali, či už išlo o smartfóny nižšej, strednej aj vyššej triedy. Za cenu menších kompromisov si pritom vždy zachovávali veľmi príjemnú cenu, ktorá bola vždy o niečo nižšia ako pri telefónoch Huawei. Podobne výkon, ktorý dosahoval rovnaké a v niektorých prípadoch dokonca aj vyššie hodnoty.

Honor logo Honor 90

Vľavo: logo spoločnosti Honor. Vpravo: Honor 90.

Keďže sa Honor oslobodil od Huawei a prešiel pod krídla spoločnosti Shenzen Zhixin New Information Technology z „čínskeho Silicon Valley“ – Šen-čenu, obmedzenie ohľadom využívania služieb Google už pre neho neplatí. Honor sa však z trhu mobilných telefónov, aspoň zatiaľ, stiahol a spoločnosť sa teraz zameriava predovšetkým na smart hodinky a príslušenstvo.

Xiaomi

Spoločnosť Xiaomi existuje od roku 2010 a za tú dobu z malého startupu spoločnosť stihla vyrásť v obra s veľkými ambíciami. Jej portfólio má desiatky druhov zariadení vrátane fitness náramkov, notebookov a samozrejme mobilných telefónov. Tie si cestu za zákazníkov sebavedome razia zbraňami, ako je dravá cenová politika, pekný dizajn a spoľahlivé spracovanie. Vlajkové lode teraz označujú jednoducho číslovkou, napríklad Xiaomi 13 – tieto smartfóny ponúkajú vysoký výkon. Za zmienku stoja aj značky Redmi a POCO, ktoré z Xiaomi vznikli osamostatnením. Tieto značky oslovujú predovšetkým používateľov požadujúcich ten najlepší pomer ceny a výkonu v strednej triede.

Xiaomi logo Xiaomi 13

Vľavo: logo spoločnosti Xiaomi. Vpravo: Xiaomi 13.

OnePlus

O niečo mladším výrobcom čínskych telefónov ako Xiaomi je OnePlus. Ten zabodoval hneď svojím prvým mobilom OnePlus One, ktorý samotná spoločnosť označovala ako zabijaka vlajkových lodí. A pre mnohých používateľov ním tiež bol. V poslednej dobe sa OnePlus ukazuje hlavne ako výrobca cenovo dostupných herných smartfónov. Rad OnePlus Nord je napríklad dlhodobou stálicou v strednej triede.

OnePlus logo OnePlus 11

Vľavo: logo spoločnosti OnePlus. Vpravo: OnePlus 11.

Vivo

Značka Vivo je tu s nami iba krátko. Aj napriek tomu si však stihla získať množstvo fanúšikov najmä veľmi lacnými telefónmi ako napr. Vivo Y35, alebo zástupcom zo strednej triedy – Vivo V23 5G. Ponúka u nás však aj svoj top model Vivo X90 Pro 5G so skvelým herným výkonom.

Vivo logo Vivo X90 Pro

Vľavo: logo spoločnosti Vivo. Vpravo: Vivo X90 Pro.

Doogee

Mobilné telefóny Doogee, ktoré majú čínsko-španielsky rodokmeň, v súčasnosti ponúkajú predovšetkým odolné telefóny, hoci nájdete aj pár „obyčajných“. Predovšetkým však ide o veľmi pevné mobily s najvyššími možnými odolnými certifikátmi, napríklad aj IP69K. Ich telefóny sa tak hodia na prácu v teréne.

Doogee logo Doogee V Max

Vľavo: logo spoločnosti Doogee. Vpravo: Doogee V Max.

Oppo

Rovnakého majiteľa ako OnePlus má aj Oppo, ďalší z desiatok čínskych výrobcov telefónov. Tento ale, podobne ako tí, ktorých spomíname vyššie, patrí medzi tie najvýznamnejšie. Keďže sú Oppo a OnePlus sesterské firmy, ich telefóny si sú, najmä v prípade dvoch prvých výrobcov, do značnej miery podobné. Zameriavajú sa prevažne na cenovo dostupné telefóny strednej triedy. Úlohu vlajkovej lode výrobca tu zastáva Oppo Reno10 Pro.

Oppo logo Oppo Reno10 Pro

Vľavo: logo spoločnosti Oppo. Vpravo: Oppo Reno10 Pro.

Časté otázky spojené s telefónmi z Číny

Aké sú riziká nákupu telefónu z Číny?

V prípade, že telefón kúpite v oficiálnej slovenskej distribúcii, nie je sa čoho báť. Čínske telefóny sú ale často lacno dovážané z tzv. šedého dovozu, čím prichádzate o akúkoľvek možnosť záruky na Slovensku a za akýkoľvek problém si buď priplatíte, alebo smartfón pošlete na druhú stranu sveta. Rizik šedého dovozu je viac, venovali sme im článok Riziká nákupu telefónu zo šedého dovozu.

Majú mobily z Číny oproti iným nejaké výhody?

Áno, napríklad veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Je bežnou praxou, že za cenu strednej triedy sa vám dostane smartfón s vlajkovými parametrami, niekedy dokonca čínske mobily popredné vlajkové lode aj predbehnú.

Má telefón z Číny v Európe nejaké obmedzenia?

Väčšinou platí, že telefón, ktorý v slovenskej distribúcii zakúpite, na Slovensku tiež bez problémov funguje. Avšak nie všetky čínske telefóny sú na európskych pultoch dostupné. Istou prekážkou sú ekonomické sankcie, na ktoré doplatili telefóny Huawei.

i Mohlo by vás zaujímať

Čínskych telefónov sa nie je nutné obávať. Za zaujímavé ceny toho ponúkajú mnohokrát až prekvapivo veľa a nižšia cena je často vykúpená iba niekoľkými kompromismi.

Mobilné telefóny

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17