Refresh the page

Riziká nákupu telefónu zo šedého dovozu

Aktualizované

Uvažujete o kúpe nového telefónu a našli ste svoj vysnívaný kúsok o niekoľko stoviek eur lacnejší ako u overených obchodníkov? Takýto nákup by sa vám do budúcna nemusel vyplatiť. Poďme sa pozrieť, ako funguje šedý trh s telefónmi, či je šedý trh rizikový, ako spoznať nekalých obchodníkov a s akými nástrahami sa pri kúpe telefónu zo šedého trhu môžete stretnúť.

Pozor na telefóny zo šedého dovozu, nemusia fungovať!

Mobilné telefóny zo šedého trhu – OBSAH

  1. Čo je to „šedý trh“ alebo „šedý dovoz“?
  2. Kedy kúpiť mobilný telefón zo šedého dovozu?
  3. Riziko neoriginálneho príslušenstva telefónov zo šedého dovozu
  4. Exotický mobilný telefón zo šedého trhu obvykle znamená aj exotickú podporu sietí
  5. Záruka a oprava v prípade telefónov zo šedého trhu
  6. Softvér telefónov zo šedého dovozu
  7. Ako spoznať šedých obchodníkov
  8. Ako spoznať smartfón zo šedého dovozu
  9. Všeobecné odporúčania
  10. Šedý dovoz nemusí byť len rizikovým strašiakom

Čo je to „šedý trh“ alebo „šedý dovoz“?

Šedý trh, alebo konkrétnejšie šedý dovoz, funguje pri všetkých druhoch tovaru, nielen v prípade mobilných telefónov. Na tie sa však v našom článku zameriame predovšetkým.

Šedý dovoz a následné obchodovanie s dovezeným tovarom znamená, že výrobky, ktoré daný predajca ponúka, nie sú oficiálne určené pre slovenský trh a veľakrát nie ani pre ten európsky. Vzhľadom na to nemusia tieto prístroje spĺňať európske regule, a to ako z hľadiska pripojenia do siete operátorov, tak aj bezpečnosti (to sa týka predovšetkým kozmetiky a hračiek).

Kedy kúpiť mobilný telefón zo šedého dovozu?

Medzi šedý dovoz teda počítame mobilné telefóny, ktoré nie sú určené pre slovenský trh. Takými sú napríklad mobily spoločnosti Zopo, ktoré u nás nemajú oficiálne slovenské zastúpenie. Na druhú stranu, a to je potrebné zdôrazniť, tu funguje overená sieť predajcov, ktorí smartfóny dovážajú, poslovenčujú a zaisťujú im servis a podporu. Výrobca o tejto aktivite vie a podporuje ju, miera rizika je tu teda nižšia. Šedý dovoz tak nemusí nutne znamenať zlo, ktorému je potrebné sa veľkým oblúkom vyhýbať.

Telefón Umidigi
Vždy sa oplatí nakupovať mobilné telefóny od oficiálnych predajcov.

Napriek tomu, alebo práve preto, sa v tomto prípade oplatí zvoliť známeho a prevereného obchodníka, ktorý dopredu avizuje, že nejde o oficiálny produkt a poskytuje všetky potrebné informácie o dovoze, hardvére aj softvére. U neho si tiež môžete byť istí, že ide o nový mobil.

Riziko neoriginálneho príslušenstva telefónov zo šedého dovozu

Jedným z problémov telefónov zo šedého dovozu býva aj fakt, že oficiálne balenie neobsahuje príslušenstvo použiteľné v našej krajine. Napríklad adaptér na nabíjanie je určený pre iný typ zásuviek. Predajca teda k smartfónu dodá iné príslušenstvo, aby v našich končinách fungovalo. Vo veľkej miere však nejde o neoriginálne adaptéry.

Hovoríte si: „Je to jedno, hlavne, že bude mobil čím nabíjať“. Ale čo keď ste chceli mobilný telefón s rýchlym nabíjaním, pri ktorom hrá úlohu aj vstupné napätie? Aby sa smartfón rýchlo nabíjal, je potrebné, aby adaptér umožnil nabíjanie vyšším prúdom. Hocijakou nabíjačkou rýchle nabitie nedocielite.

Exotický mobilný telefón zo šedého trhu zvyčajne znamená aj exotickú podporu sietí

Oveľa väčší problém však nastáva, ak je tovar určený pre región s inou sieťovou konektivitou. To sú napríklad mobilné telefóny, ktoré sa predávajú len na určitom trhu, najčastejšie americkom alebo ázijskom, a ktoré tak nefungujú v našich GSM sieťach. Vo výsledku sa s telefónom u nás nikam nedovoláte.

Telefon Google Pixel 3A
Do kategórie šedého dovozu spadajú všetky zariadenia, ktorým chýba oficiálna SK či CZ distribúcia. 

Či je mobil na Slovensku schopný prevázdky, nájdete zvyčajne na balení. Postačuje aj údaj o regióne, kam patrí naša krajina (zvyčajne EMEA). Dôležité sú aj informácie o podporovaných sieťach. V prípade LTE sú to pre SR frekvencie 800 (B20), 900 (B8), 1 800 (B3), 2 100 (B1), 2 600 (B7). Pre GSM sú to B2, B3, B5 a B8 a pre UMTS – B1, B2, B5, B8.

Záruka a oprava v prípade telefónov zo šedého trhu

Väčšina dnešných výrobcov ponúka celosvetovú záruku, avšak iba ak si kúpite zariadenie z bežného distribučného kanálu, čo šedý trh nie je. Za záruku telefónov ručí predajca a v tomto prípade ju musí aj poskytnúť. U nás je záruka zo zákona dva roky, takže tú dostať musíte, či už smartfón kupujete kdekoľvek a je označovaný ako „nový“.

Oprava telefónu
Rizikom šedého dovozu je prípad, kedy budete chcieť prístroj reklamovať.

V prípade telefónov neznámych značiek, ktoré vôbec nie sú určené pre náš trh a nikdy sa tu nepredávali, je situácia zložitejšia. Taký telefón tú nemá oporu v oficiálnom servise a obchodník vám ho opraví, ak vôbec, svojpomocne. Na druhú stranu – v prípade overeného predajcu s dostatočným technickým zázemím sa ani telefónu zo šedého dovozu nemusíte obávať.

Na šedom trhu sa však stretnete aj s telefónmi, ktoré sú kompletne určené pre iný trh. K zariadeniu je teda pribalený záručný list pre iné krajiny. Svojho nároku na opravu sa dočkáte pravdepodobne len vtedy, ak má u nás značka oficiálny servis a rovnaký model je v SR bežne v predaji.

Telefóny zo šedého dovozu
Šedý dovoz mobilov predstavuje isté riziko.

Rizikom môžu byť tiež nekalé obchodné praktiky šedých predajcov. Aby sa vyhli prípadnej reklamácii tovaru, často svoje „predajne“ či výdajné miesta sťahujú. Reklamovať takýto tovar je pre zákazníka značne zložité.

i IFA 2019: najzaujímavejšie novinky z berlínského veľtrhu na jednom mieste

Softvér telefónov zo šedého dovozu

Ďalším zádrheľom v prípade telefónov zo šedého dovozu je lokalizácia softvéru. Mobily, ktoré nie sú určené pre náš trh, nemusia byť v slovenčine. Samotné operačné systémy Android či iOS, samozrejme, slovenčinu podporujú, ale v prípade Androidu mohol výrobca staviť na svoju vlastnú nadstavbu, ktorá už v slovenčine nie je.

Softvér telefónu
Oficiálna SK distribúcia – to by pre vás mohlo byť jedným z vodítok, že mobilný telefón nepochádza zo šedého dovozu.

Mnoho ľudí vníma tieto problémy najmä pri čínskych telefónoch, predtým napríklad aj pri Xiaomi. To sa k nám ešte v roku 2017 dostávalo tiež cez šedý trh. V jeho prípade ale existovala oficiálna česká komunita, ktorá do softvéru a nadstavby Xiao (MIUI) aplikovala český jazyk, a smartfón tak prispôsobovala našim požiadavkám. Predajcovia potom len do nového telefónu nahrali tento softvér, ktorý sa následne už sám automaticky aktualizoval.

Ako spoznať šedých obchodníkov

V dnešnej dobe je nákup na internete úplne bežný. Často sa pri nákupe používajú rôzne porovnávače tovaru, ktoré disponujú aj databázou obchodov. Takéto porovnávače však zvyčajne obsahujú aj obchody, ktoré praktizujú šedý dovoz. V kombinácii s nízkou cenou zákazník ľahko prehliadne overených predajcov a veľmi jednoducho sa dostane k šedému obchodníkovi.

Ako poznať šedých obchodníkov
Šedý dovoz mobilného telefónu môže pôsobiť lákavo, jeho výhody sú však veľmi pochybné.

V prípade, že tieto porovnávače využívate, vyhnite sa nezmyselne nízkym cenám neznámych obchodníkov. Ak nájdete napríklad „nový“ mobilný telefón za 800 eur, keď obvyklá cenovka je okolo 1 200 eur, potom je to prvé znamenie, že niečo nie je v poriadku.

i Neuralink Elona Muska: ovládanie telefónu a počítača obyčajnou myšlienkou

Ďalším vodítkom sú recenzie a hodnotenia daného obchodníka. Vybrať si obchod bez hodnotenia je stávka do lotérie, ostražití by sme však mali byť aj v prípade predajcov s menším množstvom pozitívnych hlasov. Hodnotenie dnes možno s trochou snahy aj sfalšovať, takže sa oplatí ich prečítať a strojovo písané pochvaly, ktoré obchod vynášajú do nebies, rovno ignorovať.

Dostali ste sa na stránky neznámeho obchodu a stále neviete, či nejde o šedý dovoz? Pomôže vám napríklad aj vzhľad stránky, jej štruktúra a prehľadnosť. Predovšetkým nekalí obchodníci so šedým tovarom vsádzajú na svoje nízke ceny a dúfajú, že zákazník si nevšimne narýchlo vyhotovené stránky. Vždy by mal byť ľahko dohľadateľný kontakt a obchodné podmienky. Vyberajte tiež tých obchodníkov, ktorí ponúkajú kamennú predajňu alebo showroom, kde si možno tovar ohmatať a prezrieť.

Telefóny zo šedého dovozu
Zaujala vás cenovo výhodná ponuka? Dajte si pozor, či sa náhodou nechystáte naletieť na šedý dovoz.

Prečítajte si tiež podmienky, s ktorými prostredníctvom objednávky súhlasíte. Venujte pozornosť odsekom o povinnostiach predajcu, hľadajte dodatky drobným písmom, do ktorých by mohol nepoctivý obchodník ukryť sporné pasáže.

Poslednou zastávkou na ceste odhalenia šedého dovozu je samotný detail produktu. Ideálne by malo byť v popise uvedené, že ide o produkt „určený pre slovenský trh“ či „lokalizovaný pre slovenský trh“. U neoverených obchodníkov sa nezmierujte ani s popisom „určené pre EÚ trhy“. Ak si nie ste istí, alebo túto informáciu obchodník neuvádza, nie je nič jednoduchšie, než zavolať a priamo sa opýtať.

Telefóny zo šedého dovozu
Sivý dovoz telefónu sa môže zdať na prvý pohľad ako dobrý nápad, v praxi však môže byť všetko inak.

Ako spoznať smartfón zo šedého dovozu

Kúpili ste si mobilný telefón za výhodnú cenu, ale teraz si nie ste istí, či nejde o šedý dovoz? Existuje veľa indícii, podľa ktorých možno taký mobil spoznať.

Balenie mobilu a ochranná známka

Obchod, v ktorom ste telefón kúpili, vám musí zaslať alebo odovzdať zariadenie v oficiálnom balení, ktoré je často chránené ochrannou známkou výrobcu v podobe prelepu. Škatuľa ani ochranná známka nesmú byť nijako narušené. Na balení sa tiež nachádza informácia o lokalizácii pre Slovenskú republiku, prípadne pre región, kam patrí aj naša krajina (zvyčajne EMEA). Konkrétne siete sme spomínali v kapitole o problémoch s podporou sietí.

Telefóny zo šedého dovozu

Príslušenstvo

Príslušenstvo musí byť originálne zabalené vo fóliách a mať logo výrobcu. To sa netýka telefónov Honor, ktoré patria pod značku Huawei, ich príslušenstvo teda môže mať aj názov tejto značky. Samozrejmosťou je adaptér určený pre náš typ zásuvky.

Vzhľad mobilu

Samotný mobilný telefón je zvyčajne zabalený v niekoľkých fóliách, ktoré by tiež nemali byť poškodené. V prípade, že má smartfón vyberateľnú batériu, tá sa zvyčajne nachádza mimo telo telefónu a najprv ju do nového zariadenia musíte vložiť.

Softvér (operačný systém a nadstavba výrobcu)

Ďalšou indíciou, na základe ktorej môžete spoznať, že telefón pochádza zo šedého dovozu, je softvér. Zapli ste svoj nový kúsok a mobilný telefón hovorí cudzím jazykom alebo rovno čínskymi znakmi? Slovenčina sa v telefóne vôbec nenachádza? Potom je veľmi pravdepodobné, že mobil nie je určený pre náš trh. Nakoniec vám nezostane nič iné, než ho vrátiť. Alebo na to môžete ísť trošku inžiniersky a nahrať do telefónu čistý operačný systém Android, teda bez akejkoľvek nadstavby. To však odporúčame len skúsenejším používateľom, ktorí sa nového telefónu za menej peňazí nechcú vzdať. Pri takejto úprave totiž hrozí strata záruky alebo poškodenie zariadenia.

Čo mám teda robiť, aby som nekúpil mobilný telefón zo šedého dovozu?

  • Starostlivo vyberajte obchodníkov, hľadajte recenzie a skúsenosti iných používateľov
  • Overte si, či sa mobilný telefón ešte predáva a či je v našej krajine všeobecne dostupný
  • Starostlivo si prečítajte podmienky predajcu a všímajte si dodatky malými písmenami
  • Ihneď po kúpe skontrolujte balenie zariadenia a pečať výrobcu, obe musia byť nepoškodené
  • Mobily exotických značiek, ktoré u nás nemajú slovenské zastúpenie, nakupujte u oficiálnych distribútorov a overených predajcov

Šedý dovoz nemusí byť len rizikovým strašiakom

Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že reputácia obchodníka môže fungovať aj obráteným spôsobom. Aj v distribúcii veľkých internetových obchodov sa v určitom percente vyskytujú telefóny zo šedého dovozu, príp. také, ktoré sú určené pre európsku distribúciu (teda nie len slovenskú). Pre zákazníka by v takom prípade mala byť zárukou povesť obchodníka samotného, ktorý kupujúcemu poskytuje zákonnú záruku a ďalšie nevyhnutnosti, ako aj následný servis.

i Mohlo by vás zaujímať

Nákup akéhokoľvek mobilného telefónu prináša určité riziko, že narazíte na prístroj, ktorý pochádza zo šedého dovozu. Nemusí to nutne znamenať, že nastanú problémy, existuje rad výrobcov, ktorí na Slovensku nemajú oficiálne zastúpenie a šedý dovoz je jediným spôsobom, ako tieto prístroje na Slovensko dostať. Pri nákupe mobilného telefónu vždy postupujte veľmi starostlivo, sledujte cenu, referencie obchodu, do detailov preštudujte obchodné podmienky. A rozhodne sa za všetkých okolností držte preverených obchodníkov.

    We care about your privacy

    Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

    More information
    I understand Detailed settings Reject everything
    P-DC1-WEB14