Obnoviť stránku

Bitcoin explorer (VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ)

Aktualizované

Čo to je vlastne ten bitcoinový či inokedy nazývaný blockchainový explorer? Na čo slúži a prečo by mal základy používania exploreru vedieť každý používateľ? Aké sú najčastejšie bitcoin explorery a v čom sa líšia? A to najdôležitejšie, ako taký blockchain explorer používať správne, bez toho aby ste sa strelili do nohy? Viac v dnešnom článku.

Bitcoin explorer – OBSAH

  1. Čo to je bitcoin explorer?
  2. Najznámejšie bitcoin explorery
  3. Do hlbín exploreru so Symphony of Blockchains
  4. Mempool explorer
  5. Ako sa v bitcoinovom exploreri zorientovať?
  6. Ako na svoj vlastný bitcoin explorer?
i

Už máte svoj bitcoinový explorer?

Že nie? Najvyšší čas si jeden zaobstarať. A ak nejaký explorer potrebujete použiť práve teraz, radšej použite Tor Browser. Prečo? To sa dozviete už o chvíľu.

Čo to je bitcoin explorer?

Bitcoin explorer je najčastejšia webová aplikácia, ktorá spracováva transakčnú históriu bitcoinu do čitateľnej podoby tak, aby jej rozumel každý, kto vie čítať a písať. Vzhľad a funkcie takého explorera sa potom môžu veľmi líšiť a každému môže vyhovovať čo sa grafického rozhrania (UI) a používateľskej skúsenosti (UX) týka, iný explorer.

V bitcoinovom exploreri potom môžete neobmedzene skúmať ľubovoľné transakcie už od počiatku vekov do dnešného dňa. Môžete preskúmať jednotlivé bitcoinové adresy a pozrieť sa, koľko bitcoinov na ne prišlo a koľko z nich odišlo. Explorer vám odhalí neskryté tajomstvá celých bitcoinových blokov, z ktorých sa dajú vyčítať najrôznejšie zaujímavé informácie.

Bitcoinové explorery sú ale zároveň využívané na transakčnú analýzu, ktorá v kombinácii s ďalšími dômyselnými nástrojmi narúša transakčné súkromie všetkých používateľov Bitcoinu a získané informácie využíva vo svoj finančný či mocenský prospech. A práve nielen z tohto dôvodu je dôležité sa naučiť bitcoinový explorer ovládať, ale aj rozumieť tomu, aké informácie sú verejné a čo všetko z nich možno vyčítať.

Ak porozumiete základom bitcoinového exploreru, pochopíte, ako fungujú bitcoinové transakcie, a budete schopní sa pozrieť na svoje minulé transakcie a lepšie premyslieť tie budúce. V rámci transakčného súkromia a osobného bezpečia je dôležité vedieť, čo sa na pozadí deje, keď bitcoin používate.

Najznámejšie bitcoin explorery

Už teda viete, na čo je bitcoinový explorer dobrý a na čo sa hodí ho aspoň trochu ovládať. Ďalším krokom je prejsť si najznámejšie explorery a vyskúšať si ich na vlastnej koži. V tejto kapitole si ich teda pár ukážeme a povieme si, čo dokážu a na čo sú dobré.

Blockstream.info

Explorer od Blockstreamu je jeden z najznámejších a najpoužívanejších bitcoin explorerov vôbec. Je plne open-source a ak budete chcieť, môžete si ho sprevádzkovať aj sami. Explorer je dostupný aj za .onion adresou, a ak ho otvoríte v Tor prehliadači, automaticky vás presmeruje do Tor siete.

Bitcoin explorer
Landing page Blockstream. info.

Na hlavnej stránke explorera uvidíte niekoľko posledných blokov. Do vyhľadávacieho poľa môžete vložiť id transakcie, adresu, hash či výšku bloku podľa toho, čo konkrétne hľadáte. Blockstream explorer dokáže okrem iného aj Bitcoin testnet a Liquid.

Bitcoin explorer
Detaily transakcie v bitcoinovom exploreri.

V detailoch transakcie po vložení txid nájdete všetky dôležité informácie o vyhľadávanej transakcii. Teda či je transakcia potvrdená, alebo nie, v akom bloku bola potvrdená a výšku poplatku ťažiarom. Tento explorer upozorňuje na možnú úsporu pri použití natívnej SegWitové adresy a tiež ponúka základnú analýzu z pohľadu transakčného súkromia.

BTC RPC explorer

Tento explorer je jedným z najpoužívanejších na účely selfhostovania. Inými slovami, ak chcete mať svoj vlastný prehliadač, BTC RPC Explorer je jasná voľba. Ide o naozaj bohatý nástroj nabitý funkciami, ktorý pokrýva väčšinu potrieb bežného aj pokročilého používateľa. Je samozrejme plne free open-source.

Bitcoin explorer
Hlavná stránka BTC RPC Exploreru.

Na hlavnej stránke tohto exploreru nájdete rozsiahle informácie o bitcoinovej sieti a údaje o posledných niekoľkých vyťažených blokoch. Napríklad ako dlho trvalo blok vyťažiť, koľko transakcií sa v bloku nachádza, celkový objem všetkých transakcií v bloku, priemerné mining fee, koľko BTC robili všetky poplatky (odmeny ťažiarom ku coinbase transakcii) a miera naplnenia bloku ako takého.

Bitcoin explorer
Rozsiahle možnosti a nástroje BTC RPC Explorera.

V okne Tools potom nájdete hromadu zaujímavých a užitočných nástrojov, ktoré rozhodne stoja za hlbšie preskúmanie. Napokon, na nič nemusíte čakať a môžete si všetko vyskúšať sami na stránke bitcoinexplorer.org

Bitcoin explorer
Detaily transakcie v BTC RPC Exploreri.

Detaily jednotlivých transakcií potom prehľadne informujú o základných údajoch: číslo bloku, v ktorom bola transakcia potvrdená a aktuálny počet potvrdení, dátum a čas potvrdenia čiže vyťažení transakcie a poplatok ťažiarom, s ktorým bola transakcia odoslaná do siete (mempoolu).

Blockchair.com

Blockchair je zaujímavým multi-coin explorerom, ktorý dokáže okrem Bitcoinu aj Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, Cardano, Stellar, Bitcoin SV, EOS, Monera, Tezos, Dash, Zcash, Dogecoin, Bitcoin ABC, Mixin a Groestlcoin. Je tiež dostupný cez Tor a ponúka veľké množstvo zaujímavých informácií.

Bitcoin explorer
Hlavná stránka bitcoinového exploreru na blockchair.com.

Landing page tohto bitcoinového exploreru ponúka široké spektrum informácii o bitcoinovej sieti. Nájdete tu aktuálne údaje o miningu, transakciách a mempoole.

Bitcoin explorer
Detaily transakcie na blockchair.com.

Blockchair je zaujímavý funkciou Privacy-o-meter, ktorá vyhodnocuje súkromie vyhľadávanej transakcie. Ak by ste si chceli skontrolovať privacy skóre vašej transakcie, je nevyhnutné použiť explorer cez Tor! A to platí všeobecne. Nikdy nepoužívajte akýkoľvek explorer z vašej reálnej IP adresy.

OXT.me

OXT je tak trochu iný bitcoin explorer. Na prvý pohľad nevyzerá nijak zaujímavo, ale opak je pravdou, pretože ide o veľmi mocný nástroj. Explorer pochádza z dielne tímu Samourai Wallet a jeho hlavnou funkciou je transakčná analýza. OXT je jednak odpoveďou na verejnosti nedostupné a veľmi drahé nástroje, ktoré proti používateľom bitcoinu používajú spoločnosti venujúce sa tomuto odboru.

Druhým účelom je neustály boj proti spomínaným spoločnostiam a tvorba nástrojov (Whirlpool, Cahoots), ktoré pomáhajú používateľom bitcoinu sa proti týmto praktikám brániť. Vedľajším projektom OXT je OXT Research, na ktorom pracujú transakční analytici tímu Samourai Wallet a publikujú tu štúdie o najrôznejších podvodoch a krádežiach typu PlusToken a pod.

Bitcoin explorer
Základné údaje o vyhľadávanej transakcii.

Pre názornú ukážku sa pozrime na transakciu, ktorá bola vytvorená zmieneným nástrojom Whirlpool, čo je implementácia equal-output ZeroLink CoinJoinu od najlepšej mobilnej peňaženky Samourai Wallet, ktorý má za úlohu prerušiť transakčnú históriu bitcoinových UTXO. V súhrne vidíme, že v transakcii bolo celkom 5 UTXO na 5 adresách ako na vstupe, tak na výstupe.

Bitcoin explorer
Vstupy a výstupy Whirlpool transakcie.

Ako môžete vidieť, na jednej strane vznikla transakcia z 5 transakcií. Dve UTXO na vstupe majú mierne vyššiu hodnotu, keďže sa coinjoinujp prvýkrát a platia mining fee za celú transakciu. Zvyšné tri už fee zaplatili pri svojom počiatočnom coinjoinu a od tej doby sa remixujú zdarma. Na výstupe je potom 5 identických transakcií, ktoré majú prerušenú transakčnú históriu a môžu sa zúčastniť v ďalších kolách coinjoinu.

Bitcoin explorer
Všimnite si trojicu tlačidiel pod názvom Tool po ľavej strane.

A tu sa ešte len ukazuje unikátnosť tohto exploreru. OXT dokáže graficky znázorniť transakčný graf jednotlivých transakcií, vďaka čomu možno stopovať pohyb bitcoinových UTXOs. Skúste si to sami, ale nezabudnite použiť Tor alebo minimálne dôveryhodnú VPN.

Bitcoin explorer
Rozplietanie transakcie Whirlpool v OXT prehliadači.

OXT explorer ponúka rozsiahle funkcie, ak si založíte vlastný účet. Nie je potrebné žiadne potvrdzovanie ani verifikácia. Účet slúži na úschovu najrôznejších metadát, ako sú popisky transakcií a adries, ktoré si môžete sami vytvoriť.

Nebyť OXT exploreru, možno by si tohto pokrytectva nikto nevšimol.

LaurentMT je hlavný vývojár OXT exploreru, ktorý si pri príležitosti historicky prvého vyťaženého compliance bloku všimol túto vtipnú situáciu. MARA je mining pool, ktorý sa pýši neťažením transakcií, ktoré majú čo do činenia s blacklistovanými adresami na tzv. OFAC (Office of Foreign Assets Control) zoznamu.

Že je neťaženie týchto transakcií iba divadlo, podporuje fakt, že tento rovnaký mining pool nemal žiadny problém vyťažiť transakciu, ktorá putovala na známe adresy najznámejšieho ruského DarkNet Marketu Hydra.

KYCP.org

Know Your Coin Privacy (skrátene KYCP) je ďalší nástroj z dielne Samourai Wallet. KYCP má za účel vyhodnocovať súkromie bitcoinových UTXOs pomocou algoritmu menom Boltzmann, ktorý počíta informačnú entropiu jednotlivých transakcií. Vyššia entropia (v bitoch) v tomto prípade znamená vyššiu nepravdepodobnosť čiže menšiu istotu, s ktorou môže transakčná analýza pracovať. Práve tá zakladá svoju prácu na pravdepodobnosti a bežnej heuristike priraďovania bitcoinových UTXO určitým entitám.

Bitcoin explorer
Ako vyzerá Whirlpoolová transakcia v podaní KYCP?

KYCP zanalyzuje vyhľadávanú transakciu a informuje o počte možných interpretácií, ktorými ide daná transakcia vysvetliť. V tomto prípade má whirlpoolová transakcia 1 496 možných vysvetlení, čo je niečo, s čím sa z pohľadu transakčnej analýzy nedá veľmi dobre pracovať. Práve z tohto dôvodu dochádza k tzv. flagovaniu CoinJoin transakcií z tretích strán (najčastejšie burzy), ktoré tieto nečitateľné chaotické UTXOs odmietajú a kvôli ktorým svojim zákazníkom rušia účty.

Je dobrou praxou si kontrolovať svoje transakcie a mať prehľad o tom, akú dávku entropie vaše počínanie s bitcoinmi obsahuje. Nezabudnite však vždy používať Tor Browser a medzi vyhľadávaním jednotlivých transakcií zmeniť Tor identitu (Menu -> New Identity).

Do hlbín exploreru so Symphony of Blockchains

Ak ste ešte nepočuli o projekte Symfónia Blockchainov od Input Output Hong Kong, budete zízať. Tento unikátny explorer je skôr umením a zaslúži si svoju vlastnú kapitolu.

Bitcoin explorer
Vitajte v bitcoinovom blockchaine.

O blockchaine ste už určite počuli. Možno aj viete, ako funguje a na čo slúži. Nič ale nenahradí niekoľkominútový pobyt v bitcoinovom blockchaine osobne. To jednoducho musíte zažiť.

Bitcoin explorer
Hrali ste sa niekedy s myšlienkou cestovania v čase? Teraz máte možnosť.

Trefnejší názov pre tento bitcoinový explorer by bol timechainový simulátor. Ak ste doteraz mali problém si bitcoin predstaviť a chýbal vám akýkoľvek vizuálny vnem, rozhodne si urobte nerušenú chvíľku, pobudnite tu pár minút a vydajte sa na cestu do minulosti.

Každý vyťažený blok je tu znázornený štvorcovou platformou, na ktorej rastú kryštály rôzne výšky a farby. Každý kryštál vydáva unikátny zvuk podľa hodnoty a poplatku ťažiarom. Uprostred tohto virtuálneho miesta sa potom nachádza Mempool, v ktorom čakajú nepotvrdené transakcie na vyťaženie.

Ako sa v bitcoinovom exploreri zorientovať?

Jednu vec majú všetky bitcoinové explorery rovnakú. Ak prehliadate nejakú transakciu, naľavo nájdete vstupy (inputs) a napravo výstupy (outputs). Každá transakcia môže mať niekoľko vstupov aj niekoľko výstupov. Pre zjednodušenie sa ale pozrime na najbežnejšiu transakciu, ktorú v exploreri nájdeme.

Bitcoin explorer
Odkiaľ, kadiaľ a kam?

Táto transakcia má iba jeden vstup, ale dva výstupy. Výstup číslo 1 je v tomto prípade adresa, na ktorú išli bitcoiny z adresy na vstupe 0. Výstup na adresu 0 je potom change transakcia čiže drobné, ktoré išli späť majiteľovi adresy z výstupu 0. Change bitcoiny idú vždy automaticky na novú adresu, pretože znovapoužívanie jednej adresy je to najhoršie, čo sa dá z pohľadu transakčného súkromia pri používaní bitcoinu urobiť.

Danny vysvetľuje štruktúru bitcoinových transakcií a to, ako sa zorientovať v exploreri.

Ak vám slová, ako sú vstupy, výstupy, change, UTXO nie sú úplne jasné, stojí Dannyho vlákno na twitteri rozhodne za hlbšie preštudovanie.

Mempool explorer

Mempool je miesto, kam bitcoinové full nody odosielajú zvalidované, ale zatiaľ nepotvrdené, resp. nevyťažené transakcie. Z Mempoolu si potom ťažiari vyberajú, ktoré transakcie zaradia do nasledujúceho bloku. Mempool explorer teda spracovávajú do čitateľnej podoby dáta z Mempoolu tak, aby im rozumel bežný používateľ.

Mempool.space

Mempool.space je asi ten najznámejší Mempool explorer, s ktorým už väčšina z vás prišla do styku. Má výborné grafické spracovanie a čo viac, možno ho selfhostovať, inými slovami môžete mať aj vy svoj vlastný Mempool explorer.

Bitcoin explorer
Mempool.space je ideálne miesto na zistenie aktuálnej výšky poplatkov za vyťaženie transakcie.

Tento Mempool explorer je zároveň aj plnohodnotným explorerom, a môžete v ňom teda vyhľadať už staršiu, dávno potvrdenú transakciu. Žlté bloky na ľavej strane znázorňujú Mempool, modrej na pravej strane už vyťažené a potvrdené bloky. V každom bloku je k dispozícii informácie o priemernom poplatku, rozsah minimálnej a maximálnej výšky poplatkov, veľkosť bloku a počet transakcií v bloku.

Na vyťažených blokoch možno krásne vidieť, ako niektorí používatelia úplne nezmyselne preplácajú na poplatkoch. Prvý blok na pravej strane pod číslom 684 536 mal priemerné poplatky okolo 30 sat/vB, pričom niekto zaplatil 331 sat/vB, teda 11× viac, než bolo potrebné. Ak by si chcel byť ten používateľ istý vyťažením transakcie v nasledujúcom bloku, stačilo by priplatiť len mierne, okolo 35 – 40 sat/vB.

Chcete sa dozvedieť o bájnom Mempoole viac? Danny vysvetľuje v ďalšom, famóznom twitter vlákne.

Je teda veľmi dobrou praxou mrknúť na tento mempoolový explorer vždy, než odošlete transakciu podľa toho, ako vám ju nastaví vaša peňaženka. Zbytočným preplácaním nielenže zbytočne míňate cenné satoshi, ale zdvíhate priemernú cenu poplatkov pre všetkých ďalších používateľov.

mempool.observer

V neposlednom rade rozhodne stojí za zmienku mempool.bbserver, ktorý je súčasťou projektu Mempool Observation od používateľa 0xb10c. na stránke mempool.observer môžete detailne sledovať a filtrovať najrôznejšie transakcie v mempoole podľa veľkosti, typu adresy, počtu vstupov a výstupov a mnohých ďalších parametrov.

Bitcoin explorer
Mempool.observer nie je rozhodne žiadny obyčajný explorer, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Projekt Mempool Observations skrýva ešte pár ďalších zaujímavostí, ktoré sa týkajú témy. Nájdete ich na: transactionfee.info a miningpool.bbserver

Ďalšie mempool explorery

Pre zaujímavosť stojí za to spomenúť ešte niekoľko ďalších mempool Explorer, ktoré svojim grafickým spracovaním môžu pomôcť priblížiť, ako mempool vlastne funguje. Mrknite na: Txstreet, Bitlisten a Bitbonkers.

Ako na svoj vlastný Bitcoin explorer?

A konečne sa dostávame k tomu, prečo je dobré mať svoj vlastný bitcoin explorer. Všetko začína a končí pri vlastnom bitcoinovom full node. Pokiaľ chcete Bitcoin naozaj používať, musíte z technickej logiky veci používať svoj vlastný full node. Ak nepoužívate svoj vlastný full node, nepoužívate ani Bitcoin. To je jednoducho základ, na ktorom môžete ďalej stavať. Základ, na ktorom si môžete napríklad postaviť svoj vlastný explorer.

i

Bez vlastného full nodu ani ranu!

Počujete o full node prvýkrát alebo stále svoj vlastný nepoužívate? Doplňte si vzdelanie, na nič nečakajte a rýchlo to napravte: Čo to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)

Než si povieme, ako si svoj vlastný bitcoin explorer zaobstarať, je na mieste malá vsuvka. Ak zadávate do exploreru bitcoinovú adresu či transakciu, vytvárate informáciu, ktorou majiteľovi exploreru niečo informujete. V najčastejších prípadoch ľudia používajú explorery na to, aby si skontrolovali transakciu, s ktorou majú niečo do činenia, a ak vyhľadávajú konkrétnu adresu, je veľká pravdepodobnosť, že patrí práve im.

Ak používate cudzí explorer a nepripájate sa cez Tor alebo minimálne dôveryhodnú VPN (napr. ProtonVPN, Mullvad), vytvárate bod záujmu a zároveň ho spájate so svojou reálnou identitou (IP adresa), ktorá pravdepodobne vedie až k vašim dverám. Dôsledky, ktoré z toho plynú, už musíte vyvodiť sami, ale prečo riskovať čokoľvek, keď môžete prípadné riziko minimalizovať či úplne eliminovať?

Svoj vlastný vitcoin explorer = svoj vlastný full node

Full nodové projekty, ktoré zmieňujeme v článku vyššie, ponúkajú vlastný explorer takmer na jedno kliknutie. Väčšina z nich je vybavená BTC RPC Explorerom, niektoré majú aj svoj Mempool.space Explorer. Pokiaľ chcete odporúčanie, vydal by som sa cestou Nodlu, ktorý je zo všetkých mnou dlhodobo testovaných full nodov najstabilnejší a na ktorý je najväčšie spoľahnutie.

Ak nepotrebujete Lightning Network, potom stojí za odporúčanie RoninDojo, full node orientovaný na používateľov Samourai Wallet. Ak hľadáte nadštandardné UI/UX, potom stojí za zmienku Umbrel, a ak si chcete vyskúšať čo najviac bitcoinových aplikácií, potom je k dispozícii projekt myNode.

Bitcoinové explorery sú veľmi užitočné a mocné nástroje, ktoré rozhodne stojí za to mať vždy po ruke a naučiť sa ich používať.



Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03