Obnoviť stránku

Automatický kávovar Philips Series 2200 EP2221/40 (RECENZIA)

Kávu milujem. Mám obľúbené kaviarne, kde si svoju kávu pravidelne vychutnávam, ale doma ma doteraz čakal len french press. Kedysi som dostala tiež kapsuľový prístroj, ale tento neekologický spôsob prípravy kávy bol pre mňa neúnosný. Množstvo odpadu rastie s každou šálkou, čo neprichádzalo do úvahy. Automatický kávovar bol môj sen, ale vyššie obstarávacie náklady ma odrádzali. Predsa len pijem kávu sama, manžel ju zo zdravotných dôvodov príliš piť nemôže. Oplatí sa teda automatický prístroj doma? A aký je Philips Series 2200 EP2221/40, ktorý som dostala na recenziu?

Philips Series 2200 EP2221/40

Philips Series 2200 EP2221/40 (RECENZIA) – OBSAH

 1. Vzhľad a balenie automatického kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40
 2. Vlastnosti kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40
 3. Obsluha a ovládanie kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40
 4. Prvé použitie a príprava nápoja
 5. Kávovar a deti
 6. Čistenie kávovaru
 7. Porovnanie s ostatnými spôsobmi prípravy kávy
 8. Keď váhate: Oplatí sa investícia?
 9. Záverečné hodnotenie

Vzhľad a balenie automatického kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40

Automatické kávovary sú väčšie ako kapsuľové, s čím treba počítať. Ale na kuchynskej linke vyzerajú naozaj nádherne, takže sa hodia na miesto, kde ich bude dobre vidieť. Kombinácia čiernej so striebornými doplnkami je nestarnúca klasika, ktorá pristane akokoľvek farebne ladenej kuchyni. Kávovar je tiež možné umiestniť do obývacej izby a pripravovať kávu priamo pred hosťami.

Vzhľad kávovaru

V hornej časti nájdete veľkú zásuvku na kávové zrná s mlynčekom, na ktorom možno nastaviť hrubosť mletia, celkom 12 možností. Ďalším variantom je menšia priehradka na už namletú kávu. Priznám sa, že nevidím jediný dôvod, prečo používať už namletú kávu, keď máte k dispozícii mlynček. Až na jednu výnimku. A tou je už namletá bezkofeínová káva. V takom prípade môžete lahodnú kávu pripraviť večer či v noci, keď máte chuť, alebo potešiť tehotnú či dojčiacu kamarátku. Vedľa mlynčeka na kávu sa nachádza odkladacia plocha na šálky. Na čele prístroja nájdete jednoduché ovládanie pomocou tlačidiel a svetelných diód. Pod tým sa nachádza klasický napeňovač mlieka a dávkovacia trubica kávy, ktorú možno výškovo jednoduchým postrčením kedykoľvek nastaviť. V spodnej časti je odkvapkávač a na strane sa nachádza nádržka na vodu s filtrom AquaClean.

Atraktívny vzhľad Philips Series 2200 EP2221 40 Sympatický vzhľad Philips Series 2200 EP2221/40
Kávovar disponuje klasickým vzhľadom, ktorý pristane každej kuchyni.

Obsah balenia Philips Series 2200 EP2221/40

Okrem samotného prístroja nájdete v balení tiež odmerku na mletú kávu, testovací prúžok tvrdosti vody, tubu vazelíny a návod. Prúžok na otestovanie tvrdosti vody je skvelou príležitosťou, ako si overiť, ako tvrdú vodu máte. Podľa toho potom nastavíte filter v prístroji na najefektívnejšie filtrovanie vody. Vazelína slúži na pravidelné mazanie vnútornej časti prístroja, aby mohol bez problémov slúžiť dlhé roky.

Vlastnosti kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40

Čo všetko Philips Series 2200 EP2221/40 dokáže? Zvláda dva druhy kávy vďaka dvom priehradkám na kávu, disponuje keramickým mlynčekom, hrubosť mletia možno nastaviť v rámci 12 stupňov a uvarí vám dve šálky kávy súčasne. U samotnej kávy si môžete nastaviť medzi tromi intenzitami a tromi stupňami teploty vody pripravovaného nápoja. Kávovar dokáže pripraviť lahodnú penu pomocou napeňovača mlieka, jedným pohybom možno nastaviť výšku na umiestnenie šálok.

A jedna dôležitá vec, ktorá tento model odlišuje od väčšiny ostatných – integrovaný filter na tvrdú vodu integrovaný priamo v kávovare. Vzhľadom na to, ako tvrdú vodu máme, by som musela odvápňovať prístroj raz za niekoľko dní, a keby som zabudla, mohlo by to poškodiť prístroj. Takže tento filter je pre našu domácnosť nevyhnutnosťou a veľmi ceneným prvkom na tomto kávovare.

Jednoduché ovládanie Philips Series 2200 EP2221/40 Káva na jedno stlačenie tlačidla
Lahodné espresso jediným stlačením tlačidla.

Obsluha a ovládanie kávovaru Philips Series 2200 EP2221/40

Kávovar sa ovláda pomocou prehľadných tlačidiel, ktoré disponujú diódou, ktorá sa pri aktivácii rozsvieti. Niektoré funkcie, ako je napríklad nastavenie filtra na vodný kameň, nie sú intuitívne, čo je vysvetlené tým, že sa to robí len raz za čas, takže je zbytočné vytvárať špeciálne tlačidlá. Pomocou návodu to možno nastaviť ľahko. Pri príprave kávy sa potom môžete už spoľahnúť aj na intuíciu. Na výber máte z espressa, kávy, horúcej vody a pary. V prípade voľby espressa aj kávy je možné nastaviť súčasnú prípravu dvoch šálok. Horúca voda je vhodná na prípravu čaju či doliatie horúcej vody pri káve typu americano. Para potom tvorí mliečnu penu v napeňovači mlieka.

Pri voľbe kávy si môžete nastaviť intenzitu kávy a množstvo vody, každá voľba má tri stupne. Zvyšné dve tlačidlá informujú o stave filtra a nutnosti odvápnenia. Vedľa ovládacieho panelu sa nachádza ešte displej, ktorý informuje o nedostatku vody či plnej priehradke na kávovú usadeninu. Dve osamotené tlačidlá po stranách prístroja majú ľahko pochopiteľné využitie. Tlačidlo naľavo slúži na vypnutie a zapnutie prístroja a tlačidlo napravo aktivuje vybranú voľbu (kávy, pary, horúcej vody).

Lahodná káva behom chvíľky Intuitívne ovládanie Philips Series 2200 EP2221/40
Ovládanie je jednoduché a intuitívne.

Prvé použitie a príprava nápoja

Prvé použitie

Pred prvým použitím je potrebné postupovať presne podľa návodu. Spustenie čistenia prístroja je jednoduché, aktivácia vodného filtra však vyžaduje presný postup pre dlhodobé správne fungovanie. Rozhodne odporúčam venovať chvíľku nastaveniu tvrdosti vody pomocou priloženého testovacieho papierika.

Príprava espressa

Príprava samotného nápoja je veľmi jednoduchá. Skontrolujte, či je v násypke dostatok zŕn a v nádobke voda. Zapnite prístroj a počkajte, kým neprestanú diódy blikať. Potom stačí vložiť šálku pod trubicu kávy a stlačiť požadovaný nápoj, teda espresso.

Radšej cappuccino či latté?

Pre milovníkov našľahanej mliečnej peny je proces prípravy o chvíľku dlhší, ale stále veľmi jednoduchý. Nalejte mlieko do šálky (pre naozaj mliečny nápoj až 1/4) a vyberte Steam, teda paru. Šálku s kávou pridržte tak, aby napeňovač mlieka bol ponorený v mlieku. Počas penenia mlieka treba šálku držať, nie je však potrebné s ňou akokoľvek pohybovať, pena sa vytvorí rovnako kvalitná a rovnomerná aj bez toho. Behom chvíľky je pena napenená. Ak by ste napeňovali dlhšie ako 90 sekúnd, automaticky sa penenie mlieka vypne. Z mojej skúsenosti stačí naozaj chvíľka, čím menej mlieka, tým je potrebná kratšia doba. Potom už šálku umiestnite pod trubicu s kávou a zvolíte intenzitu a množstvo kávy. Príprava cappuccina trvá približne dve až tri minúty.

Dokonalé latté či cappuccino Káva s našľahanou penou z Philips Series 2200 EP2221/40
Jemne našľahaná pena pre dokonalé latté či cappuccino.

Mletá či bezkofeínová káva

Prístroj disponuje priehradkou na mletú kávu, ktorá umožňuje ponúknuť napríklad bezkofeínovú verziu kávy, bez potreby meniť kávové zrnká v mlynčeku. Pomocou odmerky, ktorá je súčasťou balenia, vložíte jednu porciu mletej kávy. Prístroj automaticky rozpozná, že je priehradka plná a pripraví kávu z nej. Potom je postup už rovnaký.

i

Nezabudnite, že lahodnú kávu pripravíte len s lahodnými ingredienciami. Ani ten najlepší kávovar nezaistí dobrú kávu, ak nepoužijete kvalitné kávové zrná.

Kávovar a deti

Možno znie spojenie kávovaru a detí zvláštne, ale opak je pravdou. Moje deti si Philips Series 2200 EP2221/40 zamilovali, pretože posunul ich kakao na úplne inú úroveň. Našľahané mlieko s trochou kakaa vyzerá ako mamičkina káva, ale chutí oveľa lepšie! Obaja moji chlapci (2 a 4 roky) popíjajú svoje babyccino s rovnakou chuťou ako ja svoje cappuccino!

Kávovar si zamilujú aj deti Lahodná detská káva
Deti budú kávovar milovať tiež. Lahodné babycinno je hit na raňajky!

Čistenie kávovaru

Kávovar Philips Series 2200 EP2221/40 má pomerne veľa častí na čistenie, ale skvelou správou je, že ich nemusíte čistiť denne. Okrem napeňovača mlieka, ktorý odporúčam prepláchnuť a opláchnuť hneď po použití, čo zaberie len chvíľku, sa ostatné časti čistia približne raz týždenne alebo mesačne. Na nutnosť vyprázdnenia odtokovej tácky či priehradky na kávovú usadeninu vás prístroj upozorní, vy sami sa potom staráte o varnú zostavu a priehradku na mletú kávu. Raz za čas je tiež potrebné premazať varnú zostavu pomocou priloženého mazadla. Ak nerozumiete alebo nechcete čítať manuál, Philips má pekne spracované videá, ktoré ukážu, ako sa o prístroj starať. Oproti french pressu strávite čistením prístroja podstatne menej času.

Porovnanie s ostatnými spôsobmi prípravy kávy

Hoci som si myslela, že použitie french pressu ma posunie do radov tých, ktorí neváhajú pre kvalitnú kávu obetovať viac času, výsledok ma nenadchol a problém nastal vždy, keď bolo hostí túžiacich po káve viac. Automatický kávovar som dostala v predvečer veľkej akcie, kde som robila hneď od rána veľa káv, často s našľahaným mliekom. Už na prvej šálke nebolo poznať, že by išlo o šálku neskúsenej používateľky a bola vážne výborná. Bežne by som pre daný počet ľudí robila približne o polovicu kávy menej, káva z tohto kávovaru však všetkým natoľko chutila, že som jej robila pre každého hneď niekoľkokrát. V ten deň mal kávu každý minimálne trikrát. V prípade french pressu som prípravu pri takom počte ľudí vzdala po prvej várke kávy, pretože som si návštevu chcela tiež užiť a netráviť väčšinu času len v kuchyni prípravou kávy.

Zvyknúť si na dobrú kávu je tak jednoduché
Lahodná káva kedykoľvek v priebehu dňa u vás doma.

Keď váhate: Oplatí sa investícia?

Automatický kávovar patrí medzi najdrahší variant na domáce použitie. A preto nie je pre mnoho ľudí prvou voľbou. Ak ale naozaj máte radi kvalitnú kávu a najmä varianty s našľahanou penou, tak po vynaložení nemalých súm za alternatívne riešenia rovnako zrejme zistíte, že automatický kávovar je tou najlepšou voľbou. Okrem perfektne pripravenej kávy je totiž jeho obsluha veľmi rýchla, čistenie oproti alternatívnym riešeniam minimálne. A cappuccino či latté si urobíte iba u automatického kávovaru či kapsulového. Ale desivo narastajúci počet spotrebovaných kapsúl vám bude kaziť chuť lahodnej kávy. Preto odporúčam investíciu do automatického kávovaru, ktorý šetrí váš čas, je ekologickým riešením (v porovnaní s kapsulovým kávovarom), nadchne návštevy a vám ponúkne kávu najvyššej kvality.

Celkové hodnotenie

Electrolux WP71-265WT

Philips Series 2200 EP2221/40

Automatické kávovary

Automatický prístroj na kávu má jednu veľkú výhodu. Všetkým káva z neho bude natoľko chutiť, že si ju s obľubou budú dávať práve u vás. Moji rodičia kávovar majú, avšak kávu im ľahko prepaľuje, takže im chutí viac z modelu Philips Series 2200 EP2221/40. Kávovar teda odporúčam všetkým, ktorí radi ponúkajú hosťom to najlepšie a túžia, aby sa intenzita návštev zvýšila, na výbornú kávu totiž príde každý rád!

Klady

 • Dokáže pripraviť všetky druhy kávy vrátane variantov s našľahanou penou
 • Jednoduchá obsluha
 • Vďaka filtru AquaClean nepotrebuje časté odvápňovanie
 • Rýchla príprava nápojov
 • Pekný dizajn
 • Keramické mlynčeky
 • Možnosť prípravy aj už namletej kávy

Zápory

 • Cena oproti alternatívam
 • Raz za čas potrebuje kávovar väčšiu starostlivosť
 • Nutnosť dokupovať filter
WEB11