Obnoviť stránku

Pripravte auto na zimu (RADY A TIPY)

Článok

Aktualizované

S blížiacou sa zimou prichádzajú pre motoristov komplikácie nielen v podobe zle zjazdných ciest. Zima, sneh, teplotné výkyvy, kaša a soľný posyp na ceste – to všetko je pre váš automobil zaťažkávacou skúškou. Majiteľov dieselov môže navyše zaskočiť kuna v au. tePokiaľ si nechcete spôsobiť nepríjemnosti, svoje vozidlo na zimu riadne pripravte.

Príprava auta na zimu

Príprava auta na zimu – OBSAH

  1. Bez zimných pneumatík to celú zimu nepôjde
  2. Snehové reťaze – povinná výbava do hôr
  3. Zima je záťažovou skúškou na autobatériu
  4. Zimná výbava pre vaše pohodlie
  5. Prevádzkové kvapaliny a zima
  6. Ako na kunu v aute

Bez zimných pneumatík to celú zimu nepôjde

Zimné pneumatiky sú podľa súčasnej legislatívy povinné v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu. V praxi to znamená, že teda nie je bezpodmienečne nutné vyrážať na zimných gumách, ak je vonku sucho a slnečno. Takéto počasie však možno očakávať len na začiatku novembra a alebo koncom marca. Výnimkou sú úseky označené dopravnou značkou, v ktorých je povinnosť zimného obutia.

Príprava auta na zimu – pneumatiky
Ak sa na vozovke nachádza sneh, bez zimných pneumatík určite nevyrážajte.

Používané zimné pneumatiky musia byť kvalitné a s hĺbkou minimálne 4 mm. Pri nedodržaní zákonom stanovej povinnosti hrozí vodičovi nielen pokuta, ale aj nebezpečenstvo nehody. Na klzkom povrchu sa opotrebované gumy s malou hĺbkou dezénu správajú nevyspytateľne a vozidlo sa stáva neovládateľným.

Snehové reťaze – povinná výbava do hôr

Aj keď nie sú snehové reťaze zo zákona povinné, ich prítomnosť vo vozidle je nevyhnutná najmä v prípade, ak cestujete v zime do hôr alebo do oblastí s vysokou pravdepodobnosťou súvislej námrazy. V prípade, že ste zapadli a nasadzovanie reťazí nie je optimálnym riešením situácie, môžete sa pozrieť aj na vyslobodzovacie pásy.

Príprava auta na zimu – reťaze
Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy, často ale prídu vhod.

Inštaláciu snehových reťazí a najmä ich napínanie si vyskúšajte doma nanečisto. Môže sa stať, že snehové reťaze nepôjdu na vozidlo vôbec nasadiť, napríklad kvôli nízkemu podbehu alebo iným prekážkam. Niektorí výrobcovia áut so snehovými reťazami jednoducho nepočítajú. Pokiaľ sa to týka práve vás, alternatívne možnosti riešte priamo v autorizovanom servise. Existujú snehové návleky a iné vymoženosti. Našťastie týchto vozidiel nie je veľa, pretože ide väčšinou o športovo ladené alebo exotické automobily.

! V niektorých európskych krajinách sú snehové reťaze súčasťou povinnej výbavy, a pokiaľ ich nepoužijete vo vyznačenom úseku, kde panujú extrémne podmienky, hrozí vám vysoká pokuta. Z našich susedov platí tento zákon v Nemecku.

Reťaze nasadzujte na hnaciu nápravu. Pri vozidlách s pohonom všetkých kolies sa odporúča nasadenie na prednú nápravu. Pri jazde so snehovými reťazami sa maximálne venujte riadeniu, pretože chovanie vozidla bude iné, než ste zvyknutí. Tiež dodržiavajte maximálnu povolenú rýchlosť, ktorá je stanovená na 50 km/h. Reťaze z vozidla odmontujte, len čo to situácia dovolí, pretože jazda s nimi mimo námrazu poškodzuje nielen vozovku, ale aj gumy a samozrejme aj samotné reťaze.

Zima je záťažovou skúškou na autobatériu

Hoci to veľa ľudí môže prekvapiť, zima nie je vinníkom, ktorý stojí za vybitú autobatériu. Baterke najviac škodia vysoké letné teploty a škody napáchané horúčavou sa najčastejšie prejavujú až začiatkom zimy. Ak máte pochybnosti o stave vašej autobatérie, radšej ju nechajte otestovať, alebo si rovno kúpte domácu autonabíjačku, ktorá sa veľakrát oplatí viac ako drahý odvoz auta do servisu. To isté platí o štartovacích kábloch, ktoré radšej vozte neustále so sebou.

Príprava auta na zimu – batéria
Pokiaľ v zime objavíte vybitú batériu, pomôže autonabíjačka.

Zimná výbava pre vaše pohodlie

Nástroje na dobývanie vášho zamrznutého auta

V lete sadnete do auta a idete aj v prípade, že neparkujete vo vyhrievanej garáži. Parkovanie vonku však v zime znamená komplikáciu v podobne námrazy na sklách a tiež možnosti snehovej nádielky po celom vozidle. Pritom je vcelku jednoduché, ako sa s týmito nepríjemnosťami vysporiadať.

Majte pripravené tieto pomôcky:

Dôležité je, aby ste mali tieto nástroje vždy po ruke. V zamrznutom aute pokrytom snehovou nádielkou vám veľmi platné nebudú.

Príprava auta na zimu – námraza
So zasneženým a zamrznutým autom si bez nástrojov neporadíte.

Zamrznuté dvere na aute

Tiež si dajte pozor na tesnenie pri dverách, ktoré často zamŕza. Pritom riešenie je celkom jednoduché, stačí používať vhodný lubrikant, ktorý zamedzí zamŕzaniu týchto náchylných miest.

Komfort je pri jazde dôležitý, najmä v zime

Pri riadení je potrebné sa maximálne sústrediť a o zimnom období to platí dvojnásobne. Teplo, pohodlie a výhľad sú dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú jazdu. Než sa v aute poriadne zakúri, používajte rukavice. Pokiaľ vám príde doba, než sa v aute urobí príjemne, nekonečne dlhá, kúpte si vyhrievané poťahy, s ktorými vám bude teplo okamžite.

Príprava auta na zimu – komfort
So zahriatím v aute vám pomôžu napríklad vyhrievané poťahy.

Nemenej dôležité sú stierače v perfektnom stave. Budete ich potrebovať viac ako v lete, preto ich skontrolujte včas, najmä potom ich gumu. Pokiaľ pri používaní stieračov vidíte na skle vlhké pruhy, môžete počítať so zhoršenou viditeľnosťou predovšetkým za šera, kedy je výhľad z vozidla horší ako za bežného denného svetla. S tým súvisí aj vybavenie autožiarovkami, najmä v zime, kedy je tma takmer 16 hodín denne, je potreba dobre vidieť a tiež byť dobre viditeľní. Radi vám prostredníctvom sprievodcu poradíme vhodné žiarovky na vaše vozidlo. V našej ponuke ich nájdete naozaj dostatok.

Mnoho vodičov trápi zahmlievanie okien v aute. Dá sa proti nemu ľahko brániť. Môžete použiť utierku proti zahmlievaniu, ktorá nepríjemnému javu zamedzí, ale nemožno ju používať opakovane. Lepším riešením je kúpa prípravku proti zahmlievaniu skiel v tekutej forme s rozprašovačom, ktorý dlhodobo zamedzuje usadzovaniu častíc vody na skle.

Môžete skúsiť zimnú clonu na chladič

Počas zimného obdobia trvá motoru oveľa dlhšie, než sa zahreje. Pomôcť mu môžete zimnou clonou na chladič. Tá sa pripevňuje zvonku na sanie a má hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že motor šetrí, tiež znižuje spotrebu, chráni chladič pred fyzickým poškodením a navyše zaistí, že kúrenie vo vnútri auta začne hriať rýchlejšie.

K tomu sa zimná clona veľmi ľahko inštaluje a prepožičia vášmu automobilu netradične atraktívny vzhľad. Rovnako ako napríklad autobatérie, i zimné clony môžete z našej ponuky vyberať s pomocou špeciálneho filtra, v ktorom si presne navolíte typ svojho automobilu.

Prevádzkové kvapaliny a zima

Zamŕzanie nafty

Zima je strašiakom najmä pre majiteľov dieselových automobilov. Aj keď to nie je na našom území príliš pravdepodobné a štandardná nafta homologovaná až do 20 stupňov pod nulou spravidla dostačuje, môže sa stať, že prídu arktické mrazy a vzniknutú situáciu budete musieť nejako riešiť. Buďte na to pripravení.

Príprava auta na zimu – tankovanie
Štandardná nafta by mala bez problémov vydržať teploty do -20 °C, existuje ale aj arktická nafta.

Riešenia sú dve. Pri predpovedi veľkých mrazov môžete natankovať takzvanú arktickú naftu, ktorú ponúkajú niektoré čerpacie stanice a pri stojane ju spoznáte podľa ikony snehovej vločky. Táto nafta je síce drahšia, ale možno ju bez problémov používať až do -30 °C. Ďalšou možnosťou je používanie vhodných aditív. Pozor ale na zvyšok starej nafty v nádrži, ak naftu zmiešate v pomere 1:1, znamená to ochranu pred zamŕzaním do -25 stupňov pod bodom mrazu.

Pokiaľ vám nafta v nádrži zamrzne, nedá sa v tejto situácii veľa robiť. Postupujte nasledovne.

  1. Automobil odtiahnite do garáže (alebo na iné miesto, kde nemrzne) a vyčkajte, až palivo rozmrzne.
  2. Do nafty pridajte aditívum.
  3. Skúste naštartovať a vozidlo rozbehnúť.
  4. Ak sa vám to nepodarí, odovzdajte vozidlo do servisu.
! Zamŕzanie nafty hrozí najmä na horách alebo v zahraničí, kde v zime panujú extrémnejšie podmienky. Preto na takých miestach nenechávajte vozidlo s plnou nádržou nafty natankovanej napríklad v Prahe, ale radšej natankujte až na mieste, kde čerpacie stanice spravidla ponúkajú arktickú naftu.

Ostatné prevádzkové kvapaliny v zime

V zime je dôležité, aby bol v olejovej nádrži dostatok kvalitného motorového oleja. Ak sa vám blíži termín na jeho výmenu a na výmenu olejových filtrov, urobte to skôr, ako príde naozajstná zima. Myslite tiež na to, že servisy zarábajú na vysokej marži z predávaných olejov, a tak si radšej kúpte olej vlastný. Ušetríte tak veľa peňazí.

Príprava auta na zimu – olej
Pred zimou skontrolujte, či máte v olejovej nádrži dostatok oleja.

Niekoľko sto eurové škody môže spôsobiť aj nedostatočná chladiaca kvapalina. Jej maximálny vek by mal byť 4 roky a potom by mala nasledovať jej výmena. Veľa motoristov to však nerobí. Pokiaľ kvapalina z vozidla uniká a nádržku dopĺňate vodou, radšej zmerajte jej hustotu pomocou hustomeru. V prípade nedostatočnej hustoty (pomer riedenia je uvedený na obale) kvapalinu kompletne vymeňte.

Pozornosť tiež venujte náplni do ostrekovačov, ktorú budete určite potrebovať počas zimných mesiacov. Používajte neriedenú zmes najlepšie do -30 °C, pretože aj prasknutá nádrž na tekutinu do ostrekovačov dokáže spôsobiť nechcené nepríjemnosti.

i

Priamo súvisiace články:

Ako na kunu v aute

Toto upozornenie sa týka najmä majiteľov vozidiel s naftovým pohonom, ktorí parkujú vonku. Niekedy však môže stačiť aj malá škára do garáže a nešťastie je na svete. Reč je o kunách a ich túžbe po okusovaní káblov najmä v dieselových motoroch.

Akonáhle sa teploty priblížia k nule, tieto roztomilé šelmy začnú vyhľadávať miesta, kde by sa mohli zahriať. Útočisko často nachádzajú v dutinách čerstvo zaparkovaných a ešte teplých automobilov. Pobyt kuny v motore je sprevádzaný devastáciou káblov. Ostré zuby jednej kuny dokážu v aute napáchať niekoľko eurové škody, čo vám potvrdí mnoho majiteľov áut parkujúcich vonku. V lepšom prípade zvládnete po ich návšteve dôjsť do servisu, v tom horšom vás čaká odťah.

Príprava auta na zimu – kuna
Keby to niekto nevedel, takto vyzerá kuna, najväčší zimný nepriateľ kabeláže vášho vozidla.

Kuna v aute jednoducho nie je žiaduca a boj s týmto zákonom chráneným zvieraťom je zložitý. Má ale riešenie. To spočíva v aktívnej ochrane vnútra motora. Ako prevenciu používajte špeciálne odpudzovače proti kunám, ktorými zabezpečíte kabeláž v motore. Existujú spreje alebo elektronické rušičky, ktoré kuny od návštevy priestoru motora odradia. Skúsenosť ale ukazuje, že si kuna môže na spreje i rušičky zvyknúť, preto je vhodné používať kombináciu oboch.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Zima si pre motoristov pripravuje nejednu nástrahu. Pokiaľ sa však na ňu dostatočne pripravíte, máte napoly vyhraté. Používajte kvalitné pneumatiky, v prípade potreby snehové reťaze, správne prevádzkové kvapaliny a ďalšie vybavenie potrebné na zimu. Jazdite bezpečne a ohľaduplne.

Ďalšie rady a odkazy na cestovanie autom (nielen) v zime

  • Hasiaci prístroj sa oplatí mať neustále v aute. V ponuke máme prístroje, ktoré sa hodia ako do domácnosti, tak práve do automobilu.
  • Vyrážate v zime do Álp? Nezabudnite, že vo veľhorách panujú úplne iné zimné podmienky ako v našej republike. Preto sa na cestu do zahraničia poctivo pripravte a tiež počítajte s tým, že v každej krajine platia iné predpisy.
  • Ak sa dostanete v zime do dopravnej zápchy, nevypínajte motor a kúrte. Spotreba paliva je pri voľnobehu asi 1 liter za hodinu. Pre istotu majte v aute tiež deku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04