Obnoviť stránku
Aktuálna rýchlosť doručenia:
Alza predajne
Alzaboxy
Doručenie na adresu
Partnerské odberné miesta

0-1 deň
0-1 deň
0-2 dni
1-2 dni

Ako vybrať a nasadiť snehové reťaze na auto

Aktualizované

Hoci nepatria do povinnej výbavy, snehové reťaze sú štandardným príslušenstvom vozidiel mnohých tuzemských vodičov a nastupujú v situáciách, v ktorých zimné pneumatiky nestačia. S reťazami vás nezaskočia snehové záveje, kopce, neodhrnuté cesty ani ľadové koľaje. Aký typ však zvoliť? Ako snehové reťaze nasadiť? A kedy máte povinnosť ich nasadiť?

Ako vybrať snehové reťaze

Ako vybrať a nasadiť snehové reťaze na auto – OBSAH

 1. Čo sú snehové reťaze?
 2. Ako vybrať snehové reťaze I: Typy reťazí
 3. Ako vybrať snehové reťaze II: Veľkosť reťazí
 4. Vyslobodzovacie pásy
 5. Snehové reťaze: Povinnosť a kedy ich nasadiť
 6. Snehové reťaze v Rakúsku a inde v zahraničí
 7. Ako nasadiť snehové reťaze
 8. Základy jazdy na snehu
 9. Snehové reťaze v autoškole: prešli by ste testom?

Čo sú snehové reťaze?

Snehové reťaze sú doplnkom povinnej výbavy automobilu. Zo zákona do nej nepatria, no veľa vodičov ich v aute rovnako vozí, pretože niektoré oblasti sú bez snehových reťazí nedostupné. Nasadzujú sa na kolesá automobilu, a to na hnaciu nápravu, na zvýšenie priechodnosti terénom a zaistenie priľnavosti v brzdení pri jazde na snehu či ľade.

Čo sú snehové reťaze
Snehové reťaze zásadne zlepšujú jazdné vlastnosti vozidla na zasneženej ceste.

Ako vybrať snehové reťaze I: Typy reťazí

Modely snehových reťazí sa od seba líšia kvalitou oceľových článkov, záberovými vlastnosťami a tiež spôsobom nasadzovania. Najspoľahlivejšou, najodolnejšou a najčastejšou voľbou sú oceľové reťaze. Platí pritom, že čím viac je na styčnej ploche článkov, tým lepšie. Oceľové reťaze sa ďalej delia podľa pletenia na reťaze so šikmou stopou, reťaze s priečkami a rebríčkové reťaze. K dispozícii máme tiež reťaze textilné a chemické. Aké snehové reťaze vybrať?

i Co je ATEST 8 SD?
Atest, ktorý preveruje funkčnosť, bezpečnosť a v neposlednom rade používateľské pohodlie snehových reťazí. Kúpou výrobku s týmto atestom máte záruku kvalitného spracovania. Spĺňajú ho všetky reťaze renomovaných značiek na trhu. V zahraničí sa môžete stretnúť s označením TÜV alebo Ö-Norm. Pozor, týmto prísnym normám nevyhovujú textilné ani chemické snehové reťaze.

Reťaze so šikmou stopou

Silnou stránkou šikmostopých snehových reťazí je pokrytie celého povrchu behúňa pneumatiky, krátka brzdná dráha, vysoká priľnavosť a tiež jednoduchá montáž a demontáž. Použitie kvalitnej ocele sa podpisuje na vysokej účinnosti a dlhej životnosti. Kombinácia všetkých výhod z nich robí najdrahší typ snehových reťazí.

Reťaze so šikmou stopou
Snehové reťaze so šikmou stopou sú najlepšie, ale aj najdrahšie.

Reťaze s priečkami

Na behúni pneumatiky sa tieto reťaze krížia tak, že zanechávajú stopu písmena X alebo H. Sú veľmi priľnavé, pohyblivé a zachovávajú si stabilitu pri brzdení. Ide o vylepšenú variantu rebríčkových reťazí. Montujú sa ľahšie, prenášajú menej vibrácií, sú však aj drahšie.

Reťaze s priečkami
Kompromis medzi cenou a efektivitou predstavujú snehové reťaze s priečkami.

Rebríčkové reťaze

Tento typ sa skladá z rovnobežných reťazí rozložených na pneumatike. Ide o jednoduchú konštrukciu, ktorá sa uchytáva háčikmi. Obľúbené sú pre svoju nižšiu cenu. Hodia sa však len na jazdu na menšej vrstve snehu a medzi ich neduhy patrí zložitejšie nasadzovanie, kedy je nutné do nich nabiehať autom.

rebríčkové reťaze
Rebríčkové reťaze sú síce najlacnejšie, musí sa do nich ale nabiehať.

Textilné snehové reťaze

Textilné reťaze môžu zlepšiť jazdné vlastnosti na snehu, ale aj ľade. Majú nízku konštrukčnú výšku, možno ich teda používať aj na niektorých športových vozidlách. Sú ľahšie a menej hlučné než oceľové reťaze a vynikajú skladnosťou aj jednoduchou montážou.

Textilné snehové reťaze
Textilné snehové reťaze sú netradičným riešením, ktoré má výhody aj nevýhody.

Ich zásadným nedostatkom je však veľmi krátka životnosť. Taktiež môžu v určitých prípadoch zhoršovať jazdné vlastnosti automobilu, a to pri jazde na čerstvo napadanej vrstve snehu. V niektorých krajinách, ako je napríklad Rakúsko, majú dokonca status vyslobodzovacej pomôcky, nemožno s nimi teda jazdiť v úsekoch, kde sú povinné snehové reťaze.

Chemické a tekuté snehové reťaze

Ide o chemický nástrek určený skôr na krátke jazdy, ako je výjazd zo zasneženého parkoviska, po niekoľkých stovkách metrov až jednotkách kilometrov totiž z pneumatiky zase zmizne. Ak s nimi chcete prejsť vzdialenosť dlhšiu, je nutné nástrek obnoviť. Chemické reťaze nezaťažujú životné prostredie a sú pomerne lacné. Napriek tomu tento typ odporúčame len ako núdzové riešenie. Môžete ich skúsiť, uvidíte, aké skúsenosti vám tekuté reťaze za zimu prinesú.

i Úplným základom sú vždy zimné pneumatiky, bez nich z domu ani nejazdite. Snehové reťaze na letné obutie síce nasadiť môžete, nemôžete ale očakávať kvalitný kontakt s vozovkou.

Rýchloupínacie snehové reťaze

Rýchloupínacie snehové reťaze síce nepatria k tým najlacnejším, ale za investované peniaze získate špičkový výrobok, ktorého inštalácia je hračka. Neušpiníte sa a pri ich jednoduchom nasadzovaní nestrávite vonku v nepriaznivom počasí dlhú dobu. Rýchloupínacie snehové reťaze navyše nepoškodzujú disky auta. Tento typ snehových reťazí je vhodný najmä pre tých vodičov, ktorí sa často pohybujú v horských oblastiach.

Ako vybrať snehové reťaze II: veľkosť reťazí

Snehové reťaze sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach, ktoré zodpovedajú rozmerom pneumatiky. Značenie veľkosťou je pre snehové reťaze univerzálne a používajú ich všetci výrobcovia. Na určenie správnej veľkosti pre vaše vozidlo potrebujete poznať šírku, profil a priemer použitých pneumatík. Všetky rozmery vyčítate z označenia na bočnici pneumatiky. Rozmery reťazí na koleso potom určíte podľa nich.

Napríklad v prípade pneumatiky s označením R15 195/65 znamenajú jednotlivé hodnoty nasledujúce:

 • R15 – priemer (R značí radiálnu konštrukciu pneumatiky)
 • 195 – šírka
 • 65 – výška (hodnota v percentách v pomere k šírke)

Snehové reťaze je však potrebné vyberať aj podľa hmotnostnej kategórie vášho vozidla. Automobilom do 2 ton sú určené snehové reťaze pre osobné automobily. Pokiaľ zháňate reťaze na vozidlo druhej skupiny, kam spadajú autá s pohonom všetkých kolies, SUV, dodávky a ľahké nákladné vozidlá s hmotnosťou do 7,5 tony, hľadajte reťaze s označením 4 × 4. Oproti reťaziam pre osobné autá sú robustnejšie a odolnejšie proti pretrhnutiu aj pri vysokej záťaži. Kupujú sa spravidla pre obe hnacie nápravy.

Najčastejšie rozmery nájdete v týchto kategóriách

Ako vybrať reťaze na SUV
Na ťažké autá s pohonom všetkých kolies budete potrebovať iné snehové reťaze ako na autá s jednou hnanou nápravou.

Správnu veľkosť snehových reťazí podľa rozmeru pneumatiky vám pomôžu vybrať tieto tabuľky:

Vyslobodzovacie pásy

Vyslobodzovacie pásy nie sú snehovými reťazami a jazda s nimi by vás mohla prísť pri cestnej kontrole draho, ide o vyslobodzovacie príslušenstvo, ktorého existencia je úplne opodstatnená. Vyslobodzovacie pásy sú skladnejšie než snehové reťaze a aj ich montáž je ľahšia. Pomôžu vám, najmä keď zapadnete. Pretože sa vyslobodzovacie pásy často vyrábajú z plastu, nie sú tak trvanlivé ako klasické snehové reťaze. Pri nákupe vyslobodzovacích pásov aj snehových reťazí si dajte pozor, aby boli robustné.

Vyslobodzovacie pásy
Vyslobodzovacie pásy pomôžu len pri vychádzaní zo záveja.

Snehové reťaze: povinnosť a kedy ich nasadiť

Na Slovensku sú snehové reťaze súčasťou povinnej výbavy v aute iba pre vozidlá nad 12 ton. Avšak v zimnom období, teda od 15. novembra do 31. marca, platí v úsekoch označených príkazovou značkou Snehové reťaze povinnosť reťaze nasadiť v prípade, že vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Ak tak neurobíte, riskujete vysokú pokutu. Aj napriek tomu, že to pre osobné vozidlá legislatíva nevyžaduje, je vhodné reťaze voziť neustále, najmä v zime a vo vyšších polohách. Nikdy si nemôžete byť úplne istí, že vás minie situácia, v ktorej by ste mohli snehové reťaze potrebovať.

Povinnosť snehových reťazí
Príkazová značka Snehové reťaze. Táto značka reťaze vyžaduje len v niektorých oblastiach, v zimných mesiacoch sa ale môžu hodiť všade. Najlepšie snehové reťaze sú také, ktoré máte k dispozícii.

Snehové reťaze z pohľadu zákona: To najdôležitejšie v bodoch

Snehové reťaze: odkazy na najdôležitejšie právne predpisy

Medzi základné podmienky prevádzky vozidla patrí podľa § 44 ods. 14 zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, že vozidlo v cestnej premávke musí byť vybavené povinnou výbavou, ktorú ustanoví vykonávací právny predpis. Týmto vykonávacím právnym predpisom je vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pričom povinná výbava vozidla je ustanovená v § 25.

Maximálna rýchlosť so snehovými reťazami

Pri použití snehových reťazí na vozidle vodič smie jazdiť maximálne 50 km/h.

Snehové reťaze: dopravná značka

Snehové reťaze je vodič povinný nasadiť na komunikácii označenej značkou „snehové reťaze“, ktorej platnosť ukončuje zvislá dopravná značka „Snehové reťaze – koniec“.

Samotná značka „Snehové reťaze“ potom prikazuje vodičovi motorového vozidla s tromi a viac kolesami pokračovať v jazde až po nasadenie snehových (protišmykových) reťazí na najmenej dve hnacie kolesá. To neplatí pre vozidlá vybavené pneumatikami s protišmykovými hrotmi.

So značkou sa stretnete na vybraných úsekoch slovenských hôr alebo na vysočine. Pozor, nepleťte si ju so značkou „zimná výbava“, ktorá vodičom prikazuje použitie zimných pneumatík s minimálnou hĺbkou dezénu 4 mm v období medzi 1. novembrom a 31. marcom bez ohľadu na klimatické podmienky.

Kedy nasadiť snehové reťaze?

Platnosť dopravnej značky „Snehové reťaze“ samozrejme nie je celoročná. Snehové reťaze je povinné nasadiť na vyznačených úsekoch v období od 15. novembra do 31. marca, a to v prípade, že sa na pozemnej komunikácii nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, prípadne je možné vzhľadom k poveternostným podmienkam takúto situáciu očakávať.

Mimo oblasti vyznačenej značkou „Snehové reťaze“ je ich nasadenie dobrovoľné.

Snehové reťaze v Rakúsku a inde v zahraničí

Aké sú predpisy v okolitých krajinách? Väčšina európskych štátov, z tých najbližších napríklad Česko alebo Poľsko, vyžaduje snehové reťaze iba v zimných podmienkach. V Rakúsku, Slovinsku alebo Chorvátsku však zákon nariaďuje mať ich v zime vo vozidle neustále. Pri cestnej kontrole, najmä v blízkosti horských oblastí, môžu policajti chcieť zimné reťaze vidieť, preto ich kúpu neodkladajte na poslednú chvíľu, ich nákup sa oplatí oveľa viac než pokuta.

Snehové reťaze v Rakúsku
V Rakúsku musíte mať v aute snehové reťaze celoročne.

Európske štáty, kde sú za súčasť povinnej výbavy považované aj snehové reťaze: Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Albánsko, Macedónsko, Turecko, Nórsko.

Štáty, kde je povinnosť nasadených snehových reťazí daná dopravným značením: Česká republika, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Švajčiarsko, Taliansko, Srbsko, Rumunsko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko.

Ako nasadiť snehové reťaze

Nasadzovanie snehových reťazí nie je žiadna veda, než ale vyjdete do hôr, radšej si celú procedúru nasadzovania niekoľkokrát vyskúšajte nanečisto. Aj keď k reťaziam dostanete návod, v hustej chumelici uprostred lesa, a ešte navyše v noci, určite oceníte predchádzajúci tréning. Vždy nasadzujte na bezpečnom mieste, ideálne stranou od cestnej premávky. Než začnete, zatiahnite ručnú brzdu, aby nehrozilo zranenie.

Ako nasadiť snehové reťaze
Ako nasadiť snehové reťaže na auto? Nasadenie snehových reťazí nie je ťažké, celý proces sa ale oplatí vyskúšať vopred nanečisto.

Správny postup nasadzovania snehových reťazí:

 1. Rozložte reťaz pred hnacie koleso.
 2. Upravte prípadné prekrútenie jednotlivých reťazových častí.
 3. Zasuňte reťaz za koleso.
 4. Oba konce lanka spojte a položte na behúň pneumatiky.
 5. Spojte bočnú reťaz spojovacím háčikom s koncovým článkom bočnej reťaze.
 6. Zasuňte lanko pod pneumatiku.
 7. Znovu skontrolujte, či nie sú zimné reťaze prekrútené. Celú reťaz prípadne symetricky urovnajte.
 8. Pevne utiahnite napínaciu reťaz s gumovým napínačom a uchyťte ju v drážke v prevlečnej zarážke.
 9. Prevlečte prebytočnú časť reťaze okolo bočnéej reťaze a gumový napínač prichyťte do vhodného článku.
 10. Skontrolujte nasadenie, symetriu a prípadné nerovnomernosti či pretočenie upravte.
 11. Po prejdení asi 50 metrov reťaz dotiahnite.

Základy jazdy na snehu

Jazda na snehu a ľade sa zásadne líši od jazdy na suchej ceste aj od jazdy na mokrej vozovke. Zhoršené jazdné podmienky môžu prekvapiť najmä začínajúcich vodičov a vodičov z miest, ktorí nemajú s takými situáciami veľa skúseností. Ak si nie ste na ceste príliš istí ani za sucha, radšej na sneh nejazdite. O žiadnu vedu ale nejde a ak máte už za volantom nejakú minulosť, pri dodržaní zásad bezpečnej jazdy by ste mali prísť z A do B v poriadku. Najdôležitejšia je vysoká miera opatrnosti, a to platí pre všetkých.

i V zimnom období by sa vám mohlo hodiť i ďalšie autopríslušenstvo ako škrabky na ľad a sneh, rozmrazovače, štartovacie káble alebo vyhrievané poťahy.

Vždy, keď vyjdete na zasneženú alebo zľadovatenú cestu, pamätajte na zníženú priľnavosť pneumatík, a to aj s nasadenými snehovými reťazami. To si vyžaduje jemné akcelerovanie, brzdenie aj zatáčanie. Zároveň automobil príliš nerozbiehajte, a to ani keď bude ľahko zaberať, mohli by ste to ľutovať pred ďalšou zákrutou, kde okúsite dlhú brzdnú dráhu vozidla na snehu. Najmä v prípade „štvorkoliek“ sa nenechajte zlákať ich dobrým záberom pri akcelerácii, z dôvodu vyššej hmotnosti sa s nimi brzdí často aj horšie ako s vozidlami s jednou hnanou nápravou. Neprekračujte s nasadenými snehovými reťazami rýchlosť 50 km/h.

Jazda na snehu
Pri jazde na ľade a snehu dodržiavajte najvyššiu miery opatrnosti.

Základom úspechu pri jazde na snehu je teda jemnosť a plynulosť. Pozerajte sa ďaleko pred seba a do zákrut vchádzajte pomaly. Ak sa nechcete dostať do šmyku, vyhnite sa prudkému točeniu volantom. Brzdite s predstihom a snažte sa využiť brzdný moment motora systematickým podraďovaním. Samozrejmosťou je kvalitné zimné prezutie a nasadenie snehových reťazí vo chvíli, keď to podmienky vyžadujú.

Snehové reťaze v autoškole: prešli by ste testom?

Snehových reťazí sa týkajú aj niektoré otázky v testoch autoškoly. Ide najmä o rozpoznanie príkazovej dopravnej značky „snehové reťaze“ a o otázku týkajúcu sa maximálnej povolenej rýchlosti so snehovými reťazami. Tak schválne, zvládli by ste správne odpovedať?

Pri použití snehových reťazí na vozidle smie ísť vodič:

a) rýchlosťou najviac 30 km/h
b) rýchlosťou najviac 50 km/h
c) rýchlosťou najviac 80 km/h

Odpoveď je už uvedená vyššie v článku a je to samozrejme 50 km/h.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Snehové reťaze nemusia byť drahou záležitosťou, zaobstaráte ich totiž len za niekoľko desiatok eur. Až sa dostanete do úzkych, budete radi, že ste túto investíciu podnikli. Aj s nasadenými reťazami však jazdite opatrne a vždy majte na aute zimné pneumatiky.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB28