Tienenie kábla slúži ako „filter“ nežiaduceho šumu. Šum sa môže prejavovať zhoršenou kvalitou obrazového, zvukového alebo dátového výstupu. Proti rušeniu je vybavený aj celý rad napájacích káblov (spravidla ferritový valček pri konektory), pri ktorých ide však skôr o určitú poistku. Väčšina koncových zariadení, napríklad notebookov, obsahuje ešte priamo vo svojom tele kondenzátory, ktoré majú na starosť práve filtráciu napätia.
Viete, čo je analógový výstup, na čo slúži a aké sú hlavné rozdiely medzi analógovým a digitálnym výstupom? Máme pre vás článok, ktorý aj úplnému počítačovému laikovi prehľadne vysvetlí, ako analógový výstup funguje. Začnime jednoduchou skúšobnou otázkou. Čo znamená skratka VGA? VGA je štandard pre zobrazovanie grafiky na počítačovom monitore. Prvýkrát ho použila spoločnosť IBM už v roku 1987.
HDMI (High Definition Multimedia Interface) je dnes najpoužívanejší digitálny štandard na prenos videa, audia i internetu. Veľmi často sa využíva na pripojenie televízorov, monitorov alebo projektorov k multimediálnemu zariadeniu. Vďaka jeho rozšírenosti a všestrannosti existujú rôzne verzie a tvary konektora. Viac v článku.
Rozhranie DVI (Digital Visual Interface) slúži na prepojenie monitora s počítačom a zvládne prenášať analógový aj digitálny signál. Konektor, vrátane redukcií na spätnú kompatibilitu, existuje v rôznych variantoch. Rozhranie DVI je stále rozšírené, hoci ide o staršiu technológiu, ktorá už pomaly ustupuje. Čo je DVI? Aká je budúcnosť DVI? A aký je rozdiel medzi DVI-A, DVI-D a DVI-I? Odpovede nájdete v dnešnom článku.
Antireflexní displej je displej s povrchovou úpravou, která má zabránit odrazům okolního světla. Jak se ale liší od matného displeje, už nemusí být tak zřejmé. V tomto článku vám to vysvětlíme.
Niektoré herné monitory sú vybavené technológiou G-Sync alebo FreeSync. Obe slúžia na synchronizáciu obnovovacej frekvencie monitora podľa grafickej karty, čím zvyšujú plynulosť obrazu pri hraní hier. Kým G-Sync je kompatibilná s vybranými grafickými kartami NVIDIA, FreeSync s vybranými grafickými kartami AMD.
Ide o schopnosť monitora vykresliť určitý počet snímok za jednu sekundu. Udáva sa v Hz. Všeobecne platí, že čím vyššia obnovovacia frekvencia, tým plynulejší obraz. Monitory s vyššou obnovovacou frekvenciou menej unavujú oči. Najčastejšie sa stretnete s obnovovacou frekvenciou 60 – 75 Hz, v prípade herných monitorov dosahujú hodnotu až 200 Hz.