Obnoviť stránku

Apple Watch 6 (PREVIEW) – Najlepšie hodinky súčasnosti?

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Ani koronavírus nezastavil každoročne organizovanú Keynote, ktorá si kladie jediný, ale o to dôležitejší cieľ – predstaviť najdôležitejšie produkty roka. A pretože iPhony tento rok chýbali, všetok priestor získali nové iPady a smart hodinky, ktoré obdržali hneď dva odlišné modely. Prvý z nich, Apple Watch SE, láka atraktívnou kombináciou najdôležitejších funkcií a dostupnej ceny, zatiaľ čo vlajková loď Apple Watch Series 6 chce byť tým najlepším produktom na trhu. A už na prvý pohľad k tomu nemá ďaleko...

Apple Watch 6; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;

Apple Watch 6 – OBSAH

  1. Jasnejší Always-On a nový rad ciferníkov
  2. Viac farieb, viac remienkov
  3. Maximum funkcií pre život bez kompromisov
  4. Pohybom k lepšiemu ja
  5. Keď je zdravie na prvom mieste
  6. Apple Watch 6 – špecifikácia, dostupnosť a cena

Jasnejší Always-On a nový rad ciferníkov

Tak populárne smart hodinky, akými Apple Watch 6 bezpochyby sú, nemôžu uspieť bez vycibreného displeja s tými najlepšími vlastnosťami. Prítomný panel preto neprekvapí vysokým rozlíšením alebo výbornou jemnosťou, ktorá patrí medzi tie najlepšie na trhu. Zážitok z obrazu pritom neohrozí ani meniace sa svetelné podmienky. Apple Watch 6 totiž jas automaticky upraví podľa okolitého prostredia a vďaka maximálnej svietivosťou 1000 nitov si ľahko poradí napríklad aj s letným slnkom. Prítomná je aj funkcia Always-On umožňujúca nepretržité zobrazenie všetkých základných informácií bez nutnosti ustavičnej aktivácie displeja. Apple Watch 6 navyše zvyšujú svietivosť funkcie Always-On o 250 %, čo zaistí ľahkú čitateľnosť za akejkoľvek situácie.

Operačný systém watchOS ponúka možnosť vytvoriť ciferníky s ľubovoľným dizajnom, ukazovateľmi dát a zástupcami aplikácií podľa vlastného výberu. Vďaka tomu je možné pripraviť špeciálne ciferníky na konkrétne situácie, či už fotografujeme, hráme futbal alebo sedíme v kancelárii. Pripravený ciferník jednoducho zobrazí všetko podstatné, aby nebolo nutné listovať naprieč funkciami a hľadať potrebné informácie. Po boku Apple Watch 6 pritom boli uvedené aj niektoré predpripravené kúsky ako je ciferník určený fotografom, ktorý zobrazí čas východu/západu slnka, dáta o počasí alebo aktuálne svetelné podmienky. Dobrodruhovia zase využijú ciferník s informáciami z kompasu alebo údaje o pozícii slnka a nadmorskej výške. Ďalšie ciferníky využijú fanúšikovia vodných radovánok, pozorovatelia oblohy, amatérski meteorológovia alebo priaznivci plánovania.

Predstavených bolo aj sedem absolútne nových ciferníkov na zobrazenie času, ktoré možno ďalej prispôsobiť k obrazu svojmu. Medzi nimi nájdeme vzhľad zložený z pruhov, ktorých farby a rozloženie si upravíme tak, aby sme podporili svoj obľúbený športový tím alebo vytvorili dizajn perfektne ladiaci k nášmu outfitu. Skvele vyzerá aj typografický ciferník ponúkajúci rôznorodé písma alebo GMT ciferník zobrazujúci aktuálny čas v niekoľkých časových pásmach naraz. Veľmi zaujímavý je aj umelecký kúsok od Geoffa McFetridga, ktorý vyobrazuje avatary, ktorých oči nahrádzajú aktuálny čas. Takých avatarov sú k dispozícii milióny a striedať sa majú pri každom zdvihnutí zápästia, takže nás ľahko neomrzia. Podobne vyzerá aj ciferník využívajúci MEMO, teda našu vlastnú animovanú postavu, ktorá všemožne reaguje na dotyk. Nové ciferníky si ostatne pozrite na obrázku nižšie.

Viac farieb, viac remienkov

V oblasti konštrukcie sa nezmenilo prakticky nič a Apple Watch 6 ponúkajú hliníkové puzdro zo 100 % recyklovaného materiálu v rozmeroch 40 mm a 44 mm. Spektrum dostupných farieb je ale širšie a vedľa zlatého, strieborného a vesmírne sivého si môžeme vybrať aj nový modrý alebo sýto červený variant. Posledný spomenutý nesie označenie (PRODUCT) RED a už na prvý pohľad zaujme svojím výrazným, a pritom nenúteným dizajnom.

Apple Watch 6; Apple; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Ukážka niektorých nových štýlov ciferníkov.

Svojho uvedenia sa dočkali tiež navliekacie remienky, ktoré sú pre majiteľov Apple Watch úplnou novinkou. Tieto remienky sú vyrobené z jediného kusu pružného materiálu a umožňujú tak rýchle navlečenie bez prítomnosti akýchkoľvek spôn alebo praciek. Prvý variant navliekacieho remienka tvorí silikónová guma, ktorá je vysoko pohodlná, ľahká a vhodná aj na šport. Existuje pritom hneď v siedmych farebných variantoch – bielom, čiernom, námorníckom tmavomodrom, citrusovo ružovom, cypersky zelenom, zázvorovom a (PRODUCT)RED. Lákavou alternatívou je potom pletený remienok z viac ako 16 000 nití recyklovaného polyesteru, ktoré vytvárajú úplne unikátnu textúru. Pletený remienok je dostupný vo variante uhlovom, atlanticky modrom, snovo zelenom, punčovo ružovom a (PRODUCT)RED. Perfektne padnúci rozmer v oboch prípadoch zabezpečuje výber z deviatich odlišných veľkostí a používateľovi tak stačí zvoliť si správny rozmer.

Či už si vyberiete čokoľvek, nejde o voľbu definitívnu. Apple Watch 6 totiž ponúka možnosť remienky kedykoľvek ľahko a rýchlo vymeniť. Pokiaľ si chcete pozrieť aktuálnu ponuku remienkov, neváhajte sa pozrieť na našu ponuku tu. Pre úplnosť ešte dodajme, že Apple predstavil tiež nové kožené opasky, remienky na Apple Watch Hermès aj novú edíciu Apple Watch Nike.

Apple Watch 6; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Podoba všetkých piatich farebných variantov pletených navliekacích remienkov.

Prezrieť varianty navliekacích remienkov

Apple Watch 6; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;

Maximum funkcií pre život bez kompromisov

Inteligentné hodinky Apple Watch 6 nie sú len nádherným produktom, ale aj funkciami nabitým zariadením. Vo výbave nájdeme napríklad budík, kalendár, mapy, predpoveď počasia, virtuálnu asistentku Siri alebo možnosť prijímať telefónne hovory, SMS správy a notifikácie. Z App Store si navyše stiahneme akúkoľvek aplikáciu podľa vlastného výberu a počet funkcií Apple Watch 6 je tak prakticky nekonečný. Priaznivcov bezkontaktných platieb zase poteší prítomnosť služby Apple Pay, ktorá je novo podporovaná aj v Slovenskej republike. Mobilná aplikácia aj systém hodiniek sú navyše v slovenčine a plnej podpory sa teší tiež slovenská diakritika.

Apple predstavil aj novú službu Family Setup, ktorá umožňuje využívanie Apple Watch aj tým členom domácnosti, ktorí nevlastnia iPhone – všetky hodinky stačí spárovať s jediným telefónom. Majiteľom LTE verzie pritom zostane vlastné telefónne číslo a v prípade detí je možné nastaviť aj kontakty, s ktorými môžu komunikovať. Užitočné môžu byť aj oznámenia o prítomnosti na určitom mieste, takže nám mobilný telefón napríklad oznámi, že dieťa s hodinkami dorazilo do školy. K dispozícii je tiež režim školského vyučovania, ktorý deťom uľahčí sústredenie vypnutím nepotrebných funkcií. Funkciu Family Setup podporujú Apple Watch Series 4 a novšie modely, Slovenská republika však zatiaľ nie je medzi podporovanými krajinami.

O dokonale plynulý chod smartwatch Apple Watch 6 sa stará dvojjadrový 64-bitový procesor A13 Bionic založený na čipe z iPhonu 11. Ten je optimalizovaný špeciálne na Apple Watch 6 a oproti predchádzajúcej generácii ponúka o 20 % vyšší výkon. Výdrž batérie síce zostáva na iba 18 hodinách, rýchlosť nabíjania zato narástla o 20 % a k dispozícii je aj obľúbená magnetická nabíjačka. O konektivitu sa potom stará Bluetooth v modernej verzii 5.0 a Wi-Fi s podporou pásiem 2,4 GHz aj 5 GHz. Pozor si ale dajte na kompatibilitu s mobilným telefónom – Apple Watch 6 totiž vyžadujú iPhone 6s alebo novší model.

Pohybom k lepšiemu ja

Apple Watch 6 zachováva monitorovanie celodennej aktivity v rámci ktorej počíta prejdené kroky, množstvo spálených kalórií, pretiahnutie alebo čas strávený v intenzívnej aktivite. K pravidelnej aktivite nás aj tentoraz motivujú tri farebné krúžky indikujúce mieru naplnenia rôznych činností. Každodenným uzatváraním kruhov získame istotu o dostatku pohybu, ktorý je podmienkou dobrej kondície a pevného zdravia. Svoje výkony pritom môžeme zdieľať s ostatnými a konkrétneho jedinca možno dokonca vyzvať aj k spoločným pretekom.

Samozrejmosťou je aj prítomnosť mnohých športových režimov vrátane aktivít odohrávajúcich sa vo vode. Apple Watch 6 sa totiž chvália vodotesnosťou 5 ATM, ktorá odolá náporu vody pri umývaní rúk, sprchovaní aj plávaní, zatiaľ čo potápaniu je odporúčané sa vyhnúť. Apple Watch 6 zároveň majú vlastné GPS na záznam trasy a ďalších parametrov, takže nepotrebujeme inteligentný telefón v dosahu. Súčasne nechýba ani kompas, výškomer alebo detekcia pádu, ktorá človeku môže doslova zachrániť život.

Apple Watch 6; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Ukážka ciferníka zameraného na fotografovanie.

Popis novej služby Apple Fitness+

Na Keynote bola uvedená aj úplne nová služba Apple Fitness+, ktorá ponúka databázu videí ako jednoduchý a pohodlný návod na cvičenie. Precvičovanie možno pozorovať na iPhone, iPade a Apple TV, takže môžeme trénovať nech už sme kdekoľvek. V rohu obrazovky zároveň vidíme podstatné informácie z hodiniek ako napríklad aktuálny tep, spálené kalórie alebo už spomínaný kruh dennej aktivity. Významnú úlohu zohráva tiež hudba, ktorú si môžeme vybrať podľa vlastného vkusu, aby nás motivovala k lepším výkonom než kedykoľvek predtým. Workouty zahŕňajú ako cvičenia s vlastným telom v podobe jogy a tanca, tak tréningy na posilňovacích strojoch, či už ide o bežecký pás, rotoped alebo veslovací trenažér. Celkom je na výber z desiatich rôznych aktivít a zvoliť si môžeme aj časový interval od 5 do 45 minút.

Pre jedincov s horšou fyzičkou má Apple Fitness+ pripravený špeciálny program, ktorý ich dostane do formy potrebnej na ďalšie cvičenia. Každý týždeň navyše pribúdajú nové workouty a ako už vám asi dochádza, táto služba nie je zadarmo. Apple Fitness+ vychádza na 9.99 dolárov mesačne alebo 79.99 dolárov ročne, čo je predsa len menej, než koľko by sme nechali v posilňovniach a fitnes centrách. Slovenská republika však nepatrí medzi podporované krajiny a na Apple Fitness+ si tak musíme ešte chvíľu počkať.

Keď je zdravie na prvom mieste

Smart watch Apple Watch vždy záležalo na podrobnom monitorovaní nášho zdravotného stavu a inak tomu nie je ani pri šiestej generácii. Tá stráži viac parametrov ako kedykoľvek predtým, či už ide o srdcový tep alebo pomerne vzácnu funkciu EKG. Tá vyžaduje priloženie prsta na korunku a 30 sekúnd vášho času, aby vygenerovala kompletný záznam schopný rozoznať napríklad aj nepravidelný srdcový rytmus, hoci o zdravotnícke zariadenie samozrejme nejde.

Apple Watch 6 navyše dokážu zmerať saturáciu kyslíka v krvi (SpO2), čo je údaj široko vypovedajúci o našom zdraví. SpO2 sa dáva do spojitosti dokonca aj s koronavírusom, ktorý pri napadnutí pľúc môže znížiť koncentráciu kyslíka v krvi, čo Apple Watch 6 ihneď rozpoznajú. O výnimočne presné meranie všetkých potrebných veličín sa ostatne stará výrazne inovovaný snímací senzor, ktorý využíva štyri klastre elektroluminiscenčných diód (LED) a štyri fotodiódy.

Pomerne unikátnou funkciou je aj automatické rozoznanie umývanie rúk a spustenie 20-sekundového odpočítavania, ktoré nás motivuje k dodržaniu odporúčanej dĺžky hygieny rúk, čo sa dnes hodí viac ako kedykoľvek predtým. Apple Watch 6 na používateľa nezabúdajú ani v noci. Monitorujú totiž spánok a umožňujú tak získať predstavu o stave vlastnej regenerácie.

Apple Watch 6; Apple; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky; wearables;
Prehľad hlavných charakteristík smart hodiniek Apple Watch 6.
Model Apple Watch Series 6 Apple Watch SE Apple Watch Series 3
Veľkosť 44 mm alebo 40 mm 44 mm alebo 40 mm 42 mm alebo 38 mm
Displej O 30 % väčší ako pri Series 3 O 30 % väčší ako pri Series 3 Štandardný rozmer
Funkcia Always on × ×
Meranie saturácie kyslíkom × ×
EKG × ×
Cena od 429 EUR 299 EUR 219 EUR

Zobraziť podrobnejšie porovnanie

Model Apple Watch Series 6 Apple Watch SE Apple Watch Series 3
Detekcia pádu ×
Monitorovanie hluku ×
Family Setup ×
Kompas ×
Výškomer Stále aktívny Stále aktívny Aktívny na vyžiadanie
Korunka Digital Crown S haptickou odozvou S haptickou odozvou Bez odozvy
Reproduktor a mikrofón 2. generácia 2. generácia 1. generácia
Reproduktor O 50 % hlasnejší O 50 % hlasnejší Štandardný
Procesor S6 S5 S3
Kapacita úložiska 32 GB 32 GB 8 GB
Bluetooth 5.0 5.0 4.2
Wi‑Fi 2,4 GHz a 5 GHz 2,4 GHz 2,4 GHz

Apple Watch 6 – špecifikácia, dostupnosť a cena

Cenovka smart hodiniek Apple Watch 6 je stanovená na 429 EUR, čo zhruba zodpovedá cene predchádzajúcej generácie v čase začatia predaja. Apple Watch 6 budú dostupné od 18. septembra a predobjednávky sú už v plnom prúde. Pokiaľ si chcete svoj kus zabezpečiť aj vy, nezabudnite kliknúť na zelené tlačidlo nižšie.

i Mohlo by vás zaujímať

Šiesta generácia najpredávanejších smartwatch na svete je ďalším krokom k dokonalému produktu. Špičkové spracovanie a jeden z najprepracovanejších systémov na trhu novo obohatil rad inovatívnych funkcií, ktoré z Apple Watch 6 robia jedny z najlepších inteligentných hodiniek na trhu.

WEB16