Telefóny sú už dnes zariadeniami, ktoré veľa z nás v podstate nedá z ruky. Sú našimi pracovnými nástrojmi aj zdrojom zábavy. A ako každá vec, ktorá sa veľa používa, tak aj mobilný telefón sa skôr či neskôr zanesie. A to ako prebytočnými dátami, tak priamo fyzicky tým, že je v kontakte s našimi rukami. Čistenie telefónu, či už myslíme zvnútra alebo zvonku, by preto malo patriť k bežnej údržbe. Rovnako ako náš byt, aj mobil potrebuje čas od času upratať. V našom článku sa pozrieme na to, ako vyčistiť telefón.
Nemusíte pracovať v ťažkom priemysle alebo na stavbe, aby sa vám často využívaný telefón v rôznej miere zašpinil. Prach, mastnota, šmuhy na displeji – tomu sa nedá vyhnúť ani pri najlepšej snahe. Na čistenie telefónu od prachu ale nie je nič zložité. Ako na to?
Mastnoty a stôp po pohybe prstov po dotykovom displeji sa zbavíte celkom ľahko. Stačí vám v každej drogérii či domácich potrebách dostupná mäkká utierka z mikrovlákna. Ak použijete túto tzv. švédsku utierku, stačí len nasucho. Chemickými prípravkami by ste mohli displej akurát poškodiť, čas od času displej aj celý telefón pretrite, bude zase žiariť novotou. Jedinou výnimkou je prípad, kedy chcete telefón dezinfikovať. V takejto situácii použite prípravok na báze izopropylalkoholu. Ten však nekvapkajte priamo na telefón, ale na handričku, ktorou potom telefón očistíte.
Podobne účinná je aj utierka určená na čistenie okuliarov. Ak sú na displeji či tele telefónu hrubšie nečistoty, môže pomôcť prípravok na čistenie monitorov. Stačí len ľahko streknúť a opatrne zotrieť. Vyhnite sa iným chemickým prostriedkom, ktoré obsahujú mikročastice, ktoré by displej mohli poškriabať.
Čo sa prachu a nečistôt týka, tie sa zvyknú zhromažďovať v reproduktoroch, mikrofóne, prípadne nabíjacom a slúchadlovom konektore. Ak chcete vyčistiť telefón naozaj dôkladne, tieto jeho časti nezabúdajte. Najlepším spôsobom je použiť jemnú zubnú kefku, ktorou otvory očistíte. Dajte si pozor najmä na to, aby ste špinu nezasúvali dovnútra. Horšie nečistoty oškriabete napr. špendlíkom alebo špáradlom. V krajnom prípade použite pár kvapiek IPA čističa, napr. na vatovej tyčinke. Postup pri čistení iPhone sa od vyššie uvedeného nijako nelíši.
Aj keď sa dlhú dobu tvrdil opak, aj vo svete mobilných telefónov existujú vírusy, ktoré vás veľmi ľahko môžu pripraviť o používateľské dáta. Stačí neopatrne stiahnuté aplikácie z podozrivého zdroja a je tu problém. Najlepšie je preto zamerať sa na prevenciu. K dispozícii je hneď niekoľko antivírusových programov pre telefóny, napr. Avira (pre Android a iOS), BitDefender (pre Android a iOS) Či Sophos Mobile Security (pre Android a iOS).
Že ochrana pred vírusmi zlyhala a vaše zariadenie bolo infikovaných vírusom, spoznáte podľa niektorých neklamných znakov:
Ako takúto situáciu riešiť? Ak máte podozrenie, že bol váš telefón infikovaný vírusom, dôležitým prvým krokom je sken antivírusovým programom. Ak nič neodhalí, prepnite telefón do núdzového režimu, aby ste zabránili spúšťaniu aplikácií. Potom prejdite do stiahnutých aplikácií a tam sa zamerajte na tie, ktoré ste inštalovali predtým, než začal telefón robiť ťažkosti. Tie odinštalujte. Ak to nepomôže, je jediným riešením uvedenie telefónu do továrenského nastavenia. Majte ale na pamäti, že tým prídete o všetky svoje užívateľské dáta.
Veľkosť úložného priestoru (tiež interná pamäť) je jedným zo zásadných parametrov, ktorý by ste mali pri výbere telefónov zvažovať. Dôležitý je spôsob, akým telefón používate. Ak napr. radi hráte hry alebo veľa fotografujete, ťažko si vystačíte so základnou pamäťou, napr. s veľkosťou 32 GB. Vyberajte také modely, ktoré ponúkajú 128 a viac GB.
Rýchlym a spoľahlivým spôsobom ako zväčšiť internú pamäť telefónu, je zaobstaranie pamäťovej SD karty. Potom sa priamo ponúka možnosť presunu dát a aplikácií práve na ňu. Ako na to, poradíme v návode Ako presunúť aplikácie na SD kartu? To sa samozrejme týka iba tých telefónov s Androidom, ktoré slot na pamäťovú kartu majú.
Skôr alebo neskôr dôjde k tomu, že sa úložisko zaplní a hláška, ktorá sa na displeji telefónu zobrazí, bude niečo ako: Android nedostatok miesta v internej pamäti. Telefón vás tak na tento problém sám upozorní a väčšinou aj ponúkne vlastné riešenie, takže nie je nutné zháňať vlastnú aplikáciu na vyčistenie telefónu. Telefóny s Androidom sú vybavené vlastným softvérom, ktorý sa o uvoľnenie miesta postará. Čistenie sa sústredí najmä na duplicitné súbory, dočasné súbory vzniknuté pri inštalácii a používaní aplikácií a podobne. Vhodná je aj záloha na cloudové úložisko typu Google Drive. Nie je nutné všetko skladovať priamo v telefóne.
Pokiaľ chcete čistenie úložiska Androidu spustiť preventívne, prejdite do Nastavenia a hľadajte položku Úložisko. Umiestnenie a často aj názov sa potom môžu líšiť v závislosti od konkrétneho telefónu, jeho výrobcu a použitej nadstavbe operačného systému Android.
Ak sa pýtate, ako vyčistiť úložisko v iPhone, vedzte, že postup je prakticky zhodný ako v telefónoch s Androidom. Prejdite do položky Nastavenie, tu nájdeme záložku Všeobecné a ďalej Úložisko.
Raz za čas vyčistiť telefón je nutnosť. Zvýšite si tým používateľský komfort a v prípade zaneseného reproduktoru alebo mikrofónu aj zvukové vlastnosti telefónu. Dôkladné vyčistenie telefónu ponúkajú pochopiteľne aj servisy, ale v jadre na ňom nie je nič, čo by ste nezvládli svojpomocne.