Obnoviť stránku

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Aktualizované

Ideálna vlhkosť v bytoch by mala byť medzi 40 – 65 %. Príliš nízke hodnoty totiž môžu spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti. Vysušená sliznica horšie zachytáva vírusy, baktérie a alergény. Nízka vlhkosť tiež zhoršuje životný komfort. Riešením môže byť vhodný zvlhčovač, ktorý sa výrazne podieľa na kvalite vzduchu vo vnútornom obývanom priestore.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Niekoľko tipov pri výbere zvlhčovača

 1. Premyslite si, do akej veľkej miestnosti zvlhčovač umiestnite.

 2. Zvážte, či bude zvlhčovač pracovať aj v noci, a preto je potrebná funkcia tichý režim.

 3. Zvlhčenie vzduchu je možné kombinovať s jeho čistením.

Základné parametre pri výbere zvlhčovača

Zvlhčovací výkon (emisia pary)

Zvlhčovací výkon je uvádzaný v mililitroch alebo gramoch za hodinu. Zvlhčovač je vždy potrebné vyberať podľa jeho výkonu, vyšší výkon je vhodnejší do väčších miestností. Vyšší výkon tiež zvážte, ak máte netesniace okná či extrémne nízku vlhkosť v byte (pod 30 %). V prípade miestnosti väčšej než 70 m2 je vhodné zvážiť použitie dvoch zvlhčovačov.

Hlučnosť

Hlučnosť zvlhčovača je dôležitá predovšetkým pri nočnej prevádzke, ak vo zvlhčovanej miestnosti spíte. Modely na princípe teplej vodnej pary majú vyššiu hlučnosť oproti tým ultrazvukovým, ktoré sú veľmi tiché.

Spotreba energie

V zimných mesiacoch môže byť nutné mať zapnutý zvlhčovač 24 hodín denne, v takom prípade je vhodné sledovať spotrebu energie kvôli celkovo finančnej náročnosti prevádzky. Energeticky náročnejšie sú zvlhčovače na princípe teplej pary, ostatné typy majú až polovičnú spotrebu.

Veľkosť nádobky na vodu

Veľkosť nádržky na vodu ovplyvňuje komfort použitia zvlhčovača. Manuálne zvlhčovače pracujú kým ich nevypnete či nedôjde voda, takže je potrebné zohľadniť veľkosť potrebnej nádržky. Výkonné zvlhčovače potom môžu potrebovať väčšiu nádobku, aby ste vodu nemuseli neustále dopĺňať. Väčšia nádoba zväčšuje veľkosť zvlhčovača. Medzi najvyhľadávanejšie patria zvlhčovače s nádobkou s objemom 5 litrov, ktorá je nastavená na približne 8 hodín prevádzky.

Zabudovaný vlhkomer

Praktickou funkciou pri niektorých modeloch zvlhčovačov je zabudovaný vlhkomer (hygrostat, hydrostat). Ten umožňuje pružne reagovať na aktuálnu vlhkosť v miestnosti a spínať zvlhčovač podľa potreby. Nedochádza tak k opačnému problému, a to príliš vysokej vlhkosti v miestnosti, ktorá podporuje rast plesní.

Ostatné doplnkové funkcie

Pri výbere zvlhčovača vzduchu si všímajte aj ďalšie užitočné funkcie:

Teplý zvlhčovač

Teplé zvlhčovače

 • Vhodné pre často chorých členov rodiny
 • Môžu zvyšovať teplotu v miestnosti

Zvlhčovače vzduchu produkujú teplú sterilnú paru. Najprv privedú vodu do varu, potom ju ochladia a vypustia do vzduchu. Tento proces dokáže zničiť prípadné baktérie, musíte však počítať s ich vyššou spotrebou.

Výhody a nevýhody
 • Sterilná para dokáže zabíjať aj baktérie
 • Nepotrebujú spotrebný materiál (nemenia sa filtre alebo zvlhčovacie vložky)
 • Sú účinnejšie a výkonnejšie
 • Majú vyššiu spotrebu
 • Horúca para pri výstupe zvlhčovača, opatrnosť je potrebná v prípade blízkosti detí
Studený zvlhčovač

Studené zvlhčovače

 • Ideálne na celoročné použitie

Studené zvlhčovače pracujú s prirodzeným odparovaním vzduchu známym z prírody. Kvapôčky vody zachytáva špeciálny filter a následne sú rozháňané ventilátorom do vzduchu, ktorý je takto účinne zvlhčovaný.

Výhody a nevýhody
 • Ponúkajú tichú prevádzku, vhodné do miestností, kde sa spí
 • Majú nižšiu spotrebu (spravidla do 30 W)
 • Nie sú vhodné pre alergikov, neeliminujú alergény
 • Je nutné meniť zvlhčovacie vložky (cca každé 3 mesiace)
Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače

 • Univerzálne použitie

Zvlhčovače vzduchu využívajú princíp ultrazvuku, ktorý mení vodu na parnú hmlu. Základom je vysokofrekvenčný ultrazvukový oscilátor, ktorý tvorí mikrokvapôčky produkované vo forme jemnej pary. Pri ultrazvukových zvlhčovačoch oceníte hlavne ich nízku spotrebu a tichú prevádzku.

Výhody a nevýhody
 • Nepúšťajú do vzduchu minerálne látky, takže sa neusadzuje biely minerálny prach
 • Nižšia spotreba energie
 • Je potrebné meniť demineralizačné filtre
NanoCloud zvlhčovače

NanoCloud zvlhčovače


 • Technológia NanoCloud poskytuje trojitú ochranu proti baktériám a plesniam
 • Rovnomerne rozširujú zvlhčený vzduch
 • Hygienické a bezpečné

Vďaka špeciálnej trojitej ochrane dokáže technológia NanoCloud zamedziť šíreniu plesní a účinne zničí až 99 % baktérií oproti iným ultrasonickým modelom, čím výrazne prispieva ku skvalitneniu vzduchu vo vnútornom priestore. Absorpčný filter najprv zachytí prach a veľké častice ako napríklad vlasy alebo zvieraciu srsť a zároveň pohlcuje suchý vzduch. Odparovací systém potom hygienicky zvlhčí vzduch, ktorý sa rovnomerne rozširuje do miestnosti v podobe zdravého vzduchu.

Výhody a nevýhody
 • Certifikát hygienickej bezpečnosti
 • Nedochádza k šíreniu bieleho prachu
 • Nezanecháva mokré škvrny
 • Účinne ničia baktérie a plesne
 • Nutná občasná výmena filtra

Najčastejšie otázky pri výbere zvlhčovača vzduchu

Kam správne zvlhčovač vzduchu umiestniť?

Zvlhčovač by mal mieriť doprostred miestnosti a mal by byť umiestnený na zemi. Nikdy zvlhčovač neumiestňujte v blízkosti predmetov citlivých na vlhkosť, napríklad obrazy. Vhodný nie je ani na polici alebo na drevenej podlahe. V takom prípade odporúčame použiť nepremokavú (vlhkotesnú) podložku.

Ako často a na ako dlho je potrebné zvlhčovač púšťať na dosiahnutie maximálneho efektu?

Doba prevádzky sa odvíja od veľkosti miestnosti, vlhkosti vzduchu a ďalších parametrov. V zimných mesiacoch za veľmi nízkej vlhkosti v byte môže byť nutné mať zvlhčovač spustený 24 hodín denne. Drahšie modely disponujú automatickým spínaním na základe vlhkomeru, takže spúšťajú prevádzku len v prípade potreby. Vplyv na efekt má tiež vetranie, ktoré by sme mali v čase prevádzky zvlhčovača obmedziť.

Aké funkcie navyše môžu zvlhčovače vzduchu ponúkať?

K dispozícii môže mať zvlhčovať integrovaný vlhkomer, teplomer a možnosť regulácie výkonu, a teda dosiahnutej vlhkosti. Medzi nadštandardné funkcie patrí kombinácia zvlhčovača s čističom vzduchu (HEPA filtre, uhlíkové filtre, ionizácia), ďalej s aróma difuzérom. Výhodou je tiež prítomnosť diaľkového ovládania.

Aká voda patrí do zvlhčovača?

Výrobcovia spravidla nemajú žiadne nároky na kvalitu použitej vody. Všeobecne je však odporúčaná voda s nízkym obsahom minerálnych látok, ideálne destilovaná. V prípade vysokej tvrdosti vody je vhodné vodu zmäkčiť. V prípade, že zvlhčovač nepoužívate viac ako dva dni, vodu vždy vylejte, aby sa v nej nemnožili baktérie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia
P-DC1-WEB29