Obnoviť stránku

Ako vybrať záložný zdroj?

Záložný zdroj dokáže zachrániť veľa dát a ušetriť hodiny práce. V prípade nečakaného výpadku elektrického prúdu vám totiž dá dostatok času na uloženie rozrobenej práce. Pre domáce počítače je záložný zdroj užitočným doplnkom, pre tie firemné ale nevyhnutným pomocníkom. Poradíme vám, ako vybrať záložný zdroj.

Jak záložní zdroj

Pred výberom si odpovedzte tieto otázky

  • Ako výkonný zdroj potrebujete?
  • Ako dlho chcete, aby vydržal?
  • Koľko vybavenia potrebujete pripojiť?

Kapitoly sprievodcu záložnými zdrojmi

Základné parametre záložných zdrojov

Výkon

Výkon záložného zdroja vyberajte podľa príkonu pripojených zariadení. Pre domáci počítač s príslušenstvom, ako je napríklad webkamera, externá zvuková karta, atď. postačí záložný zdroj s výkonom do 500 W. V prípade, že záložný zdroj kupujete do kancelárie alebo do firmy, hodiť sa vám budú výkonnejšie modely.

Záložná doba

Záložná doba zdroja, teda doba, po ktorú udrží zdroj vaše zariadenie pod prúdom, sa odvíja prevažne od kapacity akumulátora. Ak chcete zdroj použiť pre domáci počítač, kde napríklad píšete dokumenty alebo spracovávate obrázky, postačí vám pravdepodobne záložná doba okolo 1 minúty. Za tú dobu si s prehľadom stihnete uložiť všetku prácu a bezpečne vypnúť počítač.

Pokiaľ ale napríklad pracujete s väčším množstvom programov naraz a bojíte sa, že by ste prácu nestihli uložiť, sú tu pre vás aj zdroje so záložnou dobou až 10 minút.

Výstupné zásuvky

Počet výstupných zásuviek závisí od toho, koľko zariadení plánujete pripojiť. Niektoré UPS majú až 10 zásuviek. Je potrebné dávať pozor tiež na ich typ. Valná väčšina ale ponúka klasické európske zásuvky.

Niektoré záložné zdroje ponúkajú aj rozšírené možnosti ochrany ako napríklad pripojenie cez USB, ochrana dátovej siete, ochrana mobilnej siete a ďalšie funkcie. Tie vyberajte podľa toho, ktorá sa hodí priamo vám. Ak potrebujete zapojiť iba počítač, postačí aj zdroj s klasickými zásuvkami.

Dodatočné funkcie

Zdroje majú tiež veľa ďalších funkcií, ktoré sa líšia typ od typu. Sú to napríklad:

  • Mód úspory – v prípade niektorých zdrojov majú vybrané zásuvky označenie ECO. Tie vám šetria energiu.
  • Vymeniteľná batéria – niektoré UPS majú odstrániteľný panel, takže môžete vymeniť batériu bez asistencie odborníka.
  • Predĺžená záložná doba – niektoré záložné zdroje umožňujú pripojenie externej batérie, vďaka ktorej sa môže zvýšiť záložná doba o cenné minúty.
  • Shutdown – vybrané varianty záložných zdrojov podporujú inštaláciu špeciálnej aplikácie, ktorá beží na pozadí operačného systému, podobne ako napríklad antivírusový systém. Pokiaľ nedôjde včas k obnoveniu dodávky elektrickej energie, tak sa aplikácia postará o korektné vypnutie PC v prípade vašej neprítomnosti.

Komunikácia cez USB alebo LAN

Na sledovanie stavu kondície záložného zdroja (stav batérií, kapacita batérií, aktuálny režim, zaťaženie a mnohé ďalšie) sa používa pripojenie cez USB (typicky pri domácich alebo lacnejších UPS) alebo sa pripojí priamo do dátovej siete pomocou LAN konektoru. Ten je často pri drahších modeloch v základnej ponuke alebo je nutné ho dokúpiť prostredníctvom rozširujúceho modulu. Takto potom možno jednoducho sledovať z jednej aplikácie viaceré záložné zdroje súčasne.

Typy

Záložné zdroje sa delia na tri základné typy. Offline, line-interactive a on-line. Líšia sa ako využitím, tak funkciami.

Funkcia Offline Line-Interactive On-Line
Využitie domáce PC, siete domáce PC, pracovné stanice, siete veľké firmy s vysokými nárokmi
Záložná batéria
Ochrana proti výkyvom
Ochrana proti nečakaným poklesom napätia
Ochrana proti prepätiu niektoré
Neprerušovaný prúd niektoré niektoré
UPS Záložný Zdroj

Klasické UPS

  • Skladné a praktické zdroje
  • Vhodné do domácností a do menších kancelárií
  • Väčšinou pojmú menší počet zariadení

Klasické UPS (Neprerušené zdroje prúdu) často mávajú podobu veže alebo série zásuviek. Vďaka ich skladnosti nemusíte príliš riešiť, kam ich umiestnite. Takéto záložné zdroje sú stvorené pre domáce počítače, prípadne do menších kancelárií. Do firiem sú však vhodnejšie rackové zdroje.

Výhody a nevýhody
  • Nezaberajú príliš veľa miesta
  • Vhodné do domácností a menších kancelárií
  • Majú spravidla nízku cenu
  • Majú menej vstupov
  • Vyvinú skôr nižší výkon

Dôležité parametre klasických UPS

Výkon

Podľa výkonu môžeme UPS jednoducho rozdeliť na:

  • Výkon do 500 W bohato postačí na domáce priestory a do malých kancelárií.
  • Výkon od 500 W – 1 500 W sa hodí do väčších kancelárií. Pravdepodobne totiž budete potrebovať, aby zdroj udržal v prevádzke viac zariadení.
  • On-line UPS je vhodný do tých najnáročnejších firiem. Zdroje dosahujú výkon až okolo 4 000 W.

Záložná doba

Záložná doba sa pri UPS uvádza pri 50 % a pri 100 % záťaži. Musíte sa teda zamyslieť, koľko počítačov, prípadne ďalších zariadení, plánujete do zdroja zapojiť. Bežná záložná doba pri 100 % záťaži sa pohybuje okolo 5 – 10 minút. Pri 50 % záťaži ide o hodnoty okolo 5 a viac minút. Takéto hodnoty sú ideálne ako do domácností, tak do firiem. Ak však vyžadujete nepretržitú prevádzku v prípade výpadku elektriny, poobzerajte sa po on-line UPS. Tie totiž ponúkajú záložnú dobu aj cez 1 hodinu.

Časté otázky pri výbere klasických UPS

Kedy kúpiť Tower UPS?

Tower UPS je ideálny do domácností a malých kancelárií. Pokiaľ chcete zapojiť len niekoľko počítačov, Tower UPS je pre vás ideálny. Využitie nájdete tiež v prípade, že máte domáce hudobné štúdio alebo natáčate na internet. Do UPS totiž môžete zapojiť aj kameru, mikrofón a ďalšie príslušenstvo.

Rackové UPS

Rackové UPS

  • Do serverov a sietí
  • Vhodné do väčších firiem
  • Zvládnu udržať v chode množstvo prístrojov

Rackové UPS sú ideálne do firiem, ktoré majú vlastné servery. Tieto záložné zdroje môžete totiž vložiť do stojanu hneď vedľa nich. Tento typ väčšinou pojme hneď niekoľko zariadení a vďaka svojej rozmanitej cene sa hodí ako do začínajúcich firiem, tak aj pre popredných hráčov trhu.

Výhody a nevýhody
  • Ideálne riešenie pre väčšie firmy so servermi
  • Ponúkajú viac výstupov
  • Ponúkané v troch rack veľkostiach
  • Vyššia cena
  • Väčšinou nižšia záložná doba

Najdôležitejšie parametre pri výbere rackového UPS

Výkon

Rackové záložné zdroje sú stvorené na použitie v serveroch a sieťach. Do domácností sa teda väčšinou nehodia. Menšie firmy môžu vyberať výkon do 1 000 W, väčšie firmy tak môžu vyberať aj vyššie hodnoty. Pre tých náročnejších je možnosťou on-line UPS, ktoré môže ponúkať výkon až 3 000 W.

Záložná doba

Záložné doba sa pri UPS uvádza pri 50 % a pri 100 % záťaži. Vyberajte teda podľa množstva počítačov a ďalších zariadení, ktoré do zdroja plánujete zapojiť. Pri 100 % záťaži je záložná doba v priemere 5 – 10 minút, pri 50 % záťaži okolo 5 a viac minút. Tieto hodnoty sú vhodné nielen do domácností, ale aj do firiem. Ak však vyžadujete nepretržitú prevádzku v prípade výpadku elektriny, vyberajte medzi on-line UPS, ktoré totiž ponúkajú záložnú dobu aj viac ako jednu hodinu.

Rozmery

Na rozdiel od tower UPS hrajú rozmery v prípade rackových záložných zdrojov kľúčovú úlohu. Každý rack má univerzálnu veľkosť v tzv. rack units, teda rackových jednotkách. Veľkosti týchto slotov sa teda zapisujú ako 1U, 2U, ... Rackové UPS môžete zaobstarať vo veľkostiach 1U, 2U, alebo 3U a je ich potrebné vyberať podľa toho, aký rack vlastníte.

Časté otázky pri výbere rackového UPS

Kedy uprednostniť rackové UPS pred towerovým?

Po rackovom záložnom zdroji siahnite, ak už vlastníte servery, prípadne ich plánujete vytvoriť. Výhoda rackového UPS spočíva v tom, že všetky časti siete môžete jednoducho prepojiť priamo so záložným zdrojom.

Tower UPS zakúpte do kancelárií, kde chcete do záložného zdroja zapojiť iba počítače, prípadne audio a video vybavenie.

Prepäťové ochrany

Prepäťové ochrany

  • Chránia zariadenie pred vysokým napätím
  • Neumožňujú zálohovať dáta, len chránia komponenty

Prepäťová ochrana predstavuje veľmi lacnú ochranu vášho počítača. Neposkytujú žiadnu záložnú dobu, avšak chráni komponenty počítača pred poškodením. To príde vhod napríklad v prípade búrke, kedy vám blesk vyhodí poistky. Stratíte síce všetku neuloženú prácu, ale vaše zariadenie zostane v bezpečí.

Výhody a nevýhody
  • Chránia komponenty počítača
  • Rôzna využiteľnosť
  • Veľmi nízka cena
  • Neumožňujú ochranu dát

Najdôležitejšie parametre pri výbere prepäťovej ochrany

Kapacita rázovej energie

Kľúčový parameter prepäťovej ochrany. Udáva, aký veľký energetický ráz ochrana zastaví. Čím vyššia je kapacita rázovej energie, tým sú vaše zariadenia lepšie chránené.

Typy zásuviek s prepäťovou ochranou

  • Klasické zásuvky – umožňujú pripojenie akéhokoľvek elektronického zariadenia.
  • Koaxiálne zásuvky – slúži na pripojenie a ochranu televízie alebo satelitu.
  • USB zásuvky – umožňujú pripojenie, ochranu a nabíjanie mobilných telefónov.
  • Internetové zásuvky – na pripojenie telefónu, faxu či internetu.

Časté otázky pri výbere prepäťovej ochrany

V čom sa líšia lacné prepäťové ochrany od drahých?

Drahšie prepäťové ochrany spravidla ponúkajú niečo navyše. Často to býva vypínač, ktorý vám ušetrí nejakú energiu, viac zásuviek, alebo vyššia kapacita rázovej energie.

Slovník pojmov – záložné zdroje

Tower UPS

Tower UPS je jedným z druhov záložných zdrojov. Typ je špecifický svojím tvarom, ktorý je podobný menšej počítačovej skrinke. Spravidla je používaný v domácnostiach alebo v menších kanceláriách.

Rack UPS

Rack UPS je druh záložného zdroja, ktorý je určený primárne pre servery. Vkladá sa klasicky do rackov a je dostupný väčšinou vo veľkostiach 1U – 3U.

Rack unit

Rack unit sa dá preložiť ako jednotka racku a presne tak to je. Ide o jednotku veľkosti serverového racku, teda „stojana“. Jednotky sa značia ako 1U, 2U, ...teda one unit (jeden celok), two units, ...

Prepätie

Prepätie je druh napätia, ktoré má väčšiu frekvenciu, ako je obvyklé. Takýto typ napätia jednoznačne nie je dobrý pre akúkoľvek elektroniku a z toho dôvodu je možné zakúpiť prepäťové ochrany, ktoré vaše zariadenia a neskôr aj vás ochránia.

On-line UPS

Jednoznačne najpokročilejší typ UPS. Topológia s dvojitou konverziou nepretržite monitoruje parametre sieťového napájania a stabilizuje napätie aj kmitočet. Zabezpečí plnú ochranu pripojeného zariadenia a kmitočet.

Off-line UPS

Ponúka základnú ochranu, ktorá pri veľkom podpätí alebo prepätí rovno prepne na záložný výstup z akumulátorov. Použitie je vhodné v domácnostiach a menej dôležitých zariadeniach.

Line interactive UPS

Ide o zdokonalený Off-line režim, kedy dokáže skokovo stabilizovať výstupné napätie, aby sa čo najviac blížilo predpísanému napätiu bez toho, aby prechádzal na akumulátorové napájanie.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14