Obnoviť stránku

Ako vybrať vreckový vysávač

Aktualizované

Vreckové vysávače patria v domácnostiach právom medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie. Na trhu je nepreberné množstvo vreckových vysávačov, ktoré sa líšia jednak efektivitou vysávania a jednak komfortom pri práci s nimi. Ako vybrať vreckový vysávač, aby ste boli spokojní? Práve s tým vám poradí náš sprievodca.

Ako vybrať vreckový vysávač

Tipy pri výbere vreckového vysávača

  1. Ak máte v rodine alergika, venujte zvýšenú pozornosť typu výstupného filtra.

  2. Objem vrecka vysávača voľte podľa rozlohy bytu, ale zohľadnite aj to, či sú v domácnosti deti čiže zvýšené množstvo nečistôt na podlahe.

  3. Pokiaľ vo vašom byte prevládajú tvrdé podlahy, vyberajte vysávač s mäkkými kolieskami.

  4. V prípade, že máte doma chlpatých domácich miláčikov, bude sa vám hodiť turbokefa.

Parametre vreckových vysávačov

Príkon motora

Príkon si rad ľudí pletie s výkonom, ale rozhodne nejde o rovnakú vec. Príkon predstavuje množstvo spotrebovanej elektrickej energie a samozrejme platí, že čím vyšší príkon tým väčšia spotreba energie. Hodnoty príkonu pri vreckových vysávačoch sa pohybujú od 300 do 1 600 W. Vysoký príkon však nutne neznamená dobrú výkonnosť vysávača, a naopak malý príkon nevylučuje dobrý sací výkon a efektivitu vysávania. Príkon motora by teda nemal byť rozhodujúcim parametrom pri výbere vysávača. Ak vás zaujíma prečo tomu tak je, podrobnejšie sa o tom dočítate v článku „Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?“.

Sací výkon vreckového vysávača

Ide o jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere vysávača. Saciemu výkonu by ste teda mali prikladať väčšiu váhu ako príkonu, pretože na efektivitu vysávania má väčší vplyv. Paradoxné sa môže zdať, že práve údaj o sacom výkone výrobcovia väčšinou neuvádzajú. Dôvodom je, že neexistuje jednotný systém na jeho meranie. Všeobecne možno povedať, že sací výkon predstavuje 20 – 35 % príkonu. Avšak kvalitné vysávače vedia aj s nižším príkonom poskytnúť vysoký sací výkon, lebo ten je docielený predovšetkým dobrým tesnením celej konštrukcie, kvalitnou filtráciou a tvarom hubice. A ako teda zistiť sací výkon vreckového vysávača?

Sací výkon možno pri väčšine vysávačov nastavovať podľa aktuálneho povrchu a miery znečistenia. Môže sa regulovať nášľapnými tlačidlami, ručne na tele vysávača, alebo pre niekoho praktickejším spôsobom, tj. na rukoväti vysávača, kde sa stretnete s manuálnou aj elektronickou verziou ovládania. Ujasnite si, ktorý variant je pre vás pohodlnejší.


Pozn.: Ak sa chcete dozvedieť viac o sacom výkone vysávačov a od čoho závisí, odporúčame prečítať si náš článok „Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?

Typ filtrácie

Kvalitná filtrácia ovplyvňuje celkovú účinnosť vysávania. Vysávače často využívajú niekoľkostupňový systém filtrácie. Pri vreckových vysávačoch sa stretneme s trojstupňovým systémom vďaka prachovému vrecku, ktorý zaisťuje prvý stupeň filtrácie.

  • 1. stupeň – vrecko vysávača

  • 2. stupeň – vstupný filter

Ide o filter medzi motorom vysávača a nádobou s vreckom. Tieto filtre bývajú väčšinou penové či molitanové a slúžia primárne na ochranu motora pred nečistotami.

  • 3. stupeň – výstupný filter

Výstupné filtre sú najdôležitejšie, pretože zaisťujú čistotu vyfukovaného vzduchu. Aby vo vyfukovaní vzduchu nezostával prach, musí vysávač disponovať kvalitným filtrom. Čím kvalitnejší filter, tým menej prachu vo vyfúknutom vzduchu. A naopak, pokiaľ je filtrácia nekvalitná, vo vyfukovaní vzduchu zostáva prach, ktorý sa jednak znova usadí na podlahe a jednak môže škodiť alergikom. Pri vreckových vysávačoch sa stretnete s týmito typmi výstupných filtrov.

Mikrofilter – Ide o základný typ filtrov a stretneme sa s nimi pri starších modeloch vysávačov. Vyrábajú sa z tkaniny alebo z molitanu. Nemajú certifikáciu.

EPA a HEPA filter – Ide o certifikované a najspoľahlivejšie filtre vzduchových častíc. Zvládnu zachytiť mikročastice od 0,01 mikrometrov do 100 mikrometrov, a podľa účinnosti sa delia do niekoľkých tried. Za označením EPA či HEPA nasleduje číslo označujúce danú triedu. Čím vyššie číslo, tým vyššia účinnosť. Skôr sa pri vysávačoch používalo len označenie HEPA s číslom 10 až 13. Dnes už podľa novej klasifikácie filtrov znejú ich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13, ktorý má účinnosť až 99,95 % zachytených častíc.

Vyššia ako trieda 13 sa pri vysávačoch bežne nepoužíva, pretože čím lepšie filter filtruje, tým väčší odpor kladie prúdiacemu vzduchu, čím sa zvyšujú nároky na výkon a konštrukciu vysávača.

Pre lepšiu predstavu uvádzame, koľko percent prachových častíc zachytia jednotlivé triedy EPA a HEPA filtrov.


EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Pokiaľ máte doma alergika alebo astmatika, určite voľte certifikované filtre EPA E12 alebo HEPA H13, ktoré dokážu vyfiltrovať tiež baktérie aj s ich exkrementami. Pre ľudí bez týchto ťažkostí nie je použitie HEPA filtrov nevyhnutné.

Filtre môžu byť umývateľné alebo neumývateľné, pričom umývateľné sa cca po piatich vysávaniach prepláchnu pod tečúcou vodou a neumývateľné sa musia čistiť mechanicky (omiesť metličkou alebo vyklepať).

Umývateľné filtre sa lepšie udržujú, pretože pod tečúcou vodou ľahko odstránite viditeľné nečistoty. Malé častice vo vnútri filtrov sa však napriek tomu zafixujú. Dôležité je umytý filter nechať pred ďalším použitím dôkladne vyschnúť. Inak riskujete zničenie filtra alebo dokonca aj zničenie motora.

Životnosť umývateľného a neumývateľného filtra je veľmi podobná. Pri vreckových vysávačoch sa odporúča výmena aspoň raz za rok, alebo aj skôr podľa miery zanesenia. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že umývateľný filter je vhodné vymeniť po každom treťom umytí.


TIP: Pred kúpou vreckového vysávača sa uistite, či sú dostupné náhradné filtre k danému modelu a za akú cenu. Pokiaľ nebudú dostupné v čase, keď vysávač kupujete, s veľkou pravdepodobnosťou nebudú dostupné ani neskôr, keď bude potrebné filter vymeniť.

Objem prachového vrecka

Objem vrecka vyberajte podľa veľkosti bytu, resp. podľa veľkosti vysávanej plochy. Pri ploche do 50 m2 postačí 2 – 2,5 l vrecko. Do bytu s veľkosťou 50 až 150 m2 voľte vrecko s objemom 3 až 4 l. Na luxovanie veľkých priestorov s rozlohou nad 150 m2 by sme odporučili 4 l a viac.

Svoju úlohu ale hrá nielen rozloha, ale aj miera bežného znečistenia kobercov či podlahy. Dvojica bez detí v domácnosti nevyluxuje toľko omrviniek a nečistôt ako rodina s malými deťmi.

Typ prachového vrecka

Kvalitné vrecko slúži ako prvý filter. Používajú sa vrecká jednorazové alebo permanentné.

  • Jednorazové vrecká (papierové) sa po naplnení vyberú z vysávača a vyhodia do koša. Lepšie vrecká sú vybavené záklopkou, ktorá uľahčuje ich vymieňanie, pričom záklopka zabráni úniku prachu pri manipulácii s vreckom. Jednorazové vrecká sú hygienickejšie.

  • Permanentné vrecká (textilné) sa po naplnení vysypú a vrátia do vysávača. Práve opakované použitie je ich výhoda. Je to ekologickejšie a ekonomickejšie. Ale z pohľadu hygieny sú papierové vrecká určite vhodnejšie. Pri vysypávaní permanentných vrecúšok sa nevyhnete vdýchnutiu častíc prachu a ich zachytávaniu na tele a oblečení. Preto sa neodporúčajú pre alergikov. Textilné vrecká sa musia pravidelne prať a potom nechať poriadne uschnúť.


Pozn.: Vždy je lepšie používať originálne vrecká do vysávačov ako univerzálne, hoci vyjdú trochu drahšie. Tie univerzálne totiž nemávajú presné rozmery a nemusia pasovať presne.

Hmotnosť vysávača

Vysávače sú síce na kolieskach, čo uľahčuje ich prenášanie po byte, napriek tomu je ich hmotnosť nezanedbateľným parametrom. Spoznáte to hlavne pri prenášaní vysávača po schodoch. Tiež ak vysávač bude obsluhovať staršia osoba, je potreba na to brať ohľad. Svoju úlohu pri sledovaní hmotnosti hrá tiež dĺžka kábla, pretože pokiaľ je krátka, musíte vysávač často prenášať a prepínať do inej zásuvky. Váha vreckových vysávačov sa bežne pohybuje medzi 3,5 až 10 kg.

Akčný rádius

Akčný rádius udáva vzdialenosť, do ktorej vysávačom dosiahnete pri vysávaní od elektrickej zásuvky. Je teda súčtom dĺžok prívodného kábla, vzdialenosti vstupu prívodnej šnúry od sacieho vstupu vysávača, dĺžky sacej hubice a trubíc. Pri sčítaní sa predpokladá uchopenie rukoväte v bežnej výške. Niektoré vysávače tak môžu dosiahnuť akčný rádius až 14 – 15 m.

Dĺžka kábla

Dlhý kábel zvýši rádius upratovania a ušetrí vám námahu s častým prepájaním vysávača do zásuviek. Preto ak máte väčšie priestory, určite venujte tomuto parametru pozornosť.

Materiál a ergonómia trubice

Trubica by sa pri vysávaní nemala prehýbať, takže sa radšej vyhnite plastovým variantom a dajte prednosť trubici z ocele alebo nehrdzavejúcej ocele. Výhodou je teleskopický výsuv, na nastavenie podľa vašej výšky. Teleskopický výsuv by sa mal dať dobre zafixovať, aby nedochádzalo počas upratovania k zasúvaniu tyče.

Spôsob ovládania vysávača a sacieho výkonu

Zdanlivou maličkosťou sa môže zdať spôsob ovládania sacieho výkonu či zapnutie a vypnutie vysávača. Väčšina modelov má toto ovládanie na tele vysávača. Ale pokiaľ je možné ovládať sací výkon a zapnutie či vypnutie vysávača elektronicky na rukoväti, významne to prispieva ku komfortu pri práci s ním. Nemusíte sa ohýbať a pri prechádzaní na povrchy vyžadujúce menší či väčší výkon si intenzitu sacieho výkonu pohodlne nastavíte na rukoväti. Riadenie výkonu môže byť manuálne alebo elektronické s LED displejom.

Doplnkové funkcie a výbava vysávača

Indikátor plnosti prachového vrecka

Táto funkcia je veľmi užitočná, pretože nemusíte vrecko sami kontrolovať a vymeníte ho skôr, než dôjde k zníženiu sacieho výkonu vysávača.

Indikátor zanesenia filtra

Vďaka indikátoru filtra spoznáte, kedy je potrebné filter vymeniť. Odpadá tak nutnosť otvárania vysávača a kontroly po každom použití.

Automatické bezpečnostné vypnutie

Ide o ochranu proti prehriatiu. V prípade, že dôjde k upchatiu vzduchovej cesty vysatím nejakých veľkých častí, vysávač sa postará o automatické bezpečnostné vypnutie motora.

Funkcia Soft Start

Pokiaľ chcete ochrániť motor vysávača a predĺžiť tak jeho životnosť, bude sa vám páčiť funkcia Soft Start, ktorá vysávač naštartuje postupne a jeho zapínanie je tak šetrnejšie k motoru.

Príslušenstvo

Každý vysávač ponúka doplnkovú výbavu, ktorá je buď základná (hubica na tvrdé podlahy, hubica na čalúnenie) alebo môže obsahovať rôzne šikovné nadstavce, ktoré vám výrazne uľahčia upratovanie.

Na efektívne odstránenie zvieracích chlpov či vlasov z koberca je vhodná turbokefa. Tá je tvorená jednou alebo viacerými rotujúcimi kefami s tvrdými štetinami. Pokiaľ potrebujete chlpy odstrániť zo sedačiek, pomôže vám mini turbokefa. Niektoré vysávače poskytujú dokonca špeciálnu hubicu na srsť určenú na ošetrenie kože a srsti domácich miláčikov. Zbavuje zvieratá nečistôt, škodlivín a alergénov (napr. prachu, peľov, roztočov).

Užitočná pri odstránení prachu zo záclon alebo obrazov môže byť prachová kefka na starostlivosť o krehké predmety.

Na domáce čistenie interiéru auta niektorí výrobcovia pridávajú príslušenstvo na upratovanie automobilov.


TIP: Chcete mať všetky nadstavce stále po ruke? Všímajte si možnosti ich uloženia/uchytenie na vysávači. Niektoré modely vysávačov majú príslušenstvo pripevnené priamo na tele spotrebiča alebo na teleskopickej trubici, prípadne v priehradke vysávača. Sú teda ihneď k dispozícii. Pokiaľ tomu tak nie je, hubice často zostanú upratané niekde v skrini alebo v krabici od vysávača a môže sa stať, že než aby ste ich hľadali a vyberali, radšej ich nepoužijete vôbec.

Mäkčené kolieska

V prípade, že vo vašej domácnosti prevládajú tvrdé podlahy, kúpte si vysávač s mäkčenými kolieskami, aby nedošlo k zničeniu či poškriabaniu pri presúvaní spotrebiča.

Vreckové vysávače

Vreckové vysávače

Vreckové vysávače

  • Patria medzi najhygienickejšie vysávače
  • Skvelý pomer cena/výkon
  • Sú všeobecne menších rozmerov

Vreckové vysávače patria medzi klasické vysávače, ktoré nájdu svoje uplatnenie vo väčšine domácností. Kvalitný vreckový vysávač vám prinesie najlepší výkon a najvyššiu kvalitu sania. Ich hlavnou prednosťou je, že vrecko funguje ako ďalší filter, a tým zvyšuje účinnosť filtrácie. Vrecká do vysávača sú síce trvalou investíciou naviac, nutné ale zdôrazniť, že vysávač s výmenným vreckom stále zostáva jedným z najhygienickejších riešení. Vreckové vysávače sú vhodné ako na koberce, tak na tvrdé podlahy. Sú vhodné aj pre osoby s alergiami, obzvlášť v kombinácii s HEPA filtrom. Vďaka ich dobrej predajnosti ich výrobcovia neustále inovujú a zdokonaľujú ich vlastnosti a funkcie, čím zvyšujú nielen efektivitu a účinnosť vysávania, ale aj komfort pri práci s nimi.

Výhody a nevýhody
  • Vysoký sací výkon
  • Prachové vrecko pôsobí ako ďalší filter
  • Vďaka jednorazovému vrecku neprídete do styku s nečistotami
  • Jednoduchá údržba
  • Najlepší pomer ceny a výkonu
  • Nestabilný sací výkon (pri plnom vrecku klesá o 30 – 50 %)
  • Dodatočné náklady pri zabezpečovaní prachových vreciek

Často kladené otázky

Aké sú rozdiely medzi vreckovým a bezvreckovým vysávačom?

Každý spôsob zberu nečistôt má svoje pre a proti. Pri vreckových vysávačoch slúži vrecko ako ďalší filter, a teda zvyšuje účinnosť vysávania. Avšak čím je vrecko plnšie, tým sa znižuje sací výkon vysávača. Vrecko je nutné pravidelne meniť, čo so sebou prináša dodatočné náklady v podobe nákupu vreciek. Táto starosť však neplatí pri bezvreckových vysávačoch, ktoré zhromažďujú nečistoty do špeciálnej nádoby. Ich ďalšou výhodou je stály sací výkon. Avšak nádobu je potrebné po každom alebo takmer každom vysávaní vysypať a filter častejšie meniť. Vreckové vysávače sú oproti bezvreckovým vysávačom hygienickejšie a menej náročné na údržbu.

Máme v rodine alergika. Aký vysávač je najvhodnejší?

Pre alergikov sa odporúčajú skôr vysávača vreckové. Pri výbere vysávača pre alergikov je dôležitá predovšetkým účinnosť filtrácie. Tá je daná jednak kvalitou vrecka (vždy voľte jednorazové prachové vrecká) a jednak kvalitou výstupného filtra. Pre ťažkých alergikov sú najvhodnejšie filtre HEPA 13, ktoré zachytia až 99,95 % nečistôt. Dôležitú úlohu hrá aj vzduchotesnosť konštrukcie.

Aký vysávač vybrať do domácnosti s domácimi zvieratami?

So zvieracou srsťou si poradí akýkoľvek vysávač s dostatočne silným sacím výkonom. Pokiaľ u vás v domácnosti navyše máte koberce určite si vyberajte vysávač s turbokefkou. Ten pomocou rotujúcich valcov s tvrdými štetinami účinne odstráni zvieracie chlpy z vlákien koberca. Na vysávanie chlpov z pohoviek a čalúnenia odporúčame mini turbokefu.

Prečo čistiť a vymieňať filter vysávača?

Aj pri kvalitných a drahších vysávačoch môže dôjsť k zníženiu výkonu, pokiaľ je zanesený filter. Preto je pri všetkých vysávačoch potrebné filtre pravidelne čistiť a vymieňať. Výmena filtrov pri vreckových vysávačoch sa odporúča raz za rok.

Čo sa deje, keď je filter zanesený?

  • Filter kladie príliš veľký odpor vzduchu, vysávač nevysáva, znižuje sa sací výkon
  • Motor sa prehrieva a ničí
  • Zvyšuje sa spotreba energie

Aký je rozdiel v životnosti umývateľného a neumývateľného filtra?

Žiadny. Životnosť majú približne rovnakú. Rozdiel je len v spôsobe čistenia. Umývateľný filter sa lepšie udržuje. Pri vreckovom vysávači sa odporúča výmena výstupného filtra minimálne raz ročne.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08