Obnoviť stránku

Ako vybrať slúchadlá cez hlavu

Slúchadlá cez hlavu sú robustnejšie, pohodlnejšie a lepšie držia na ušiach ako kôstky a štuple. V rovnakej cenovej relácii tiež lepšie hrajú. Sú veľmi rozšírené, preto existujú vo všetkých možných variantoch, či už čo sa týka uzavretosti alebo otvorenosti konštrukcie, alebo drôtového a bezdrôtového pripojenia.

Mladý muž so slúchadlami cez hlavu počúva hudbu z mobilu
Slúchadlá cez hlavu
  • Pohodlné na dlhé počúvanie
  • Nepadajú z uší
  • Široký výber
Slúchadlá cez hlavu

Čo je dôležité pri výbere slúchadiel cez hlavu?


Vyhotovenie
Vyhotovenie

Slúchadlá na uši sú drobnejšie a ľahšie, lepšie sa tým pádom prenášajú v prípade cestovania. Nie sú však tak pohodlné, ako cenovo porovnateľné slúchadlá okolo uší. Odporúčame ich na počúvanie doma aj na cesty.


Slúchadlá okolo uší obopnú vaše uši a pri dlhšom počúvaní sú pohodlnejšie. Niekomu nemusia vyhovovať ich väčšie rozmery a hmotnosť.

Hlavový most sa vyrába zo železa alebo z ocele, v prípade lacných slúchadiel z plastu. Vždy je čalúnený, teda netlačí a je pohodlný.


Slúchadlá na uši Na uši
Slúchadlá okolo ušíOkolo uší

Tip: Na pohyb mimo domova sú slúchadlá na uši praktickejšie, než tie okolo uší, pretože sú menšie a ľahšie. Modely s uzatvorenou konštrukciou navyše účinnejšie tlmia okolitý hluk, takže si hudbu viac užijete. Pozor však na bezpečnosť na ulici. Ak budete počuť menej okolitého hluku, horšie sa budete orientovať.

Konštrukcia
Konštrukcia

Výhodou slúchadiel s otvorenou konštrukciou je vernejšia reprodukcia zvuku s menšou mierou skreslenia. Viac ale prepúšťajú zvuk von aj dovnútra do slúchadiel.

Uzatvorená konštrukcia sa vyznačuje účinnejšou schopnosťou tlmiť okolitý hluk, teda si počúvanie vychutnáte aj na rušnejších miestach. Platí to aj obrátene, okolie nebude tak rušené vašou hlasnou hudbou.

Kompromisom medzi otvorenými a uzatvorenými slúchadlami je polouzatvorená konštrukcia. Čiastočne tlmí okolitý hluk aj vašu hudbu smerom von.

Frekvenčný rozsah
Frekvenčný rozsah

Dôležitý parameter, ktorý by mal udávať, v akých frekvenciách dokážu slúchadlá hrať (dospelý človek počuje frekvencie od 16 Hz do 16 000 Hz (16 kHz). Niektorí výrobcovia ale svoje modely testujú pri hodnotách útlmu +/-10 a viac dB mala byť tolerancia +/-3 dB), alebo neuvádzajú hodnoty útlmu vôbec, preto ide skôr o orientačný údaj.

Slúchadlá testované s útlmom vyšším ako +/-3 dB síce dokážu hrať v rámci celého spektra frekvenčného rozsahu uvádzaného výrobcom. V niektorých frekvenciách ale budú hrať veľmi nahlas a v niektorých zase veľmi potichu (typicky v najvyšších a najnižších hodnotách frekvenčného rozsahu uvádzaného výrobcom). Pri vysokej a nízkej frekvencii tak už hudobná reprodukcia pri týchto slúchadlách nie je vyvážená.

Cilitovsť
Citlivosť

Vyjadruje akustický výkon slúchadiel a uvádza sa v dB/Wm. S vyššou citlivosťou stúpa kvalita reprodukcie zvukového signálu aj hlasitosť. Pre zariadenia s nízkym výstupným výkonom, ako sú napr.. MP3 prehrávače, sú vhodné slúchadlá s vysokou hodnotou citlivosťou nad 100 dB/mW a nízkou impedanciou do 80 Ohmov. 

Impedancia
Impedancia

Ide o elektrický odpor meničov v slúchadlách. Spoločne s citlivosťou má impedancia vplyv na hlasitosť slúchadiel aj kvalitu hudobnej reprodukcie. Zjednodušene povedané, čím nižšia impedancia, tým hlasnejšie slúchadlá sú, ale tým horšie budú hrať. Vyznačujú sa zároveň nižšou spotrebou elektrickej energie z prehrávača. To oceníte pri použití prenosného prehrávača.

Pripojenie
Pripojenie

Pomocou kábla
Káblové slúchadlá v porovnaní s podobne drahými bezdrôtovými slúchadlami hrajú lepšie, pretože u nich nedochádza k strate kvality pri prenose signálu. Nevýhodou môže byť kábel, ktorý obmedzuje a môže sa pliesť. K notebooku a stolnému počítaču pripojíte slúchadlá s 3,5 mm jackom aj USB. K slúchadlám s 6,3 mm konektorom budete potrebovať redukciu.

Bezdrôtové
Bezdrôtové slúchadlá vám poskytnú voľnosť pohybu, hrajú však horšie ako rovnako drahé káblové slúchadlá. Výnimkou sú iba modely vybavené kodekmi AptX a AAC, pri ktorých k strate kvality takmer nedochádza. Sú však drahšie.

K notebooku aj stolnému počítaču pripojíte väčšinu rádiofrekvenčných slúchadiel. Pozor si dajte skôr na Bluetooth slúchadlá. Na prepojenie vyžadujú, aby bol touto technológiou vybavený aj váš notebook, stolný počítač, prípadne iné zariadenie, z ktorého budete chcieť prehrávať hudbu.


Tip: Slúchadlá s dvoma jack konektormi možno inteligentným telefónom, tabletom a notebookom s jedným jack konektorom pripojiť len pomocou redukcie.

Tip 2: Bezdrôtové slúchadlá s USB prijímačom nie je možné použiť na volanie so smartfónom, pretože prijímač do mobilných telefónov nepasuje. K smartfónom alebo tabletom použite Bluetooth slúchadlá bez USB prijímača.


Slovník pojmov – slúchadlá
Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. Náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek a zajišťuje jejich přiléhání k uším. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Impedancia

Elektrický parameter, ktorý vyjadruje odpor obvodov v slúchadlách. Udáva sa v ohmoch. Slúchadlá s menšou impedanciou (do 100 Ohm) majú vyššiu hlasitosť (dôležité pri prenosných prehrávačoch), ale väčšie skreslenie. Väčšia impedancia (250-600 Ohm) sa prejaví nižšou hlasitosťou a menším skreslením.

Ďalšie pojmy

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18