Obnoviť stránku

Bezkontaktný a bezpečný nákup

Doručujeme do 91 AlzaBoxov.

Rúška a ochranné pomôcky

Máme na sklade a ihneď k odberu.

Najširšia ponuka notebookov skladom

Notebooky pre študentov, na Home Office, pre školy aj firmy.

Ako vybrať parný generátor

Parné generátory čiže systémové žehličky či parné stanice predstavujú luxus medzi žehličkami. Vďaka vysokému parnému výkonu dokážu znížiť čas žehlenia až o polovicu, a to s minimálnou námahou. Ako ale taký parný generátor vybrať? Čo znamenajú jednotlivé parametre? My vám pomôžeme sa v nich vyznať a poradíme vám, na čo sa pri výbere parného generátora zamerať.

Ako vybrať parný generátor

Pred výberom parného generátora si premyslite nasledujúce

 1. Bude mať vaša nová parná stanica svoje stále miesto v byte, alebo ju budete často prenášať?

 2. Chcete využívať všetky funkcie a vymoženosti, ktoré dnešné parné generátory ponúkajú, alebo vám postačí základný model?

 3. Nevadí vám dlhšie nahrievanie, alebo naopak potrebujete pohotovejšiu parnú stanicu s rýchlejšou zahajovacou procedúrou?

Dôležité parametre pri výbere parného generátora

Spôsob ohrevu vody

Na trhu sú dva druhy parných staníc podľa spôsobu ohrevu vody. Prvý disponuje veľkým bojlerom, do ktorého pred začiatkom žehlenia nalejete vodu a so žehlením môžete začať, až sa všetka táto voda ohreje. V priebehu žehlenia vodu už nemožno dolievať. Počiatočné zahrievanie týmto typom teda trvá dlhšie (niekedy až 10 min) a voda vám vystačí zhruba na hodinové žehlenie.

Druhý typ je vysokotlakový parný generátor s veľkou vyberacou nádržkou na vodu a malým bojlerom, do ktorého privádza vodu čerpadlo. Vodu tak môžete dolievať aj v priebehu žehlenia bez toho, aby ste museli spotrebič vypnúť, podobne ako je tomu pri naparovacích žehličkách. Tieto typy parných staníc sú pripravené na prevádzku počas dvoch minút.

Žehliaca plocha

Rovnako tak ako pri všetkých žehličkách, tiež pri systémovej žehličke je zásadná žehliaca plocha. Mali by ste si všímať týchto dvoch parametrov:

 • Materiál žehliacej plochy

Na výber máte väčšinou materiály ako hliník, nehrdzavejúcu oceľ, keramika, durilium, zafír. Hliník a nehrdzavejúca oceľ sa radí medzi menej kvalitné materiály žehliacej plochy. Naproti tomu keramika, durilium alebo zafír patria vďaka svojej odolnosti, vynikajúcej kĺzavosti a rýchlemu prispôsobeniu zvolenej teploty k najkvalitnejším materiálom.

Výrobcovia dnes prichádzajú s vlastnými patentovanými povrchmi žehliacej plochy, ktorých presné zloženie si strážia. V zásade ide o jeden z používaných typov, napr. smalt, keramika, antikoro, ktorý je vylepšený použitím ďalších materiálov, ktoré prispievajú k väčšej kvalite žehlenie (napr. Durilium AirGlide od Tefalu alebo T-ionicGlide a SteamGlide od Philipsu).

 • Rozloženie a množstvo otvorov na paru

Dôležitú funkciu na žehliacej ploche hrajú tiež otvory na prívod pary. Nezáleží pritom vyložene od ich počtu, aj keď čím viac, tým lepšie, je ale dôležité, ako sú rozložené. Ideálne by mali byť rozmiestnené po skupinách na rôznych miestach plochy tak, aby sa para dostávala do tkanín rovnomerne a pravidelne – v špičke, na bokoch a uprostred.

Parný výkon

Parný výkon udáva množstvo konštantne produkovanej pary, čo má významný vplyv na rýchlosť žehlenia, efektívnosť vertikálneho naparovania a v neposlednom rade možnosť žehliť rozmernú bielizeň ako napríklad obliečky prehnuté vo viacerých vrstvách. Parný výkon sa udáva v gramoch za minútu a pri parných generátoroch by nemal byť nižší ako 100 g/min. Najnovšie modely parných staníc disponujú výstupom pary až 180 g/min. Na porovnanie môžeme uviesť, že parný výkon výkonnej naparovacej žehličky je 50 g/min.

Parný ráz

Parný ráz niekedy nazývaný parný šok je jednorazové vypúšťanie väčšieho množstva pary na tkaninu. Jeho využitie sa uplatňuje predovšetkým pri vertikálnom naparovaní alebo pri žehlení obzvlášť nepoddajných záhybov. Hodnoty parného rázu pri systémových žehličkách začínajú na 130 g/ min a tie najmodernejšie modely parných generátorov sa môžu pochváliť parným rázom až 600 g/min.

Tlak pár

Parné generátory pracujú nie s teplotou žehliacej plochy, ale s parou pod veľkým tlakom. Preto dôležitým parametrom pri parných generátoroch je tiež to, pod akým tlakom vydávajú paru. Čím vyšší tlak, tým ľahšie a efektívnejšie sa para dostane dovnútra tkanín. Tlak pár sa pri parných staniciach bežne pohybuje od 4 barov do 8 barov. Pre predstavu, parné stanice disponujúce tlakom 6,5 barov patria už k tým vysoko výkonným.

Nádoba na vodu

 • Veľkosť nádoby na vodu

Do úvahy vezmite veľkosť nádoby na vodu podľa množstva bielizne, ktorú zvyčajne žehlíte. Parné generátory všeobecne majú veľký zásobník vody, ale rozdiely sa nájdu. Objem nádržky môže byť 0,7 l, ale aj 2,0 l. Dostatočne objemná nádržka, ktorá vystačí na 2 hodiny žehlenia by mala mať obsah 1,6 alebo 1,8 l.

 • Možnosť vybrať nádržku z parnej stanice

Všímajte si tiež toho, či možno nádržku na vodu vybrať. Pokiaľ nie, vodu budete musieť dolievať z fľašky a vylievať naklonením celej základne, čo nie je vyložene praktické. Vyberateľnú nádržku naplníte pod vodovodným kohútikom a po skončení žehlenia jednoducho vylejete.

Dĺžka prívodného kábla

Uvedomte si, kde budete najčastejšie žehliť a kde budete mať parný generátor umiestnený. Podľa toho si sledujte dĺžku prívodného kábla, ktorá môže byť 1,6 m, ale aj 2,5 m.

Funkcie a vlastnosti parných generátorov

Odvápňovanie

Pri výbere parného generátora je potrebné počítať s tým, že sa v ňom bude usadzovať vodný kameň. Preto vám systémové žehličky s odvápňovacím systémom značne uľahčia starostlivosť o žehličku. Odstránenie vodného kameňa v žehličke funguje buď na chemickej (voda je zmäkčovaná), alebo na mechanickej báze (vodný kameň sa rozruší). Stlačením tlačidla na odvápnenie potom dôjde k vyplaveniu vodného kameňa cez otvory v žehliacej ploche.

Samočistenie

Aby nedochádzalo k pripaľovaniu jemných vlákien, mala by mať žehliaca plocha tiež samočistiacu schopnosť, čo predlžuje jej životnosť a dlhodobo vysokú kĺzavosť.

Vertikálne naparovanie

Vertikálne naparovanie umožňuje žehlenie vo zvislej polohe bez priameho kontaktu žehličky s látkou.

Bezpečnostné vypnutie

Funkcia automatického bezpečnostného vypnutia zaistí, že žehlička sa sama vypne, pokiaľ ju nebudete pár minút používať. Tým ušetríte nielen energiu, ale zvýšite tým aj bezpečnosť vašej domácnosti.

Funkcia automatického nastavenia teploty

Niektoré parné generátory ponúkajú systém žehlenia pri jednej bezpečnej teplote. Nemusíte sa už zaoberať nastavovaním rôznych teplôt, čakaním, až nastavenie prebehne, ani triedením oblečenia pred žehlením. S touto technológiou môžete žehliť akúkoľvek textíliu od džínsov až po hodváb bez toho, aby ste museli nastavovať teplotu. Žehličku môžete dokonca nechať ležať na žehliacej doske a výrobca vám garantuje, že nedôjde k žiadnemu spáleniu či poškodeniu.

Tichý režim

Funkciu tichého režimu oceníte, pokiaľ sa pri žehlení napríklad pozeráte na televízor alebo počúvate hudbu. Tlmiace filtre minimalizujú hluk pary a platforma pohlcujúca zvuk znižuje hluk spôsobovaný vibráciami v základnej jednotke. Výkonné naparovanie tak nebude prehlušovať televízor alebo hudbu.

Zámok na prenášanie

Systémovej žehličke by nemal chýbať bezpečnostný zámok na prenášanie. Využijete toho nielen pri samotnom prenose spotrebiču, ale zamedzíte tým aj kontaktu vášho dieťaťa s horúcou žehliacou plochou.

Parný generátor

Parný generátor

 • Vysoký parný výkon, vďaka ktorému je žehlenie rýchlejšie a účinnejšie
 • Skrátená doba žehlenia až o polovicu s minimálnym úsilím
 • Chúlostivé materiály umožňujú žehliť s maximálnym parným výkonom
 • Rozmerné kusy bielizne možno žehliť zložené v niekoľkých vrstvách

Parný generátor čiže parné stanice či systémová žehlička patrí k najvýkonnejším žehliacim systémom vhodných do domácností. Dokáže vygenerovať niekoľkonásobne viac pary ako bežná žehlička a tým skrátiť dobu žehlenia až o polovicu. Jednoducho si poradí s hodvábnou blúzkou a zároveň vyžehlí prehnutú bielizeň vo viacerých vrstvách. Parné generátory tak ocenia nielen domácnosti, kde sa žehlí veľké množstvo bielizne, ale všetci, ktorí chcú žehlením tráviť čo najmenej času.

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi parným generátorom a naparovacou žehličkou?

 • Mnohonásobne vyšší parný výkon systémových žehličiek

Žehličky s parným generátorom ponúkajú najvyšší výkon zo všetkých typov žehličiek. Intenzívny a konštantný tlak pary je mnohonásobne vyšší ako pri bežnej naparovacej žehličke. Navyše para žehličky s parným generátorom má nielen väčší tlak, je tiež suchšia a stála, takže vstupuje hlboko do textilných vlákien a urýchľuje žehlenie.

 • Produkcia pary je nezávislá od nastavenej teploty

Dôležitou vlastnosťou parných generátorov je tiež to, že produkujú paru nezávisle od teploty žehliacej plochy. Zatiaľ čo pri bežných naparovacích žehličkách tvorba pary závisí od nastavenej teploty, so systémovou žehličkou môžete žehliť aj tie najjemnejšie materiály pri využití maximálneho parného výkonu.

 • Váha žehličky

Nesporným plusom parných staníc je tiež nízka hmotnosť samotnej žehličky v porovnaní s naparovacou žehličkou.

Má parný generátor nejaké nevýhody?

 • Väčšiu hmotnosť a rozmery

Určitou nevýhodou parných staníc je ich celková veľkosť a váha. Na uskladnenie vyžadujú viac miesta a vzhľadom na ich celkovú váhu okolo 5 kg nie sú ideálne na časté prenášanie po byte.

 • Vyššia obstarávacia cena

Ďalším faktom, ktorý môže byť vnímaný ako nevýhoda je vyššia obstarávacia cena proti bežným žehličkám. Najlacnejšie parné generátory štartujú na cene okolo 90 € a bežne končia na 500 €.

 • Dlhší zahajovací proces pred začiatkom žehlenia

Parné generátory nie sú tak pohotové v porovnaní s bežnými žehličkami a vyžadujú dlhšiu dobu nahrievania. Sú vhodné skôr do domácností, kde sa naraz žehlí väčšie množstvo bielizne.

P-DC1-WEB26