Obnoviť stránku

Ako vybrať naparovaciu žehličku

Vyberáte novú naparovaciu žehličku, ale v záplave rôznych modelov a funkcií neviete, ktorá bude tá správna? My vám poradíme, na čo sa pri výbere naparovacej žehličky zamerať a vysvetlíme, aké funkcie by nemali naparovacej žehličke chýbať.

Ako vybrať žehličku – naparovaciu

Pred výberom naparovacej žehličky je dobré položiť si tieto otázky

  1. Postačí vám bežný model naparovacej žehličky, alebo chcete využívať najnovšie dostupné technológie a funkcie?

  2. Žehlíte často košele či iné oblečenie, kde vás záhyby a volány vždy poriadne potrápia?

  3. Vyžadujete bezúdržbovú naparovaciu žehličku?

Dôležité parametre pre výber naparovacej žehličky

Žehliaca plocha

  • Naparovacia žehlička a materiál žehliacej plochy

Materiál žehliacej plochy má zásadný vplyv nielen na životnosť a odolnosť naparovacej žehličky, ale aj na sklz po tkanine a rýchlosť, akou sa žehliaca plocha prispôsobí zvolenej teplote. Materiál žehliacej plochy môže byť rôzny, ale najčastejšie sa používa nehrdzavejúca oceľ, hliník, keramika, smalt alebo zafír.

Keramika, smalt a zafír sú vysokokvalitné a odolné materiály, rýchlo a jednoducho kĺžu po látke a rýchlo sa prispôsobia nastavenej teplote. Nehrdzavejúca oceľ a hliník za nimi v kvalite zaostávajú. Majú kratšiu životnosť, nie sú tak odolné voči poškriabaniu a dlhšie sa nahrievajú.


Pozn.: Nenechajte sa zmiasť, ak má žehlička pre vás neznámy názov žehliaceho povrchu. Výrobcovia sami pomenúvajú svoje vlastné vylepšené žehliace plochy. Vo väčšine prípadov ide o vysoko odolné povrchy a často o patentovanú technológiu (napr. Durilium AirGlide od Tefalu alebo SteamGlide a T-ionicGlide od Philipsu).

  • Otvory pre prívod pary

Dôležitú funkciu na žehliacej ploche naparovacích žehličiek hrajú tiež otvory pre prívod pary. Nezáleží pritom vyložene na ich počte, aj keď čím viac, tým lepšie, je ale dôležité, ako sú rozložené. Ideálne by mali byť rozmiestnené po skupinách na rôznych miestach plochy tak, aby sa para dostávala do tkanín rovnomerne a pravidelne.


TIP: Pri žehlení záhybov alebo oblastí okolo gombíkov vám prácu uľahčí žehlička s predĺženou špičkou, v ktorej sú zväčšené naparovacie otvory. Ostrá a tenká špička žehličky umožňuje zájsť aj do tých najťažších miest a vďaka naparovacím otvorom ich jednoducho vyžehlí.

Parná žehlička a jej príkon

Príkon žehličiek sa pohybuje od 800 do 3 000 W. Jeho sila má priamy vplyv na parný výkon a na to, ako sa žehlička rýchlo zahreje. Ak chcete, aby vám vaša nová naparovacia žehlička žehlenie urýchlila a zjednodušila, určite si vyberte príkon nad 2 000 W.

Naparovacia žehlička a parný výkon

Parný výkon udáva, koľko gramov pary naparovacia žehlička konštantne vypúšťa za každú minútu prevádzky. Čím viac pary, tým menej námahy vydáte a viac času ušetríte. Hodnoty parného výkonu u naparovacích žehličiek sa bežne pohybujú v rozmedzí od 10 do 65 g/min. Pre efektívne a rýchle žehlenie odporúčame parný výkon aspoň 40 – 50 g/min.

Parná žehlička a jej parný ráz

Parný ráz je funkcia, ktorou jednorazovo vypustíte na tkaninu väčšie množstvo pary, čím sa vlákna ešte viac uvoľnia a uhladia. Sila parného rázu tiež súvisí s príkonom žehličky. Pri naparovacích žehličkách jeho hodnoty začínajú na 10 g/min a končia na 260 g/min Pre bežné, ale efektívne použitie postačí parný ráz 100 až 200 g/min

Naparovacia žehlička a objem nádržky na vodu

Veľkosť nádržky na vodu vyberajte podľa toho, koľko bielizne zvyčajne žehlíte. Ak je to veľké množstvo, vhodnejší je väčší objem, aby ste nemuseli stále chodiť dolievať vodu. Ak by vám hmotnosť žehličky po napustení vody prekážala, postačí vám menší zásobník. Objem vodnej nádržky môže byť 40 ml, ale aj 450 ml. S najmenším zásobníkom vody sa stretnete pri cestovných naparovacích žehličkách.

Parná žehlička a jej hmotnosť

Hmotnosť naparovacej žehličky sa odvíja predovšetkým od veľkosti zásobníka na vodu, resp. koľko vody do neho nalejete. Pravdou je, že keď žehlíte v horizontálnej polohe, nemusíte to príliš riešiť. Ale ak trávite nad žehliacou doskou hodiny týždenne alebo využívate vertikálneho žehlenie, je už hmotnosť žehličky poznať.

Naparovacia žehlička a dĺžka prívodného kábla

Aj keď sa to môže zdať ako banalita, dĺžke prívodného kábla určite venujte pozornosť. Určuje totiž dosah žehličky a príliš krátky kábel by vám mohol sťažiť samotné žehlenie. Dnes už má väčšina žehličiek kábel dlhý od 2 do 2,5 m, čo je dostatočná dĺžka pre väčšinu domácností.

Užitočné funkcie a vlastnosti naparovacích žehličiek

Odvápňovací systém

Pokiaľ do naparovacej žehličky nepoužívate výhradne destilovanú vodu, začne sa v nej časom usadzovať vodný kameň. Dnes už väčšina z nás používa vodu z vodovodu, a tak musíme pravidelne naparovaciu žehličku odvápňovať a čistiť. Ak si ale zaobstaráte naparovaciu žehličku s odvápňovacím systémom, táto povinnosť vám odpadá. Výrobcovia tento odvápňovací systém nazývajú Anti Calc alebo Calc Clean. A môže ísť buď o chemické, alebo o mechanické odvápnenie. V prípade chemického odvápnenia si žehlička sama zmäkčuje vodu. Pri mechanickom variante je v naparovacej žehličke zberač vodného kameňa, ktorý tieto čiastočky zachytí a po stlačení tlačidla sa zo žehličky vyplavia.

Samočistiaci systém žehličky

S vodou sa do prístroja dostávajú tiež rôzne nečistoty, preto bývajú moderné naparovacie žehličky vybavené funkciou samočistenia. Zapnutím tejto funkcie sa voda v žehličke ohreje na maximum, potom ju nad drezom iba vypustíte a nečistoty sa cez dierky v žehliacej ploche vyplavia von.

Anti-drip systém

Anti-drip systém nazývaný tiež Drip Stop zamedzuje odkvapkávaniu vody, ku ktorému dochádza pri žehlení na nízku teplotu. Akonáhle začnete žehliť pri nízkych teplotách, takto funkcia zastaví vytváranie pary, a tým zabráni vytekaniu vody zo žehliacej plochy.

Funkcia kropenia

Pre vyžehlenie nepoddajných látok či záhybov sa hodí bielizeň mierne navlhčiť. Ak nestačí parný ráz, stlačením tlačidla aktivujete funkciu kropenia čiže rozprašovač. Tým sa bielizeň zvlhčí.

Automatické vypnutie žehličky

Automatické vypnutie žehličky je neoceniteľná funkcia pre všetkých zábudlivcov, ktorá zvyšuje bezpečnosť vašej domácnosti. V prípade, že ponecháte žehličku bez vypnutia, po určitej dobe sa sama vypne alebo prepne do úsporného režimu. Zároveň sa dokáže sama vypnúť vo chvíli, keď leží bez pohnutia vo vodorovnej polohe na žehliacej ploche.

Automatické nastavenie teploty pre rôzne tkaniny

Táto inovatívna technológia patrí medzi novinky a disponuje ňou zatiaľ len pár modelov žehličiek. S touto funkciou nemusíte myslieť na materiál oblečenia, ktoré práve žehlíte. Môžete plynule prejsť z čipky na bavlnu. Táto technológia sama zaistí dokonalé nastavenie teploty pre akýkoľvek typ tkaniny. Výrobcovia tak garantujú žehlenie bez spálenia pri všetkých žehliteľných tkaninách.

Vertikálne naparovanie

Žehličky s vertikálnym naparovaním vám umožnia žehliť oblečenie aj na vešiaku. Ide o servis, pri ktorom nedochádza k priamemu kontaktu s látkou, vhodné predovšetkým pre chúlostivé materiály či dožehlovanie záhybov.

Naparovacie žehličky – typy

Naparovacie žehličky na kábli

Naparovacie žehličky na kábli

  • Klasika s nepreberným množstvom rôznych modelov
  • Disponujú užitočnými funkciami, ktoré zjednodušujú žehlenie
  • Možnosť výberu lacnejších aj drahších variantov

Klasické naparovacie žehličky stále vedú v rebríčku obľúbenosti a predajnosti, čo vedie výrobcov k tomu, aby na nich neustále niečo zlepšovali. Vďaka tomu umožňujú naparovacie žehličky komfortné žehlenie za rozumnú cenu. Ceny naparovacích žehličiek sa pohybujú od 10 do 200 eur, takže si vyberie úplne každý podľa svojich potrieb a možností.

Cestovné naparovacie žehličky

Cestovné naparovacie žehličky

  • Výhody žehlenia s parou aj na cestách
  • Prepínač napätia umožní prevádzku v zásuvkách s napätím 120 aj 220 V
  • Vertikálne naparovanie na žehlenie jemných tkanín

Ide o spoľahlivé malé žehličky väčšinou so žehliacou plochou z keramiky alebo nehrdzavejúcej ocele. Žiadne prevratné novinky a vychytávky sa pre cestovné žehličky nerobia, ale tieto žehličky sú na cestách dobrým pomocníkom. Sú ľahké, skladné, vybavené praktickým a vkusným cestovným puzdrom. Majú sklápaciu rukoväť a prepínač napätia pre duálne nastavenie elektrickej siete. Disponujú funkciami, ako je Anti-drop alebo vertikálne naparovanie a rýchlo sa nahrievajú. Oproti bežným naparovacím žehličkám majú nízky výkon a malý zásobník vody. Nie sú preto vhodné pre žehlenie väčšieho množstva bielizne. Ale na vyžehlenie niekoľkých kusov oblečenia sú úplne postačujúce. Niektoré cestovné žehličky sa môžu dokonca pochváliť systémom Anti Calc.

Bezdrôtová naparovacia žehlička

Bezdrôtové naparovacie žehličky

  • Možno používať s prívodným káblom alebo bez
  • Umožňujú voľnosť pohybu
  • Výkonom porovnateľné s ostatnými žehličkami

Žehličky s možnosťou bezdrôtového použitia vám umožnia absolútnu slobodu pohybu pri žehlení. Kábel vás už neobmedzuje a nikde vám neprekáža. Predtým nemohli bezdrôtové žehličky svojím výkonom konkurovať klasickým naparovacím žehličkám, avšak dnes sú už na trhu bezdrôtové žehličky, ktoré sa im svojím vysokým výkonom a modernými funkciami úplne vyrovnajú. Žehlička sa nahrieva v základni a vydrží v prevádzke až 30 sekúnd, čo je dostatočne dlhá doba na prežehlenie jednej časti bielizne a nutnosti žehličku položiť a bielizeň pootočiť. Bezdrôtové žehličky majú samozrejme tiež možnosť káblovej prevádzky.

Často kladené otázky

Aké sú hlavné prednosti naparovacích žehličiek?

Naparovacie žehličky v predajnosti a obľúbenosti dominujú. A prečo to tak je? Žehlenie pomocou pary uľahčuje a urýchľuje proces žehlenia. Vďaka tlaku pary je bielizeň poddajnejšia, a tým sa ľahšie a rýchlejšie narovná. Žehličky s parným žehlením sú navyše šetrnejšie pri žehlení chúlostivých materiálov. Nezanedbateľným plusom naparovacích žehličiek je ich cena, vďaka ktorej sú dostupné pre každého, a to aj vo veľmi kvalitnom vyhotovení. Sú skladné a v dnešnej dobe nenáročné na údržbu.

V čom sa líšia tie najlacnejšie a najdrahšie modely naparovacích žehličiek?

Lacnejšie a drahšie naparovacie žehličky sa od seba líšia kvalitou použitého materiálu, výkonom a funkciami. To všetko má vplyv na spôsob žehlenia, životnosť žehličky a údržbu. Ceny naparovacích žehličiek sa bežne pohybujú v rozmedzí od 10 do 200 eur. Vo väčšine prípadov platí, že cena je priamo úmerná kvalite.

Lacnejšie modely naparovacích žehličiek majú nižší príkon a nízky parný výkon. Vyprodukujú teda menej pary a žehlenie vám zaberie viac času a námahy. Menej kvalitný materiál žehliacej plochy sa môže časom a neopatrným zaobchádzaním poškodiť, a tým môže dochádzať k pripaľovaniu žehlenej bielizne. Opotrebovaním materiálu žehliaceho povrchu dochádza tiež k zhoršeniu sklzu žehličky po látke.

Absencia niektorých funkcií, ako sú napríklad systém odvápňovania a samočistenia vám pridáva prácu. Žehlička potom vyžaduje pravidelnú údržbu a čistenie, inak sa zanesie vodným kameňom alebo nečistotami.

Oproti tomu žehličky s vyššou obstarávacou cenou disponujú kvalitným a odolným žehliacim povrchom, vysokou a rovnomernou produkciou pary a ich nadštandardné funkcie vás oslobodia od údržby a dokonca zvýšia bezpečnosť vašej domácnosti.


TIP: Ak si nemôžete dovoliť príliš drahý spotrebič a napriek tomu by ste radi mali kvalitnú a spoľahlivú naparovaciu žehličku, vyberte si žehličku s keramickou žehliacou plochou, príkonom okolo 2 000 W, výstupom pary okolo 40 g/min a s funkciami automatického odvápňovania a samočistenia. Kúpite ich už za niekoľko desiatok eur.

Prečo je dobré mať žehličku s odvápňovacím systémom?

Táto funkcia rieši problém s usadzovaním vodného kameňa v žehličke. S odvápňovacím systémom už nemusíte do zásobníka dávať destilovanú vodu, ako je niekedy zo strany výrobcov odporúčané. Odvápnenie prebieha buď na chemickej (zmäkčovanie vody), alebo na mechanickej báze (rozrušovanie vodného kameňa). Vodný kameň je potom vyplavený parou cez otvory v žehliacej ploche.

Ako predchádzať vodnému kameňu pri naparovacej žehličke?

Pokiaľ nemá vaša žehlička automatický odvápňovací systém, je potrebné sa o ňu pravidelne starať. Len tak vám bude dobre a dlho slúžiť. Najlepším riešením, ako sa vyhnúť usadzovaniu vodného kameňa je používanie destilovanej vody. Ak používate vodu z kohútika, usadzovanie vodného kameňa ovplyvňuje najmä tvrdosť vody.

V každom návode k žehličke nájdete odporúčaný postup pre údržbu a čistenie. Vždy je lepšie držať sa odporúčaných rád výrobcu a na čistenie používať špeciálne čistiace prostriedky. Samozrejme existujú aj rôzne babské rady, ktoré sú však preverené a ak ste opatrní, môžu vám pomôcť. Takýmto najpopulárnejším pomocníkom je napríklad ocot, ktorý pomôže odstrániť nielen vodný kameň, ale aj pripáleniny. V našom článku ako vyčistiť žehličku sa o údržbe žehličiek dozviete viac.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02