Obnoviť stránku

Počas Veľkonočných sviatkov 29.3. a 31.3. je otvorený iba AlzaDrive v Senci. Na Veľkonočný pondelok 1.4. sú uzavreté všetky predajne vrátane AlzaDrive, stále však môžete využiť doručenie do našich AlzaBoxov.

Ako vybrať monitor s TV tunerom

Monitor s TV tunerom využijete nielen ako bežný monitor k počítaču, ale naladíte na ňom aj televízne vysielanie. Býva vybavený reproduktormi a v prípade niektorých modelov nájdete v balení aj diaľkový ovládač.

Ako vybrať monitor s TV tunerom
Výhody a nevýhody
  • Naladíte na ňom aj televízne vysielanie
  • Často vybavený 2 a viacerými tunermi
  • TV vysielanie možno sledovať aj s vypnutým počítačom
  • Vybavený reproduktormi
  • Súčasťou balenia je spravidla aj diaľkový ovládač
  • Oproti ostatným monitorom s podobnou kvalitou obrazu sú monitory s TV tunerom drahšie

Najčastejšie otázky pri výbere monitora s TV tunerom

Aký zvoliť tuner?

Monitor s TV tunerom vyberajte v prvom rade podľa typu televízneho vysielania, ktoré na ňom budete sledovať. Na digitálne pozemné (anténny) televízne vysielanie je určený tuner DVB-T/T2, na príjem satelitného televízneho vysielania DVB-S/S2 a na káblové vysielanie budete potrebovať tuner DVB-C. Uistite sa, že v mieste, kde budete monitor používať, máte zaistený rovnaký typ vysielania, aký podporuje monitor. S anténou, satelitom alebo zásuvkou káblovej televízie prepojíte monitor cez koaxiálny (anténny) kábel.

Aký veľký monitor vybrať?

Čím väčší monitor zvolíte, tým prehľadnejšia bude pracovná plocha počítača. Veľkosť, respektíve uhlopriečku monitora vyberajte podľa osobných preferencií a rozpočtu. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší monitor zvolíte, tým vyššia bude jeho obstarávacia cena. Berte do úvahy aj dobu, ktorú budete pri obrazovke tráviť. Kým na menej časté použitie stačí aj 19" monitor, na pravidelné používanie odporúčame model s uhlopriečkou aspoň 22", ideálne však väčšou.


TIP: Väčšie pohodlie poskytnú monitory s nastaviteľnou výškou a technológiami znižujúcimi únavu očí, ako sú Flicker-free a Low Blue Light.

Aké maximálne rozlíšenie zvoliť?

Čím vyššie maximálne rozlíšenie monitor má, tým detailnejší obraz a väčšiu pracovnú plochu poskytne. Rozlíšenie monitoru pritom ide ruka v ruke s jeho veľkosťou. Čím väčší monitor vyberiete, tým vyššie by malo byť aj jeho maximálne rozlíšenie. Dostatočnú kvalitu obrazu poskytne v prípade monitorov s TV tunerom:
 

Do 20" – XGA (1 024 × 768 pixelov) alebo vyššie

21" a väčšia – Full HD (1 920 × 1 080 pixlov) alebo vyššie

Aký typ panelu vybrať?

Typ panelu má veľký vplyv na vlastnosti obrazu monitora. Najviac realistickú reprodukciu farieb a najširšie pozorovacie uhly (až 178° horizontálne aj vertikálne) majú monitory s IPS a S-IPS panelmi. Oproti monitorom s TN panelmi sú však drahšie a spravidla neposkytujú takú rýchlu odozvu. Monitory s PVA a MVA panelmi sú kvalitou obrazu aj cenou na pomedzí IPS/S-IPS a TN monitorov. Oproti TN obrazovkám vernejšie reprodukujú farby a v porovnaní s IPS a S-IPS monitormi sú lacnejšie.

Lesklý, matný alebo antireflexný povrch obrazovky?

Najviac sýte a reálne farby ponúka lesklý povrch obrazovky. Viac však odráža svetlo z okolia, a preto je horšie čitateľný, pokiaľ naň svieti slnko. Oproti tomu matný povrch obrazovky svetlo z okolia takmer neodráža. Jeho reprodukcia farieb však nie je taká sýta a reálna. Antireflexný povrch obrazovky predstavuje kompromis medzi lesklým a matným displejom. Na svetle je obrazovka lepšie čitateľná než na monitore s leklým povrchom a farby sú sýtejšie než v prípade matnej obrazovky.

Akými konektormi na pripojenie k počítaču by mal byť monitor vybavený?

Na pripojenie monitora je dôležité, aby mal aspoň jeden rovnaký obrazový konektor ako váš počítač. Ak to tak nie je, monitor k nemu nepripojíte.
 

Základným obrazovým konektorom je analógový D-SUB (VGA). Nájdete ho spravidla na starších počítačoch (na starších grafických kartách). Oproti ostatným konektorom poskytuje horšiu kvalitu obrazu. Na nových počítačoch, respektíve nových grafických kartách už nájdete digitálny DVI alebo HDMI konektor. V porovnaní s D-SUB (VGA) poskytnú stabilnejší obraz a živšie farby. V prípade drahších modelov sa v poslednej dobe presadzuje aj DisplayPort, ktorý dokáže prenášať nekomprimovaný obraz vo veľmi vysokej kvalite.

Konektory monitora – VGA, HDMI, DVI a DisplayPort

Monitory s TV tunerom

  • Monitor a televízor v jednom
  • Sledovanie televízie aj bez zapnutého počítača
  • Cena od 120 €
Monitory s TV tunerom

Dôležité parametre

Uhlopriečka displeja

Uhlopriečka

Označuje vzdialenosť medzi protiľahlým horným a spodným rohom monitora. Udáva sa v palcoch. Jeden palec je 2,54 cm. Čím väčšiu veľkosť (uhlopriečku) zvolíte, tým prehľadnejšia bude plocha počítača. Pri výbere uhlopriečky sa zamyslite, koľko času budete pri počítači tráviť.

Odporúčané uhlopriečky:
Na občasné použitie stačí aj 19" monitor, prípadne väčší.
Na pravidelné používanie vyberajte aspoň 22" alebo väčšie monitory.

Pomer strán

Pomer strán

Filmy, videá aj televízne stanice sa natáčačajú/vysielajú v širokouhlých rozlíšeniach. Preto vyberajte monitor so širokouhlým pomerom strán 16 : 9 alebo 21 : 9.

Maximálne rozlíšenie

Maximálne rozlíšenie

Udáva počet pixelov (obrazových bodov), ktoré monitor dokáže v horizontálnom a vertikálnom smere vykresliť. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie maximálne rozlíšenie monitor má, tým detailnejší obraz a väčšiu pracovnú plochu dokáže poskytnúť. Maximálne rozlíšenie monitoru s TV tunerom odporúčame aspoň HD Ready.

V súčasnosti najrozšírenejšie rozlíšenia v prípade monitorov s TV tunerom:

Rozlíšenie

Počet pixelov

HD Ready

1 366 × 768

Full HD

1 920 × 1 080

WQHD

2 560 × 1 440

Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia

Ide o schopnosť monitora vykresliť určitý počet snímok za jednu sekundu. Udáva sa v Hz. Čím vyššiu obnovovaciu frekvenciu monitor má, tým plynulejší obraz poskytuje. Monitory s vyššou obnovovacou frekvenciou tiež menej unavujú oči. Dostatočne plynulý obraz poskytnú monitory s obnovovacou frekvenciou 60 Hz.

Pozorovacie uhly

Pozorovacie uhly

Pozorovací uhol je maximálny uhol, z ktorého je ešte možné sledovať obraz na monitore bez toho, aby došlo k zmene farieb alebo kontrastu. Čím väčšie pozorovacie uhly, tým lepšie. Veľkosť pozorovacích uhlov je spojená s typom panelu monitora. Kým monitory s panelmi IPS a S-IPS majú pozorovacie uhly najväčšie (až 178 stupňov), PVA a MVA obrazovky sú na tom o niečo horšie. TN monitory majú pozorovacie uhly najmenšie.

Slovník pojmov – monitory

TV tuner

TV tuner (alebo tiež televízny tuner) je súčiastka, ktorá prijíma a dekóduje televízne vysielanie. To vďaka tuneru naladíte na televízore, monitore alebo iných zariadeniach jednotlivé televízne programy. TV tunery sa delia podľa typu prijímaného televízneho signálu na:

1) DVB-T/T2 – tuner na príjem digitálneho pozemného (anténneho) televízneho vysielania
2) DVB-S/S2 – tuner na príjem satelitného televízneho vysielania
3) DVB-C – tuner na príjem káblového televízneho vysielania

Low Blue Light

Low Blue Light, alebo tiež BlueLightFilter, je technológia, ktorá redukuje modré svetelné spektrum vyžarujúce z monitora. Tým znižuje namáhanie očí pri sledovaní monitora.

Flicker-free

Technológia Flicker-free, alebo tiež Flicker Less, eliminuje blikanie LCD monitorov s LED podsvietením, ktoré pri dlhšom sledovaní namáha a unavuje vaše oči.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03