Chcete natáčať svadby, alebo naopak svoje adrenalínové zjazdy na bicykli a snowboarde? Vyberáte kameru do auta? Potrebujete mať prehľad o dianí na svojom pozemku? Na trhu existuje niekoľko druhov kamier, v ktorých nie je ľahké sa zorientovať. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu.
Zaznamenávajte všetko, od dovoleniek až po rodinné oslavy.
Kamera pre širokú verejnosť
Kamery na zaznámenavanie firemných večierkov, reportáží, televíznych relácií, filmov, reklám a pod.
Najkvalitnejší obraz
Akčné kamery majú miniatúrne rozmery a hodia sa na záznam extrémnych športov.
Pre milovníkov adrenalínu
Zaznamenávajú 360° zábery, ktoré môžete jednoducho zdieľať
Panoramatické kamery
Autokamery zaznamenávajú dopravnú situáciu pred vozidlom a v jeho okolí.
Pomáhajú pri autonehodách
Drony s kamerou zachytávajú objekty z výšky a nevšedných uhlov.
Pohľad z vtáčej perspektívy
IP kamery sú určené na monitoring priestoru a ochranu majetku.
Monitoring exteriérov a interiérov
Objektív je najdôležitejšou časťou kamery, často tiež najdrahšou. Dopravuje svetlo na snímací čip a jeho parametre zásadne predurčujú celkovú kvalitu záznamu aj kamery ako takej.
Dôležitým parametrom širokouhlosť objektívu, teda maximálny uhol, ktorý kamera zachytí. Uvádza sa v prepočte na 35 mm kinofilm. Za širokouhlé objektívy sa považujú tie s hodnotou menšou ako 35 mm, za menej širokouhlé tie s hodnotou väčšou ako 35 mm. Bežné rodinné kamery majú hodnotu zhruba 40 mm.
Snímací čip je druhou najdôležitejšou časťou kamery, ktorá ovplyvňuje výslednú kvalitu obrazu. Dôležitý aspekt predstavuje nielen veľkosť snímača, ale aj počet pixelov, z ktorých sa snímač skladá. Čím väčšia veľkosť jednotlivých pixelov, tým je prenášaná kvalitnejšia obrazová informácia. Platí teda, že snímač určitej veľkosti s menším rozlíšením je zložený z väčších pixelov, než druhý snímač rovnakej veľkosti s väčším rozlíšením. Možno predpokladať, že prvý snímač prinesie kvalitnejšie výsledné zábery.
Dôležité parametre
– Veľkosť snímača (cm) – čím väčší rozmer, tým kvalitnejšie výsledné video
– Rozlíšenie snímača (Mpx)
V dnešných kamerách sa najčastejšie stretneme s 800 000 pixelovým čipom, ktorý nájdeme v základných modeloch.
Obľúbené sú trojčipové vyhotovenia, bežné pri poloprofesionálnych a profesionálnych kamerách. Tri čipy spolupracujú so skleneným hranolom deliacim svetlo do troch smerov, ktorý je následne spojený. Každý čip má na starosti jednu farbu zo základného spektra RGB (zelená, červená a modrá).
CMOS snímač sa vyznačuje lepšou dynamikou farieb a ich vernejším podaním. Spravidla nedosahuje kvality trojčipového systému, podáva však lepší výkon v prostrediach so zhoršeným osvetlením.
Rozlíšenie uvádza počet obrazových bodov (pixelov), z ktorých je tvorené výsledné video. V súčasnej dobe medzi najčastejšie hodnoty patrí Full HD rozlíšenie (1920 × 1080), ktoré je vhodné na premietanie na veľkých obrazovkách televízorov alebo monitorov. Vyššie rozlíšenie prináša jemnejší obraz s viacerými detailmi.
Slovník pojmov