Obnoviť stránku

Ako vybrať elektrický holiaci strojček

Pri výbere elektrického holiaceho strojčeka je dôležitá kvalita aj rýchlosť oholenia. S kvalitným pomocníkom nemusí holenie či úprava fúzov podľa vlastných predstáv trvať dlhšie ako pár minút. Podľa čoho si vybrať?

Holenie holicim strojčekom
Najskôr si odpovedzte na tieto otázky
  • Holíte sa pravidelne alebo len príležitostne?
  • Vyhovuje vám suché alebo naopak mokré holenie?
  • Na akom type napájania trváte?
  • Požadujete aj ďalšie funkcie či vlastnosti?
  • Akú finančnú sumu chcete do holiaceho strojčeka investovať?

Otázky pri výbere holiaceho strojčeka

Planžetový alebo frézkový holiaci strojček?

Ak sa holíte často a pravidelne, potom je pre vás ideálnym riešením planžetový holiaci strojček. Hodí sa na kratšie fúzy, ktoré zvládne oholiť rýchlo a predovšetkým dôkladne. Je založený na systéme kmitajúcich nožov umiestnených pod planžetami, ktorých počet sa líši v závislosti od výrobcu a modelu. Všeobecne platí, že čím viac planžiet strojček má, tým dôkladnejšie tvár oholí. Zvyčajne pohyblivá a odpružená hlavica sa dokonale prispôsobí kontúram tváre a zaručí tak perfektné výsledky aj v oblasti brady a fúzov pod nosom. Na tento typ strojčekov sa špecializuje značka Braun.

Frézkový (rotačný) strojček je vhodný na holenie hustejších a dlhších fúzov. Ak sa teda holíte menej často alebo len príležitostne, bude pre vás rozhodne lepšou voľbou. Disponuje väčšinou 2 či 3 samostatnými rotujúcimi hlavicami, ktoré môžu byť pri drahších modeloch aj výkyvné, a teda dobre prispôsobivé črtám tváre. Oproti planžetovému si frézkový strojček poradí aj s tvrdšími fúzmi a je výrazne tichší. Strojčeky tohto typu nájdete u značiek Philips a Remington.

Mokré alebo suché holenie?

Väčšina elektrických strojčekov dnes kombinuje možnosť suchého aj mokrého holenia. Na suché holenie nie je potrebný žiadny prípravok ani voda, čo je výhodou hlavne v prípade, keď máte naponáhlo. Rýchlo a bez podráždenia sa tak môžete oholiť napríklad v aute alebo kancelárii. Mokré holenie je vhodné najmä pre mužov s citlivou pokožkou, u ktorých je riziko vzniku podráždenia oveľa vyššie. Strojčeky umožňujúce mokré holenie sú zvyčajne vodotesné.

Aké sú možnosti napájania holiaceho strojčeka?

Rozlišujeme sieťové a akumulátorové napájanie. Sieťové holiace strojčeky môžu byť v určitých situáciách nepraktické, a to hlavne v prípade, keď nie je poruke zásuvka, napríklad pri cestovaní. Nevýhodou je aj skutočnosť, že sieťový kábel obmedzuje v pohybe pri samotnom holení. Na druhej strane sú však spoľahlivé a nehrozí ich vybitie v tej najnevhodnejšej chvíli.

S akumulátorovými strojčekmi miznú nevýhody sieťového napájania. Dnešné akumulátorové strojčeky sa veľmi rýchlo nabíjajú, a pritom vydržia pracovať nepretržite 40 až 60 minút. Najpraktickejším riešením sú však strojčeky, ktoré kombinujú oba spomínané spôsoby napájania. Ak sa počas holenia batéria vybije, stačí strojček zapojiť do zásuvky a jednoducho tak pokračovať v holení.

Ako udržiavať holiaci strojček v čistote?

Aj holiaci strojček vyžaduje pravidelnú údržbu a už po niekoľkých holeniach je potrebné ho vyčistiť. V prípade starších modelov je nutné sňať planžetu či odklopiť kryt rotačných hlavíc, aby ste mohli pomocou špeciálneho štetca odstrániť oholené fúzy z útrob strojčeka. Modernejšie strojčeky ponúkajú samočistiaci program alebo sú k nim pribalené čistiace stanice, do ktorých strojček len pohodlne vložíte, a tým je pre vás všetka údržba hotová.

Aké ďalšie funkcie môžu holiace strojčeky ponúkať?

Aby ste sa mohli pohodlne holiť aj v sprche, je dnes väčšina holiacich strojčekov vodotesná a kvôli ľahkému čisteniu aj plne umývateľná. Súčasťou balenia holiacich strojčekov bývajú často aj zastrihávacie nadstavce na úpravu fúzov, ktoré sú šetrné k pokožke a umožňujú vyskúšať viac podôb fúzov. Samozrejmosťou je už teraz aj schopnosť rýchlonabíjania za 1 hodinu a výdrž minimálne 50 minút nepretržitej prevádzky.

Planžetové holiace strojčeky
  • Systém kmitajúcich nožov pod planžetami
  • Vhodné na holenie kratších fúzov
Frézkové holiace strojčeky
  • Systém 2 až 3 samostatne rotujúcich hlavíc
  • Vhodné na holenie hustejších a dlhších fúzov
P-DC1-WEB25