Obnoviť stránku

Ako vybrať elektrický holiaci strojček

Holenie s elektrickými holiacimi strojčekmi je veľmi jednoduché a nehrozí u nich porezanie. Sú drahšie ako ručné strojčeky, vydržia vám ale aj niekoľko rokov a ponúkajú rôzne funkcie. Medzi ne patrí napríklad displej, indikácia nabitia, zastrihávač fúzov a kotliet alebo čistiaca stanica, ktorá zároveň slúži aj ako nabíjací dok. Napájajú sa z elektrickej siete, často ale fungujú na akumulátor či batérie a niektoré kombinujú oba typy napájania. V prípade, že sú vodotesné holiace strojčeky, môžete ich používať aj v sprche.

Holenie holiacim strojčekom
Najskôr si odpovedzte na tieto otázky
  • Holíte sa aspoň každý druhý deň, alebo len raz za niekoľko týždňov?
  • Chcete si zároveň zastrihávať aj kotlety a fúzy?
  • Holíte sa prevažne doma, alebo často cestujete a využijete akumulátorový pohon?

Typy elektrických holiacich strojčekov

Planžetové holiace strojčeky
  • Systém kmitajúcich nožov pod planžetami
  • Ideálne na časté holenie kratších fúzov
  • Planžety sú pohyblivé a poradia si aj s fúzmi na brade
  • Sú o niečo hlučnejšie ako rotačné strojčeky
Rotačné holiace strojčeky
  • Systém 2 až 3 samostatne rotujúcich hláv
  • Drahšie strojčeky majú výkyvné hlavy
  • Vhodné na holenie hustejších a dlhších fúzov
  • Poradia si aj s tvrdými fúzmi či bradou
  • Spravidla tichšie ako planžetové strojčeky

Čo je dôležité pri výbere elektrického holiaceho strojčeka?


Zdroj energie

Zdroj energie

  • Sieťové elektrické holiace strojčeky – pri holení vyžadujú pripojenie do elektrickej zásuvky. Nemusíte sa teda starať o dobíjanie a nehrozí vybitie batérie v nevhodnej chvíli. Menej vhodné na výlety, chalupu a pod. Nevýhodou môže byť aj obťažujúci kábel napájania.
     
  • Akumulátorové elektrické holiace strojčeky – praktické pre tých, ktorí často cestujú na služobné cesty či dovolenku. Pokiaľ si strojček pred cestou nabijete, nebudete musieť so sebou ťahať kabeláž. Niektoré modely kombinujú sieťové aj akumulátorové napájanie a v prípade vybitia stačí strojček na holenie zapojiť do siete a môžete sa holiť ďalej. Nemusíte čakať, kým sa nabije.
     
  • Batériový elektrický holiaci strojček – nenabíja sa, ale vyžaduje výmenu batérií. Strojček na batérie ale dlho nevydrží, preto ich bude nutné pomerne často meniť. Zo všetkých typov je tento teda najmenej praktický. Vhodný je najmä pre tých, čo sa holia len raz za niekoľko týždňov alebo majú veľký prísun lacných batérií.


Čas prevádzky

Čas prevádzky

Holiaci strojček na jedno nabitie bežne vydrží v priemere 40 minút. Pri lacnejších modeloch je to však výrazne menej a tie drahšie naopak vydržia aj 50 minút a viac. Čas nabitia potom trvá okolo hodiny. Pokiaľ často cestujete a vyžadujete čo najdlhšiu výdrž na batériu, pravdepodobne budete musieť siahnuť po drahšom strojčeku.

Funkcie

Funkcie

  • Čistiaca stanica – čistiaca stanica sa dodáva ako štandardné príslušenstvo mnohých elektrických holiacich strojčekov, okrem tých najzákladnejších. Vyčistí holiaci strojček od fúzov aj baktérií, premaže, vyčistí, ale tiež nabije, aby bol vždy pripravený na použitie.
     
  • Zastrihávač – nadstavec, ktorý sa upevňuje na planžetové aj rotačné strojčeky. Slúži typicky na zastrihnutie fúzov alebo kotliet.
     
  • Displej – displej spravidla ukazuje úroveň nabitia batérie. Ľahko tak spoznáte, kedy už je potrebné vložiť holiaci strojček do nabíjacej stanice. Lacnejšie modely zobrazujú zostávajúci čas na LCD displeji, tie pokročilejšie na LED displeji.
     
  • Rýchlonabíjanie – strojček s touto funkciou sa asi za 5 minút nabije do takého stavu, kedy zvládnete jedno oholenie. Nabíjanie inak trvá približne hodinu.
     
  • Indikátor výmeny planžety – vďaka nemu spoznáte, kedy je čas na výmenu planžety za novú tak, aby výkon zostal optimálny.
     
  • Navýšenie výkonu – niektoré strojčeky sú vybavené technológiou, ktorá automaticky navyšuje výkon strojčekov, pokiaľ zaznamená hustejšie fúzy. Technológia je dostupná pri drahších modeloch.
     
  • Vodoodolnosť – vodoodolné strojčeky je možné používať aj v sprche alebo umývať pod tečúcou vodou.
     
  • Cestovné puzdro – praktické na prenášanie počas služobných ciest či dovoleniek.


Otázky na výber elektrických holiacich strojčekov

Planžetový alebo frézkový holiaci strojček?

Ak sa holíte často a pravidelne, potom je pre vás ideálnym riešením planžetový holiaci strojček. Hodí sa na kratšie fúzy, ktoré zvládne oholiť rýchlo a predovšetkým dôkladne. Je založený na systéme kmitajúcich nožov umiestnených pod planžetami, ktorých počet sa líši v závislosti od výrobcu a modelu. Všeobecne platí, že čím viac planžiet strojček má, tým dôkladnejšie tvár oholí. Zvyčajne pohyblivá a odpružená hlavica sa dokonale prispôsobí kontúram tváre a zaručí tak perfektné výsledky aj v oblasti brady a fúzov pod nosom. Na tento typ strojčekov sa špecializuje značka Braun.


Frézkový (rotačný) strojček je vhodný na holenie hustejších a dlhších fúzov. Ak sa teda holíte menej často alebo len príležitostne, bude pre vás rozhodne lepšou voľbou. Disponuje väčšinou 2 či 3 samostatnými rotujúcimi hlavicami, ktoré môžu byť pri drahších modeloch aj výkyvné, a teda dobre prispôsobivé črtám tváre. Oproti planžetovému si frézkový strojček poradí aj s tvrdšími fúzmi a je výrazne tichší. Strojčeky tohto typu nájdete u značiek Philips a Remington.


Mokré alebo suché holenie?

Väčšina elektrických strojčekov dnes kombinuje možnosť suchého aj mokrého holenia. Na suché holenie nie je potrebný žiadny prípravok ani voda, čo je výhodou hlavne v prípade, keď máte naponáhlo. Rýchlo a bez podráždenia sa tak môžete oholiť napríklad v aute alebo kancelárii. Mokré holenie je vhodné najmä pre mužov s citlivou pokožkou, u ktorých je riziko vzniku podráždenia oveľa vyššie. Strojčeky umožňujúce mokré holenie sú zvyčajne vodotesné.

Aké sú možnosti napájania holiaceho strojčeka?

Rozlišujeme sieťové a akumulátorové napájanie. Sieťové holiace strojčeky môžu byť v určitých situáciách nepraktické, a to hlavne v prípade, keď nie je poruke zásuvka, napríklad pri cestovaní. Nevýhodou je aj skutočnosť, že sieťový kábel obmedzuje v pohybe pri samotnom holení. Na druhej strane sú však spoľahlivé a nehrozí ich vybitie v tej najnevhodnejšej chvíli.


S akumulátorovými strojčekmi miznú nevýhody sieťového napájania. Dnešné akumulátorové strojčeky sa veľmi rýchlo nabíjajú, a pritom vydržia pracovať nepretržite 40 až 60 minút. Najpraktickejším riešením sú však strojčeky, ktoré kombinujú oba spomínané spôsoby napájania. Ak sa počas holenia batéria vybije, stačí strojček zapojiť do zásuvky a jednoducho tak pokračovať v holení.

Ako udržiavať holiaci strojček v čistote?

Aj holiaci strojček vyžaduje pravidelnú údržbu a už po niekoľkých holeniach je potrebné ho vyčistiť. V prípade starších modelov je nutné sňať planžetu či odklopiť kryt rotačných hlavíc, aby ste mohli pomocou špeciálneho štetca odstrániť oholené fúzy z útrob strojčeka. Modernejšie strojčeky ponúkajú samočistiaci program alebo sú k nim pribalené čistiace stanice, do ktorých strojček len pohodlne vložíte, a tým je pre vás všetka údržba hotová.

Aké ďalšie funkcie môžu holiace strojčeky ponúkať?

Aby ste sa mohli pohodlne holiť aj v sprche, je dnes väčšina holiacich strojčekov vodotesná a kvôli ľahkému čisteniu aj plne umývateľná. Súčasťou balenia holiacich strojčekov bývajú často aj zastrihávacie nadstavce na úpravu fúzov, ktoré sú šetrné k pokožke a umožňujú vyskúšať viac podôb fúzov. Samozrejmosťou je už teraz aj schopnosť rýchlonabíjania za 1 hodinu a výdrž minimálne 50 minút nepretržitej prevádzky.

Hľadáte iný holiaci strojček?

 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01