Obnoviť stránku

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Aktualizované

Jednoduchšie použitie a rýchlejšie čistenie zubov, to sú základné výhody elektrických zubných kefiek. Čistenie zubov elektrickou zubnou kefkou je preukázateľne účinnejšie, navyše elektrické kefky ponúkajú aj ďalšie doplnkové funkcie, ktoré každodennú dentálnu hygienu spríjemnia a zefektívnia.

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Pri výbere si skúste odpovedať na nasledujúce otázky

 1. Preferujem guľatú alebo podlhovastú hlavicu kefky?

 2. Je pre mňa dôležitá cenová dostupnosť kefky?

 3. Vyžadujem pri kefke doplnkové funkcie?

 4. Chcem kefku pre seba alebo svoje dieťa?

 

Čo je dôležité pri výbere elektrickej kefky?

Technológia kefky

Na trhu sú dostupné dva typy elektrických zubných kefiek. Líšia sa technológiou, na ktorej princípe fungujú. Prvým typom sú rotačno-oscilačné kefky, druhým sonické. Viac sa o nich dočítate nižšie.

Tvar hlavice

Oscilačno-rotačná kefky disponujú guľatou hlavou, ktorá rotuje v polkruhu tam a späť. Oproti tomu sonické kefky mávajú najčastejšie podlhovastý tvar, podobný bežným manuálnym kefkám.

Počet kmitov

Počet kmitov doslovne určuje, koľko sterov za minútu hlava elektrickej kefky zvládne. Čím väčší počet kmitov, tým je samozrejme čistenie účinnejšie. Bežne sa kefky pohybujú okolo 10 000 kmitov za minútu. Najlepšie kefky dosahujú až 40 tisíc kmitov za minútu.

Napájanie

Vyberať môžete kefky s vlastným akumulátorom, ktoré majú spravidla väčšiu výdrž. Nie je potrebné dokupovať žiadne batérie, nabíjačka je súčasťou balenia. Ďalším variantom sú kefky na tužkové batérie (AA alebo AAA), ktoré môžete ľahko kedykoľvek vymeniť aj na cestách. Aj tužkové batérie môžete zaobstarať dobíjacie, a tým získať podobné výhody ako pri akumulátorovej verzii kefky.

Špeciálne funkcie

Elektrická zubná kefka môže ponúknuť aj ďalšie funkcie, ako je 3D čistenie na efektívne odstránenie zubného povlaku, časovač na jednoduchý prehľad o času strávenom čistením, tlakový senzor na kontrolu tlaku na zuby či bezdrôtovú funkciu Bluetooth, ktorá umožní spojenie s mobilným telefónom. Tak môžete sledovať jednotlivé štatistiky a kvalitu zubnej hygieny.

Oscilačno-rotačné kefky

Oscilačno-rotačná kefka

 • Vlákna kefky počas čistenia rotujú a pulzujú
 • Kefka sa prikladá na zub, nie je potrebné s ňou hýbať
 • Kefka sama stiera zubný povlak

Tento typ kefky má okrúhlu hlavicu, ktorá rotuje v polkruhu pomocou až 40 tisíc kmitov za minútu. Napodobňuje správnu techniku čistenia pomocou rotácie.

Výhody a nevýhody
 • Výborná účinnosť pri odstraňovaní zubného povlaku
 • Okrúhla hlavica
 • Dostupná v širšom cenovom rozpätí
 • Staršie modely bez tlakového senzora sú menej vhodné na citlivé ďasná.
Oscilačné elektrické zubné kefky

Sonické kefky

 • Vlákna kefky kmitajú
 • Povlak stiera v kombinácii s manuálnym pohybom
 • Vhodné aj na citlivé ďasná

Sonická technológia funguje na princípe vysokofrekvenčného stierania. Čistiaca hlavica sa pri nej pohybuje v určitom rozsahu hore a dolu. Súčasne vháňa do medzizubných priestorov a pozdĺž línie ďasien tekutinu, a čistí tak aj ťažko dostupné miesta. Táto technika je vysoko efektívna a zároveň je šetrná k zubom a ďasnám.

Výhody a nevýhody

 • Výborná účinnosť pri odstraňovaní zubného povlaku
 • Niektoré modely ponúkajú funkciu whitening (bielenie)
 • Podlhovastá hlavica
 • Nižší počet kmitov za minútu

Najčastejšie otázky pri výbere elektrickej zubnej kefky

Ako presne sa líšia jednotlivé technológie?

Každá z oboch technológií má svoje výhody a záleží len od vás, ktorej z nich dáte prednosť. Výsledky sú za predpokladu správnej techniky čistenia pri oboch typoch kefiek porovnateľné.

Kefka s rotačno-oscilačnou technológiou rotuje, pulzuje a zároveň stiera zubný povlak. Vlákna kefky so sonickou technológiou kmitajú, takže aby došlo k zotretiu zubného povlaku, musíte s kefkou pohybovať.

Ako si správne čistiť zuby elektrickou zubnou kefkou?

Zuby si s elektrickou zubnou kefkou čistite minimálne 2× denne, ráno a večer. Čistenie začnite na prednej strane zubov, potom prejdite na zadnú stranu a naposledy vyčistite hryzacie plochy. Celkovému čisteniu sa venujte 2 – 3 minúty. Niektoré modely elektrických zubných kefiek sú vybavené časovačom, ktorý vás na uplynutie odporúčanej doby upozornia. Viac o správnej technike čistenia a o tom, ako dosiahnuť s elektrickou kefkou najlepších výsledkov sa dočítate tu.

WEB16