Obnoviť stránku

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Vyberáte digitálny fotoaparát a neviete, na čo sa zamerať? Hľadáte experta na nastavenie expozície alebo kompakt do vrecka? Pripravili sme pre vás sprievodcu výberom, ktorý poradí, ako sa vyznať v rade typov, parametrov a fotografických pojmov. Vyberte si z našej ponuky to najlepšie práve pre vás.

Ako vybrať notebook

Niekoľko tipov na výber fotoaparátu

  1. S digitálnou zrkadlovkou a možnosťou ručného nastavenia parametrov dovediete snímku k dokonalosti.

  2. Kombináciu vysokého výkonu a kompaktných rozmerov predstavuje 

    bezzrkadlovka.
  3. Zrkadlovky a bezzrkadlovky prinášajú možnosť vymeniteľných objektívov a použitie nepreberného množstva príslušenstva.

  4. Pre nenáročných používateľov sú tu malé kompaktné fotoaparáty, ktoré ľahko schováte do vrecka.

  5. Ak chcete niečo štýlové, potom je tu instantný fotoaparát s možnosťou okamžitej tlače snímok.

Základné parametre na výber digitálneho fotoaparátu

Veľkosť snímača

Veľkosť snímača priamo ovplyvňuje výslednú kvalitu fotografie. Čím väčší je snímač (a tým aj jeho pixely – obrazové body), tým kvalitnejší obraz poskytne.

Dôležité parametre snímača

  • Veľkosť (APS-C, Full Frame, Micro 4/3, ...)

  • Rozlíšenie (Mpx)

Tieto parametre snímača sa navzájom ovplyvňujú. Dôležitá je tak nielen veľkosť, ale aj počet pixelov, z ktorých sa snímač skladá. Čím väčšie sú jednotlivé pixely, tým kvalitnejšiu obrazovú informáciu nesú. Je teda možné predpokladať, že snímač určitej veľkosti s menším rozlíšením je zložený z väčších pixelov a vytvorí kvalitnejšiu fotografiu ako snímač rovnakej veľkosti s väčším rozlíšením.

Typy snímačov podľa technológie výroby

  • CCD – čip staršie technológie, postupne ho vytláča zdokonalený CMOS.

  • CMOS – menej energeticky náročný čip, zvyšuje citlivosť na svetlo, redukuje prípadný šum a podporuje sekvenčné snímanie.

Oba typy predstavujú ideálne variantu pre digitálny fotoaparát a na užívateľskej úrovni medzi nimi rozdiel nespoznáte.

Najčastejšie používané veľkosti snímačov

  • Full Frame – obrazový snímač s veľkosťou políčka 35 mm filmu je tým najlepším, čo môžete vo fotoaparáte získať. Nájdete ho u pokročilejších zrkadloviek, takisto ale aj v prípade niektorých bezzrkadloviek.

  • APS-C – obrazový snímač APS-C je polovičnej veľkosti oproti Full Frame a je využívaný u stredne pokročilých modelov zrkadloviek a bezzrkadloviek.

  • 4/3" – obrazový snímač s veľkosťou mikro 4/3" je bežným štandardom u bezzrkadloviek. Oproti Full Frame snímačom má štvrtinovú veľkosť.

  • 1/2.3" – najčastejšie používaná veľkosť snímača u kompaktných fotoaparátov. Svojou kvalitou obrazu ale postačí len nenáročným používateľom.

Rozlíšenie snímača

Rozlíšenie snímača nám udáva počet obrazových bodov, z ktorých je zložený výsledný záber. Má zásadný vplyv na kvalitu a rozmer snímky pri tlači. Všeobecne platí – čím väčšie rozlíšenie, tým vyššia je úroveň detailov a možnosť tlače do väčších formátov – možnosť väčšieho priblíženia.

Rozlíšenie zapisujeme:

  • V megapixeloch (Mpx) – celkový počet obrazových bodov, z ktorých sa skladá výsledná fotografia.

  • Počtom vodorovných a zvislých obrazových bodov – napr. 3 872 × 2 592 pixelov.

  • Počtom bodov v dĺžke jedného palca (DPI) – používané pri tlači.

Celkové rozlíšenie fotografie v pixeloch (resp. v megapixeloch) získame vynásobením vodorovných a zvislých bodov. Fotoaparát s rozlíšením 10 Mpx zvládne vyfotografovať snímky v rozlíšení 3 872 × 2 592 px (10 036 224 px). Takúto snímku môžete vo veľmi detailnej kvalite 300 dpi tlačiť na rozmer približne 21,8 × 32,8 cm.

Rozlíšenie snímača Rozmer fotografie 200 dpi Rozmer fotografie 300 dpi
4 Mpx 31,0 × 20,8 cm 20,8 × 13,7 cm
6 Mpx 38,1 × 25,4 cm 25,4 × 17,0 cm
8 Mpx 43,9 × 29,2 cm 29,2 × 19,6 cm
10 Mpx 49,0 × 32,8 cm 32,8 × 21,8 cm
12 Mpx 53,8 × 35,8 cm 35,8 × 23,9 cm
14 Mpx 58,4 × 39,1 cm 39,2 × 25,9 cm
16 Mpx 62,2 × 41,4 cm 41,4 × 27,7 cm

Stabilizácia obrazu

Stabilizátor obrazu zamedzuje rozostrenie snímok vplyvom chvenia fotoaparátu. Stabilizácia je užitočná pri slabom osvetlení, pri použití dlhého ohniska a pri natáčaní videa, kedy je každý najmenší pohyb fotoaparátu poznať.

Techniky stabilizácie obrazu

  • Mechanická stabilizácia
    Mechanická stabilizácia je umiestnená priamo v tele fotoaparátu. Stabilizuje obraz pomocou pohybu samotného snímača – ten nie je pevne umiestnený, svojím posuvom tak vyrovnáva pohyb fotoaparátu. Snímač stabilizuje vo viacerých osiach – v čím viac osiach stabilizuje, tým je stabilizácia účinnejšia.

Výhody a nevýhody mechanickej stabilizácie

  • Stabilizuje vo viacerých osiach
  • Stabilizuje všetky nasadené objektívy
  • Uplatnenie nájde aj pri dlhších expozičných časoch
  • Pohyb snímača možno využiť napr. aj pri čistení
  • Výsledok sa nezobrazuje v hľadáčiku
  • Pohyb snímača je obmedzený priestorom v tele
  • Optická stabilizácia
    Optická stabilizácia, často udávaná skrátene OIS (Optical Image Stabilizer) je umiestnená v objektíve a obraz stabilizuje posuvom optických členov vnútri objektívu. Na senzor sa tak dostáva už stabilizovaný obraz, ktorý možno vidieť aj v hľadáčiku.

Výhody a nevýhody optickej stabilizácie

  • Možno ju využiť pri všetkých dostupných rozlíšeniach
  • Výsledok možno vidieť v hľadáčiku
  • Väčšia spotreba energie
  • Nebýva zabudovaná u širokouhlých objektívov

Zoom a ohnisková vzdialenosť

Zoom všeobecne definuje schopnosť fotoaparátu priblížiť snímanú scénu. Často sa stretávame so zámenou optického a digitálneho zoomu. Kým optický zoom približuje pomocou pohybu optickej sústavy vnútri objektívu a nemá vplyv na výslednú kvalitu snímky, v prípade digitálneho zoomu dochádza k umelému zväčšeniu na úkor kvality snímky, pretože sa približuje výrezom určitej časti snímky. V prípade optického zoomu je priblíženie definované násobkom medzi najkratšou a najdlhšou ohniskovou vzdialenosťou.

Typy zoomu

Digitálny zoom na priblíženie scény sa využíva v prípade, keď je objekt natoľko ďaleko, že nestačí optická sústava prístroja. Na priblíženie vyžíva metódu interpolácie, kedy dochádza k umelému roztiahnutiu výrezu obrazu a tým k strate kvality. Dnešné pokročilé funkcie fotoaparátu sa snažia umelo priblíženú snímku doostriť, ale výsledok nikdy nie je taký, ako pri optickom zoome.

Mechanizmus optického zoomu je umiestnený v objektívoch. Na priblíženie obrazu dochádza zmenou ohniskovej vzdialenosti a pohybom šošoviek v objektíve. S rastúcim priblížením snímky nestráca na kvalite. Zmena ohniskovej vzdialenosti má ale vplyv na svetelnosť – čím viac približujeme, tým menej svetla prejde objektívom k snímaču. Výsledný obraz je tak pri veľkom priblížení náchylnejší k otrasom.

Najväčším optickým zoomom sa vyznačujú ultrazoom fotoaparáty, z ktorých sa niektoré pýšia až 80-násobným priblížením. Čím väčšie priblíženie fotoaparáty ponúkajú, tým zložitejšiu optiku obsahujú, čo sa odrazí na väčšej hmotnosti a rozmeroch.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť je základným parametrom objektívov. Ovplyvňuje uhol záberu, ktorý je objektív schopný pojať a tiež zväčšenie, ktoré sa s rastúcou ohniskovou vzdialenosťou zväčšuje.

S ohniskovou vzdialenosťou úzko súvisí priblíženie u optického zoomu. Ten je udávaný pomerom ohnísk, v praxi sa tak môže stať, že objektív s 10× zoomom a ohniskami 20 – 200 mm bude približovať viac, než 10 – 160mm objektív s optickým zoomom 16×.

Ohnisková vzdialenosť u výmenných objektívov je zodpovedajúca pri nasadení na Full Frame snímač. Pri ich nasadení na telo s menším snímačom (napr. APS-C) dochádza k prepočtu na ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť. Prepočet ohniskovej vzdialenosti vyjadruje tzv. Crop faktor.

Video

Možnosť natáčania videa prostredníctvo digitálneho fotoaparátu je dnes už bežnou záležitosťou. Okrem samotného rozlíšenia hodnotíme aj snímkovú frekvenciu, ktorá udáva možnosť spomalenia videa bez straty plynulosti. Pokiaľ má video napríklad 60 sn./s, môžete ho spomaliť na polovičnú rýchlosť a získať tak stále plynulé video sa 30 sn./s. Dôležité je tiež to, aký má fotoaparát mikrofón a či nahráva video s mono alebo stereo zvukom.

Rozlíšenie videa Počet obrazových bodov
HD 1280 × 720 px
Full HD 1 920 × 1 080 px
Ultra HD 3 840 × 2 160 px
4K 4 096 × 2 160 px

  • Full HD – v dnešnej dobe štandard, toto rozlíšenie používa väčšina zobrazovačov (televízory, monitory, displeje telefónov). Jeden fyzický pixel obrazovky tak zobrazuje jeden pixel videa.

  • Ultra HD moderný trend, ktorý postupne začína nahrádzať Full HD rozlíšenie. Oproti nemu obsahuje štvornásobné množstvo obrazových bodov, čo sa pozitívne odrazí na kvalite obrazu, ale aj na veľkosti konečného súboru

  • 4K – oproti Ultra HD rozlíšení obsahuje viac pixelov. Nemá pomer strán 16 : 9, nevykreslí tak celú plochu širokouhlej obrazovky a preto pri prehrávaní vytvoria čierne pruhy nad a pod obrazom

Konektivita

Dátové rozhranie

  • USB

U fotoaparátov sa v súčasnej dobe stretávame s konektormi USB Type-C a USB Type-A, ktoré slúžia na prenos dát medzi fotoaparátom a počítačom. V niektorých případch môžu slúžiť tiež na nabíjanie.

Tvar konektorov USB

Ako vybrať fotoaparát – konektory

Bezdrôtové rozhranie

  • GPS

Funkcia, ktorou sú vybavené skôr profesionálnejšie zariadenia. Napomáha napríklad pri orientácii na nočnej oblohe.

  • Bluetooth

Klasická bezdrôtová technológia na nízkoenergetické pripojenie k telefónu či tabletu.

  • NFC

Bezdrôtová funkcia na jednoduché zdieľanie zachytených snímok s vašim inteligentným telefónom.

  • WiFi

Bezdrôtová technológia, ktorú využijete na jednoduché zdieľanie.

Audio/video

  • HDMI

Najpoužívanejší konektor na prenos obrazu a zvuku vo vysokom rozlíšení.

  • AV/TV výstup

Slúži na pripojenie k televízii.

  • Externý mikrofón

Niektoré fotoaparáty ponúkajú možnosť pripojenia externého mikrofónu.

Možnosť priamej tlače

Ide o priamu tlač fotografií bez ich spracovania na počítači. Majiteľ digitálneho fotoaparátu má vďaka tejto funkcii možnosť okamžitého obrazového výstupu na priamo prepojenej tlačiarni.

  • PictBridge

Formát priamej tlače fotografií, ktorý uľahčuje manipuláciu so snímkou a umožňuje priame vyvolanie niektorými tlačiarňami.

  • DPOF

Pokročilejší formát priamej tlače, ktorý umožňuje navolenie údajov na objednávku tlače, priame vyvolanie tlačiarňou aj diaľkové odoslanie súboru.

Cena

Pri výbere digitálneho fotoaparátu je neoddeliteľným parametrom aj cena. Fotoaparáty sa pohybujú v cenách od niekoľko desiatok eur – predovšetkým detské a jednorazové fotoaparáty, až po modely prevyšujúce 1 000€, čo je naozaj veľké rozpätie. Kde všade je teda odlišnú cena vidieť?

  • Obrazová kvalita

Fotoaparáty s vyššou cenovkou sú spravidla osadzované kvalitnejšími snímacími čipmi. Všeobecne platí, že čím väčší je snímač fotoaparátu, tým kvalitnejšie budú výsledné snímky. Kráľovskou voľbou je v tomto smere Full Frame snímač, ktorý sa svojou veľkosťou najviac približuje 35 mm políčku kinofilmu a výsledné fotografie tak nepodliehajú takmer žiadnemu skresleniu. Na druhú stranu, týmito snímačmi bývajú osadené fotoaparáty za stovky eur a bežní používatelia ich plný výkon ani nevyužijú.

Pre začínajúcich aj bežných fotografov sú ideálne snímače od veľkosti 1/2,3" až po rozmer typu APS-C, ktoré zaručia veľmi dobrú kvalitu výsledných snímok. Nájdete ich u kompaktných fotoaparátov a základných digitálnych zrkadloviek za rozumné ceny.

  • Kvalita konštrukcie

Dizajn fotoaparátu výslednú kvalitu snímky priamo neovplyvní. S cenou ale súvisí samotné vyhotovenie tela fotoaparátu, odolnosť použitých materiálov a často tiež rozloženie tlačidiel a ergonómia držania, ktorá má zásadný vplyv na pohodlie pri dlhšom fotení.

Pri výbere fotoaparátu je potrebné si uvedomiť, či ho budeme chcieť nosiť do prírody, príležitostne fotiť rodinné oslavy alebo fotografovať aj pod vodnou hladinou. Dostupné sú fotoaparáty s plastovou, alebo odolnejšou kovovou konštrukciou, špecialitou sú potom vodoodolné, mrazuvzdorné či proti pádu odolné fotoaparáty. Od materiálu konštrukcie sa pochopiteľne odvíja tiež hmotnosť fotoaparátu.

Pre niektorých je vzhľad tela fotoaparátu dôležitý, čo si uvedomujú aj samotní výrobcovia. Na trhu sa objavujú modely v rôznych farebných variantoch. Od elegantne bielych tiel, cez červené až po klasicky čierne telá. Farebne najrôznorodejšie sú štýlové instantné fotoaparáty.

  • Displej

Na trhu sú dostupné základné fotoaparáty bez displeja, ktoré patria pochopiteľne k tým lacnejším variantom. Sú to väčšinou instantné fotoaparáty a fotoaparáty pre deti. Bežne sú dnes ale fotoaparáty vybavené aspoň malým displejom. Čím väčšia je uhlopriečka displeja, tým lepšie sa vám z neho informácie budú čítať. Väčší displej má ale vyššiu energetickú náročnosť na batériu. Čím vyššie je rozlíšenie displeja, tým detailnejší obraz poskytne. Dotyková vrstva potom uľahčí pohyb v menu aj voľbu zaostrenia, možnosť preklopenia displeja o 180° stupňov prinesie lepšiu kontrolu nad kompozíciou pri selfie snímkach alebo pri fotení z ťažkých uhlov.

  • Batéria

Fotoaparáty v súčasnej dobe používajú väčšinou dobíjacie akumulátory, stále sa však stretnete s modelmi napájanými cez tužkové batérie. Oba druhy batérií je nutné po nejakom čase vymeniť či dobiť, z dlhodobého hľadiska je tak výhodnejšie zaobstarať si fotoaparát s vlastným dobíjacím akumulátorom. Pri výbere fotoaparátu na tužkové batérie je vhodné zainvestovať aspoň do nabíjacích batérií.

  • Stabilizácia obrazu

Stabilizácia zamedzuje rozmazanie obrazu pri fotení pri slabom osvetlení, v prípade videa redukuje otrasy. Lepšie kompaktné fotoapráty mávajú optickú stabilizáciu v objektíve, tie lacnejšie video stabilizujú softvérovo. Bezzrkadlovky často používajú mechanickú stabilizáciu snímača a stabilizujú tak obraz so všetkými nasadenými objektívmi. Digitálne zrkadlovky sa až na výnimky spoliehajú na opticky stabilizované objektívy, ktoré sú všeobecne vždy drahšie, než tie bez stabilizácie.

  • Parametre videa

Fotoaparáty dnes bývajú čoraz častejšie využívané práve na natáčanie videí. V prípade, že si nechcete rovno zaobstarať videokameru, je dobré pozerať sa na maximálne možné rozlíšenie videa spolu s jeho snímkovou frekvenciou. Dnes sú bežne dostupné fotoaparáty s možnosťou Full HD videa, objavujú sa aj rozlíšenia Ultra HD alebo 4K. Profesionálov bude zaujímať tiež dátový tok videa.

  • Režimy

Väčšina digitálnych fotoaparátov ponúka automatické režimy. Uľahčujú fotografovanie predovšetkým začiatočníkom, ktorí si nevedia rady s manuálnym nastavením. Fotoaparáty dnes bežne disponujú napríklad režimom fotenia v pohybe, makrá alebo portrétové fotografie alebo ponúkajú rôzne grafické úpravy. Pre tých, čo radi fotografujú do rodinného albumu, nesmie chýbať samospúšť.

Pokročilejší používatelia ale iste ocenia možnosť manuálneho nastavenia hodnôt ako je clona, expozičný čas a mnohé ďalšie. Možnosťou manuálneho nastavenia parametrov disponujú digitálne zrkadlovky, bezzrkadlovky a niektoré výkonné kompakty. Pokročilejšie fotoaparáty tiež ponúkajú možnosť fotografovania do RAW formátu.

  • Pamäťová karta

Neoddeliteľnou súčasťou fotoaparátu je možnosť vloženia pamäťovej karty. Pri výbere fotoaparátu sa pozeráme na maximálnu možnú veľkosť karty. Čím väčšiu kapacitu karty podporuje, tým viac fotografií sa nám do zariadenia zmestí. Ušetríte si tak prácu s častým zálohovaním fotografií do počítača či iné pamäťové médium. Veľkosť pamäťovej karty je dôležitá hlavne pri fotení digitálnou zrkadlovkou, kedy je pri fotení do RAW formátu dátová náročnosť na kartu naozaj veľká.

  • Bezdrôtové rozhranie

Bezdrôtové funkcie ako napríklad WiFi, Bluetooth, NFC a GPS nájdeme v prípade pokročilejších zariadení. Tieto technológie nám veľmi uľahčia prácu pri zálohovaní dát. Vďaka funkcii Bluetooth a WiFi jednoducho prepojíte fotoaparát s inteligentným telefónom či tabletom.

Ako vybrať fotoaparát Digitálne zrkadlovky

Digitálne zrkadlovky

Pre náročných začiatočníkov a profesionálnych fotografov

  • Najpokročilejšie možnosti nastavenia
  • Fotografovanie portrétov, športu, nočné fotenie
  • Vysokokvalitné fotky v bezstratovom formáte vhodné na ďalšiu úpravu
  • Veľa doplnkového príslušenstva a objektívov

Digitálne zrkadlovky – extra trieda medzi fotoaparátmi. Zaručujú špičkovú kvalitu výsledných fotografií a plnú kontrolu nad snímkou vďaka možnosti manuálneho nastavenia parametrov. Hlavnou výhodou sú výmenné objektívy a široká ponuka doplnkového príslušenstva. Zrkadlovky využívajú optický hľadáčik, do ktorého sa odráža obraz z objektívu pomocou zrkadla. Fotografovaný cieľ je teda možné vidieť priamo bez skreslenia.

Výhody a nevýhody
  • Kvalitný snímací čip
  • Plne manuálny režim
  • Plná kontrola nad expozíciou a ostrením
  • Veľmi dobrá ergonómia
  • Vymeniteľné objektívy
  • Množstvo príslušenstva
  • Väčšie rozmery a hmotnosť
  • Ovládanie vyžaduje skúsenosti
  • Vyššia cena

Najdôležitejšie parametre pri výbere digitálnej zrkadlovky

Ako vybrať fotoaparát – Veľkosť čipu

Veľkosť snímača

Digitálne zrkadlovky sú najčastejšie osadzované APS-C snímačmi, ktorých rozmery sa nadrobno líšia v závislosti na konkrétnom výrobcovi. Tie profesionálnejšie kusy sú vybavené plnoformátovým Full Frame snímačom s rozmermi kinofilmu (35 mm).

Ako vybrať fotoaparát – Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť objektívu ovplyvňuje uhol záberu. Rozlišujeme objektívy s pevným ohniskom (pevné) a objektívy s premenlivým ohniskom (zoom objektívy).

Typy objektívov

  • Rybie oko (8 – 14 mm) – širokouhlý záber typický úmyselnou deformáciou do kruhu.
  • Širokouhlé (10 – 35 mm) – perfektný na fotografovanie krajiny, interiérov a architektúry. Oproti rybím okám je deformácia už z veľkej časti potlačená.
  • Portrétne objektívy (50 mm) – malé perspektívne skreslenie, vysoká svetelnosť, teda aj malá hĺbka pozadia. Hodia sa na fotenie portrétov
  • Základné objektívy (18 – 150 mm) – svoje využitie nájdu pri fotení bežných situácií.
  • Teleobjektívy (100 – 300 mm a viac) – vhodné najmä na fotenie divokých zvierat a vzdialených objektov. Pri rýchlom ostrení sú ideálne na športovú fotografiu.
Ako vybrať fotoaparát – Svetelnosť

Svetelnosť

Svetelnosť je schopnosť objektívu prepúšťať svetlo a súvisí tiež s použitím clony. Objektív s vyššou svetelnosťou prepustí v daný okamih viac svetla, čo má pozitívny vplyv na dĺžku expozičného času. Naopak, nedostatočná svetelnosť môže predznamenať dlhší expozičný čas, ktorý sa prejaví roztrasením (fotograf neudrží objektív počas expozície v nemennej pozícii) a pohybovou neostrosťou (fotografovaný objekt sa počas expozície pohne). Svetelnosť zároveň zásadne ovplyvňuje hĺbku ostrosti (schopnosť objektívu rozmazať pozadie za fotografovaným objektom).

  • f/1,8 a nižšia je vhodná pre portréty, kde je dôležitá malá hĺbka ostrosti. Nízkymi hodnotami svetelnosti sa vyznačujú najmä pevné objektívy.
  • Hodnota f/2,8 je dosiahnuteľná pri kvalitných objektívoch s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou. Zaistí kratšie expozičné časy pri fotení v šere.
  • Vysoké clonové hodnoty (napr. f/16) nájdu svoje využitie pri fotenie krajiny a architektúry. Oproti portrétnej fotografii je tu žiaduce, aby bolo ostré všetko.
Ako vybrať fotoaparát – Stabilizácia

Stabilizácia

Väčšina digitálnych zrkadloviek nedisponuje stabilizáciou vnútri tela. Minimalizovať neostrosť spôsobenú roztrasením rúk dokáže mechanizmus optickej stabilizácie riešený v niektorých objektívoch. Stabilizáciu oceníte najmä v prípade reportážnej a portrétnej fotografie.

Ako vybrať fotoaparát – Ostrenie

Ostrenie

Pri fotení rýchlych pohybov, typicky športu, ale aj pobehujúcich detí a zvierat, je žiaduce rýchle a presné ostrenie. Oproti kompaktu dokáže digitálna zrkadlovka ostriť o poznanie rýchlejšie. Ostriaci mechanizmus poháňa buď motor obsiahnutý v tele digitálnej zrkadlovky, alebo v lepšom prípade ultrazvukový motor v objektíve, ktorý je rýchlejší, presnejší a tichší.

Ako vybrať fotoaparát – Odolné teo

Odolné telo

Z pohľadu odolnosti konštrukcie platí priama úmera – čím drahší je fotoaparát, tým precíznejšie je jeho spracovanie a tým je odolnejšie voči rozmarom počasia a hrubému zaobchádzaniu. Drahšie typy digitálnych zrkadloviek disponujú konštrukciou odolnou voči vode a prachu.

Ako vybrať fotoaparát – Set s objektívom

Set s objektívom

Digitálne zrkadlovky sú výnimočné práve vďaka možnosti vymeniteľných objektívov. Každý objektív vám poskytne trochu inú perspektívu a iné výsledky. Preto každý profesionálny fotograf aktívne používa niekoľko objektívov. Ak ste začiatočník, veľmi výhodná pre vás bude kúpa zrkadlovky v sete s jedným alebo dvoma objektívmi.

Ako vybrať fotoaparát – Príslušenstvo

Príslušenstvo

Jedným z dôležitých parametrov pri výbere je tiež rozsah ponuky kompatibilného príslušenstva. Pri výbere zrkadlovky vždy pamätajte na to, že s telom fotoaparátu určitej značky prichádzajú obmedzenia v ohľade kompatibility. Každý výrobca totiž ponúka príslušenstvo, ktoré je plne kompatibilné iba s jeho fotoaparátmi. Prechádzať po čase na inú značku tak môže znamenať výmenu nazbieraného „arzenálu“, napríklad objektívov.

Najčastejšie otázky pri výbere digitálnych zrkadloviek

Prečo zvoliť práve digitálnu zrkadlovku?

Pre výber digitálnej zrkadlovky hovorí veľa dôvodov. Stále je kráľom fotoaparátov a jasnou voľbou nielen profesionálov, ale aj mnohých amatérov. Digitálne zrkadlovky majú kvalitný snímač, rýchly obrazový procesor a ponúkajú veľa možností, ako ovplyvniť expozíciu a ostrenie. Umožňujú kreatívny prístup a optimálne nastavenie v konkrétnej situácii.

Okrem najvyššej obrazovej kvality je zrkadlovkám vlastná veľmi dobrá ergonómia a optický hľadáčik, umožňujú tiež snímať do formátu RAW. K tomuto typu fotoaparátu tiež zoženiete veľké množstvo najrôznejších objektívov aj ďalšieho príslušenstva. Digitálne zrkadlovky sú pre ľudí, ktorých prvotne zaujíma fotografia a fotenie ako také.

Ako funguje digitálna zrkadlovka?

Digitálne zrkadlovky, ako už z názvu vyplýva, pracujú so sklopným zrkadielkom, ktoré je umiestnené tesne pred snímacím čipom (najčastejšie typu CMOS alebo CCD). Svetlo, ktoré prejde objektívom, zrkadlo odráža priamo do optického hľadáčika. V hľadáčiku vidíte snímaný objekt v takej kvalite, ako na výslednej fotografii. Pri stlačení spúšte sa totiž zrkadlo len preklopí (tým narazí do zábrany, čo zapríčiňuje typické cvaknutie pri fotení) a svetlo prejde až na snímací čip. V prípade moderných digitálnych zrkadloviek nájdeme LCD displej s funkciou živého náhľadu Live View.

Sú digitálne zrkadlovky vhodné pre začiatočníkov?

Digitálne zrkadlovky sú špecifické svojou možnosťou manuálneho nastavenia. Sú dozaista vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí majú o fotenie záujem. Jedine na zrkadlovke sa naučíte princípy fotografie. Vyskúšate si, ako sa to či ono nastavenie prejaví na výsledku, čo vo vás môže doslova prebudiť vaše kreatívne ja.

Nadšeným začiatočníkom odporúčame siahnuť po sete so Starter kitom. Ten je cenovo najvýhodnejší a na začiatok obsahuje všetko potrebné – telo zrkadlovky s objektívom, praktickú tašku, pamäťovú kartu a ďalšie príslušenstvo.

Ako sa pozerať na cenu zrkadlovky?

Zrkadlovky je možné kúpiť veľmi výhodne v kite s objektívom, alebo telo a objektív osobitne. Všeobecne platí, že pri kúpe kitu ušetríte niekoľko desiatok eur. Pri kúpe zrkadlovky je nutné ku konečnej cene pripočítať tiež užitočné doplnky, ako sú statívy, blesky, fototašky či fotobatohy a čítačky pamäťových kariet.

Neviete, čím začať?

Starter kity

Ideálne nielen pre začínajúcich fotografov. Okrem zrkadlovky a objektívu sety obsahujú aj drobné príslušenstvo, ktoré je uložené v praktickej taške. Ak sa rozhliadate po novej zrkadlovke, ušetrite peňaženku kúpou zvýhodnenej súpravy v podobe Starter Kitu.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Starter kity
Ako vybrať fotoaparát – bezzrkadlovky

Bezzrkadlovky

Kombinácia malých rozmerov a vysokého výkonu

  • Pokročilé funkcie zrkadlovky v drobnejšom tele
  • Veľmi dobré schopnosti pri natáčaní videa
  • Nižšia hmotnosť oproti zrkadlovke
  • Dôraz na dizajn, viac farebných variantov

Bezzrkadlovky, označované tiež ako kompakty s vymeniteľným objektívom, vo svojej konštrukcii neobsahujú zrkadlo a vďaka tomu sú pomerne ľahké a malé. Aj napriek tomu si ale zachovávajú hlavnú výhodu zrkadloviek v podobe vymeniteľných objektívov. Bezzrkadlovky sú ideálnym fotoaparátom pre náročných začiatočníkov a pokročilých fotografov.

Výhody a nevýhody
  • Malé rozmery a nízka hmotnosť
  • Plná kontrola nad expozíciou
  • Kvalitná optika aj snímač
  • Väčšinou rýchlejšie sériové snímanie
  • Video aj v 4K a 120 fps
  • Drahšie objektívy
  • Horšia ergonómia ako u zrkadloviek
  • Chýba optický hľadáčik
  • Často kratšia výdrž batérie

Najdôležitejšie parametre pri výbere digitálnej bezzrkadlovky

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Veľkosť čipu

Veľkosť snímača

Kvalitu nadobudnutej snímky a jej hĺbku ostrosti ovplyvňuje práve rozmer snímacieho čipu. Všeobecne možno povedať, že čím väčšiu má snímač veľkosť, tým menej šumu sa na fotografiách prejavuje pri vyššej citlivosti a tým väčší je dynamický rozsah. V prípade bezzrkadloviek sa najčastejšie stretneme so 4/3" a APS-C snímačmi, kategórii potom kraľujú Full Frame bezzrkadlovky.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť je základnou vlastnosťou objektívu, ktorým telo bezzrkadlovky doplníte a udáva, aká časť snímanej scény sa objaví v zábere. Napríklad objektív s ohniskovou vzdialenosťou 18 mm bude mať širší zorný uhol, než objektív s ohniskom 24 mm. Významnú úlohu tu zohráva spomínaná veľkosť snímača, od ktorej sa odvíja tzv. Crop Faktor. Ten hovorí, koľkokrát sa vynásobí ohnisková vzdialenosť pri nasadení objektívu na iné, než Full Frame telo. Vynásobením získame tzv. ekvivalent ohniskovej vzdialenosti, teda aj skutočný uhol záberu.

Typy objektívov

  • Rybie oko (8 – 14 mm) – širokouhlý záber typický úmyselnou deformáciou do kruhu.
  • Širokouhlé (10 – 35 mm) – perfektný na fotografovanie krajiny, interiérov a architektúry. Oproti rybím okám je deformácia už z veľkej časti potlačená.
  • Portrétne objektívy (50 mm) – malé perspektívne skreslenie, vysoká svetelnosť, teda aj malá hĺbka pozadie. Hodí sa na fotenie portrétov
  • Základné objektívy (18 – 150 mm) – svoje využitie nájdu pri fotení bežných situácií.
  • Teleobjektívy (100 – 300 mm a viac) – vhodné najmä na fotenie divokých zvierat a vzdialených objektov. Pri rýchlom ostrení sú ideálne na športovú fotografiu.
Ako vybrať digitálny fotoaparát – Svetelnosť

Svetelnosť

Svetelnosť je schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Objektív s vyššou svetelnosťou prepustí v daný okamih viac svetla, čo má zásadný vplyv na dĺžku expozičného času. Pri nedostatočnom osvetlení je potrebné použiť dlhší expozičný čas, čo sa môže na snímke prejaviť roztrasením (fotograf neudrží objektív počas expozície v nemennej pozícii) a pohybovou neostrosťou (fotografovaný objekt sa počas expozície pohne). Svetelnosť zároveň zásadne ovplyvňuje hĺbku ostrosti, teda schopnosť objektívu rozmazať pozadie za fotografovaným objektom. Čím menšie je clonové číslo, teda čím nižšia je hodnota za lomkou (napr f/1,8), tým je svetelnosť väčšia.

  • Svetelnosť f/1,8 a vyššiu majú portrétne objektívy, kde je dôležitá malá hĺbka ostrosti. Nízke hodnoty svetelnosti sú dosiahnuteľné najmä na pevných objektívoch.
  • Hodnota f/2,8 je dosiahnuteľná pri kvalitných objektívoch s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou. Zaistí kratšie expozičné časy a teda aj lepšie výsledky pri fotení v šere.
  • Vysoké clonové hodnoty (napr. f/16) nájdu svoje využitie pri fotení krajiny a architektúry. Oproti portrétnej fotografii je tu žiaduce, aby bolo ostré všetko.
Ako vybrať digitálny fotoaparát – stabilizácia

Stabilizácia

Väčšina bezzrkadloviek je opatrená mechanickou stabilizáciou snímača. Tá je vykonávaná v niekoľkých osiach a kompenzuje mierne otrasy fotoaparátu spôsobené chvením rúk. Výsledkom sú hladké videá bez otrasov a fotografie ostré aj za zhoršeného osvetlenia, pri expozičných časoch 1/10 sa dlhších. Výhodou mechanickej stabilizácie je, že funguje so všetkými nasadenými objektívmi, nie je teda nutné hľadať objektívy s mechanizmom optickej stabilizácie. Kombinácia oboch technológií je skôr kontraproduktívna, preto je v nastavení fotoaprátu vždy umožnené vypnutie stabilizácie pre prípady, keď bude používateľ chcieť použiť stabilizovaný objektív.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Ostrenie

Ostrenie

Pri fotení rýchlych pohybov, typicky športu, je žiaduce rýchle a presné ostrenie. Oproti kompaktu dokážu bezzrkadlovky nielen zaostriť o poznanie rýchlejšie, ale aj behom sekundy zaobstarať oveľa viac snímok. Ostriaci mechanizmus je vždy poháňaný buď motorom obsiahnutým v tele, alebo v lepšom prípade ultrazvukovým motorom umiestneným v objektíve, ktorý je rýchlejší a tiež veľmi tichý, čo sa hodí najmä pri natáčaní videa.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Set s objektívom

Set s objektívom

Veľkou prednosťou bezzrkadloviek je práve možnosť výmenných objektívov. Každý objektív vám poskytne trochu inú perspektívu a iné výsledky. Pokiaľ si zaobstaráte telo bezzrkadlovky v sete spoločne s jedným alebo s dvoma objektívmi, môžete ušetriť aj niekoľko desiatok eur (oproti kúpe samostatne) a dostanete všestranný nástroj, s ktorým môžete fotiť napríklad krajinu, ale aj portréty. Stačí vymeniť objektív.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Príslušenstvo

Príslušenstvo

Dôležitý parameter pri výbere bezzrkadlovky je aj rozsah ponuky kompatibilného príslušenstva. Niektoré modely možno zakúpiť priamo v sete s objektívom.

Príslušenstvo pre digitálne zrkadlovky:

Najčastejšie otázky pri výbere bezzrkadloviek

Pre koho sú určené bezzrkadlovky?

Kompakty s vymeniteľnými objektívmi, čiže bezzrkadlovky, si často okrem nadšených začiatočníkov vyberajú aj skúsení fotografi, ktorí už majú jasnú predstavu o tom, ako taký prístroj využiť. Majitelia bezzrkadloviek chcú vysoký výkon v kompaktných rozmeroch. Radi si nastavujú parametre ručne a chcú, aby ich fotky z dovolenky, výletov alebo momentky z osláv mali vysokú kvalitu či kreatívnejší vzhľad.

Čím sa líšia bezzrkadlovky od kompaktov a zrkadloviek?

Ako je zrejmé už z ich názvu, kompakty s výmenným objektívom vychádzajú z kompaktných fotoaparátov. Oproti nim majú ale väčší snímač, rýchlejší obrazový procesor, rozšírenejšie možnosti nastavenia na plnú kontrolu nad expozíciou, a tiež relatívne malú hmotnosť a rozmery. Výhodou bezzrkadloviek je použitie výmenných objektívov, rovnako ako v prípade zrkadloviek. Oproti zrkadlovkám majú bezzrkadlovky všeobecne nepatrne horšiu ergonómiu a neumožňujú tak rýchlu zmenu alebo prenastavenie kompozície.

Prečo si zaobstarať bezzrkadlovku?

Bezzrkadlovky sú určené presne pre tých, ktorí túžia mať kvalitné fotografie z ciest, ale nechcú so sebou ťahať ťažké zrkadlovky. Kvalitou výstupu ani ponukou doplnkového príslušenstva rozhodne nesklamú. Drahšie bezzrkadlovky sa pre svoje výborné schopnosti pri nahrávaní videa tešia veľkej obľube u YouTuberov a rôznych iných videotvorcov.

Ako vybrať fotoaparát – Kompaktné fotoaparáty

Kompaktné fotoaparáty

Pre začínajúcich fotografov a bežných nenáročných používateľov.

  • Najdostupnejšie zo všetkých typov fotoaparátov
  • Na zachytenie zážitkov z dovoleniek a výletov
  • Nízka hmotnosť a malé, vreckové rozmery
  • Kvalita fotografií spĺňa požiadavky bežného používateľa

Malé a ľahké fotoaparáty do vrecka disponujú jednoduchým ovládaním, rýchlym použitím a bežne aj možnosťou natáčania videa. Kompaktné fotoaparáty sú ideálne pre nenáročných fotografov, ktorých zaujímajú výsledné snímky skôr, než samotné fotenie. Kompakty majú napevno zabudovaný objektív a možnosť automatických prednastavených režimov, ktoré za vás zvolia správne nastavenie.

Výhody a nevýhody
  • Malé rozmery a nízka hmotnosť
  • Jednoduché intuitívne ovládanie
  • Automatické režimy
  • Nízka cena
  • Nižšia kvalita fotografií
  • Obmedzené možnosti nastavenia
  • Zložité zachytenie rýchlych objektov bez rozmazania

Rozdelenie kompaktných fotoaparátov

Ultrazoomy

Ultrazoomy sú fotoaparáty vybavené objektívom, ktorý disponuje veľkým rozsahom ohniskových vzdialeností a zvládne priblížiť aj veľmi vzdialené objekty, podobne ako ďalekohľad. Do kategórie ultrazoom fotoaparátov radíme kompakty s 10× a vyšším optickým zoomom, tie najpokročilejšie modely prekračujú aj 50-násobné priblíženie. Svoje uplatnenie nájdu napríklad pri fotení zveri, ku ktorej sa nemôžete priblížiť, alebo vrcholkov hôr.

  • Veľký zoom (10× a viac) na extra priblíženie vzdialených objektov

  • Oproti zrkadlovkám nižšia hmotnosť a menšie rozmery

  • Relatívne jednoduché ovládanie

Ako vybrať fotoaparát – Ultrazoom

Profesionálne kompakty

Profesionálne kompakty možno porovnať s digitálnymi zrkadlovkami pre začiatočníkov. Sú vhodné ako pre skúsenejších fotografov, ktorí pri snímaní vyžadujú možnosť manuálneho nastavenia, tak pre tých, ktorí si nechcú robiť drahú a ťažkú zrkadlovku.

  • Odolné, väčšinou kovové telo

  • Kvalitné snímky porovnateľné s nižšou triedou zrkadloviek

  • Možnosť plne manuálneho nastavenia a veľká séria funkcií

Ako vybrať fotoaparát – Profesionálne kompakty

Vodotesné kompakty

Vodotesné kompaktné fotoaparáty sú ideálne pre vonkajšie aktivity - na dovolenku k moru, na záhradu okolo bazénu a pod. Odolajú vode, piesku aj prachu.

  • Fotoaparáty vodotesné až do 12 metrovej hĺbky

  • Odolné aj voči piesku, prachu a extrémnym teplotám

  • Vystužená konštrukcia odolná proti pádu

Ako vybrať fotoaparát – Vodotesné kompakty

Detské kompakty

Detské kompaktné fotoaparáty nie sú len hračkou, ale zvládnu zaobstarať fotky a videá v základnej kvalite. Rozvíjajú detskú fantáziu a tvorivé schopnosti, sú ľahké a majú jednoduché ovládanie. Deti zaujmú a potešia farebné motívy.

  • Hračka a naozajstný fotoaparát v jednom

  • Odolné a veselé vyhotovenie – k moru, do bazéna aj do dažďa

  • Veselé farebné motívy

  • Jednoduché ovládanie

Ako vybrať fotoaparát – Detské kompakty

Selfie fotoaparáty

Selfie fotografie sú dnes v móde a prispôsobujú sa tomu aj výrobcovia fotoaparátov. Fotoaparáty disponujú výklopným a niekedy aj o 180° otočným displejom, s ktorým budú selfie fotografie hračka. V porovnaní s mobilným telefónom sú fotografie z fotoaparátu oveľa kvalitnejšie a to hlavne vďaka optickej stabilizácii, ktorá v mobilných telefónoch nie je tak kvalitná.

  • Ostré a detailné snímky bez rozmazania

  • Možnosť sledovania záberu vo výklopnom/otočnom displeji

  • Detekcia tvárí – v zábere zaostrí všetky osoby

Ako vybrať fotoaparát – Selfie fotoaparát

Najdôležitejšie parametre pri výbere kompaktného fotoaparátu

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Rozlíšenie

Rozlíšenie

Rozlíšenie udáva počet obrazových bodov na výslednej fotografii. Má vplyv na kvalitu fotografie a rozmer pri tlači. Drvivá väčšina dnešných kompaktov už disponuje aspoň 10 Mpx rozlíšením snímača. Všeobecne možno tvrdiť, že čím väčšie je rozlíšenie snímača fotoaparátu, tým väčšia je kvalita výslednej fotografie a možnosť väčšieho rozmeru pri tlači. V bežnom rozmere je možné vytlačiť fotografiu v dobrej kvalite už s 10 Mpx fotoaparátom.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Zoom

Zoom

V parametroch zvyčajne narazíte na optický a digitálny zoom. Optický zoom približuje pomocou pohybu šošoviek objektívu a zmenou ohniskovej vzdialenosti, vďaka tomu zostáva obraz rovnaký a nestráca na kvalite. Digitálny zoom je len zväčšený výrez, ktorý zapríčiňuje pokles kvality snímky. Tzv. ultrazoomy ponúkajú veľký rozsah zoomu (10× až 80×), na bežné fotenie je dostatočný zoom 3×.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Pamäťová karta

Vnútorná pamäť/pamäťové karty

V dnešnej dobe majú fotoaparáty iba malú kapacitu vnútornej pamäte rádoch desiatok MB, čo postačí na uloženie jednotiek snímok. Vždy sú ale vybavené slotom na pamäťové karty, najčastejšie typu SD a microSD. Tie sú dnes bežne dostupné v kapacite 4 až 64 GB a pojmú tak aj niekoľko tisíc snímok. Na vytvorenie prehľadu, s rozlíšením 10 Mpx sa pamäťovú kartu s veľkosťou 1 GB zmestí približne 195 fotografií.

Najčastejšie otázky pri výbere kompaktného fotoaparátu

Má cenu si v dnešnej dobe inteligentných telefónov kupovať kompaktný fotoaparát?

V inteligentných telefónoch bývajú už stále kvalitnejšie fotoaparáty, ktoré sú dostatočné na zachytenie bežných situácií. Kompakty majú stále svoje miesto a to hlavne preto, že na rozdiel od smartfónov sú úplne prispôsobené svojmu účelu – fotografovaniu. Svoju ergonómiou a vhodným umiestnením ovládacích prvkov ponúkajú aj komfortnejšie ovládanie.

Majitelia najnovších top modelov smartfónov sú pravdepodobne s výkonom fotoaparátu spokojní a kompakt nepotrebujú. Najlepšie smartfóny sú ale výrazne drahšie ako kompaktné fotoaparáty. Mobilné telefóny cenovo porovnateľné s kompaktnými fotoaparátmi sa však už kvalitou fotografií rovnať zďaleka nemôžu. Ak teda vlastníte lacnejší mobil, alebo chcete zariadenie určené vyložene na fotografovanie, napríklad na rodinnú dovolenku, oplatí sa vám prikúpiť kompaktný fotoaparát.

Pre koho sú kompaktné fotoaparáty vhodné?

Kompaktné fotoaparáty poslúžia na zachytenie bežných situácií s rodinou a priateľmi, zážitkov z dovoleniek, prechádzok po meste a podobne. Majú vreckové rozmery a teda sú neustále v pohotovosti. Ak chcete nenápadné zariadenie, ktoré môžete mať všade so sebou, bude pre vás kompaktný fotoaparát to najlepšie.

Ak chcete,, alebo radi fotíte makro a detailné fotografie, šport alebo krajinu, uvažujte aspoň o profesionálnom kompakte či bezzrkadlovke.

Ako vybrať fotoaparát – Instantné fotoaparáty

Instantné fotoaparáty

Štýlové vyhotovenie a fotka behom niekoľkých sekúnd

  • Jednoduché ovládanie, ktoré zvládnu aj deti
  • Okamžitá tlač vytvorených snímok
  • Nápaditý štýlový vzhľad, s ktorým sa odlíšite
  • Odkaz starších Polaroid fotoaparátov

Instantný fotoaparát je skôr štýlovou záležitosťou, na obrazovú kvalitu veľmi ohľad neberie. Tá je však úplne dostačujúca. Zhotovené snímky okamžite tlačí na relatívne malý fotopapier. Môžete tak obdarovať svojich priateľov fotkou ihneď po jej vyfotení. Niektoré modely navyše ukladajú zábery na pamäťovú kartu a dokážu zaznamenávať aj HD videá.

Výhody a nevýhody
  • Okamžitá tlač vytvorenej fotografie
  • Retro vzhľad snímok
  • Jednoduchosť ovládania
  • Malé rozmery a hmotnosť
  • Nízka cena
  • Jednoúčelovosť
  • Horšia ergonómia

Najdôležitejšie parametre pri výbere instantného fotoaparátu

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Minimálna vzdialenosť zaostrenia

Minimálna vzdialenosť zaostrenia

Popisuje, ako blízko môžete objektív fotoaparátu priblížiť k snímanému objektu bez toho, aby došlo k rozostreniu snímky.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Rýchlosť uzávierky

Rýchlosť uzávierky

Rýchlosť uzávierky priamo ovplyvňuje výslednú podobu snímky. Čím kratšia je doba uzávierky (tzv. expozičný čas), tým menej bude výsledná podoba snímky ovplyvnená pohybom fotografovaných objektov alebo samotného fotoaparátu. Ak nejde o zábery športu či iného pohybu, postačí expozičný čas do 1/100 s. Dynamické akcie treba fotografovať zariadením s minimálnym expozičným časom 1/400 s. Na kreatívnejšiu tvorbu umožňujú niektoré Instaxy nastaviť aj časy dlhšie ako 1 minútu.

Ako vybrať digitálny fotoaparát – Výdrž batérie

Napájanie

V ponuke sú modely ako s akumulátorom, tak aj s batériovým napájaním, ktoré je častejšie.

Najčastejšie otázky pri výbere instantného fotoaparátu

Ako dlho trvá vytlačenie snímky?

Tlač začína takmer okamžite po stlačení spúšte. Snímka je úplne vyvolaná približne za 2 až 3 minúty.

Ako možno podobu snímky ovplyvniť?

Instantné fotoaparáty so sebou nesú pravé kúzlo nedokonalosti snímok. Často sa stretneme s pastelovo vykreslenými snímkami a vyhladenou pleťou. Nastavenie fotoaparátu je veľmi jednoduché. Niektoré modely umožňujú potlačiť alebo si zvoliť čas uzávierky, prípadne vynútiť blesk. Všetko ale môžete nechať na automate, ktorý výborne zachytí kúzlo okamihu.

Aké veľké fotky fotoaparáty tlačia?

Veľkosť vytlačenej snímky je samozrejme limitovaná veľkosťou tela aparátu.

Veľkosť snímok:

Rad Fujifilm Instax Mini – veľkosť fotografie 86 × 54 mm, z toho obrázok 62 × 46 mm.

Rad Fujifilm Instax Wide – veľkosť fotografie 86 × 108 mm, z toho obrázok 62 × 99 mm.

Rad Polariod Snap a Polaroid Z2300 – veľkosť fotografie 76 × 51 mm, bezokrajové.

Dokáže okamžitá fotografia uložiť aj digitálnu podobu snímky?

Instantné fotoaparáty Polaroid ľahko zastúpia aj bežný digitálny kompakt. Sú vybavené displejom a snímky ukladajú aj na pamäťové karty MicroSD a to až v rozlíšení až 20 MPx. Okrem toho dokážu nahrávať HD video a vďaka Bluetooth sa ľahko spoja so smartfónom alebo tabletom.

Slovník pojmov – digitálne fotoaparáty

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť objektívu vyjadruje, koľko svetla je objektív schopný pri fotografovaní využiť na vykreslenie snímaného objektu. Svetelnosť sa udáva clonovým číslom, čo je číslo vyjadrujúce pomer ohniskovej vzdialenosti ku priemeru vstupnej pupily. V praxi to znamená, že čím menšie je clonové číslo, tým vyššia je svetelnosť objektívu a v o to horších svetelných podmienkach môžeme fotografovať.

Crop faktor

Crop faktor predstavuje koeficient, ktorým sa prepočítava ohnisková vzdialenosť objektívu na získanie údajov o skutočnom zornom uhle. Crop faktor udáva, koľkokrát je plocha snímača fotoaparátu menšia, ako plocha Full Frame snímača, v prípade ktorého k žiadnemu Crop (výrezu) nedochádza.

Bajonet

Bajonet slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Každý výrobca má väčšinou vlastný typ bajonetu, preto nie sú navzájom kompatibilné. Pre nekompatibilné objektívy a tela existujú redukcie a adaptéry, tie ale obmedzujú niektoré funkcie, ako napríklad autofokus.

Hĺbka ostrosti

Hĺbka ostrosti vyjadruje rozdiel vzdialenosti najbližšieho a najvzdialenejšieho objektu, ktorý sa na finálnej snímke ľudskému oku javia ako ostré.

Micro SDHC karta

Micro SDHC karta sa využíva v mobilných telefónoch, tabletoch, digitálnych fotoaparátoch a ďalších zariadeniach. Ide o moderné pamäťové médium s miniatúrnymi rozmermi. Micro SDHC karta sa často dodáva vrátane SD redukcie, ktorá sa vkladá do starších zariadení využívajúcich pamäťovú kartu typu SD.

Full Frame

Full Frame označuje rozmer obrazového snímača, ktorý svojou veľkosťou zodpovedá veľkosti políčka 35 mm filmu. Full Frame snímačom sú osadené pokročilé digitálne zrkadlovky a tiež niektoré bezzrkadlovky. Ostatné zrkadlovky používajú menšie snímače APS-C, pre bezzrkadlovky je typický snímač veľkosti 4/3" a väčšina kompaktných fotoaparátov používa 1/2,3" snímač. Aké výhody prináša Full Frame snímač?

Slovník fotografických pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19