Obnoviť stránku

Ako sa učiť na štátnice a maturitné skúšky

Aktualizované

Jar je tu a spoločne s ňou aj nočná mora všetkých študentov – maturitné skúšky a štátnice. Či už práve tebe klope jedno z toho na dvere, alebo máš ešte trochu času, v každom prípade môžeš všeličo zachrániť vďaka dôslednej príprave a pomôckam, ktoré ti učenie uľahčia. Pripravili sme si pre teba pár zaručených rád, ako úspešne zvládnuť nielen skúšku dospelosti

Ako sa učiť na skúšky

Ako sa učiť na skúšky – OBSAH

  1. Efektívne učenie
  2. Príprava materiálov
  3. Rob si poznámky
  4. Opakovanie je matka múdrosti
  5. Príprava na prezentáciu
  6. Zacvičte si
  7. Nalaď sa na pokoj a pohodu

Efektívne učenie

Učiť sa na poslednú chvíľu nie je dobrý nápad – látky je veľa a cez noc ju do hlavy nedostaneš. Odkladanie je základ neúspechu. Začni preto včas a s dobrým plánom, potom sa nemusíš učiť zbytočne dlho dopredu a budú tí stačiť aj tri týždne pred ostrou skúškou. Ak plán poctivo dodržíš, zvládneš všetko pohodlne dostať do hlavy a ešte aj zopakovať.

Dôležitá je motivácia. Mysli na to, že skúškové obdobie netrvá večne a že sa každý deň trápenia v budúcnosti bohato zúročí. Už o pár dní budeš mať štátnu skúšku alebo maturitné vysvedčenie vo vrecku. Okrem toho si občas dopraj drobnú odmenu za prácu a zaslúžený odpočinok.

Ako sa sústrediť na učenie

Plán je hotový, motivácia jasná, ale akonáhle usadneš k učeniu, myšlienky sa ti rozutekajú všetkými smermi a za chvíľu zistíš, že vlastne ani nevieš, čo sa učíš? Pozri sa na pár tipov, ktoré ti so sústredením pomôžu:

  • Nenechaj sa vyrušovať – odstránenie rušivých elementov je najdôležitejší bod pri učení. Povedz rodičom, súrodencom či spolubývajúcim, že potrebuješ pokoj a nekompromisne za sebou zavri dvere do miestnosti, v ktorej sa učíš. Najväčším nepriateľom sústredenia sú ale moderné technológie. Ideálne je vypnúť si všetky notifikácie na mobile aj počítači, najmä tie z komunikačných platforiem ako je Messenger a WhatsApp. Zabudni aj na priebežné kontrolovanie sociálnych sietí a spravodajských webov. Za tých pár hodín sa určite nič tak dôležité nestane, zato ty sa budeš môcť plne sústrediť na učenie.
  • Preč s neporiadkom – hovoríš si, prečo by si mal v náročnom období strácať čas ešte upratovaním? Čistý stôl aj prostredie však majú na schopnosť koncentrácie obrovský psychologický efekt. Keď sa budeš učiť pri stole s hromadou časopisov, kníh a špinavého riadu, tvoje oči k týmto veciam budú neustále odbiehať a neporiadok tak bude narúšať tok tvojich myšlienok. Pred každým učením zo svojho zorného poľa odstráň všetko, čo tam nepatrí, a to čo tam patrí pekne uprac.
  • Zvoľ vhodnú hudbu – úplne najlepšie je pri učení nepočúvať vôbec žiadnu hudbu, ale veľa z nás nedokáže byť v úplnom tichu. V tom prípade je potrebné zvoliť hudbu, ktorá nebude mozog odkláňať od činnosti. Ideálne sú skladby bez spevu, veľa ľudí nevie počas práce či učenia dopustiť na vážnu hudbu. Na YouTube či Spotify dokonca nájdeš špeciálne playlisty určené na počúvanie pri učení. Hudba v slúchadlách je skvelým pomocníkom aj pri učení v miestach, kde je vyššia koncentrácia ľudí, hluku a rušivých elementov (napríklad v knižnici alebo dopravných prostriedkoch).

Sústreď sa na učenie

Na učenie sa naozaj sústreď, nenechaj sa nikým a ničím rušiť. Potrebuješ pohodu a pohodlné prostredie. Porozmýšľaj o novom kúsku do svojej izby a urob z neho toho pravého partnera na učenie. Pohodlných kancelárskych stoličiek máme dosť pre všetkých, ale môžeš skúsiť aj ergonomické doplnky – aj menšia zmena pomôže.

Príprava materiálov

Zožeň si čo najviac podkladov. Ochotne pomôžu spolužiaci, dobrí budú aj učitelia, ktorí navyše ocenia záujem. Daj si dokopy všetky učebnice, skriptá aj vlastné poznámky a starostlivo hľadaj na internete.

Príprava je základ

Materiály si čo najviac prispôsob. Nerád sa učíš z obrazovky? Tak sa zásob kancelárskym papierom a tlač ako o život. Tlačiarni došla farba? Novú nájdeš v našom sprievodcovi výberom náplní. Ak ti viac vyhovujú digitálne texty, nahraj všetko do čítačky e-kníh, z ktorej ťa nerozbolia oči a môžeš ju brať všade so sebou.

Rob si poznámky

Najefektívnejšie si zapamätáš to, čo si sám zapíšeš. Zjednodušte si zložitý text pomocou vlastných slov. Veľmi pomôžu aj farebné perá a zvýrazňovače – mozog si lepšie spomenie na zvýraznenú alebo inou farbou napísanú informáciu ako na spleť čiernych odsekov, takže sa zameraj aj na písacie potreby.

Poznámky se budú hodiť

Na poznámky sa ti budú najlepšie hodiť nové bloky, ku ktorým ti dáme aj osviežujúci darček. Na zahodenie nie sú ani digitálne zápisníky, vďaka ktorým môžeš text a náčrtky zdieľať a neskôr upravovať. Výbrnou alternatívou na robenie poznámok na skúšky je aj diktafón.

Chaos v papieroch znamená aj chaos v hlave. Všetko prehľadne usporiadať pomôžu zošívačky a dierovačky, na rýchlu orientáciu v materiáloch sú dobré farebné šanóny, obaly, zakladače alebo prenosné dosky na dokumenty. V kategórii pre organizáciu v sebe objavíš novú posadnutosť poriadkom.

Opakovanie je matka múdrosti

Vyhraď si denne čas aj na zopakovanie už prebraného učiva. Vytvor si lístočkový systém, podobný tomu na skúškach, a losuj si otázky. Ak sa pri každej otázke naučíš dobre jej začiatok a potom sa zameriaš na podstatné veci, budeš milo prekvapený, ako ľahko zvládneš odpoveď.

Na skúškach si budeš istejší a budeš vyzerať pripravený, to skúšajúci ocenia a nebudú ťa zbytočne trápiť. Ak ťa čaká matematika, prenechajte technike, čo môžeš – vyber si svoju novú kalkulačku a skúšobná komisia to má spočítané.

Príprava na prezentáciu

Over si, či vieš dosť na to, aby si dokázal hovoriť celých 15 minút. Nebuď zbytočne v strese, hovor zrozumiteľne, pomalšie a využívaj intonáciu viet, zaujmeš publikum a čas sa ti o dosť skráti. Naučený začiatok ti poskytne základ na ďalší odraz, potom sa venuj každej prioritnej skutočnosti, na ktorú si spomenieš.

Pripraveným šťastie praje

Skús svoj prednes pojať zábavnejšou formou a nenechaj sa rozhodiť, ak sa dostaví "okno" – skús popremýšľať nahlas, prípadne sa svojich skúšajúcich pokojne spýtaj. Väčšinou ťa navedú na správnu koľaj a hlava zase naskočí. Na prezentáciu si dobre priprav textový podklad – do úhľadnej podoby ti ho pomôžu premeniť viazače.

Výborná finta je zahrať si na učiteľa. Ak učenie pojmeš tak, že látku vysvetľuješ svojím imaginárnym študentom či kolegom, lepšie si všetko zapamätáš. Podčiarknuť tú pravú atmosféru pomôže štýlové tabuľa dodávaná so všetkým potrebným príslušenstvom.

Učenie v pokoji a pohode

Zacvičte si

Ako ti môže šport pomôcť s učením? Veľmi! Vyčistíš si pri ňom hlavu a do tela sa ti vyplaví hromada endorfínov, ktoré ti zlepšia náladu a zmiernia stres. Nemusíš hneď zháňať bežecké topánky či trénera do fitka, postačí prechádzka v rýchlejšom tempe alebo jóga, pri ktorej si mozog dokonale odpočinie. Uvidíš, že po skončení cvičenia budeš zasa plný energie a učenie ti pôjde lepšie od ruky. A s dĺžkou cvičenia to nemusíš preháňať – želaný efekt prinesie aj samotná polhodinka pohybu. A keď nemáš na cvičenie čas, aspoň sa k učeniu správne posaď.

Nalaď sa na pokoj a pohodu

Skús odbúrať čo najviac stresu – neber skúšky tak vážne, o život nejde. Pamätaj, že relaxácia a odpočinok sú polovica dobrej prípravy. Na to neexistuje jediný návod, nájdi si v plánoch miesto na odreagovanie, zájdi do prírody, zahraj si hru a na školu na chvíľku zabudni, skrátka občas aj vypni. A pri tom všetkom si hlavne ver a zostaň sám sebou. Veľa šťastia!

PS: Keď to všetko skončí, máme tajný tip na slávnostný rituál – patrične výkonný skartovač ti pomôže s dokonalou pomstou. Daj prekliatym papierom na frak!

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11