Obnoviť stránku

Ako čistiť zuby deťom

S prvým zúbkom vášho dieťatka nastáva čas začať riešiť ústnu hygienu. Aká kefka je vhodná na čistenie detských zúbkov a zároveň nepodráždi citlivé ďasná? A ako je to so zubnou pastou, od akého veku je pre dieťa vhodná? V našom sprievodcovi nájdete odpovede na otázky o čistení zubov deťom, ktoré si kladie každý rodič.

Ako čistiť zuby deťom

Ako začať s čistením zubov u detí

  1. S ústnou hygienou začnite pri prerezávaní prvých zúbkov

  2. V období rastu zubov vyskúšajte hryzadlo a masážne gumové kefky na ďasná

  3. Zubnú kefku vyberajte podľa veku dieťaťa

  4. Kefku vyberajte podľa vyhotovenia, cena nemusí byť zárukou kvality

Najčastejšie otázky

Ako uľaviť dieťaťu od bolesti pri prerezávaní prvých zúbkov?

Približne v druhej polovici prvého roka života dieťaťa sa začínajú prerezávať prvé mliečne zuby. Toto obdobie sa môže prejavovať zvýšenou plačlivosťou, nepokojom a zvýšenou teplotou. Na úľavu od nepríjemných pocitov môžete dieťaťu zaobstarať špeciálne hryzadlá, ktoré masírujú ďasno a zároveň tlačia na prerezávajúci zúbok a znižujú tak bolestivosť. Ďasná môžete tiež masírovať pomocou gumových kefiek určených práve na obdobie prerezávania zubov.

Kedy začať s čistením zubov u detí?

Najlepšie od prvého zúbka. Skoré čistenie pomôže vybudovať základ správnych budúcich hygienických návykov. Dieťa si zvykne na to, že čistenie zubov je súčasťou každodennej rutiny a vytvorí si k nemu kladný vzťah. Znížite tým riziko, že dieťa bude neskôr čistenie zubov odmietať. Aj keď vaše dieťatko zatiaľ neje pevnú stravu, s čistením zúbkov ani tak neotáľajte. Materské (prípadne umelé) mlieko totiž obsahuje prirodzene sa vyskytujúce cukry, ktoré prispievajú k vzniku zubného kazu.

Akú zubnú kefku vybrať pre dieťa?

Zubné kefky pre deti sa vyrábajú vo variantoch na rôzne vekové obdobie. Pre najmenšie deti môžete zaobstarať cvičné kefky s hrkálkou. Zubné kefky pre dieťa vyberajte podľa odporúčaného veku uvedeného na obale. Hlavica musí byť malá, aby dosiahla aj na ťažko dostupné miesta. Štetiny by mali byť jemné a rovno strihané.

Používanie elektrickej kefky pre deti?

Elektrické zubné kefky sú vhodné už pre trojročné deti. Ich používanie uľahčuje techniku čistenia a deti baví. Pokiaľ zvažujete jej používanie, poraďte sa s detským stomatológom, či je pre vaše dieťa optimálna. Elektrické zubné kefky často využívajú aj aplikácie na smartfóny alebo tablety, ktoré dieťa na čistenie zubov motivujú, učia ho správnu techniku čistenia a odmeňujú ho za pokroky.

Akú zubnú pastu pre dieťa zvoliť?

Výrobcovia na obale zubnej pasty uvádzajú odporúčaný vek, pri výbere sa riaďte podľa neho. Deti často zubnú pastu prehĺtajú, preto majú detské pasty znížené množstvo fluóru a tiež ich príchuť je prispôsobená, aby dieťa nepálila v ústach. Nepoužívajte pasty určené pre dospelých, zloženie detskej zubnej pasty je prispôsobené veku a potrebám dieťaťa.

Ako vybrať detskú kefku

Správna kefka pre dieťa

  • Zodpovedá veku dieťaťa
  • Má malú hlavu
  • Štetiny sú jemné a rovno strihané
  • Pohodlne sa drží v ruke

Správna technika čistenia zubov u detí

Ak čistíte dieťaťu zuby vy, používajte techniku krúžkov, ktorá je odporúčaná aj pre dospelých. Každú plochu (vonkajšiu, vnútornú, hryzaciu) zuba vyčistite pomocou malých krúživých pohybov. Nezabúdajte na vnútornú stranu zubov. Na samostatné čistenie naučte dieťa stieravou techniku. Na potomka počas čistenia dohliadajte a osobne zuby dočistite. Ďalšie detaily prezradíme v článku Ako na čistenie detských zúbkov.

Ako často deťom čistiť zuby?

V začiatkoch, kedy sa dieťa s čistením zubov zoznamuje, čistite minimálne 1× za deň. Neskôr interval zvýšte na 2× denne. Dieťa v predškolskom veku môžete začať viesť k častejšiemu čisteniu, k rannému a večernému čisteniu pridajte napríklad čistenie po obede.

Ako dlho čistiť deťom zúbky?

Ideálne kým nie sú všetky zúbky dôkladne vyčistené. Spočiatku možno narazíte zo strany dieťaťa na odpor, napriek tomu ho chváľte za každé, hoci aj krátke, čistenie. Čoskoro si na pravidelné čistenie zvykne a vy môžete čas postupne navyšovať.

Od akého veku si dieťa zvládne vyčistiť zuby samo?

V batoľaťom veku čistí zúbky rodič. Aj neskôr, až si dieťa začne čistiť zúbky samo, by približne do 8 rokov veku dieťaťa mala dospelá osoba na priebeh čistenia dohliadať a zuby dieťaťu dočistiť.

Kedy začať u dieťaťa používať medzizubné kefky?

Ani pri deťoch nezabúdajte na pravidelné čistenie medzizubných priestorov. Podobne ako pri čistení zubnou kefkou platí, že čím skôr s nimi začnete, tým lepšie.

Používanie ústnej vody u dieťaťa. Áno, alebo nie?

Pre deti od 6 rokov môžete začať s používaním špeciálnej detskej ústnej vody. Podmienkou je, že dieťa vie ústa prepláchnuť a vodu neprehĺtať, ale vypľuť. Ústna voda odstráni zvyšky baktérií, ktoré po čistení v ústach zostali a má aj dezinfekčné účinky.

Dieťa odmieta čistenie zubov. Čo s tým?

U dieťaťa sa môžete v rôznych obdobiach stretnúť s odmietaním čistenia zubov. Bežné je, že aj dieťa, ktoré si zuby bez problému nechalo čistiť, ho zrazu začne bojkotovať. Rozhodne preto s pravidelným čistením neprestávajte a dieťa za každý úspešný pokus chváľte. Skúsiť môžete tiež čistenie formou hry. Uvidíte, že toto obdobie čoskoro odíde, rovnako ako prišlo.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB29