Obnoviť stránku

Záloha a obnova telefónu (PODROBNÝ NÁVOD)

• Autor: Matěj Toul

Dnes už takmer všetko existuje v elektronickej podobe a strata akýchkoľvek dát má pre nás závažnejšie dôsledky ako predtým. Preto by sme nemali zanedbávať ich zálohovanie. Zaberie mnohokrát len pár minút a ušetrí veľa starostí a vrások. Ako na správnu zálohu a obnovu telefónu?

Záloha a obnova telefónu

Zálohovanie a obnova telefónu – OBSAH

 1. Android: jednoduché zálohovanie pod palcom Googlu
 2. iOS: Apple ponúka vlastný softvérový ekosystém
 3. Nechcete cloudy popredných firiem? Sú aj alternatívy
 4. Prechod medzi operačnými systémami nie je tak náročný, ako sa môže zdať

Android: jednoduché zálohovanie pod palcom Googlu

Ak máte mobilný telefón s Androidom, zálohovanie vašich dát bude jednoduché. Akonáhle sa totiž pri prvom štarte svojho smartfónu prihlásite k účtu Google, môžete si zvoliť možnosť automatického zálohovania. Ak potom budete používať aplikácie Googlu (Fotky, Dokumenty a podobne), všetko bude ihneď po pripojení na WiFi (prípadne pri zapnutí mobilných dát) zaznamenané do cloudového úložiska, prístupného z mnohých zariadení vrátane počítača. Tu je niekoľko užitočných aplikácií z radov Googlu:

 • Fotky Google – galéria a miesto pre všetky vami zhotovené fotky a videá, ale tiež uložené obrázky s okamžitým zálohovaním na cloude.
 • Gmail – jeden z najpoužívanejších emailových klientov, do ktorého sa môžete prihlásiť aj pomocou už existujúcej emailovej adresy z inej služby.
 • Kalendár Google – akékoľvek udalosti či schôdzky si môžete zaznamenať na jedno miesto a mať ich na všetkých svojich zariadeniach po ruke.
 • Kontakty Google – všetky vaše kontakty sú vďaka tejto aplikácii zálohované vrátane poznámok, telefónnych čísel alebo adries.
 • Messages – SMS správy už nebudú viazané na SIM kartu alebo interné úložisko vášho telefónu, namiesto toho ich budete mať v bezpečí na cloude.

Ďalšou možnosťou od Googlu je zálohovanie celého telefónu. Ak si kúpite nový Android smartfón, stačí sa len prihlásiť a potom jedným kliknutím načítať všetky nastavenia z vášho starého telefónu vrátane aplikácií, ktoré ste využívali. Tie sa začnú automaticky sťahovať z Google Play spolu so všetkými zálohovanými dátami z nich.

Zálohovanie – Google aplikácie
Veľkou výhodou zálohovania pomocou aplikácií Google je fakt, že je tu možné uschovať takmer čokoľvek.

V neposlednom rade zmienime tiež cloudovú službu Google Drive, kam si môžete uložiť takmer čokoľvek a následne si súbory prezerať aj na tablete, počítači alebo smart televízore. V základnej verzii, ktorá je zadarmo, je k dispozícii 15 GB úložiska – to možno ale vďaka službe Google One rozšíriť. Pre rodiny sa napríklad môže hodiť 2 TB úložisko za 9,99 € na mesiac, pre firmy potom Google ponúka až 30 TB.

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): beštia s dychberúcimi parametrami

iOS: Apple ponúka vlastný softvérový ekosystém

Ak vlastníte iPhone, aj na ňom môžete používať aplikácie Google, všetky sú dostupné na App Store. Avšak pre vás bude pravdepodobne výhodnejšie obrátiť sa na aplikácie, ktoré Apple vo svojich telefónoch (aj tabletoch) ponúka už v základe.

Zálohovanie – Apple iCloud
Zálohovanie na zariadeniach Apple prebieha cez službu iCloud.

Ak chcete zálohovať cez riešenie Applu, máte dve možnosti. Buď môžete využiť služby iCloudu, alebo si všetky svoje dáta zálohovať na Macu alebo PC. Ak si chcete byť naozaj istí, treťou možnosťou je využiť obe úložiská naraz.

Ak zvolíte zálohovanie na iCloude, podobne, ako v prípade aplikácií Google, budú všetky vaše dáta automaticky aktualizované na váš účet, kedykoľvek budete na WiFi. Všetky súbory, aplikácie a nastavenia (okrem zabezpečenia a platieb) vám tak budú kedykoľvek k dispozícii, a to aj na prenos na nové zariadenie. Nutné je ale brať do úvahy, že iCloud ponúka zadarmo len 5 GB cloudového úložiska. Za 2 TB úložisko zaplatíte 9,99 € mesačne.

Zálohovanie – iCloud plány
Služba iCloud ponúka hneď niekoľko dátových plánov, a to za celkom rozumné ceny.

Zálohovanie telefónu cez Mac alebo PC nie je síce tak bezpečné, no je oveľa rýchlejšie. iPhone je nutné pripojiť k počítaču, tým pádom zálohu neurobíte napríklad na cestách. Inak ale zálohovaním cez Mac/PC dosiahnete rovnaké výsledky ako cez iCloud. Na všetkých moderných zariadeniach Mac (s MacOS Catalina) prebieha zálohovanie jednoducho cez program Finder, na starších Macoch (MacOS Mojave a staršie) alebo počítačoch s Windows možno použiť iTunes.

Nechcete cloudy od Googlu alebo Applu? Sú aj alternatívy

Hoci sú natívne zálohovacie služby pravdepodobne najspoľahlivejšie a najprepracovanejšie, možno z nejakého dôvodu chcete skúsiť niečo iné. Našťastie nemusíte dlho hľadať, aby ste našli niektorú z alternatív.

Samsung Cloud možno prepojiť aj s OneDrive

Ak vlastníte telefón Samsung, ďalšou z vašich možností je služba Samsung Cloud. Samotná funkcia je veľmi podobná Google Drive – vaša galéria a ďalšie súbory budú s touto službou pri pripojení na WiFi vždy automaticky synchronizované. Všetky dáta sú potom prístupné naprieč zariadeniami Samsung, ale dostanete sa k nim tiež prostredníctvom internetového prehliadača cez počítač.

Zálohovanie – Samsung OneDrive
Služba OneDrive má na zariadeniach Samsung takmer väčší význam než samotný Samsung Cloud. Je to hlavne kvôli tomu, že Microsoft svoje služby zvláda lepšie vyladiť a zároveň ponúka viac možností.

Samsung Cloud ponúka zadarmo 5 GB úložiska, k tomu si ale môžete zvoliť aj jeden z platených plánov na rozšírenie úložiska. Zaujímavosťou je možnosť integrácie so službou Microsoft OneDrive, vďaka ktorej je potom spravovanie cloudu ešte jednoduchšie, pretože aplikácia OneDrive je predinštalovaná na každom počítači s Windows.

Huawei Cloud spája dve značky pod jedno úložisko

Pre majiteľov smartfónov Huawei alebo Honor je integrovanou možnosťou úložisko Huawei Cloud. Rovnako, ako v prípade ostatných spomenutých služieb, aj tu môžete zálohovať fotky, dokumenty, kontakty, kalendár a podobne. Tie sú potom dostupné aj cez internetový prehliadač, prípadne pomocou počítačového programu. Výhodou príbuznosti oboch spoločností je, že ak prejdete z Huawei na Honor, alebo naopak, všetky dáta budú úplne kompatibilné. V základe Huawei Cloud ponúka 5 GB, avšak s rozšíreným úložiskom sa podobá cenám Applu. 2 TB rozšírenie si taktiež môžete kúpiť za cca 10 € na mesiac.

i

Pre telefóny Huawei a Honor má vlastná cloudová služba oveľa väčší význam. Služby Google sú totiž na väčšine nových smartfónov týchto značiek nedostupné. O tom, ako funguje rozhranie Huawei Mobile Services, sme napísali článok: Vyskúšali sme telefón s Huawei službami (RECENZIA): Čo na neho hovoríme?

Prechod medzi operačnými systémami nie je tak náročný, ako sa môže zdať

Je bežné, že používateľ smartfónov s Androidom chce prejsť na iOS alebo naopak niekto s iPhonom chce dať prednosť zelenému robotovi. Tým vychádza Google aj Apple značne v ústrety, a to vďaka aplikáciám určeným priamo na prechod.

Prechod z Androidu na iOS

Ak chcete prejsť z Androidu na iOS, stiahnite si (na svoj pôvodný telefón s Androidom) aplikáciu priamo od Applu. Tá sa volá Move to iOS a za cieľ si dáva čo najjednoduchší prestup do nového rozhrania. Všetko je teda veľmi intuitívne, avšak je potrebné podotknúť, že v poslednej dobe sa veľa používateľov sťažuje na problémy s najnovšími iPhonmi. Nezostáva teda nič iné než dúfať, že Apple problémy čoskoro vyrieši.

Zálohovanie – Move to iOS
Prechod na iOS by mal byť s oficiálnou aplikáciou záležitosťou niekoľkých klikov.

Prechod z iOS na Android

Prechod z iPhonu na mobil s Androidom prebieha ľahko pomocou úložiska Google Drive.

 1. Uistite sa, že je zariadenie plne nabité a pripojené na WiFi.
 2. Stiahnite si na iPhone aplikáciu Google Drive z App Store.
 3. Cez aplikáciu Google Drive zálohujte vami vybrané dáta.
 4. Na novom smartfóne s Androidom sa prihláste cez svoj Google účet.
 5. Začne proces synchronizácie a všetky dáta budú prenesené do vášho nového telefónu.
i Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie dát na smartfóne je možné vykonať hneď niekoľkými spôsobmi a je len na vás, ktorý zvolíte. Nie je však dobré na zálohu zabudnúť a riskovať stratu všetkých osobných dát. Zálohovanie netrvá dlho a dokáže ušetriť veľa starostí.

P-DC1-WEB01