Obnoviť stránku

Xiaomi Mi 10T Lite (RECENZIA): svižný výkon, kvalitný displej a vynikajúci fotoaparát

• Autor: Michal Kupsa

Mobilný telefón Xiaomi Mi 10T Lite je najodľahčenejším modelom z radu, ktorý Xiaomi predstavil v októbri minulého roka. Parametre sľubujú výborný procesor Snapdragon 750G, podporu 5G sietí a pekný displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Cenovka pritom nedosahuje ani 300 EUR. Niet preto divu, že sme tohto zástupcu strednej triedy podrobili starostlivej recenzii. Ako obstál?

Xiaomi Mi 10T

Xiaomi Mi 10T Lite – OBSAH

 1. Obsah balenia, batéria a nabíjačka
 2. Mechanické vyhotovenie, dizajn a displej
 3. Hardvér a softvér
 4. Fotoaparát
 5. Príslušenstvo, cena, zhrnutie parametrov a záver

Obsah balenia, batéria a nabíjačka

V súčasnej dobe sú všeobecným trendom minimalistické balenia spotrebnej elektroniky a Xiaomi Mi 10T Lite nie je žiadnou výnimkou. Mobilný telefón je zabalený v bielej krabičke, ktorá svojim pôdorysom nie je oveľa väčšia než samotný mobil, a vnútri nájdeme len najnutnejšie základné vybavenie. Prístroj ako taký je v krabičke ešte naviac samostatne zabalený a po jeho vybalení je tu prvé zaujímavé prekvapenie v podobe ochrannej fólie na displeji. Tá je už z výroby nalepená, a to tak dokonale, že si to veľa ľudí ani nevšimne.

Za mňa osobne je to prvé veľké plus, pretože ochranných fólií je síce na trhu celý rad a (väčšinou) stoja len pár eur, ale pre mnohých je problém samotná aplikácia. Takže pokiaľ je fólia už rovno nalepená, tak si ušetríme nielen pár eur, ale aj nervy s jej nalepovaním – najmä potom menej zruční používatelia, alebo tí, ktorí nič podobné ešte nikdy nerobili.

Xiaomi Mi 9, recenzia, dizajn
Mobil Xiaomi Mi 10T Lite je k dispozícii v celkom troch farebných vyhotoveniach.

Ďalej je potom súčasťou balenia obvyklé priehľadné silikónové puzdro, ktoré na mobilný telefón dobre pasuje a na bežné použitie je v pohode dostatočné. Nechýba samozrejme ani kovová ihlička na otvorenie slotu na SIM a pamäťovú kartu. Na dne krabičky je potom ešte zhruba meter dlhý, biely USB-C kábel a nabíjačka. Tu rozhodne musím spomenúť druhé veľké plus, pribalená nabíjačka je totiž 33 W, teda veľmi výkonná, čo dnes stále ešte nie je samozrejmé ani pri niektorých podstatne drahších telefónoch. To je ale všetko a nič viac v balení nenájdete.

Ono toho asi ani viac potreba nie je, ale sklamaní môžu byť tí, ktorí by čakali, že súčasťou balenia budú aj slúchadlá. Nie sú, škoda, ale za zásadný problém by som to nepovažoval, pretože na trhu je ich dosť a človek si aspoň môže vybrať podľa svojich osobných preferencií také, aké mu budú najlepšie vyhovovať, či už drôtové, alebo bezdrôtové.

Xiaomi Mi 10T
Xiaomi Mi 10T Lite ponúka jednoduchý dizajn, ktorý nijako nevybočuje z bežného štandardu.

Mechanické vyhotovenie, dizajn a displej

Samotný smartfón so svojimi rozmermi 162 × 77 mm môže niekomu pripadať veľký a s 215 gramami subjektívne aj ťažší, ale to je skôr len osobný dojem, ktorý sa môže človek od človeka dosť líšiť. Tiež je pomerne tenký, pretože jeho hrúbka činí iba 9 mm, teda okrem fotoaparátu, ktorý zo zadnej strany relatívne výrazne vystupuje až na celkových 11,5 mm. Osobne vystupujúce fotoaparáty rád nemám a bol by som oveľa radšej, keby bol povrch na chrbte rovný, a to aj za cenu navýšenia celkovej hrúbky telefónu ako takého.

i Xiaomi Mi 11 (PREVIEW): telefón so špičkovým výkonom aj rýchlosťou nabíjania

Zadná strana mobilu je potom sklenená a Xiaomi ju vyrobilo z veľmi odolného skla Gorilla Glass 5, čo vyzerá veľmi efektne, ale pre niekoho môže byť povrch klzký a tiež sú na ňom vidieť odtlačky prstov. Proste niečo za niečo, riešením je prípadne pribalené silikónové puzdro. Bočný rám mobilu je potom plastový (okom to ale nespoznáte), čo mnohí kritizujú, ale ja by som to dnes už bral skôr ako mierne plus. Súčasné plasty už dávno prekonali kovové zliatiny a v chladnom počasí je plast tiež menej náchylný na nežiaduce prenosy tepla či naopak chladu.

Xiaomi Mi 10T, recenzia
Jedným z tromfov Xiaomi Mi 10T Lite je bezpochyby jeho batéria s obrou kapacitou.

Celkový dizajn mobilného telefónu Xiaomi Mi 10T Lite by som hodnotil ako triezvo efektný. Trojica farebných vyhotovení je pekná, dostatočná a vyberie si snáď každý. Mne osobne sa asi najviac páči modrý variant. K celkovo triezvemu dojmu prispieva tiež úplne rovný displej, čo opäť považujem skôr za plus. Rôzne zahnuté a zaoblené displeje, aké poznáme z niektorých drahších modelov, sú väčšinou dobré akurát tak pre zlosť, pretože v ruke kĺžu a v prípade rozbitia sú na výmenu drahšie.

Slúchadlá Sudio Tio Horná hrana telefónu

Slúchadlá Sudio Tio Slúchadlá Sudio Tio

Na spodnej hrane telefónu okrem iného zostalo miesto na 3,5 mm audio Jack.

Displej ako taký využíva technológiu IPS a má pomer strán 20:9, uhlopriečku 6,67“, rozlíšenie Full HD+ 2 400 × 1 080 pixlov a vysokú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (na úsporu energie je možné prepnúť aj na 60 Hz). Vysoká svietivosť 450 nitov zaisťuje výbornú čitateľnosť aj na priamom slnečnom svetle. Veľmi kvalitné je aj farebné podanie a dostatočné pozorovacie uhly. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass 5 a už spomínaná ochranná fólia. Celkovo teda doslova perfektný a úplne bez výhrad.

Hardvér a softvér

Pokiaľ ide o hardvérovú výbavu, základom je nový procesor Qualcomm Snapdragon 750G, ktorý dopĺňa grafický čip Adreno 619 a k tomu operačná pamäť so slušnou kapacitou 6 GB. Interné úložisko je k dispozícii v dvoch veľkostiach, buď 64, alebo 128 GB. Slot na SIM kartu je duálny, pričom druhý slot je hybridný, čo v praxi znamená, že ho môžete využiť na druhú SIM kartu alebo na pamäťovú kartu MicroSD s kapacitou až do 512 GB.

Xiaomi Mi 10T Lite, recenzia, softvér
Pohľad do nastavenia telefónu.

Systém je aktuálne vo verzii Android 10 s firemnou nadstavbou MIUI 12. Tu sa musím zmieniť o tom, že výrobca systém aktualizuje a tiež že funguje úplne plynule a veľmi svižne. Napriek tomu existuje stále veľa používateľov, ktorí by dali prednosť čistému Androidu bez akejkoľvek nadstavby.

Pokiaľ ide o konektivitu, tak mobilný telefón okrem LTE už vie aj 5G a samozrejmosťou je WiFi, GPS, Bluetooth vo verzii 5.1 a nechýba ani NFC alebo infraport umožňujúci použitie mobilu ako diaľkového ovládača na domáce spotrebiče, najmä TV prijímača a podobne. Naopak kriticky sa musím vyjadriť množstvu najrôznejších predinštalovaných aplikácií a servisných doplnkov. Ich účelnosť je prinajmenšom diskutabilná. Našťastie idú deaktivovať, ale je to otrava.

Xiaomi Mi 10T Lite, recenzia, softvér
Nastavenie vzhľadu obrazovky.

Zabezpečenie je realizované obvyklou čítačkou odtlačkov prstov, ktorá je ale nie príliš tradične umiestnená na boku a je integrovaná do tlačidla hlavného vypínača. Toto riešenie môže niekomu pripadať neobvyklé, ale to je skôr otázka zvyku. Mňa osobne toto riešenie prekvapilo, ale po pár dňoch už mi to prišlo ako samozrejmosť. Naviac je čítačka presná a hlavne veľmi rýchla, čo je rozhodujúce.

Komu by to prišlo málo, môže využiť aj odomykanie pomocou selfie fotoaparátu a rozoznávania tváre. Aj táto funkcia funguje veľmi dobre, rýchlo a nezmätie ju ani veľmi slabé osvetlenie. Tvár spoľahlivo rozozná, aj keď si napríklad nasadíte okuliare. K zabezpečeniu ale môžete využiť aj zariadenie Bluetooth, alebo klasické gesto.

Xiaomi Mi 10T Lite, recenzia, softvér
Telefón využíva nadstavby MIUI 12

Silnou stránkou telefónu je tiež batéria s kapacitou 4 820 mAh a dlhou výdržou. V bežnom praktickom nasadení so zapnutými dátami, WiFi, GPS a Bluetooth som sa dostal zhruba na dva dni. Údaj je ale samozrejme veľmi orientačný, pretože veľmi záleží na spôsobe a intenzite využitia. Komu by to bolo málo, môže si aktivovať režim šetrenia batérie, ktorý výdrž ešte predĺži.

Skvelá je tiež už spomínaná výkonná 33 W nabíjačka, ktorá energiu do batérie doslova natlačí mimoriadne rýchlo. Teoretický údaj výrobcu hovorí o zhruba hodine z nuly na 100 % nabitia, ale v praxi sa takmer nikdy nevybije batéria úplne a nabíjanie je tak ešte oveľa rýchlejšie, najmä keď si potrebujete len rýchlo trochu cucnúť povedzme napríklad z 30 na 80 %. To je potom skutočne otázka chvíľky.

Xiaomi Mi 10T Lite, recenzia, softvér
Detailné a prehľadné nastavenie

Spomenúť musím aj príjemnú drobnosť v podobe klasického 3,5 mm konektora na slúchadlá. Niektorí výrobcovia ho pri svojich vyšších modeloch síce už vynechávajú, ale z osobných skúseností tým minimálne časť používateľov skôr naštvú. Pokiaľ teda máte svoje obľúbené káblové slúchadlá, tak ich pri smartphone Xiaomi Mi 10T Lite rozhodne využijete. Pochváliť musím tiež vstavané stereo reproduktory, ktoré majú v rámci danej triedy veľmi príjemný zvuk.

Fotoaparát

Hlavný fotoaparát je osadený 1/1,73“ čipom Sony IMX682 s rozlíšením 64 Mpx (fotografie sú ale skladané, takže výsledný záber potom má „len“ 16 Mpx), je vybavený automatickým zaostrovaním s fázovým posunom a objektívom so svetelnosťou f/1,9. Tu by sa dalo povedať, že ide o pomerne častý model, ale to nič nemení na fakte, že je v danej kategórii v súčasnej dobe asi vôbec najlepší. V ponuke nastavení má veľa možností a funkcií, vrátane umelej inteligencie AI, režimu HDR a podobne, ale hlavne naozaj dobre fotí.

Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest

Nastavenie fotoaparátu je veľmi detailné a poteší aj náročných.

Fotoaparát si poradí za každého osvetlenia vrátane nočných fotografií, snímky sú ostré s množstvom detailov, dynamický rozsah veľký a tiež farebné podanie je príjemné, rovnako ako nízka úroveň šumu. Tiež zaostrovanie je rýchle, vrátane automatickej detekcie tvárí, ktorá občas reaguje aj pri fotografovaní domácich maznáčikov. Hlavný fotoaparát je ďalším veľkým plusom mobilného telefónu Xiaomi Mi 10T Lite.

Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest

Xiaomi Mi 10T si bez problémov poradí s fotením v exteriéri aj interiéri.

Druhým zaujímavým fotoaparátom na zadnej strane je dnes čoraz častejší superširokouhlý model s veľmi slušným uhlom záberu cca 120°, svetelnosťou f/2,2 a rozlíšením 8 Mpx. Je super, že tento druhý fotoaparát nie je len do počtu a fotí tiež veľmi slušne, hoci v nižšom rozlíšení a tiež mierne nižšou kvalitou. Avšak kto máte radi širokouhlé fotografovanie, budete určite nadšení.

Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest

Ani detaily nie sú pre fotoaparát mobilného telefónu problém.

Tretím fotoaparátom je potom makrofotoaparát so svetelnosťou objektívu f/2,4 a rozlíšením 2 Mpx, ktorý navyše dokáže zaostriť objekty vzdialené iba cca 4 cm. Tento fotoaparát už ale naopak je skôr len do počtu, síce naozaj vie zaostrovať aj na veľmi blízko a na veľmi drobné objekty, ale rozlíšenie 2 Mpx je fakt málo a ani kvalita fotografií nie je veľmi dobrá, aj keď za dobrých svetelných podmienok je použiteľná. Štvrtým zadným fotoaparátom je potom 2 Mpx snímač hĺbky ostrosti. Vpredu k foteniu slúži 16 Mpx selfie kamerka so svetelnosťou f/2,45 ktorá podáva pomerne slušné výsledky.

Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest

Fotoaparát Xiaomi Mi 10T Lite si poradil aj s kontrastným fotením snehom pokrytých plání.

Natáčať samozrejme môžete aj video, ktoré fotoaparát vie v rozlíšení 4K/30p, ale to navyše iba bez stabilizácie. Osobne to ale nepovažujem za problém, pretože doba na masové využitie 4K videa ešte stále nenastala, najmä potom nie v mobile. Naopak v rozlíšení Full HD je už rýchlosť snímania 60 fps a tiež dobre funguje stabilizácia, hoci ide o stabilizáciu len elektronickú. Osobne rozhodne odporúčam natáčanie videí práve v rozlíšení Full HD – ušetríte si tým trochu miesta v pamäti a kvalita je najmä na použitie v mobilnom telefóne viac ako dostatočná.

Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest Xiaomi-Mi-10T-Lite-fototest

Nočným fotkám nechýbajú detaily a atmosféra, inak tomu nie je ani pri portrétoch.

Príslušenstvo, cena, zhrnutie parametrov a záver

Otázka príslušenstva je pomerne jednoduchá, ochrannú fóliu nepotrebujete, pretože ako som spomenul už v úvode, je už z výroby na displeji aplikovaná. Obal v podstate tiež, pretože silikónové puzdro pribalené v cene je tiež pre väčšinu používateľov v pohode dostačujúce a o priamo skvelej nabíjačke v cene ani nehovoriac. Čo naopak potrebovať budete, tak to sú slúchadlá – je síce škoda, že nie sú už súčasťou balenia, ale dnes už nestoja veľa a aspoň si môžete vybrať podľa vlastných preferencií. Pokiaľ nevyužijete slot na druhú SIM kartu, môžete zvážiť tiež pamäťovú kartu.

Parametre/Model Xiaomi Mi 10T Lite
Displej 6,67“ (20:9)
2 400 × 1 080 px, 395 ppi
IPS
Zadné fotoaparáty hlavný: 64 Mpx, f/1,9, 4K video s 30 fps, Full HD s 60 fps
širokouhlý: 8 Mpx, f/1,4, 120°
makro: 2 Mpx, f/2,4, od 2 cm
ToF kamera: 2 Mpx, laserové zaostrovanie
Predný fotoaparát 16 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 750, 8-jadrový
GPU adreno 619
RAM 6 GB
Interné úložisko 64/128 GB, microSD až 512 GB
Operačný systém Android 10
Podpora sietí 5G
Akumulátor 4 820 mAh
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 33 W / –
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia
Audio stereo
Rozmery 165,4 × 76,8 × 9 mm
Hmotnosť 214,5 g
Cena 328,90 €
* Ceny sú platné k 30. 1. 2021.

Mobilný telefón Xiaomi Mi 10T Lite sa aktuálne (02/2021) predáva za cenu 279,90 za verziu so 128 GB internej pamäte, čo už je kapacita dostatočná na to, aby väčšina používateľov už ďalšie rozšírenie pomocou pamäťovej karty ani nepotrebovala. Súčasne za túto cenu získate mobilný telefón s celkovo veľmi dobre vyváženým pomerom ceny a výkonu.

Xiaomi Mi 10T Lite

Xiaomi Mi 10T

Mobilné telefóny

K hlavným výhodám Xiaomi Mi 10T patrí svižný chod systému, kvalitný displej, vynikajúci hlavný fotoaparát, výdrž batérie, konektivita, rýchle nabíjanie a samozrejme tiež kompatibilita so sieťami 5G. Najviac naopak asi niekoho zamrzia predinštalované aplikácie, chýbajúce slúchadlá, vyčnievajúci fotoaparát alebo možno aj málo výrazná notifikačná dióda.

Klady

 • Celkovo veľmi dobrý pomer cena/výkon
 • Rýchly a svižných chod systému
 • Kvalitný 120 Hz displej
 • Kvalitný hlavný fotoaparát
 • Fólia na displeji už z výroby (!)
 • Slušná kapacita a výdrž batérie
 • NFC, infraport a 3,5 mm jack
 • Veľmi rýchla 33 W nabíjačka
 • Slot na pamäťovú kartu
 • Slušné stereo reproduktory
 • 5G

Zápory

 • Vystúpený fotoaparát
 • V balení chýbajú slúchadlá
 • Niekto by radšej čistý Android
 • Predinštalované aplikácie
 • Malá a nevýrazná notifikačná dióda
i Mohlo by vás zaujímať

Mobilný telefón Xiaomi Mi 10T Lite ponúka, ako je ostatne už pri tomto čínskom výrobcovi dobrým zvykom, veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Zariadenie s príjemnou cenovkou ponúkne najmä kvalitný displej, skvelý hlavný fotoaparát a poteší dlhou výdržou batérie a bleskovým nabíjaním.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08