Obnoviť stránku

Xiaomi 13 Lite

Recenzia Xiaomi 13 Lite: bez chyby nie je, má ale dobrý pomer ceny a výkonu


Je tu ďalší rok a s ním aj nový rad telefónov Xiaomi 13. Čínsky výrobca tentoraz predstavil tri modely, pričom dva z nich – Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro – sú bez diskusií vlajkové lode, a to ako výbavou, tak vyššou cenou. Ten posledný, Xiaomi 13 Lite, je potom typickým predstaviteľom línie vyváženého pomeru ceny a výkonu. A práve na tohto zástupcu strednej triedy, ktorého kúpite za necelých 500 €, sme sa pozreli v našej recenzii.Recenzia

Autor: Jiří V. Matýsek

Xiaomi 13 Lite (RECENZIA) – OBSAH

 1. V balení Xiaomi 13 Lite nechýba nabíjačka ani silikónové puzdro
 2. Dizajn Xiaomi 13 Lite je v zásade konzervatívny
 3. Nepochopiteľne zahnutý displej Xiaomi 13 Lite je výborný
 4. Výkon Xiaomi 13 Lite: bezproblémový dostatok
 5. Fotoaparát: Xiaomi 13 Lite fotí dobre, ale neprekvapí
 6. Batéria Xiaomi 13 Lite vydrží chvályhodne dlho
 7. Ako sa Xiaomi 13 Lite používa?
 8. Recenzia Xiaomi 13 Lite: hodnotenie

V balení Xiaomi 13 Lite nechýba nabíjačka ani silikónové puzdro

Spoločnosť Xiaomi zatiaľ nie je z tých, ktoré by dávali na obdiv ekologický prístup k veci. Xiaomi 13 Lite tak k používateľovi dorazí v klasickej krabičke, v ktorej okrem samotného telefónu (testovali sme jeho sivý variant) bola aj zodpovedajúca, 67 W nabíjačka a kábel USB-A – USB-C. Dostanete tak všetko potrebné, nič nie je potrebné dokupovať separátne. Dobrým štandardom v prípade Xiaomi je aj pridané silikónové puzdro.

Samotná krabička je vyhotovená veľmi striedmo, v podstate na nej nájdeme len lesklým písmom vyvedený názov telefónu, ktorý prekrýva jemne sivú číslovku trinásť. Oproti starším generáciám, keď sme mali na krabičke fotografiu samotného telefónu, je to, myslím, krok správnym smerom. Pôsobí to elegantne, moderne a tak nejako dospelejšie.

Xiaomi 13 Lite, balenie
V balení Xiaomi 13 Lite nič nechýba.
Recenzia Xiaomi 13 Lite
Prítomnosť silikónového puzdra v balení chválime, rovnako tak aj pribalenú nabíjačku.

Dizajn Xiaomi 13 Lite je v zásade konzervatívny

Z pohľadu dizajnu je novinka dosť typickým produktom radov Xiaomi strednej cenovej triedy. Originality tu mnoho nenájdete. Plastový telefón Xiaomi 13 Lite má pomerne výrazne zaguľatené bočné hrany, zadná strana telefónu je matná a celkom dobre bráni zachytávaniu odtlačkov prstov. Farba len ľahko mení odtiene podľa dopadajúceho svetla, ale žiadny výrazný efekt to nie je. Pozitívna je však mierne zvýšená odolnosť proti prachu a striekajúcej vode certifikovaná na úroveň IP53, ktorú ale mal aj predchodca.

i

Samsung Galaxy A54 5G (PREVIEW): Preborník strednej triedy sa ukazuje v novej generácii

Nosným dizajnovým prvkom Xiaomi 13 Lite tak zostáva výrazný fotomodul, ktorý má tvar pomerne vystúpeného obdĺžnika so zaguľatenými rohmi. Z neho potom ešte vystupuje čierny kruh s dvoma nad sebou umiestnenými objektívmi a pod ním drobnejší krúžok s tretím objektívom. Výrazný fotomodul sa bohužiaľ negatívne podpisuje na stabilite telefónu na rovnej ploche, ktorá nie je veľmi dobrá. Ešteže je tu puzdro, ktoré telefón chráni.

Neprehliadnuteľným prvkom Xiaomi 13 Lite sa stal aj dvojitý priestrel v displeji pre selfie kamery v hornej časti displeja. A ten je v porovnaní s množstvom ďalších telefónov jednoducho veľký a v negatívnom zmysle neprehliadnuteľný. Pri používaní telefónu mi celkom vadil a nezvykol som si naň. Výhody, ktoré dve selfie kamery prinášajú, ako si ešte pripomenieme v sekcii o fotoaparáte, sú však minimálne.

Xiaomi 13 Lite je plastový telefón, pôsobí však dobre. Zásadne ale neprekvapí.

Nepochopiteľne zahnutý displej Xiaomi 13 Lite je výborný

Telefón Xiaomi 13 Lite využíva AMOLED displej s uhlopriečkou 6,55 palca a vcelku štandardným rozlíšením 2 400 × 1 080 px. Ochranu zobrazovaciemu panelu poskytuje ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5. Ostrosť obrazu aj podanie farieb je bezproblémové a ako už je v prípade Xiaomi zvykom, telefón zvláda skutočne vysoký jas. Čítanie za jasných letných dní na priamom slnku nebude problém.

Selfie kamera Xiaomi 13 Lite je dvojitá a oválny výrez celkom vadí.

Obnovacia frekvencia je primárne nastavená ako dynamická, kedy podľa diania na displeji prepína medzi 60 a 120 Hz. Skok medzi oboma úrovňami je celkom veľký, samotné prepínanie ale nijako nespoznáte. Akonáhle napr. začnete scrollovať v ponuke alebo po webe, telefón automaticky prepne na 120 Hz. Rozhodne ale chválime, že sa táto obnovovacia frekvencia už v podstate stala štandardom.

Štandardom, aspoň pre Xiaomi v tejto cenovej hladine, sú aj zaguľatené hrany displeja, hoci tieto už skôr miznú a ich účel je skutočne čisto estetický. Oproti minulej generácii sa v prípade Xiaomi 13 Lite podarilo eliminovať nechcené dotyky na hranách. Akási aktívna dotyková zóna displeja tak začína skutočne až na rovnej ploche, čo je rozhodne krok vpred. Predchádzajúca generácia telefónov tiež bojovala s vyšším jasom na hranách, to sa podarilo taktiež takmer eliminovať.

Výkon Xiaomi 13 Lite: bezproblémový dostatok

Xiaomi 13 Lite stojí na čipsete Snapdragon 7 Gen 1, čo je vo svojej triede výborný procesor, ktorý v kombinácii so 6 GB RAM ponúka dostatok výkonu na všetky činnosti. Na záseky som nenarazil pri žiadnej činnosti. Optimalizácia a našitie na Android 12 s MIUI 14 je úplne ukážkové, a telefónu tak nemožno čokoľvek vytknúť.

i

Recenzia iPhone 14 Pro Max: Nová forma interakcie a nekompromisné fotky

Akokoľvek nie je Xiaomi 13 Lite primárne herným telefónom a zahráte si na ňom skôr nezáväzné hry, nadstavba MIUI 14 ponúka aj režim Game Turbo, ktorý výkon telefónu nasmeruje na hranie a zároveň bráni prehrievaniu komponentov. Slúži aj ako herná knižnica, v ktorej prehľadne na jednom mieste nájdete všetky hry.

Už od výrobcu nájdeme v Xiaomi 13 Lite predinštalovaných nemálo, často trochu zbytočných, aplikácií.

Fotoaparát: Xiaomi 13 Lite fotí dobre, ale neprekvapí

Pokiaľ porovnáme parametre fotoaparátov všetkých troch nových telefónov od Xiaomi, zistíme, že verzia Xiaomi 13 Lite má hlavný snímač s najväčším rozlíšením. 50 Mpx, ktorý dopĺňa 8 Mpx širokouhlý snímač a 2 Mpx makro, je vcelku zaujímavá kombinácia. Bohužiaľ som nemal možnosť priamej konfrontácie fotoaparátov, ale samostatne obstál.

i

Telefóny Redmi Note 12 v SR. Najvyšší model ponúkne 200 Mpx fotoaparát

Xiaomi 13 Lite sa kvalitatívne pohybuje zhruba na rovnakej úrovni ako všetky fotoaparáty strednej triedy, ktoré do svojich telefónov Xiaomi v tejto cenovej hladine osadzuje. To znamená, ak máte dobré svetelné podmienky, fotky budú veľmi dobré. Snímky sú ostré, s dobrým kontrastom a veľkým množstvom detailov, s realistickými farbami. Telefón nedofarbuje, fotky pôsobia veľmi dobre.

V interiéroch je to horšie, narazíte na klasické problémy so zdrojmi svetla, ktoré sa zlievajú dohromady do svetelných gulí, a v ich okolí už trochu mizne kresba. A pokiaľ sú svetelné zdroje obmedzené, fotografie veľmi rýchlo strácajú kresbu a detaily už si musíte skôr domýšľať. To isté platí aj pre nočné fotky. Keď budete mať pevnú ruku a fotíte statický objekt, máte slušnú šancu, že odfotíte peknú momentku, aj napriek tomu budú farby nevýrazné a atmosféru vo fotkách príliš nenájdete.

Fotomodulu Xiaomi 13 Lite dominuje 50 Mpx snímač, výsledky sú ale skôr priemerné.

Ako už tradične nájdeme na Xiaomi 13 Lite aj makro objektív. Výsledky nie sú zlé, ale stále si lámem hlavu nad tým, prečo Xiaomi neosadí svoje telefóny niečím praktickejším. Úprimne, ako často makro objektív použijete?

Ako už bolo spomenuté v kapitole o dizajne, selfie kamery sú tu dve. Jedna má rozlíšenie 32 Mpx a je širokouhlá s uhlom záberu 100°, druhá doplnková pre lepšie podanie hĺbky má 8 Mpx. Efekt dvoch senzorov je ale minimálny. Pozadie sa síce mierne zmäkčí, máte možnosť prepínať medzi tromi stupňami oddialenia, ale neviem, či je to dostatočný dôvod na nevzhľadný oválny priestrel. Zaujímavým prvkom sú celkom podrobné možnosti úprav vlastnej tváre (napr. tvar brady, línie vlasov a podobne).

Video, hoci telefón ponúka rozlíšenie až 4K, nie je najsilnejšou zbraňou Xiaomi 13 Lite. Farbám, ostreniu a kontrastu sa veľa vytknúť nedá. Problémy sú ale najmä s nízkym frame rate 30 fps. Pokiaľ totiž sledujete pohybujúci sa objekt alebo s telefónom pri snímaní hýbete, obraz sa akoby kosí a nepôsobí to vôbec dobre. Problém vyrieši zapnutie 60 fps, to je ale k dispozícii iba s Full HD rozlíšením. Trochu tiež chýba stabilizácia obrazu.

i

iPhone 14 (RECENZIA): decentné novinky v starom známom vyhotovení

Recenzia Xiaomi 13 Lite – ukážkové snímky

Batéria Xiaomi 13 Lite vydrží chvályhodne dlho

Batéria bola vždy pri strednej triede Xiaomi slušným lákadlom a ani Xiaomi 13 Lite disponujúci akumulátorom s kapacitou 4 500 mAh nebude výnimkou. Opäť je to veľmi solídny, skvele optimalizovaný držiak. Pol hodina videa vo Full HD na celú obrazovku si odhryzne dve percentá. Mimochodom, keď sme pri tom prehrávaní multimédií, telefón má veľmi dobré stereo reproduktory, a navyše podporuje Dolby Atmos. Pri bežnom používaní, napr. čítanie mailov a prehliadanie sociálnych sietí, ubúda energia telefónu len veľmi pozvoľna.

i

Realme GT3 láka na rekordne rýchle nabíjanie aj herné parametre

Xiaomi 13 Lite je možné dobíjať výkonom 67 W, z 0 na 100% sa dostanete za inzerovaných 40 minút, čo je veľmi príjemné. Bohužiaľ len drôtovo, ale na to, aby sa bezdrôtové nabíjanie stalo štandardom aj v tejto cenovej hladine, si ešte chvíľku počkáme.

Ako sa Xiaomi 13 Lite používa?

Odpoveď na otázku načrtnutú titulkom tejto kapitoly je celkom jednoduchá – ako každý iný telefón strednej triedy Xiaomi. Xiaomi 13 Lite je jednoducho podarený telefón, ktorý má vlastne všetko, čo bežný a nenáročný používateľ potrebuje. Pekný displej, slušný výkon, dobrú výdrž batérie, uchádzajúci fotoaparát. Ale celé je to také už generické, bez prekvapenia, na istotu. Xiaomi tu až príliš dáva najavo, že 13 Lite je preňho len spotrebným tovarom, ktorý každý rok vsádza bez väčšej námahy.

Na spodnej strane telefónu Xiaomi 13 Lite nájdeme vedľa obligátneho USB-C a slotu na SIM kartu tiež prekvapivo dobre hrajúci reproduktor.

Samotné používanie vyššie uvedené nijako neovplyvní. Pokiaľ dostanete strednú triedu od Xiaomi do ruky prvýkrát, spokojnosť bude na vašej strane. Remeselným spracovaním a dotiahnutou optimalizáciou počnúc a štedrým úložiskom s 256 GB pre používateľské dáta, podporou 5G a NFC končiac. Pri používaní nedošlo k žiadnemu záseku, spočiatku trochu padali niektoré aplikácie, ale to sa úspešne usadilo a po dlhšom používaní bol beh systému veľmi hladký. Nadstavba MIUI 14 je prehľadná, ak prechádzate zo starších modelov tohto výrobcu, doma budete prakticky okamžite. Škoda len obvyklých neduhov v podobe balastných aplikácií (opäť napr. Amazon, AliExpress alebo WPS Office) a hier. Našťastie idú odinštalovať, hoci je to práca navyše.

i

Google Pixel 7 Pro (RECENZIA): americký výrobca sa opäť prekonal

Xiaomi 13 Lite: hodnotenie

Xiaomi 13 Lite

Mobily

Podarený, ale možno až príliš generický telefón. Tak by sa dalo stručne popísať nové Xiaomi 13 Lite. Používateľsky veľmi príjemný prístroj nesklame. Ale bohužiaľ ani neponúkne nič, čo by ho nejako odlíšilo od množstva ostatných.

Klady

 • Skvelý displej
 • Kapacita batérie
 • Podarené fotky za dobrého svetla
 • Kompletné balenie aj s nabíjačkou

Zápory

 • Celková nevýraznosť telefónu
 • Balastný softvér
 • Zbytočné zaguľatenie displeja

i

Mohlo by vás zaujímať

V novom rade telefónov Xiaomi je model Xiaomi 13 Lite trochu popoluškou. Akokoľvek láka na 50 Mpx fotoaparát a celkom veľkú batériu, je vo výsledku skôr priemerný. Nesklame, ale ani nenadchne. Bohužiaľ je len ďalším z mnohých.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12