Obnoviť stránku

Čo je WiFi 7?

Aktualizované • Autor: Redakcia

WiFi 7, známa technicky ako IEEE 802.11be, je najnovšou generáciou bezdrôtového sieťového štandardu. Nadväzuje na predchádzajúce generácie ako WiFi 6 a 6E, prináša so sebou sľub vyššej rýchlosti, lepšej spoľahlivosti a efektívnejšieho využitia dostupného spektra. Cieľom WiFi 7 je poskytnúť úplnú slobodu v oblasti bezdrôtového pripojenia. Ako na WiFi 7 prejsť a čo na to budete potrebovať?

Wifi 7 štandard

Čo je WiFi 7? – OBSAH

  1. Čo je WiFi 7?
  2. Ako sa líšia WiFi 7 vs. WiFi 6?
  3. Prehľad WiFi štandardov
  4. Mali by ste prejsť na WiFi 7?

Čo je WiFi 7?

WiFi 7 (IEEE 802.11be) je siedma generácia štandardu 802.11, ktorý samotný vznikol už v roku 1997. WiFi 7 obsahuje všetky výhody WiFi 6/6E a rozširuje niekoľko existujúcich štandardov na úplne novú úroveň, napríklad šírku pásma 320 MHz a 4K-QAM. Rovnako zavádza aj niektoré revolučné funkcie, ako napríklad Multi-Link Operation, 16x16 MU-MIMO, Multi-Resource Units a Puncturing. Generačný posun je dôležitý, pretože bezdrôtové WiFi siete sú neodmysliteľným prvkom nášho každodenného života. 

Ako sa líšia WiFi 7 vs. WiFi 6?

Zatiaľ čo prenosový štandard WiFi 6 bol vytvorený ako reakcia na neustále rastúci počet zariadení využívajúcich WiFi, cieľom WiFi 7 je takýmto zariadením poskytovať ohromujúcu rýchlosť a mimoriadne nízku latenciu za každej situácie. 

Hoci technológia WiFi 6 poskytovala o 37 % vyššie rýchlosti, nemalo to taký vplyv ako 10-násobné zvýšenie rýchlosti, ktoré priniesla WiFi 5 už počas roku 2014. Menší nárast rýchlosti pramenil z pôvodného zámeru projektu WiFi 6, ktorého cieľom bolo zlepšiť efektivitu skôr ako rýchlosť prenosu dát. WiFi 7 je, naopak, navrhnutá ako štandard úplne novej generácie s vyššou priepustnosťou a rýchlosťou. Papierovo ide o ohromný pokrok v priepustnosti – až o 480 % viac ako predchádzajúca generácia. Vďaka spätnej kompatibilite vám router WiFi 7 obslúži nielen akékoľvek staršie zariadenie, ale budete technologicky pripravení využiť maximálny potenciál nových zariadení. 

Súčasťou štandardu WiFi 7 je tiež až 16x16 MU-MIMO, čo je mimoriadne prínosné na bezproblémové obslúženie viacerých dátovo náročných zariadení. MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input Multiple-Output) podporuje vysielanie a príjem dát viacerými používateľmi súčasne. Vďaka technológii 16x16 MU-MIMO zdvojnásobuje WiFi 7 v porovnaní s WiFi 6 počet priestorových dátových tokov a zvyšuje kapacitu siete. Vďaka tomu pôjde plynulo využívať viac WiFi zariadení, ktoré v jednej chvíli potrebujú väčšiu kapacitu siete. 

Prehľad WiFi štandardov

Pozrite sa na porovnanie aktuálne používaných WiFi štandardov. Väčšina používateľov v domácich podmienkach používa zariadenia zodpovedajúce WiFi, prípadne WiFi 6. Vylepšená WiFi 6E si toľko obľuby nezískala a dá sa s ňou stretnúť skôr raritne. Oproti tomu, najnovšia WiFi 7 do budúcnosti opanuje nielen domácnosti, ale aj firemné prostredie. 

Parameter WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 6E (802.11ax) WiFi 7 (802.11be)
Frekvencia 5 GHz Dual-band (2.4 GHz, 5 GHz) Tri-band (2.4, 5, 6 GHz) Tri-band (2.4, 5, 6 GHz)
Prenosová rýchlosť 433 Mbit/s – 6 933 Mbit/s 574 Mbit/s – 9 608 Mbit/s 574 Mbit/s – 9 608 Mbit/s 1 376 Mbit/s – 46 120 Mbit/s
Šírka pásma (kanály) 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40, 80, 80+80, 160, 320MHz
Prístup (multiplexovanie) OFDM OFDMA OFDMA OFDMA
Modulácia 256 QAM 1024 QAM 1024 QAM 4096 QAM
Anténa DL MU-MIMO (4 x 4) DL + UL MU-MIMO (8 x 8) DL + UL MU-MIMO (8 x 8) DL + UL MU-MIMO (8 x 8)
Zabezpečenie WPA2 WPA3 WPA3 WPA4 (TBD)
Kľúčové vylepšenie 40 MHz povinné TWT, BSS coloring, Beamforming TWT, BSS coloring, Beamforming Multi Link Operation (MLO), Multi-RU, Puncturing
Rok prijatia štandardu 2014 2019 2020 2024

WiFi 5 a 40 MHz

40 MHz zafixovaná: Táto požiadavka znamená, že zariadenia podporujúce Wi-Fi 5 (802.11ac) musia byť schopné pracovať s kanálmi so šírkou 40 MHz. Väčšia šírka kanála umožňuje rýchlejší prenos dát, pretože sa prenáša viac dát naraz. Pre Wi-Fi 5 je to pozitívne, pretože zlepšuje celkovú rýchlosť a efektivitu siete oproti starším štandardom, ktoré používali užšie kanály (napr. 20 MHz pri Wi-Fi 4).

Wi-Fi 6 a TWT, BSS a Beamforming

TWT (Target Wake Time): TWT je technológia navrhnutá na efektívnejšie riadenie, kedy môžu zariadenia „spať“ a „prebudiť sa“ pre komunikáciu s routerom. To znamená, že zariadenie môže byť naplánované, aby sa prebudilo v špecifickom čase na príjem alebo odoslanie dát, čo výrazne zvyšuje efektivitu energie a znižuje spotrebu energie v zariadeniach.

BSS Coloring: BSS (Basic Service Set) Coloring je technológia používaná na redukciu rušenia medzi susednými sieťami. Pridelí každému BSS (teda Wi-Fi sieti) „farbu“ (číslo), ktorá pomáha zariadeniam rozlíšiť medzi vlastným signálom a signálom z iných sietí, čo umožňuje efektívnejšie využitie spektra v husto osídlených oblastiach.

Beamforming: Beamforming je technika, ktorá umožňuje routeru zamerať Wi-Fi signál priamo na konkrétne zariadenie, namiesto toho, aby signál vysielal rovnomerne vo všetkých smeroch. Tým sa zvyšuje efektivita a dosah signálu, čo vedie k lepšiemu pripojeniu a rýchlostiam.

WiFi 7 a MLO, Multi-RU a Puncturing

Multi Link Operation (MLO): MLO umožňuje zariadenie využívať viac frekvenčných pásiem alebo kanálov súčasne. To zlepšuje spoľahlivosť prenosu, zvyšuje rýchlosti a znižuje latenciu, pretože dáta môžu byť prenášané paralelne cez viac ciest.

Multi-RU (Resource Unit): V kontexte Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA), čo je technológia používaná vo Wi-Fi 6 a 7, umožňuje Multi-RU routeru prideliť rôzne časti spektra (tzv. Resource Units) rôznym zariadením súčasne. To vedie k efektívnejšiemu využitiu spektra a lepšiemu výkonu v sieťach s mnohými zariadeniami.

Puncturing: Puncturing umožňuje Wi-Fi 7 efektívne využívať dostupné spektrum tým, že „preskočí“ alebo „vyreže“ časti spektra, ktoré sú nepoužiteľné alebo rušené, čo zvyšuje flexibilitu a efektivitu využitia spektra.

Hlavné výhody WiFi 7

  • Vyššia kapacita a pokrytie: Efektívnejšie využitie spektra znamená lepšie pokrytie a kapacitu siete, čo je ideálne pre husto osídlené oblasti alebo domácnosti s mnohými zariadeniami.
  • Lepšia podpora pre náročné aplikácie: Vďaka vyššej rýchlosti a nižšej latencii je WiFi 7 ideálna na streamovanie videa vo vysokom rozlíšení, cloudové hranie a ďalšie šírkovo náročné aplikácie.

Aktuálne nevýhody WiFi 7

  • Kompatibilita a dostupnosť: Ako nový štandard bude trvať nejaký čas, kým sa WiFi 7 stane široko dostupná a plne kompatibilná so staršími zariadeniami.
  • Cena: Nová technológia obvykle prichádza s vyššou cenovkou, a to tak pre spotrebiteľov, ako aj pre firmy, ktoré chcú svoju infraštruktúru aktualizovať na WiFi 7.

Mali by ste prejsť na WiFi 7?

Rozhodnutie prejsť na WiFi 7 závisí od viacerých faktorov, vrátane vašich súčasných potrieb, rozpočtu a používaných zariadení. Ak vaša súčasná sieťová infraštruktúra a zariadenia nevykazujú výkonnostné obmedzenia a uspokojíte sa s ich výkonom, upgrade nemusí byť v tejto chvíli nutný. Na druhej strane, pokiaľ naďalej rozširujete počet používaných zariadení a rýchlosť WiFi nie je dostačujúca, tak prechod na WiFi 7 rozhodne prinesie výrazné vylepšenie.

Wifi 7 router

Samozrejme je nutné počítať s tým, že koncové zariadenia (notebooky, tablety, inteligentné telefóny) podporujúce WiFi 7 sa budú postupne dostávať do predaja. Avšak nákup WiFi 7 routera (vždy spätne kompatibilný s WiFi 5 a WiFi 6) je rozhodne prvým krokom, ktorý vás nasmeruje k rádovo rýchlejšej WiFi sieti.

i

Mohlo by vás zaujímať

WiFi 7 je prelomovým krokom vo vývoji bezdrôtových sietí ponúkajúcim významné zlepšenia vo výkone a efektivite. Aj keď sú tu určité výzvy spojené s adopciou nového štandardu, potenciálne výhody pre konečných používateľov a organizácie sú obrovské. Ako sa technológia ďalej vyvíja, môžeme očakávať, že WiFi 7 sa stane novým zlatým štandardom pre bezdrôtové pripojenie v nadchádzajúcich rokoch.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12