Obnoviť stránku

Warcraft III: Reforged (RECENZIA) – Obstojný remaster s radom chýb na kráse

Aktualizované

Súčasné časy prajú návratu hier, ktorých presný dátum vydania si dnes už pamätá skutočne len pár skalných fanúšikov, ktorí nikdy úplne nezabudli na svojich obľúbených hrdinov a príbehy, v ktorých vystupovali. Po spoločnosti Capcom, ktorá minulý rok ovládla hernú scénu so svojím remakom Resident Evil 2, sa po totožnej ceste vydáva tiež Blizzard, ktorého čiernym koňom je aktuálne vydaná RTS Warcraft III: Reforged, o ktorej vám viac povieme v našej recenzii.

RecenziaDojmy z hrania (beta)


• Žáner: RTS • Multiplayer: Áno (online) • Vývojár: Blizzard Entertainment • Vydavateľ: Blizzard Entertainment • Platformy a Dátum vydania: PC (28. januára 2020) Homepage • Čeština: Nie


Časti článku:


Obsah recenzie Warcraft III: Reforged

  1. Legendárne príbehy dokážu vo Warcraft III: Reforged stále uchvátiť
  2. V jednoduchosti je sila tohto diela
  3. AI vo Warcraft III: Reforged stále vedie
  4. Technická stránka tohto remastera sa veľmi nevydarila
  5. Warcraft III: Reforged je obstojný remaster, trpí však radom chýb na kráse
  6. Recenzia Warcraft III: Reforged: záverečné hodnotenie
  7. HW nároky pre Warcraft III: Reforged PC

Legendárne príbehy dokážu vo Warcraft III: Reforged stále uchvátiť

• Recenzia: 31. 1. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Univerzum, v ktorom sa nachádza planéta Azeroth, je podobne ako svet Warhammera neustále zmietaný vojnou medzi národmi, ktoré ho obývajú. Prvá príbehová kampaň, v ktorej sa hráč ujíma mladého paladina Arthasa, sa možno práve vďaka tomu nezameriava na budovanie či expanziu ríše, ale na ofenzívu proti orkom. Tí napadli kráľovstvo Lordaeron, ktorého panovníkom nie je nikto iný ako otec neskúseného bojovníka svetla. Hoci ide o silných nepriateľov, dobro nakoniec víťazí nad zlom. Celá situácia sa však začne komplikovať v okamihu, keď mladík narazí spolu s jednotkami pod svojím velením na skupinku uctievačov tajomného kultu šíriaceho po mestách a dedinách nákazu meniacu všetko živé na bezduché monštrá.

Warcraft III: Reforged; screenshot: ork vs člověk
Séria Warcraft sa vo svojich posledných dielach zamerala primárne na boj ľudí proti orkom. Ten si môžeme v úvodnej epizóde Warcraft III: Reforged vychutnať naplno v koži šamana Thralla.

Druhé ťaženie je o niečo temnejšie než prvý ponúkaný scenár. Namiesto dobromyseľného hrdinu sa v ňom totiž ujmete rytiera smrti, ktorý má trošku iné priority ako mladý princ. Jeho hlavným cieľom je zraziť pomocou armády nemŕtvych krajinu živých na kolená. V tretej kampani Warcraft III: Reforged sa opäť vrátite na správnu stranu. Tentokrát vám bude ponúknutý Orkský šaman Thrall vedúci svojich bojovníkov do nového domova. Ten sa má podľa slov tajuplného proroka nachádzať na ľuďmi doteraz nie veľmi preskúmanom kontinente Kalimdor, ktorého pôvodné obyvateľstvo novo prichádzajúcich nevíta zrovna s otvorenou náručou, a tak sú nútení o životný priestor doslova bojovať so sekerou v ruke.

Ak by ste mali k dispozícii len pôvodný Warcraft III: Reign of Chaos, z ktorého Blizzard pri tvorbe Warcraft III: Reforged vychádzal, čakala by vás už len posledná kapitola za Temných elfov, ktorým sa príliš nepozdávajú svoj životný priestor expandujúci orkovia, ani nemŕtva horda kontaminujúca krajinu svojou prítomnosťou. Našťastie pre vás je tento remaster kombináciou pôvodnej hry a datadisku Warcraft III: The Frozen Throne, takže po vyriešení problémov, ktoré trápia špicaté uši, sa budete môcť opäť ujať divokých krások s lukmi a vrhnúť sa v ústrety ďalším scenárom. Tie vám ponúknu postupne všetky frakcie z elementárneho ťaženia, ktoré však tentoraz budú disponovať čerstvými jednotkami a hrdinami, pôvodne pridanými v rámci datadisku.

Warcraft III: Reforged – March of the Scourge (Gameplay)

Nemŕtva horda je niečo s čím sa vo Warcraft III: Reforged budete stretávať až prekvapivo často.

Ako hráč, ktorý mal možnosť hrať ako Warcraft III: Reign of Chaos, tak aj Warcraft III: The Frozen Throne, musím uznať, že sa prepracovanie dejových kampaní vo Warcraft III: Reforged vývojárom z Blizzardu skutočne podarilo. Osobne som si zrejme najviac vychutnal pasáž, v ktorej sa doteraz nepoškvrnený Arthas rozhodne pre násilné očistenie mesta Stratholm. Ak by som mal celku po tejto stránke niečo vytknúť, zaručene by to bola absencia dabingu, na ktorý rad starších veteránov so slzou v oku spomína. Rovnako tak v hre nenájdete ani české titulky, čo môže predstavovať problém pre tú časť lokálnej komunity, ktorá neovláda cudzí jazyk, pretože nech si hovorí, kto chce, čo chce: nie každý ovláda angličtinu dostatočne na to, aby si v nej rozprávanie riadne vychutnal bez siahania po slovníku.

V jednoduchosti je sila tohto diela

Väčšina misií, ktoré nie sú zamerané vyložene na príbehy jednotlivých hrdinov, vo Warcraft III: Reforged štartuje tak, že máte k dispozícii základňu s niekoľkými budovami a partiou pracantov, ktorí usilovne pracujú už v samom úvode scenára. Oproti iným stratégiám tu majú robotníci len štyri povinnosti, ich úlohou je ťažba dreva, zlata, stavba budov a ich prípadná oprava, ak sú poškodené pri nájazde nepriateľov. Tempo je vďaka tejto skutočnosti citeľne vyššie ako v prípade konkurenčných projektov, pretože odštartovanie rozsiahlej produkcie nie je nijako náročné. Akonáhle postavíte základné budovy, musíte sa rýchlo pustiť do trénovania elementárnych jednotiek, s ktorých pomocou budete rozširovať svoj životný priestor a pomáhať hrdinom eliminovať neutrálne monštrá, ktorých je na mape vždy dostatok.

Warcraft III: Reforged; gameplay: orkovia Warcraft III: Reforged; gameplay: nemŕtvi Warcraft III: Reforged; gameplay: elfovia
Jednotlivé rasy sa v Warcraft III: Reforged odlišujú nielen unikátnymi jednotkami, ale aj hrdinami, a špecifickými budovami.

Po absolvovaní niekoľkých minút hry a miernej expanzii hraníc si otvoríte ďalšie jednotky. Každá zo štyroch herných frakcií je v tomto ohľade relatívne bohatá, za čo vďačí Warcraft III: Reforged predovšetkým tomu, že je spojením základnej hry a rozsiahleho datadisku. Pri všetkých zoskupeniach tým pádom nájdete minimálne desiatku unikátnych bojovníkov, medzi ktorými nechýbajú kamenní obri, ľadoví draci, formu meniaci druidi a rytieri v žiarivej zbroji. Prím však na bojisku samozrejme hrajú hrdinovia, ktorých počet je definovaný vždy úrovňou vášho sídla, takže vo finále budete mať až troch rôznorodých šampiónov. Osobne mi z ponúkaných armád najviac sedí tá ľudská, ponúka totiž najlepší balanc kontaktnej a palnej sily. Keď už som pri vyváženosti, musím povedať, že tento aspekt rozhodne nie je niečím, za čo by sa mali tvorcovia hanbiť.

AI vo Warcraft III: Reforged stále vedie

Kampaň Warcraft III: Reforged je niečím, pri čom sa dá stráviť niekoľko desiatok hodín, ak vás však omrzí, stále máte možnosť ju vypnúť a vrhnúť sa do boja proti ostatným hráčom na niektorej z radu máp. Škála lokácií, v ktorých sa môže odohrať bitka, je totožne ako spektrum jednotiek prekvapivo pestrá. Stretnúť sa možno na bojiskách pre dvoch až dvanásť účastníkov, pri ktorých je samozrejme veľkosť definovaná tým, pre koľko súperov sú určené. Prítomná je okrem klasického Versus, kde bojujete len proti ostatným inteligentným bytostiam, tiež vlastná hra, ktorá žiaľ vo Warcraft III: Reforged neponúka možnosť vytvárať bojové pole podľa konceptov vlastnených tretími stranami, čo v praxi znamená, že niektoré obľúbené destinácie napríklad zo sveta Pána prsteňov už nenavštívite.

Warcraft III: Reforged – 1v1 Insane AI (Gameplay)

Umelá inteligencia je na šialenej úrovni obťažnosti protivníkom, ktorého nie je radno podceňovať.

Vo vami vytvorenej hre sa máte možnosť stretnúť buď s už spomínanými hráčmi, alebo sa postaviť umelej inteligencii. Tá aj napriek svojmu veku stále odvádza dobré výkony, takže ak sa rozhodnete stretnúť sa s ňou na normálnej alebo vyššej úrovni, s vysokou pravdepodobnosťou vám poriadne skomplikuje život. Ak si však dáte zápas proti jej najslabšiemu variantu, zrejme sa veľmi nezapotíte, pretože tá slúži vo Warcraft III: Reforged len na rozcvičenie.

Technická stránka tohto remastera sa veľmi nevydarila

Už v priebehu bety Warcraft III: Reforged sa ukázalo, že technická stránka nie je úplne vyladená, čo nakoniec viedlo k odloženiu dátumu vydania na začiatok tohto roka. Tí z vás, ktorí podobne ako ja dúfali, že Blizzard v priebehu pár mesiacov vylepší celkový stav hry, budú zrejme sklamaní, pretože aj keď sa tvorcovia určite snažili dať komplet do poriadku, vo finále sa im to veľmi nepodarilo. Pri hraní som narazil na nejeden vizuálny bug, blikajúce ohníčky a rad menších nešvárov. Vyriešený bohužiaľ nebol ani problematický pathfinding jednotiek, ktoré majú stále potrebu sa zasekávať o svojich spolubojovníkov, alebo ignorovať rozkazy kvôli absencii priechodnej cesty, ktorá bola náhodne zatarasená niektorým z ich kamarátov odmietajúcim uhnúť, čo nakoniec stojí život jeho aj toho prechádzajúceho.

Warcraft III: Reforged; gameplay: Stratholm Warcraft III: Reforged; gameplay: Thrall Warcraft III: Reforged; gameplay: Tichondrius
Univerzum, v ktorom sa príbeh Warcraft III: Reforged odohráva, je plný rozličných postáv, ku ktorým si v podstate nie je až tak ťažké vytvoriť určitý vzťah.

Prítomnosťou bugov a zlým, alebo lepšie povedané nevyriešeným pathfindingom bohužiaľ zoznam nedostatkov Warcraft III: Reforged nekončí. Dosť zásadným nedostatkom je taktiež optimalizácia, na ktorú som sa sťažoval už v dojmoch z hrania bety. Hoci sa celok tváril na prvý pohľad tak, že ide minimálne na 60 fps, často som sa pri hraní stretol s citeľnými prepadmi atakujúcimi hranicu 20 snímok za sekundu. Grafika ani procesor však neboli výrazne zaťažené, takže problém evidentne spočíva primárne na strane hry, ktorá nebola schopná plne využiť potenciál môjho stroja, na ktorom nemám problém hrať väčšinu dobre optimalizovaných titulov na maximálne nastavenie bez väčších ťažkostí. Úprimne preto dúfam, že čo najskôr dôjde k náprave, ktorá zabezpečí kompletu vyššiu stabilitu, ktorú aktuálne postráda.

Vizuálne sa našťastie Warcraft III: Reforged posunul dopredu, hoci sa od konceptu prezentovaného v deme na BlizzCone 2019 v mnohom líši. Jednotky dostali nové modely a svet pôsobí oveľa živšie než predtým. Vývojármi sľúbený HUD však v hre nenájdete, namiesto neho nájdete o niečo vylepšenú verziu z pôvodnej hry, ktorá mi však ako veteránovi, ktorý mohol hrať ako pôvodnú hru aj s datadiskom, vyhovuje. Podľa niektorých divokých špekulácií malo dokonca po vydaní dôjsť k značnému zníženiu kvality grafického kabátika, osobne som však v tomto smere žiaden citeľný pokles nezaznamenal. Pri hraní sa totiž venujem primárne hre samotnej, nehrám s lupou odhaľujúcou prípadné detailné nepresnosti.

Warcraft III: Reforged – Human Versus (Gameplay)

V prípade, že sa váš spoluhráč vo Warcraft III: Reforged odpojí, je vaša prehra takmer istá, pretože kontrola dvoch miest nie je vôbec jednoduchá.

Kým s grafikou problém nemám, trošku ma trápi absencia niektorých zložiek, ktoré bolo možné nájsť v Reign of Chaos. V súčasnosti vo Warcraft III: Reforged nenájdete rebríčky, profily a nespočet ďalších prvkov. Okrem zákazu modifikácií tretích strán a absencie niektorých aspektov, ktoré nám boli sľúbené, považujem za kontroverznú taktiež myšlienku, podľa ktorej všetky modifikácie, ktoré vo Warcraft III: Reforged vytvoríte, patria spoločnosti Blizzard. Hoci chápem, že tento gigant netúži po tom, aby z režimov stvorených na jeho platforme profitoval niekto iný (prvý diel DOTA pôvodne vznikol ako mód pre Warcraft III: Reign of Chaos), s jeho ťahom nemôžem úplne súhlasiť, pretože si myslím, že by dielo malo vždy patriť tomu, kto ho navrhol a následne priviedol k životu.

Warcraft III: Reforged je obstojný remaster, trpí však radom chýb na kráse

Remake Resident Evil 2 bol trhákom, z ktorého som si minulý rok doslova sadol na zadok, pretože mi prostredníctvom neho bola ponúknutá časom už riadne spracovaná hra. V prípade RTS Warcraft III: Reforged až také nadšenie nepociťujem, pretože pôvodná verzia sa mi stále zdala vcelku obstojne hrateľná. Okrem toho nejde o remake v pravom slova zmysle, je to skôr remaster, pri ktorého tvorbe sa vývojári nezamerali ani tak na herné mechanizmy a nové dialógy, ako skôr na grafickú stránku, ktorá bola skutočne výrazne vylepšená. Ponúknuté sú vám v ňom výrazne upravené modely postáv, živšie vyzerajúci svet a staré príbehové kampane v krajšom kabátiku, ktorých hranie si skutočne vychutnáte. O niečo menej vás však poteší nedoladená technická stránka s horšou optimalizáciou, na ktorej je potrebné zapracovať.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Warcraft III: Reforged: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 66 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
63 %
Audiovizuálne spracovanie
70 %
Znovu hrateľnosť
77 %
Warcraft III: Reforged; recenze

Klady

  • Výrazné vizuálne vylepšenia
  • Prítomnosť väčšiny obsahu z pôvodnej hry a datadisku
  • Vysoká znovu hrateľnosť
  • Jednotlivé kampane majú stále čo ponúknuť
  • Slušný balance
  • Nové modely jednotiek

Zápory

  • Technická nedotiahnutosť
  • Absencia niektorých prvkov z pôvodnej verzie
  • Pre niekoho neprítomnosť českej lokalizácie


Warcraft III: Reforged – Verdikt:

Warcraft III: Reforged je obstojným remasterom obľúbenej RTS, ktorá však prerobenie príliš nepotrebovala. V prípade, že ešte nevlastníte pôvodný Warcraft III, alebo jednoducho len túžite po verzii s lepším vizuálom a nečakáte žiadne iné, závratné vylepšenia, môžeme vám investíciu do Warcraft III: Reforged odporučiť. Avšak ak už náhodou starý titul máte a príliš netúžite po lepšej grafike a rôznych skôr drobných zmenách, ktoré novo vydané dielo obsahuje, s kľudným srdcom sa mu vyhnite.

Warcraft III: Reforged – Dojmy z hrania (beta)

  1. Aktuálna verzia Warcraft III: Reforged ponúka stret dvoch tradičných rivalov
  2. Pomalí jedinci v remaku klasickej RTS od Blizzardu dlho neprežijú
  3. Celkový zážitok z remaku Warcraft III mi mierne narušila neistá optimalizácia
  4. Warcraft III: Reforged vám dá k dispozícii nostalgiou prekypujúci titul v krajšom kabátiku
  5. HW nároky pre Warcraft III: Reforged PC

Aktuálna verzia Warcraft III: Reforged ponúka stret dvoch tradičných rivalov

• Dojmy z hrania: 31. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

RTS séria Warcraft sa vždy zameriavala primárne na konflikt rasy divokých orkov s ľuďmi, ktorí po väčšinu svojej existencie bojovali o životný priestor, ktorý sa im druhá strana snažila uprieť. Nečudujem sa preto veľmi tomu, že aktuálne prebiehajúca beta Warcraft III: Reforged je zacielená práve na toto nenávisťou pretekajúce duo, ktorého zástupcovia sa v onlinovke World of Warcraft pretransformovali na divokú Hordu a mocnú Alianciu. Vybrať si tým pádom môžete len jedno z dvoch zoskupení. Pridať sa dá buď na stranu technologicky vyspelých ľudí, alebo k brutálnu silu vyznávajúcim orkom, ktorých najväčším vynálezom sú riadne naostrené sekery. Vynaliezavosť svojich nepriateľov však vyvažujú vzťahom k duchovnu a mágii.

Warcraft 3; screenshot: beta
Warcraft III: Reforged je starý dobrý Warcraft III: Reign of Chaos v krajšom kabátiku a rozhodne stojí za vašu pozornosť.

Po vybraní jednej z frakcií je pred hráčov postavená ešte ďalšia voľba, ktorá ovplyvní to, ako strávia nasledujúce minúty. Musia sa rozhodnúť, či sa pustia do boja proti jednému súperovi, alebo sa po boku iného hráča vrhnú do šarvátky s dvoma oponentmi. Neľahká to voľba, s ktorou nejednému nerozhodnutému jedincovi určite pomôže skutočnosť, že sa spoločník môže v priebehu zápasu odpojiť a prakticky vás tak nechať osamoteného proti dvojici mozgov, zatiaľ čo vy sami budete nútení koordinovať postup dvoch vojsk osamotení, čo zvláda obstojne len málokto. A tak nie je vôbec zlé absolvovať niekoľko bitiek v duálovom režime, v ktorom máte istotu toho, že hráte jeden proti jednému, nie 1 v 2, a až potom sa vrhnúť do väčších zápasov.

Okrem možnosti definovať počet hráčov ponúka súčasná verzia Warcraft III: Reforged celkom šesť máp, na ktorých sa možno stretnúť. Elementárna škála je samozrejme určená počtom hráčov, pretože nie každý svet vyhovuje potrebám väčšieho počtu súperov. Každá z destinácií je však životom kypiaci ekosystém, pri ktorého prieskume zaplesajú srdcia predovšetkým žánrových veteránov, ktorí poznajú rozloženie Turtle Rock, Echo Isles alebo Gnoll Wood doslova naspamäť, čím fakticky získavajú určitú výhodu nad nováčikmi. Tým objavovanie zrejme nedá toľko, ako herným vyslúžilcom, stále si však myslím, že si dobývanie neznámych končín užijú.

Warcraft III: Reforged – Humans Victory I Alza Magazín (Gameplay)

Základy, na ktorých Warcraft III: Reforged stojí, vám budú pravdepodobne natoľko známe, že vám ovládanie padne do ruky už po pár sekundách hrania.

Pomalí jedinci v remaku klasickej RTS od Blizzardu dlho neprežijú

Čo si budeme hovoriť, Warcraft III nikdy nepatril medzi hry, pri ktorých by komunita vyzdvihovala ich prístupnosť. Buď ste ho ovládli, alebo vám skúsenejší hráči veľmi rýchlo ukázali, čo ste zač. Warcraft III: Reforged je vo finále jednoduchým remakom, takže už v bete neskúsených vôbec nešetrí. Počiatočnú etapu však zvládne absolvovať snáď každý, je totiž zameraná na budovanie základných kameňov bázy, po ktorých položení sa pustíte do verbovania vojska a prieskumu herného sveta, ktorý je plný rôznych nebezpečenstiev. Veľmi veľký dôraz je v tejto fáze kladený na rýchlosť, pretože ten, kto vyťaží limitované prírodné zdroje ako prvý, má väčšinou značnú výhodu v nadchádzajúcich minútach, v ktorých sa na bojisku stretávajú gigantické armády vedené udatnými hrdinami, ktorých smrť vždy zabolí.

Nemalý dôraz je vo Warcraft III: Reforged kladený tiež na včasnú expanziu do okolia, prostredníctvom ktorej si tu zaistíte nielen dlhodobý prísun zdrojov, ale tiež sekundárnu základňu, ktorá sa hodí v momente, kedy sa nebude situácia vyvíjať presne podľa vašich predstáv a náhodou prídete o svoje primárne sídlo. Keď rozširovanie svojho vplyvu po hernej mape zanedbáte, môže sa vám vo finále stať, že skončíte skôr, než by ste čakali, pretože vás protivník zahltí mohutnými vojskami, ktoré si kvôli pomalej produkcii nebudete môcť dovoliť. Zabudnúť nesmiete okrem stabilného posúvania hraníc ani na trénovanie hrdinov, ktorí vyložene túžia po tom, aby mohli čistiť svet od monštier, za čo sú odmeňovaní novými úrovňami. Keď v tomto ohľade zaspíte, stáva sa zo šampióna zbytočný slaboch s nulovým potenciálom.

Warcraft III: Reforged; gameplay: hala Warcraft III: Reforged; gameplay: vítězství Warcraft III: Reforged; gameplay: orkové
Beta Warcraft III: Reforged je plná zvláštnych situácií, niekedy zápas ani poriadne nezačne, a protivníci sa už odpájajú. Možno by to chcelo možnosť hrať proti AI.

Celkový zážitok z remaku Warcraft III mi mierne narušila neistá optimalizácia

Strety gigantických armád, ktoré väčšinou vedú hrdinovia, sú impozantné, avšak mierne neprehľadné, takže sa v nich čas od času úplne stratíte, čo bude mať fatálny dopad na vývoj bitky. Za trošku problematickú osobne považujem skutočnosť, že vám Warcraft III: Reforged podobne ako Warcraft III: Reign of Chaos umožňuje vybrať len určitú časť vojska, kvôli čomu ste vyložene nútení k tomu, aby ste sformovali niekoľkohlavové skupinky, ktorým pridelíte jedného z vašich šampiónov. Popravde som predtým pracoval s myšlienkou, že sa remake v tomto smere posunie vpred a ponúkne mi oveľa prepracovanejší koncept ako jeho predloha, v ktorej ma kontrola väčšieho počtu vojakov vždy trošku štvala.

Hoci mi ovládanie väčších armád vo Warcraft III: Reforged príliš nesadlo, rozhodne nešlo o prvok, ktorý by bolo možné vyložene označiť za nedostatok. To isté bohužiaľ nemôžem povedať o technickej stránke, ktorá zodpovedá tomu, čo sa dá očakávať v momente, keď má hra pri svojom názve slovíčko beta. Konektivita ani optimalizácia tým pádom nie sú na príliš vysokej úrovni, neraz som pri hraní zaznamenal pády hry či menšie aj väčšie prepady fps, ktoré by som v prípade takto vyzerajúceho diela nečakal. V rámci vizuálu totiž nevyzerá nejako zvlášť náročne, rovnako tak nie je schopný plne využiť výkon, ktorý je mu ponúkaný. Do vydania však na tom vývojári z Blizzardu určite zapracujú a vo finále nám snáď dodajú RTS, ktoré si zaslúžime.

Warcraft III: Reforged – Humans Victory 2 I Alza Magazín (Gameplay)

Keď máte smolu, narazíte vo Warcraft III: Reforged na hráča, ktorý vás v priebehu hrania opustí a prenechá vám svoje vojsko.

Warcraft III: Reforged vám dá k dispozícii nostalgiou prekypujúci titul v krajšom kabátiku

Celkovo som bol so zážitkom, ktorý mi Warcraft III: Reforged ponúkol, spokojný. Ide totiž o kvalitný remake stratégie, ktorá si vydanie v lepšej verzii rozhodne zaslúži. Komplet sa citeľne posunul nielen po stránke vizuálu, ktorý podľa môjho názoru až toľko starostlivosti nepotreboval, ale aj v smere hrateľnosti, s ktorej pôvodnou podobou by mala zrejme väčšina súčasných hráčov nemalé ťažkosti. Aktuálne má hra mierne problémy s odpájaním hráčov z hry a s technickou stránkou prejavujúcou sa predovšetkým prepadom fps. Do vydania však tieto nedostatky určite zmiznú a namiesto nich toto dielko obohatia Nemŕtvi spolu s Temnými elfmi, za ktorých si momentálne žiaľ nezahráte.

Warcraft III: Reforged; screenshot: nabídka
V súčasnosti ponúka Warcraft III: Reforged len časť rás, za ktoré si budeme môcť zahrať vo finálnej verzii.

Aby som bol úprimný, hoci sa zaraďujem medzi jedincov, ktorí vidia Warcraft III: Reforged radi, stále si stojím za tým, že by som radšej videl remasterovanú verziu prvých dvoch dielov, ku ktorým si človek predsa len hľadá cestu o niečo horšie ako k Warcraft III: Reign of Chaos. Nemôžem však poprieť, že sa nesmierne teším na to, až spolu s konceptom, ktorý som mohol vidieť v predchádzajúcich dňoch, dorazí tiež príbehová kampaň Warcraft III: Reforged, cez ktorú si budem môcť opäť vychutnať jedno z najlepšie spracovaných rozprávaní v rámci žánru RTS. Snáď v nasledujúcich hodinách Blizzard na akcii BlizzCon 2019 oznámi dátum vydania, čím uľaví napätým nervom komunity, obávajúcej sa toho, že tento kus dorazí až v priebehu budúceho roku.

• Zdroje: Vlastné

HW nároky pre Warcraft III: Reforged PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky (předpoklad)
Operačný systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-530/AMD Athlon Phenom II X4 910 Intel Core i5-6400/AMD Ryzen 7 1700X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTS 450/AMD Radeon HD 5750 NVIDIA GeForce GTX 960/AMD Radeon R9 280X
Operačná pamäť 4 GB 8 GB
HDD 30 GB 30 GB

• Zdroj: eu.battle.net (31. 1. 2020)

S akým herným PC na Warcraft III: Reforged?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pre náročných:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, eSportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

Warcraft III: Reforged vychádza 28. januára 2020 na PC. O novinkách vás budeme pravidelne informovať.

Warcraft III: Reforged – Preview

Warcraft III: Reforged – Preview

  1. Tešiť sa vo Warcraft III: Reforged môžeme na všetky pôvodné príbehy
  2. Remaster sa nebude pýšiť len vylepšenou grafikou, ale aj radom úprav
  3. Plná kompatibilita? Aj s ňou možno vo Warcraft III: Reforged počítať
  4. RTS kráľ sa vracia?
  5. HW nároky pre Warcraft III: Reforged PC

Tešiť sa vo Warcraft III: Reforged môžeme na všetky pôvodné príbehy

• Preview: 8. 11. 2018 • Autor:   Ondřej Zeman

Po oznámení Warcraft III: Reforged nejeden hráč premýšľal nad tým, ktoré príbehové linky nám budú dané k dispozícii. Niektorí počítali s tým, že Blizzard príde iba so základnou hrou, ktorý časom rozšíri o dodatočný platený obsah. Iní naopak spoliehali na férovosť (tá bola až do nedávneho oznámenia Diablo: Immortal spochybňovaná len zriedka) spoločnosti Blizzard Entertainment a predpokladali, že po zakúpení hlavného titulu dostanú všetky expanzie zadarmo.

Warcraft III: Reforged – cinematic trailer

Štartovný trailer Warcraft III: Reforged nám pripomenul staré dobré časy.

Podľa aktuálne dostupných informácií vo Warcraft III: Reforged dostaneme k dispozícii všetok obsah, ktorý ponúkala základná hra spolu s tým, ktorý bol pridaný po vydaní prvého a tiež jediného rozšírenia. Tešiť sa tým pádom môžeme ako na celú kampaň Warcraft III: Reign of Chaos, tak i na Warcraft III: The Frozen Throne. Znovu si tak budeme môcť prežiť epický príbeh Arthasa Menethila, mocnú kúzelníčku Jainy Proudmoore, mladého šamana Thralla, lovca démonov Illidana Stormrage či kňažky Tyrande Whisperwind. Osobne som z tohto rozhodnutia nadšený, pretože pôvodné dejové linky z Warcraft III považujem za to najlepšie, čo nám kedy bolo žánrom RTS ponúknuté.

Keď tak pred sebou teraz vidím zábery zo scenára The Culling, v ktorom Arthas likviduje nakazených obyvateľov Stratholmu, relatívne ľahko by som si dokázal na základoch Warcraft III: Reforged predstaviť tiež najnovší diel série. Ten by buď nadviazal na súčasné udalosti zo sveta World of Warcraft, či sa im úplne vyhol a vrátil do éry po treťom diele, ktorý ponúkal dostatok priestoru a zaujímavých dejových liniek, na ktorých by mohla stáť celá hra. Snáď sa časom dočkáme plnohodnotného pokračovania, po ktorom komunita baží možno viac, než po remastery.

Warcraft III: Reforged; screenshot: bitka Warcraft III: Reforged; screenshot: výpad

Obrázok 1: Konflikt ľudí s orkami bude vo Warcraft III: Reforged vyzerať skutočne dobre. Obrázok 2: Bitky armád budú možno väčšie ako v minulosti.

Remaster sa nebude pýšiť len vylepšenou grafikou, ale aj radom úprav

Hlavným lákadlom Warcraft III: Reforged bude samozrejme úplne prepracovaný vizuál. Rad fanúšikov si iste stále pamätá na staré modely Warcraft III, nad ktorými sa hráčom v čase vydania legendárnej stratégie (2002) tajil dych. Teraz však majú svoje najlepšie časy už dávno za sebou a hoci nevyzerajú vyložene škaredo, nejde o nič, nad čím by naše oko plesalo, čo je zrejme primárnym dôvodom vydania tohto remasteru. Aktuálne predstavené návrhy postáv pôsobia skutočne veľmi dobre – a to nielen na screenshotoch, ale aj v chode. Hrá sa po grafickej stránke natoľko sebaisto, že by mohol s vysokou pravdepodobnosťou konkurovať väčšine súčasných RTS a možno by ich pri posudzovaní tohto aspektu aj porazil.

Warcraft III: Reforged; screenshot: most Warcraft III: Reforged; screenshot: legendy Warcraft III: Reforged; screenshot: tábor

Obrázok 1: Hlavnú budovu, kam vaši pracanti nosia cenné suroviny, je treba dobre brániť. Obrázok 2: Do rúk vám vo Warcraft III: Reforged budú opäť podrobení legendárni hrdinovia. Obrázok 3: Tábor orkov bude miestom, z ktorého budú proti ľuďom prúdiť vlny vojnových strojov a nemilosrdných monštier.

Vedľa skutočne výrazných úprav grafiky sa vo Warcraft III: Reforged dočkáme tiež prepracovaného ovládanie a redefinovania ovládacej obrazovky. Všetci si iste spomínate na to, ako bolo občas náročné kontrolovať väčšie skupinky bojovníkov, alebo s jednotlivcami efektívne manévrovať v priebehu boja. V tomto diely sa môžeme tešiť na značne vylepšenú kontrolu armád, zodpovedajúcu viac tomu, po čom súčasní hráči túžia, takže vám namiesto komplexnosti bude ponúknutá jednoduchosť nijako narušujúca tempo hrania.

Plná kompatibilita? Aj s ňou možno vo Warcraft III: Reforged počítať

Veľké množstvo hráčov sa pri oznámení Warcraft III: Reforged dosť zľaklo možnosti, že by mohli prísť o všetko, čoho v minulých rokoch dosiahli na bojiskách Warcraft III: Reign of Chaos. Hoci som nepatril medzi veľkých lovcov skalpov, úprimne ma tiež zaujímalo, ako to vlastne tvorcovia vyriešia s presunom aktuálnych účtov a doterajších úspechov. Ako administratívni členovia komunity sa vývojári nakoniec rozhodli všetky štatistiky zanechať, vytvoriť plnú kompatibilitu Warcraft III: Reforged so súčasnou verziou Warcraft III, ktorá je stále dosť hraná.

Warcraft III: Reforged; screenshot: model

Nové modely majú šťavu.

Dočkať by sme sa minimálne podľa aktuálne prezentovaných informácií mali tiež väčšiny máp vytvorených moderskou komunitou, ktorých nebolo vo Warcraft III: Reign of Chaos a Warcraft III: Reign of Chaos málo. Prenesené budú samozrejme len bojiská tvorcov, ktorí s Blizzardom aktívne spolupracujú a vylepšujú ich tak, aby ich vôbec bolo možné implementovať do remastrovanej verzie ich obľúbenej hry. Úprimne tento krok vítam, pretože mám medzi aktuálnymi výtvormi komunity rad obľúbených kúskov.

Rovnako tak moje kreatívne srdce jasá nad prítomnosťou nového editoru máp, ktorý by mal byť navrhnutý prijateľnejším spôsobom ako verzia, s ktorou rad hráčov bojoval vo Warcraft III. Prakticky by sme mali dostať do rúk nástroj, s ktorého pomocou si vlastné bojisko, kampaň či misiu vytvorí sám bez väčších problémov snáď každý hráč s troškou tvorivého ducha. Teoreticky nám tu pri troche šťastia časom vznikne rovnako ako v minulosti nová odnož žánru, ktorá prekoná legendárnu Dotu.

Warcraft III: Reforged – gameplay trailer

Herné zábery z Warcraft III: Reforged ukazujú, že pôjde o dielko s veľkým potenciálom.

RTS kráľ sa vracia?

Oznámením Warcraft III: Reforged spoločnosť Blizzard trošku upokojila nahnevanú komunitu, ktorú značne rozdráždilo predstavenie MMORPG na mobily Diablo: Immortal. Stará klasika v novom kabáte vyzerá v aktuálnych záberoch neskutočne dobre. Ponúknuté nám v nej budú známe príbehy, pôvodné mapy a rad inovácií, ktoré z celku robia dielo hodné pozornosti. Vo finále sa naňho tešíme viac než na World of Warcraft Classic, ktorý k nám dorazí rovnako ako táto RTS v priebehu budúceho roka. Presný dátum vydania však zatiaľ nebol oznámený – remastrovanej legendy sa tak dočkáme možno skôr, než by sme si pomysleli.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12