Povedzme, že chcete mobil, ktorý neurobí vietor vo vašej peňaženke, ale nebude ani výrazne šetriť na parametroch. Mal by mať skvelý fotoaparát, ale aj príťažlivý dizajn a dostatok výkonu. Tak tieto požiadavky nie sú vôbec prehnané a pokiaľ ste pri predchádzajúcich vetách súhlasne kývali hlavou, recenzia modelu Vivo V40 vám predstaví atraktívny smartfón, ktorý by mohol byť presne pre vás. Má však aj svoje muchy a ako z toho vychádza celkovo? Prezradím len, že stojí za pozornosť.
Autor: Peter Vnuk
Dizajn mobilného telefónu Vivo V40 ma trochu sklamal tým, že prichádza na trh iba v dvoch farbách. Pokiaľ sa vám nepáči sivá alebo fialová, máte smolu. Čakal by som aspoň klasickú čiernu, ale nič sa nedá robiť. Testovaná vínovo-fialová vyzerá dobre a pôsobí unisex.
V každom prípade je však potrebné zdôrazniť, že V40 má príjemne tenké telo (cca 7,5 mm) a dobre by sa držal, keby zadná sklenená stena nebola hladká. Tento drobný neduh ale kompenzuje ochranný obal, ktorý nájdete v balení telefónu.
Ostatné časti konštrukcie sú plastové, aj keď to tak na prvý pohľad nepôsobí. Možno práve v dôsledku použitých materiálov má Vivo V40 iba 190 gramov, čím si získa mnohých odporcov ťažkých mobilných telefónov. Výrobca mu doprial aj najvyššiu ochranu proti vode a prachu podľa protokolu IP68, Takže je ľahký, ale odolný.
V oblasti parametrov sa model drží aktuálnych trendov. Pohon leží na ramenách procesora Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3. To je presne to isté, čo dostanete v strednej triede aj od konkurencie a to je o generáciu nižšie oproti aktuálne najvýkonnejšiemu Snapdragonu 8 Gen 3, ktorý využívajú najdrahšie vlajkové lode.
Aký rozdiel vo výkone to znamená? Asi 30 %. Aký rozdiel to znamená v praxi? Pokiaľ nepoužívate vyslovene výkonnostne náročné aplikácie, budete s plynulosťou a svižnosťou modelu V40 úplne spokojní. Na to, aby ste mohli spustiť viac aplikácií naraz, vám poslúži 12 GB RAM a na ukladanie fotografií, videí a ďalších dát zase úložisko so štedrou kapacitou 512 GB.
Respektíve, ak by ste chceli niečo ušetriť na cene, môžete si zaobstarať verziu s 256 GB úložiskom, ale cenový rozdiel nie je zásadný a bola by to chyba. Jednak, že 256 GB je na moderný telefón dosť málo a jednak, že v lacnejšej verzii dostanete iba 8 GB RAM, čo už pomaly tiež začína byť málo so zvyšujúcimi sa nárokmi aplikácií na pamäť.
Vivo V40 má skutočne kvalitný AMOLED displej s hustotou bodov až 452 ppi, čo vytvára veľmi jemný obraz. Obnovovacia frekvencia je dnes už štandardných 120 Hz pre plynulé videá a svietivosť je 4 500 nitov. Displej si tak hravo poradí aj s nemilosrdným letným slnkom.
Vďaka tomu dobre uvidíte nielen to, čo práve fotografujete, ale ostrosť a svietivosť oceníte napríklad aj pri sledovaní filmov či videí. Pokrytie prednej časti telefónu displejom je vysoké a panel je typu edge, takže šírka je využitá od okraja po okraj.
Ako som už naznačil, kvalitný displej je veľká výhoda, pretože Vivo V40 je zjavne model mierený na fanúšikov fotografovania. Nechýba mu napríklad režim supermakro fotografie, ktorý umožní fotografovať z mimoriadne krátkej vzdialenosti napríklad hmyz či rastliny. Výsledky sú pritom veľmi dobré a síce neviem, prečo by ste to robili, ale pokiaľ chcete, vyfotografujete napríklad aj prach.
Optika Zeiss robí svoje a všeobecne sú fotografie pekne detailné a farby živé, sýte a reálne. Aj keď červená občas uletí, ale nie je to nič hrozné.
Je potrebné pochváliť, že výbornú kvalitu dosiahnete aj v automatickom režime, takže nemusíte byť žiadny „fajnšmeker“, ktorý vie, čo je to ISO a model V40 vám aj tak poskytne super zábery.
Musíte však telefónu Vivo V40 poskytnúť dostatok času. Inak povedané - uzávierka je na automatike dosť pomalá a keď chcete niečo len narýchlo odfotografovať a ísť, tak sa vám fotografia pravdepodobne výrazne rozmaže. Hlavne pokiaľ obsahuje pohyblivé objekty. Okrem tejto menšej slabiny som však neodhalil žiadny iný problém a výborné sú aj priblížené, večerné a nočné zábery.
Páčilo sa mi, že výrobca nezanedbal ani prednú selfie kameru a okrem toho, že dosahuje porovnateľnú kvalitu s tou zadnou, má aj rovnaké 50 Mpx rozlíšenie.
V oblasti nabíjania sa výrobca zrejme rozhodol, že budúceho majiteľa mobilu V40 naštve. Začne sa to tým, že nabíjačka nie je súčasťou balenia. Dobre, poviete si, ekológia. Tak si kúpite dodatočne originálny nabíjací adaptér. Lenže pri ňom zase nie je súčasťou balenia kábel. V tej chvíli si spomeniete, že bol súčasťou balenia telefónu, a tak to všetko končí takmer šťastne a spojíte to všetko dohromady.
Takmer šťastne, pretože mobilný telefón Vivo V40 sa aj so silným 80 W originálnym adaptérom nabíja z nuly na 100 % asi hodinu a štvrť a v intervale 20 až 80 % je to okolo 45 minút. To nie je žiadna sláva. Je to prijateľná rýchlosť, ale nikoho neoslní.
Aspoň, že môžem pochváliť mohutnú 5 500 mAh kapacitu batérie, ktorá telefónu hmotnosťou nijako neuškodila. Model V40 vďaka nej vydrží v pohode aj viac ako deň prevádzky a napriek tomu je asi jeden z najštíhlejších telefónov s takto kapacitným akumulátorom.
Čo sa týka kvality zvuku, smartfón Vivo V40 je na tom veľmi dobre. Vytkol by som mu iba fakt, že pri počúvaní v polohe telefónu na výšku, čo je asi pri multitaskingu časté, to nie je tak celkom to pravé. Ale v horizontálnej polohe je kvalita zvuku skutočne veľmi dobrá.
Výrobca zabudoval niekoľko technológií, ktoré pri použití slúchadiel umožňujú prispôsobiť zvuk na vaše uši. Mal som možnosť si to vyskúšať na slúchadlách Vivo TWS 3e. Vtipné je, že samotný telefón Vivo V40 má síce funkciu adaptácie frekvenčnej charakteristiky na konkrétny typ slúchadiel Vivo, ale tieto zatiaľ nepoznal. Najlepšie to znelo, keď som sa tváril, že ide o Vivo TWS Neo.
Napriek tomu sa mi však pomocou zabudovaných efektov a nastavenia podarilo zo slúchadiel vylúdiť zvuk bohatý na basy aj výšky. Z praktického hľadiska je použitie TWS 3e najjednoduchšie, ako to len ide. Po otvorení kolísky v tvare povedzme stojacieho vajíčka (takže nie ležiacej vaničky) sa s telefónom Vivo V40 automaticky spárujú a môžete ich ihneď začať používať. Nechýba ani pozastavenie prehrávania v aplikáciách, ako je Spotify, pokiaľ si jedno slúchadlo vyberiete z uší, keď vás na ulici niekto osloví s otázkou kadiaľ na Madagaskar.
Pokiaľ rozmýšľate nad mobilom Vivo V40, určite zvážte Motorolu Edge 50 Pro. Ide o výborný telefón s takmer totožnými parametrami aj cenou. Má ale 144 Hz displej, čo sa prejaví hlavne na vyššej plynulosti videí a hier. Edge 50 Pro dokonca nezaostáva ani v odolnosti, čo sa týka kvality fotoaparátov, hoci mám pocit, že Vivo V40 je o kúsok lepší. Edge 50 Pro sa ale úplne nabije za 20 minút, čo je oveľa rýchlejšie.
Potom za zváženie stojí aj mobilný telefón Nubia Redmagic 7, ktorý vám dá až 16 GB RAM, ale iba 256 GB úložiska. Má originálny futuristický dizajn a 165 Hz AMOLED displej. 64 Mpx fotoaparát môže byť dobrý argument pri výbere, aj keď 215 gramov hmotnosti a hrúbka 9,5 mm je silný protiargument. Mimochodom, Nubia je pôvodne dcérska spoločnosť čínskeho ZTE.
Ak by ste chceli siahnuť po renomovanej značke Samsung, v tejto cene dostanete Galaxy S23 FE. Ide o slušne vybavený telefón, ale 128 GB úložiska by som mu určite vytkol. V porovnaní s telefónom Vivo V40 je trochu menší, ale fotoaparáty v telefónoch Samsung sú vždy dobré, takže v tomto smere to nebude krok vedľa. Odolnosť podľa IP68 sa zhoduje, aj 120 Hz displej, ale Vivo má lepšiu prednú kameru.
Ak máte radi Honor, môžete zvážiť aj mobilný telefón Honor 200. Z pohľadu parametrov je s modelom Vivo V40 ako dvojča, ale má iba verziu 8 GB / 256 GB. Na druhej strane sa rýchlejšie nabíja, takže je to o osobných preferenciách. Ešte je tu možnosť ušetriť a kúpiť si model Vivo V40 Lite. Ale okrem nižšej ceny dostanete nižšiu odolnosť proti vode, slabší procesor, nižšie rozlíšenie displeja a predného fotoaparátu a prídete o podporu silnejšej nabíjačky. Čo je pomerne veľa kompromisov.
Novinka Vivo V40 sa mi celkovo páčila hlavne kvôli tenkému a ľahkému telu. Ale nesmierne dôležité je aj to, že obidva jeho fotoaparáty sú vysoko kvalitné. Pokiaľ teda hľadáte mobil, ktorý nezanedbáva „selfíčka“, ide o výbornú voľbu. Nesklame vás ani obrazom či zvukom, len si nezabudnite kúpiť 512 GB verziu, aby ste mali nielen dosť miesta na natočené 4K videá, ale aby ste mali 12 GB RAM na spúšťanie viacerých aplikácií naraz. Najvyššia odolnosť podľa IP68 je čerešničkou na torte.
Klady
Zápory
Novinka Vivo V40 je výborný telefón, ktorý si viem predstaviť hlavne v rukách nadšeného amatérskeho fotografa. Ten sa bude baviť krásnymi zábermi a krátkymi filmami, ktoré mu ozvučí umelá inteligencia. Výkon je super, displej výborný, zvuk kvalitný a so slúchadlami si ho môžete aj prispôsobiť vlastnému vkusu. Čo viac dodať? Asi len pripomenúť, aby ste si kúpili verziu s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom a nebudete ľutovať.
• Autor: Peter Vnuk
Spoločnosť Vivo v súvislosti s Majstrovstvami Európy vo futbale 2024 v Nemecku odhalila svoje nové smartfóny Vivo V40 a V40 Lite. Oba sa zameriavajú na kvalitu fotoaparátov, svojho budúceho majiteľa však nechcú osloviť len vyhotovovaním kvalitných snímok, ale aj výkonom, a pritom prijateľnou cenovkou. Základný V40 má napríklad kapacitu 12 GB RAM a 512 GB úložisko na ukladanie videí, fotiek alebo ďalšieho obsahu. Odľahčený V40 Lite chce bodovať odolnosťou, snímačom od Sony a 120 Hz displejom pri cene pod 400 €.
Vivo V40 je inteligentný mobilný telefón strednej triedy, zároveň sa ale môže pochváliť spoluprácou so spoločnosťou Zeiss. Tá sa podieľa na vývoji jeho fotosústavy, ktorú tvorí hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 Mpx a širokouhlý foťák s rovnakým rozlíšením.
Spoločnosť sľubuje napríklad režimy Zeiss Style Portrait vrátane ikonického Zeiss Biotar Style Bokeh a Zeiss Multifocal Portrait s profesionálnymi portrétnymi ohniskovými vzdialenosťami 24 mm, 35 mm a 50 mm.
S portrétmi aj za zhoršených svetelných podmienok si má v prípade Vivo V40 poradiť systém Aura Light Ring, simulujúci štúdiové osvetlenie. Milovníkom selfie fotenia je potom k dispozícii aj 50 Mpx ultraširokouhlý predný fotoaparát, ktorý umožňuje zachytiť aj väčšiu skupinu priateľov na jednej snímke.
Mobil Vivo V40 ale samozrejme nie je len o fotoaparáte. Zle na tom nie je ani výkonnostne, pričom ho poháňa procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3, ktorý podporuje siete 5G a ktorý má po ruke až 12 GB pamäte RAM (s možnosťou rozšírenia o ďalších 12 GB) a až 512 GB úložiska. Prednej strane dominuje zakrivený 1,5K AMOLED displej, ktorý by sa mal zasadiť o kvalitné zobrazenie obsahu. Batéria Vivo V40 5G s kapacitou 5 500 mAh sľubuje dlhú výdrž a podporuje veľmi rýchle 80 W nabíjanie FlashCharge.
Telefón Vivo V40 5G je tenký len 7,5 mm a za pochvalu rozhodne stojí aj jeho certifikovaná odolnosť podľa IP68. To v tejto triede rozhodne nie je pravidlo. Novinka k tomu podporuje e-SIM a k zákazníkom putuje v dvoch farebných vyhotoveniach: Stellar Silver a Nebula Purple.
Mobilný telefón Vivo V40 Lite je podľa výrobcu navrhnutý s dôrazom na detail a vyzdvihuje nielen jeho funkčnosť, ale aj štýl. Fotky bude zaisťovať hlavný 50 Mpx fotoaparát s vylepšeným snímačom Sony IMX882 a svetelným krúžkom Aura Light Ring. Ten by mal osvietiť scénu za zhoršeného svetla.
Používatelia si následne budú môcť vyhotovené fotky prezrieť na 6,78" displeji AMOLED s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Telefón je k dispozícii v dvoch farebných vyhotoveniach: Classy Brown a Dreamy White. Keď by sme poetické názvy preložili do slovenčiny, ide o hnedú a bielu.
Ako motor mobilu Vivo V40 Lite slúži procesor Qualcomm Snapdragon 6 prvej generácie a operačná pamäť má kapacitu 8 GB. Batéria s kapacitou 5 500 mAh sľubuje dlhú výdrž. Telefón podporuje dve fyzické SIM karty a jednu e-SIM s až 8 profilmi, čo zaisťuje nepretržité pripojenie. Vivo V40 Lite je tiež odolný proti striekajúcej vode a prachu podľa protokolu IP64.
Oba modely, teda Vivo V40 5G aj Vivo V40 Lite, bežia na systéme Android 14 s nadstavbou vivo Funtouch OS 14. Výrobca sa pri nej zameriava na vylepšenú správu pamäte, možnosti multitaskingu, personalizáciu, ochranu súkromia a zabezpečenia a tiež nové nástroje na úpravu videa.
Parametre/Model | Vivo V40 5G | Vivo V40 Lite |
---|---|---|
Displej | 6,78" | 6,78" |
2 800 × 1 260 px | 2 400 × 1 080 px | |
AMOLED, 120 Hz | AMOLED, 120 Hz | |
Zadné fotoaparáty |
hlavný: 50 Mpx, f/2.0
|
hlavný: 50 Mpx, f/2,00
|
ultraširokouhlý: 50 Mpx
|
širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2
|
|
|
2 Mpx, f/2,4
|
|
Predný fotoaparát |
50 Mpx
|
32 Mpx
|
Čipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
RAM | 8/12 GB | 8 GB |
Interné úložisko | 256/512 GB | 256 GB |
Operačný systém | Android 14 | Android 14 |
Akumulátor | 5 500 mAh | 5 500 mAh |
nabíjanie: 60 W/- |
nabíjanie: 44 W/-
|
|
USB-C | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP68 | IP64 |
Rozmery | 164,16 × 74,93 × 7,58 mm | 164,36 × 74,75 × 7,75 mm |
Hmotnosť | 190 g | 188 g |
Cena |
506 €
|
359 €
|
Vivo V40 Lite je čerstvo k dispozícii v našom e-shope za cenu 359 €. Je teda skladom a môžete si ho ihneď kúpiť.
Vivo V40 je zatiaľ len v predpredaji, a to za cenu 506 € (8 GB/256 GB) alebo 567 € (12 GB/512 GB). Je tu aj limitovaná ponuka. Ak si mobilný telefón Vivo V40 predobjednáte do 27. júna, získate k nemu kompaktný gril na uhlie značky Weber v hodnote 109 € ako darček. Pozor, na verziu Lite sa táto akcia nevzťahuje. Nasledujúce ceny sú platné k 27. júnu 2024.
Mobily Vivo V40 a V40 Lite predstavujú skvelú voľbu pre všetkých, ktorí hľadajú výkonný a štýlový telefón s dôrazom na kvalitné fotografie. Vivo V40 nadchne najmä náročných používateľov, ktorí túžia po profesionálnej úrovni fotografovania, výkonnom procesore a prémiových funkciách. Vivo V40 Lite osloví tých, ktorí hľadajú skvelý pomer ceny a výkonu bez toho, aby museli ustupovať z nárokov na dizajn a funkčnosť.