Obnoviť stránku

Ako vybrať správnu veľkosť smart hodiniek?

Aktualizované • Autor: Václav Švec

Pri výbere smartfónu veľmi často riešime jeho veľkosť a to najmä na základe uhlopriečky jeho displeja. Ako sa však orientovať v prípade smart hodiniek? Uhlopriečku displeja je možné použiť ako orientačný údaj aj tu, rozhodne je ale dobré prihliadnuť aj na iné fyzické parametre.

Aký rozmer hodiniek je vhodný práve pre mňa?

Na úvod si musíme hneď povedať, že by bola chyba orientovať sa iba podľa uhlopriečky displeja. Pri výbere hodiniek je lepšie zamerať sa na veľkosť puzdra, čiže tela hodiniek. Okrem veľkosti samotného displeja je totiž potrebné počítať aj s jeho okrajmi, ktoré môžu byť v prípade inteligentných hodiniek pomerne masívne – obzvlášť keď sa ich výrobca inšpiruje pri klasických modeloch hodiniek s lunetou po obvode ciferníka.

Našťastie aj väčšina výrobcov smart hodiniek uvádza pri svojich modeloch veľkosť celého puzdra v milimetroch. V prípade smart hodiniek s okrúhlym displejom to znamená uhlopriečku od jedného kraja puzdra po druhý. V prípade štvorcových hodiniek potom tento údaj značí šírku puzdra. V oboch prípadoch sa následne do tohto údaja nezapočítavajú tlačidlá presahujúce samotné puzdro hodiniek.


Veľkosť malých hodiniek Veľkosť stredných hodiniek Veľkost väčšších hodiniek Veľkosť veľkých hodiniek
Veľkostné kategórie Malé hodinky Stredné hodinky Väčšie hodinky Veľké hodinky
Veľkosť puzdra <36 mm 36,5 až 40 mm 40 až 42,5 mm 43 mm >
Veľkosť zápästia <18 cm 18 až 19 cm 19 až 20 cm 20 cm >
Samsung Galaxy Watch 3; veľkosť smart hodiniek
Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 3 s otočnou lunetou.

Vhodná veľkosť hodiniek je čisto subjektívna a záleží tak na konkrétnej osobe. Všeobecne sa však dá povedať, že za menšie smartwatch vhodné najmä pre dámy či mladšie ročníky možno považovať také s okrúhlym ciferníkom s uhlopriečkou okolo 1,2", respektíve 40 mm puzdra. V prípade štvorcových hodiniek potom môžu majitelia útlych rúčok uvažovať o uhlopriečke okolo 1,5" a puzdre s rozmermi taktiež okolo 40 mm. Najmä títo používatelia by si potom mali dať pozor aj na hrúbku puzdra a celkovú hmotnosť hodiniek.

Samsung Galaxy Watch Active 2 40 mm; veľkosť smart hodiniek
Samsung Galaxy Watch Active 2 40 mm sú skvelou voľbou pre dámy.

Strednú veľkosť potom v prípade inteligentných hodiniek reprezentujú tie s okrúhlym displejom do uhlopriečky 1,4" a so 44 mm puzdrom. V prípade štvorcových hodiniek sa potom uhlopriečka môže prehupnúť aj cez 1,7". Táto kategória by mala logicky byť ideálnym kompromisom pre najväčšiu časť používateľov a má tak aj zďaleka najpočetnejšie zastúpenie s naozaj širokým výberom modelov. Hodiniek s okrúhlym displejom s uhlopriečkou nad 1,42" a viac ako 44 mm puzdrom je potom podstatne menej, ale rozhodne sa nestratia ani na zápästí poriadneho chlapa.

Guľatý alebo štvorcový ciferník?

Opomenúť nesmieme ani rozdiely medzi okrúhlym a štvorcovým displejom. Samotné použitie hodiniek tvar displeja zásadne neovplyvní, ale faktom zostáva, že na štvorcový displej sa zvyčajne zmestí viac informácií. To však do veľkej miery môže ovplyvniť aj výrobca hodiniek, respektíve autor softvéru. Z hľadiska fyzických rozmerov by ste však mali mať na pamäti, že rozmer displeja sa vždy berie ako uhlopriečka. Hodinky so štvorcovým displejom tak budú logicky vždy fakticky menšie, než hodinky s okrúhlym displejom s rovnakou uhlopriečkou.

Xiaomi Mi Watch; veľkosť smartwatch
Porovnanie inteligentných hodiniek Xiaomi Mi Watch s 1,39 " okrúhlym displejom a Amazfit GTS 2 Mini s 1,55" hranatým displejom.

Pokiaľ sa zameriame čisto na číselné vyjadrenie, tak kruhový displej s uhlopriečkou 1,3" je svojou zobrazovacou plochou porovnateľný so štvorcovým displejom s uhlopriečkou 1,6". Jeden príklad z praxe – hodinky Xiaomi Mi Watch verzus Amazfit GTS 2 Mini. Hoci majú Mi Watch okrúhly displej s uhlopriečkou 1,39", tak na ruke pôsobia podstatne mohutnejším dojmom ako GTS 2 Mini s 1,55" displejom.

Dĺžka remienkov pri hodinkách

Zabudnúť však nesmieme ani na remienky. Ich šírka je vždy daná konkrétnym typom hodiniek, väčšinou tak korešponduje s veľkostnou kategóriou puzdra a obvykle ju tak nie je potrebné príliš riešiť. Chvíľku pozornosti si však pri výbere zaslúži dĺžka remienka a mechanizmus uchytenia k puzdru. K svojím novým smart hodinkám väčšinou dostanete jediný remienok „štandardnej“ veľkosti, ktorá pasuje väčšine kupujúcich. Niektorí výrobcovia potom k hodinkám ešte pribaľujú aj remienok s menšou dĺžkou, ide však naozaj skôr o výnimky.

Huawei Watch 3 Pro, veľkosť inteligentných hodiniek
Huawei Watch 3 Pro sa už radia medzi hodinky, ktoré útlej dámskej rúčke príliš dobre nesadnú.

Pokiaľ máte obavy, že je vaše zápästie príliš útle alebo naopak mohutné, nie je nič jednoduchšie, než si zmerať jeho obvod. Hodinky potom nebudete nosiť pevne upnuté k zápästiu. Je však potrebné mať na pamäti, že väčšia vôľa znamená tiež menej presné meranie v prípade hodiniek vybavených snímačom tepovej frekvencie. Preto pri výbere remienka počítajte najviac s 1 cm vôľou. Ak ste už vybrali tie pravé smart hodinky pre vás, ale nepáči sa vám originálny remienok, nie je potrebné smútiť. Len málo smart hodiniek využíva napevno uchytený remienok, a naopak, väčšina spolieha na jeho klasické uchytenie, kedy je potrebné ustrážiť si iba šírku remienka.

Apple Watch remienky, veľkosť inteligentných hodiniek
Apple Watch síce majú vlastný systém uchytenia remienkov, ponuka ich alternatív je však napriek tomu veľká.

Takýchto remienkov, respektíve kovových ťahov je potom na trhu naozaj veľký výber. Horšie to potom má používateľ hodiniek využívajúcich svoj vlastný systém uchytenia. Nutne to ale nemusí platiť pri všetkých takýchto hodinkách. Napríklad remienky pre Apple Watch kúpite v celom rade farieb aj vyhotovení. Aby sme vám potom výber hodiniek, prípadne alternatívnych remienkov čo najviac uľahčili, nájdete v katalógu možnosť filtrovať oboje ako podľa typu uchytenia, tak aj podľa veľkosti obvodu zápästia používateľa.

Nechcete sa pri výbere smart hodiniek brodiť stovkami modelov pri snahe nájsť vhodné hodinky práve pre vás? Využite možnosti nášho katalógu, kde nájdete detailné filtre. Popri bežných parametroch ako cena, značka, či operačný systém si tu môžete vyfiltrovať hodinky aj podľa tvaru a uhlopriečky displeja, rozmerov puzdra, veľkosti remienka alebo napríklad hmotnosti.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09