Obnoviť stránku

Super Mario 3D World + Bowser's Fury (RECENZIA) – Stará klasika s novým rozšírením

• Autor: Filip Němec

Časté recyklovanie úspešných hier Nintendu prechádza najmä vďaka tomu, že vždy pridá niečo navyše. V prípade Super Mario 3D World ale nejde o rýchlejší pohyb postáv, vylepšenú grafiku alebo snáď slušivý steelbook (aj keď aj to sa samozrejme počíta), ale úplne novú hru Bowser's Fury. Super Mario 3D World + Bowser's Fury prináša starú osvedčenú klasiku v lepšej grafike a nové dobrodružstvo, ktoré sa rozhodne nemá za čo hanbiť. Ako sa tento komplet na Nintendo Switch podaril, zistíte v našej recenzii.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; wallpaper: cover

zdroj: nintendo

Alza Magazín

Super Mario 3D World + Bowser's Fury (Hra) | Super Mario (IP)

Skákačka Super Mario 3D World + Bowser's Fury je kolekcia dvoch hier: Remaster Super Mario 3D World z roku 2013 a novej hry Bowser's Fury. Titul vyvíja štúdio Nintendo EPD a vydáva spoločnosť Nintendo . Hra vychádza 12. 2. 2021 na Switch bez českej lokalizácie a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenzia 

Super Mario 3D World + Bowser's Fury (RECENZIA Switch) – Obsah článku

 1. Zahrajte si jednu z najlepších skákaček pre Wii U
 2. Ani Super Mario 3D World nie je dokonalé
 3. Super Mario 3D World až pre 4 hráčov
 4. Bowser's Fury je vynikajúci prídavok
 5. Mariovi otvorené prostredie svedčí
 6. Buddy movie s Bowserom Jr.
 7. Bowser, ako ho ešte nepoznáte
 8. Super Mario 3D World + Bowser's Fury obstojí aj v dnešnej dobe, ale...
 9. Recenzia Super Mario 3D World + Bowser's Fury: záverečné hodnotenie

Zahrajte si jednu z najlepších skákaček pre Wii U


Hoci na pomyselný trón plošinoviek v posledných rokoch dorážajú odvážlivci ako Ori alebo Cuphead, aj naďalej na ňom sedí nintenďácky Mario. Nadčasovosť hier s fúzatým inštalatérom v hlavnej úlohe je jednou z ich veľkých predností, napokon aj preto môže Nintendo vydať pokojne niekoľko remasterov alebo remakov ročne a fanúšikovia stále nemajú dosť. Super Mario 3D World + Bowser's Fury navyše obsahuje rovno dve hry. Pozrime sa najprv na remaster Super Mario 3D World z roku 2013, kedy hra vyšla exkluzívne pre konzolu Wii U. Išlo v poradí už o šiesty titul, v ktorom sa Mario vydal do trojrozmerného sveta, napriek tomu sú z hry stále cítiť staré poriadky a rad úrovní absolvujete klasicky z pohľadu z boku.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser's Fury – Sprixies

V Super Mario 3D World sa partička štyroch hrdinov vydá na záchranu kúzelných víl Sprixies.

Zdroj: Vlastný

Super Mario 3D World je zložený z desiatok jednotlivých úrovní, ktoré sú od seba oddelené, čo môže trieštiť príbehový zážitok. Hlavnou výhodou je však to, že každých desať minút hráte trošku inú hru. Jednotlivé levely nielenže využívajú vždy viac či menej odlišné mechaniky, ale často sú aj vizuálne úplne iné. Zatiaľ čo vo väčšine riešite klasické skákačkové pasáže, občas musíte zdolať úroveň v úlohe Toada, ktorý nevie skákať, alebo vás čakajú preteky s časom. A ako už sme zvyknutí, príbeh v hrách s Mariom v názve nie je tak dôležitý, samotný príbeh je totiž o tom, že Bowser opäť niekoho unesie. Tentoraz to ale nie je princezná Peach, tá bude totiž spolu s Luigim a Toadom robiť Mariovi spoločnosť.

Ani Super Mario 3D World nie je dokonalé


Jednotlivé úrovne sú rozdelené do osmičky rozličných svetov, ktoré ale slúžia len ako interaktívna mapa podobne ako napríklad v Mario + Rabbids: Kingdom Battle. Na rozdiel od tejto vynikajúcej ťahovky ale tieto svety pôsobia prázdno a nie je v nich prakticky čo robiť. Práve v týchto momentoch je trošku poznať, že hra už má tie najlepšie roky za sebou a že hardvér Wii U bol aj na žáner skákačiek mnohokrát limitujúci. Že máte v rukách do istej miery relikt minulosti, spoznáte aj na vcelku dlhých nahrávacích časoch, najmä ak ste si už zvykli hrať na nových konzolách.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: princezná Peach Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Mario vo vlaku

Ak ste hrali v posledných 10 rokoch akúkoľvek hru zo série Super Mario, budete v Super Mario 3D World ako doma.

Zdroj: Vlastný

To všetko sú však len drobné neduhy na inak vynikajúcej hre, ktorá bude aj v nasledujúcich rokoch hráčom prinášať neuveriteľnú dávku herného potešenia vďaka skvelému level dizajnu. Ako som už naznačil, každá úroveň je v niečom iná, vývojári však hrateľnosť ozvláštnili radom ďalších prvkov, ako je napríklad v čase vydania pôvodnej hry úplná novinka – schopnosť Super Bell. Po zobratí zlatistého zvončeka sa vaša postava nasúka do mačacieho overalu a okrem celkom silného útoku môže liezť po stenách, čo ako asi sami tušíte, dáva hre úplne nový rozmer, keď do tej doby mohli postavy len chodiť po rovných plochách.

Vďaka zábavnej hrateľnosti príde finálna porážka Bowsera až nečakane rýchlo, zhruba za 10 hodín, ale ak budete úrovne preskúmavať naozaj starostlivo, niekoľko ďalších hodín si pokojne pripočítajte. Ako už je ale zvykom, zábava dohraním príbehu rozhodne nekončí. Potom sa vám odomkne rad ďalších úrovní, kde je hlavnou hviezdou Captain Toad a jeho priestorové hlavolamy, ktoré sa opäť hrajú úplne inak ako úrovne v pôvodnom príbehu.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: mačací prevlek Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: 4× princezná Pech

Mačací power-up ale samozrejme nie je jediný. Nechýbajú obvyklé hubky či kvetinky, ktoré vylepšujú vaše postavy a dávajú ním nové zručnosti rovnako ako vzhľad.

Zdroj: Vlastný

Super Mario 3D World až pre 4 hráčov


Hra má však ešte jednu ďalšiu veľkú prednosť, a tou je kooperácia. Vzhľadom na prítomnosť štyroch hrateľných postáv nie je prekvapením, že možno Super Mario 3D World absolvovať až vo štvorici zároveň, pričom tu Switch opäť predvádza jednu zo svojich úžasných vlastností – na hru vo dvojici totiž nepotrebujete žiadny ďalší ovládač. Každému hráčovi stačí jeden joy-con. Pri kooperácii sa potom stretávajú dva odlišné elementy. Na jednej strane totiž každá postava zbiera svoje mince a hrá sama za seba, avšak jednotlivé postavy sa môžu aj vzájomne dopĺňať, čo naopak využijete najmä pri súbojoch s bossmi.

Mario je klasický univerzálny charakter, zatiaľ čo princezná Peach behá o niečo pomalšie, za to ale po skoku ešte chvíľu plachtí vo vzduchu. Luigi zase vie poriadne skákať, ale inak je to pekný popleta, ktorý vás pobaví aj svojimi hláškami. Toad podľa očakávaní veľmi skákať nevie, ale zase je zo všetkých najrýchlejší. Jedným z mála vylepšení okrem lepšej grafiky je ale aj to, že všetky postavy teraz behajú o niečo rýchlejšie, čo mne osobne úplne vyhovuje. Druhou asi najvýznamnejšou novinkou Super Mario 3D World je možnosť hrať v kooperácii aj online, čo v pôvodnej hre nešlo. Potrebovať však budete platené členstvo Nintendo Switch Online. A teraz konečne k novinke Bowser's Fury.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: grafika Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: minihra – preteky

Remasterovaná verzia oproti tej pre Wii U má predovšetkým ostrejšie textúry. V handheldovom variante beží hra klasicky v 720p, zatiaľ čo v dokovacom režime vo Full HD, ako je v prípade väčšiny Switch hier zvykom. V oboch prípadoch pri väčšinou stabilných 60 fps.

Zdroj: Vlastný

Bowser's Fury je vynikajúci prídavok


Pokiaľ máte doma pôvodné Super Mario 3D World, funkčné Wii U a necítite nijako veľkú túžbu si hru kupovať znova na Switch, presvedčiť vás chce Nintendo úplne novou hrou Bowser's Fury. Ide o rozšírenie príbehu zo Super Mario 3D World, pretože hlavným nepriateľom je opäť Bowser, však úplná jednoduchosť pôvodného rozprávania a fakt, že Bowser's Fury je hrateľné aj bez absolvovania Super Mario 3D World znamená, že vlastne môžete remake Maria z roku 2013 ignorovať a hneď sa pustiť do horúcej novinky. Nedá sa očakávať, že by sa svojou veľkosťou alebo významom Bowser's Fury rovnalo iným veľkým hrám od Nintenda, avšak úlohu prídavku plní skvele.

Bowserovi opäť ruplo v debni a vyčíňa ako odtrhnutý z reťaze. Stalo sa z neho obrovské monštrum chrliace oheň a má z neho strach už aj jeho syn Bowser Jr, ktorý vás nielen poprosí o pomoc (a to už samo o sebe niečo znamená), ale dokonca sa k vašej výprave pridá, pričom celá hra sa odohráva v novom otvorenom svete Lake Lapcat a prináša rad zaujímavých inovácií.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury – Announcement Trailer – Nintendo Switch

Nintendo začína rok 2021 preleštenou exkluzivitou Super Mario 3D World a úplne novou hrou Bowser's Fury.

Zdroj: Nintendo

Mariovi otvorené prostredie svedčí


Mačacia tematika pretrváva aj v Bowser's Fury, pretože vašou úlohou bude zbierať mačacie orby rozsvecujúce majáky, ktoré majú devastujúci účinok na Bowserov čierny sliz zalievajúc Lake Lapcat. Sandboxová hrateľnosť sa dosť podobá napríklad tomu, čo poznáme zo Super Mario Odyssey, takže farebné mačacie orby získate za plnenie najrôznejších aktivít, z ktorých niektoré sa zobrazujú ako samostatné úlohy, iné sú naopak na prvý pohľad skryté a je potrebné vyriešiť nejaký priestorový puzzle alebo hádanku. Ako postupne rozsvecujú majáky (a oslabujete Bowsera), aj jazero Lapcat pomaly odhaľuje svoje jednotlivé časti.

Aj v Bowser's Fury potom máte k dispozícii power-upy ako kvety, hubky a samozrejme tiež zvončeky, takže aj Lake Lapcat môžete preskúmavať v mačacom oblečku a asi nie je potrebné dodávať, že možnosť šplhať takmer po všetkom možnom je práve v otvorenom priestranstve veľmi zaujímavá zmena, ktorá príjemne odlišuje Bowser's Fury aj od takých skvelých hier, ako je už spomínané Super Mario Odyssey.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Lake Lapcat Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Lake Lapcat – fotorežim

Obrázok 1: Zábavy ponúka jazero Lapcat požehnane. Obrázok 2: Zvečniť si pekné panorámy môžete vďaka režimu foto.

Zdroj: Vlastný

Buddy movie s Bowserom Jr.


Aj v tomto prípade je dostupná kooperácia, no iba pre dvoch hráčov. Spojenectvo s Bowserom Jr. je totiž pevnejšie, než by ste na pomery mariovského univerza čakali, synátor obrovského hromotĺka vás totiž sprevádza na každom kroku. Ak budete hrať sami, ovláda ho vcelku schopná umelá inteligencia, pri ktorej možno dokonca nastaviť, ako veľmi má byť pomocná v boji, čo je veľmi šikovné riešenie a vďaka dotykovej ploche ho môžete vyslať na určité miesto, kde vám napríklad pomôže odhaliť tajnú úlohu.

Naopak, ak sa rozhodnete pre hranie vo dvojici, opäť vám stačí jeden celý Switch. Bowser Jr. navyše lieta a bojuje pomocou veľkého štetca, takže nejde len o dve podobne fungujúce postavičky pobehujúce priestorom robiace to isté. Oba charaktery sa šikovne dopĺňajú a rad úloh je šitý na mieru práve hraniu vo dvojici.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser junior Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser junior

Obrázok 1: Bowser mladší vie, že tatkovi ruplo v debni… Obrázok 2: . a je vám tak neustále k dispozícii ako pomocná ruka.

Zdroj: Vlastný

Na druhej strane, úplne bez problémov prejdete hrou sami. Bowser's Fury má teda tak ako väčšina Nintendo exkluzivít všetko zásadné vyriešené. Niekoho by mohlo zamrzieť snáď len opakované vracanie sa do navštívených lokácií, kde postupne pribúdajú nové úlohy. Pretože sa ale Bowser's Fury nikdy neprezentovala ako samostatná veľká hra, nevidím v tom nijako veľký problém.

Bowser, ako ho ešte nepoznáte


Zatiaľ som sa však nedostal k tomu najlepšiemu, a to je vizuálne spracovanie Bowsera a jeho vplyv na herný svet. Bowser podľahol démonickej nákaze zožierajúcej jeho dušu, avšak udeľujúcej mu veľkú silu, nadživotnú veľkosť a predovšetkým hrôzostrašný vzhľad, ktorý k farebnému svetu Maria veľmi nesedí, ale o to viac je vďaka tomuto kontrastu Bowser desivý. Súboje s ním, ktorých je hneď niekoľko, sú síce principiálne jednoduché (hoci zakaždým iné, ako je v prípade Nintenda zvykom), ale jeho veľkosť a vzhľad vo mne vzbudzuje spomienky na výživné súboje s gigantickými obrami v Shadow of the Colossus.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: mačací Mario

Obrovský Bowser chrliaci oheň a Mario navlečený v mačacom oblečku veľkosti mrakodrapu. To tu ešte nebolo.

Zdroj: Vlastný

Boss fight sa spustí vždy po nazbieraní určitého počtu mačacích orbov, Bowser sa však čas od času sám od seba prebudí a jazero Lapcat, inokedy pripomínajúce tropický raj, zrazu začnú ošľahávať silné vetry, z nebies padajú obrovské monolity (napoly z kameňa a napoly zo žeravej lávy) a ohnivé gule. Hoci je teda hrateľnosť vopred jasne daná a vy viete, že musíte pozbierať toľko a toľko mačacích orbov, zo začínajúcej letargie vás vždy vytrhne Bowserove vyčíňanie či jeden z nezabudnuteľných súbojov, v ktorom sa pomocou mačacieho power-upu zväčšíte a celý ostrov zrazu vyzerá ako mravenisko.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury obstojí aj v dnešnej dobe, ale...


Z predchádzajúcich riadkov ste už pravdepodobne pochopili, že Bowser's Fury vyzerá tiež graficky veľmi pekne. Pokiaľ do hry preskočíte zo Super Mario 3D World, rozhodne budete priasť blahom, aj keď na vysokú latku, ktorú nastavil Super Mario Odyssey, hra úplne nedosahuje. Hoci je teda hravá a pestrofarebná grafika plná pekných efektov ako dážď či oheň rozhodne plusom, hlavne pri hraní na veľkej obrazovke bude poznať malý výkon Switchu. Najmä, ak máte pod televízorom Series X/S alebo PlayStation 5.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser, Lake Lapcat Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Mario, Lake Lapcat

Bowserove besnenie dokáže ostrov v Bowser's Fury behom okamihu úplne zmeniť.

Zdroj: Vlastný

Podobný pocit „je to super, ale...“ napokon budete zažívať často. V prípade Super Mario 3D World si budete pochutnávať nad nadčasovou hrateľnosťou, ale zároveň si čas od času neodpustíte postesknutie nad tým, že dnešné stroje by to zvládli o niečo lepšie. Bowser's Fury je naopak skvelým prídavkom k pôvodnej hre a za cenovku okolo povedzme troch desiatok EUR by obstál ako samostatný titul, ale žiadnu revolúciu neprináša. Super Mario 3D World + Bowser's Fury je skrátka vynikajúci komplet, ktorý odporučím všetkým milovníkom plošinoviek a najmä fanúšikom kooperácie, nemajte však prehnané očakávania. Nie všetko, čo Nintendo urobí, nutne vstúpi do histórie.

• Zdroje: Vlastné


Super Mario 3D World + Bowser's Fury (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Kópiu na recenziu poskytol distribútor ConQuest.

        Hodnotenie 8/10 VEĽMI DOBRÁ
Verdikt:

Super Mario 3D World + Bowser's Fury je vydarený set dvoch hier, prinášajúci vynikajúcu skákačku Super Mario 3D World v novom grafickom kabátiku a novinku Bowser's Fury, ktorá rozhodne nie je len do počtu. Skvelý komplet určený nielen milovníkom kooperácie.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; recenzia

Klady

 • Obe hry podporujú kooperáciu pre dvoch alebo štyroch hráčov
 • Na hru vo dvojici stačí každému hráčovi jeden joy-con
 • Podpora dotykového displeja b prípade oboch hier
 • Vylepšenie grafiky v prípade Super Mario 3D World
 • Vynikajúca a nadčasová hrateľnosť

Zápory

 • Dlhé nahrávacie časy (predovšetkým Super Mario 3D World)
 • Prázdne lokácie vedúce do jednotlivých úrovní (Super Mario 3D World)
 • V oboch prípadoch ohraný príbeh bez väčšieho nápadu
Alza Gaming, banner, slim 2020

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, filmu a eSportu, nájdete na stránkach Alza Magazínu. Sledujte nás na Instagrame a Facebooku, kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

i Mohlo by vás zaujímať
P-DC1-WEB21