Obnoviť stránku

Steep: Winter Games Edition (RECENZIA) – zaslúži si tento zimný freestyle vašu pozornosť?

Aktualizované

V decembri roku 2016 vydala spoločnosť Ubisoft Annecy svoj pokus o prenesení extrémnych zimných športov na počítačové (a televízne) obrazovky s názvom Steep. Presne o rok neskôr sme sa dočkali prvého DLC s názvom Steep: Road to the Olympics, ktoré sa malo zamerať na príbeh a váš postup kariérou až na samotný vrchol. My sa teraz pozrieme na reedíciu nesúcu názov Steep: Winter Games Edition, ktorá obsahuje ako pôvodnú hru Steep, tak aj DLC Road to the Olympics. Ako je na tom základná hra a čím ju obohatil prídavok? Prečítajte si v našej recenzii, v ktorej sa zameriame na oba prvky Winter Games edície.

Čo všetko sa v recenzii Steep: Winter Games Edition dozviete?

  1. Otvorený svet už nemôže byť otvorenejší
  2. Prekonávajte sami seba v širokej škále eventov a úloh
  3. Namažte si gamepady, pretože ovládanie občas „zadrháva“
  4. Zísť horu je zážitok. Má ale cenu ísť znova hore?
  5. Cesta na Olympiádu je zasnežená – Road to the Olympics DLC
  6. HW nároky na hru Steep: Winter Games Edition PC
  7. Recenzia Steep: Winter Games Edition: záverečné hodnotenie

Otvorený svet už nemôže byť otvorenejší

Steep sa nezdržiava žiadnym zložitým menu a v podstate vás ihneď hodí do hry. Hneď na začiatku sa mi naskytol dych berúci pohľad na enormné švajčiarske Alpy. Môžete si zapnúť interaktívnu 3D mapu, preletieť sa okolo zasnežených vrcholkov hôr a vybrať si miesto, ktoré vám práve padlo do oka a bez problému sa na neho „preniesť“. Nečakajú vás žiadne zdĺhavé nahrávacie obrazovky, čo je v prípade týchto rozľahlých hôr taký malý zázrak.

Vďaka tomu máte pocit úplnej slobody a okrem úvodného turtoriálu vás Steep nijako nevodí za ruku – nehovorí vám, čo máte robiť a kam máte ísť. Je len na vás, ktorú disciplínu si zvolíte a na aké miesto sa vydáte. Či už sa rozhodnete pre lyžovanie, wingsuit plachtenie, snowboarding alebo paragliding, nemusíte sa nikam dlho trmácať. Jednoducho otvorte radiálne menu a svoju obľúbenú disciplínu si zvolíte.

Steep: Winter Games Edition; Wallpaper: otvorený svet

Steep je pastva pre oči. Síce najčastejšie uvidíte iba zasnežené hory, tie však pôsobia natoľko majestátne, že to vôbec nevadí. Škoda len, že sa do tej obrej oblasti „nezmestí“ viac hráčov.

i Pozrite si náš nový Herný magazín!

Prekonávajte sami seba v širokej škále eventov a úloh

Po horách je rozmiestnené slušné množstvo úloh a misií, ktoré preveria vašu zručnosť (a mnohokrát aj guráž) pri ich plnení. Aj keď „slušné množstvo“ je možno povedané príliš mierne. Občas som sa v nich strácal a mnohokrát som jednoducho nevedel, ktorú aktivitu si vybrať. Navyše ich odomykáte viac a viac tým, ako postupujete hráčsku úrovňou. A o tom vlastne celý Steep je – prekonávať seba samého a odomykať ďalšie eventy.

Steep: Winter Games Edition; Wallpaper: eventSteep: Winter Games Edition; Wallpaper: event

Na výber som mal z rôznych pretekov, časových výziev a freestylových úloh, kde som musel nazbierať čo možno najviac bodov tým, že sa v podstate skoro nechám prizabiť. Musíte predviesť čo najlepšie triky v čo najkrkolomnejších situáciách, ale o tom vlastne extrémne športy sú. Navyše sú všetky tieto výzvy rôzne ťažké. Tie jednoduché ma napríklad vzali na „uzívanú“ snowboard prechádzku prašanom, zatiaľ čo pri jednej z ťažších som si otrepával zmrznuté cencúle potu pri schádzaní rokliny, z ktorej doslova na každom mieste číhali kamenné zuby.

Musím sa priznať, že ona sloboda ma na ubisoftím Steep brala asi najviac. A možno preto som vlastne najradšej plnil úlohy, ktoré niekde v diaľke vytýči waypoint a povedia „a teraz sa tam nejako dostaň“. Tu sa najviac prejavila tá spomínaná sloboda, pretože nie ste zviazaní iba jednou disciplínou. Vo väčšine prípadov ich musíte kombinovať, pretože sa daný waypoint môže pokojne nachádzať na vzdialenom vrcholku hory. Navyše je to mixovanie rôznych spôsobov (napríklad plachtenie, snowboard a zase plachtenie) naozaj uspokojivé a mnohokrát tiež náročné, čo, podľa mňa, hrateľnosti vôbec neuberá. Len keby obdobných výziev bolo viac.

Steep: Winter Games Edition; Gameplay: pretekySteep: Winter Games Edition; Gameplay: preteky na lyžiachSteep: Winter Games Edition; Gameplay: preteky na snowboarde

Namažte si gamepady, pretože ovládanie občas „zadrháva“

Ak však dám slobodu Steep stranou, začnú na povrch vychádzať tiež rôzne neduhy, ktoré nie je možné ignorovať. Hra obsahuje štyri disciplíny, ale naozaj zábavný je podľa môjho názoru len snowboarding. Až som mal niekedy pocit, že si vývojári dali skutočne záležať iba na snowboarde a zvyšok obsahu odovzdali inému tímu, ktorý nebežal na rovnakej mozgovej vlne. Schádzanie na doske cez snehom pokryté prielomy šialenou rýchlosťou, skákanie cez kamenisté, nezasnežené miesta (pri ktorom si vystrihnete parádny trik) je jednoducho niečo, v čom Steep vyniká. Akonáhle ale začnete skúšať ostatné disciplíny, neubránite sa dojmu, že by na tom bol Steep lepšie, keby to bola hra len o snowboardingu.

Trebárs taký paragliding je síce užitočný na presun a naskytne sa vám vďaka nemu naozaj krásny pohľad na hory, ale je otrasne pomalý a jediná interakcia spočíva v hľadaní vzdušných vreciek, ktoré vás vynesú o niečo vyššie do vzduchu. Wingsuit je o niečo zábavnejší, ale pôsobí podivne trhavo a „beztiažový“. Akoby okolie zrazu prišlo o gravitáciu v momente, keď roztiahnete svoje krídla poletušky vlnatej (to je tá veverička, ktorá umožnila vznik wingsuitu).

Lyžovanie a jeho spracovanie pôsobí celkom solídne. Hlavne teda v prípadoch, keď sa vo vysokej rýchlosti strmhlav vrháte z príkrych hôr. Lenže oproti snowboardingu je akosi ťažkopádne a neobratné. Pripadá mi, že by si každá disciplína (a možno aj snowboarding) zaslúžila ešte mesiac či dva testovania. Nutné je tiež podotknúť, že ľudia trpiaci pohybovou nevoľnosťou si Steep zrejme príliš neužijú.

Z celej hry som tak mal pocit nekonzistentnosti a nedotiahnutosti, čo len prehlbovalo moje všeobecné sklamanie. Napríklad hry SSX podľa môjho názoru zvládli stvárnenie snowboardových skokov a trikov na výbornú, a to už ide o poriadne dlhoročnú sériu. O to viac zarážajúci je fakt, že v pomerne novom titule váš jazdec tak nemotorne reaguje na príkazy. „Olíčka“ a podobné kúsky by mali pôsobiť prirodzene a plynule, lenže vďaka nedotiahnutosti v základnom ovládaní je ich konanie skôr frustrujúce. K tomu si ďalej pridajte nedostatočné vysvetlenie niektorých eventov či zle viditeľné označenie cieľa, ktorý sa ukrýva za kopcom alebo stromom tak, že ho bez zapnutia mapy nenájdete a už sa nám to nepekne hromadí. Počiatočný „wow“ pocit potom ustúpi rýchlo do pozadia a vystrieda ho frustrácia.

Steep: Winter Games Edition; Gameplay: padákSteep: Winter Games Edition; Gameplay: trik na lyžiach

i Mohlo by vás zaujímať
Just Dance 2018 (RECENZIA) – tancuj, zlato!
FIFA 18 – najlepší futbal opäť od EA (RECENZIA)
NHL 18 – revolúcia, alebo stále to isté?
F1 2017 – simulátor pre skúsených (RECENZIA)

Zísť horu je zážitok. Má ale cenu ísť znova hore?

Na horách môžete tiež náhodne naraziť na ostatných hráčov, ak ste pri hraní Steep pripojení na internet. Bohužiaľ väčšinou len na štarte niektorého z eventu a len na pár minút, než nenávratne zmizne za obzorom. Hra podporuje iba štyroch ostatných pretekárov na jednom evente (vrátane vás), čo je žalostne málo a rozhodne to u mňa nenavodilo pocit, že som súčasťou nejakej masívnej udalosti, ktorej sa zúčastnilo tisíce ostatných hráčov. Keď už nič, aspoň sa necítite v tej bielej „horskej aréne“ tak osamelí, aj keď je to len na chvíľu.

Za seba môžem povedať, že ma Steep bavil najviac v momentoch, kedy som jednoducho ignoroval spomínané eventy a jednoducho som okolie preskúmaval na vlastnú päsť. Užíval som si situácie, pri ktorých som si vyhliadol vrchol nejakého horského úkazu, svojpomocne sa na neho dostal, obul snowboard a so závratnou rýchlosťou ho zišiel. Steep je bezpochyby dobre vyzerajúca hra. Hory pôsobia majestátne a nekonečne a stopy, ktoré za sebou váš jazdec v prašane zanecháva, dodávajú na celkovej atmosfére. Lenže krása nie je všetko a problémy s ovládaním pre mňa boli natoľko zásadné, že ich hre jednoducho nemôžem odpustiť.

Steep: Winter Games Edition; Gameplay: preteky pre checkpointy, multiplayerSteep: Winter Games Edition; Gameplay: multiplayer

Cesta na Olympiádu je zasnežená – Road to the Olympics DLC

Steep je hlavne o otvorenosti a možnosti si kedykoľvek (a kdekoľvek) vyskúšať jednu z niekoľkých disciplín. Bohužiaľ prídavok Road to the Olympics túto slobodu obmedzuje. Aj keby vás zaujímal iba olympijský obsah, tak ani v tomto prípade nemá DLC veľmi čo ponúknuť. K dispozícii máte mód s názvom Become a Legend, ktorý začína tréningom, po ktorom máte možnosť súťažiť v troch freestyle disciplínach odohrávajúcich sa v Južnej Kórei (tá má hosťovať budúce zimné Olympijské hry).

Nečakajte žiadne príbehové hody, alebo rozsiahlu kariéru s prepracovaným systémom progresie, kedy si budete môcť vylepšovať a upravovať svojho jazdca. Na stôl namiesto toho dostanete polovičný pokus o olympijskú drámu, kedy akýsi neviditeľný rozprávač komentuje váš postup a niekoľko videoklipov so skutočnými atlétmi, ktorí hovoria o svojich športových skúsenostiach. Prídavku bohužiaľ chýba akákoľvek olympijská pútavosť, akú obyčajne nájdete pri sledovaní tohto športového sviatku v televízii. Nenájdete tu žiadnu olympijskú dedinu, začiatočné ceremónie alebo aspoň odovzdávanie medailí!

Road to the Olympics v podstate ponúka to isté čo pôvodná hra plus „poloupečené“ olympijské eventy. Našťastie sú v DLC obsiahnuté aspoň Japonské Alpy, ktoré odsúvajú Olympiádu na druhú koľaj a sústreďujú sa na to, čo vie Steep najlepšie – dať hráčom voľnosť, na ktorú boli zvyknutí z pôvodného titulu. Bohužiaľ Road to the Olympics bude pripadať Steep veteránom ako zbytočné DLC, takže je možné odporučiť iba nováčikom, ktorí si prípadne zaobstarajú Winter Games edíciu.

Ak máte radi zimu a ste fanúšikovia extrémnych športov, bude vás Steep baviť. Aspoň teda na chvíľu. Samozrejme odporúčam sa obrniť trpezlivosťou, pretože ovládanie nepatrí k najlepším, a to ani vo chvíli, keď si miesto klávesnice a myši vezmete do ruky gamepad. Kompilácia Steep: Winter Games Edition v tomto prípade pôsobí ako málo muziky za veľa peňazí. Olympijský obsah DLC Road to the Olympics je obmedzený na jediný jeden event, čo je úplne v rozpore s tým, na čom bol postavený pôvodný titul. Steep: Winter Games Edition je dostupné na PC, PS4 a Xbox One. Táto recenzia bola napísaná na PC verziu.

Steep: Winter Games Edition; Wallpaper: padák, otvorený svet, západ slnka

Paragliding pôsobí na prvýkrát parádne. Na druhýkrát už menej a neskôr sa mu proste budete vyhýbať, pretože rýchlosť presunu pomocou padáku nie je práve úchvatná.

HW nároky na hru Steep: Winter Games Edition PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 7 64-bit
ProcesorIntel Core i5-2400S/AMD FX-6350Intel Core i7-3770K/AMD FX-8350
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 660/Radeon R7 260x v3NVIDIA GeForce GTX 970/Radeon R9 390
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť6 GB RAM8 GB RAM
HDD25 GB25 GB

Recenzia Steep: Winter Games Edition: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 65 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
60 %
Audiovizuálne spracovanie
80 %
Opätovná hrateľnosť
70 %
Steep: Winter Games Edition; recenzia

Klady

  • Sloboda voľby v základnom režime
  • Hory pôsobia monumentálne
  • Spočiatku zábavné

Zápory

  • Ťažkopádne ovládanie
  • Veľmi rýchlo omrzí
  • DLC Road to the Olympics neprináša nič nové
  • Prostredie pôsobí osamelo
  • Absencia skutočnej kariéry v DLC

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13