Obnoviť stránku

Cenové bomby sú tu! Vyber si z produktov za extrémne nízke ceny a presvedč sa sám!

Spotreba energie

• Autor: Redakcia

Spotreba energie je dôležitým parametrom pri nákupe elektroniky, najmä spotrebičov do domácnosti – teda všetkého od mixérov cez chladničky až k televízorom. Táto hodnota udáva, koľko toho daný spotrebič ľudovo povedané „zožerie“, teda koľko energie pri bežnom používaní spotrebuje. V akej podobe sa tento údaj uvádza a čo znamená?

Spotreba energie

Zápis spotreby energie sa líši podľa spotrebiča

Spotreba energie sa udáva v dvoch podobách, pričom s každou z nich sa stretnete na inom type výrobkov.

  • Spotreba energie (bez ďalších prívlastkov) sa využíva napr. v prípade práčok alebo umývačiek riadu a udáva sa v kWh/100 cyklov. To znamená, že táto hodnota sa nevzťahuje na spotrebu za hodinu, ako sa v prípade ďalších elektrických spotrebičov často uvádza, ale na spotrebu za daný počet (pracích, umývacích) cyklov.
  • Ročná spotreba energie sa využíva pri chladničkách a vinotékach, udáva sa v kWh/annum. „Annum“, resp. „Per annum“ pochádza z latinčiny a znamená za rok. Používateľ si tak urobí predstavu o tom, aká je spotreba zariadenia pri bežnom používaní. Hodnota je však skôr orientačná a nemusí sa presne zhodovať s výslednou spotrebou.

Spotreba energie sa v prípade ostatných spotrebičov udáva vo watthodinách (resp. kilowatthodinách (teda Wh × 1 000) či megawatthodinách (teda kWh × 1 000).

       i Ak neviete, ako zistiť, akú má dané zariadenie spotrebu, prípadne ako ju spočítať, v článku Ako zistiť spotrebu elektriny (NÁVOD) nájdete stručný návod.

Informáciu o spotrebe energie nájdeme buď v parametroch výrobku, alebo na energetickom štítku, ktorý by mal mať každý spotrebič.

i Mohlo by vás zaujímať

Spotreba energie patrí k dôležitým parametrom pri nákupe elektrických spotrebičov. Podľa nej spoznáte, ako veľmi je spotrebič náročný na energiu a či vám nejako zásadne nezahýbe s vašou obvyklou spotrebou energie. V každom prípade sa ale oplatí investovať do takých zariadení, ktoré majú spotrebu energie čo najnižšiu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB21