Elektrobicykel, čiže bicykel s elektrickým pohonom, pomáha cyklistovi pri šliapaní, a tým znižuje náročnosť aktivity. Zároveň ide o spôsob, ako sa pohodlne a ekologicky pohybovať v meste aj v prírode. Na jeho nabitie vám stačí obyčajná 230 V zásuvka. E-bike vyberajte najmä podľa spôsobu využitia, požadovaného dojazdu, nosnosti a náročnosti terénu. Chcete sa dozvedieť viac a vybrať si ten správny elektrobicykel? Potom čítajte ďalej.
Elektrobicykel (e-bike) vás síce vyjde na viac peňazí ako normálny bicykel, dobrých dôvodov, prečo si ho zaobstarať, je ale hneď niekoľko. Bude skvelým pomocníkom, ktorý vám uľahčí každodenné dochádzanie do práce alebo na nákupy, ďalšie jeho výhody ale oceníte aj v prípade, že sa s ním vydáte na dlhší výlet alebo do náročnejšieho terénu. Vďaka motoru zvládnu elektrobicykle aj dlhšie vzdialenosti bez toho, aby ste sa príliš unavili, preto sú ideálne pre všetky vekové kategórie.
Na plne nabitú batériu zdoláte desiatky kilometrov bez nadmernej námahy.
Doprava do práce mestom je ekologická, rýchla a bez potu.
Udržíte krok s fyzicky zdatnejšími partnermi a kamarátmi.
Batériu musíte pravidelne nabíjať, nemusíte tak byť vždy pripravení.
Elektrický bicykel je cenovo nákladnejší ako obyčajný bicykel.
Je ťažší a jeho údržba je celkovo náročnejšia.
Cestou do práce sa nechcem spotiť
Chcem na výletoch stačiť partnerovi
Chcem aktívne športovať v každom veku
Chcem zdolať doteraz nepokorené trasy
Horský, trekingový či mestský elektrobicykel – typov je nespočetné množstvo
Rovnako ako klasický bicykel, aj elektrobicykel zoženiete v rôznych vyhotoveniach podľa spôsobu využitia a terénu, v ktorom ho chcete používať. Každý e-bike má pritom špecifické vlastnosti a taktiež výhody, ktoré oceníte, či už je to v meste, v náročnom teréne, alebo na dlhých výletoch v prírode. Elektrobicykle všeobecne delíme na horské, mestské, krosové a trekové. Špecialitou sú potom kompaktné skladacie elektrické bicykle. Čo vám ktorý typ ponúkne?
Horský elektrobicykel zdolá každý kopec
Horský elektrobicykel je obľúbený medzi jazdcami, ktorí si chcú užiť dlhšie a náročnejšie výlety, a medzi milovníkmi downhillu, pri ktorom si môžete užiť slobodu a adrenalín. Nie ste viazaní čakaním na lanovku a môžete si vyjsť či zísť akýkoľvek dostupný kopec. Horský elektrobike je určený do ľahkého aj náročného terénu, či už ide o lesné chodníky, horské cesty alebo kamenisté trasy. Tieto e-bicykle bežne prejdú okolo 150 km na jedno nabitie, môžete tak v prírode stráviť celý deň.
Horské elektrobicykle majú extra výkonný elektromotor, chránený voči vonkajším vplyvom (prachu, bahnu, vlhkosti a podobne).
Krosový elektrobicykel ide rovnako dobre v teréne aj po ceste
Krosový a trekový elektrobicykel sú jednými z najobľúbenejších e-bike kategórií. Predstavujú kompromis medzi horskými a cestnými bicyklami. Hodia sa tak na výlety po ceste aj cyklotrasách, od 10 do 100 km. Možno na ne umiestniť tašky. Trekingové elektrické bicykle zvládnu ľahký terén a dobre idú aj na ceste, majú bohatšiu základnú výbavu (blatníky, svetlá a nosiče), takže sú ideálne na celodenné výlety do prírody s plnou výbavou.
Retro elektrobicykle spájajú moderné technológie s klasickým dizajnom.
Mestský elektrobicykel je do ulíc lepší ako skúter
Mestský elektrobicykel má posed a riadidlá uspôsobené tak, aby cyklista sedel v pohodlnej vzpriamenej polohe, čo počas ciest po meste určite oceníte. Sklon stredovej rúrky umožňuje ľahké nasadanie a zosadanie z bicykla aj v oblečení, ktoré nie je určené priamo na šport. Elektrický pohon zaručí, že sa cestou do práce alebo na schôdzku nespotíte. Tento elektrický bicykel zdolá okolo 100 km a vyžaduje minimálnu údržbu aj v prípade častej prevádzky. Ide tak o pohodlný a bezstarostný spôsob dopravy po meste.
Do mesta sa skvele hodí aj skladací elektrobicykel
Skladací elektrobicykel ľahko a rýchlo zložíte a prepravíte hromadnou dopravou alebo uskladníte doma či v kancelárii. Preto je ideálnou voľbou pre každého, kto potrebuje kompaktný a flexibilný dopravný prostriedok. Vďaka špeciálnej konštrukcii ho ľahko a rýchlo zložíte aj rozložíte. Batérie majú dojazd okolo 80 km. Ďalším praktickým dopravným prostriedkom do mesta je tiež elektrokolobežka.
Ako vybrať elektrobicykel
Elektrobicykel má, oproti bežným bicyklom, v ktorých prípade sa riešia najmä rozmery a materiál rámu, priemer kolies, odpruženie, brzdy a prehadzovačka, ešte pár ďalších, špecifických parametrov, na ktoré sa treba zamerať. Ide predovšetkým o umiestnenie motora, ktoré ovplyvňuje stabilitu a jazdné vlastnosti, rýchlosť e-bikeu a jeho dojazd na jedno nabitie batérie. Správna kombinácia je dôležitá na to, aby elektrobicykel dokonale vyhovoval vašim potrebám, či už na ňom jazdíte do práce alebo na výlety.
Elektrobicykel pánsky alebo dámsky – aký je medzi nimi rozdiel?
Prvé kritérium, podľa ktorého by ste mali elektrobicykel vyberať, je určenie, teda to, či je geometria e-bicykla stavaná na dámske či pánske telesné proporcie. Je to kľúčové pre pohodlie a efektivitu pri jazde, pretože v prípade každého modelu sú konštrukcia rámu, poloha sedla a riadidiel navrhnuté tak, aby čo najlepšie vyhovovali potrebám daného pohlavia. Ďalej sa orientujte nielen podľa určenia, ale aj podľa výšky jazdca, či už ide o elektrobicykel dámsky alebo pánsky.
Dámsky elektrobicykel disponuje širším sedlom a nižšie umiestnenou hornou rámovou rúrkou pre ľahké nasadanie.
Pánske elektrobicykle majú sedlo ďalej od riadidiel a vyššie umiestnenú hornú rámovú rúrku.
Elektrobicykel určený na cesty či cyklotrasy môže mať podľa slovenskej legislatívy výkon do 250 Wattov, čo je dostatočné do bežného mestského prostredia aj pre bezpečnosť pri jazde. Pokiaľ sa vám to zdá málo, môžete si zaobstarať e-bike na jazdu na nespevnenom povrchu. Takéto elektrobicykle ponúkajú aj niekoľkokrát vyšší výkon, tým pádom aj lepšiu akceleráciu, zvládnu prudšie stúpanie aj náročnejší terén. Na cesty alebo cyklotrasy však nepatria, musíte v takom prípade vlastniť vodičský preukaz.
i
Akú rýchlosť dokáže elektrobicykel vyvinúť?
Elektrobicykel má zo zákona okrem výkonu obmedzenú aj rýchlosť. Maximálne môže ísť 25 km/h s 10 % toleranciou. Výrobcovia preto obmedzovač rýchlosti nastavujú na 27,5 km/h. Výnimkou môže byť silný elektrobicykel do hôr disponujúci špeciálnym off-road režimom, ktorý ale smiete využiť iba mimo verejnej komunikácie, aby ste neohrozili ostatných účastníkov cestnej premávky.
Kde má elektrobicykel umiestnený motor?
Umiestnenie elektromotora má pomerne zásadný vplyv na to, aké bude mať váš elektrobicykel jazdné vlastnosti, a ako sa teda bude správať v rôznych situáciách. V súčasnosti sa používajú tri typy umiestnenia: v strede a v zadnom alebo prednom kolese. Každé má pritom svoje výhody a nevýhody, ktoré pri výbere dobre zvážte podľa toho, ako ste zdatný jazdec a kde elektrický bicykel plánujete prevažne využívať.
Elektrobicykle s pohonom vpredu sú praktické na rovnom povrchu, na nespevnenom môžu byť menej stabilné.
El. bicykel so stredovým pohonom je stabilnejší, ako keď má elektrobicykel motor v zadnom kolese.
E-bike so zadným pohonom má lepší krútiaci moment, takže rýchlejšie akceleruje. Je tiež lacnejší.
Pohon v prednom náboji
Stredový pohon
Pohon v zadnom náboji
Elektrobicykle s plynom majú na riadidlách akcelerátor, takže pri jazde vôbec nemusíte šliapať. Ovládajú sa rovnako ako motorka.
V závislosti na krútiacom momente je elektrobicykel silný
Silu motora, akú vám elektrobicykel ponúkne, ovplyvňuje krútiaci moment. Udáva, ako veľmi vám motor môže pomôcť pri šliapaní, a to predovšetkým pri stúpaní do svahu. Obvykle narazíte na elektrobicykle s krútiacim momentom 20 – 40 Nm vhodným pre mestské bicykle a na pomerne rovné cesty, ďalej elektrobiky s momentom 50 – 70 Nm, ktorý je viac-menej univerzálny a uvítate ho v meste aj na mierne členitom povrchu. Najvyšší krútiaci moment sa blíži 100 Nm a je typický pre horské a terénne elektrické bicykle.
To, aký má elektrobicykel dojazd, závisí od viacerých faktorov.
Elektrobicykel obvykle ponúka dojazd medzi 30 a 200 kilometrami. Výnimkou sú elektrobicykle s veľkým dojazdom, ktoré vás na jedno nabitie dovezú až 300 kilometrov ďaleko, preto sú ideálnou voľbou na dlhé výlety alebo vo chvíli, keď nechcete byť obmedzení častým dobíjaním batérie. Maximálny dojazd však ovplyvňuje celý rad parametrov, samozrejme vrátane batérie. Aké faktory patria medzi najpodstatnejšie z nich?
Jedným z najdôležitejších parametrov, pokiaľ ide o dojazd pre e-bike, je kapacita, akú má jeho batéria.
Medzi dôležité aspekty patrí hmotnosť jazdca a štýl jazdy, ktorý môže mať pozitívny aj negatívny vplyv.
Negatívny vplyv na dojazd pre elektrobicykle majú vysoké kopce, premočené podložie, jednoducho náročný terén.
Kapacita batérie sa udáva v Ah (Ampérhodinách) a označuje, aký dlhý čas batéria zvládne dodávať určitý prúd. Ďalším dôležitým parametrom batérie elektrobicykla je jej napätie udávané vo V (voltoch). Čím je vyššie, tým viac energie môže batéria dodávať, a tým je dlhší dojazd bicykla, ale často aj vyššia hmotnosť a dlhší čas potrebný na plné nabitie batérie. Ak poznáte kapacitu aj napätie, môžete si vypočítať dojazd bicykla. Ako na to?
4,5 Wh je priemerná spotreba bicykla v štandardných podmienkach. Vyššie stupne asistencie môžu spotrebu zvýšiť až na 7 Wh na kilometer.
Elektrobicykle s rekuperáciou nemárnia vydanú energiu. Pri jazde z kopca na voľnobeh a pri brzdení ju časť vracajú späť do akumulátora, takže na nich dôjdete oveľa ďalej aj bez nutnosti hľadať miesto na nabitie po ceste.
Aký veľký elektrobicykel potrebujete? Výška vám napovie
Dôležité je pri výbere zvážiť aj to, aký veľký rám elektrobicykel má. Správne veľký rám má vplyv na pohodlie a bezpečnosť pri jazde – optimálnu pozíciu, dobrú ovládateľnosť a minimalizáciu napríklad bolestí chrbta a kĺbov. Obvykle sa určuje podľa výšky jazdca, kedy veľkosť S je pre cyklistov do 165 cm, rám M pre výšku 165 – 175 cm, L pre 175 – 185 cm a nakoniec veľkosť XL pre osoby s výškou nad 185 cm. Zohľadnite ale pritom aj štýl jazdy a terén.
Akú má elektrobicykel nosnosť? 170 kg býva maximum
Elektrobicykel je konštruovaný na určitú maximálnu nosnosť, do ktorej je započítaná aj hmotnosť e-bicykla samotného. Oboje závisí najmä od materiálu rámu a ostatných komponentov. Priemerná nosnosť býva niekde okolo 110 – 140 kg. E-bicykle s nosnosťou 150 kg sa nemusíte báť vziať do extrémnejšieho terénu, kde je rám viac namáhaný. Nosnosť 160 kg sa hodí na trek, kedy bicykel potrebujete obložiť batožinou. Elektrobike s nosnosťou 170 kg znesie už takmer všetko.
i
Zvážte aj hmotnosť, aby sa elektrobicykel ľahšie prenášal
Elektrobicykel niečo váži a nebýva to práve málo. Ide síce sám, ale do schodov ho musíte niesť. Obvykle sa v ich prípade stretnete s hmotnosťou do 30 kg – to je o dosť viac, než v prípade klasického bicykla, svoju úlohu v tom samozrejme zohráva motor a batéria. Ľahké elektrobicykle sú preto dobré napríklad do mesta, kde sa prenášaniu často nevyhnete. Odľahčiť sa dajú napríklad vhodnou voľbou materiálu rámu.
Zvolíte moderný karbónový elektrobicykel alebo tradičný hliník?
Vyššie uvedené parametre sú ovplyvnené aj tým, z akého je elektrobicykel materiálu. Používa sa hliník, ktorý je obľúbený vďaka svojej nízkej hmotnosti, odolnosti voči korózii a tiež cenovej dostupnosti. Je ľahší ako oceľ, preto je pre elektrické bicykle s navýšenou hmotnosťou o batériu a motor dobrou voľbou. Oceľ je odolnejšia, ale oveľa ťažšia, využíva sa na výrobu bicyklov určených do náročného terénu alebo s požiadavkou na vyššiu nosnosť. Moderný karbónový e-bike je extrémne ľahký aj pevný, avšak drahší.
Kedy sa oplatí celoodpružený elektrobicykel?
Elektrobicykel môže mať odpruženú prednú vidlicu alebo pevnú stavbu (bez odpruženia). Celoodpružené elektrobicykle sú kombináciou odpruženej prednej vidlice a zadného tlmiča. Zdvih vidlice pritom môže byť až 120 mm. Celoodpružené elektrické bicykle sú ideálne do náročnejších terénov, kde vám poskytnú lepší komfort. V prípade niektorých modelov je možné odpruženie zamykať a odomykať podľa potreby (na ceste zamknúť a v kopcoch odomknúť).
Ako ušetriť za pánsky či dámsky elektrobicykel? Akcia, zľava a výpredaj ukrývajú minuloročné modely za zvýhodnené ceny.
Elektrobicykel – čo všetko ovplyvňuje priemer kolesa?
Čím sú kolesá elektrobicykla väčšie, tým rýchlejšie pôjdete, pretože väčší priemer má dlhšiu zotrvačnosť a ľahšie prekoná nerovnosti terénu. Využijete ich tak na cestách alebo cyklotrasách. Menšie elektrobicykle sa zasa lepšie ovládajú, sú obratnejšie a hodia sa do zložitejších terénov, ktorými sú napríklad horské ulice alebo mesto plné rôznych prekážok. Priemer kolies voľte nielen podľa štýlu jazdy, ale zohľadnite aj výšku postavy.
V neposlednom rade sa pozrite aj na to, aký má elektrobicykel brzdy
Pretože elektrobicykel má vyšší výkon a dokáže ísť vyššou rýchlosťou, sú preň spoľahlivé a kvalitné brzdy kľúčové. Naraziť môžete na niekoľko typov. Ide o V-brake, klasické čeľusťové brzdy používané na lacnejšie modely a určené na menej náročnú jazdu. U-brake sú podobné. Mechanické kotúčové brzdy majú lepší brzdný výkon aj v mokrých podmienkach a nakoniec hydraulické kotúčové brzdy sú tým najlepším, ale aj najnáročnejším na údržbu.
i
Hľadáte lacný elektrobicykel? Vieme, kde ho nájsť
Už vás unavuje listovanie inzerátmi s nič nehovoriacim nadpisom Predám elektrobicykel? Bazár na Alze ponúka použité elektrobicykle s kompletným opisom, takže presne viete, čo kupujete, navyše sú preverené. Nájdete tu aj iba rozbalené a nepoužité kúsky. Na bazárový e-bike máte navyše ročnú záruku, môžete si tak zaobstarať cenovo dostupný elektrobicykel bez obáv z nákupu od neoverených predajcov.
Aké doplnky pre elektrobicykel by vám nemali chýbať?
Moderný elektrobicykel vám ponúkne aj niektoré ďalšie doplnky, ktoré môžu spríjemniť jazdu a urobiť ju ešte bezpečnejšou. Pedále môžu byť klasické alebo nášľapné – tie sú vhodnejšie na športovú jazdu a lepšiu kontrolu nad bicyklom. Nejeden elektrický bicykel sa potom predáva bez pedálov. Nízky nástup je určený na jednoduchšie nasadanie a zosadnutie z bicykla. Torque senzor meria silu šliapania a podľa nej reguluje zapojenie motora, speed senzor kontroluje rýchlosť a prispôsobuje výkon motora.
Zaujíma vás elektrobicykel? Ďalšie informácie si prečítate v našich článkoch
Ak sa chcete o elektrobicykloch dozvedieť niečo viac, prečítajte si naše články, v ktorých sa im venujeme podrobnejšie.
Chcete mať istotu, že kupujete ten najlepší či najsilnejší elektrobicykel? Recenzie zákazníkov vám prezradia, s ktorými modelmi majú ľudia dobré skúsenosti.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.