Obnoviť stránku

Ako vybrať rotopéd

Ak chcete precvičiť dolnú polovicu tela, ale problémy s kĺbmi vám nedovoľujú behať, jazda na rotopéde je ideálnou voľbou. Ste fanúšik cyklistiky, ale nechcete si kupovať drahý cyklotrenažér? Stacionárne bicykle vás udržia v kondícii aj počas zimy, kedy sa na zasnežených cestách nedá jazdiť. Správne vybratý rotopéd vám bude robiť spoločníka mnoho rokov.

Jak vybrat cyklotrenažér

Ako vybrať správny rotopéd

 1. Správny rotopéd vyberajte so zohľadnením všetkých parametrov
 2. Venujte pozornosť nosnosti rotopédu
 3. Skontrolujte materiál, z ktorého je rotopéd skonštruovaný

 4. Vyberte si vyhovujúcu technológiu zotrvačníka

 5. Bez pohodlného sedadla sa pre vás stane jazda na rotopéde nočnou morou

 6. Moderné rotopédy disponujú množstvom SMART funkcií, odporúčame ich pred nákupom skontrolovať

Tri dôvody, prečo si zadovážiť rotopéd

 1. Možnosť nastavenia záťaže podľa potreby

 2. Najdostupnejšie modely sú veľmi lacné

 3. Ku kĺbom je šetrnejší než beh, udrží vás fit

Najčastejšie otázky

Pre koho sú stacionárne bicykle vhodné?

Napríklad pre tých, ktorí sa chcú hýbať, ale z dôvodu bolesti kĺbov nemôžu behať, a zároveň nemajú možnosť alebo nechcú jazdiť na bicykli. S rotopédom môžete športovať v pohodlí domova, postrážiť deti alebo pozrieť si obľúbený seriál. Rotopédy sa však hodia aj pre aktívnych cyklistov, ktorí chcú trénovať aj v nepriaznivom počasí alebo v zime.

Je jazda na rotopéde zdravá?

Áno! Jazdu na bicykli a stacionárnom bicykli odporúčajú takmer všetci lekári. Uľavuje od bolesti kĺbov, posilňuje srdcovú činnosť, zvyšuje kapacitu pľúc a má priaznivý vplyv na krvný tlak. Jazdou na rotopéde získate kondíciu a posilníte najmä svaly nôh a zadku.

Akú mám zvoliť nosnosť stacionárneho bicykla?

Nosnosť stacionárneho bicykla by mala byť o 20 % vyššia ako hmotnosť najťažšieho používateľa.  Čím je rotoped väčší, má aj pevnejšiu konštrukciu, čím následne stúpa aj maximálna nosnosť rotopedu. Váha, ktorá pôsobí na rotopéd, sa totiž zvyšuje silou, ktorou na rotopéd pôsobíte.

Podľa čoho vyberať rotopéd?

Šliapací stred a pedále

Stred s kľučkami nasadenými do štvorhranu

Systém podobný ako pri klasických bicykloch. Je kvalitnejší a poskytne dlhšiu životnosť ako miskový stred.

Miskový stred

Lacnejší, ale rýchlo sa opotrebováva aj pri bežnom domácom používaní. Toto vyhotovenie spoznáte podľa  ohnutej tyče prechádzajúcej cez stred rotopédu, na ktorej sú pripevnené pedále. Stretneme sa s ním pri lacných a menej kvalitných rotopédoch.

Zotrvačník

Zotrvačník s voľnobehom

Pedále sú so zotrvačníkom pevne spojené, podobne ako napríklad pri detských bicykloch. Tento systém sa hodí pre tých, čo chodia na spinning. Stacionárne bicykle so zotrvačníkom bez voľnobehu sa správne nazývajú spinningové bicykle.

Zotrvačník bez voľnobehu

Pedále nie sú so zotrvačníkom pevne spojené, teda keď prestanete šliapať, zotrvačník sa otáča ďalej. Tento systém, známy z bežných cyklistických bicyklov, je vhodný pre fanúšikov cyklistiky.

Sedadlo

Je sedadlo dôležité?

Pri sedadle je dôležité, aby sa dala nastaviť jeho výška. Obľúbené sú gélová sedadlá, ktoré sú pohodlné, odďaľujú únavu a prispievajú k príjemnému pocitu z jazdy. Pohodlnejší a efektívnejší tréning zaistia sedadlá anatomicky tvarované.

Regulácia záťaže

Ručná regulácia

Vykonáva sa otočným alebo posuvným regulátorom. Toto riešenie sa vyskytuje pri lacnejších modeloch.

Elektronické riadenie regulácie

Systém vyskytujúci sa pri drahších spinningových prístrojoch. Celý priebeh vidíte na displeji. Rotopéd s elektronickým riadením regulácie umožňuje manuálny režim, kedy si používateľ môže nastaviť záťaž aj sám, a rovnako aj režim automatický. Ten automaticky upravuje záťaž podľa profilu trasy v priebehu šliapania, prípadne podľa tepovej frekvencie (na to potrebujete hrudný pás). Tento elektronický systém je teda pohodlnejší na používanie a počas tréningu poskytuje viac informácií.

Brzdy

Čeľusťová (kotúčová) brzda

Najčastejšie využívaný brzdový systém. Odpor je vytváraný tak, že na zotrvačník tlačia doštičky s vrstvou filcu. Tento systém funguje prakticky na neobmedzene veľkú záťaž. Je však hlučnejší a po čase je nutné filc vymeniť.

Magnetická brzda

Tichšia než čeľusťová a prakticky neopotrebovateľná. Brzdný účinok je tvorený približovaním a odďaľovaním magnetu k zotrvačníku.

Elektromagnetická brzda

Odpor vzniká pomocou cievky s elektromagnetom, ktorá vytvára magnetické pole. Tento brzdný systém zvoľte, ak chcete absolútne tiché riešenie. Výhodou je tiež možnosť nastavenia aj veľmi vysokej záťaže.

Pedále

Plastové pedále

Znižujú cenu celého prístroja, sú ale menej trvanlivé a hrozí väčšia pravdepodobnosť ich prasknutia. Nájdeme ich pri rotopédoch do 900 €.

Kovové pedále

Vydržia väčšiu záťaž, sú ale drahšie. Kovové pedále majú spravidla stacionárdne bicykle nad 900 €.

Ďalšie užitočné funkcie

Aj rotopédy v základnej výbave využívajú displej s niekoľkými funkciami, ako je rýchlosť jazdy, prejdená vzdialenosť alebo dĺžka tréningu. Niektoré modely sú vybavené snímačom tepovej frekvencie, zabudovaným v riadidlách. Meranie tepovej frekvencie pri cvičení je dôležité najmä pri redukčnom tréningu. Ak plánujete rotopéd po cvičení niekam odpratať, odporúčame vybrať model vybavený transportnými kolieskami, ktoré presúvanie stroja veľmi uľahčia. Pri šliapaní môžete predísť možnému zraneniu použitím pedálových pásov.

Nastavenie riadidiel

Riadidlá možno štandardne nastaviť výškovo aj pozdĺžne. Lepšie sa tak prispôsobia vašej postave a spôsobu jazdy a váš tréning bude efektívnejší a pohodlnejší.

Meranie tepovej frekvencie

S využitím údajov o vašej tepovej frekvencii dosiahnete efektívnejšie cvičenie, či už je vaším cieľom spaľovanie tukov alebo získanie kondície. Najpresnejšie údaje získate pomocou hrudného pása, ktorý je s počítačom v rotopédu prepojený bezdrôtovo, pomocou Bluetooth. Na meranie sa používajú ušné a dotykové snímače, tie ale poskytnú menej presné údaje.

Ergometre

Ergometre ponúkajú možnosť redukovať záťaž pomocou zabudovaného počítača a spravidla umožňujú kolísanie záťaže podľa zvoleného programu. Tým simulujú napríklad striedanie jazdy po rovine a do kopca podľa vopred nastavených intervaloch.

Pripojenie k počítaču

Po pripojení rotopédu k PC si môžete archivovať svoje tréningy, zobraziť rozličné grafy a ďalšie funkcie.

Transportné kolieska

S ich pomocou premiestnite stacionárny bicykel na požadované miesto oveľa ľahšie.

Rotopéd

Rotopédy

 • Jednoduché použitie
 • Lacnejšie ako cyklotrenažéry
 • Udržia vás fit
 • Pre všetky vekové kategórie
 • Lacné aj drahé modely

Tip: Ďalším zariadením simulujúcim jazdu na bicykli sú cyklotrenažéry. S ich výberom vám pomôže náš sprievodca.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09