Solárne panely sú nenahraditeľnou súčasťou každej slnečnej elektrárne. Často sa umiestňujú na strechy domov a chát, využitie však nachádzajú aj v menšom meradle pre príručné dobíjacie stanice, mobily, reproduktory a inú elektroniku. Umožnia vám využiť slnečné žiarenie na výrobu elektriny pre vašu domácnosť či firmu, zároveň ide o zdroj šetrný k životnému prostrediu. Ako vlastne fotovoltaický či solárny panel funguje a ako ho môžete využiť? Čítajte ďalej.
Spoznajte silu zelenej energie, prinesú ju solárne panely
Solárne panely, po anglicky solar panels, (veľmi zjednodušene povedané) menia svetlo na elektrinu. Tento spôsob výroby elektriny má celý rad výhod, z ktorých tou najpodstatnejšou je šetrnosť k životnému prostrediu. Solárny panel do ovzdušia nevypúšťa žiadne nečistoty ani iné emisie, neprispieva tak k jeho znečisťovaniu. Výroba elektriny týmto spôsobom tiež nevyžaduje použitie vody, čo je ďalšie plus s ohľadom na prírodu. Aké ďalšie klady fotovoltaika prináša?
Malý solárny panel si so sebou môžete vziať kamkoľvek a dobíjať svoje zariadenia pomocou slnečnej energie.
Fotovoltaické panely na strechu prinášajú energetickú sebestačnosť pre chaty aj rodinné domy.
Z dlhodobého hľadiska so solárnymi panelmi za energiu aj napriek prvotnej investícii ušetríte.
Flexibilný fotovoltaický panel
Skladací fotovoltaický panel
Prenosný solárny panel
i
Koľko stoja solárne panely? Cena je pre každého
Fotovoltaická elektráreň na vlastnú potrebu už nie je záležitosťou iba pre najbohatších. Pokiaľ sa pozriete na solárne panely, cena vás poteší. Menšie solárne panely na výrobu elektriny zoženiete už od dvoch stoviek eur, na veľké články existujú dotácie. Vďaka využitiu vyspelých technológií a stále širšej ponuke výrobkov aj viacerým výrobcom ceny stále klesajú. Aj vy si tak môžete dovoliť investíciu a využiť pozitíva, ktoré solárny panel ponúka.
Solárny panel a jeho účinnosť
Jednou z otázok pri výbere bude určite tá, akú účinnosť solárny panel prináša. Ide o údaj, ktorý ukazuje, ako dobre panel premieňa žiarenie na elektrickú energiu. Tie najúčinnejšie solárne panely majú účinnosť aj viac ako 24 %, dokážu teda zo slnka využiť práve toto množstvo na energiu. Okolo 20 a viac percent účinnosti vám ponúknu monokryštalické solárne panely vďaka obsahu čistého kremíka a štruktúre. Menej účinný je polykryštalický solárny panel s účinnosťou 15 až 17 %, je ale cenovo prívetivejší.
Solárne panely podľa umiestnenia
Solárne panely sa líšia predovšetkým spôsobom umiestnenia. Podľa tohto kritéria rozoznávame panely stacionárne a mobilné. Oba varianty majú čo ponúknuť, záleží teda iba na vás, ktorému dáte prednosť. Stacionárne panely sú určené na pevnú inštaláciu, nájdete ich tak na strechách domov, alebo na špeciálnych konštrukciách. Tie môžu ešte umožňovať optimálne natočenie panelov voči slnku. Prenosné solárne panely naopak môžete umiestniť tam, kam potrebujete, a ľahko ich premiestniť.
Solárne panely na výrobu elektriny na chatu sú skvelým riešením v prípade, že tu nemáte zavedenú elektrinu, využijete ich na osvetlenie aj malé spotrebiče.
Solárny panel na plot je praktickým pomocníkom v prípade, že potrebujete dodatočný zdroj energie pre svoj dom a záhradu.
Solárne panely na strechu
Solárne panely na chatu
Solárne panely ku kamere
i
Aby sa solárne panely zmestili tam, kam potrebujete
Svoju úlohu pri výbere hrá tiež to, aké sú solárne panely veľké. Ich rozmery obvykle dosahujú až 2 400 mm na výšku a šírku, ich hrúbka je okolo 10 cm. Rozmery sa líšia podľa výrobcu a využitia konkrétneho solárneho panelu. Hmotnosť sa potom môže vyšplhať aj na viac ako 40 kg a je potrebné, aby ste ju zohľadnili najmä pri inštalácii a vybrali dostatočne pevnú a odolnú konštrukciu na upevnenie.
Stacionárne solárne panely na strechu sú väčšie, ale aj výkonnejšie
Stacionárne solárne panely na strechu predstavujú priestorovo náročný variant s vysokým výkonom a dlhou životnosťou. Sú základnou stavebnou jednotkou každej fotovoltaickej elektrárne, zároveň ich možno využiť na alternatívne napájanie domácností, chát či komerčných priestorov. Ide o stabilný a pevný solárny panel, ktorý vám vyrobí elektrickú energiu, kedykoľvek počas roka zasvieti slnko. Kvôli trvalému umiestneniu musí byť tiež odolný poveternostným vplyvom, preto je aj spoľahlivý.
Mobilný solárny panel na auto alebo k stanu zaberie málo miesta
Mobilný solárny panel poslúži ako zdroj energie pre fotoaparát alebo notebook na fotografickej výprave, mobily či GPS trackery na safari, ale aj pre spotrebiče obytného vozidla. Nemá taký výkon ako stacionárne fotovoltaické panely, boduje však kompaktnými rozmermi a premyslenou konštrukciou. Často ho môžete rozložiť a opäť zložiť, aby sa vám lepšie prevážal a skladoval, pritom je ale dostatočne robustný, aby bol odolný a vydržal aj nepriazeň počasia a práve manipuláciu pri prevážaní.
Bývate v byte? Ani tak sa nemusíte tohto zdroja energie vzdávať, stačí dať solárne panely na balkón. Vystačia na prevádzku malých spotrebičov aj svetiel.
Teplejšiu vodu zaistí solárny panel k bazénu
Predĺžte si kúpaciu sezónu a nainštalujte si solárny panel k bazénu. Zároveň tým znížite náklady na ohrev vody. Môžete ho inštalovať na strechu domu, pergoly, ale aj pokojne na zem hneď vedľa bazéna, skrátka tam, kde je priestor a vhodné miesto s ohľadom na slnečné lúče. Moderné solárne panely k bazénu dokážu rýchlo a efektívne ohriať vodu v bazéne, vy sa tak môžete kúpať ešte dlho po skončení sezóny aj v chladnejších dňoch. Inštalácia je navyše obvykle veľmi jednoduchá a údržba nenáročná.
Flexibilný panel na elektroniku
Solárny panel s USB
Skladací fotovoltaický panel
Ako správne vybrať solárny panel?
Rozhodli ste sa pre energiu z nevyčerpateľného zdroja? Ako správne vybrať solárny panel? Pred samotným nákupom by ste mali zvážiť niekoľko zásadných okolností. Patrí medzi ne predovšetkým typ panelu a ponúkaný výkon. Solárne panely sú najčastejšie k dispozícii v jednom z troch vyhotovení. Monokryštalické, polykryštalické a amorfné vyhotovenia sa vzájomne líšia účinnosťou, ale aj cenou. Aké ďalšie rozdiely medzi nimi nájdete?
Amorfný solárny panel dokáže vyrábať elektrinu aj na miestach s nedostatkom priameho slnečného svitu.
Polykryštalický solárny panel je jednoduchšie vyrobiť, patrí tak medzi lacné fotovoltaické panely. Nevýhodou je nižší výkon.
Monokryštalický panel má najvyššiu účinnosť a aj preto býva drahší ako ostatné varianty.
Na čo všetko môžete solárne panely využiť?
Či už potrebujete nabiť telefón alebo ohriať vodu, solárne panely vám na to energiu poskytnú. Majú široké spektrum využitia, a to v bežnej domácnosti aj priemysle. Bežať vďaka nim môžu spotrebiče, osvetlenie alebo vykurovanie, ohrejú vám vodu pre domácnosť aj bazén. Solárny panel vám umožní byť nezávislý na ostatných zdrojoch, mobilné panely navyše využijete na cestách, pri kempovaní aj napríklad na lodi. Svoje využitie potom majú v poľnohospodárstve aj priemysle, kde poháňajú ohradníky, zavlažovanie aj stroje.
Chcete okrem elektriny ušetriť aj za teplú vodu? Zaobstarajte si solárne panely na ohrev vody. Začať môžete napríklad pri vonkajších záhradných sprchách so zásobníkom.
Váš mobil aj tablet ľahko nabijú solárne panely na drobnú elektroniku
Solárne panely na drobnú elektroniku sú tu pre vás vo chvíli, keď chcete ekologicky napájať najrôznejšie zariadenia, ako sú mobily, tablety, fotoaparáty či notebooky. Pretože majú malé rozmery a ľahko ich vezmete kamkoľvek so sebou, sú skvelým doplnkom tam, kde nie je elektrina – na cestách aj na výletoch do prírody, kde trávite viac dní. Prítomnosť zásuvky vás potom nebude trápiť a navyše využijete zdroj šetrný k prírode. Moderné fotovoltaické panely majú USB port aj vstavanú batériu na uloženie prebytočnej energie, často sú aj skladacie, aby sa vám pohodlne zmestili napríklad do batohu.
Solárny panel a jeho výkon
Každý solárny panel má ešte jeden veľmi dôležitý parameter – výkon. Malé solárne panely na mobily a počítače si vystačia s výkonom v rozmedzí 10 až 40 W. Výkon panelov na napájanie chatky alebo obytného vozidla začína obvykle na 100 W. Solárne systémy pre celé domácnosti potom dosahujú výkon niekoľko kW (kilowatt). Pri výbere sa zamerajte na energetické potreby a plánované využitie. Na občasné využívanie a na drobné spotrebiče si vystačíte s menšími panelmi a nižším výkonom.
Z hľadiska napätia sa obľube tešia 220 V fotovoltaické panely. Na karavan či obytné auto sú ale lepšie solárne panely 12 V, ktoré je možné použiť bez meniča napätia.
Pre solárne panely sú dôležité aj ďalšie parametre
Akonáhle máte vybrané solárne panely podľa výkonu, zamerajte sa aj na ďalšie technické parametre. Ide predovšetkým o maximálny prúd, ktorý dosahuje až 15 A, ide o najvyšší prúd, ktorý panel môže dodávať. Nasleduje maximálne napätie, čo je optimálny bod, kedy solárny panel dodáva maximálny výkon. Napätie naprázdno (VoC) je maximálne generované napätie bez pripojenia odberných zariadení. Tieto a ďalšie parametre sú kľúčové pre správne dimenzovanie celého systému.
Kam s nahromadenou energiou, ktorú solárny panel vyprodukuje?
Ak váš solárny panel pod holým nebom alebo pri chatke vyprodukuje viac elektriny, než zvládnete spotrebovať, môžete si ju uložiť do nabíjacej stanice alebo solárnej nabíjačky. Solárne panely fungujú skvele s nabíjacou stanicou. Tá pracuje ako batéria, do ktorej sa ukladá „nazbieraná” energia. Stačí si zaobstarať solárne panely pre nabíjacie stanice a môžete mať prístup k elektrine aj na odľahlých miestach. Navyše nejde len o skladovanie energie, ale aj o jej efektívne využitie.
i
Nezabudnite na solárne regulátory
Solárne regulátory vám nesmú ako súčasť elektrárne chýbať, pretože zaisťujú správne a hlavne bezpečné nabíjanie batérií. Regulátor kontroluje napätie a prúd, ktoré idú z panelov do batérie, zabraňuje ich prebitiu aj hlbokému vybitiu, a tým predlžuje životnosť. Regulátor dokáže taktiež optimalizovať výkon solárnych panelov tak, že upravuje ich pracovný bod, aby bol maximálne efektívny. Ponúknu vám ale aj ďalšie funkcie.
Nebojte sa brať solárne panely z druhej ruky
Hľadáte lacné solárne panely? Bazár s použitým, alebo aj len rozbaleným tovarom vám môže pomôcť ušetriť peniaze, ktoré potom môžete využiť na nákup solárnej nabíjačky. Nájdete tu 100 % funkčné solárne panely na dom so zárukou. Týmto nákupom si môžete znížiť mnohokrát vysokú počiatočnú investíciu, ale získate kvalitný a spoľahlivý solárny panel. Okrem nich môžete v bazári nájsť aj ďalšie doplnky a príslušenstvo, ktoré pre celú solárnu elektráreň potrebujete, a to za zlomok ceny nového vybavenia.
Dobrou voľbou sú tiež solárne sety s batériou, vďaka ktorým môžete energiu zhromažďovať aj ukladať.
Solárny panel máte vybraný? Nezabudnite ešte na príslušenstvo
Nech už si vyberiete akýkoľvek solárny panel, vždy sa k nemu bude hodiť náhradný napájací kábel, rozširujúca batéria alebo montážna súprava. Neváhajte a navštívte kategóriu príslušenstvo pre solárne panely. Ide predovšetkým o kvalitné napájacie káble, batérie, do ktorých môžete ukladať prebytočnú energiu a použiť ju v čase, keď slnko nesvieti, ale vy potrebujete elektrinu používať. Nenahraditeľné sú potom montážne súpravy na upevnenie panelov a mnoho ďalších viac či menej dôležitých vecí.
Potrebujete pri výbere poradiť? Ukazovateľom kvality môžu byť pre solárny panel skúsenosti zákazníkov. Pozrite sa, čo hovoria na solárne panely recenzie.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.