Obnoviť stránku

The Elder Scrolls V: Skyrim VR (RECENZIA) – Staré zvitky, nové zážitky

Aktualizované

Virtuálna realita od Sony zažíva dobré obdobie. Okrem väčšinou menších hier špeciálne určených pre PlayStation VR vychádzajú aj porty skôr vydaných hitov. Po krvavom DOOMe VFR sa môžete ponoriť aj do sveta ďalšej veľmi obľúbenej značky. The Elder Scrolls V: Skyrim od štúdia Bethesda Softworks je dnes už takmer legendou svojho žánru, ktorá vyšla pôvodne ešte na predchádzajúcu generáciu konzol (a samozrejme tiež PC), neskôr aj na PlayStation 4 a Xbox One. V našej recenzii zistíte, že Skyrim VR je podobne ako spomínaný Doom VFR v zásade obyčajným portom, avšak v kombinácii s virtuálnou realitou ide o úplne nový zážitok.

Čo všetko sa v recenzii Skyrim VR dozviete?

  1. Čo je The Elder Scrolls V: Skyrim
  2. Vitajte v Skyrime VR
  3. Dva spôsoby, ako hrať Skyrim VR
  4. Rozmazanejší a škaredší Skyrim
  5. Prvé kvalitné RPG pre virtuálnu realitu
  6. Recenzia Skyrim VR: záverečné hodnotenie

Čo je The Elder Scrolls V: Skyrim

Iste sa nájdu aj takí, ktorí nebudú poznať jedno z najhorúcejších želiezok v RPG ohníku posledných rokov. Skyrim vyšiel už v roku 2011, neskôr ale prešiel celkovým faceliftom v podobe Special Edition (2016) a patrí medzi najobľúbenejšie hry na hrdinov dodnes.

Príbeh sa odohráva dvesto rokov po udalostiach predchádzajúceho dielu (The Elder Scrolls IV: Oblivion) v provincii Skyrim. Rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich epizódach fantasy série aj tentoraz začína hráč ako neznámy väzeň, ktorého popravu náhle preruší dračí boh Alduin. Neskôr zisťujete, že je posledným žijúcim Drakorodeným a jeho (tj. Vaším) osudom nie je nič iné než Alduina poraziť. Poslaním prastarého dračieho božstva je naopak „zožrať svet“. To všetko stojí v zvitkoch predkov, v origináli Elder Scrolls.

Skyrim rovnako ako minulé diely Elder Scrolls vyniká tým, že hráč má úplnú voľnosť vo svojom počínaní. Môžete sledovať iba príbehovú linku a dohrať hru za nejakých dvadsaťpäť hodín, alebo sa nechať pohltiť bohatým svetom Skyrimu a „utopiť“ v ňom napríklad aj sto a viac hodín herného času. Séria si zakladá na farbistom vyobrazení sveta, ktorého mytológie si čo do veľkosti a zložitosti nezadá s komiksami alebo filmovými ságami. Celý herný svet je od počiatku prístupný a jeho možnosti sú viac než bohaté. Staňte sa členom cechu, pomáhajte farmárom, aby ich dediny prosperovali (čo ide napríklad aj falšovaním účtovných kníh) alebo proste len bojujte s banditami, získavajte lepšie vybavenie a levelujte postavu.

Skyrim VR; Wallpaper: hrdina

Krátko po začiatku hry zistíte, že ste posledným žijúcim Dovahkiinen, slovensky Drakorodeným. Vaším osudom teda nie je nič iné než bojovať s drakmi.

i Pozrite si náš nový Herný magazín!

Vitajte v Skyrime VR

Veľa sa hovorí o tom, že virtuálna realita vás vtiahne do hry tak, ako to ešte predtým nič nedokázalo. Ťažko sa to opisuje a ešte horšie sa to predstavuje. Toto proste musíte zažiť. Hral som Skyrim už na PS3 a neskôr aj na PS4, takže keď som pri prvom loadingu Skyrimu VR čakal na úvodné obrázky z hry, neočakával som nič špeciálne. Keď sa ale prvýkrát ocitnete priamo v hre na drevenej káre, v ktorej vás vezú na popravisko, čeľusť vám spadne o pekných pár centimetrov nižšie. Hoci som kovaným hráčom VR hier, nikdy ma úroveň ich imerzie neprestane udivovať.

Zrazu som vnímal prítomnosť surového sveta Skyrimu úplne inak. Ako by som naozaj bol v hre. Mohutné skaly v diaľke boli náhle skutočnejšie a len o pár chvíľ neskôr som si uvedomil, že začiatok hry je úplne ideálny pre virtuálnu realitu. Čakať na vlastnú popravu vo first-person pohľade a položiť hlavu na klát zmáčaný krvou ešte pred chvíľou živého človeka má vo VR úplne iný nádych.

Skyrim VR; Gameplay: Alduin, drakSkyrim VR; Gameplay: cesta na popravu

i Mohlo by vás zaujímať
Doom VFR (RECENZIA) – virtuálne peklo na dosah ruky
Kingdom Come: Deliverance (PREVIEW) ponúka symfonický orchester a české titulky
Planescape: Torment: Enhanced Edition (RECENZIA) – nie celkom vylepšená edícia
Assassin's Creed: Origins (RECENZIA) – skvelý návrat upadajúcej série

Dva spôsoby, ako hrať Skyrim VR

Ako je v prípade PlayStation VR hier dobrým zvykom, ponúka aspoň dva spôsoby ovládania. Klasické ovládanie s DualShockom poskytne prakticky ten istý zážitok ako v Skyrime bez VR. Logicky vás tak nevtiahne do hry, na druhú stranu pre komplexné RPG je Dualshock vždy najlepšou voľbou. Jedinou zmenou je tak zameriavanie, ktoré vykonávate ako v iných first-person hrách na PS VR rozhliadaním sa do strán pohybmi hlavou. To je vo virtuálnej realite už zabehnutá prax, a akokoľvek môže znieť zameriavanie pomocou rozhliadania sa krkolomné, vo výsledku ide o veľmi intuitívny, a predovšetkým pohodlný spôsob ovládania. Väčšie vtiahnutie do hry už je len príjemným bonusom.

Druhou alternatívou je logicky dvojica Move ovládačov. Vzhľadom na charakter hry je to absolútne najlepšia voľba, ak si chcete užiť šermiarske súboje, strieľanie z luku a najmä kúzlenie. Pohybové ovládače pri zoslaní kúziel prvýkrát v sérii dovolia kúzliť každou rukou do iného smeru. V Skyrim VR tak môžete útočiť na dvoch nepriateľov zároveň, či vytvoriť jeden veľký prúd ohňa alebo čohokoľvek iného. Aj manipulácia so zbraňami je úplne novým a vynikajúcim zážitkom. Nemusíte sa hanbiť, či prvá vec, ktorú skúsite, bude meč, či sa s ním môžete prepichnúť (odpoveď: bohužiaľ nemôžete).

Skyrim VR; Gameplay: páčenieSkyrim VR; Gameplay: pavúk, súbojSkyrim VR; Gameplay: strieľanie z luku

Tienistou stránkou sú samozrejme problémy s pohybom. Absencia analógových páčok logicky vyústi v to, že nemôžete pohyb ovládať tak komfortne, ako by ste si priali. V porovnaní napríklad s Doom VFR ale Skyrim VR podporuje plynulý pohyb aj s pomocou Move ovládačov. Musíte však smerovať svoj pohyb pomocou pozície Move ovládača, čo nie je zas tak úplne zlé, pokiaľ práve nebojujete. Hra vám v takom prípade nedovolí napríklad kryť sa štítom a zároveň ustupovať od nepriateľa, pretože nie je  možné cúvať pospiatky a mieriť ovládačom pred seba.

Vo výsledku je tak výber ovládania závislý na tom, čo od zážitku zo Skyrim VR očakávate. Chcete čo najväčšie vtiahnutie do deja a cítiť sa ako čarodejník? Voľte Move ovládače. Chcete predovšetkým pohodlné ovládanie, ktoré vám dovolí vychutnať si príbeh a okolité scenérie? Siahnite po Dualshocku. Plusom je pochopiteľne tiež to, že Skyrim VR ponúka pokročilé možnosti nastavenia pohybu. Jedinci so slabším žalúdkom môžu plynulé otáčanie vymeniť za sekané pohyby do strán o určitý počet stupňov, ale je to pochopiteľne veľká daň za nerozvírené žalúdočné šťavy.

Skyrim VR; Gameplay: kúzlenieSkyrim VR; Gameplay: súboj s vlkmi

Rozmazanejší a škaredší Skyrim

Otvorený a detailný svet spolu so starobou hry znamená jediné. Grafické spracovanie nie je také, aké by sme si v prípade AAA hry v roku 2017 priali. Skyrim ako taký má tie najlepšie roky za sebou a jeho portovanie do virtuálnej reality mu na kráse rozhodne nepridalo. Autori boli v tomto prípade limitovaní ako výkonom konzoly a výpočtovej jednotky spracúvajúcej obraz pre dvojicu displejov v okuliaroch, tak aj zobrazovacou schopnosťou displejov samotných. Výsledkom sú nielen menej kvalitnejšie textúry, ale tiež veľmi krátka vykresľovacia vzdialenosť.

Oboje si všimnete prakticky ihneď. Textúry samotné vás vrátia do čias predchádzajúcej konzolovej generácie, zatiaľ čo doskakovanie objektov je možno ešte nepríjemnejšie, pretože vďaka virtuálnej realite je všetko o niečo viac skutočné. Pri pohybe v prírode sa pár metrov pred vami zrazu vykresľujú jednotlivé rastliny, v mestách to sú potom napríklad horiace lampy, ktoré sa znenazdajky objavia na holom múre. Autorom sa naopak podarilo zachovať najrôznejšie efekty ohňa, snehu, či hmly, takže je Skyrim VR síce škaredšie, ale stále ponúka charakteristický a nezabudnuteľný zážitok z hrania.

Skyrim VR; Gameplay: cestaSkyrim VR; Gameplay: krčmaSkyrim VR; Gameplay: vodopád

Prvé kvalitné RPG pre virtuálnu realitu

Túžite po detailnom RPG na dlhé večery a uchvátila vás virtuálna realita? Potom je Skyrim VR voľbou číslo jedna. Na druhú stranu sa ale ponúka otázka, či je Skyrim VR naozaj vhodnou hrou pre virtuálne hranie. Vo svete Skyrimu je úplne jednoduché stratiť sa na dlhé hodiny. Napríklad hlavné questy väčšinou nezvládnete za menej ako hodinu, čo už je doba, kedy musí aj trénovaný milovník VR hrania aspoň na chvíľu zložiť virtuálnu prilbu z hlavy.

PlayStation VR a rovnako tak jeho konkurencia zatiaľ nie je vhodná na dlhé hranie, pričom dlhé hranie je pre Elder Scrolls: Skyrim v podstate synonymom. Tento titul vás vcucne a len tak nepustí, a hoci je pekné zastrieľať si z luku po drakoch a pri čarovaní si pripadať ako naozajstný čarodejník, Skyrim si najviac užijete pred klasickou obrazovkou, ktorá vám dovolí bez ťažkostí sa zavŕtať do tohto pohlcujúceho sveta aj na dlhé hodiny. Pokiaľ ale siahnete po Skyrime VR, fatálnu chybu skrátka neurobíte, len je potrebné ujasniť si priority.

Skyrim VR; kúzlo, blesk, súboj

Čarovanie je s Move ovládačmi úplne fantastické a úplne mení zážitok z hrania.

Recenzia Skyrim VR: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 75 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
70 %
Audiovizuálne spracovanie
65 %
Opätovná hrateľnosť
95 %
The Elder Scrolls V: Skyrim VR

Klady

  • Dva spôsoby ovládania
  • Pokročilé možnosti nastavenia pohybu
  • Plnohodnotný Skyrim bez kompromisov
  • Dobrá optimalizácia pre virtuálnu realitu

Zápory

  • VR nie je zo svojej podstaty určená na dlhé hranie
  • Vizuálne spracovanie

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06