Obnoviť stránku

Nové displeje Samsungu dokážu divy. Ohýbajú sa, vysúvajú aj merajú krvný tlak

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

V rámci prvého dňa konferencie SID Display Week 2023 sa predviedol kráľ displejov, spoločnosť Samsung, so svojimi novými konceptmi displejov. Tie nemajú len očariť skvelým zobrazením, ale aj uľahčiť prácu a pridať užitočné funkcie. V čom sú jeho počiny jedinečné?

Samsung displeje, úvod

Nové displeje Samsungu dokážu divy – OBSAH

  1. Nové Samsung displeje úplne ohneme, a dokonca zrolujeme
  2. Displej Samsung v budúcnosti pomôže merať aj zdravotné údaje
  3. Budúcnosť je naklonená špičkovému a inteligentnému zobrazeniu

Nové Samsung displeje úplne ohneme, a dokonca zrolujeme

Tento rok prebieha už 60. ročník akcie Display Week. Ide o najväčšiu medzinárodnú udalosť zameranú na stretnutie výrobcov displejov použitých v rôznych zariadeniach.

Tento rok sa konferencia konala v týždni od 23. do 25. mája v kongresovom centre v Los Angeles. A čím sa na akcii pýšil práve Samsung? Výrobca má na svedomí skvelé displeje typu AMOLED, ktoré nájdeme v špičkových telefónoch rôznych značiek. Rovnako tak vyrába televízory a monitory s pokročilým zobrazením farieb a ďalšími schopnosťami.

Samsung displeje, stánok na Display Week 2023 Samsung displeje, stánok na Display Week 2023, produkty
Stánok Samsung Display na Display Week 2023. Zdroj: samsungdisplay.com

O zrejme najväčší „wau efekt“ sa postaral rolovací displej v technológii označenej ako Rollable Flex. Taký displej má schopnosť natiahnuť sa na viac ako 5-násobok svojej dĺžky. Konkrétne údaje pri zobrazenom koncepte sú 49 mm v zloženom stave až po 254,4 mm po roztiahnutí.

Displej sa navíja akoby na zvitok kruhového tvaru. Veľkým potenciálom je práve úspora miesta, napríklad pri manipulácii a presune takéhoto panelu.

Samsung displeje, Rollable Flex
Displej z iba 5 cm rozviniete do viac ako 25 cm. Zdroj: samsungdisplay.com

Na zariadení nápadne podobnému smartfónu Samsung Galaxy Fold4 5G bola prezentovaná zasa iná schopnosť ďalšieho displeja, ktorý umožní zariadenie otvoriť ako knihu. Roztvoriť sa však dá úplne a obe strany spojiť k sebe na druhej strane. Teda tzv. 360° otočenie, dovnútra aj zvonku.

i

Samsung Galaxy Z Fold4 (RECENZIA): vyšší výkon a lepšie fotoaparáty v akcii

Práve pri ohybných telefónoch je nutnosť integrovať sekundárny displej zvonku, ktorý je viditeľný pri zatvorenom zariadení. Pri použití tejto technológie by takýto telefón mohol byť tenší a ľahší vďaka prítomnosti iba jedinej obrazovky.

Samsung displeje, 360° otočenie
Ohybné smartfóny sa zatiaľ ohýbajú buď dovnútra, alebo von. Flex In&Out zvládne obe naraz. Zdroj: samsungdisplay.com

Displej Samsung v budúcnosti pomôže merať aj zdravotné údaje

Ďalšími konceptmi boli Flex Hybrid kombinujúci ohybný a vysúvací displej či Slidable Flex Solo, ktorý umožní 13" obrazovku tabletu rozvinúť do 17" uhlopriečky.

i

Samsung Galaxy Z Flip4 (RECENZIA): Aká je skladačka za rozumnú cenu?

Vnútorné schopnosti displeja Samsung prezentoval na Sensor OLED paneli. Kamkoľvek na jeho plochu položíte prst, displej zvládne prečítať odtlačok prsta. Pritom u mobilov sa o to klasicky stará oddelený modul čítačky odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza pod obrazovkou. Samsungu sa podarilo integrovať fotodiódu do samotného displeja.

Samsung displeje, senzory zdravotných údajov
Prečo sa venovať iba estetickej a ergonomickej stránke displejov? Samsung našťastie myslí aj na integráciu čítačky prstov či detekciu zdravotných údajov. Zdroj: samsungdisplay.com

To nie je všetko, pretože navyše si z dotyku dokáže vyčítať ďalšie informácie. Predovšetkým vie zaznamenať krvný tlak, srdcový tep a hladinu stresu jednoduchým položením prstov oboch rúk na zobrazovač. Vyhodnocovanie prebieha na princípe, kedy fotodióda skúma odrazený lúč svetla smerom od ciev. Displej juhokórejského výrobcu je prvý na svete, ktorý zároveň dokáže čítať odtlačky prstov a ďalšie biometrické informácie.

i

Výrobca v stánku pripravil aj obrazovku, kde si možno nájsť, či požadovaný mobilný telefón disponuje technológiou Samsung OLED. Na stránke samsungdisplay.com sa dokonca môže pozrieť každý z pohodlia domova. Zatiaľ je limitovaná na smartfóny, do budúcnosti Samsung prisľúbil pridať aj notebooky a tablety.

Samsung sa venoval aj prezentácii svojej technológie QD-OLED. Tú svetu predstavil na minuloročnej konferencii CES 2022. Vďaka nej je možné dosiahnuť najvernejšie zobrazenie farieb tak, ako to tvorca obsahu zamýšľal. V rámci televízorov Samsung prezentuje nový 77" model sľubujúci zážitok ako v kine. V špeciálnej zóne QD-OLED zákazníkov ďalej zaujali napríklad zahnuté monitory s veľkosťou 34" a tiež 49" s pomerom strán 32 : 9.

Samsung displeje, stánok QD-OLED
V stánku QD-OLED možno vidieť kontrastné panely v rôznom vyhotovení – monitory a televízory. Zdroj: samsungdisplay.com

Budúcnosť je naklonená špičkovému a inteligentnému zobrazeniu

Televízory a monitory zlepšujú doteraz videné a používané technológie. V prípade plne ohybných a rolovacích displejov ide však stále skôr o koncepty. Je ale zaujímavé vidieť, že Samsung sa tejto téme plne venuje a určite to nebude dlho trvať, kým na trh zariadenie s takýmto displejom uvedie. Dostupnosť zatiaľ neoznámil.

i Mohlo by vás zaujímať

Samsung na akcii Display Week zaujal hneď niekoľkými svojimi funkčnými konceptmi. Pridal aj nové monitory a televízory. Sme zvedaví, či a kedy prípadne sa na trh dostanú prvé telefóny či tablety s rolovacími displejmi. Mohlo by totiž ísť pravdepodobne o viac než len na pohľad atraktívnu záležitosť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11