Keď povieme slovo Samsung, väčšina z nás si predstaví mobilné telefóny, televízory, počítačové komponenty či spotrebiče do domácnosti. Juhokórejská spoločnosť však má bohatú a rozmanitú históriu. Poďme si ju pripomenúť a zároveň zaspomínať na najdôležitejšie medzníky v jej mobilnej histórii.
Ten, ktorý sa nebál výziev, sa volal Lee Byung-chul. Bol to ambiciózny podnikateľ, ktorý v roku 1938 založil svoju firmu a podnikal v oblasti potravinárstva. Predával vlastnoručne vyrábané rezance, zeleninu, a dokonca aj sušené ryby. Rovnako ambiciózne sa vrhol aj do založenia továrne s vlnou. Že vám to príde divné? Mne tiež, ale verte, že je to skutočne tak. Napríklad v minulosti mobilný gigant, na ktorého si už dnes pri kúpe nového telefónu spomenie len veľmi málo zákazníkov, firma Nokia, vznikla v roku 1865 ako papiereň. Ale o tom inokedy.
Spoločnosť Samsung Electronics sa krátko po svojom založení v roku 1969 stala veľmi rýchlo jedným z popredných juhokórejských výrobcov. Treba podotknúť, že v rovnakom čase v Spojených štátoch ľudia vymieňali svoje čiernobiele televízory za farebné, preto sa Kórejci rozhodli, že by bolo celkom fajn, aby si drevené škatuľky s hýbajúcimi sa obrázkami vyrábali radšej doma. Preto sa v roku 1970 objavil prvý televízor Samsung s označením P-3202. Bol síce čiernobiely, ale pre krajinu to bola veľká udalosť. V roku 1978 mal za sebou Samsung už 4 milióny čiernobielych televízorov.
Firma čoskoro pochopila, že hoci sa jej v oblasti televíznych prístrojov celkom darilo, polepší si len za predpokladu, že nové technológie začne sama vyvíjať. Bez toho to jednoducho nepôjde. Samsung preto začal investovať mraky peňazí do vývoja a výskumu, zároveň sa mu začalo dariť v oblasti práčok či mikrovlniek. Firma dokonca v tomto období otvorila svoju prvú výrobnú pobočku v Portugalsku a vďaka sieti zahraničných predajných pobočiek sa stáva firmou s pôsobením po celom svete.
V roku 1982 Samsung vyrobil prvý fax a v roku 1988 firma fúzovala so spoločnosťou Samsung Semiconductor & Telecommunications. Stala sa tiež oficiálnym partnerom Olympic Games, rovnako tak sa vďaka svojej technológii DRAM etablovala ako líder v oblasti počítačov, ak opomenieme spoločnosť Intel.
V roku 1988 uzrel svetlo sveta prvé mobilný telefón firmy. Stalo sa tak štyri roky po uvedení mobilného telefónu značky Motorola. V počiatkoch to síce nebola žiadna sláva. V roku 1993 sa objavil prvý, na tú dobu ultratenký, mobilný telefón Samsung SH700 s celkovou váhou 100 gramov. Nasledoval model SH-770 a roku 1996 CDMA telefón Samsung SCH-100.
Nemožno zabudnúť, že v roku 1998 sa v portfóliu značky objavil prvý GSM telefón SGH-200, ktorý sa však nepredával až tak dobre. Na trhu dominovala Nokia, Ericsson či Motorola. Prvý väčší úspech pre spoločnosť Samsung prišiel až v roku 2002 s véčkom SGH-T100.
Telefóny radu Galaxy S patrili vždy k tomu najlepšiemu, čo juhokórejský gigant dokázal vytvoriť. Mobilné telefóny prichádzali s radom inovácií, ktoré sa pokúsim pripomenúť a zhrnúť v nasledujúcich riadkoch. Budem sa venovať najmä prístrojom, ktoré nás sprevádzali od roku 2010, pričom skončím radom Samsung Galaxy 21. Informácie o mobilných telefónoch radu Samsung Galaxy 22-S24 prinesieme v ďalšom článku. Telefóny „dvadsiatkového“ radu nájdete aj na našom webe.
Tí z nás, ktorí sledovali vývoj mobilných telefónov v posledných dekádach, zaznamenali jasnú odpoveď Samsungu na iPhone výzvu. Už prvé „esko“ z roku 2010 dalo jasne najavo, že tento produktový rad bude vždy tým, ktorý má tú najlepšiu možnú výbavu danej doby.
Prvý Samsung Galaxy S mal 4" displej s krásnymi farbami alebo podporou Bluetooth 3.0, 5 Mpx hlavný fotoaparát. Bol osadený 1 GHz procesorom, ktorý umožňoval natáčať HD video (1 280 × 720 pixelov). V časoch svojho predstavenia úžasný výkon.
Nádherné časy, spomínate? Vzápätí sa objavili telefóny s prídomkom DUOS (Duos, Duos 2), do ktorých, ako už názvy naznačili, sme mohli použiť dve SIM karty a to dokonca na obidvoch číslach súčasne.
Spolu s druhým telefónom tohto radu, ktorý bol predstavený v roku 2011, sme sa dočkali aj nárastu displeja na 4,27", zvýšenia rozlíšenia fotoaparátu na 8 Mpx s podporou Full HD videí a 1 GB RAM. Aj po rokoch, keď som ho opäť držal v ruke, vyzeral stále dobre.
Dodnes si pamätám, aký obrovský balík peňazí som zaplatil za model S III. Ten priniesol veľmi významnú zmenu v dizajne, pretože opustil hranatý vzhľad a vniesol do módy zaoblené hrany. Objavila sa notifikačná dióda, došlo k ďalšiemu zväčšeniu displeja, konkrétne potom na 4,8" s rozlíšením 1 280 × 720 pixelov, čo bolo na tú dobu úplne ohromujúce.
Rok 2013 znamenal zmenu v číslovaní „eskového“ radu, čo bol určite dobrý krok. Neviem si predstaviť, že by môj súčasný telefón niesol označenie Samsung Galaxy SXXIV. Okrem zmeny mena mal tento mobil aj rad vývojových zmien. Displej sa mohol pochváliť rozlíšením Full HD s rozmerom rovných 5". Objavilo sa tiež bezdrôtové nabíjanie a zväčšenie pamäte na 2 GB. Váha telefónu bola 130 g, predná kamerka dostala 2 Mpx a na chrbte telefónu sa objavil fotoaparát so slušným rozlíšením 13 Mpx. Fotografie sa vedeli radiť do fotoalbumov podľa dátumu či súradníc svojho miesta vyhotovenia.
V telefóne sa tiež objavila zaujímavá nadstavba, ktorá umožňovala, že keď ste sa na displej pozerali, automaticky sa predĺžilo podsvietenie. V prípade, že ste priblížili prst k displeju, v galérii ste mohli zobraziť náhľad albumu. Telefón sa neskôr dočkal svojich vývojových odnoží, ktoré niesli názvy Samsung Galaxy S4 Mini, Samsung Galaxy S4 Active a Samsung Galaxy S4 Zoom.
Možno pri letmom pohľade nepôsobila S5 v roku 2014 veľkým revolučným dojmom, ale opak bol pravdou. Tento model som mal v ruke najradšej, pretože vďaka perforovanému chrbtu sa veľmi dobre držal. Zároveň sa pri tomto telefóne objavila v domovskom tlačidle čítačka odtlačkov prstov a mohli sme sa tešiť z odolnosti proti vode a prachu IP67. Obrazovka narástla do veľkosti 5,1 palca, zadný fotoaparát povýšil na 16 Mpx, predný na 2,1 Mpx. V júni 2014 bola predstavená aj mutácia smartfónu s názvom Samsung Galaxy S5 Duos. Ako už samotný názov napovedá, bola to verzia pre dve SIM karty.
1. 3. 2015 znamenal pre Galaxy rad veľkú revolúciu. Na konferencii Samsung Unpacked sa predstavili modely Samsung Galaxy S6, S6 Edge a S6 Edge+. Dizajn S6 vychádzal z predchádzajúcich modelov, avšak v tomto prípade bol použitý kovový štíhly rám a zadná strana bola opatrená sklom namiesto plastu.
Rozlíšenie displeja bolo 2 560 × 1 440 pixelov, výkon zabezpečoval osemjadrový procesor s podporou 3 GB operačnej pamäte. Predný fotoaparát mal rozlíšenie 5 Mpx a zadné 16 Mpx. Modely S6 Edge a S6 Edge+ sa navyše mohli chváliť zahnutými displejmi v rozmeroch 5,1 palca (S6 Edge) a 5,7 palca (S6 Edge+). Musím priznať, že ma vtedy dizajn veľmi očaril, telefóny boli skutočne nádherné.
Rok 2016 priniesol dva typy „eskového“ radu, konkrétne S7 a S7 Edge. Zvýšila sa odolnosť na IP68, prvýkrát sa objavil Always On Display. Obrazovka S7 mala veľkosť 5,1" a pri S7 Edge sme pozerali na 5" Super AMOLED displej. Prístroje disponovali vylepšeným systémom chladenia, 4 GB RAM a výkonnejším procesorom Samsung Exynos 8890. Čítačka odtlačkov prstov zostala v domovskom tlačidle, prvýkrát sme si užili platby Samsung Pay. Zrýchlené bezdrôtové nabíjanie umožňovalo za tridsať minút dobiť 60 % batérie.
29. 3. 2017 uzreli svetlo sveta Samsung Galaxy S8 a S8+. S8 Active si svoju premiéru zažil toho istého roku v auguste. V rovnakom roku sa objavil iPhone X, prvý jablkový telefón bez „home buttonu“, ktorý sa ovládal pomocou gest. Aj „osmičkový“ Galaxy telefón nemal hlavné ovládacie tlačidlo, pričom bol veľmi chválený za svoj dizajn. Čítačka odtlačkov prstov sa vďaka absencii hlavného tlačidla presťahovala na zadnú stranu, skener očnej dúhovky sídlil nad hlavným displejom.
Tento telefón tiež znamenal začiatok éry kontektora USB-C. V prístroji tepal čipset Exynos 8895, batéria mala kapacitu 3 000 mAh a hlavný fotoaparát rozlíšenie 12 Mpx. Nedá sa opomenúť prítomnosť Samsung DeX, pomocou stojanu sa tak dal telefón pripojiť k monitoru a s pomocou klávesnice s myšou použiť telefón ako počítač. Pre tento model bol ikonický pretiahnutý Infinity displej s takmer neviditeľnými rámčekmi.
Telefón Samsung Galaxy S9 bol predstavený 25. 2. 2018 spoločne so svojím súrodencom S9+. Išlo o nástupcu predchádzajúceho radu, ktorý v sebe ukrýval množstvo inovácií. Telefón mal uhlopriečku displeja s veľkosťou 5,8" krytú sklom Gorilla Glass 5. Došlo aj k upgradu fotoaparátu, ktorý disponoval rozlíšením 12 Mpx. Vlastnil premenlivú clonu z f/2.4 na f/1.5, čo umožnilo vynikajúce fotografie aj v zlých svetelných podmienkach. Predná selfie kamerka mala 8 Mpx rozlíšenie. Čítačka odtlačkov prstov sa nachádzala vzadu pod hlavným fotoaparátom, odolnosť dosahovala IP68 a objavil sa aj virtuálny asistent Bixby.
V tomto prípade sa nejednalo o evolúciu, ale revolúciu, pretože sa pri tomto modeli stretávame s 8 GB RAM, natáčaním v Ultra HD 4K nielen pri zadnej, ale aj pri prednej kamerke. Zostala odolnosť IP68, objavili sa reproduktory z dielne AKG, ktoré podporovali technológiu Dolby Atmos. Selfie kamerka sa schovávala v zaujímavo riešenom priestrele.
Nástupca desiatkového radu dostal označenie Samsung Galaxy S20 a S20+. Telefóny sa ukázali na konferencii Unpacked 11. 2. 2020, pričom hlavné zmeny sa odohrali na poli fotoaparátov. Ten hlavný mal rozlíšenie 12 Mpx, teleobjektív dokonca 64 Mpx. V S20+ nájdeme ToF fotoaparát (fotoaparát, ktorý sa vie popasovať s priestorovými rozmermi objektov). Prístroje vedeli natáčať videá v rozlíšení 8K, objavila sa aj podpora 5G.
Displej Dynamic AMOLED 2X predviedol obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz, pričom bol rovný s nepatrným zakrivením krycieho skla pri okrajoch. Zaujímavosťou tiež bolo, že okrem S20, S20+ a S20 Ultra predstavil Samsung po pol roku aj model Galaxy S20 FE.
Rok 2021 znamenal pre rad Galaxy zmenu dizajnu najmä na zadnej strane, kde nájdeme umiestnenie fotoaparátov pod sebou na vystúpenom ostrovčeku, ktorý bol spravidla zvýraznený inou farbou. Možno povedať, že ostrovček bol poňatý ako predĺženie postranného kovového rámu telefónu. S21 mala uhlopriečku 6,2 palca, S21+ 6,7 palca a Ultra dokonca 6,8 palca. Tento rad bol vybavený displejom Dynamic AMOLED 2X“ s podporou HDR10+, 8 GB RAM a 128 alebo 256 GB úložiskom. Telefóny tiež mohli nabíjať ďalšie zariadenia kompatibilné s Qi z vlastnej batérie. S21 a S21+ vlastnili 12 Mpx hlavný fotoaparát, 64 Mpx teleobjektív a 12 Mpx ultra „širokáč“.
S22, S23 a S24 sú poslednými zástupcami radu Galaxy S, ktorým sme sa podrobne venovali aj na našich stránkach a vrátime sa k nim v ďalšom retro spomienkovom rade našich článkov.
Mobilné telefóny Samsung Galaxy vždy pomáhali definovať značke Samsung jej aktuálnu a skvelú pozíciu na trhu. Tento rad vždy využíval kvalitné materiály, prémiový dizajn a displeje, ktoré patrili k tomu najlepšiemu na trhu. Pridajme výborné fotoaparáty, dobré batérie a slušné výkony procesorov. Teraz sa tešíme na rad Galaxy S25, ktorému sa už venujeme v našom článku tu.
„Eskové“ telefóny Samsung Galaxy prinášali vždy množstvo inovácií a patrili vždy k tým, na ktoré každoročne mobilný svet vyčkáva s dostatočnou mierou zvedavosti a napätia. Radi sme vám v dnešnom článku pripomenuli to najzaujímavejšie, čo sme mohli v tomto modelovom rade za takmer pätnásť rokov vidieť. V ďalšom retro spomínaní sa budeme venovať aj modelovému radu Note, na ktorý nadviazal rad s prídomkom Ultra.