Obnoviť stránku

Samsung Galaxy Z Flip3 5G (RECENZIA): novodobé véčko so slušnou výbavou

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Keď sa tento rok Samsung pochválil novými generáciami svojich ohybných telefónov, už to nebol taký šok ako pred rokmi. Na ohybné konštrukcie sme si u kórejského výrobcu pomerne zvykli, napriek tomu ide stále o raritu. Samsung Galaxy Z Flip3 5G sa oproti predchádzajúcim generáciám pýši odolnejším telom, väčším vonkajším displejom aj vyšším výkonom. Poďme si v tejto recenzii povedať, aké z neho máme pocity po niekoľkotýždňovom testovaní.

Samsung Galaxy Z Flip 3

Recenzia Samsung Galaxy Z Flip3 5G – OBSAH

 1. Nová generácia prináša zmeny vo vnútri aj zvonku
 2. Ohybný Galaxy Z Flip3 5G je teraz ešte odolnejší
 3. Oba displeje Samsungu Galaxy Z Flip3 5G majú príjemné zmeny
 4. Samsung Galaxy Z Flip3 5G zvládne aj náročnú prácu, len tá batéria...
 5. Fotoaparát má priestor na zlepšenie
 6. Kto Samsungu Galaxy Z Flip3 5G zdatne sekunduje?
 7. Mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G nie je nudným telefónom
 8. Čo sme o Samsung Galaxy Z Flip3 5G písali skôr

Nová generácia prináša zmeny vo vnútri aj zvonku

Odlíšiť sa v súčasnej ponuke smartfónov na trhu nie je nijako jednoduché. Ak sa pozriete na aktuálnu ponuku smart telefónov, v oblasti vzhľadu do značnej miery splývajú a zaujať môžu prípadne až pri bližšom pohľade. S myšlienkou poriadne sa odlíšiť už nejaký čas koketuje juhokórejský Samsung. Ten tento rok uviedol na trh už 3. generáciu svojho vyklápacieho telefónu, teda „véčka“, ktoré nazval Samsung Galaxy Z Flip3 5G. Predchádzajúce 2 generácie sa však medzi sebou líšili iba prítomnosťou 5G, preto môžeme Galaxy Z Flip3 5G považovať skôr za regulárnu 2. generáciu.

Vyklápací telefón Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, vonkajší displejVyklápací mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, otvorený telefón
Odolnejšie telo a väčší vonkajší displej – to sú na prvý pohľad a úchop jasné novinky.

Spoločne s radom Z Flip má Samsung v ponuke aj o niečo drahší a prestížnejší rad Z Fold. Ten sa tento rok tiež dočkal už 3. generácie a oba tieto telefóny sú bok po boku ponúkané tým, čo nechcú obyčajný a fádny dizajn. Zatiaľ čo Z Fold3 5G je telefónom, ktorý v sebe ponúka zároveň tablet, model Z Flip3 5G je naopak novodobou podobou véčkového telefónu. Kvôli tomu síce nedosahuje vonkajší displej takých rozmerov, ale smartfón je v zloženom stave kompaktnejší.

Ohybný Galaxy Z Flip3 5G je teraz ešte odolnejší

Od predošlých generácií sa nový Z Flip 3 5G vizuálne príliš nelíši. Iba sa zdá byť o nejaký ten milimeter na každej strane menší. Váha zostáva – so svojimi 183 gramami na tom nie je zle. Hmotnosť však pôsobí vyššia pri zatvorenom telefóne, kedy sa koncentruje do obdĺžnika s rozmermi 8,6 × 7,2 cm. Zatvorený je Flip3 5G malý, ale pomerne hrubý. Hrúbka nie je všade rovnaká. V blízkosti pevného kĺbu sa rozširuje až na 17 mm z dôvodu ponechania medzery. Po zložení teda vyklápací telefón rozhodne vo vrecku nielen ucítite, ale aj uvidíte.

Véčkový mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, kĺb zvnútraSklápací mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, vonkajšia časť kĺbu
Kĺb Galaxy Z Flip3 5G pôsobí veľmi pevne. Telefón je v jeho miestach po zatvorení o trochu hrubší.

Samotný kĺb telefónu pôsobí veľmi pevne, rovnako ako celý mobilný telefón. Pri otváraní kĺb precízne zachádza do útrob tela a našťastie neponecháva miesto na vniknutie prípadných nečistôt. Pohyb kĺbu sprevádza zvláštny tichý zvuk, ktorý ťažko k niečomu popísať. Čo sa týka jeho možných uhlov otvorenia, kĺb udrží takmer akýkoľvek, iba tesne pred zatvorením sa o pritiahnutie starajú magnety. Matný povrch kĺbu je príjemný na dotyk a nesie vyryté meno značky. Vyklápací telefón je po novom odolný voči ponoreniu do vody ratingom IPX8.

Okrem nového pevného hliníkového rámčeka tvoria väčšinou povrchu telefónu Samsung Galaxy Z Flip3 5G odolné sklo Gorilla Glass Victus. Mobil teda pôsobí skutočne prémiovo, ani odtlačky prstov nie sú príliš viditeľné. Celosklenený povrch však spôsobuje to, že Z Flip3 5G veľmi ľahko skĺzava aj z mierne naklonenej plochy. K dispozícii sú 4 farebné varianty, my sme otestovali tmavo zelený, ktorý určite mnohým zamotá hlavu a budú mať pochybnosti, o akú farbu v skutočnosti ide.

i O poškodenie mobilného telefónu pri prudšom zatváraní sa báť nemusíte. Okraje displeja sú vyzdvihnuté a v spodných rohoch sú 2 nožičky. Dávajte však pozor, či sa pred zatvorením na displeji nenachádza napríklad piesok či iné nečistoty.

V čase, keď je trendom mať na telefóne vystúpenú časť s fotoaparátmi sa Samsung do tohto kroku pustil aj v prípade Galaxy Z Flip3 5G. Čierny výstupok tu hostí obe šošovky fotoaparátov. Už nie sú položené vodorovne vedľa seba a v jednom obdĺžniku, ale jedna nad druhou a samostatne. Takto pôsobia väčším dojmom a najmä prenechávajú viac miesta na vonkajší displej. Prisvetľovacia dióda dokonca zobrazovaču úplne uvoľnila miesto a nachádza sa mimo výstupku.

Oba displeje Samsungu Galaxy Z Flip3 5G majú príjemné zmeny

Komu nestačí jeden displej, bude s ohybnými telefónmi spokojný. Ich konštrukcia ani neumožňuje spoliehať sa výlučne na hlavný panel, ale je potrebné mať prehľad o notifikáciách za všetkých okolností. Nový vyklápací telefón Z Flip3 5G dostal do parády zhruba 4× väčší vonkajší Super AMOLED displej s rozmermi 1,8". Rozlíšenie 512 × 260 pixelov je viac než dostatočné, čo spoločne s perfektným farebným podaním a jasom uvidíte napríklad vo chvíľach, kedy naň prenesiete hľadáčik fotoaparátu. Čo sa týka responzivity, displej reaguje rýchlo a práca s ním je pohodlná.

Sklápací telefón Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, prehľad o počasíVyklápací mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, tapeta vonkajšieho displeja
Vonkajší displej je dostatočne jemný s veľkým maximálnym jasom a pekným farebným podaním. Môžete vyberať medzi zobrazovanými informáciami.

Akonáhle dostanete notifikáciu, stačí na ňu kliknúť a mobil sám vyzve na otvorenie telefónu, kde už aplikácia s daným obsahom nabehne. Tapetu a prvky vonkajšieho displeja je možné prispôsobiť si v nastavení, rovnako tak funkcie, ktoré sa majú zobrazovať pri odsunutí obrazovky s časom doľava. Väčšinu z toho ide nastaviť aj pridržaním prsta na prvej obrazovke alebo na niektorej z ďalších. Do regulárneho nastavenia pri otvorenom smartfóne budete v podstate odkázaní iba vo chvíli, keď budete chcieť vybrať inú fotografiu ako tapetu.

Smartfón Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, nastavenie vonkajšieho displeja
Takto je možné v nastavení určiť, ktoré aplikácie chcete na malom vonkajšom displeji zobrazovať a používať.

V otvorenom stave sa dostávame k panelu Dynamic AMOLED 2X s uhlopriečkou 6,7" a Full HD+ rozlíšením 2 640 × 1 080 px. Potešujúcou novinkou je dynamická obnova až 120 Hz. Rohy displeja sú zaguľatené a okolo sa tiahne pomerne široký rámček. Pomer strán pôsobí skutočne monumentálne, ide o 22 : 9. Je teda vhodný na sledovanie filmov a seriálov, pri ktorých si môžete sledovanie spestriť ľahkým prehnutím telefónu. Výsledný obraz na nás potom občas pôsobil trochu ako 3D efekt. Farebné podanie nemožno hodnotiť inak ako výborne.

Sklápací mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzi, ohnutý displej
Uprostred displeja je malá nerovnosť, na tú si možno ľahko zvyknúť. Inak dosahuje panel perfektné farby, jas a vysokú obnovovaciu frekvenciu.

Pri zhasnutom displeji je samozrejme viditeľná priehlbina panelu v mieste ohybu. Na dotyk ide o pomerne príjemný prvok, ktorý mi rozhodne nijako neprekážal pri pohybe prstom po displeji. V budúcich generáciách však očakávame, že táto nerovnosť bude čím ďalej tým menej pozorovateľná. Už z výroby je cez celý panel Z Flip3 5G nalepená fólia, ktorá displej chráni. Táto fólia nesmie byť z telefónu zlúpnutá, pretože je špeciálne upravená na ochranu práve ohybného displeja. Nedosahuje však úplne k vyvýšeným krajom, a preto po stranách a v mieste selfie kamerky priľne prach.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G zvládne aj náročnú prácu, len tá batéria...

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G nie je iba zaujímavý smartfón, ktorý zaujme vzhľadom. V jeho jadre sa o všetok chod stará vysoko výkonný Snapdragon 888 doplnený o 8 GB operačnej pamäte. A pri používaní je dostatok výkonu poznať. Spúšťanie aplikácií, prepínanie medzi nimi, hranie náročnejších hier, pri žiadnej akcii som nezaznamenal zaseknutie ani zaváhanie. Je pravda, že 256 GB variant by mohol dostať aj 12 GB pamäte RAM, avšak túto vychytávku si Samsung ponechal až pre Galaxy Z Fold3 5G.

Vďaka ohybnému displeju sa v prípade Galaxy Z Flip3 5G dočkáte Flex módu, čo je forma mutlitaskingu, kedy je možné otvoriť dvojicu aplikácií a každú mať na jednej polovici displeja. Pokiaľ si Z Flip3 otvoríte do polohy notebooku a položíte na stôl, môžete mať napríklad v hornej časti videohovor, zatiaľ čo v tej spodnej si budete prezerať web, fotogalériu či sociálne siete. Nevyhovuje vám pomer pol a pol? Potiahnutím je možné jednu aplikáciu zobraziť až na 2/3 obrazovky, tá druhá sa stlačí do zvyšnej časti. Tento multitasking je plne funkčný aj pri úplne otvorenom telefóne.

Vyklápací telefón Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, Flex mód
Flex mód, teda zobrazenie 2 aplikácií súbežne, je možné používať ako na výšku, tak aj na šírku. Pomer plochy sa dá meniť. Na obrázku zúžená aplikácia YouTube a rozšírený prehliadač.

Operačným systémom Galaxy Z Flip3 5G ihneď po vybalení zo škatuľky je Android 11 s používateľským prostredím One UI 3.1. Podporu ďalších verzií Androidu mávajú výkonné telefóny Samsung zabezpečenú, pričom Z Flip3 5G nie je výnimkou. Hudobní fanúšikovia môžu posúdiť kvalitu stereo reproduktorov, mne sa ich hudobný prejav zdal úplne zodpovedajúci. Hudbu samozrejme môžete ovládať aj cez vonkajší displej telefónu. Nabíjací kábel či slúchadlá pripojíte cez USB-C konektor, v oblasti konektivity tu ďalej nájdeme NFC, Bluetooth 5.1 alebo WiFi 6. Príjem mobilnej siete 5G samozrejme nechýba.

Véčkový mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, notifikácir na vonkajšom displeji
SMS správa sa zobrazí na vonkajšom displeji, ale niektoré iné notifikácie vyžadujú otvorenie telefónu.

Veľa úkonov zvládnete aj bez nevyhnutného roztvorenia telefónu, iba s pomocou vonkajšieho displeja. To by teoreticky mohlo pomôcť výdrži batérie. Tá však iba pri menšej záťaži dokáže telefón ponechať v prevádzke celý deň. Kapacita 3 300 mAh nie je žiadnym posunom a mohla byť väčšia. Integrovať ju do tela deleného na 2 časti však určite nie je také ľahké. Ďalej zamrzí absencia skutočne rýchleho nabíjania, nedostanete sa cez 15 W.

i Nabíjanie z 0 na 100 % plným výkonom 15 W trvalo 1 hodinu 20 minút.

V balení toho veľa nenájdeme, čo je samozrejme trend dnešnej doby. Uspokojiť sa musíme s napájacím USB-C káblom, malou príručkou a sponkou na vybratie šuplíka na SIM kartu. Napájací adaptér do zásuvky a slúchadlá si tak musíte dokúpiť alebo použiť z predchádzajúceho telefónu.

Sklápací mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, obsah balenia
Zo škatuľky vysypete pomerne skromný obsah. Chýba napájací adaptér aj slúchadlá, vlastne tak, ako je to teraz pri mobilných telefónoch zvykom.

Odomykanie telefónu rieši Samsung pri modeli Galaxy Z Flip3 5G skvele, nechýba totiž žiadna z možností. Odporúčame naozaj rýchlu čítačku odtlačkov prstov v zapínacom tlačidle na pravom boku. Tlačidlo však nie je jednoducho na dosah ruky, ale nachádza sa trošku vyššie. Prstom sa krátko dotknete a už sa načíta hlavná obrazovka. Ďalej si je možné na odomknutie navoliť kreslenie znaku, PIN kód, heslo alebo detekciu tváre. Tvár síce mobilný telefón deteguje spoľahlivo, ale iba za denného svetla.

Fotoaparát má priestor na zlepšenie

S fotoaparátmi je to pri Flipe 3 5G jednoduché. K dispozícii sú iba 2 hlavné fotoaparáty, pričom ide o 12 Mpx hlavný objektív (f/1,8) a 12 Mpx širokouhlý fotoaparát (f/2,2). Na makro snímky alebo teleobjektív s aspoň 2-násobným optickým zoomom zabudnite. Ako sme pri telefónoch Samsung zvyknutí, farby snímok z hlavného fotoaparátu sú saturované, všeobecne nezodpovedajú realite, ale sú páčivé na pohľad. Kto túži po manuálnom nastavení svetla, expozičného času a pod., môže si zapnúť režim Pro.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, normálna snímka Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, širokouhlá Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, nočný režim
Porovnanie šírky záberu bežnej fotografie a širokouhlej. S nočným režimom sa šumu nevyhnete, ale výsledok nie je zlý.

Širokouhlý snímač za denných podmienok zvládne zachytiť pekné výsledky, so širokým dynamickým rozsahom, bez príliš obťažujúcich nedostatkov. Pri úbytku prirodzeného svetla sa však šum prejavuje citeľne. Chválime výborný režim portrét. Samsung zvládne aj 4K video so 60 snímkami za sekundu, čo mu ide. Obraz je ostrý, jasné farby, pomáha elektronická stabilizácia obrazu aj režim Super stabilný. V danej cene však nájdete veľa lepších fotomobilov, z tohto dôvodu tu Galaxy Z Flip3 5G nie je.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, blízky objekt Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, text
Samsung Galaxy Z Flip3 5G síce nemá makro, aspoň však zvláda pekné detaily. Efektne rozmazáva pozadie.

Pri ohnutí telefónu sa automaticky hľadáčik posunie na hornú polovicu obrazovky, zatiaľ čo ovládacie prvky zostanú dole. Jedným kliknutím môžete obrazovky prehodiť. Prípadne je možné presunúť náhľad na vonkajší displej, čo môže prísť vhod, keď nechcete na snímanie seba použiť iba 10 Mpx selfie kamerku, ale zadný 12 Mpx fotoaparát. Scénu si pri fotení priblížite iba digitálne, konkrétne ide o 10-násobný zoom.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, samospúšť
Hľadáčik na vonkajšom displeji je zaujímavá drobnosť. Akonáhle ukážete roztvorenú dlaň, telefón počas cca 1 sekundy snímku vyfotí.

Selfie snímky hlavným fotoaparátom môžete robiť aj pri zatvorenom telefóne. Stačí 2× stlačiť bočné zapínacie tlačidlo a na vonkajšom displeji môžete posúvaním do strán voliť medzi fotoaparátom a videom, posúvaním hore a dole potom medzi hlavným snímačom a tým širokouhlým. Ukázaním roztvorenej dlane spustíte rýchlu samospúšť. Snímky a videá vytvorené pri zatvorenom telefóne budú štvorcového formátu.

Kto Samsungu Galaxy Z Flip3 5G zdatne sekunduje?

Porovnanie s konkurenciou je možné brať z niekoľkých uhlov. Najprv je možné porovnať Galaxy Z Flip3 5G s predchádzajúcou generáciou. Oproti tej došlo predovšetkým k zväčšeniu vonkajšieho displeja, podpore 120 Hz obnovy hlavného displeja a k zlepšeniu procesora. Následne je vhodné porovnať krátko s modelom Galaxy Z Fold3 5G. Ten však spadá do inej cenovej kategórie a ponúka odlišnú konštrukciu. Vďaka tej a najmä aj vďaka vyššej cenovej kategórii ponúkne väčší vonkajší displej, dvojnásobnú kapacitu vnútornej pamäte, teleobjektív s 2-násobným optickým zoomom či lepšiu batériu s rýchlejším dobíjaním.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, Samsung Galaxy Z Fold3 5G
Drahší ohybný Samsung Galaxy Z Fold3 5G je vlastne kombináciou smartfónu a tabletu. Podporuje aj dotykové pero S Pen. Zdroj: samsung.com

Pre výber do tabuľky sme ako prvého adepta vybrali konkurenta podľa obdobných parametrov, a to OnePlus 9 Pro. Za rovnakú cenu okolo 1 000 € v mnohom Samsung prekonáva. Rovnako veľký displej tu získava vyššie rozlíšenie, ktoré však málokto využije. Prítomnosť hneď 4 foto snímačov už ale zohráva podstatnú úlohu. OnePlus ponúka aj teleobjektív s optickou stabilizáciou obrazu a 3-násobným optickým priblížením. Vyššia pamäť RAM, vyššia kapacita batérie, naozaj rýchle nabíjanie a lepšia odolnosť, to všetko si naozaj zaslúži pozornosť.

Druhého konkurenta vyberáme podľa rovnakej konštrukcie, volíme Motorolu Razr 5G. Treba podotknúť, že jej cena je znateľne vyššia ako pri Flip3 5G, napriek tomu dosť stráca. V rámci kategórie ohybných telefónov patrí Samsung Galaxy Z Flip3 5G skutočne medzi to najlacnejšie, čo si možno aktuálne zaobstarať. Motorola má menší displej s obnovovacou frekvenciou iba 60 Hz. Hlavný fotoaparát tu nie je doplnený žiadnym iným, iba selfie kamerou. Výkon neohromí a bezdrôtové nabíjanie úplne chýba.

Vyklápací telefón Samsung Galaxy Z Flip3 5G recenzia, OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro už neohnete, ale čo sa týka vybavenia, je kus pred Galaxy Z Flip3 5G. Poteší predovšetkým schopnejšími fotoaparátmi, prítomné sú hneď 4. Zaujme aj rýchlejším nabíjaním.

Ďalšou konkurenciou môže byť aj Asus ROG Phone 5, ktorý za podobnú cenu exceluje prítomnosťou 16 GB pamäte RAM, obrou batériou so 65 W nabíjaním a makro fotoaparátom. Mobilný telefón je však určený predovšetkým hráčom, ktorým nebudú prekážať príliš veľké rozmery a hmotnosť závratných 239 gramov.

Parametre/Model Samsung Galaxy Z Flip3 5G OnePlus 9 Pro Motorola Razr 5G
Displej 6,7" (22 : 9) 6,7" (20 : 9) 6,2" (21 : 9)
2 640 × 1 080 px, 426 ppi, 120 Hz
3 216 × 1 440 px, 525 ppi, 120 Hz
2 142 × 876 px, 373 ppi, 60 Hz
Dynamic AMOLED 2X
AMOLED
OLED
Zadné fotoaparáty hlavný: 12 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,7, 4K video s 30 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2
širokouhlý: 50 Mpx, f/2,2


teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4


monochromatický: 2 Mpx

Predný fotoaparát 10 Mpx, f/2,4
16 Mpx, f/2,4
20 Mpx, f/2,2
Čipset Qualcomm Snapdragon 888, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 888, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 765G, 8-jadrový
GPU Adreno 660 Adreno 660 Adreno 620
RAM 8 GB 12 GB 8 GB
Interné úložisko 128/256 GB 256 GB 256 GB
Operačný systém Android 11 Android 11 Android 10
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 300 mAh 4 500 mAh 2 800 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 15 W/10 W
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 65 W/50 W
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 15 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytí IPX8
IP68
Rozmery 166 × 72,2 × 6,9 mm (otvorený), 86,4 × 72,2 × 15,9 – 17,1 (zatvorený)
163,2 × 73,6 × 8,7 mm 169,2 × 72,6 × 7,9 mm (otvorený), 91,7 × 72,6 × 16 mm (zatvorený)
Hmotnosť 183 g 197 g 192 g
Cena 1 049 €* 974,90 €* 1 449 €*
*Ceny sú platné k 16. 11. 2021.

Mobil Samsung Galaxy Z Flip3 5G nie je nudným telefónom

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G; recenzia

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Mobily

Ohybné telefóny sú bez debát stále novinkou, ktorú veľmi často neuvidíte. Pre tých, ktorí čakali na zlacnenie týchto kurióznych a futuristicky vyzerajúcich smartfónov sa Samsung Galaxy Z Flip3 5G môže stať vhodnou voľbou, pretože v danej cene sa jedná o najdostupnejší ohybný mobilný telefón na trhu. Výrobca však nepodcenil ani poriadne vybavenie na čele so skvelým displejom a výkonným procesorom. Chybičkou na kráse môže byť v zásade predovšetkým výdrž batérie alebo kvalita fotoaparátu.

Klady

 • Väčší vonkajší displej
 • Hlavný displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz
 • Konštrukcia púta pozornosť
 • Špičkový výkon

Zápory

 • Hrúbka v zatvorenom stave
 • Kapacita batérie iba 3 300 mAh
 • Chýba makro či teleobjektív
i Mohlo by vás zaujímať

Ohybné véčko Samsung Galaxy Z Flip3 5G nie je telefónom pre každého a mnohí môžu namietať, že je na trhu množstvo lepšie vybavených telefónov za nižšiu cenu. Elegancia a futuristický dizajn, to je to, čím Samsung zaujme a získa si záujemcov. Tí ostatní budú skôr verní modelom z radu Galaxy S.

Čo sme o Samsung Galaxy Z Flip3 5G písali skôr

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Samsung práve predstavil nové ohybné telefóny Galaxy pre tento rok. My sa pozrieme na model Samsung Galaxy Z Flip3, ktorý prináša pár zaujímavých noviniek.

Samsung Galaxy Flip 3 5G, úvod

Samsung Galaxy Z Flip 3 – OBSAH

 1. Nové Samsung Galaxy telefóny, hodinky a slúchadlá sú tu
 2. Samsung Galaxy Flip3 5G vylepšil oba displeje
 3. Nový procesor sľubuje ešte vyšší výkon
 4. Fotoaparáty Galaxy Flip3 5G si držia nastavenú latku
 5. Samsung Galaxy Flip 3 5G je teraz naozaj odolným telefónom
 6. Medzi ktorými ohybnými Samsung telefónmi môžete vyberať?
 7. Čo sme o Samsungu Galaxy Z Flip 3 písali skôr

Nové Samsung Galaxy telefóny, hodinky a slúchadlá sú tu

Spoločne s novými smartwatch Samsung Galaxy Watch 4, novými slúchadlami Galaxy Buds2 a špičkovým smartfónom Galaxy Z Fold3 5G sme sa dočkali aj nového véčka Galaxy Flip3 5G. To sa ukazuje v tom najlepšom svetle vďaka vítaným novinkám, ktoré určite potešia každého záujemcu o štýlový a výkonný ohybný telefón. Zmeny sa tentokrát odohrali nielen vnútri, ale aj z vonkajšej strany. Nová je aj predajná cena telefónu. O aké zmeny a novinky teda konkrétne ide?

Samsung Galaxy Flip3 5G vylepšil oba displeje

Ako sa novému Flip3 5G darí v porovnaní so svojím predchodcom, modelom Galaxy Z Flip 5G? Pri prvom pohľade na telefón ho od predchodcu rozoznáte. Už pri pohľade na vonkajší displej poteší nárast jeho veľkosti. Z predošlého malého panelu, na ktorý sa zmestila len notifikácia, ide teraz o 1,9" Super AMOLED so skvelým rozlíšením 260 × 512 a jemnosťou 302 PPI. Takto jemný a rozmerný displej už hravo zvládne zobraziť napríklad náhľad prichádzajúcej správy.

Vnútorný displej bol tiež vylepšený. Nesie označenie Displej Dynamic AMOLED 2X. Stále tu máme 6,7" zobrazenie s Full HD+ rozlíšením, ale Samsung navýšil obnovovaciu frekvenciu na 120 Hz. Konkrétne ide o adaptívnu frekvenciu, kedy sa displej prekresľuje od 10 do 120 Hz vzhľadom na práve potrebný účel. Tým šikovne vyberá kompromis pre úsporu batérie.

Samsung Galaxy Flip 3 5G, design
Konštrukcia telefónu Galaxy Z Flip 3 je odolná, pričom si stále udržuje tenké rozmery.

Nový procesor sľubuje ešte vyšší výkon

K pokroku došlo aj pri použitom procesore. Predchádzajúci Galaxy Z Flip 5G poháňal procesor Qualcomm Snapdragon 865+. Novinka vsádza na Snapdragon 888. Ide o schopný 5 nm čip, ktorý v spojení s 8 GB pamäte RAM sľubuje nárast výkonu. Rovnaký procesor Samsung použil aj pri druhom modeli Galaxy Z Fold3. Na ukladanie vlastných súborov, aplikácií a hier môžete využiť integrovanú pamäť. Samsung Galaxy Z Flip3 je k dispozícii v 128 alebo 256 GB variante.

Fotoaparáty Galaxy Flip3 5G si držia nastavenú latku

Po fotografickej stránke sa veľké zmeny nekonajú. Oba fotoaparáty opäť ponúkajú rozlíšenie 12 Mpx. Hlavný snímač so svetelnosťou f/1,8 je doplnený širokouhlým objektívom s uhlom záberu 123° a svetelnosťou f/2,2. Zmena je potom zrejmá pri pohľade na rozloženie oboch fotoaparátov. Tie sa nachádzajú vertikálne vedľa vonkajšieho displeja. Nad nimi sa ešte našlo miesto pre svietidlo. Táto zmena rozloženia teda napomohla získať viac miesta pre rozmernejší vonkajší displej.

Samsung Galaxy Flip 3 5G, fotoaparáty
Na prvý pohľad možno novú generáciu ľahko spoznať vďaka väčšiemu vonkajšiemu displeju a inému rozloženiu fotoaparátov.

Fanúšikovia selfie sú určite zvedaví, ako je na tom smartfón po stránke kvalít prednej kamery. Tá je umiestnená nad vnútorným displejom. K navýšeniu rozlíšenia u nej nedošlo, stále ide o 10 Mpx snímač so svetelnosťou f/2,4, to je však dostatočná hodnota a bude väčšine používateľov stačiť. O kvalitné videozábery nebude núdza vďaka schopnosti natáčať 4K zábery so 60 snímkami za sekundu.

i Samsung Galaxy Z Fold3 (PREVIEW): prvý telefón s kamerou pod displejom

Samsung Galaxy Flip 3 5G je teraz naozaj odolným telefónom

Nový Galaxy Z Flip3 dostal certifikáciu odolnosti proti vode. Ide o IPX8 a podľa stupňa krytia ide o nepretržité ponorenie do vody. Výrobca udáva, že smartfón zvládne ponor do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Dažďa ani nechceného vykĺznutia telefónu do bazéna už sa teda báť nemusíte. Podpora rýchlych sietí 5G samozrejme zostala zachovaná, v novej ponuke modelov Galaxy už nie je model bez tejto funkcionality.

Samsung Galaxy Flip 3 5G, možnosti otevření
Okrem čierneho modelu si Galaxy Z Flip3 5G môžete zakúpiť aj v ďalších 3 farbách.

S minuloročnou generáciou zdieľa Galaxy Flip3 kapacitu batérie. Stále sa teda spolieha na 3 300 mAh akumulátor. Čo sa týka nabíjania, to je riešené komplexne. Mobilný telefón podporuje ako bezdrôtové nabíjanie, tak rýchle drôtové, avšak iba s výkonom 15 W, a nechýba ani reverzné nabíjanie. V balení je spoločne s telefónom USB-C kábel na nabíjanie a prenos dát, sponka na vybratie slotu pre nanoSIM kartu, stručná príručka a na displeji už z výroby nalepená ochranná fólia.

Medzi ktorými ohybnými Samsung telefónmi môžete vyberať?

Aj keď nový Samsung Galaxy Z Flip 3 5G prináša pekné novinky, pôvodný Samsung Galaxy Z Flip 5G až tak výrazne nezaostáva. S novou generáciou si polepšíte predovšetkým väčším vonkajším displejom, ktorý je schopný zobraziť viac z notifikácií, ďalej výkonnejším procesorom a konečne tu máme tiež certifikáciu odolnosti voči vode.

Ak chcete zostať verní značke a zvoliť iný ohybný Samsung, rozhodne sa pozrite na nový Galaxy Z Fold 3 5G. Oproti novému Flip 3 určite oceníte väčší vnútorný displej aj plnohodnotný ten vonkajší. Ako prvý smartfón na svete navyše nový Fold 3 predvádza technológiu poddisplejovej selfie kamery. Tretí objektív hlavného fotoaparátu je tu pre 2-násobný optický zoom. Pre Z Fold 3 sa rozhodnite aj v prípade, keď pre pohodlnú prácu žiadate podporu pera S Pen.

Nový Samsung Galaxy Z Flip3 5G je na výber v 4 farbách – čiernej, fialovej, zelenej a béžovej. Cena variantu so 128 GB úložiskom je stanovená na 1 049 €. Kúpiť si môžete variant s 256 GB pamäťou s príplatkom 50 €.

Parametre/Model Samsung Galaxy Z Flip 3 5G Samsung Galaxy Z Flip 5G
Displej 6,7" (22 : 9) 6,7" (22 : 9)
2 640 × 1 080 px, 425 ppi 2 636 × 1 080 px, 425 ppi
Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz Super AMOLED, 60 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 12 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video so 60 fps
hlavný: 12 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video so 60 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
Predný fotoaparát 10 Mpx, f/2,4, 4K video s 30 fps
10 Mpx, f/2,4, 4K video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 888, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 865+, 8-jadrový
RAM 8 GB 8 GB
Interné úložisko 128/256 GB 256 GB
Operačný systém Android 11 Android 10
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 300 mAh 3 300 mAh
rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 15 W/10 W rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 15 W/9 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IPX8
Audio stereo, Dolby stereo, Dolby
Rozmery 166 × 72,2 × 6,9 mm 167,3 × 73,6 × 7,2 mm
Hmotnosť 183 g 183 g
Cena 1 049 € 1 049 €
Ceny sú platné k 11. 8. 2021
i Mohlo by vás zaujímať

Ohybné telefóny sa postupne vylepšujú a pridávajú technologicky pokročilejšie funkcie. Nový Samsung Galaxy Flip 3 5G je dôkazom niekoľkých užitočných vylepšení. Poteší rozmernejší vonkajší displej na zobrazenie viac informácií a ďalej vodoodolná konštrukcia. Ohybné véčko Samsungu pre tento rok sa podarilo a sympatická je tiež nastavená cenovka.

Samsung Galaxy Z Flip 3 (ŠPEKULÁCIE)

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Ohybné telefony sa stále nedajú považovať za rozšírené. Napriek tomu na seba pútajú pozornosť. Samsung do ich vývoja investuje veľa času aj prostriedkov a tento rok sa očakáva, že príde s ďalším nástupcom populárneho modelu novodobej podoby véčkového telefónu Galaxy Z Flip 5G. Bude ním Samsung Galaxy Z Flip 3. Alebo bude mať nakoniec iné meno? Poďme si povedať, o čom sa aktuálne špekuluje. Aktuálne informácie nájdete v kapitole Samsung zverejnil dátum predstavenia ohybných telefónov.

i Tento článok je špekulatívny a založený na neoficiálnych informáciách.
Samsung Galaxy Z Flip 3 špekulácie, úvod

Samsung Galaxy Z Flip 3 (ŠPEKULÁCIE) – OBSAH

 1. (28. 7. 2021): Samsung zverejnil dátum predstavenia ohybných telefónov
 2. (15. 7. 2021): Podoby noviniek odhalené, príde model Lite s ešte nižšou cenou?
 3. Bude nová generácia pomenovaná Z Flip 2, alebo Z Flip 3?
 4. Samsung Galaxy Z Flip 3 nečakane neponúkne ten najlepší procesor
 5. Akých zmien sa dočkáme u fotoaparátov?
 6. Vyzerá to, že Samsung Galaxy Z Flip 3 poteší nižšou cenovkou
 7. Čo budú záhadné zariadenia Galaxy Z Roll a F Slide?

(28. 7. 2021): Samsung zverejnil dátum predstavenia ohybných telefónov

Spoločnosť Samsung konečne rozoslala pozvánky na akciu Galaxy Unpacked 2021. Tá sa odohrá v stredu 11. augusta od 16:00 hod. naživo na webe výrobcu. Správu priniesol napríklad web theverge.com. Pozvánka samotná pravdepodobne zobrazuje oba telefóny a ich farebné varianty. Spodná dlhšia tmavá časť je roztvorený Galaxy Fold 3, zatiaľ čo fialovo-béžová časť evokuje vzhľad véčka Galaxy Flip 3.

Ako sme si už ohľadom Flip3 povedali, dizajnovú zmenu čakáme na vonkajšej strane telefónu. Dvojica kamier by mala byť radená vertikálne a vedľajší displej zväčší svoju plochu. Spoločne s telefónmi očakávame príchod nových hodiniek Galaxy Watch, ktoré dostanú operačný systém Google Wear namiesto doterajšieho systému Tizen.

Samsung Galaxy Unpacked 2021, pozvánka
Oficiálna pozvánka láka na veľké odhalenie. Koľkých telefónov sa nakoniec dočkáme? Zdroj: samsung.com

(15. 7. 2021): Podoby noviniek odhalené, príde model Lite s ešte nižšou cenou?

Podoba nových generácií ohybných Samsung Galaxy smartfónov je zrejme kompletne odhalená. Modely Z Flip 3 a Z Fold 3 boli prezentované hneď na niekoľkých renderoch v rôznych farebných variantoch. Web theverge.com priniesol vizualizáciu z Twitteru od známeho leakera Evana Blass, ktorý neskôr tweet zmazal. Fotka zachytáva oba očakávané modely. Menší Flip 3 sa pýši väčším vonkajším displejom a vertikálnym usporiadaním fotoaparátov.

Web sammobile.com potom pospolu prináša animácie všetkých očakávaných noviniek, vrátane chystaných Samsung Galaxy Watch 4, Galaxy Watch 4 Classic, Galaxy Buds 2 a telefónu Galaxy S21 FE. Ten bude nástupcom populárneho modelu Galaxy S20 FE.

Samsung Galaxy Z Flip 3 špekulácie, Z Fold 3 a Z Flip 3
Chystané modely pekne pohromade. Nepríde však ešte model Lite? Zdroj: theverge.com

Ďalšie obrázky potom zverejnil tomsguide.com. Ohybný Fold odložme bokom a pozrime na farebné varianty Galaxy Flip 3. Podľa zdroja renderov, Youtube kanálu GizNext, môže mobilný telefón disponovať selfie kamerou v displeji. Uvádza, že farebnými variantmi Flip3 budú béžová, zelená, čierna a ružová, ale takisto aj biela, tmavo modrá, svetlo fialová a sivá. Nič ďalšie sa nevymyká doteraz známym parametrom.

S ďalšími aktuálnymi informáciami o chystanom véčku Samsung Galaxy Z Flip 3 prichádza web notebookcheck.net. V správe sa uvádza, že podľa kórejského zdroja sa predstavenia nových telefónov dočkáme 11. augusta a budú spolu 3 (plus Samsung Galaxy S21 FE). Okrem Z Flip 3 a Z Fold 3 sa totiž očakáva aj Lite verzia prvého menovaného modelu. Zdroj bohužiaľ neuvádza podrobnosti, iba sa hovorí o veľmi príjemnej cenovke, ktorá by ohybné telefóny mohla bližšie predstaviť masám.

Samsung Galaxy Z Flip 3 spekulace,barevné variantySamsung Galaxy Z Flip 3 spekulace, tenké tělo
Nový Flip 3 bude kompaktnejší a čakať môžeme aj farebné varianty. Zdroj: tomsguide.com

Nakoniec sa dostávame ku konkrétnemu údaju, ktorý tiež poteší. Samsung sa vlani nechal počuť, že budúce ohybné smartfóny by chcel mať ešte menšie a ľahšie. Pri novom Flip 3 tomu tak pravdepodobne skutočne bude. Podľa sammobile.com prešiel mobil certifikačným procesom v Číne a zverejnené rozmery rozloženého Samsungu sú 166 × 72,2 × 7,3 mm. Bude teda o 1,4 mm užší a o 1,3 mm nižší ako prvá generácia Z Flip 5G.

Nasleduje pôvodný článok.

Bude nová generácia pomenovaná Z Flip 2, alebo Z Flip 3?

Tohtoročný nový model Galaxy Z Flip nebude prvou, ale ani druhou generáciou telefónu tohto mena. Po prvom Galaxy Z Flip prišla na trh generácia Z Flip 5G. Názov technológie 5G indikuje pridanú podporu sietí novej generácie, ale číslovka 2 chýba. Preto sa možno zdá zmätené, že tohtoročná generácia bude už 3. v poradí. Preto sa skôr počíta s názvom Samsung Galaxy Z Flip 3. Menom obsahujúcom číslovku 3 sa zároveň dorovná modelu Galaxy Z Fold3, ktorého príchod je očakávaný v rovnakej dobe.

Samsung Galaxy Z Flip 3 špekulácie, konštrukcia
Konštrukcia je náchylná, takže spevnenie kĺbu či rámu by bolo na mieste. Zdroj: gadgettendency.com

Príde len jeden variant telefónu? Web pocket-lint.com sa domnieva, že dôjde k uvedeniu dvojice modelov, 4G a 5G variantu. Kedy sa ním (alebo nimi) Samsung pochváli, nie je isté. Predpokladá sa ale polovica tohto roka. Prvá generácia bola predstavená vlani vo februári, generácia Z Flip 5G potom v auguste toho istého roku. Podobu nových generácií skladacích telefónov Galaxy Z Flip a Galaxy Z Fold by sa verejnosť mala dozvedieť ešte do jesene na akcii Galaxy Unpacked.

Konštrukcia véčka pravdepodobne zostane, avšak vzhľadom na náchylnosť pri ohýbaní sa Samsung možno pochváli odolnejším kĺbom či niečím podobným. Pocket-Lint zmieňuje možný IP rating, ktorý by bol pri ohybnom telefóne novinkou. Vonkajší displej sa, v prípade zmeny rozloženia fotoaparátu, môže roztiahnuť na väčšiu plochu a ponúknuť viac informácií na zobrazenie. Ten vnútorný si môže polepšiť rýchlejšou odozvou, a to až 120 Hz.

Samsung Galaxy Z Flip 3 špekulácie, dizajn Samsung Galaxy Z Flip 3 špekulácie, vonkajší displej
Novinkou v dizajne je podľa uniknutých fotiek čierna plocha s vonkajším displejom a kamerami. Displej by mohol byť znateľne väčší. Zdroj: pocket-lint.com

Samsung Galaxy Z Flip 3 nečakane neponúkne ten najlepší procesor

Na stránke androidheadlines.com vyšiel článok, ktorý odkazuje na tweet oznamujúci chystaný procesor novej generácie. Tweet bol bohužiaľ už zmazaný, ale informácie v článku prezrádzajú jeho obsah. Prekvapivo tým procesorom nemá byť Snapdragon 888, ale Snapdragon 870. To je v podstate totožný čip ako Snapdragon 865+ z minuloročnej generácie, má však vyšší takt. Zatiaľ viac informácií o výkone Galaxy Z Flip 3 k dispozícii nie je.

i Samsung Galaxy S22 (ŠPEKULÁCIE): Príde nová vlajková loď s rekordným fotoaparátom?

Akých zmien sa dočkáme u fotoaparátov?

Súčasný Galaxy Z Flip nefotí zle, avšak na dnešné pomery ponúka len 2 zadné fotoaparáty. To je priestor na zlepšenie a Z Flip 2, či Z Flip 3 by mohol počet fotoaparátov navýšiť aspoň na 3. Ku 12 Mpx snímačom by mohol pribudnúť ďalší s funkciou makro snímania či teleobjektív. Predná selfie kamera si zo zaujímavej konštrukcie berie tú výhodu, že mobilný telefón vás môže natáčať pri položení na stôl a ohnutí do tvaru L. Rozlíšenie 10 Mpx by mohlo byť zachované. Zatiaľ sa ale neobjavili informácie o akýchkoľvek vylepšeniach. Na uniknutých snímkach sú navyše stále len 2 objektívy.

Vyzerá to, že Samsung Galaxy Z Flip 3 poteší nižšou cenovkou

Galaxy Z Flip3 zrejme dostane pomoc stylusu S Pen. Podpora tohto pera pri Galaxy S21 Ultra 5G vyvolala nielen medzi fanúšikmi Samsungu diskusiu, či sa ďalšieho modelu Galaxy Note vôbec dočkáme. Podpora pera cez celý modelový rad Galaxy by mohla prispieť k lepšej adaptácii tohto inteligentného gadgetu. V balení naďalej dostane zákazník 15 W nabíjačku, ako odhalila certifikácia.

i Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Recenzia ťažkej váhy sveta telefónov

Bonusom by určite bola nižšia cenovka novej generácie. Technológia ohybného displeja je skrátka novou záležitosťou, preto je cena takýchto telefónov skutočne vysoko. Nejakú dobu ale Samsung už ohybné modely predáva, preto je načase, aby sa ich ceny postupne znižovali. Teraz sa hovorí o sume 999 dolárov, takže zníženie ceny by mohlo byť znateľné.

Čo budú záhadné zariadenia Galaxy Z Roll a F Slide?

Mimo smartfónu Galaxy Fold3 je v hre o nový Galaxy mobil tiež dvojica tajomných zariadení. Známy holandský web letsgodigital.org píše o ochranných známkach na meno Samsung Z Slide a Samsung Z Roll. Slovíčka slide a roll môžu naznačovať, že obrazovka takéhoto zariadenia by sa nechala zatiahnuť. V takom prípade by išlo ešte o pokročilejšiu technológiu dotykového displeja než v prípade displeja ohybného.

Koncept možného telefónu Samsung Galaxy Z Slide
Ako bude vyzerať záhadné zariadenie Galaxy Z Slide? Zdroj: letsgodigital.org
i Mohlo by vás zaujímať

O novom modeli Galaxy Z Flip3 toho zatiaľ veľa nevieme. Pritom uvedenie na trh by mohlo byť už za dverami. Poteší Samsung nižšie nastavenou cenou a vylepšenými funkciami?

       

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16