Obnoviť stránku

Samsung Galaxy A16 5G (RECENZIA): Základ s dlhou podporou, má to ale jednu chybu na kráse

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, úvod

Samsung Galaxy A16 5G (RECENZIA): Základ s dlhou podporou, má to ale jednu chybu na kráse

Základný Samsung sa predstavil v najnovšej generácii a so sebou priniesol jeden pekný benefit v podobe dlhej softvérovej podpory. Preto sme si Samsung Galaxy A16 5G preklepli a vyskúšali, či je to rozumná voľba, a hlavne pre aký typ používateľov sa telefón hodí. Môže prísľubom niekoľkých upgradov na nový operačný systém zamotať hlavu konkurentom a ako sa telefón používa?



Recenzia

Autor: Ondřej Chabr

Samsung Galaxy A16 5G (RECENZIA) – OBSAH

  1. Pomalými krôčikmi vpred, ale Galaxy A16 5G svoju príslušnosť k nižšej triede nezaprie
  2. Pohľadný displej s úzkymi rámčekmi, hoci s výraznejšou spodnou stranou
  3. Dlhá podpora Androidu má však jednu výraznú chybu na kráse
  4. Samsung Galaxy A16 5G a výdrž batérie
  5. Nechýba žiadny fotoaparát, napriek tomu Samsung Galaxy A16 5G fotkami neohromí
  6. Konkurenčné mobily vynikajú výkonom, ale obmedzujú schopnosti fotoaparátu
  7. Samsungu Galaxy A16 5G bráni v úspechu obmedzený výkon
  8. Čo sme o Samsung Galaxy A16 5G písali skôr

Pomalými krôčikmi vpred, ale Galaxy A16 5G svoju príslušnosť k nižšej triede nezaprie

Pre veľké telefóny sa vžilo označenie „placky“. A práve ďalšou plackou je Samsung Galaxy A16 5G. Jeho šírka dosahuje skoro 7,8 cm, čo ale majiteľa niektorého z predchádzajúcich modelov radu Samsung Galaxy A vôbec neprekvapí.

Aj keď má byť tento model vstupnou bránou práve najzákladnejšieho radu Samsungu, určite so svojimi rozmermi nedrží skrátka. Displej má okolo seba vcelku tenké rámčeky, ale môže za to predovšetkým mohutná spodná „brada“ a pomer strán displeja, ktorý rozmery navyšuje.

Samsung Galaxy A16 5G, predná strana Samsung Galaxy A16 5G, zadná strana
Z fotiek sa to ani nezdá, ale Galaxy A16 5G je skutočne veľký telefón.

Chváliť musím tenký profil pod 8 mm a aj váha sa drží na znesiteľných 200 gramoch. Pri úchope je jasné, že Samsung do modelu Galaxy A16 5G zvolil len základné materiály, ktoré skutočne na dotyk potvrdzujú nižšiu cenu, a vlastne vďaka nim je hmotnosť taká nízka. Všade je plast, hoci boky dobre imitujú hliník, aspoň na testovanom bielom variante.

Na pravom boku vidíme už nejaký čas používaný výstupok s tlačidlami hlasitosti a zapínacím tlačidlom s čítačkou odtlačkov prstov pre ich ľahšiu rozoznateľnosť.

Samsung Galaxy A16 5G, spodná hrana Samsung Galaxy A16 5G, tlačidlá Samsung Galaxy A16 5G, spodná hrana
Na hranách sa nenachádza veľa prekvapení. Praktický výstupok s tlačidlami je opäť prítomný, trochu zamrzí len mono reproduktor.

Na hranách si možno všimnúť iba jeden prúžok reproduktora na spodnej strane, stereo systému sme sa nedočkali. Galaxy A16 5G má slot na nano SIM kartu a pamäťovku micro SD na ľavej hrane v hornej časti.

Samsung nešpecifikuje sklo kryjúce displej, z čoho možno usudzovať, že nepôjde o Gorilla Glass. Napriek tomu sa odolnosť oproti minuloročnému Galaxy A15 5G zlepšila, pretože Galaxy A16 vode a prachu odolá pod normou IP54.

Pohľadný displej s úzkymi rámčekmi, hoci s výraznejšou spodnou stranou

Ako som už spomenul, displej má po bokoch vcelku úzke rámčeky, čo nevyzerá vôbec zle. Bohužiaľ toto ale Samsung nedodržal po celom obvode, spodná časť je podstatne širšia, a ľahko tak Galaxy A16 5G vizuálne katapultuje do kategórie tých lacnejších telefónov Samsung. Panel má výraznejšie zaoblené rohy, ktoré sú v súhre so zaoblením celého telefónu.

i

Samsung Galaxy S24 FE (RECENZIA): Až na pár drobností takmer vlajková loď!

Na uhlopriečke 6,7" sa kvalitnému Super AMOLED panelu dostalo hojne používaného rozlíšenia 2 340 × 1 080 pixelov. Spoločne s prítomnou 90 Hz obnovovacou frekvenciou sú to pekné hodnoty. Nemám takmer čo by som displeju vytkol, jas je síce priemerný, ale pre danú cenovú triedu by som ani výraznejšie lepší nepredpokladal. Prednú stranu pokrýva sklo neznámych špecifikácií, preto by som pri jeho rozmeroch odporučil pozrieť sa po nejakej ochrannej fólii alebo skla.

Samsung Galaxy A16 5G, výstupok selfie Samsung Galaxy A16 5G, brada displeja
Tenké kraje displeja Samsungu Galaxy A16 narúša výraznejší kvapkovitý výstupok selfie a spodná brada.

Dlhá podpora Androidu má však jednu výraznú chybu na kráse

Jedným z hlavných predajných ťahákov telefónu Samsung Galaxy A16 5G je nepochybne nadštandardne dlhá podpora budúcich verzií operačného systému a bezpečnostných záplat. Samsung na svojom webe priamo uvádza podporu aktualizácií zabezpečenia do 31. októbra 2030, teda ešte celých 6 rokov. Na Samsung Galaxy A16 5G teda okrem najnovšieho Androidu 15 nainštalujete aj napríklad Android 20 alebo 21. To samozrejme záleží od frekvencie vydávania nových verzií firmou Google.

i

Realme P1 Speed 5G (PREVIEW): Slušný hardvér v príjemnom dizajne

Výrobca opäť odlišuje použitý procesor podľa regiónu predaja. V našich končinách nájdeme vnútri Samsungu Galaxy A16 5G čip vlastnej výroby Exynos 1330. Ten môžeme po výkonnostnej stránke prirovnať k staršiemu Snapdragonu 695 5G, ktorý sa nachádza napríklad v POCO X5 5G alebo OnePlus Nord CE 3 Lite 5G. Oproti nim sa ale Galaxy A16 5G bohužiaľ nezmyselne dostáva do predaja iba so 4 GB operačnej pamäte.

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, domovská obrazovka Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, ovládacie centrum Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, aplikácie Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, rozšírené funkcie Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, Geekbench
Systémom je opäť OneUI od Samsungu. Čakajte poctivé aktualizácie a bežné funkcie bez zbytočného zahltenia AI vychytávkami.

Na rovinu hneď skraja hovorím, že plynulosť telefónu je pomerne žalostná. Viem si predstaviť uštipačné poznámky škodoradostných ľudí, ktorí budú tvrdiť, že je síce parádne mať celých 6 rokov podpory najnovšieho systému, ale na čo, keď už Android 14 dáva telefónu zabrať a k rýchlej odozve má Samsung Galaxy A16 5G veľmi ďaleko. Musel som si pomôcť premazávaním multitaskingu, kedy sa, minimálne trochu, odozva zlepšila. Toto by som ale čakal skôr od mobilu s cenovkou do 120 €.

Samsung Galaxy A16 5G by som nenazýval ani ako herný telefón, a aj funkciu umelej inteligencie si výrobca ponecháva skôr pre drahšie telefóny v ponuke. Napriek tomu aj tu som napríklad mohol prepnúť v galérii fotiek na kúzelný editor so schopnosťou mazať objekty na fotke. Asistenta Google Gemini si je možné doinštalovať z Google Play Store, inak na vás AI nikde nevyskočí, na vymedzenú položku v menu sa už vôbec nedostalo.

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, batéria
Kapacita baterky Samsungu Galaxy A16 5G je veľmi slušná, rýchlosť nabíjania už skôr podpriemerná.

Samsung Galaxy A16 5G a výdrž batérie

A ako sa Galaxy A16 5G darí s batériou? Musím uznať, že vybiť ho dalo zabrať. Samsung si postrážil integráciu 5 000 mAh akumulátora, ktorý zaistí aj takmer 2-dňovú výdrž v prípade štandardného použitia bez zapnutých mobilných dát a pri vypínaní WiFi. Hoci by modelu Galaxy A16 5G bezdrôtové nabíjanie pristalo, asi uhádnete, že tu sme sa ho nedočkali. Zostalo teda len 25 W drôtové nabíjanie, ktorému stačí necelá hodina a pol na plné doplnenie energie.

Nechýba žiadny fotoaparát, napriek tomu Samsung Galaxy A16 5G fotkami neohromí

Trojitá fotosústava na zadnej strane Galaxy A16 5G si pýta pozornosť, ale pri bližšom pohľade na parametre jednotlivých fotoaparátov už radosť ľahko opadne. Hlavný fotoaparát má síce 50 Mpx rozlíšenie a clonu f/1,8, avšak bez optickej stabilizácie obrazu. To už naznačuje, že na kvalitnejšie nočné fotenie si budete musieť vybrať iný telefón. Druhým fotoaparátom je 5 Mpx širokouhlý fotoaparát a nechýba ani slabšie 2 Mpx makro.

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, foto širokouhlé Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, foto deň Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, foto priblíženie
Z rovnakého miesta fotená širokouhlá snímka, bežná a 2-násobné digitálne priblíženie.

Fotoaparát s rozlíšením 50 Mpx fotí snímky štandardne v kvalite 12 Mpx. Kombinácia viacerých pixelov do jedného mobilu pomáha a našťastie sa podarilo ponechať aj verné farebné podanie. Škoda pomalšej aplikácie fotoaparát, ktorá robí z procesu rýchlej kontroly zhotovené fotografie pomerne časovo náročnú operáciu. Inak na snímkach nečakajte príliš jasné tmavšie miesta. Samsung Galaxy A16 má až veľmi výrazný kontrast a dôkladne stmavuje tiene.

Širokouhlý fotoaparát je limitovaný nízkym rozlíšením a je poznať posun vo farbe oproti hlavnému snímaču, kedy sú farby chladnejšie. Napriek tomu je režim 0,5-násobku vítaný, pretože nie každá konkurencia ho má. Čo už ale vítané príliš nie je, je makro režim. Pokojne mohol Samsung tento fotoaparát vynechať, pretože za mňa sú výsledky obdobné ako pri priblížení snímky z hlavného fotoaparátu pri dodržaní dlhšej vzdialenosti snímania. Snímky pripomínajú výsledky hlavných fotoaparátov mobilov vydaných pred minimálne 15 rokmi.

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, foto makro
Režim makro v podstate nič dobré neprináša. Rozlíšenie je nízke, kvalita veľmi slabá.

Samsung dokáže obohatiť aplikáciu fotoaparátu o mnoho rôznych režimov. Preto sa v Galaxy A16 5G je možné prepnúť na portrét pre rozmazanie okolia objektu. Výsledky prekvapivo nie sú vôbec zlé. Ďalej sú vyhradené režimy na fotenie jedla, režim panorámy, nočný režim alebo zrýchlené a spomalené video. Bežné snímanie videa neumožní lepšiu kvalitu ako Full HD s 30 snímkami za sekundu.

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, foto v noci Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, foto nočný režim
Nočný režim zaistí dlhšie snímanie, čo má za následok trochu menej šumu a svetlejší obraz. Pozor ale na otrasy, stabilizácia nepomôže.

Konkurenčné mobily vynikajú výkonom, ale obmedzujú schopnosti fotoaparátu

Z tohto roku uvedených smartfónov som ako vhodnú konkurenciu vybral dvojicu telefónov, ktoré sú na tom podobne s cenou. Predstavíme si ich nižšie.

Ešte ale výber v rámci ponuky Samsungu. S príplatkom zhruba 60 € môžete zaobstarať Samsung Galaxy A25 5G. Na tom vidím ako najväčšie pozitívum 6 GB RAM a prítomnosť 3,5 mm jacku.

Samsung Galaxy A16 5G, konkurencia, Realme 12 5G
Realme 12 5G má podobne stavanú konštrukciu ako Samsung, vnútornosti sú však prekopané. Zdroj: realme.com

Obsiahly rad pekných smartfónov v ideálnom pomere cena/výkon má Realme. Práve model Realme 12 5G by sa mohol pustiť do boja s testovaným Samsungom. Realme síce nemá displej typu AMOLED, zato má po ruke najvyššiu 120 Hz frekvenciu. Procesor Mediatek nad Galaxy A16 5G nevyčnieva, podporu však vyhľadal v 8 GB operačnej pamäte. A to už je znateľný nárast. Fotoaparáty nie sú nutne lepšie, hlavný síce ponúkne 108 Mpx, ale opäť bez OIS. Druhým fotoaparátom je hĺbkový, širokouhlý bohužiaľ chýba. Realme má 3,5 mm jack a rýchlejšie ho dobijete.

i

Snapdragon 8 Elite (PREVIEW): Pozrite sa na nového kráľa Androidu

Ďalším konkurentom je opäť menej rozšírená značka, konkrétne Infinix Note 40. Tu už má obrí panel AMOLED technológiu v kombinácii so 120 Hz frekvenciou. Procesorom sa tu opäť, ako v prípade Realme 12 5G, stáva Mediatek, tentoraz ale Helio. Nad Samsungom Galaxy A16 5G tiež víťazí integráciou 8 GB RAM. Fotoaparáty sú tu 3, avšak za zmienku stojí len 108 Mpx hlavný. Ďalšie sú skôr pomocné. Vpredu sa Infinix vytasil s 32 Mpx selfie. Výhodou je podpora bezdrôtového nabíjania a bohaté príslušenstvo v balení.

Samsung Galaxy A16 5G, konkurencia, Infinix Note 40
Štýlový Infinix Note 40 má v krabičke snáď všetko príslušenstvo, ktoré vám napadne. Zdroj: infinixmobility.com
Parametre/Model Samsung Galaxy A16 5G Realme 12 5G Infinix Note 40
Displej Uhlopriečka: 6,7" Uhlopriečka: 6,72" Uhlopriečka: 6,78"
Rozlíšenie: 2 340 × 1 080 px, 385 ppi Rozlíšenie: 2 400 × 1 080 px, 392 ppi Rozlíšenie: 2 436 × 1 080 px, 393 ppi
Typ: AMOLED Typ: IPS Typ: AMOLED
Obnovovacia frekvencia až: 90 Hz Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx, f/1,8 Hlavný: 108 Mpx, f/1,8 Hlavný: 108 Mpx, f/1,9
Širokouhlý: 5 Mpx, f/2,2 Hĺbkový: 2 Mpx, f/2,4 Pomocný: 2 Mpx, f/2,4
Makro: 2 Mpx, f/2,4

Predný fotoaparát 13 Mpx, f/2,0 8 Mpx, f/2,0 32 Mpx, f/2,2
Čipset Samsung Exynos 1330 Mediatek Dimensity 6100+ Mediatek Helio G99 Ultimate
GPU Mali-G68 MP2 Mali-G57 MC2 Mali-G57 MC2
RAM 4 GB 8 GB 8 GB
Interné úložisko 128 GB 256 GB 256 GB
Operačný systém Android 14 Android 14 Android 14
Podpora sietí 5G
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP54 IP54 IP54
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 25 W/- Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 45 W/- Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 45 W/20 W
Rozmery 164,4 × 77,9 × 7,9 mm 165,6 × 76,1 × 7,7 mm 164,1 × 74,5 × 7,8 mm
Hmotnosť 200 g 188 g 190 g
Obsah balenia USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, kryt, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, adaptér, kryt, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka
Cena 229 € 239 € 219 €
Ceny sú platné k 28. 10. 2024.

Samsungu Galaxy A16 5G bráni v úspechu obmedzený výkon

Samsung Galaxy A16 5G, recenzia, zhodnotenie

Samsung Galaxy A16 5G

Mobily

V prípade lacného smartfónu je samozrejme potrebné počítať s tým, že tu bude mnoho ústupkov. Zdá sa však skutočne ironické, že Samsung v prípade svojho Galaxy A16 5G vyzdvihuje dlhú softvérovú podporu, pritom mobil vydá vo verzii so 4 GB operačnej pamäte. To už je skrátka prežitok, ktorý by sme vídať nemali, a to ani v nižšej triede telefónov. Neohromili bohužiaľ ani fotoaparáty a výbavu pre zábavu Samsung osekal prítomnosťou len mono reproduktora a odstránením 3,5 mm jacku na slúchadlá. Je to škoda, pretože displej sa mi aj napriek kvapkovitému rušivému výstupku páčil. Samsung Galaxy A16 5G je telefón, ktorý spoľahlivo bude držať dlho nabitý a v prípade ktorého je vopred potvrdená dlhá životnosť po stránke systému. Nenároční používatelia môžu byť spokojní. Tí ostatní môžu za cenu okolo 230 € vyberať u konkurencie.

Klady

  • Jednoduchý a účelný dizajn, praktický výstupok s tlačidlami
  • Detailný AMOLED displej s dostatočným jasom
  • Slušné fotky z hlavného a širokouhlého fotoaparátu
  • Veľmi dlhá podpora systému
  • Výdrž batérie minimálne deň a pol

Zápory

  • Systém má k plynulosti ďaleko
  • Lepší žiadny makro fotoaparát ako toto
  • Pomalšie nabíjanie
  • Chýbajú stereo reproduktory a 3,5 mm jack
i Mohlo by vás zaujímať

Samsung svojim modelom A16 5G pridal do ponuky zaujímavý model, ktorý má našliapnuté stať sa multimediálnym spoločníkom. Bohužiaľ však nie je dotiahnutý a obsahuje pár nelogických chýb. Dlhá podpora aktualizácií mu ale v kombinácii s nižšou cenou môže oprávnene priviesť mnoho zákazníkov.

Čo sme o Samsung Galaxy A16 5G písali skôr

• Autor: Ondřej Chabr

O dlhej podpore operačného systému a bezpečnostných záplat sa pri lacnom telefóne hovoriť väčšinou nedá. Pokiaľ už výrobca ponúka služby aj po rokoch, väčšinou len pre tie lepšie telefóny. To sa však rozhodol zmeniť Samsung v prípade svojho najnovšieho Galaxy A16 5G, ktorému dal do vienka skutočne bohatú budúcu podporu.

Samsung Galaxy A16 5G, úvod

Samsung Galaxy A16 5G (PREVIEW) – OBSAH

  1. Samsung Galaxy A16 5G stenčil rámčeky a dostal rating odolnosti
  2. Väčší displej na Galaxy A16 5G ocenia hráči, filmoví nadšenci aj všetci ostatní
  3. Samsung Galaxy A16 5G sa právom chváli nevídanou dĺžkou softvérovej podpory
  4. Lepšie fotky od Samsungu Galaxy A16 5G nečakajte, zlé ale rozhodne nebudú
  5. Samsung Galaxy A16 5G – cena a dostupnosť

Samsung Galaxy A16 5G stenčil rámčeky a dostal rating odolnosti

Najnovší Samsung Galaxy A16 5G poteší na prvý pohľad viditeľne užšími rámčekmi okolo displeja. To sa však týka len rámčekov bočných a horného, spodná brada je rovnaká, a teraz o to výraznejšia. Vďaka tomuto stenčeniu sa aj s väčšou uhlopriečkou telefón vošiel do rozumnej veľkosti. Plastová zadná strana ladí s radom Galaxy A, tu veľa rozdielov veľmi nenájdeme. Za zmienku stojí hrúbka mobilu, iba 7,9 mm.

Samsung Galaxy A16 5G, Samsung Galaxy A16 5G, Samsung Galaxy A16 5G,
Trojica farieb Samsungu Galaxy A16 5G, ktorá sa opäť trochu líši od toho, čo priniesla predchádzajúca generácia. Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy A16 5G bol predstavený v štyroch farebných variantoch – modročiernom, tyrkysovom, bielom a zlatom. Uvidíme, ktoré verzie sa dostanú na slovenský trh. Konečne sa aj k jednému z najlacnejších Samsungov Galaxy dostáva certifikácia odolnosti. Nový model prichádza so solídnym IP54. Prach teda problém nebude, na vodu ale stále pozor.

Samsung Galaxy A16 5G, odolnosť
Napokon má aj základný Galaxy A16 5G certifikáciu odolnosti. Zdroj: Samsung

Väčší displej na Galaxy A16 5G ocenia hráči, filmoví nadšenci aj všetci ostatní

Jednou z výraznejších noviniek modelu Galaxy A16 5G je navýšenie uhlopriečky veľmi sľubne znejúceho Super AMOLED displeja. Ten sa dostal z 6,5" na 6,7", čo už dosahuje hodnoty najčastejšie volené pri vlajkových lodiach. Rozlíšenie displeja sa drží 2 340 × 1 080 pixelov. Zaujímavejšia už môže byť 90 Hz obnovovacia frekvencia. Ruku na srdce, náročnejšie hry na tomto telefóne pravdepodobne hrať nepôjde a 90 Hz na plynulý pohyb v systéme je úplne dostačujúce.

i

Najnovší príspevok Samsungu do strednej triedy. Samsung Galaxy S24 FE priamo vstupuje do predaja

Technológia Super AMOLED sa samozrejme postará o senzačné farby a bohatý kontrast. Staršie IPS LCD zobrazovače už Samsung necháva byť. V prípade jasu panelu sa dá domnievať, že výrobca ponechal rovnakú hodnotu 800 nitov, ktorú sme videli minulý rok. Ďalej sa svojmu predchodcovi Galaxy A16 5G podobá popredným selfie fotoaparátom. Ten do displeja tiež „vteká“ vo forme kvapkovitého výrezu.

Samsung Galaxy A16 5G, displej
Super AMOLED bude aj v Galaxy A16 5G zaisťovať živé farby a vysoký kontrast. Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy A16 5G sa právom chváli nevídanou dĺžkou softvérovej podpory

Stabilný výkon telefónu Galaxy A16 5G zaistí pre Európu vyhradený procesor Samsung Exynos 1330. Je postavený na 5 nm výrobnom procese a celkom 8 jadier sa rozdeľuje medzi šesticu úsporných Cortex-A55 s taktom 2 GHz a dvojicu najvýkonnejších Cortex-A78 s taktom 2,4 GHz. Operačná pamäť 4 GB bohužiaľ neoslní. Kapacita 128 GB je tiež skôr základ, našťastie rozšíriteľný o pamäťové karty. Podstatnejšia však bude pripravenosť na prácu.

Samsung Galaxy A16 5G, updaty Android
Podpora najnovšieho systému bude model Galaxy A16 5G sprevádzať až do roku 2030. Zdroj: Samsung

Na tú je skvele pripravený, čo sa softvérovej stránky týka. Systémom je samozrejme Mobilný telefón s operačným systémom Android 14 s nadstavbou OneUI a s prísľubom rýchlych updatov. Avšak nielen ich rýchla dostupnosť bude kľúčová. Samsung sa pochlapil a do svojho lacnejšieho telefónu sľubuje podporu nových verzií systémov až do októbra roku 2030. Kupujúci si teda môžu byť istí, že za svoje peniaze dostanú mobil, ktorého dĺžka podpory prekoná aj mnoho podstatne drahších modelov konkurencie.

Samsung Galaxy A16 5G, batéria
Kapacita 5 000 mAh je v prípade Samsungu stálicou. Prečo ju meniť, keď tak dobre funguje? Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy A16 5G má miesto pre dve nano SIM karty a počítajte samozrejme s podporou 5G sietí. Na bezdrôtové spojenie s rôznym príslušenstvom či inými smartfónmi sa bude hodiť moderný Bluetooth 5.3. O mobilné platenie sa postará čip NFC. Mali by sme byť bez obáv v prípade akumulátora. Výrobca dodržiava stabilne vysoké kapacity, takže tu máme opäť 5000 mAh v kombinácii s už slabším 25 W nabíjaním. To bezdrôtové telefónu chýba.

i

Ako šiel čas so Samsungom. Spomeniete si na niektorý model?

Lepšie fotky od Samsungu Galaxy A16 5G nečakajte, zlé ale rozhodne nebudú

Ak ste oproti Samsungu Galaxy A15 5G čakali posun vo fotoaparáte, musíme vás sklamať. Ono ale v danej triede vlastne nie je prečo smútiť. Veď 50 Mpx snímaču so svetelnosťou f/1,8 chýba len optická stabilizácia obrazu. S excelentnými nočnými zábermi skrátka v tejto cenovej hladine počítať príliš nemožno. Druhým fotoaparátom je 5 Mpx širokouhlý snímač a do tretice sa do partie pridalo aj známe 2 Mpx makro. S predným fotoaparátom vykúzlite maximálne 13 Mpx fotografie.

Samsung Galaxy A16 5G, fotoaparát
Vizuálna podoba snímačov je úplne zhodná s tými na minulej generácii. Ani vnútorne sme sa veľkých zmien nedočkali. Zdroj: Samsung

Hoci by procesor Exynos zvládol aj 4K záznam, Samsung Galaxy A16 5G sa drží Full HD rozlíšenia s 30 snímkami za sekundu. Rovnako tak natáča aj predný selfie fotoaparát. Pri spomalených záberoch pri HD rozlíšení sa dostaneme až na 120 fps. V telefóne je samozrejme niekoľko fotografických režimov, ktorými je možné fotenie vyšperkovať.

Samsung Galaxy A16 5G – cena a dostupnosť

Nižšie v tabuľke prinášame porovnanie s minuloročným Samsungom Galaxy A15 5G. Rozdiely sú zrejmé, nie je ich ale toľko. Niekoho môže v prípade novinky mrzieť strata 3,5 mm jacku na slúchadlá či väčší displej nadrobno navyšujúci rozmery mobilu.

i

Samsung Galaxy A25 5G (PREVIEW): Lacná novinka konečne s displejom typu AMOLED

Zatiaľ sa Samsung nevyjadril k dostupnosti Galaxy A16 5G pre slovenský trh. Na oficiálnu cenu a štart predaja si preto musíme počkať. Ak ale vezmeme do úvahy cenu predchádzajúceho modelu, mohli by sme sa vojsť aj do cenovky 250 €. Vzhľadom na popularitu modelov radu Galaxy A u nás sa dá očakávať, že k nám mobil určite zavíta.

Parametre/Model Samsung Galaxy A16 5G Samsung Galaxy A15 5G
Displej Uhlopriečka: 6,7" Uhlopriečka: 6,5"
Rozlíšenie: 2 340 × 1 080 px, 385 ppi Rozlíšenie: 2 340 × 1 080 px, 396 ppi
Typ: AMOLED Typ: AMOLED
Obnovovacia frekvencia až: 90 Hz Obnovovacia frekvencia až: 90 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx, f/1,8 Hlavný: 50 Mpx, f/1,8
Širokouhlý: 5 Mpx, f/2,2 Širokouhlý: 5 Mpx, f/2,2
Makro: 2 Mpx, f/2,4 Makro: 2 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 13 Mpx, f/2,0 13 Mpx, f/2,0
Čipset Samsung Exynos 1330 Mediatok MT6835
GPU Mali-G68 MP2 Mali-G57 MC2
RAM 4 GB 4 GB
Interné úložisko 256 GB 256 GB
Operačný systém Mobilný telefón s operačným systémom Android 14 Mobilný telefón s operačným systémom Android 14
Podpora sietí 5G
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP54
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 25 W/- Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 25 W/-
Rozmery 164,4 × 77,9 × 7,9 mm 160,1 × 76,8 × 8,4 mm
Hmotnosť 200 g 200 g
Obsah balenia USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka
Cena 239,00 €* Od 229,00 €**
*Cena je odhadovaná. **Cena platí k 10. 10. 2024. 

i

Mohlo by vás zaujímať

Na nový Samsung sa nemôžeme hnevať. Pre svoju cieľovú skupinu si vybral presne tie vylepšenia, ktoré potešia. Menovite drobný nárast displeja, vyšší výkon, certifikáciu odolnosti a rozhodne aj dlhú podporu systému. Zamrzí snáď len absencia populárneho slúchadlového konektora.

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12