Obnoviť stránku

Samsung Galaxy S25+ (RECENZIA): Špičkový používateľský zážitok, ale aj zopár nedostatkov a sebavedomá cena

Samsung Galaxy S25+, recenzia, úvod

Samsung Galaxy S25+ (RECENZIA): Špičkový používateľský zážitok, ale aj zopár nedostatkov a sebavedomá cena

Samsung je jedným z hegemónov súčasného trhu s mobilnými telefónmi a svoju pozíciu si dlhodobo upevňuje. Toto postavenie má však aj svoju odvrátenú stránku, pretože rovnako ako ďalšie top značky, akými sú Apple a najnovšie aj Xiaomi, nemá potrebu toľko inovovať a celkovo byť tak „dravý“ ako mladšie značky. Samsung Galaxy S25+ je prostredným modelom vlajkových telefónov od Samsungu. V porovnaní so základným modelom Galaxy S25 prináša väčší 6,7“ displej, výkonnejšiu batériu a rýchlejšie nabíjanie. Na druhej strane mu však chýba periskopický teleobjektív či stylus, ktorými sa pýši prémiový model Galaxy S25 Ultra. Obstojí jeho výbava a schopnosti v konkurencii tak, aby dokázali obhájiť cenu blížiacu sa k hranici tisícstopäťdesiat eur.


Recenzia

Autor: Adam Hušek

Samsung Galaxy S25+ (RECENZIA) – OBSAH

  1. Samsung Galaxy S25+ má jednoduchý dizajn s puncom odolnosti
  2. Displej – to hlavné čo odlišuje Galaxy S25+ od súrodencov
  3. Výkon: Snapdragon 8 Elite prepožičiava Galaxy S25+ vysoký výkon, má to však háčik
  4. Samsung Galaxy S25+: Priemerná výdrž s priemerne rýchlym nabíjaním
  5. Fotoaparáty Galaxy S25+: Nádherné snímky, ale vo fotoaplikácii sa asi na niečo zabudlo
  6. Softvér Galaxy S25+ v znamení Galaxy AI a personalizácia
  7. Kto sú hlavní súperi Galaxy S25+ na trhu?
  8. Samsung Galaxy S25+: Záverečné zhrnutie
  9. Čo sme o Galaxy S25+ písali skôr

Samsung Galaxy S25+ má jednoduchý dizajn s puncom odolnosti

Z hľadiska dizajnu prináša celý rad Galaxy S25 oproti predchodcom len jemné kozmetické úpravy. Najvýraznejšou zmenou, podľa ktorej možno Samsung Galaxy S25+ odlíšiť od starších modelov, sú rámčeky fotoaparátov. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch generáciách vystupujú jednotlivé šošovky zo skleneného chrbta, no tentoraz ich zvýrazňuje širší čierny rámček. Hoci sa môže zdať, že fotomodul je výrazne väčší, jeho profil zostáva dostatočne nízky. Vďaka tomu je telefón pri položení na stôl stabilný a fotoaparát pri držaní nijako neprekáža. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia - dizajn
Z hľadiska dizajnu je najvýraznejším prvkom odlišujúcim model S25+ výrazné ohraničenie fotoaparátu.

Na pohodlnom držaní Samsungu Galaxy S25+ má významný podiel jeho hliníkový rám, ktorý je v aktuálnej generácii takmer dokonale rovný a telefón by na ňom teoreticky mohol aj stáť. Tlačidlá ovládania hlasitosti nenápadne splývajú s konštrukciou, sú ploché a vďaka jemnému kliknutiu sa ľahko stláčajú.

Pri každom dotyku je cítiť, že nejde o obyčajný telefón, ale prémiový kúsok so solídnym spracovaním. K vyššej odolnosti prispieva nielen hliníkový rám, ale aj matný sklenený chrbát, ktorý dobre odoláva odtlačkom prstov a je chránený sklom Gorila Glass Victus 2. Celkovo sa zariadenie môže pochváliť vysokou úrovňou odolnosti pred vodou a prachom, čo potvrdzuje certifikácia IP68.

Samsung Galaxy S25+, recenzia - dizajn Samsung Galaxy S25+, recenzia - dizajn
Samsung Galaxy S25+ je z hľadiska spracovania skutočná vlajková loď do posledného detailu. 

Okrem toho pôsobí Samsung S25+ dizajnovo čistým a elegantným dojmom, bez zbytočných ozdobných prvkov. Čo sa týka rozmerov, uhlopriečka displeja, a s ňou súvisiaca výška aj šírka, zostávajú nezmenené. Telefón tak síce nie je ideálny na ovládanie jednou rukou, no v prípade väčšej ruky je jeho používanie stále pohodlné a bezproblémové. 

Výrobcovi Samsung sa podarilo ešte viac zoštíhliť model Galaxy S25+, ktorý je oproti predchodcovi o pol milimetra tenší a zároveň o desať gramov ľahší. Vďaka tomu si jeho hmotnosť stále drží príjemnú hranicu pod 200 gramov. 

Dobrý používateľský zážitok umocňuje aj zvuková odozva a haptika, ktorá je akurát silná a pri zvonení či budíku dokáže solídne zosilniť, takže nezmeškáte hovor ani pri vypnutom zvonení. Model S25+ je samozrejme vybavený stereo reproduktormi oplývajúcimi vysokou hlasitosťou aj dostatočne priestorovým zvukom. Pri prehrávaní multimédií mi síce trochu chýbala „plnosť“ zvuku a celkové rozpätie bolo tiež skôr priemerné, no to neznamená, že by počúvanie hudby či zvukových efektov bolo neuspokojivé. Na trhu však existujú zariadenia, ktoré ponúkajú lepší zvukový zážitok, okrem vyššej hlasitosti a priestorovosti aj vyváženejšie podanie tónov, ako napríklad iPhone 16 Pro či Vivo X200 Pro

i

Displej – to hlavné čo odlišuje Galaxy S25+ od súrodencov

Na prednej strane sa telefón Samsung Galaxy S25+ pýši nádherným AMOLED panelom s jemným QHD rozlíšením, ktoré je možné aktivovať v nastaveniach. Premenlivá obnovovacia frekvencia až 120 Hz sa prejavuje najmä pri prehliadaní internetu či hraní hier, kde zabezpečuje mimoriadne plynulý obraz. Displej nerušia žiadne výrazné prvky, lemujú ho iba veľmi tenké, rovnomerné rámčeky, zatiaľ čo selfie kamera je nenápadne umiestnená v drobnom „priestrele“ v hornej časti displeja. 

Za zmienku stojí aj úplne rovný displej, vďaka ktorému nedochádza k nechceným dotykom. Napriek tomu, že šírka rámčekov sa pohybuje na hranici praktickosti, telefón si zachováva príjemný pomer strán. Jemne rozšírený dizajn zabezpečuje, že aj s 6,7“ displejom pohodlne padne do ruky.

Samsung Galaxy S25+, recenzia - displej
Samsung Galaxy S25+ prináša v rámci novej nadstavby One UI 7 aj prepracovanú uzamykaciu obrazovku s funkciou Now Bar. Tá poskytuje rýchly prehľad o práve bežiacich procesoch, ako sú stopky či prehrávaná hudba, a umožňuje ich pohodlné ovládanie priamo z uzamknutej obrazovky. V rozšírenom režime je možné tieto informácie vidieť ešte výraznejšie. 

Pod displejom sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorá vďaka ultrazvukovej technológii pracuje svižne. Hoci nepatrí k úplne najrýchlejším, vyniká vysokou spoľahlivosťou. Jej zdanlivé spomalenie môže byť spôsobené animáciou odomykania, ktorá je v predvolenom nastavení nastavená na pomerne dlhý interval. Tento efekt však možno upraviť v nastaveniach pre vývojárov, takže nejde o výrazné mínus. 

Displej Samsungu Galaxy S25+ okrem plynulosti vyniká aj výborným farebným podaním a skvelými pozorovacími vlastnosťami. Niet divu, keď jeho maximálna svietivosť dosahuje až 2 600 nitov. V prípade potreby je možné aktivovať režim „Maximálny jas“, ktorý umožňuje naplno využiť potenciál displeja. Ako protiváhu k tomuto režimu ponúka telefón aj funkciu ochrany očí, ktorá okrem klasického stmievania redukuje príliš krikľavé farby, zmierňuje kontrast a upravuje odtieň obrazovky na pohodlnejšie sledovanie obsahu. 

i

Samsung Galaxy S25 Ultra (RECENZIA): Výborná aktualizácia vlajkovej lode medzi androidmi

Výkon: Snapdragon 8 Elite prepožičiava Galaxy S25+ vysoký výkon, má to však háčik

Samsung Galaxy S25+ ukrýva pod kapotou (rovnako ako všetci súrodenci rovnakého radu) najnovší 3nm procesor Snapdragon 8 Elite. Ten mobilu prepožičiava plynulosť a dostatok výkonu na poháňanie všetkých softvérových vymožeností s umelou inteligenciou. Aj keď Samsung Galaxy S25+ nie je primárne zameraný na mobilné hranie, obľúbené tituly ako Call of Duty či Real Racing bez problémov zvládne aj na slušných detailoch. Má to však jeden háčik – pri náročnejších úlohách, ako je využívanie Galaxy AI alebo hranie hier, má mobilný telefón tendenciu sa pomerne výrazne zahrievať, najmä v hornej časti zariadenia. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia, výkon
Hoci Samsung Galaxy S25+ disponuje výkonným čipsetom Snapdragon 8 Elite, ktorý mu dáva solídny herný potenciál, Game Mode od Samsungu úplne nevyužíva jeho možnosti.

Nedá sa povedať, že by to bolo úplne neprekonateľné, no výrazne to uberá na celkovom pozitívnom dojme z inak veľmi rýchleho a plynulého zariadenia. Zároveň nemožno vylúčiť, že ide o softvérový problém, ktorý by mohla vyriešiť aktualizácia. Či už je to tak, alebo nie, v čase recenzie tento stav stále pretrvával. 

i

Xiaomi 15 Ultra (RECENZIA): Fotoaparát, ktorý dáva ostrosti nový význam

Samsung sa snažil myslieť aj na hráčov prostredníctvom režimu Game Mode, ktorý je súčasťou nadstavby One UI. Oproti konkurenčným riešeniam od Xiaomi, OnePlus alebo Vivo však pôsobí skôr ako doplnok navyše, keďže ponúka len minimum praktických funkcií. Navyše jeho ovládanie nie je práve najintuitívnejšie – vyťahuje sa z okraja displeja pomerne nešikovne, čo môže sťažovať jeho spustenie. 

Samsung Galaxy S25+: Priemerná výdrž s priemerne rýchlym nabíjaním

Čo sa výdrže týka, Samsung tento rok príliš nezažiaril. Galaxy S25+ síce dostal väčšiu batériu než základný model, no jej kapacita zostala na úrovni 4 900 mAh. Táto hodnota síce postačuje na kompenzáciu väčšieho displeja, no oproti konkurencii stráca na potenciáli. Ostatní výrobcovia totiž postupne prechádzajú na modernejšiu kremíkovo-uhlíkovú technológiu, ktorá batériám zabezpečuje vyššiu hustotu článkov, a tým aj väčšiu kapacitu. S Galaxy S25+ sa tak pri bežnom používaní dostanete na jeden deň intenzívnej práce alebo približne dva dni pri úspornejšej spotrebe. 

Rýchlosť nabíjania ostáva rovnaká ako minulý rok – 45 W drôtové a 15 W bezdrôtové s podporou štandardu Qi2. Úplné nabitie cez rýchlodobíjanie trvá niečo málo cez hodinu, čo v porovnaní s vybranými modelmi strednej triedy, ako napríklad Xiaomi 14T Pro, ponecháva priestor na zlepšenie. Na druhej strane však pomalšie nabíjanie menej zaťažuje batériu, čo Samsung kompenzuje softvérovými funkciami, ako je adaptívne dobíjanie cez noc či limitácia nabitia na 80 %, predlžujúca jej životnosť. 

i

Realme GT 7 Pro (RECENZIA): Výkonná beštia s pekným displejom aj batériou, čo s vami udrží tempo

Reverzné nabíjanie patrí medzi funkcie, ktoré nie sú až tak bežné, no Samsung Galaxy S25+ ho ponúka v mierne netradičnej podobe. Pomocou cievky umiestnenej na zadnej strane zariadenia je možné nabíjať príslušenstvo, ako napríklad slúchadlá, rýchlosťou 4,5 W – v prípade núdze dokáže poslúžiť aj na doplnenie energie iného telefónu. Zaujímavé však je, že aktuálne Galaxy Watch 7 túto funkciu nepodporujú, pričom dôvod tejto obmedzenosti nie je úplne jasný. 

Hodinky sa na recenzovanom Samsung Galaxy S25+ spočiatku pripojili, no následne zobrazili upozornenie, že ide o nekompatibilnú nabíjačku. Zaujímavé je, že pri predchádzajúcich modeloch hodiniek táto funkcia fungovala bez problémov. Je preto škoda, že Samsung kompatibilitu dostatočne neodladil alebo ju zámerne obmedzil iba na najdrahšie modely Galaxy Ultra. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia - nabíjanie
Samsung Galaxy S25+ síce ponúka funkciu reverzného nabíjania, no z nejasných dôvodov nie je kompatibilný s hodinkami Galaxy Watch7.

Fotoaparáty Galaxy S25+: Nádherné snímky, ale vo fotoaplikácii sa asi na niečo zabudlo

Žiaľ, v oblasti fotoaparátov sa dočkáme len minimálnych vylepšení, keďže Samsung Galaxy S25+ disponuje rovnakou zostavou snímačov ako minulý rok. V praxi to znamená, že aj tentoraz tu nájdeme: 

  • hlavný 50 Mpx snímač so svetelnosťou f/1,8
  • 10 Mpx teleobjektív s trojnásobným optickým zoomom a svetelnosťou f/2,4
  • 12 Mpx ultraširokouhlý snímač so šírkou záberu 120 ° a svetelnosťou f/2,2

Hoci má S25+ totožné fotoaparáty ako jeho predchodca a len mierne upravené oproti modelu spred dvoch rokov, neznamená to, že by sa kvalita fotografií neposunula vpred. Telefón stále poskytuje výborné výsledky a rozhodne nemožno tvrdiť, že by zle fotografoval.

i

Fotografie vyhotovené testovaným telefónom boli pre potreby článku skomprimované, pričom ich kvalita by mala zostať dostatočne zachovaná na ilustráciu.

K snímkam vytvoreným hlavným snímačom nemám žiadne výhrady. V dobrých svetelných podmienkach ponúka Samsungu Galaxy S25 + vynikajúce fotografie, ktoré sa vyznačujú vysokým kontrastom, ostrosťou a živými farbami – dokopy vytvárajú pútavý záber s osobitým vizuálnym „kúzlom“. Ani snímky zhotovené v neideálnych podmienkach nezaostávajú. Pri presvetlených scénach, napríklad pri fotografovaní oproti oknu, optimalizátor scény upravuje obraz tak, aby bol dokonale vyvážený, pričom zároveň zvýrazní fotografovaný objekt. 

Mobilný telefón sa dokáže prispôsobiť aj náročnejším svetelným podmienkam, napríklad pri zamračenom počasí alebo v tieni – zachováva ostrosť, realistické farby a estetickú príťažlivosť fotografií. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
V ideálnych svetelných podmienkach dokáže Galaxy S25+ vytvárať úchvatné snímky s vysokou ostrosťou a výrazným kontrastom. 

Širokouhlé fotografie sa držia podobného štandardu, pričom oproti snímkam z hlavného snímača bývajú o niečo svetlejšie a s nižším kontrastom. Ide však len o drobný rozdiel, ktorý nijako zásadne neovplyvňuje kvalitu záberov. Celkovo plní širokouhlý fotoaparát svoju funkciu spoľahlivo a tak, ako sa od neho očakáva. 

Ďalšou výzvou, ktorú Galaxy S25+ zvláda s prehľadom, sú nočné fotografie. Pri takýchto snímkach telefón automaticky aktivuje špeciálny režim, ktorý efektívne presvieti celú scénu, čím zabezpečí dostatočnú ostrosť a eliminuje stratu detailov v tmavých oblastiach. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
Hlavný (vľavo) aj širokouhlý (vpravo) objektív majú konzistentné podanie farieb a rozdiel medzi nimi (okrem šírky obrazu) skoro nespoznáte. 

Samsung Galaxy S25+ si v oblasti zoomovania nepočína vôbec zle. Pri cenovke 1 149 € by sa síce dalo očakávať, že dostane periskopický teleobjektív – najmä keď ho tento rok priniesol aj výrobca Nothing vo svojom modeli strednej triedy – no aj bez neho podáva telefón solídny výkon. Na druhej strane môžeme byť vlastne radi, že sa Samsung rozhodol zachovať 3× teleobjektív, ktorý produkuje krásne snímky. Otázkou zostáva, ako by sa integrácia periskopického objektívu premietla do kvality fotografií, keďže práve periskop je jednou z výsad a odlišností najdrahšieho modelu Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
Porovnanie zoomu modelu Galaxy S25+: vľavo – 3x optický; uprostred – 10x digitálny; vpravo – 20x rovnako digitálny

Fotografie vytvorené s trojnásobným zoomom pôsobia rovnako kvalitne ako snímky z hlavného snímača. Aj desaťnásobné priblíženie stojí za zmienku, pretože vďaka pokročilému post-processingu zostávajú zábery dostatočne ostré, aj keď sa farby začínajú mierne deformovať. Tento jav je ešte výraznejší pri 20- a 30-násobnom priblížení, kde síce snímky zostávajú dostatočne detailné, no zároveň pôsobia tmavšie a kontrastnejšie, než by mohlo byť ideálne. Napriek tomu však teleobjektív odvádza spoľahlivú prácu, najmä pri nižších úrovniach zoomu, kde si kvalita obrazu zachováva vysoký štandard. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
Ani v nepriaznivom počasí či slabšom osvetlení nie sú snímky z Galaxy S25+ na zahodenie. Telefón inteligentne osvetľuje scénu, čím vyrovnáva nedostatky svetelných podmienok. Tento rozdiel možno dobre pozorovať pri porovnaní fotografií. Zatiaľ čo snímky na pravej strane boli zhotovené pri horšom svetle, fotografia naľavo vznikla v ideálnych podmienkach. 

Tak ako mi vďaka kvalitnému trojnásobnému teleobjektívu nechýbal periskop, tak mi naopak výrazne chýbal režim Makro. Samotné makro snímače často neponúkajú dostatočnú kvalitu, pričom ich rolu dokáže spoľahlivo zastúpiť širokouhlý snímač. Napriek tomu je zachytenie makrosnímky pomocou Galaxy S25+ pomerne náročné. Výrobca Samsung tento režim do svojho fotoaparátu tentokrát neimplementoval, čo pri hlavnom snímači značne komplikuje fotografovanie detailov malých objektov. 

Makrosnímky sa síce dajú zachytiť, no fotoaplikácia v tomto smere neponúka veľa pomoci. Nezostáva tak nič iné, než sa spoliehať na dostatočne veľký objekt alebo venovať čas manuálnemu nastavovaniu „RAW fotoaparátu“. Je to určite škoda, pretože napriek tejto komplikácii výsledné makro zábery rozhodne nie sú zlé.

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
V oblasti makrosnímok Samsung Galaxy S25+ príliš nevyniká. Hoci je vybavený snímačmi, ktoré by mohli makrofotografiu zvládnuť dobre, chýba im adekvátna softvérová podpora. 

Ako už bolo spomenuté, kvalita fotografií z Galaxy S25+ nestojí len na dobrom hardvéri – Samsung pravidelne vylepšuje aj softvérové spracovanie obrazu. Za zmienku určite stojí špeciálny režim RAW Expert, ktorý umožňuje fotografovať v neskompresovanom formáte a ponúka detailné nastavenie scény, podobné profesionálnym „Pro“ režimom. Okrem toho tu nájdeme aj niekoľko unikátnych funkcií, ktoré odlišujú Samsung od konkurencie a rozširujú možnosti kreatívneho fotografovania.

Medzi tie najzaujímavejšie patrí Astro Portrét, s ktorým je možné vyfotografovať postavu a potom nechať telefón snímať nočnú oblohu, v dôsledku čoho vznikne dobre osvetlený portrét a zároveň pekne prekreslená obloha. O niečo obvyklejší je režim nočnej oblohy, s ktorým si dokonca prezriete jednotlivé súhvezdia. Ďalej sa dajú aplikáciou RAW Expert zhotovovať snímky so špeciálnym prednastavením, ktoré si môžete uložiť na neskoršie použitie. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
Tiež nočný režim sa Samsungu vydaril. Vľavo vidíme snímku s automatickým Nočným režimom, na rozdiel od toho vpravo je snímka fotografovaná Raw Expertom, teda „manuálne“. 

Musím spomenúť aj to, že vďaka novej nadstavbe operačného systému sa fotoaplikácia Samsung Galaxy S25+ výrazne sprehľadnila. Rozšírené nastavenia je možné jednoducho vyvolať pomocou nenápadného tlačidla v rohu displeja, pričom väčšinu funkcií telefón automaticky obsluhuje sám – napríklad pri aktivácii nočného režimu. 

i

Vivo X200 Pro (RECENZIA): Top telefón s nádherným displejom a takmer profi fotoaparátmi

Fotoaparát Samsung Galaxy S25+ rozhodne nie je ochudobnený o rozšírené funkcie. Ponúka množstvo režimov, ako napríklad Portrét, Hyperčas, Spomalenie, Jedlo a Dvojité nahrávanie, ktoré umožňuje zachytávať video súčasne z dvoch fotoaparátov. Pri testovaní ma tiež zaujala panoráma, ktorá sa pri prehliadaní v galérii dá zobrazovať „priestorovo“ – otáčaním telefónu možno plynulo preskúmavať celú scénu, čo pridáva snímkam na dynamike a interaktivite. 

Samsung Galaxy S25+, recenzia, fotografie
Panorámy vyfotografované modelom S25+ sú vydarené a detailné. Zaujala ma tiež možnosť „3D“ prezerania týchto snímok.

Moju pozornosť si na mobilnom telefóne Galaxy S25+ získalo aj profesionálne video. Telefón umožňuje nahrávanie v log formáte, ktorý je ideálny na pokročilé úpravy a ponúka možnosť výberu mikrofónu – či už ide o priestorové audio, predný alebo zadný mikrofón. Poteší aj veľmi plynulé a jemné ovládanie zoomu, spolu s manuálnymi nastaveniami podobnými režimu „Pro mode“. Čo sa týka rozlíšenia, smartfón zvláda až 8K video, avšak len pri 30 FPS. Ak je prioritou maximálna plynulosť, telefón podporuje aj 120 FPS pri úctyhodnom FHD rozlíšení. 

Galaxy S25+, recenzia, fotoaparát Galaxy S25+, recenzia, fotoaparát Galaxy S25+, recenzia, fotoaparát
Na snímke obrazovky vľavo môžeme vidieť pokročilé nastavenia režimu Raw Expert, vpravo potom prehľad AI funkcií na úpravu fotografií. 

Samozrejmosťou potom je optická stabilizácia, ktorá však pochopiteľne nijako nepomôže pri fotografovaní nočnej oblohy s RAW Expertom. Na dosiahnutie kvalitných výsledkov pri dlhej nočnej expozícii je ideálne použiť statív alebo aspoň telefón oprieť, aby sa zabránilo rozmazaniu snímok. Fotografický zážitok spríjemnia aj drobné, no praktické funkcie, ako je spúšť fotoaparátu pomocou mávnutia ruky alebo hlasového povelu – stačí hlasno vysloviť „Cheese“ alebo „Syr“. 

i

Asus ROG Phone 9 Pro (RECENZIA): Herná beštia so skvelým fotoaparátom, ktorá mieri nielen na hráča

Fotografovanie aj následná úprava snímok v Samsung Galaxy S25+ sú výrazne podporené umelou inteligenciou. Medzi najpraktickejšie funkcie patrí „Zvoliť najlepšiu tvár“ – pri fotografovaní s aktivovanou „Fotografiou pohybu“ umožňuje vybrať optimálnu snímku, na ktorej nikto nemrkol ani neodvrátil pohľad. 

Do kategórie rýchlych úprav patria aj funkcie dodatočného Rozostrenia pozadia a Zvýšenia kvality, ktoré dokážu jednoduchým zásahom zlepšiť estetiku fotografií a zvýrazniť ich vizuálny dojem. 

Galaxy S25+, recenzia, fotoaparát Galaxy S25+, recenzia, fotoaparát Galaxy S25+, recenzia, fotoaparát
Tu je príklad fotografie s AI úpravou. Vľavo – pôvodná snímka; uprostred – snímka s upravenou veľkosťou „objektu“; vpravo – snímka s vymazanou rukou a (s pomocou nástroja AI kreslenie) pridaným medveďom. 

Medzi menej vydarené funkcie Galaxy S25+ patrí „Živý efekt“, ktorý sa snaží dodať fotografii plastickosť. Výsledok však často pôsobí nevýrazne, pretože softvér nezachytí celý objekt správne, čo vedie k slabému efektu. Podobne rozporuplne pôsobí aj funkcia oživenia fotografie prehrávaním oblohy a počasia „za posledných“ 24 hodín. Hoci na papieri ide o zaujímavú myšlienku, v praxi sa neprirodzene mení saturácia a celková atmosféra snímky, čím sa fotografia často vzdiali od svojho pôvodného zámeru. 

Medzi notoricky známe „AI úpravy“ v Galaxy S25+ patrí AI guma, ktorá umožňuje odstrániť nežiadúce objekty zo snímky, AI štúdio, ktoré dokáže previesť fotografiu do animovaného štýlu, a AI-kreslenie, ktoré dopĺňa vami vytvorené skice priamo do fotografie. Okrem toho poskytuje aj možnosť manipulovať s vyfotografovanými objektmi – posúvať ich, meniť ich veľkosť a prispôsobovať celkovú kompozíciu snímky, čím rozširuje kreatívne možnosti úprav. 

i

Samsung One UI 7 vylepšuje rozhranie fotoaparátu a posúva Galaxy AI na nový level s personalizovaným prehľadom

Fotoaplikácia Samsung Galaxy S25+ spolu s následnými úpravami v galérii ponúka množstvo premyslených funkcií, no medzi najzaujímavejšie patrí možnosť prehrávať hudbu priamo počas natáčania videa – čo je funkcia, ktorú väčšina výrobcov zatiaľ neimplementovala. Zvláštnu pozornosť si zaslúži aj úplne nový Audio Eraser, ktorý dokáže pomerne spoľahlivo odstraňovať zvukový ruch v nahraných videách. Táto funkcia nielenže eliminuje nežiadúce zvuky, ale umožňuje aj zvýrazniť alebo potlačiť určité zvukové zložky podľa potreby. 

Softvér Galaxy S25+ v znamení Galaxy AI a personalizácia

Softvér rozhodne patrí medzi silné stránky telefónu Samsung Galaxy S25+. Kórejský výrobca na ňom dlhodobo pracuje, a je to vidieť. Testovaný Galaxy S25+ prichádza s nadstavbou One UI 7 postavenou na najnovšom Androide 15. Prostredie sa okrem zaobleného a jednoduchého dizajnu vyznačuje aj mnohými novými aj vylepšenými funkciami. Tak, ako je to dnes v trende, hlavné inovácie sa nesú v znamení umelej inteligencie (Galaxy AI), hlbšej personalizácie a zvýšeného používateľského komfortu. 

i

Google predstavil AI model Gemini 2.0. Má asistentov, ktorí pomôžu aj v bežnom živote

Samsung si v oblasti umelej inteligencie v smartfónoch už dlhodobo drží náskok pred konkurenciou. Aj preto sú dnes takmer samozrejmou súčasťou jeho zariadení funkcie ako Circle to search, ktorá umožňuje vyhľadávanie a preklad priamo na obrazovke, či asistent Gemini od Googlu, ktorý sa teraz môže pochváliť ešte hlbšou integráciou so Samsung aplikáciami. Vďaka tomu dokáže asistent počas konverzácie zapisovať poznámky, pristupovať k Samsung kalendáru a Reminderu, ale aj interagovať s aplikáciami ako Mapy, Spotify, YouTube, WhatsApp, Google Home a mnohými ďalšími. 

Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot
Asistent Gemini dokáže veľmi uľahčiť život. Najnovšie totiž spolupracuje aj s natívnymi aplikáciami, takže môže písať poznámky či pracovať s kalendárom. 

Samsung by mal z partnerstva s Googlom ťažiť aj tým, že noví používatelia telefónov Samsung Galaxy S25 by mali mať k dispozícii najpokročilejšiu verziu Gemini Advanced, ktorá umožňuje živú diskusiu a zdieľanie videa. Túto funkciu som však v testovanom zariadení nenašiel, čo môže byť spôsobené jej neprístupnosťou v našom regióne alebo určitou nezrovnalosťou na strane Googlu. Napriek tomu je Gemini mimoriadne užitočný – dokáže napríklad zo snímky obrazovky s plagátom koncertu automaticky vytvoriť udalosť v kalendári, čím uľahčuje organizáciu a plánovanie. 

Dôkazom toho, že umelá inteligencia dnes preniká takmer do každej oblasti, je aj jej integrácia priamo do klávesnice Samsung. Asistent písania je praktická funkcia, ktorá pomáha s opravou gramatiky, úpravou štýlu vyjadrovania a dokonca dokáže navrhnúť odpovede na správy. Okrem toho umožňuje aj generovanie krátkych textov na základe zadaného promptu. Cez tento nástroj je možné získať jednoduché zhrnutie vybraného textu alebo ho upraviť do požadovanej formy. 

Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot
Samsung S25+ je plný funkcií Galaxy AI – tu je výber niektorých, ktoré som používal.

Podobné funkcie ponúka aj aplikácia Samsung Notes, ktorá ich navyše rozširuje o niekoľko praktických vylepšení. Medzi ne patrí generovanie titulnej strany, ktoré automaticky vytvorí reprezentatívny úvod pre poznámky, asistent kreslenia, ktorý premení vaše skice na plnohodnotné obrázky, a prepis hlasových poznámok, vďaka ktorému sa hovorené slovo jednoducho konvertuje do textovej podoby. 

Žiaľ, tu narážame na fakt, že niektoré jazykové AI funkcie sú v našom regióne nedostupné. Musíme sa tak rozlúčiť s prepisom hlasu na text či živým tlmočníkom, ktorý by inak umožňoval plynulú konverzáciu aj s cudzincom. Chýbať nám bude aj Text to Call – futuristická funkcia, ktorá dokáže previesť písanú správu na hovorený hlas pri telefonovaní – ako aj automatický prekladač a hlasné predčítanie obsahu, ktoré by značne uľahčili interakciu s telefónom. Tieto možnosti v S25+ síce nájdeme, no sú dostupné iba v vybraných jazykoch, ako angličtina, nemčina či poľština, pričom slovenčina medzi podporované jazykové verzie zatiaľ nepatrí. 

Napriek určitým obmedzeniam je Samsung Galaxy S25+ doslova nabitý AI funkciami. Telefón dokáže sumarizovať webové stránky priamo v prehliadači Samsung Internet, ponúka inteligentné úpravy fotografií (viď. kapitola o fotoaparátoch) a prináša aj novinku v podobe Mazania zvuku. V rámci Galaxy AI je možné nastaviť, aby sa niektoré úlohy spracovávali výlučne na zariadení, čím si používatelia uchovávajú väčšiu kontrolu nad svojimi dátami. Treba však počítať s tým, že pri tomto nastavení môžu byť niektoré funkcie obmedzené alebo úplne nedostupné – napríklad automatické zhrnutia textov či generovanie obrázkov. 

i

OnePlus 13R (RECENZIA): Takmer vlajková loď s ostrým displejom a kvalitným fotoaparátom za dobrú cenu

Samsung tento rok kladie veľký dôraz na personalizáciu, pričom sa zameral na prispôsobenie používateľského prostredia do najmenších detailov. Milovníci jednoduchosti ocenia širokú ponuku widgetov, ktoré sa dajú usporiadať do stohov a prispôsobiť ich tvar a veľkosť tak, aby dokonale zapadli na obrazovku. Celkový vizuálny dojem pomáhajú dotvoriť aj farebne kompatibilné aplikácie, ktoré umožňujú dosiahnuť jednotný vzhľad systému. K dispozícii je dokonca možnosť vygenerovať ideálnu tapetu alebo oživiť aktuálnu tapetu pomocou 3D efektu či dynamického „prehrávania“ aktuálneho počasia. 

Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot
Nové One UI 7 prináša rozsiahle možnosti customizácie. Je možné vygenerovať unikátne pozadie, prispôsobené osobným preferenciám, alebo rozhýbať existujúce tapety a dodať im dynamickosť prostredníctvom funkcie Fotografia prostredia.

Podľa vízie Samsungu by mal váš mobilný telefón fungovať ako skutočný digitálny partner, a práve preto spoločnosť do One UI 7 implementovala funkciu Now Brief, inteligentný prehľad zhŕňajúci váš deň a ponúkajúci relevantné akcie, ktoré by sa vám mohli hodiť. Ráno si môžete prečítať predpoveď počasia alebo sa nechať informovať o aktuálnej dopravnej situácii. Večer vám smartfón zobrazí fotografie z daného dňa, počet prejdených krokov, hudobné odporúčania a dokonca ponúkne možnosť zaznamenať si svoju náladu. Okrem toho vás upozorní na nadchádzajúce udalosti a pripomienky v kalendári. 

One UI 7 je plné premyslených detailov, ktoré vylepšujú používateľský komfort. Za zmienku stojí inteligentný výber, ktorý dokáže navrhnúť vhodnú akciu – napríklad volanie, extrakciu textu alebo uloženie do kalendára. Ďalej poteší prepracovaný panel rýchlych nástrojov, podarené a plynulé animácie prechodov, či menu „Globálne hľadanie“, ktoré oproti pokusom Xiaomi a OnePlus skutočne funguje a efektívne vyhľadáva informácie v súboroch na zariadení, na internete aj v aplikáciách. Pri každodennom používaní oceníte aj maličkosti, ako je platforma na zdieľanie Quick Share alebo sieť na vyhľadávanie zariadenia Find My. 

Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot Galaxy S25+, recenzia, screenshot
Softvérová nadstavba od Samsungu je veľmi intuitívna. To ho si môžeme všimnúť ako pri funkcii Globálneho hľadania (vpravo) tak pri vyhľadávaní, napríklad vo fotografiách (vľavo). Uprostred potom vidíme časť personalizovaného prehľadu, ktorý poskytuje nová funkcia Now Brief. 

Jednou z konkurenčných výhod v oblasti softvéru je efektívna prepojenosť medzi zariadeniami Samsung. Hoci si Samsung nevyvíja vlastný operačný systém, vďaka širokej ponuke produktov a úprave univerzálneho softvéru (väčšinou Android) dokáže zabezpečiť plynulú spoluprácu medzi zariadeniami. K tomu prispievajú aj úzke partnerstvá, napríklad s Google a Microsoftom. Samsung zariadenia umožňujú zdieľať skopírovaný obsah, ponúkajú možnosť pokračovať v niektorých činnostiach na inom zariadení, a poskytujú automatickú zálohu a synchronizáciu fotografií aj súborov cez Microsoft OneDrive a Samsung Cloud.

i

Ako šiel čas s telefónmi LG alebo Život je fajn!

Jedna z mála vecí, ktoré mi v prostredí testovaného Samsungu Galaxy S25+ vadili, bola peňaženka Samsung Wallet, ktorá pri ovládaní gestami znepríjemňuje vyvolanie posledných aplikácií, pretože sa tiež „vyťahuje“ zo spodného okraja telefónu. Na druhej strane je potrebné oceniť, že systémová nadstavba S25+ neukrýva takmer žiadny balast v podobe reklám a predinštalovaných aplikácií. Podľa môjho názoru patrí One UI 7 medzi špičkové mobilné nadstavby, a to nielen vďaka svojej prehľadnosti a jednoduchosti, ale aj širokej škále rozširujúcich funkcií, ktoré sú ľahko dostupné. Významným prvkom je tiež používateľské pohodlie, ktoré poskytuje.

Kto sú hlavní súperi Galaxy S25+ na trhu?

Ak sa pozrieme na smartfóny s cenovkou 1 150 €, práve tu sa začína deliť trh na dve skupiny – modely, ktoré sú mierne precenené a v ideálnom prípade by patrili do nižšej cenovej kategórie, a tie, ktoré by si bez problémov zaslúžili o niečo vyššiu cenu. Príkladom prvého prípadu je OnePlus 13 5G spolu s mobilom Samsung Galaxy S25+, ktorý sme práve otestovali. To však neznamená, že by bol S25+ nejakým nepodareným zariadením – naopak, osobne na mňa urobil veľmi dobrý dojem. No ak sa pozrieme čisto na papierové špecifikácie, je jasné, že výrazne nad konkurenciu nevystupuje. Ide o výborne vyvážený telefón, ktorý ponúka vo všetkých smeroch dostatočnú výbavu, ale tým úplne najlepším v danom segmente jednoducho nie je. 

i

O spomínaných telefónoch si môžete prečítať viac v týchto článkoch:

  1. OnePlus 13 (RECENZIA): Úžasne všestranný telefón len s minimálnymi nedostatkami
  2. Vivo X200 Pro (RECENZIA): Top telefón s nádherným displejom a takmer profi fotoaparátmi
  3. Honor Magic7 Pro (RECENZIA): Očarí vás výkonným Snapdragonom 8 Elite, AI funkciami aj nebývalou odolnosťou

Pri porovnaní modelu Samsung Galaxy S25+ s niektorými čínskymi konkurentmi je viditeľný istý nepomer. Vivo X200 Pro a Honor Magic7 Pro sa vďaka periskopickému teleobjektívu, batérii s kapacitou presahujúcou 5 000 mAh a superrýchlemu nabíjaniu (aj 100 W) približujú skôr segmentu vlajkových lodí „Ultra“. Paradoxne však obidva modely stoja menej než S25+ v podobnej pamäťovej konfigurácii. 

Na druhej strane nemožno tvrdiť, že cena Galaxy S25+ je úplne neopodstatnená – má množstvo silných stránok, ktoré sme už spomínali. Otázkou však zostáva, či by nebolo strategickejšie nastaviť cenu už od začiatku trochu nižšie a dlhšie si ju udržať, namiesto postupného výrazného zlacňovania krátko po uvedení na trh. 

Samsung Galaxy S25+: Záverečné zhrnutie

Samsung S25+, recenzia, zhodnotenie

Samsung Galaxy S25+

Mobilné telefóny

Samsung Galaxy S25+ je všestranný a kvalitný smartfón, ktorý napriek drobným nedostatkom, ako je zahrievanie či určité neduhy softvérovej nadstavby (viď. kapitola o softvéri), poskytuje stabilný a mimoriadne uspokojivý používateľský zážitok. Vyniká kvalitným QHD displejom s tenučkými rámčekmi, pokročilým fotoaparátom s množstvom inteligentných nastavení, a výkonným procesorom, ktorý poháňa umelú inteligenciu Galaxy AI. Prémiové materiály, kompaktný dizajn a vyladené používateľské prostredie navyše dotvárajú jeho nadštandardný komfort, čím sa radí medzi špičku v segmente. 

Klady

  • Vydarený QHD displej s vysokou svietivosťou a tenkými rámčekmi
  • Kvalitné fotoaparáty s pokročilými funkciami (ako je RAW Expert)
  • Prémiová a tenká konštrukcia s odolnosťou IP68
  • Prepracovaný softvér s praktickou Galaxy AI
  • Snapdragon 8 Elite
  • Reverzné bezdrôtové nabíjanie

Zápory

  • Chýba Makro režim
  • Zahrieva sa
  • Niektoré funkcie Galaxy AI nie sú dostupné kvôli slovenčine
  • Priemerná rýchlosť nabíjania a kapacita batérie
Adam Hušek

Adam Hušek

Momentálne študujem na gymnáziu. Som veľkým fanúšikom mobilných telefónov, wearables a rôznych inovatívnych (a niekedy trochu extravagantných) vychytených vecí. Zo všetkých technologických spoločností mi je najbližší Samsung, no v poslednom čase ma oslovil aj odvážny prístup značky Nothing či iných hráčov na trhu, ktorí sa neboja robiť veci netradične. Vo svojom voľnom čase sa venujem hre na klavír a zaujímam sa o divadlo a fotografovanie, hoci len okrajovo.

i

Mohlo by vás zaujímať

Samsung Galaxy S25+ prináša nádherný displej, dostačujúce fotoaparáty (hoci rovnaké ako minulý rok) a výkonný Snapdragon 8 Elite, ktorý zabezpečuje plynulý chod zariadenia. Celý zážitok podčiarkuje vysoká kvalita spracovania, vyladený systém a všadeprítomná Galaxy AI, ktorá pridáva na praktickosti a inteligentných možnostiach využitia. Aj keď je jeho cenovka možno trochu prestrelená, v rámci vlajkového radu S25 si stále obhajuje svoje miesto. Je tak ideálnou bezpečnou voľbou pre tých, ktorí majú vyššie nároky a radšej stavia na osvedčenú značku, než by sa pustili do neznáma s výberom konkurenčných alternatív.

Čo sme o telefónoch radu Galaxy S25 písali skôr?

Samsung Galaxy S25 (PREVIEW): Galaxy AI nepozná hraníc

Aktualizované • Autor: Adam Hušek

Rok utiekol ako voda a na tradičné januárové Galaxy Unpacked boli predstavené nové vlajkové telefóny radu Galaxy S25. Telefóny tohto juhokórejského giganta dlhodobo nastavujú latku toho, ako by mali vyzerať prémiové telefóny s Androidom. Splnia toto očakávanie aj novinky radu S25? Pripravil si pre nás Samsung tento rok strhujúcu inováciu, alebo sa opäť pozeráme na x-tý remake radu Galaxy S23? 

Samsung Galaxy S25

Samsung Galaxy S25 a S25 Plus (PREVIEW) – OBSAH

  1. Dizajnová revolúcia sa znovu odkladá
  2. Fotomodul Samsungov Galaxy S25 zostáva rovnaký, avšak mení sa práca s výslednými snímkami
  3. Prémiový Snapdragon 8 Elite so super-výkonným NPU pre Galaxy AI
  4. Galaxy AI chytila nový dych s funkciou Now Brief a personalizovaným asistentom
  5. Knox Vault drží stráž nad vašim súkromím
  6. Telefóny Samsung Galaxy S25 – cena a dostupnosť
  7. Samsung Galaxy S25 – porovnanie s predchádzajúcou generáciou
  8. Čo sme o mobilných telefónoch radu Galaxy S25 písali skôr?

Dizajnová revolúcia sa znovu odkladá

S predstavením nových telefónov Samsung Galaxy S25 začnime pekne priamo bez okolkov. Z hľadiska dizajnu sme sa, bohužiaľ, opäť nedočkali žiadneho prekvapenia. Základný model S25, ako aj vyšší model S25 + si držia rovnaký štýl ako predchádzajúca generácia, čo znamená, že dizajnové zmeny sú skôr kozmetické. Znovu sa tak stretávame s hranatým hliníkovým rámom, ktorý je na rohoch viditeľné zaoblený. Chrbát aj displej však zostávajú naďalej rovné. 

Obidva mobilné telefóny, Samsung Galaxy S25 aj Galaxy S25+, si potom zachovávajú veľmi podobné proporcie rovnako ako predchádzajúce generácie, avšak s tým rozdielom, že sú obidva mobilné telefóny o pár milimetrov tenšie. 

Samsung Galaxy S25
Mobily Samsung Galaxy S25 prešli odtučňovacou kúrou. Majú rovnaké displeje, ale menšie rozmery aj hmotnosť.

Rozmery oboch modelov sa dokonca o niečo málo zmenšili, a to napriek tomu, že veľkosti diplejov zostali rovnaké. Pri základnej verzii má obrazovka opäť 6,2", zatiaľ čo pri verzii S25 + zaberá celých 6,7". Rovnaké panely a menšie rozmery nám tak priniesli tenšie rámčeky, ktoré sú rovnako ako pri predchádzajúcich telefónoch súmerné. To je vítané vylepšenie, ktorým Samsung doháňa konkurenciu, či už v podobe iných Androidov, alebo modelu iPhone 16, ktoré si takto tenké rámčeky už osvojili. 

i

Samsung Galaxy S25 Ultra (PREVIEW): Výkonná vlajková loď v novom šate a s ešte schopnejším fotoaparátom aj AI

Na zadnej strane telefónov Samsung Galaxy S25+ rovnako ako v minulých rokoch nájdeme rovné sklo kryté (rovnako ako displej) odolným Gorilla Glass Victus 2. Keď je reč o odolnosti, hodilo by sa zmieniť, že si obidva telefóny ponechávajú vodoodolnosť IP68, ktorá ich chráni aj pred ponorením do vody. 

V ľavom rohu chrbta telefónov má svoje miesto aj fotoaparát, ktorý pri oboch modeloch tvoria oddelené šošovky a blesk zapustený do tela telefónu. Drobnou zmenou je farba ohraničenia jednotlivých snímačov, ktorá je tento rok pri všetkých farebných variantoch čierna, podobne ako je to pri modeli Z Fold6

Obidva modely Samsung S25 aj S25+ sú na našom e-shope dostupné v štyroch farebných kombináciách Navy, Iceblue, Silver Shadow a Mint.

Fotomodul Samsungov Galaxy S25 zostáva rovnaký, avšak mení sa práca s výslednými snímkami

Vzhľadom na to, že hlavný rozdiel medzi modelom S25 a „pluskovým“ modelom tkvie vo veľkosti displeja, sú aj fotoaparáty obidvoch telefónov rovnaké. Úlohu hlavného snímača preberá 50 Mpx širokouhlý objektív so svetelnosťou f/1.8, ktorý môžeme poznať už z modelov Samsung S24. Samozrejmosťou je potom optická stabilizácia, alebo natáčanie videa v 4K so 60 snímkami za sekundu alebo dokonca 8K s 30 snímkami za sekundu. 

Poriadny telefón by sa nezaobišiel ani bez ultraširokouhlého fotoaparátu, ktorý zastáva v obidvoch novinkách Galaxy S25 12 Mpx objektív so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu až 120˚. Spomínanú dvojicu snímačov ešte dopĺňa 10 Mpx teleobjektív (f/2.4) s 3-násobným optickým zoomom

Samsung Galaxy S25
Detailný pohľad na fotoaparáty modelov Samsung Galaxy S25/S25+.

Čo sa týka selfie kamery, tá je opäť umiestnená uprostred displeja v klasickom "priestrele". Rovnako ako minulý rok ide o 12 Mpx širokouhlý objektív so svetelnosťou f/2.2.

Aj napriek neveľký posun v oblasti hardvéru, sa celková skúsenosť z fotografovania aj natáčania s telefónmi Samsung Galasy 25 nepochybne zlepší. Okrem zjednodušeného prostredia fotoaplikácie z ONE UI7 a vylepšených filtrov a režimov, sa môžeme taktiež tešiť na niekoľko užitočných AI funkcií. 

Prvou funkciou je Auto Trim, ktorá vám sama zostrihá tie najlepšie zábery. Tešiť sa môžeme aj na funkciu Audio Eraser, ktorá odstráni nedokonalosti vo zvukovej stope, pokročilé vyhľadávanie vyfotografovaných snímok pomocou vylepšenej analýzy vašich fotografií, či funkciu Photo Asistenta. Ten za vás vyberie tú najlepšiu snímku, na ktorej práve nikto nemá zatvorené oči. 

Prémiový Snapdragon 8 Elite so super-výkonným NPU pre Galaxy AI

Samsung S25 si rozhodne polepšil vo všetkých smeroch. Kvôli nedostatku vlastných čipov Exynos (ktorými boli osadené minuloročné verzie) sa kórejský výrobca rozhodol nasadiť do tohtoročnej generácie jeden z najlepších procesorov súčasnosti, 3nm Snapdragon 8 Elite for Galaxy. V dôsledku tohto kroku, dostali všetky modely radu S25 rovnaký procesor, a to vrátane modelu Ultra

Základný model Samsung Galaxy S25 sa tým pádom posúva z hľadiska výkonu o krok bližšie k vrcholnému modelu Ultra. Samotný procesor je vyrobený najnovšou 3nm technológiou a okrem skokového zlepšenia v celkovom výkone ponúkne aj o 40 % vyšší výkon NPU jadier určených pre umelú inteligenciu. Vďaka tomu sa rad S25 vracia späť do vedenia v počte inovácií v oblasti umelej inteligencie. 

Samsung Galaxy S25
Celý rad Samsung Galaxy S25 poháňa vrcholný čipset Snapdragon 8 Elite for Galaxy.

Príjemnou správou je aj fakt, že Samsung Galaxy S25 je už v základe osadený 12 GB operačnej pamäte, oproti minuloročným 8 GB. Zároveň pri oboch modeloch vidíme 512 GB vnútornej pamäte, čo je veľmi užitočné, vzhľadom na to, že cloudové platformy pre Android stále trochu pokrivkávajú v porovnaní napríklad s iCloudom. 

i

Snapdragon 8 Elite (PREVIEW): Pozrite sa na nového kráľa Androidu

Náročnejších používateľov by však nemuselo potešiť, že veľkosti batérií zostanú pri obidvoch modeloch rovnaké, to znamená, že Samsung Galaxy S25 si vystačí s kapacitou 4 000 mAh, oproti tomu model Galaxy S25 Plus je vybavený väčšou 4 900 mAh batériou. 

Čo sa výdrže týka, stále však nemusíme strácať nádej, pretože nižšiu kapacitu Samsung dokáže vykompenzovať patričným softvérom. Obidva telefóny podporujú bezdrôtové dobíjanie aj rýchle drôtové nabíjanie, v prípade modelu S25 25 W a pri S25 + 45 W. 

Galaxy AI chytila nový dych s funkciou Now Brief a personalizovaným asistentom

Spolu s novými telefónmi Samsung Galaxy S25 prichádza aj oficiálna a finálna verzia nadstavby ONE UI7. Tá okrem drobných grafických zmien prináša predovšetkým množstvo Galaxy AI funkcií, ktoré strčia do vrecka všetky dosiaľ dostupné „mobilné umelé inteligencie“. 

Galaxy AI vylepšuje už známe funkcie, ako je Circle to Search, ktoré vedia najnovšie rozpoznať aj prehrávaný zvuk, alebo rýchly prepis z telefónneho hovoru, ktorý sa spracováva naživo priamo počas hovoru. Ďalej vám mobilný telefón sám ponúkne vhodné úpravy obrázku alebo zhrnutie či úpravu štruktúry vybraného textu. 

Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S25 - ukážka Galaxy AI.

Vďaka dlhodobému partnerstvu s Googlom sa mobilné telefóny S25 tiež môžu pochváliť integráciou Gemini Advanced. Tá prinesie telefónom Samsung nové exkluzívne funkcie, ako je zdieľanie obrazovky, živá interakcia s Gemini počas živého streamovania alebo prepojenie natívnych aplikácii Samsung s Gemini, ktorá s nimi môže pracovať a vytvárať tak potrebné poznámky. 

i

Samsung One UI 7 vylepšuje umelú inteligenciu, rozhranie fotoaparátu a pridáva nový informačný prvok

Najväčšou novinkou sú však personalizované funkcie, ako Now Brief, ktorý je dostupný na uzamykacej obrazovke a poskytuje používateľovi na vyžiadanie prehľad o situácii. Funkcia Now Brief vychádza z vašich akcií uložených v kalendári, súčasných udalostí, ktoré zistia na internete (z vašich záujmov napríklad aktuálny športový zápas), vami použitých dopravných trás, uložených pripomenutí alebo dát z toho, ako využívate svoj telefón. Na základe toho zostaví momentálny prehľad a odporúčania či pripomenutie, ktoré by sa vám mohlo hodiť.  

Samsung Galaxy S25
Samsung sa použitím Galaxy AI a Gemini snaží vymazať nutnosť používať jednotlivé aplikácie, keď všetko môže vyriešiť šikovný asistent.

Knox Vault drží stráž nad vašim súkromím

V dôsledku množstva funkcií Galaxy AI s Galaxy S25 založených na personalizácii sa Samsung rozhodol zamerať aj na zabezpečenie patričných dát. Z toho dôvodu sú všetky telefóny radu vybavené technológiou Personal Data Engine, v ktorej sú dané dáta uložené a chránené. 

Samsung tiež sľubuje, že spomínané funkcie vyžadujúce učenie sa na základe vašich dát (teda fotografií, či skúsenosti z využívania atď.), môžu bežať a byť spracované lokálne priamo na vašom zariadení. Vy sa tak nemusíte báť, že vaše osobné dáta budú lietať niekde v cloude a bude na nich učená umelá inteligencia.  

Samsung Galaxy S25
Prehľad špecifikácií nového Samsungu Galaxy S25.

Telefóny Samsung Galaxy S25 – cena a dostupnosť

Najprv je potrebné spomenúť, že našťastie sa ceny mobilných telefónov tohtoročného radu S25 nijako dramaticky nelíšia od tých minuloročných. Horúce novinky od Samsungu s novým čipom a super AI features vás tak vyjdú na:

  • 899 € za Samsung Galaxy S25 v konfigurácii 12 GB/128 GB
  • 959 € za Samsung Galaxy S25 v konfigurácii 12 GB/256 GB
  • 1 079 € za Samsung Galaxy S25 v konfigurácii 12 GB/512 GB
  • 1 149 € za Samsung Galaxy S25+ v konfigurácii 12 GB/256 GB
  • 1 269 € za Samsung Galaxy S25+ v konfigurácii 12 GB/512 GB
  • 1 449 € za Samsung Galaxy S25 Ultra v konfigurácii 12 GB/259 GB
  • 1 569 € za Samsung Galaxy S25 Ultra v konfigurácii 12 GB/512 GB
  • 1 809 € za Samsung Galaxy S25 Ultra v konfigurácii 12 GB/1 TBB

Telefóny Samsung Galaxy S25 aj S25+ (rovnako tak Galaxy S25 Ultra) si môžete už dnes predobjednať. Využiť na to môžete zľavový kód, ktorý vám automaticky zníži cenu. Dňom 7. februára potom mobily vstúpia do bežného predaja. 

Samsung Galaxy S25 – porovnanie s predchádzajúcou generáciou

Parametre/Model Samsung Galaxy S25 Samsung Galaxy S24 Samsung Galaxy S25+ Samsung Galaxy S24+
Displej Uhlopriečka: 6,2" Uhlopriečka: 6,2" Uhlopriečka: 6,7" Uhlopriečka: 6,7"
Rozlíšenie: 1 080 x
2 340 px, 416 ppi
Rozlíšenie: 1 080 x
2 340 px, 416 ppi
Rozlíšenie: 1 440 x
3 120 px, 513 ppi
Rozlíšenie: 1 440 x
3 120 px, 513 ppi
Typ: AMOLED Typ: AMOLED Typ: AMOLED Typ: AMOLED
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz
Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 Ochrana: Gorilla Glass Victus 2
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2
Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS, (3×) Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS, (3×) Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS, (3×) Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS, (3×)
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2
Čipset Qualcomm
Snapdragon 8 Elite
Qualcomm
Snapdragon 8 Elite
Qualcomm
Snapdragon 8 Gen Elite
Qualcomm
Snapdragon 8 Gen Elite
GPU Adreno 830 Adreno 750 Adreno 830 Adreno 750
RAM 12 GB 8 GB 12 GB 12 GB
Interné úložisko 128 GB/256 GB/512 GB 128 GB/256 GB/512 GB 256 GB/512 GB 256 GB/512 GB
Operačný systém Android 15 Android 14 Android 15 Android 14
Podpora sietí 5G
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68 IP68
Akumulátor 4 000 mAh 4 000 mAh 4 900 mAh 4 900 mAh
Rýchlonabíjanie /
bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W
Rýchlonabíjanie /
bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W
Rýchlonabíjanie /
bezdr. nabíjanie: 45 W / 15 W
Rýchlonabíjanie /
bezdr. nabíjanie: 45 W / 15 W
Rozmery 146.9 x 70.5 x 7.2 mm
147 x 70.6 x 7.6 mm
158.4 x 75.8 x 7.3 mm
158.5 x 75.9 x 7.7 mm
Hmotnosť 162 g 168 g 190 g 197 g
Obsah balenia USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka
Cena od 899 €*
od 799 €* od 1 149 €* od 979,01 €*
*Ceny platia k 22. 1. 2025.

Samsung Galaxy S25 – špekulácie

Samsung Galaxy S25 (ŠPEKULÁCIE): Unikli oficiálne rendery telefónov radu S25, poznáme európske ceny a bez akej funkcie sa zaobíde tohtoročný S Pen?

Naposledy aktualizované • Autor: Adam Hušek

Do predstavenia nových vlajkových lodí výrobcu Samsung nám zostáva len pár dní, pretože k finálnemu odhaleniu telefónov Galaxy S25 by malo dôjsť už koncom tohto mesiaca. O nastávajúcej generácii sa však stále objavujú nové špekulácie a úniky. Ako to teda nakoniec bude s novými procesormi, dočkáme sa vylepšených fotoaparátov, čo bude predstavovať S25 Slim a ako bude vyzerať aktualizovaný softvér One UI 7? V nasledujúcom článku sa dočítate všetko, čo o nastávajúcom rade Galaxy S25 vrátane priebežných aktualizácií vieme. Tu sú najnovšie informácie

Samsung Galaxy S25
Možný dizajn Galaxy S25 Ultra. Zdroj: RPRNA.com

Séria Galaxy S25 (špekulácie) – OBSAH

  1. AKTUALIZÁCIA 13. 1. 2025: Unikli oficiálne rendery telefónov radu S25, poznáme európske ceny a bez akej funkcie sa zaobíde tohtoročný S Pen?
  2. AKTUALIZÁCIA 27. 12. 2024: Galaxy S25 Plus poodhalený na nových snímkach a poznáme detaily aj ceny radu S25
  3. AKTUALIZÁCIA 9. 12. 2024: Vonku je prvá betaverzia One UI 7 a model Slim by mal vyjsť aj globálne
  4. AKTUALIZÁCIA 19. 11. 2024: Poznáme špecifikácie modelu S25 Slim, ale má svoje muchy
  5. AKTUALIZÁCIA 6. 11. 2024: Dočká sa rad Galaxy S25 nového prírastku? A ako sa darí hviezdnemu Snapdragon 8 Elite v porovnaní s konkurenciou?
  6. Samsung Galaxy S25 (ŠPEKULÁCIA): Pohon zaistí nový kráľ mobilných procesorov a poznáme farebné kombinácie Ultry
  7. AKTUALIZÁCIA 3. 10. 2024: Samsung S25 Ultra bude mať 16 GB RAM a poznáme ďalšie detaily pripravovaného radu
  8. AKTUALIZÁCIA 13. 9. 2024: Objavil sa nový render zaoblenia hrán telefónu a procesorom pre S25 bude nakoniec Snapdragon?
  9. Procesory: Exynos, MediaTek alebo Snapdragon?
  10. Nastane po troch rokoch pri Galaxy S25 konečne dizajnová zmena?
  11. Samsung Galaxy S25 - fotoaparát
  12. One UI 7 a Galaxy AI
  13. Samsung Galaxy S25 - cena

AKTUALIZÁCIA 13. 1. 2025: Unikli oficiálne rendery telefónov radu S25, poznáme európske ceny a bez akej funkcie sa zaobíde tohtoročný S Pen?

Do očakávanej premiéry telefónov Samsung Galaxy S25 zostávajú necelé dva týždne. Napriek tomu, že už nejaký čas poznáme presné technické špecifikácie všetkých modelov, ktoré budú predstavené 22. januára, niečo nám predsa len ešte chýbalo. To však overení leakeri usilovne napravili. Vďaka ich snahe si môžeme prezrieť podrobné rendery všetkých modelov a dozvedieť sa tiež európske ceny telefónov.

Návrhy, uniknuté fotografie alebo fanúšikovské rendery telefónov radu S25 sledujeme už skoro rok. Čím sme bližšie reálnemu predstaveniu, tým sú rendery detailnejšie. Ponúkame vám teda pohľad na údajne oficiálne rendery, ktoré sprostredkoval server Androidheadlines.com, a ktoré potvrdzujú všetky naše predchádzajúce predpoklady.

Samsung S25 Samsung S25 Plus Samsung S25 Ultra
Údajne oficiálne rendery radu S25 (Zdroj: Androidheadlines)

Jedným z kľúčových faktorov, ktorý nakoniec rozhodne, či si záujemcovia kúpia telefóny radu S25, je bezpochyby cena. A v tomto smere sa zdá, že nás Samsung príliš nepoteší. Všetky telefóny radu Galaxy S25 by sa totiž mali dočkať drobného medziročného zdraženia o viac ako 40 €. Výsledné ceny by sa mohli pohybovať vo výške:

  • 973 € za Galaxy S25 v kombinácii s 128 GB ROM
  • 1 036 € za Galaxy S25 v kombinácii s 256 GB ROM
  • 1 162 € za Galaxy S25 v kombinácii s 512 GB ROM
  • 1 246 € za Galaxy S25+ v kombinácii s 256 GB ROM
  • 1 371 € za Galaxy S25+ v kombinácii s 512 GB ROM
  • 1 571 € za Galaxy S25+ v kombinácii s 256 GB ROM
  • 1 696 € za Galaxy S25 Ultra v kombinácii s 512 GB ROM
  • 1 948 € za Galaxy S25 Ultra v kombinácii s 1 T ROM

Uvedené ceny je potrebné brať s rezervou, pretože sa až donedávna o žiadnom medziročnom zdražení nešpekulovalo, a preto môžeme byť ešte pri konečnom uvedení na trh prekvapení. Zároveň môžeme dúfať, že sa po predstavení modelov dočkáme aj nejakých výhodných promoakcií, ako býva už dobrým zvykom.

i

Pokiaľ by vás zaujímalo, ako bude vyzerať softvér nových Samsungov, tak si prečítajte tento článok: Samsung One UI 7 vylepšuje umelú inteligenciu, rozhranie fotoaparátu a inšpiruje sa pri iPhonom

Náladu by vám mohla zdvihnúť správa o nasadení vlajkového čipu Snapdragon 8 Elite aj do nového modelu S25 Slim. To dokazujú benchmarky, ktoré sa objavili tento týždeň na platforme Geekbench. Nasadenie takto silného procesora nám tak potvrdzuje hypotézu, že by model Slim mal predstavovať niečo ako „odľahčenú Ultru“ a nie tenší základný model. Môžeme to predpokladať na základe informácií o implementácii prémiových fotosnímačov alebo zistených špecifikácií, ktoré napríklad zahŕňajú aj 12 GB RAM.

Samsung Galaxy S25 Slim
Zdroj: Geekbench

Nie všetky novinky sú však pozitívne. Niekdajších priaznivcov zaniknutého radu Galaxy Note určite zamrzí, že pero S Pen, ktoré je v poslednej generácii integrované do tela prémiového modelu Ultra, stratí jednu zo svojich klasických funkcií. Samsung sa totiž podľa všetkého rozhodol, že v prípade pera z Galaxy S25 Ultra urobí zmenu a odstráni Bluetooth, kvôli čomu nebudete môcť používať funkcie Air Actions, vďaka ktorým ste mohli S Pen využiť napríklad ako diaľkovú spúšť.

S Pen
Zdroj: thecustomizewindows.com

AKTUALIZÁCIA 27. 12. 2024: Galaxy S25 Plus poodhalený na nových snímkach a poznáme detaily aj ceny radu S25

O pripravovaných high-endových telefónoch Samsung Galaxy S25 už teraz, pár týždňov pred uvedením, vieme takmer všetko. Aj tak sa ale stále dozvedáme nové detaily, ktoré nám upresňujú ich vzhľad, vlastnosti či réžiu ich uvedenia na trh.

Prvou takou drobnosťou je napríklad informácia o farebných variantoch, v ktorých by sa mal ukázať prémiový model Galaxy S25 Ultra. Takmer všetky zdroje sa zhodujú na štyroch základných (neexkluzívnych) farebných variantoch, avšak od posledných správ došlo k určitému upresneniu.

Najnovšie úniky (potvrdené analytikom IceUniverse) sa zhodujú na týchto štyroch farbách modelu Samsung Galaxy S25 Ultra: svetlo (až pastelovo) modrá so strieborno-modrým rámčekom, čierna so strieborným rámčekom, biela s bielo-strieborným rámčekom a sivá s „nádychom“ zlatej a v rovnakej farbe rámček.

Čo sa ešte týka konštrukcie modelu S25 Ultra, od rovnakého leakera sa nám tiež dostáva informácia o odolnom skle, ktorým by mal byť telefón pokrytý. Opäť by malo ísť o špeciálne ochranné sklo vyvinuté v spolupráci s preverenou firmou Corning, nazvané podľa vzoru predchádzajúcej generácie Gorilla Glass Armor 2. Jeho hlavnými výhodami by mali byť opäť dobré pozorovacie vlastnosti, podporené antireflexnou vrstvou.

i

Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – najnovšia verzia, typy, pôvod

Všetkých vlajkových modelov Samsung Galaxy S25 bez rozdielu by sa však malo týkať navýšenie pamäte RAM. Tá by mala byť podľa posledných správ v základnej výbave už 12 GB, čo je príjemná zmena v porovnaní s bývalou hodnotou 8 GB. K zvýšeniu kapacity zrejme dôjde v dôsledku nasadenia jedného z najsilnejších mobilných procesorov súčasnosti – Snapdragon 8 Elite, ale aj nadchádzajúcej verzie operačného systému One UI 7, ktorý sa bude opäť viac spoliehať na integrované metódy umelej inteligencie.

Ďalšou novinkou, ktorá zaujala množstvo fanúšikov značky, bola správa o leaku fotografií modelu Galaxy S25 Plus. Na Reddit unikli tri fotografie funkčného prototypu tohto modelu, na ktorých si môžeme všimnúť hneď dva zaujímavé prvky. Prvým sú rámčeky okolo jednotlivých kamier fotomodulu, pri ktorých sa predtým špekulovalo, že budú mať štruktúru niekoľkých sústredných kruhov, podobne ako pri modeli Galaxy Z Fold6.

Podľa týchto záberov sa však zdá, že stále ide len o „jednoliate“ kruhy, ako to bolo v prípade minulého radu S24. Znamená to teda, že sa tohto dizajnového prvku vôbec nedočkáme, alebo bude tento detail slúžiť ako ďalšie odlíšenie od variantu Ultra?

Samsung S25 Plus Samsung S25 Plus Samsung S25 Plus
Uniknutý dizajn „pluskového“ modelu (Zdroj: Jukanlosreve)

Druhým často skloňovaným znakom Galaxy S25 Plus je akási plôška pôsobiaca na prvý pohľad ako kapacitné tlačidlo podobné tomu, ktoré nedávno uviedol Apple pri svojich modeloch iPhone 16. Pravdou však je, že ide iba o anténu technológie mmWave (ako spomína samotný leaker), ktorá zlepšuje vlastnosti technológie 5G. Či sa mmWave dostane do všetkých predávaných variantov, alebo či bude dostupná len na americkom trhu (kam bol tento telefón údajne lokalizovaný), nie je jasné.

Čerešničkou na torte všetkých nedávnych únikov sú potom informácie o cenách pripravovaných telefónov Samsung Galaxy S25. Podľa nemenovaných zahraničných predajcov by sa totiž ceny nemali v porovnaní s tohtoročnými príliš meniť. Preto by u nás mohli byť ceny nasledovné:

  • cena modelu Samsung Galaxy S25 – vo verzii 128 GB by mala byť 899 €
  • cena modelu Samsung Galaxy S25+ – vo verzii 256 GB by mala byť 1 149 €
  • cena modelu Samsung Galaxy S25 Ultra – vo verzii s 256 GB by mala byť 1 449 €

Príjemnou správou v prípravách samotného vydania a následného predaja noviniek je fakt, že samotný predaj telefónov radu Samsung Galaxy S25 bude opäť zahájený pomerne skoro od predstavenia. Ako bolo už spomenuté, k predstaveniu dôjde 22. januára 2025 a následný predaj by mal začať už 7. februára 2025.

AKTUALIZÁCIA 9. 12. 2024: Vonku je prvá betaverzia One UI 7 a model Slim by mal vyjsť aj globálne

Čas do premiéry obľúbených telefónov juhokórejskej značky opäť pokročil a my sme svedkami ďalšieho množstva uniknutých informácií. Medzi tie najzaujímavejšie patrí zrejme video, na ktorom unikol prototyp najvyššieho modelu Galaxy S25 Ultra.

Na spomínaných záberoch sa nám potvrdzujú predchádzajúce špekulácie, ktoré opakovane hovorili o evidentnom zaoblení hrán telefónu Galaxy S25 Ultra. Okrem toho si môžeme všimnúť aj drobné zmeny v rámčeku fotomodulu. Vývojári sa zrejme inšpirovali podobným prvkom z najnovšieho Galaxy Z Fold6, aj tu je totiž ohraničenie jednotlivých snímačov o niečo hrubšie a pod určitým uhlom sa ukazujú „prstencovité“ odlesky.

Samozrejme musíme vziať na vedomie, že nejde o konečný produkt, takže sa niektoré detaily môžu do uvedenia na trh zmeniť. Avšak hlavné zmeny, ako je aj zaoblenie displeja, už pravdepodobne zostanú rovnaké.

Samsung Galaxy S25 Ultra
Fotografie z uniknutého videa Gallaxy S25 Ultra (Zdroj: androidauthority.com)

Zaoblením okrajov, alebo kozmetickou zmenou fotomodulu však estetické inovácie Galaxy S25 nekončia. Po mesiacoch čakania totiž Samsung uverejnil betaverziu svojej softvérovej nadstavby One UI 7, ktorá je (v niektorých krajinách) dostupná od 5. decembra pre telefóny radu S24.

Aktualizácia by mala okrem nespočetných AI funkcií, ako je vylepšený prepis hovorov z cudzích jazykov alebo asistent pri písaní a úprave poznámok, ponúknuť tiež zreteľné dizajnové zmeny. Prepracovaná by mala byť napríklad uzamykacia a domovská obrazovka, ktorá by mala viac vyhovovať potrebám používateľa a mala by dovoliť viac prispôsobenia. To znamená, že sa dočkáme nových prehľadnejších widgetov, upraveného a sviežeho ovládacieho centra, alebo funkcie Now Bar, ktorá by mala byť akousi alternatívou Dynamic Island od Applu. Vďaka tejto vymoženosti by mal mať používateľ lepší prehľad o práve prehrávaných médiách či napr. zapnutých stopkách.

One UI 7
Oficiálne screenshoty One UI 7 (Zdroj: news. samsung.com)

Ďalej bolo aktualizované rozhranie fotoaparátu, ktoré získalo intuitívnejšie rozloženie s ľahším prístupom k pokročilým nastaveniam a režimom fotografovania. Nakoniec by mali vylepšením prejsť animácie, ktoré poskytnú plynulejší a príjemnejší pohyb v rámci systému. To je však z potvrdených funkcií všetko, pretože na ďalšie strhujúce novinky, ako by mohla byť funkcia archivácie aplikácií, si budeme musieť počkať do oficiálneho predstavenia.

One UI 7
Upravené prostredie fotoaplikácie v One UI 7

A pre priaznivcov kompaktnejších a ľahších zariadení je tu ešte jedna dobrá správa. Vďaka registrácii v databáze IMEI môžeme predpokladať, že očakávaný prírastok Gallaxy S25 Slim bude predstavený celosvetovo a nepôjde o nejakú limitovanú edíciu, ako sa najskôr špekulovalo. V tejto databáze bol totiž model registrovaný pod kódom SM-S937B/DS, kde práve B/DS značí globálne uvedenie.

Aj napriek globálnej premiére si však na tento unikátny model počkáme dlhšie ako na zvyšok radu. Základný model Samsung Galaxy S25, model Galaxy S25+ a najdrahší Galaxy S25 Ultra by sa totiž mali podľa niektorých zdrojov odhaliť už 22. januára na plánovanej Galaxy Unpacked. Samsung Galaxy S25 Slim sa pravdepodobne ukáže až v polovici budúceho roka.

AKTUALIZÁCIA 19. 11. 2024: Poznáme špecifikácie modelu S25 Slim, ale má svoje muchy

Najväčšiu pozornosť na seba v súčasnosti strháva špekulácia o najnovšom prírastku do radu vlajkových Samsungov, Galaxy S25 Slim. Viaceré zdroje sa zhodujú, že by sme sa okrem tenšieho tela mali dočkať aj špičkových fotoaparátov, porovnateľných svojou kvalitou s fotoaparátmi modelu Ultra. To by znamenalo, že ako hlavný snímač bude nasadený 200 Mpx ISOCELL HP5 s veľkosťou 1/1,56", ďalej potom 50 Mpx ultraširokouhlý objektív, alebo (tento týždeň predstavený) periskopický teleobjektív ALoP, ako stvorený pre tenkú konštrukciu telefónu.

Bohužiaľ, v každej správe sa nájde niečo negatívne a tak ani S25 Slim nebude bez chybičky. Už teraz sa totiž šíria zvesti o problémoch, ktoré má Samsung s výrobou niektorých súčiastok. Ide predovšetkým o nové kremíkové batérie, ktoré mali okrem praktickejšej veľkosti priniesť aj nadpriemernú výdrž. Z pôvodného plánu však kvôli technickým problémom zišlo a tak nám bude musieť stačiť o niečo menšia výdrž na batériu výmenou za skladnejšie rozmery (hrúbka telefónu by sa mala pohybovať okolo 7 mm).

Samsung Galaxy S25
Rendery dizajnu Samsungu S25 Ultra v predpokladaných farebných kombináciách Zdroj: @technizoconcept

Predstavenie novinky Samsung Galaxy S25 Slim sa pravdepodobne bude konať až po premiére tradičných modelov, konkrétnejšie v priebehu apríla budúceho roka. Jednotliví analytici sa nevedia zhodnúť, či bude model S25 Slim hneď nasadený na globálny trh, alebo či bude (podobne ako jeden z tohtoročných modelov Z Fold) najprv uvedený len v domovskej Kórei ako limitovaná edícia. Dúfajme však, že výrobca Samsung sa poponáhľa a poteší svojou novinkou Samsung Galaxy S25 aj trh v našich končinách.

i

Opäť etalóny herných telefónov? Asus ROG Phone 9 a ROG Phone 9 Pro prinášajú 185 Hz displej aj vrcholný výkon či funkcie

Okrem spomínaných informácií o S25 Slim boli tento týždeň z ďalších zdrojov potvrdené aj farebné varianty (spomínané v aktualizácii z 22. októbra).

Pokiaľ ide o procesory Exynos 2500, s ktorých výrobou Samsung bojuje už od samého začiatku, môžeme si byť takmer istí, že sa s nimi v tohtoročných vlajkových lodiach nestretneme. Namiesto nich je dlhodobo diskutovaný Snapdragon 8 Elite, ktorý sa začína objavovať aj v benchmarkoch. Vďaka nim vieme aj to, že nadchádzajúci základný model Samsung Galaxy S25 sa najskôr ukáže s minimálne 12 GB RAM. Kde by však vlastné procesory Exynos mali nájsť využitie, sú skladacie telefóny, kam by sa mal pretlačiť pripravovaný Exynos 2500, alebo do S25 Slim, ktorý by však v rámci úsporných opatrení mal počítať skôr s minuloročným Exynosom 2400.

AKTUALIZÁCIA 6. 11. 2024: Dočká sa rad Galaxy S25 nového prírastku? A ako sa darí hviezdnemu Snapdragon 8 Elite v porovnaní s konkurenciou?

Už nejaký čas sa špekuluje o tom, že by sa portfólio vlajkových lodí značky Samsung, teda rad Galaxy S25, mal rozrásť o nového zástupcu. Podľa dostupných informácií by malo ísť o model Galaxy S25 Slim, ktorý by mal, ako názov napovedá, prezentovať predovšetkým ľahký a tenký dizajn. 

Zatiaľ sa toho veľa nevie, a to predovšetkým preto, že by sa nemal predstaviť spolu s „hlavnými“ vlajkovými modelmi (S25, S25 Plus a S25 Ultra). So svojou premiérou by mal počkať až do druhého štvrťroka budúceho roka, kedy bude rovnako ako v minulých rokoch najskôr uvedená odľahčená verzia Galaxy S25 FE. Je teda veľmi pravdepodobné, že by malo ísť o nejakú dostupnejšiu variáciu základného modelu S25, či S25 Plus, ktorý by mal priniesť určité kompromisy výmenou za tenký dizajn. 

Samsung Galaxy S25 - Geekbench

V posledných dňoch sa nám zároveň objavujú dôkazy o nadpriemernom výkone, ktorým by sa rad Samsung Galaxy S25 mal pochváliť. Po oficiálnom uvedení Snapdargonu 8 Elite na trh sa tak konečne dostávame k reálne nameraným dátam. Podľa GeekBench Snapdragon 8 Elite navýšil svoj jednojadrový výkon z 2 245 bodov na 3 148 a multi-core dokonca na neuveriteľných 10 236 v porovnaní s minuloročným skóre 6 590.

Na záver stojí za zmienku, že došlo k úniku informácií o pripravovanom webe pre Beta verziu nového OneUI 7, čo nám potvrdzuje domnienky o tom, že by sa nová nadstavba kórejského výrobcu mala predstaviť spolu s uvedením špičkových modelov S25, teda v prvých mesiacoch budúceho roka .

i

Realme GT 7 Pro (PREVIEW): Beštia nadetá výkonným hardvérom, zle nevyzerajú ani fotoaparáty

AKTUALIZÁCIA 22. 10. 2024: Samsung Galaxy S25 (ŠPEKULÁCIA): Pohon zaistí nový kráľ mobilných procesorov a poznáme farebné kombinácie Ultry

Ako sa postupne blíži vydanie nových vlajkových telefónov Samsung Galaxy S25, dostávame stále nové a nové správy týkajúce sa ich finálnej podoby. Zo známeho zdroja Ice Universe tak napríklad vieme, v akých farbách by sa mali telefóny série S predstaviť.

Najviac sme toho opäť zistili o najprémiovejšom z pripravovaných, modeli Galaxy S25 Ultra. Na ňom by sme mali obdivovať minimálne štyri farebné kombinácie. Tie by mali byť: zelená, modrá, konzervatívna čierna a niektorá z odtieňov titánu (z ktorého je zariadenie čiastočne vyrobené).

Je tiež pravdepodobné, že okrem spomínaných variantov odtieňov Galaxy S25 Ultra sa dočkáme aj nejakých exkluzívnych farebných vyhotovení, ktoré budú obdobne ako tohtoročná modrá, zelená a oranžová dostupné len v oficiálnych obchodoch značky Samsung a v elektronickom obchode.

Nothing Phone (2a) Plus softvér Nothing X
Možný dizajn OneUI 7 a „potvrdený“ vzhľad fotoaparátov (Zdroj: Ice Universe)

Pri dizajne ešte chvíľku zostaneme, pretože je vraj konečne známa podoba fotomodulov na zadnej strane. A už teraz môžeme povedať, že príliš nepoteší priaznivcov radikálnych zmien. Podľa nových renderov by sme sa totiž mali dočkať fotomodulu, ktorý bude veľmi podobný tomu z predchádzajúcich rokov, len s malým rozdielom, a to v ohraničení jednotlivých šošoviek. To by sa malo ľahko zmeniť vo veľkosti a dizajnovo by malo viac pripomínať najnovší skladací Samsung Galaxy Z Fold6.

Na druhej strane však dostávame aj vyložene pozitívne novinky, týkajúce sa predovšetkým procesora a softvéru. Už dlhší čas je takmer jasné, že aspoň v niektorých modeloch S25 sa ukážu čerstvo predstavené procesory od Qualcommu. V ostatných dňoch sa však hovorí o tom, že by v modeli S25 Ultra mohol debutovať procesor Snapdragon 8 Elite, ktorý by mal podľa odhadov prekonať všetku konkurenciu a to vrátane procesorov Apple.

Samsung Galaxy S25 - zaoblený rám

Nový Snapdragon 8 Elite by telefónom Samsung Galaxy S25 mohol dodať potrebný výkon a plynulosť. Ako si môžete prečítať v našom článku, jeho výkon je oproti svojmu predchodcovi Snapdragonu 8 Gen 3 vyšší o dosť percent. Veľmi dobrý výkon podáva aj v benchmarkoch, takže nové modeli Galaxy S25 by si so všetkým mali poradiť ľavou zadnou.

i

Snapdragon 8 Elite (PREVIEW): Pozrite sa na nového kráľa Androidu

Plynulosti Galaxy S25 by mala napomôcť aj pripravovaná nadstavba OneUI 7. Z mnohých rozporuplných špekulácií sa môžeme dozvedieť napríklad to, že sa snaží zamerať predovšetkým na plynulosť animácií a celého systému, avšak konkrétnymi prvkami si stále nemôžeme byť istí, pretože ešte nebola vypustená ani Beta verzia.

AKTUALIZÁCIA 3. 10. 2024: Samsung S25 Ultra bude mať 16 GB RAM a poznáme ďalšie detaily pripravovaného radu

Najväčšou novinkou, ktorú sme sa v ostatných týždňoch o rade Samsung Galaxy S25 dozvedeli, je správa od leakeru Ice Universe, ktorá s istotou hovorí o nasadení 16 GB pamäte RAM do najvyššieho z modelov pripravovaného radu Galaxy S25. Táto informácia sa zdá viac ako pravdepodobná, pretože Samsung vedie v implementácii nových AI funkcií, ktoré sa bez väčšej RAM skrátka nezaobídu. Už minulý rok sa S24 Ultra pýšila 12 GB operačnej pamäte, hoci niektorí konkurenční výrobcovia ako napríklad Google alebo OnePlus nasadili väčšiu kapacitu už skôr.

Okrem toho nám rovnaký zdroj potvrdil aj veľkosti batérií trojice Galaxy S25, ktoré by mali byť:

  • základný model Galaxy S25: 4 000 mAh
  • prostredný model Galaxy S25+: 4 900 mAh
  • a najdrahší model S25 Ultra: 5 000 mAh

Ďalej sa menovaný leaker opäť zmienil aj o veľkostiach nových telefónov a ich procesoroch. Novinkou je pre nás informácia, že prostredný model S25+ (na rozdiel od „Ultry“), bohužiaľ, príliš nezmenší svoje rámčeky. Tie by mali byť takmer rovnako veľké ako v predchádzajúcej generácii. Oproti tomu by mal malou odtučňovacou kúrou prejsť fotomodul všetkých modelov, ktorý by sa mal po novom zmenšiť a o niečo menej vyčnievať.

Samsung Galaxy S25 - fotomodul
Fotomodul všetkých modelov by sa mal o niečo zmenšiť - na obrázku je porovnanie veľkosti fotomodulov pri základnom modeli (hore) a pri modeli Galaxy S25 Ultra (dole). Zdroj: Ice Universe.

Čo sa týka procesorov telefónov Samsung Galaxy S25, uniklo niekoľko podrobností. Dozvedáme sa, že Snapdragon 8 Gen 4 for Gallaxy, ktorý by mal byť motorom celého radu, bude mať osem jadier. Z nich dve by mali byť výkonné s frekvenciou 4,47 GHz a šesť úsporných s frekvenciou 3,53 GHz.

AKTUALIZÁCIA 13. 9. 2024: Objavil sa nový render zaoblenia hrán telefónu a procesorom pre S25 bude nakoniec Snapdragon?

V ostatných týždňoch začali vychádzať na povrch stále nové detaily o chystaných S25-kách. Vďaka leakerovi Ice Universe tak presne poznáme potrebné rozmery modelu Samsung Galaxy S25 Ultra, ktoré by mali byť: 162,8 × 77,6 × 8,2 mm. To potvrdzuje špekuláciu, že by sme sa tento rok mali tešiť až na 6,9" displej, ktorý by však nemal príliš ovplyvniť veľkosť samotného mobilného telefónu. Docieliť by sa to malo nasadením tenších rámčekov okolo displeja (budú môcť konkurovať aj rámčekom novo predstaveného iPhonu 16 Pro Max) než je to v prípade súčasného radu S24.

Pri dizajne ešte chvíľku zostaneme, pretože od rovnakého zdroja máme aj spresňujúce rendery, ktoré nám lepšie približujú, akým spôsobom budú zahnuté okraje rámu telefónu.

Samsung Galaxy S25 - zaoblený rám
Nový render Galaxy S25 Ultra ukazuje asymetrické zaoblenie displeja, ktoré by malo sprostredkovať príjemnejšie držanie. (Zdroj: Ice Universe)

Rovnaký leaker tiež už niekoľkokrát opakuje, že procesor pre rad S25 bude 3nm Sapdaragon 8 Gen 4. Na svojej sieti X tvrdí, že by Samsung nestihol dodať svoje vlastné procesory Exynos 2500 a preto rovnako ako minulý rok nasadí do všetkých modelov Snapdragony. To by však príliš nepotešilo koncových zákazníkov, pretože by v tom prípade pravdepodobne došlo k zdraženiu.

Nasleduje pôvodný článok.

Procesory: Exynos, MediaTek alebo Snapdragon?

O zatiaľ nepredstavenom rade Samsung Galaxy S25 sa posledné mesiace hovorilo najmä v spojitosti so zmätkami pokiaľ ide o procesory, ktoré má Samsung do nových telefónov nasadiť. Postupne sme totiž dostávali protichodné správy, podľa ktorých mali byť v rokovaní až traja rôzni výrobcovia čipov.

Na lepšie pochopenie situácie si najprv zrekapitulujme, ktorými procesormi boli osadené tohtoročné vlajky. Prvýkrát v histórii totiž Samsung rozdelil procesory podľa modelu, a tak najvyšší model radu, mobilný telefón  Samsung Galaxy S24 Ultra, dostal procesor Snapdragon 8 Gen 3, zatiaľ čo základný model S24 a model S24+ dostali „iba“ vlastný Exynos 2400.

Tak by to mohlo byť aj v prípade modelového radu Galaxy S25, lenže už pred pár mesiacmi uznávaný leaker Ming-Chi Kuo vyhlásil, že Samsung má problém s výrobou nových Exynosov 2500, z ktorých malo byť použiteľných len 20 % z celkovej výroby. To by bolo pri vyššom dopyte nedostatočné. Preto prišiel s tvrdením, že budú vo všetkých modeloch Galaxy S25 nasadené nové Snapdragony, podobne ako to bolo v prípade generácie Samsung S23. Súčasne sme sa však z menej overených kórejských zdrojov mohli dozvedieť, že Samsung plánuje uzavrieť dohodu o dodaní čipov s kórejským výrobcom MediaTek a údajne testuje prototypy mobilných telefónov hneď s tromi rôznymi procesormi.

i

Samsung Galaxy Z Fold6 (RECENZIA): Pekný kus elektroniky, ktorý prešiel vylepšeniami aj odtučňovacou kúrou, výrobca ale mohol zabrať ešte viac

Celú situáciu nám však našťastie najlepšie objasnil samotný Samsung, ktorý vo svojej tlačovej správe za 2. štvrťrok píše, že by sa chcel v blízkej budúcnosti zamerať na vyššiu výrobu a dodávanie vlastných procesorov do svojich vlajkových produktov. Z toho možno vyvodiť, že ide práve o telefóny modelového radu Galaxy S25, pretože predstavenie skladacích telefónov máme už za sebou a nové tablety Samsung Galaxy Tab S10 by mali byť uvedené už na jeseň. V nich by sa navyše mali podľa niektorých špekulácií objaviť práve procesory od výrobcu MediaTek (konkrétne Dimensity 9300 plus).

Technickou špecifikáciou si pri Exynose 2500 nemôžeme byť istí, avšak pravdepodobne by malo ísť, rovnako ako vlani, o 3 nm desaťjadrový procesor s rozdelením jadier 1, 2, 3, 4 a NPU dedikovaným pre umelú inteligenciu.

Exynos 2500
Ilustračný obrázok Exynosu 2500. Bude poháňať telefóny Samsung Galaxy S25?

Nastane po troch rokoch pri Galaxy S25 konečne dizajnová zmena?

Čo sa týka dizajnu mobilov Samsung Galaxy S25, mohli by sme konečne po niekoľkých rokoch očakávať zmeny. Okrem niektorých neoverených zdrojov to dokazuje aj príchod dizajnéra Huberta H. Leeho, ktorý predtým pracoval pre Mercedes a aktuálne vedie tím MX (Mobile eXperience), zodpovedný za vzhľad produktov Galaxy.

Pod rukami nového dizajnéra by tak mohol vzniknúť nový vzhľad radu Galaxy S25, ktorý by mal podľa niektorých informácií priniesť pre verziu Ultra oblejšie hrany a rohy (v štýle Galaxy Note 7), pretože „ostré“ hrany boli pri súčasnej generácii často kritizované. To potvrdzuje aj známy leaker Ice Universe, ktorý hovorí aj o tom, že by mohlo v dizajne S25 Ultra dôjsť k určitej asymetrii. Podľa neho by zadná strana mohla byť zaoblená viac ako predná, vďaka čomu by sa zariadenie lepšie držalo.

i

Samsung Galaxy Z Flip6 (RECENZIA): Ľahké, odolné a kompaktné véčko s umelou inteligenciou

Naopak, v porovnaní so základným a „pluskovým“ variantom Galaxy S25 by sa toho veľa zmeniť nemalo. Samotné mobily by mali zostať približne rovnako veľké (keďže sa nemení veľkosť fotoaparátov ani batérie), len by sa mal pri lacnejšej verzii o niečo zväčšiť displej (na úkor rámčekov), a to asi o 0,16", teda na 6,36". Podobným upgradom by mal podľa leakera Benata Buhnera prejsť aj variant S25 Ultra, ktorý by mal pomaly smerovať až k 6,9". To by malo mať za následok ľahké stenčenie celého zariadenia (asi na 8,4 mm) a drobné zúženie rámčekov okolo displeja. 

Samsung Galaxy S25 Ultra Samsung Galaxy S25 Ultra
Porovnanie Galaxy S25 Ultra (vždy vpravo) s Galaxy S24 Ultra a s chystaným iPhonom 16 Pro Max podľa leakera Ice Universe

Samsung Galaxy S25 - fotoaparát

Ďalších nemenej dôležitých vylepšení by mali dočkať fotoaparáty najdrahšieho modelu. Galaxy S25 Ultra by tak po novom mal, vedľa 200 Mpx hlavného fotoaparátu a 50 Mpx periskopického objektívu s 5-násobným zoomom, dostať aj 50 Mpx trojnásobný teleobjektív a tiež 50 Mpx ultra širokouhlý objektív.

Prvý z dvojice menovaných by mal byť 1/3-palcový senzor Isocell, ktorý nahradí pôvodný 10 Mpx teleobjektív, používaný v skoršom rade už od roku 2023. Z hľadiska špecifikácií širokouhlého objektívu by malo ísť o nástupcu dnešného 1/2,76-palcového snímača Isocell JN1.

Napriek tomu, že by základný a „pluskový“ model Samsungu Galaxy S25 žiadnymi veľkými vylepšeniami fotoaparátu prejsť nemali, mala by sa ich týkať zmena algoritmov na spracovanie fotografií. To by nám mohlo potenciálne priniesť reálnejšie farby alebo napríklad lepšie detaily pri „dopočítavanom“ softvérovom zoome.

Fotoaparáty Galaxy S24 Ultra
Fotoaparáty Galaxy S24 Ultra Zdroj: hwbain.it

One UI 7 a Galaxy AI

Začleňovanie umelej inteligencie do produktov je v súčasnosti trendom a Samsung je jedným z hlavných inovátorov v tejto oblasti. Určite preto nebude pre nikoho prekvapením, že spolu s One UI 7 a Androidom 15 by sme sa mali dočkať nových AI features. O aké konkrétne novinky pôjde, zatiaľ nevieme, môžeme však odhadovať, že sa stretneme s inteligentnejšou funkciou Samsung Circle to search alebo vylepšenou úpravou fotografií a videa. A keďže sa Samsung v poslednom čase nechal počuť, že sa nechce vzdať svojho asistenta Bixby, môžeme len dúfať, že sa mu pri Samsungu S25 podarí chytiť nový dych pomocou nejakého LLM modelu tak, aby aspoň minimálne mohol konkurovať nedávno posilnenej Siri, ktorá býva v iPhonoch.

Circle to search
Obľúbená funkcia "Circle to search"

i

Apple Intelligence: Nová AI od Apple spraví iPhony, iPady aj Macy inteligentnejšie a naučí ich rad vymožeností

Samsung Galaxy S25 - cena

S ohľadom na to, ako dlho nám ešte zostáva do Galaxy Unpacked, nemôžeme s presnosťou povedať, koľko by mohli jednotlivé modely stáť. Isté však je, že sa cena bude zrejme odvíjať od čipov, ktoré nakoniec Samsung použije. V prípade nasadenia Snapdragonu do všetkých modelov, ako pôvodne odhadoval Ming-Chi Kuo, by sa určite citeľne zdvihla. Pokiaľ by však použité procesory boli rozdelené podobne ako vlani, nemali by sme sa s „S25-kami“ dočkať nejakého markantného zdraženia.

To znamená, že:

  • Základný Samsung Galaxy S25 by vás mohol vyjsť približne na 799 $ (asi 899 €) v 128 GB verzii a 859 $ (asi 959 €) variant s 256 GB pamäte.
  • Samsung Galaxy S25 Plus by mohol stáť približne 999 $ (asi 1 149 €) vo verzii s 256 GB pamäte a 1 119 $ (asi 1 269 €) vo verzii 512 GB.
  • Pri modeli Samsung Galaxy S25 Ultra by sme mohli, vzhľadom k väčšiemu množstvu noviniek, očakávať cenu prevyšujúcu 1 299 $ (asi 1 449 €) za variant s 256 GB pamäte, 1 419 $ (asi 1 569 €) za verziu s 512 GB úložiskom a 1 659

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08