Obnoviť stránku

Retro alebo čo sme skôr na telefónoch riešili

• Autor: Jiří V. Matýsek

Telefón s tlačidlami? Dnes takmer rarita, skôr ale nič iné nebolo. Doba tlačidlových mobilov, ktorá nie je zas tak vzdialená, na svojich používateľov kládla celkom iné nároky než dnešné smartfóny. Iné boli možnosti zábavy, ktoré mobilné telefóny ponúkali, aj starosti s nimi. V tomto článku sa ponoríme do minulosti a pozrieme sa na to, čo používatelia vtedajších mobilných telefónov riešili, ako ich používali alebo ako sa s nimi zabávali.

Retro telefony

Čo sme predtým na mobiloch riešili – OBSAH

  1. Čo mobil, to iná nabíjačka
  2. SMS brány
  3. WAP ako prvý internet v mobile
  4. Sťahovanie obrázkov, melódií a hier cez SMS
  5. Skladanie vlastných melódií
  6. Vymeniteľné kryty
  7. Space Impact a Had
  8. Hlášky počas vyzváňania telefónu
  9. Rivali: Nokia vs. Siemens

Čo mobil, to iná nabíjačka

Tlačidlové telefóny. Tieto retro zariadenia s malým displejom, spočiatku čiernobielym, neskôr farebným, pripadali vo svojej dobe všetkým takmer ako zázrak techniky. A ani zďaleka nevedeli len volať a písať SMS, mali množstvo iných a zaujímavých funkcií. Napríklad hry – kto by nepoznal obľúbeného hada? Existoval ale celý rad vecí, ktoré sme na nich museli riešiť.

Napríklad nabíjačky, ktorých konektorom dnes vládnu USB-C a Lightning. Zapoja sa napríklad aj potme a každý má doma káblov s týmito portami niekoľko. Nehovoriac o micro USB, ktorý síce nebol tak praktický, ale aj teraz ho má veľa ľudí doma, takže ťahať so sebou nabíjačku k priateľovi alebo do obchodného domu nemá zmysel.

Retro telefóny
Tlačidlové telefóny vedeli nielen volať. Ponúkali veľa možností zábavy, hoci v miere danej obmedzeniami malej obrazovky. Zdroj obrázku: pxfuel.com.

Nie tak v čase tlačidlových telefónov. To mal každý mobilný telefón svoju vlastnú nabíjačku, a pokiaľ ste si ju zabudli doma a vášmu telefónu zostávalo posledných pár percent batérie, bol to problém, nabíjačka bola podobne nenahraditeľnou vecou ako samotný mobil, a v podstate sa tak stala povinnou súčasťou batožiny.

SMS brány

Kto by sa dnes zaťažoval posielaním SMS? Všetkým sa dá oveľa pohodlnejšie napísať cez niektorého z kecálkov typu WhatsApp, Messenger alebo Vıber. Vo svojej dobe však boli esemesky základom svižnej komunikácie a tým najjednoduchším spôsobom, ako ich odoslať zadarmo, boli SMS brány. Dnes už sú prakticky mŕtve, ale vo svojej dobe umožňovali odoslanie aj väčšieho množstva správ naraz. Išlo o webové stránky, kam sa do jedného okienka naťukalo číslo odosielateľa, do druhého príjemcu a konečne do tretieho sa napísala samotná správa. Najčastejšie obmedzená na 60 znakov.

i Apple iPhone 12 (PREVIEW): štyri modely, nový dizajn a 5G

SMS brán bolo množstvo a ťažko možno zabudnúť na hodiny informatiky v škole, kedy boli tieto stránky zhodené na lište takmer každého počítača v učebni a viac než výučba všetkých zaujímalo to, či za tú hodinu v učebni zvládnu vybaviť všetko potrebné prostredníctvom SMS zadarmo.

WAP ako prvý internet v mobile

A sme opäť pri tom. Dáta v mobilnom telefóne? Prístup na WiFi prakticky všade? Kdeže. Keď internet v telefóne, tak jedine WAP. Toto zaklínadlo označuje spôsob, akým sa jednoduché zariadenia, napríklad práve tlačidlový telefón, mohli pripojiť na internet. Škoda, že to s malými displejmi vlastne nemalo veľmi zmysel.

Retro telefóny
Menšie rozmery tlačidlových telefónov mali predsa len niečo do seba. Zdroj obrázku: pxfuel.com

Princíp bol v podstate jednoduchý: operátori mali svoje brány, ktoré upravili obsah bežnej webovej stránky tak, aby ho bol schopný zobraziť mobilný telefón s nízkym výkonom a malým, často čiernobielym displejom. Dátový tok bol účtovaný za jeden kb a z dnešného pohľadu by sa používateľ nedoplatil.

Aké bolo praktické využitie? Tak akurát na rýchle zistenie nejakej potrebnej informácie a občasné stiahnutie nejakej melódie či obrázku. Manažéri si napríklad mohli kontrolovať stav akcií na burze, športoví fanúšikovia potom výsledky zápasu, na ktorý si vsadili. Takže vlastne na nič, možno tak na machrovanie pred kamarátmi. Ale v každom prípade, bol to krok vpred.

Sťahovanie obrázkov, melódií a hier cez SMS

Internet a dáta bol problém. Rovnako tak sa do telefónu veľmi ťažko nahrávali nové vyzváňacie melódie alebo obrázok na plochu (to už v čase, keď mali mobilné telefóny farebný displej). To isté platilo aj o sťahovaní hier, iných, než boli tie v telefóne už predinštalované.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa k takémuto obsahu dostať, bolo stiahnuť ho pomocou SMS kódu. Tých vychádzali desiatky a stovky v najrôznejších časopisoch zameraných nielen na počítače a mobily. Kód ste poslali a späť vám prišiel odkaz na WAP stránku, odkiaľ ste si hru stiahli. A ako sme písali vyššie, nič lacné to nebolo. Za jednu takú hru obrích rozmerov 200 kB ste zaplatili pokojne aj 3 – 4 €. Podobne to fungovalo aj s obrázkami a melódiami, ktoré boli samozrejme menšie a stiahnuté rýchlejšie.

i Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (RECENZIA): špičková výbava v luxusnom tele

Skladanie vlastných melódií

Dnes už môže byť ako vyzváňacia melódia použitá akákoľvek obľúbená pesnička. Stačí si to len nastaviť pri voľbe zvonenia. Nie tak v čase tlačidlových telefónov. Okrem vyššie uvedenej možnosti sťahovania hotových skladieb cez SMS tu bol aj jeden spôsob pre kreatívnych jedincov. Melódiu ste si mohli sami zložiť alebo pomocou editora naťukať v podobe písmen a číslic do telefónu tón po tóne (opäť k nájdeniu v najrôznejších časopisoch). Bolo to zdĺhavé, nepresné, ale ten pocit úspechu na konci bol na nezaplatenie.

Retro telefóny
Mobilné telefóny značky Siemens vo svojej dobe inovovali trh s telefónmi. Zdroj obrázku: pxfuel.com

Vymeniteľné kryty

Nie, že by sa vlastne niečo zmenilo. Kryty mobilného telefónu sú aj dnes dôležitou súčasťou toho, ako z mobilu urobiť originálnu vecičku. Vtedy to ale vyzeralo trochu inak. Dnes sa kryt prikladá na chrbát telefónu, pred dvoma dekádami išlo o výmenu krytu čoby súčasti prednej aj zadnej časti telefónu.

Prvým telefónom, ktorý s touto technológiou prišiel, bola legendárna Nokia 3210. Bolo tak možné prispôsobiť si vzhľad telefónu, upraviť si jeho farbu a pokiaľ si spomínam dobre, k dispozícii boli aj kryty špeciálne dizajnované. Žiadny zmysel než prispôsobenie telefónu to vlastne nemalo, v očiach majiteľa to ale z jeho telefónu robilo čosi unikátne. No, vieme, ako to je. Keď všetci menia kryty, unikátnosť je fuč.

Space Impact a Had

Skôr, než tu bolo Fortnite, Clash of Clans alebo League of Legends, bol tu Space Impact. Herný fenomén spoločnosti Nokia spočíval v ovládaní malej raketky na jednej strane displeja, proti ktorej z druhej strany nalietavali nepriatelia alebo iné objekty, ktoré hrozili jej zničením. Úloha bola prostá – prežiť, vyhýbať sa nebezpečenstvu a strieľať, čo to šlo. Zábavná a neskutočne návyková vec.

i Samsung Galaxy S20 FE (PREVIEW): takmer vlajková loď so Snapdragonom 865

A to nehovoríme o slávnom Hadovi z Nokií. Kto mal Nokiu a na nej Hada, hru, ktorá má svojich oddaných fanúšikov dodnes a na Google Play nájdeme celý rad rôzne podarených prerábok, ten mal jednoducho plusové body. A to také, že sa na jeho mobilný telefón s Hadom stáli rady. Jednoduchá hračka, v ktorej neustále sa predlžujúci had prehĺta náhodne sa objavujúcu potravu v podobe guličiek, bola sakramentsky chytľavá a má na svojom konte množstvo najazdených spojov aj problémov u učiteľov.

Retro telefóny
Mobilný telefón Nokia 3310 patrí k najobľúbenejším modelom telefónov v dejinách. V roku 2017 sa dokonca v inovovanej podobe vrátila. Zdroj obrázku: pxfuel.com

Hlášky počas vyzváňania telefónu

Predtým sociálne siete neexistovali, a tak mnohokrát najjednoduchším spôsobom komunikácie bolo prosté volanie. A už vtedy bolo možné si zvonenie aj melódiu, ktorú počul volajúci počas vyzváňania, prispôsobiť. Navoliť išlo kde čo a tí vtipnejší z používateľov si nastavovali najrôznejšie hlášky, ktoré sa pohybovali od zábavných cez nudné až k tým šteklivým. Niektoré mobilné telefóny navyše už vtedy umožňovali priradenie melódií počas vyzváňania ku konkrétnemu telefónnemu číslu. Riziko chyby je vždy, a keď sa vášmu šéfovi ozvala nejaká zvodná hláška pripravená pre partnerku, problém bol razom na svete.

Rivali: Nokia vs. Siemens

Tlačidlové mobilné telefóny sú z pohľadu dnešného telefónu absolútnou históriou, aj vtedy ale medzi ľuďmi bujneli nekonečné spory o to, ktorý z nich je lepší. A keď sa dnes bijú milovníci Androidu a iPhonov, najväčšie boje boli medzi majiteľmi Nokií a Siemensov. Medzi najslávnejšie modely patrili Nokia 3310 a Siemens C35. Boli to malé, dostupné zariadenia, ktoré dosiahli masívnu popularitu.

siemens C35 priniesol pokročilú výbavu, vtedy známu len z vyššej triedy, a najmä tridsaťtridesiatka bol vážne hit. O jej popularite ostatne svedčí aj to, že ju fínska značka v roku 2017 oprášila. Nová Nokia 3310 (2017) priniesla žiarivé farby, farebný displej, ale hlavne ikonický vzhľad. A ponechala si klady slávneho predchodcu – dlhú výdrž batérie, odolnosť, jednoduchosť.

i Mohlo by vás zaujímať

Dnešné možnosti mobilných telefónov sú prakticky neobmedzené. A napriek tomu že tie staré tlačidlové modely toho veľa nezvládali, rozhodne sa z nich mnoho používateľov pokúšalo vyžmýkať maximum. Stálo to často dosť úsilia a mnohokrát aj peňazí. Ale už tu sa naplno začalo prejavovať, že sa mobilné telefóny čoskoro stanú neoddeliteľnou súčasťou našich životov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12